Uit Stad en Omgeving. KRONIEK. 1614. 22 September. De Duitsche duikboot „U 9" boort in de Noordzee de Engelsche kruisers „Aboukir", „Ho-gue" en bGressy" in den grond. Een aantal geredden wor den in Nederland ontscheept en verpleegd. militaire verhoudingen, doch men telle toch ook het gewicht van het vraagstuk niet te licht. Juist bij een vermoedelijk nog langdurigen mobilisatiebestand zal zich ook op deze manier het militaire leven moeten weten in te schakelen in het bur gerlijke, economische bestaan." De schrijver bespreekt dan de ofticieele nota omtrent cursussen en leergangen van allerjei slag, welke men dezen winter, zelfs ook onder diensturen, voor de troepcnge- deellen wil doen houden. Dat is mooi, maar: ,,Maar men neme toch aan: dat de meeste van onze jongens en heeren in de forten en in de stellingen, met leeren in den grond van hun gemoed niet geholpen zullen zijn. £ij zijn over de jaren heen, waarin het enkele „in zich opnemen van onderwijs" nog voldoende boeit en bevre digt. Zij zijn in den tijd, dat geen bezig heid, den eisch van werkzaamheid kan vervangen. En wat geeft het, of men iemand een cursus geeft in dubbel-boekhouden, indien hij weet dat hij tegelijkertijd thuis zijn zaakje moet laten verloopen' Dat men bij .wijze van tijdpasseering algebra, Engelsch of kennis van uitheemsehe volken voor draagt aan mensclien, die boven alles naar hun dagelijksche bezigheden en dage- lijksche kostwinning verlangen? Hoe goed bedoeld ook, kan hierin dus het zwaarte punt niet worden gezocht." Niet de overheid kan hier alles. „Een ding is zeker, dat in deze niet de militaire autoriteiten alles kunnen doen. Het hangt voor een groot deel af van de burgerij, van ondernemers, werkgevers en organisatoren, in hoever in dezen iets tot stand zal worden gebracht. De werkgever, die de gelegenheid opent voor „halve da gen"; de ondernemers, die zijn bedrijf weet aan te passen aan de hier geschetste behoeften; de organisator, die de oplos singen weet te bedenker om het militaire winterleven te combineeren met eenig burgerlijk bedrijfsleven eij zullen onge twijfeld aan onze legeraotoriteiten, aan onze volkskracht en aan ons land aller grootste diensten kunnen bewijzen." Mits het legerbestuur tevens over ver schillende bezwaren heenstapt, om deze aanpassing te bevorderen. De uitgaven. Amerikaansche bladen, bevatten cm in terview, dat men"onzen minister van Fi nanciën, mr. Treub, heeft doen onder gaan. De minister dee'ide het een en- ander mede over de mobilisatie en de grootc las ten, op de Natie gelegd. De cijfers zijn mcermdce'.s bekend, maar het is toch wei goed nog eens in heirinnerimig (e brengen, welke financieel© offers Nederland zich te getroosten heeft. De legerkosten bedragen, thans een. half millioen gulen per dag, en de buitenge wone regeeringsuitgaven, legerkosten in begrepen,, ongeveer twintig mi Koen per maand. Vooi' het eerste jaar beliepen de uitga ven de reusachtige som van 250 mïüioen traden! ..Wij hebben dit jaar aldus Z.Exc. f 275,000,000 geleend om de uitgaven voor de mobilisatie van het leger te bestrij den, om werk too 9b ei d cm armoede te ver lichten en om jn de kosten van het sa menstel van crisis-maatregelen lip "voor zien. Doch ik hoop in staat te weZbn deze kerwng in 12 tot 15 jaair af ,te lossen. Daar de interest en aflossingskostcn evenwel f 25,000,000 jaarlijks vereischen, moesten wij onze belastingen met 10 pCt. en in sommige gevallen met 20 pCt. verhoogen." De Amerikanen kunnen, deze mededee- 1/ingen met kalmte opnemen, meikt het „Centrum" hierbij op. Ze raken hen niet en de ver den© plaji- nen van den minister gaan hen zonder ongemak voorbij. Ons volk staat er eenigszins anders voor. En de gevolgtrekking, <üe zich uiit het relaas van den lieer Treub opdringt, is ongetwijfeld deze: dat niet in een nog veel verzwaarde belastingverhooging, maar in een heffing in eens, uitkomst is te zoeken, te meer wijl het einde de.r el lende, hé'.aas, nog geenszins daar is. Onze Tweede Kamer. De „Telegraaf' deelt mee, dat de letten der Tweede Kamer naar den leeftijd als volgt verdeeld zijn: 1 lid tusschen 80 en 90 jaar. 11 leden tusschen 70 en 80 jaar. 14 60 en 70 33 50 cn 60 33 40 en 50 - 8 „30 en 40 De Nestor is de heer Lieftinck, de Ben jamin de heer Kleerekoper. Van de 100 leden zijn 10 van adel onder wie 13 tot de rechterzijde behooren. Er zijn 45 juristen, 3 doctoren in de godgeleerd heid, 2 in de wis- en natuurkunde, 1 in de Staatswetenschappen en 1 in de let teren. Er is één geneeskundige. Verder zijn er 10 oud-ministers, 5 burge meesters, 3 ingenieurs, 8 journalisten, 3 landbouwers, 2 diplomaten, 3 militairen, 8 onderwijsmensichen, 2 (oud-)referenda rissen, 1 tapijtwever, 1 belasting-ambte naar, 1 post-ambtenaar, 1 schilder, 1 typo graaf, 2 raadsheeren en 1 griffier bij een gerechtshof. Korte Kroniek. Toen H. M. de Koningin na afloop der- openingsplechtigheid gisteren in de Ridderzaal in het Lange Voorhout reed, werd aldaar een vliegtuig waargenomen, hetwelk om zoo te zeggen H. M. escorteerde tot het Paleis am het Noordeande toe. Do lijn UithoornNieniwersluais detr Holland se he ELeetrische Spoorweg-Maat schappij zal op 1 December voor het pu bliek verkeer woerden geopend,. De Kamer van. Arbeid voor de Tabaks industrie to Rotterdam heeft een adres gezonden aan den mimi ster van Landbouw, Nijverheid en Handel met het verzoek niet over te gaan tot een tabaksbelasting. De gewone audiëntie van den minis ter van Staat, mind ster van Binncnland- sche Zaken zal op Zaterdag 25 Septem ber e.k. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minis ter van Marine zall op Vrijdag 24 Septem ber a.s. niet plaats hebben. Inauguratie Novitii L. S. C. De plechtigo inauguratie v.an de nieuwe leden van het Leddsch Studentencorps zal plaats hebben op Woensdag 13 Octo ber a. s., des avonds te 7.30 uur in een nader aan te wijzen localiteit. Voor voorloopig diploma rnachinasten- exainen is to 's-Gravenhage geslaagd de heer A. Zwarts. Voor examen gewoon politie-diploma i/s te Amsterdam slaagde de agent L. Sijens. Uit de Staatsbegrooting voor 1916 blijkt dat is uitgetrokken f 400 voor aanstelling van' een assistent-ambtenaar voor de Kin derwetten, f 1000 voor een assistent van den lector in de dermatologie aan de rijks universiteit, f 300 voor verhooging van het rijkssubsidie voor de teekenschool van den Ned. R. K. Volksbond* Personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. C. A. Lagcrenberg, slager, Heerenstr. 29. C. Smits, dienstbode, Heerenstraat 1. Mej. Maas wed. Bodifee, Dwars Haven straat 7. G. Schaap, arbeider, St. Michid- straat 11. C. H. Meijer, dienstbode;, Bree- straat 109. K. R. Klaasesz en gezin, com- mies-tit. b. d. Poet, Valdezstraat 8a. A. Vis, wegurbcider II. IJ. S. M., Koestraat 2. E. Keikhof, dienstbode, Hooge Rijndijk 19. A. C. E. Rogmans, winkeljuffrouw, Bree- straat 11. A. II. Engels, winkeljuffrouw, Breestraat Tl. Mej. A. A. M. Panhuijsen, Stationsplein 4. Mej. C. J. Vera en gezin, Oude Singel 134. J. P. van Wageningen, Haarlemmerstraat 180. Mej. A. Schouten en gezin, Hansenstraat 30a. H. Vink, win keljuffrouw, Rapenburg 4. Mej. P. M. Plu, St. Jacobsgracht 10. II. Funke, directrice van „Ons Huis", Witte Rozenstraat 42a. D. E. G. Laan, Witte Rozenstraat 42a. M. Geuken^ Witte Singel 38. H. Keizer en gezin, serg. maj. mariniers, 3-October- straat 23a. C. de Groot, dienstbode, Utrecht- sche Veer 11. L. A. Buné, Schoolsteeg 6b. Mej. M. J. de Wijs, Maro 82. J. C. van Vliet, arts, Aloëlaan 21. J. Bonte en ge zin, smid, 3e Ilaverstraat 68. W. F. Prevoo, fabrieksarbeider, Oranjestraat 27. Mej M. v. d. Ameele, Haarlemmerweg 11. Mej. II. Karremans, Paul Krugerstraat 24. Mej. A. L M. Peterson, Jan van Goyenkade 24. M. E. van den Ende, dienstbode, Nieuwe Rijn 87. Mej. C, W. Dieben, kantoorbe diende, Stationsweg 49. J. van der Stel, en gezin, los werkman, Krauw el steeg Tla. A. C. Bouman, Witte Singel 46. H. Nieu- wenhuizen, Mcckelenburgslraat 5. Mej. M. C. van Hooren, Botermarkt 4. C. Kleijne en gezin, smid, Oosterdwarsstraat 5. A. G. de Kier, Oude Vest 139. A. M. Mohlmann, marinier, Warmonderstraat 6. Personen, die uit Leiden zijn vertrokken. E. Verboog, Zoeterwoude, voormalig erf v. Mannekus. Mej. M. M. J. v. Vel- zen, Maastricht, O. L. Vr. Gasthuis. E. A. Cokart, Den Haag, Laan v. Meerdervoort 230. Mej. A. v. Ditzhuizen, Amsterdam, Wilh. Gasthuis. Mej. M. de Graaf, Zoe-^ terwoude, Heerenweg bij v. d. Gook. Mej. II. Beekma, Leiderdorp, Spanjaardsbrug bij Hoos. Mej. M. Bontenbal, Oegstgeest, bij Kasper Glasbergen. J. Kres, Maastricht, St. Hubertuslaan 5. J. J. v. d. Wiel, Lei derdorp, Gasstraat 9a. Mej. H. Kositer, Ermelo, A. A. 76b. Mej. A. M. Herben, Hoorn, Nieuwsteeg 19. Mej. S. Massaar, Zoeterwoude, Gisettestraat 1. W. J. A. Schouten, Aalten, Hoogestraat 214. Mej. J. J. Oostveen, Zoetermeer, villa Bella Vista. Mej. HaasbechDobber Bergen, Den Haag, Cuypstraat 26. G. W. J. Poll man, Nijmegen, Sterrehonsweg 60. A. v. Doornik, Rotterdam, Diergaardelaan 32a. Mevr. LangeBolle, Oegstgeest, Leidsche straatweg 47. J. v. d. Steen, Utrecht, Var- kensmarktr2. Mej. J. Fred. Verbrugge, Den Haag, Francois Valentijnstraat 110. F. van Opstal, Amsterdam, Vrolikstraat 144h. Mej. A. E. Huisman, Hillegom, Noorderlaan 17. Mej. L. Hoogendoorn, Bloemendaal, Pogieterweg 13. NOORDWIJK. Kruisverbond. Gisteravond heeft het Kruisverbond ,,St. Jeroen" zijn winter- campagne geopend met een ledenverga dering, die vrij goed was bezocht. De Voorzitter, -de heer C. Verwey, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de beide WelEerw. heeren Kapelaans en het bestuurslid, den heer A. v. d. I Poel, die hoewel van de oprichting af lid, ten gevolge van de „mobilisatie" nog niet in de gelegenheid was geweest onze vergade ringen bij te wonen. Nh. lezing en goedkeuring der notulen, werd een nieuw lid door den voorzitter geïnstalleerd. Hiermede is het ledental ge klommen -tot 35. Na breedvoerige besprekingen werden de twee volgende bestuursvoorstellen door de vergadering goedgekeurd: In October a. s. zal een Propaganda-avond worden georganiseerd, waarvoor een bekend spre ker zal worden uitgenoodigd. Deze ver gadering zal tevens worden benut om tot oprichting van een Mariavereeniging te komen. Alle katholieken van Noordwijk tullen worden' uitgéhoödigd en voÖral da mes zullen hoogst welkom zijn. In November a. s. zal een z. g. Oudere- avond worden gehouden. Een der be stuursleden zal dan als spreker optreden met het onderwerp: Samenwerking tus schen Kerk, Huis en School op het gebied der Drankbestrijding. Bij de bespreking van het bezorgen van „Onze Kruistocht" werd de noodzakelijk heid geopperd tot uitbreiding van de Pro- pagandaclub, die hans uit 4 leden bestaat. Besloten werd een conferentie te houden van Bestuur en Propagandaclub. Een vijftal der jongere leden, ter vergadering aanwezig, verklaarden zich bereid even tueel als lid van de club toe te treden. Op voorstel van den heer Th. Angevaare werd besloten de vergaderingen aantrek kelijk te maken door het zingen van lie deren, ook ter veredeling van den Volks zang. Een 10-tal exemplaren van de „Leeuwerk" zullen worden besteld. Na bespreikng van eenige huishoude lijke zaken werd de vergadering gesloten. Voor de militairen. Een verslag van een in café Gordijn voor de militairen ge- geven uitvoering is gisteren bij vergissing onder Wassenaar geplaatst. VOORHOUT. Gemeenteraadsverkiezing. Bij^ de gisteren gehoudeji stemming voorin lid van den gemeenteraad, vacature J. E. v. d. Hulst werden 191 stemmen uitge bracht, waarvan 4 van onwaarde. Hier van verkregen de heeren A. J. Dysselv- bloem 39, A. v. d. Viugt 34, en W. P. Waraienhoven (candidaat der Arbeiders partij), 97 stemmen* zoodat de laatste ge kozen is. WASSENAAR. Geslaagd. Te Amsterdam verwierf de beer P. de Jong het politie-diploma met aantedkening. Werkloozenfonds. Sinds eeniigen tijd warden hier door de Tuin- en Landbouw- aiibedders in vereeniging met den vakbond voor Timmerlieden pogingen aangewend can van gemeentewege te verkrijgen een tijdelijk werketoozenfond-s. In eigen kring as daar reeds lang en breed 0«ver gespro ken. Gisteravond l?ad een bijeenk*.nst van verscheidene leden van den Raad en de besturen van. bovengenoemde bonden. Door een klein misverstand zaten de Raadsleden ten raad'huize en de Bestu ren in 't patronaat smartelijk op elkaar te wachten. Eindelijk op 'ti raadhulis ver- eendgd, zette de heer Loerakker op hel dere wijze uatecn wat men door zoo'n fonds verstaat en aan welke voorwaaaden de Bonden moeten voldoen, om steun van de gemeente te verkrijgen. Hij wees er op. dat een weaikeilioozenfonds ge&teund door de financiën, der gemeente geen laef- dadighoidsinstelling Éis, maar een verzeke ringssysteem, dat den werkman verheft in phaats van hem te demoraliseer en, Weirkcloosfheiid toch kanxonafhankelijk zijn van deai will van den werkman, 't is zelfs eikend, dat het in de maatschappij moet voorkomen. Waar nu*"de- werkman zich zelf tracht te helipen dooi' verzekering, daar is steunen van dde poging alleszins gewensdht. De heer Locrakker gaf gelegenheid aan de Raadsleden de noodige inrichtingen te vragen. De heer Ruygrok informeerde naar 't bestaan van zulke fondsen in an dere gemeenten en of arbeidsbeurzen niet voldoende waren om werkeloosheid té be strijden. De heer Loerakker toonde aan, dat beide .instellingen elkaar aanvullen. De heer Mansfelt vroeg of efk persoon zich bij de organisatie kan aansluiten. Hij bedoelde, dat 't niet aanging minderwaar digen door gedrag etc. te steunen. De heer Hooft Graafland wenscht© inlichtingen omtrent de verhouding yan de contribu tion van losse en vaste arbeiders. De heer Loerakker toonde aan dat de laatste steeds 't minste risico geven, cn dat de eerste geregeld meer verdienen. Ten elot.te riep hij den steun -in van de Raadsleden, wanneer de zaak eenmaal in behandeling mocht komen. De loco-hurgemeesiter, de heer Ruygrok, dankte den spreker en hoopte dat ieder eoede werkman, van Wassenaar eenmaal steun zou mogen ontvangen, vooral wan neer ze blijken, geven zich zelf te willen helpen door verzekering. ZOETERWOUDE Polderbestuur. In de gisteren gehou den vergadering van Stemgerechtigde In gelanden van den Grooten Westeindschen Polder is het plan tot het bemalen van den Polder door middel van een electrische hevel-centrifugaal-bemalings-installatie ge maakt op voorstel van den heer Los, ver worpen. Alleen de heeren Los, gemachtig de, v. Noort gem., en Schenkeveld ver klaarden zich voorstanders van de nieuwe bemaling. Het voorloopig plan, ontworpen door den heer Goldberg was begroot op plrn. f 16000 zonder aankoop van grond en wo ning van den machinist. Nog werd besloten aan den watermole naar Jac. Kerkvliet die op verzoek eervol ontslag was verleend een gratificatie van f 15te geven benevens een pensioen van f 3.— per week. Do molenaar Kerkvliet heeft de z. g. „Westeinder" 46 jaar gemalen. Met hein is deze week de laatste van bet geslacht Kerkvliet van de molen gegaan. In drie eeuwen wer de eenzame molen aan het Papenveer bewoond door deze familie tot dat de laatste wegens hoogen leeftijd zich genoodzaakt zag het werk aan de molen die vroeger het middelpunt was van den omtrek, omdat zij het sein gaf wanneer het water peil was, op te geven. De nieuwe molenaar is W. Borst. Roomsche Agenda. ZONDAG. Leiden. OnderMng concours KegelcLub afd. Leeridngen St. Jozefsgezetleai. Aangeven Viai- cenfiusgebouw, ingang Mid- def^vteg Zondag 5 uur. Gemengde berichten. Spionnagezaak. De „Tel." maakt mel ding van een. spionnagezaak. Ongeveer een week geleden heeft de Nederlandsche justitie bes'iag doen leg gen op een. rol documenten die gevonden waren in een wagon van een trein op het traject Ben/theismDen Haag. Deze rol was gesloten met blauwe, papieren zegels, die het opschrift droegen „Duitsch consu laat te Rotterdam". De rol was geadres seerd aan het „Nacbrichten-bureau Ad- miralstal Berlin." Het bleek, dat de rol drie zeekaarten bevatte, welke het mijnengehied aan de Zuidkust van Engeland en aan den mond van de Theems in beefld brachten. Op een der kaarten was zeer nauwkeurig de mijn-vrije doorvaart door de Theems aangegeven. De kaarten bevatten, in een hoek de mededeelingen, dat zij geteekend waren volgens gegevens, verstrekt door den kapitein van de s'jeepboot B!anken- burg te Rotterdam. Een strop! De paardenhandelaar J. Seligman te Wirdum (Gron.) verzond Donderdag 12 jonge paarden naar Norden (Duitschland) en ontving bericht, dat alle dieren door verstikking in de spoorwagens den dood hadden gevonden, hetgeen een verlies beteekent van f 9000. Goede vangst. Men meldt uit Havelte: Nadat-langer dan een week door onize gemeente -poOit iede marechaussee en rijkspolitie van Meppol, Steenwijk, Die ver en Nyeveen teveigeefs jacht was ge maakt op den gevaarlijken en zoo ge- vreesden ruim 30-jarigen vartkensdief Jans T., die al zoovele veroordeelingem achter den rug heeft en ook nog verdacht wordt van den de vorige week gepleegden diefstal met inbraak, mocht het deiKcnube- zoldigden rijksveldwachter M. ge'ukken hém in zijn ouderlijke woning te arrestee- re.u en gevankelijk weg te voeren Maandag was ong tevergeefs door po litie en tal van ingezetenen een klop-jaoht op hem gehouden. Duitsch watervliegtuig verongelukt. Men meldt d.d. gisteren uit Terschelling aan het „Hbl.": De noodseinen, gisternacht door de kust wacht alhier opgemerkt, waren van een Duitsch watervliegtuig. Gistermiddag 3 uur opgestegen kreeg het een paar uur later averij aan den motor op 25 mijl uit de kust, Tevergeefs werd getracht te repareeren. 's Nachts begon men noodsei nen te geven: Daar wind en stroom het vlieg tuig naar de kust zetten, werd een anker uit geworpen op 6 mijl van den wal. Halfvrer 's morgens was de reddingboot Brandaiïs ter plaatse en begon de wakkere bemanning het reddingswerk,, dat niet van gevaar onbloot was, doordien het nacht was en de vleugels telkens op het lage vaartuig sloegen. Toen de de aviateurs, de luitenant Gron au en de Beobachter Menting uit hun bei ar e positie waren gered, werd het vliegtuig op hun ver zoek in brand gestoken, waarna de reddings boot terugkeerde. Aan den wal gekomen, werden de geredden door de marine-autori teiten alhier ontvangen. Branden en ongelukken. Te Maastricht is gisternamiddag het 6-jarige zoontje van schipper Martens, die met zijn schip aan de Pieterskade ligt, overboord gevallen en ver dronken. Na een half uur dreggen werd het lijkje opgehaald. Maandagavond is de boerderij van den landbouwer J. Jansen te Beers (N.-Br.) geheel afgebrand. Het woonhuis bleef gedeeltelijk gespaard. Drie kalveren en een zeug met 19 biggen kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Gisteruamiddag is de boerderij Zwaln- wenhof, onder Hulsdorst, bewoond door Jolian Bakker en eigenaar de heer A. J. C. Vivringa te Harderwijk, afgebrand. Ze was verzekerd. Letteren en Kunst. Roomsch Tooneel. Het gezelschap, dat te Oisterwijk het bijbeisch tire.unspel' wan kapelaan Smul ders „De VeoToren Zoon" als openlucht spel met zooweel succes opvoerde, stelt zich voor in den a.s. winter een rondreis door Nederland te maken. Land en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer. Met ingang van 22 Sept. is ingetrokken het verbod op het vervoer van herkauwen de dieren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gemeende Nootdorp en dit verbod gelast uit, naar of binnen een kring in de gemeente Schipluiden, om schreven in „St.-Ct." no. 221. 409e Staatsloterij. Trekking van Woensdag 22 September. 5e Klasse, 2e Lijst. Hooge Prijzen. Nr. 9101 f 1500. Nr. 17365 f 1000. Nrs. 16974 17860 elk f 400. Nrs. 2157 11506 elk f200. Nrs. 603 9259 11652 13243 eJk f 100. 193 777 1687 1967 2752 3909 4643 5654 6875 8251 8724 9555 10419 10954 11706 12423 Prijzen van f 70.—. 262 288 349 377 860 876 951 1226 1690 1802 1837 1912 2170 2188 2189 2333 2870 3010 3506 3728 3943 4121 43-45 4435 4904 5177 5297 5458 5706 6143 6194 6273 7171 7241 7398 7713 8355 8361 8432 8529 8811 8840 8998 9009 9720 9766 10070 10157 10550 10558 10575 10627 11476 11515 11546 11601 11841 11894 12047 12231 12583 12665 12717 12752 412 1457 1923 2334 3835 4497 5581 6585 7774 8625 9463 10226 10712 11654 12323 12799 520 1658 1927 2727 3866 4640 5623 6636 8040 8709 9478 10393 10901 11670 12386 13403 13492 19599 13715 13749 1376T 13869 14241 14418 14145 14454 14714 14740 14870 15006 15256 15260 15265 15430 15527 15548 15557 15655 15911 16077 16082 16270 16356 1630a 16412 16435 16711 17359 17362 17370 17534 18852 17585 17613 18040 18078 18088 18362 19076 19199 19409 19507 19515 19684 20147 20359 20-425 20446 20486 20537 20539 20557 20690 20742 20852 20965 20972 NIETEN. 18 30 136 138 160 175 188 191 333 379 418 538 595 604 882 618 708 731 745 830 8-49 959 962 1006 1048 1057 1075 1076 1285 1077 1089 1112 1131 1160 1173 1379 1396 1403 1438 1443 1461 1490 1501 1517 1549 1553 1580 1616 1642 1694 1831 1844 1870 1935 1952 1969 1985 2018 2055 2120 2131 2137 2309 2316 2399 2498 2546 2552 2649 2680 2744 2768 2811 2850 2923 2978 3002 3018 3081 3086 3102 3187 3213 3217 3240 3254 3279 3287 33Q3 3359 3365 6371 3405 3406 3407 •3530 3531 3557 3623 3668 3725 3731 3775 3819 4115 4127 4136 4144 4224 4248 4254 4271 4306 4344 4351 4360 4411 4548 4577 4582 4629 4655 4704 4805 4911 4995 520Ö 5206 5241 5349 5513 5529 5548 5605 5625 5713 5760 5816 5834 5873 5888 5956 6017 6033 6036 6179 6266 6270 6272 6291 6436 6454 6492 6607 6660 6718 6823 6856 6899 6935 G946 6950 7010 7012 7030 7101 7113 7121 7125 7142 7148 7216 7225 7248 7340 7371- 7403 7416 7481 7504 7522 7524 7528 7609 7630 7645 7710 7712 7749 7777 7799 7821 7918 7937 7956 7967 8010 8020 8034 8147 8161 8280 8357 8490 8491 8590 8607 8680 8683 8603 8806 8944 0034 0057 9116 9228 9257 9401 9420 9421 9433 9488 9519 9540 9559 9566 9600 9636 9647 9656 9729 9775. 9832 9909 9934 9953 9980 9985 9986 10001 10029 10060 10069 10073 10076 .10078 10105 10150 10151 10166 10185 10195 10259 10285 10341 10344 10389 10422 10505 10549 10619 10628 10635 10639 10795 10779 10802 10890 10829 10888 10891 10927 11086 11144 11172 11173 11178 11185 11275 11277 11312 11411 11439 11501 ïrr-i 11639 11641 11651 11685 11709 11744 11746 11751 11853 11867 11873 11892 11926 11994 12010 12037 12077 12148 12214 12249 12308 12403 12425 12452 12456 12-460 12526 12532 12575 12578 12630 12755 12761 12831 12849 12909 12912 12932 12954 13021 13060 13140 13144 13304 13364 13370 13376 13-411 13480 13522 13610 13655 13696 13725 13782 13901 14019 1-4042 14044 14047 14077 14166 14216 14218 14219 14285 14324 14345 14388 11401 14531 14555 14585 14587 14631 14674 14768 14775 14793 1481)0. 14803 11832 14836 14886 14967 15113 15129 15132 15145 15187 15224 15298 15351 15365 15384 15542 15620 15643 15690 15717 15769 15802 15819 15869 15898 15933 1£>936 15951 15959 16009 16050 16087 16110 16115 16168 16205 16236 16272 16326 16346 16415 164 46 16555 16573 16575 16590 16713 16732 17017 17025 17077 17133 17188 17208 17247 17261 17265 17314 17355 17145 17560 17G75 17692 17705 17706 17727 17802 17806 17975 18019 18025 18073 18246 18250 18327 18340 18377 18389 18393 18403 18408 18530 18681 18728 18736 18757 18764 18804 18810 18920 18900 19077 19086 19099 49102 19168 19178 19418 19493 19587 19625 19634 19646 19655 19688 19689 19750 19753 1CS12 19835 19889 19903 19909 19933 19965 20013 20019 20109 20115 20119 20140 20158 20174 20227 20254 20281 20297 203-10 20357 20366 20369 20393 20396 20397 20398 20437 20458 2050-4 20548 20688 20638 20661 20681 20789 20807 20834 20858 20890 20910 20984 Staten-Generaal. STAATSBEGROOTING VOOR 1916. Financieel e Nota. Ter begeleiding van de stukken betref fend© de Staatsbegrooting heeft de Minis ter van Financiën wederom de gebruikelij ke Nota betreffende den toestand van 's l'ands financiën overgelegd, de opmer kingen behelzende, waartoe die toestand hem, afgezien van de tegenwoordige crisis in verband met de ramingen voor het dienstjaar 1916 aanleiding geeft. Als gebruikelijk wordt de aandacht in de eerste plaats gevraagd voor den afloop der vorige 2 dienstjaren, alsmede voor de vermoedelijke resultaten van het loopende dienstjaar, gelijk die zich laten aanzien. Voor het dienstjaar 1913 bedroegen de uitgaven in totaal f 238,726,865.56^, uit sluitend gewone dienst f 219,345,192.80^» de inkomsten resp. f 227,422.665-28 f 223,507,379.52^, zijnde een nadeelig saldo op den geheelen dienst van f 11,304,200.33 en een voordeelig saldo op den gewonen dienst van f 4,162,186.72 hetgeen gunstiger ie- dan ten vorige jare werd verwacht, in totaal f 1,128,561.24, uitsluitend gewone dienst f 1,079.337.29. Dit gunstige verschil is een gevolg van het medevallen der uit gaven (gewonen dienst) met f 907,788.15 en van de inkomsten met f 171,549.14. Wat de uitgaven aangaat is liet. verschil ook ditmaal wederom grootendeels (voor f 1,000,000) toe te schrijven aan het ver vallen van minder termijnen van bij" par- ticuliereja gebouwde schepen dan ver wacht werd. Voorts is ook voor artille rie-materiaal onder Oorlog in 1913 ten slotte minder besteed dan zich ten vorigen jare liet aanzien (ongeveer f 380,000). Hiertegenover staat dat voor sociale ver zekering in 1913 ongeveer f 820,000 meer werd uitgegeven dan zich bij het opmaken der voorloopige cijfers liet voorzien. Wat de ontvangsten aangaat, is het gun stige verschil in hoofdzaak het gevolg van het meevallen van het bedrag van be drijfsbelasting dat aan het dienstjaar 1913, ten goede kwam. Hoofdstuk I. (Huis der Koningin.) Aangevraagd wordt f 815,000, waarvan f 15,000 voor kosten van de verdere werk zaamheden van de Commissie tot onder zoek naar den toestand van den gevel vani het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam, met inbegrip van steiger- werk en van reis- en verblijfkosten der

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2