14 buitenland. De Oorlog. 6e JAARGANG No. ia03 3)e Ecid^cli^Sou^omt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. -- Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRUS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze agenten If cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 21/2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 oenL DINSDAG SEPTEMBER. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regel3 f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. "Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstper; o ieel van 1-5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentlën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent pet Engelsche persbureau meldt, dat Zondagavond wederom een Duitsche luchtaanval tegen de Engelsche kust heeft plaats gehad. Verschillende berichten spreken van een aanstaande nieuwe actie der Bondgenooten aan de Dardanelles „Reuter" meldt, dat Bernstorff zou hebben verklaard, dat wanneer men hem zijn passen teruggaf dit zou leiden tot een verscherping van den duikbootenoorlog en dientengevolge tot Duitsch-Amerikaanschen oorlog. Hij begaf zich naar Washington ter toelichting van deze verklaring. Van het Westelijk oorlogs terrein. Fransch legerbericht. Middag-communiqué van, 13 Sept.: In de Argormen hebben in den afgeloopen nacht) verscheiden gevechten met grana ten plaats gelhad hij den weg Béthune A'treoht en een aanval met handgranaten ten noorden van het station Sonchez, die echter npdedig werd afgeslagen. Aan weerszijden nog steeds artilüerie-acUvi- teilt. Aanhoudend en hardnekkig mijnenge- vecht voor Fay (ten zuiden van de Som- me.) Hevige beschieting van de seotoren Ar- mancourt 'en Beuvraignes en van de pla- teaux \an Queimevières en Nouvron. Op 'het front dn Lotharingen besdhoten onze batterijen hevig en mat succes de loopgraven en versterkingen van den vij and in de omstreken van Embermesnily Leintrey en Angerviller. Vijandelijke groepen, die. uit hare loop graven gekomen en genaderd waren tot onze draadversperringen, werden door ons infanterie vuur uiteengedreven. Duitsch legerbericht. Officieefl woreilt d.d. 13 Sept. uit heit Duitsche hoofdkwartier gemeld: De toe stand is onveranderd. Bij Kortirijk en hoven hiet Momt Faucon- boseh (ten noordwesten van Verdun) "Zijn twee vijandelijke vliegtuigen omlaag ge schoten. De bemanning van het eerste werd gevangen genomen, d'ie van het tweede was dood. In den afge'.oopen nacht is een luchtaanval uitgevoerd op de ver sterkingen van Southend. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Een Russisch succes in Oost-Galicië. Al ziet het er vooreerst n-og niet naar uit, dat het Russische gebied van vijande troepen zal zijn gezuiverd, zoo is het nu niettemin duidelijk geworden, dat het van den Duitsch-Oostenrijkschen 'op- marsch belangrijk is vertraagd en dat den opraarsch zelfs op eenige punten tot stil- 6tand is gebracht. De gebeurtenissen, die zich gedurende de laatste dagen in Oost-Galicië hebben afge speeld toonen duidelijk, dat de kracht van het Russische leger geenszins is gebro ken en het -in staat is, ondanks zijn her haalde tegenslagen, thans nog eens het offensief op enkele punten te hervatten. De Duitsch-Oostenrijksche strijdkrachten hebben de laatste dagen aan den lijve ge voeld, dat zij een taaien vijand tegenover zich hebben, die door de geleden verliezen hoogstens wat is verslapt, doch niet is uitgeput of terneergeslagen. Het feit, dat de Russische linkervleugel bij machte was eensklaps den Oostenrijkschen opmarsch in Oost-Galicië tot staan te brengen, is van groot gewicht en zal den generalen staf der verbonden legers stellig tot nadenken hebben gestemd. Generaal Iwanof voorzag de gevaren, die aan een opmarsch der Oostenrijkscbe legers na de inneming van Duhno voor de Zuidelijke Russische legermacht waren verbonden en viel de Duitsch-Oostenrijk sche legers bij Tarnopol en Trembowla aan, met het gevolg, dat dd voortgang dezer legers werd gestuit en dat een groot aantal gevangenen in handen der Russen viel. De Russen slaagden er evenwel niet in zelf Westwaarts op te trekken, zoodat het succes geen terreinwinst met zich heeft gebracht. In hot Noorden, tusschen Riga en Wilna, is de toestand niet belangrijk gewijzigd. Sedert de inneming van Friedrichstadt zijn hier door de Duitschers slechts geringe vorderingen gemaakt. Wel melden de Russen, dat zich tusschen de Sventa en de Wilya een krachtig offensief heeft ont wikkeld, met het gevolg, dat de verbonden legers op den straatweg naar Dunaburg voortdringen. Dit is een veeg teeken voor de Ru'ssen en de tijding kan allicht een krijgsverrichting in zich sluiten, waarover wij wel nader zullen vernemen. Thans er varen wij alleen, dat de Duitschers den spoorweg Wilna—Dpnaburg—Petrograd op verscheidene plaatsen hebben bereikt. Tevens zullen wij dan nader worden inge licht" omtrent de gebeurtenissen in de streek van Grodno, waar de Duitschers een aanzienlijk eind zijn vooruitgekomen. Bij Selwa, dat ten Oosten van Wolkowysk aan de Selwjanka is gelegen, hebben de Duitschers talrijke stellingen op de Rus sen veroverd. Hierdoor naderen zij de stad Slomm, die aan de Schara ligt, een zijrivier van de Njemen. De strijd op dit front is zeer hevig. Vooral tusschen Osery en Skidel, ten Oosten van Grodno, bieden de Russen verwoeden tegenstand; de stel- lingen rondom Skidel worden tot het uiterste door de Russen verdedigd. Het is duidelijk, dat de Russen pogen hun front hier in een rechte lijn te vervormen, het geen hun door het bezit van Peski wel snel gelukken zal. Een linie OserySkidel —Peski—Zei wa—Rosh any zou een verder voortdringen naar het Oosten aanmerkelijk kunne vergemakkelijken. Aan weerszijden van de Pripetmoerassen rukken de verbonden legers eveneens naar het Oosten op: langs den spoorweg Ko- brinPinsk en Oostwaarts van Luzk en ten Westen van Rowno, dat steeds sterker wordt bedreigd. Het succes der Russen in Oost-Galicië wordt natuurlijk in de Russische bladen van groot strategisch gewicht geacht. Waar de militaire beteekenis dezer plan' selijke overwinning wel in schuilt, is niet- duidelijk; meer dan een teeken van de ongebroken levenskracht der Russische le gers schijnt zij ons niet toe. Van hat Zuidelijk oorlogs terrein. Italiaanse!» legerbericht. Officieel bericht van den grooten gene ralen staf van 13 Sept.: Gisternacht heeft de vijand twee aan vallen gedaan in het dal van de boven- Rienz, -die beide zijn afgeslagen. Aan de böven-Isonzo hebben wij de sterke vijandelijke stellingen op de hellingen van den Plezzo met merkbaar succes aange vallen. In de zone van Plaza hebben vijandelijke afdeelingen en gepantserde treinen van uit GÖrz een pogihg gedaan om onze ver schansingen ten zuiden van Zagora te over rompelen. Zij zijn echter Oo9tenrijk9ch legerbericht. Het officieele bericht uit het groote hoofdkwartier van 13 Sept. meldt o. m. In den sector van Flitsch heeft de vijand gistermiddag van het Z.W. troepen laten oprukken tegen Jaworjek en Holobar Pla- nina. Tegen den avond waren die terug geslagen. De Italiaansche artillerie heeft daar haar eigen infanterie doeltreffend beschoten. In het gebied van de Vrsic is gistermid dag een nieuwe aanval afgeslagen. Op hot bruggehoofd van Tolmein hebben de Italianen vier vergeefsche aanvalLen ge daan. Verder naar het zuiden is het betrekke lijk rustig gebleven. Op het front in Tirol is een nieuwe po ging van den vijand om onze stelling in het Popena-dal té naderen even vruchte loos gebleven als alle vorige. Voor de grens- brug liggen meer dan 100 lijken van Ita lianen. Op Zee. De duikboot- en mijnoorlog. Vo'gens een Wolff "-telegram uit Kris- tiania heeft een Duitsche onderzeeboot den lOen dezer op twaalf mijl ten zuid oosten van Kaap Lindesnaes het Noorsche schip „Presto", dat met mijnhout ge'aden was, in brand gestoken. Dé bemanning, zeven, man, werd door eetn vischkotiter op genomen- en aan boord van een loodsboot gebracht, die haar later aan land zette. Reuter melLdlt uit Parijs,, dat de Fran- sche vrachtboot „Villa de Mostaganam" van de Compagnie Transatlantlique Don derdag door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht is. Men meent, dat de zelfde duikboot twee uur tevoren nog een ander schip in den grond gehoord heeft. Drie man van de „Viil'le de Moataganem" zijn licht gekwetst. In de Adriatisohe Zee. De Italiaansche marinestaf meldt, dat een Fr-ansche duikboot, ingedeeld' bij een Italiaansch smaldeel, den 9den dezer in de Adriatische Zee torpedo's heeft afge schoten op een groep Oostenrijkse he tor- pedobooten en er een van ernstig heeft getroffen. In de lucht. Zeppelins op de Engelsche kust. Het Engelsche persbureau meldt, dat de Engelsche kust Zondag weder bezocht werd door Zeppelins, die bommen uitwier pen. Geien slacbtoffere. De eenige schade die werd aangericht is die van gebroken telegraafdraden of gesprongen ruiten. Vliegtuig boven de Engelsche kust. De Eng. admiraliteit maakt bekend dat 'n vijandel. vliegtuig gistermiddag een be zoek heeft gebracht aan de kust van Kent en eenige bommen heeft geworpen, waar door een huis zwaar is beschadigd en 4 personen werden gewond. Het vliegtuig 'is door twee marine-vliegtuigen verjaagd. De actie tegen de Darda nelles Nieuwe aotie der bondgenooten. Uit Genève wordt aan de „Vo9sische Zeitung" gemeld: Naar uit Parijs bericht wordt ia men fin Frankrijk van plan een vliegtuigconps te vormen bestaande uit 400 bestuurders en waarnemers, dalt naar de Dardanelfen zal worden gezonden. De aanwerving zaj gesóhieden onder jonge lieden van 20 tot 25 jaar. Een bericht uit Athene aan hetzelfde blad meldt: E«en nieuwe aanval op de Dardanellen In verband me't een diplomatieke actde met het doel Griekenland te bewegen, hulp te verleenen bij de operaties tegen Kon- stamtinope»!, is volgens een mededeeling der „Nea Imera" eerstdaags te verwach ten. Thans bevinden zioh drie Engelsche en Fransohe legerkorpsen ter sterkte van 180,000 man öp Gailipoli. De landing van nieuwe Engelsche versterkingen in de Soewla-baai zal spoedig plaats hebben. Het Engelsche legerbestuur hoopt de Turksche stellingen aldaar inet geweld te vermeesteren. Volgens dezelfde bron, heeft de Quadruple Entente, Griekenland voor zijn deelneming aan de actie tegen de Dardanellan niieuwe buitengewoon gun stige oompensatiën aangeboden. In België. De Katholieke leider Verhaegen gevangen. De correspondent van „De Tijd" te Havre bericht: Het is thans volstrekt zeker, dat de be kende leolksOeider Arth. Verhaegen, uit Gent, in hechtenis Is genomen en naar Berlijn gevoerd, waar hij gevangen is ge zet. De volksvertegenwoordiger en leider der katholieke arbeidersbeweging wordt beschuildigtd, een verboden brief te heb ben willen verzenden aan den heer Me- lot, katholiek volksvertegenwoordiger voor Namen. Amerika en de Centrale mogendheden. Opzienbarende verklaring van Bernstorff. De ergernis in officieele kringen tegen Bernstorff is toegenomen., seint „Reuter" uit Washington, tengevolge van een op ruime schaal gepubliceerde verklaring met Bernstotrffs opvattingen, dat indien hem zijn passen werden teruggegeven Dui'tschland lastt zou geven tot den on- middellijken aanval van duikbooten op alle passagiersschepen en het dus onver mijdelijk zou komen to,t een oorlog tus schen Dnitschland en de Vereenigde Sta ten. „Reuter" meldt uit New-York: Een te legram uit Washington zegt: Graaf Rorn- etorff, verontrust door de mogelijkheid van 'afbreking der betrekkingen tusschen Amerika en Duitschland, is Zondagavond onverwachts hier aangekomen om to con fer? eren met minister Lansing, met hot doel klaarheid te brengen in den toestand. Naar het schijnt, moet de crisis van daag of morgen komen. De negeerLng heeft reeds beslist over den te volgen koers. De moeilijkheid van den toestand bestaat blijkbaar daarin, dat Duitschland weigert de verplichting te erkennen, dal het schadeloosstelling moet geven voor de „Arabic", al zou .de commandant van den onderzeeër zich ook vergist hebben ten opzichte van de bedoelingen van de „Arabic". Dit wordt beschouwd als een scliending van Duitschlands belofte om trent de veligheid van de Amerikanen op zee. Een ambtenaar zeide: „Dui'tschland schijnt zioh, te oordeel,en naar zijn edgen woorden, op het standpunt te hebben ge- 'steld, dat de commandant in zijn recht was. Maar al of niet in zijn recht, hij had gelijk." Deze redenee ring kan door de Ameri kaanse he regeering niet aanvaard worden •alls de grondslag voor een scheidsrechter lijke uitspraak. Men gelooft, dat Bernstorff met besliLat- heid de mededeelLng zal tegenspreken van een New-Yorksch blad, dat hij gezegd zou hebben, dat een oorlog onvermijdelijk zou zijn, wanneer de diplomatieke betrekkin- gen moeten worden afgebroken. De auto riteiten echter, die voor de waarheid vam het interview geenszins kunnen instaan, zijn van meaning, dat deze mededéeflin# gepubliceerd is door Bernstorff of zijn vrienden om het ministerie van buiten- Jandsche zaken te overbluffen of om za ite gebruiken tegen het afbreken der diplo matieke betrekkingen. Bernstorff zat waarschijnlijk trachten het optreden van von Papen te bemante len; er zijn echter aanwijzingen, dat er maatregelen zullen worden genomen voor het vertrek van den attaché binnen enktfe dagen, vermoedelijk door hem een andera functie op te dragen, waardoor het lastige» van de positie zoowel voor de Amerikaan se he als voor de Duitsche regeerljig ver minderd' zial worden. Hij zal misschien verlof krijgen1, maar nooit terugkeeren. Verschillende Oorlogs berichten. De Duit9che weerbare mannen. Allen monnelijken Duitschers van 17 tot en met 45 jaar is hielt tthans verboden Dui'tsch land te verlaten. Velen zijn aan de grens stations reeds terp ggezon den. TyphU9. In de Berlijnsche voorsteden Schoneborg, Wilmersdorf en Friedenau zijn tal van typhusgevallen voorgekomen. Oorspronkelijk was nu door de politie be paald, dat de melkslijters alleen gekookte melk mochten verkoopen. Deze maatregel FEUILLETON. De noodlottige erfenis. Alls gehypnotiseerd door de verschijning der wouw met het kind in armen, bleef zij eerst nog op haar p taats, de oogeoi onafgewend op haar gericht en be vend over haar geheels Lichaam. Toen, zonder dat cl© min haar beweging had kunnen voorkomen, noch Hermine, verdiept jn haar lectuur, het gevaar ver moedde, snelde zij op Aglaé toe, ontnam laar het kind en bedekte het zachte, don zige gezichtje met gloeiende kussen. Mijn kleine, mijn engel, mijn lieve ling, fluisterde zij tusschen deze liefkoo- ztogen door. Gewiegd an .de airmen, die hem met tee- deriheid oonstrengeldetny schreide de kleine ocet meer. Een lachje plooide zijn lippen, rood als versche razen. Reeds was 'Herman© opgesprongen. Sidderend van angst, woedend op de Bourgondische, wier ongehoorz aamheid fliood')iat>ti£ste gevolgen kon hebben, Weef zij een oogenblik besluiteloos staan tusschen de onthutste min en de waan zinnige/, die buiten ziohzelve van vreugde was. Ongelukkige! riep Hermine ten S'otfte, terwijl zij haar volle verontwaardiging op de schuldige deed nederdalen, onge lukkige, wat zijt gij hier komen doen? .Beze laatste, die te iaat haar omvoor- zichtigheid inzag en vreesde voor de ver- die men haar doen zou. smeekte Lizzie; Komaan, mevrouw, geef mij het kimd terug. Lizzie week schuw terug. Nooit, schreeuwde zij, nooit. Hij is mijn zoon, de zoon van Bernard. Gij hebt mij hem ontnomen, maar hij dis van mi], alleen van mij, verstaat gij? En wat gij ook doet, gij krijgt hem niet terug. Met een snelheid, waar niemand op verdacht was, vluchtte zij het kreupelhout in. Toen begon een wijde jacht. Vlug, liicht ter heen, het kind vast tegen zich aangedrukt, spoedde Lizzie zich voort en zoowel Her mine, als de min ge raakten buiten raakten buiten adem, tóen zij haar moesten volgen. Een o ogenblik vroeg eerstgenoemde zich met schrik af, wat er wel gebeuren zou, als de vluchtelinge haar eens ont kwam. Reeds naderde zij het bosch, dat slechts door een heg van het park gescheiden was en kwam zij daar overheen,, kon zij inderdaad het bosch bereiken., dan was het gevaar niet denkbeeldig, dat zij ricH aan verdere vervolgingen zou onttrekken. Alles kon uit dit avontuur voortkomen, en, dacht de min al aan den storm, die boven haar hoofd zou losbarsten, nog ha chelijker zag Hermine den toestand in. De jacht zou misschien nog lang ge duurd hebben, als Hermine geen liist ver zonnen had. Terwijl zij Aglaé de vluchtende lidt %tl- gen, maakte zij een omtrekkende bewe ging en wist haar zoo den terugtocht af tie snijden. Lizzie wilde haar nog ontwijken, maar het was al te laat.. Als een opgejaagd stut wild, was zij in den val gé'oopen. Terwijl haar bewaakster haar met beide handen vastgreep, traditie Aglaé haar het kind te ontnemen, dit zij echter nog krampachtig vasthield. O, mini snikte de ongelukkige, wier tranen Over haar wanden vloeiden, gij althans zijt toch ook moder. De vrouw aarzelde. Als bij ingeving raaddï Lizzie, dat deze vrouw een braaf mensh was en haar vijandin niet kon rijn. Neen,, niiet waar? $ng zij voort, gij zuit zoo wreed niet zijn, mij het kind af .te nemen, want het is vai rhij. Men heeft het mij op laaghartige wijze ontstolen, eerst door misbruik te naken van mijn goed vertrouwen, ©n «aarna van mijn zwakheid. Wat ik opeish, ia het mijne; mijn eigen bezit. Ander» hebben gezin nen, een leven vol vreugde en geluk, ik heb slechts dit kleine weent je en bet ie monsterachtig mij er van te scheiden. Wat zoud-t gij er van zdfcgem, min, waa rneer men uw kinderen a'nam? Op ruwen toon beet Hernine tee: Zwijg, gij raaskalt. Nu keerde Lizzie zioh ht haar en riep: Gij liegt! Beter dan emand weet gij dat ik bij mijn zinnen bei en dat die dag, waarop mijn marteling baend zal worden tevens de dag der verleiding zal zijn. Omdat gij daarvoor vrest, hebt gij het gerucht verspreid, dat ik krankzinnig hen Gij beerPt er voor, dit ik u zal ont maskeren en daarvoor facidlt gij mij van de wereld afgezonderd, codat men nooltj zal weten, welk een misdiai gij hebt ge- p'teegd en opdat niemand mij in bescher ming zal kunnen nemen. Hermine zag geen kans dezen woorden vloed te stuiten en daarom keerde haar woede zich tot de min. Het was haar gelukt, den kleinen Syl- vain uit de armen van Lizzi/e los te wrin gen en nu legde tzij het kind in de armm van Aglaé, wien rij beval: Ga onmiddellijk van hier, dit weer zinwekkend tooneel heeft al te Lang ge duurd. Maar Lizzie had zich aan de kleederen der boerin vastgeklemd en hernam: Onthoud wat ik u gezegd heb en her haal het tegen elk, die er naar hoeren wil: Dit kind iö het mijne, de zoon van Bernard d'Alleret en Lizzie Walton, zijn vrouw aan wie men het heeft ontstolen met vertrapping van alle goddelijke en menschelijke wetJten. Men heeft misbruik gemaakt van zijn onmacht om deze euvel daad te volvoeren, waarvoor de schuldi gen zich vroeg of laat zullen te verant woorden hebben. In de verte zag rij Hector en Liane door het park wandelen en, terwijl zij met uitgeslrekten arm naar hen wees, gilde zij: Daar, daar zijn de el Len deling en, die mijn kind hebben gestolen- Hermine maakte zich nu van haar meester en dwong haar met geweld, tiaar het jachthuis terug te koeren. Ofschoon getroffen door het smartelijke tooneel, dat zij had -aanschouwd en door den hartstocht, waarmee Lizzie haar moe derrechten had opgeëisóht, hechtte Aglaé Dumont daar /toch niet al te veel waarde aan. Had zij eenlg geloof kunnen hechten aan de beweringen der ongelukkige vrouw, dan zou zij, met haar aangeboren recht schapenheid, niet werkeloos hebben kun nen blijven, maar zij was te eenvoudig van geest om zulk eten fijngesponnen com plot te kunnen doorzien en daarom be schouwde rij de beschuldigingen dier vreemde dame slechts als uitingen van haar waanzin. Hoe kon zij ook vermoeden dat een zoo rijke en adellijke familie zioh aan zulk een misdaad had schuldig gemaakt? En met welk doel? De e-enig mogelijke oplossing van deze vraag scheen baar toe, in de beweringen van die ongeCiukkige een nieuw bewijs te zien van haar krankzinnigheid, die door niemand op het kasteel in twijfel word getrokken. Evenwel, zij wa9 niet voor niets zelf vrouw en moeder. Een difcp medevoelem met dat ongeluk kige schepsel, 2300 jong en zoo schoon, dat haar zoo roerend had gesmeekt, waa in het hart der boerin ontstaan. Zeker, zij kon niets voor haar doem, maar zij moest toch onophoudelijk denken aan het duistere drama^ dat het verstand dier vrouw verwoest moest hebben. Daarom griefde haar diep de wijze, waarop de gravin d'Alleret zich tegen/oven haar over haar schoonzuster uiitWefc. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1