11 BUITENLAND. De Oorlog» JAARGANG No. 1801 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. BIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN ge ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLISOngevallen-verzekerlng •n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij o.. :o enten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. ZATERDAG SEPTEMBER. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij coRtraot aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentlën) van 1-5 regels 35 cent, Iedere regel meer 5 cent Dit nummer bestaal uit drie bladen en het geïllustreerd Zondagsblad. Aanstoot gevende platen. Naarmen aan de Nieuwe Gt." metld't, jiH'ft vie procureur-generaal bij het ge- irèohtslhof te 's-Gravenhage verschillende ^eRihandelarecn: wonende in zijn rechts- ïliied ibij zich ontboden en hun verzocht i liet vervolg geen platen van, Louis Rae- iaekers, Braakensick e.a., noch boe.kwer- p'n, prenten of prentbriefkaarten uit te 3l>n, die betrekking hebben op den oor- jen waaraan de regeeringen van de oorlogvoerende landen aanstoot zouden en- nemen. en dez.e voomahtighcidsmiaat-regel Ball niets, hoegenaamd nieG^ te zeggen. Onze ,neutrail:itei't is een kostbaar ding, iaar. zoo a's het meer met kostbare za: kop gaat, 'Oo'k heel' teer, zij is van een t fijne constructie, als er hier of maar een vezeltje wordt gekwetst, js zij geheel geschonden. En daarom is voorzichtigheid geboden., waar het geldt platen e.d. uit te stallen, die den regeerin gen van de oorlogvoerende landen aan stoot zouden kunnen geven. Maar... hier denken wij .onwillekeurig ein. iets anders. Nu juicht ieder verstan- dig mensch het toe, dat er miei's in het openbaar mag worden vertoond, wat den iogvoerenden landen aanstoot kan ge ien. Doeli en .hier willen wij nu eens met-nadruk op wijizen as heit niet min stens even erg, als er platen ie. d. wor den uitgestald, die aanstoot kunnen ge- >n aan iemands godsdienstige overtuiging, aan iemands e.ergevoel -grog erger, dne iin jeugdige menschen de pliantasae misschien voor dagen, maan den, jaren lang kunnen bezoedelen en ««meuren. Wat wordt er een schade be rokkend aam de teere schoonheid van rei kend era eten - door gewotenlooze hande- iaai's en winkeliers! Dat men nu toch eens ook deze wijze van aanstoot geven,, .rteigen door de wet wel is waar maat regelen zijn getroffen, meer algemeen krachtiger mocht afkeuren. Hier gaat het niet dim^de kostbare zaak ceioe-r neutraliteit, om den vrede in ons land, doch om een nog kostbaarder zaak, om de reinheid der zielen., den -inner'", ij kern wede in de harten der kinde,ren., die aan zulke platen, e. d. aanstoot kunnen ne^- men, tot hun groote schade.... Op het Oostelijk oorlogsterrein houden de Russen op verscheidene punten hard nekkig stand. - Het „Berl. Tageblatt" brengt bijzonderheden over het Duitsche succes in de Argonnen bij B/larie Théresè, - Baltisjport is door een Duitsch lucht schip gebombardeerd. - Een Italiaansche duikboot heeft een Oostenrijksche tor pedoboot getorpedeerd. - De Duitsche oH van de „Arabic" is aan den am bassadeur der Vereenigde Staten te Berl: n overhandigd. - Er worden Bul- gaarscbe groote manoeuvres op de Servische grens aangekondigd, die als oorlogsvoorbereiding voor het leger worden beschouwd. De „Osservatore Romano" meent, dat Duitsche officieele kringen de mogelijkheid eener annexatie van België buitengesloten achten. Van het Westelijk oorlogs terrein. Het Duitsche succes in de Argonnen. Van dit oorlogsterrein komt bij uitzon dering eens eenig nieuws. De Wurfembergers, Pruisenen Lotharin- gers, die bij Vienne le Chateau aan den Westelijken zoom van het Bois de la Grurie in de Argonnen, deel uitmaakten van het leger van den Duitschen Kroonprins, heb ben onverwacht het offensief genomen en den Franschen gevoelige verliezen toege bracht. Het Duitsche communiqué sprak van meer dan 2000 gevangenen, 48 mitrail leurs, 54 mijnwerpers, enz. Gebrek aan waakzaamheid van de Fran schen? Uit do berichten is dit niet met zeker- op te maken, hoewel het bereiken van zoo bel-angrijke resulaten wel er op wijst, dat men ..niet op den aanval was voorbereid. Deze had plaats in een terrein, dat sedert den terugtocht der Duitsche legers van de Marne-geruimen tijd bijna dagelijks in de berichten werd genoemd. Het Bois de la Grurie had in dat opzicht een zekere re nommee verworven; bijna iederen dag las men den naam, zonder dat het mogelijk was zich een denkbeeld te vormen van hetgeen er gebeurde. Geen wonder! Dwarb door dit dichte bosch, dat zich tusschen den bovenloop van de Aisne en zijn bijtak de Aire over golvend terrein uitstrekt, loopen de Duit sche en de Fransche linies. De namen van verschillende versterkingen, die de Fran schen er hadden, zijn bekende klanken voor den trouwen courantenlezer. Zoo ligt daar b.v. Four de Paris, iets Noordelijker Fontaine Madame, nog iets 'Noordelijker het paviljoen Bagatelle en het jachthuis St. Hubert, altemaal plaat sen waar bij herhaling gevochten is, en waarvan elke voet grond den Franschen volkomen bekend en vertrouwd is. Tot die versterkingen behoort verder ook hef Fran sche verdedigingswerk Marie Thérèse, dat tot de nu door de Duitschers veroverde punten behoort. Gemeten met de maat van den positie oorlog is het door de Duitschers verwor ven succes niet gering. Behalve de winst van de versterking Marie Thérèse, de ruim 2000 man gevangenen en een groe ten oorlogsbuit aan krijgsmateriaal, heb ben zij volgens hét Duitsche communiqué in hun voordeel te boeken de verovering van een 'terreinstrook van 2 K.M. ter breedte van 300 tot. 500 meter. Wat de plaats betreft, die deze aanval in het groote strategische geheel inneemt, worde herinnerd, dat de stellingen in de Argonnen deel uitmaken van dat deel van het front,hetwelk de posities in Cham pagne met den driekwart cirkel om Ver dun aan de Maas verbindt. Deze stellingen loopen van Vienne le Chateau (van waar de aanval geschiedde) door het bosch naar Varennes, gaan verder Oostwaarts naar Malancourt en beginnen dan den wijden boog te vormen rondom Verdun. Opgemerkt zij nog, dat de laatste dagen een bijzondere bedrijvigheid der Duitsche artillerie, opgesteld te Binarville, aan den Noordelijken zoom van het bosch, werd ge meld. Het schijnt, dat dit tot voorbereiding der onderneming heeft gediend, maar dat de infanterie-aanval intusschen in alle stilte werd voorbereid te Vienne le Cha teau, van waar de Franschen hem blijk baar niet hebben verwacht. Dat ook op den morgen van den infanterie-aanval de artillerie zich niet onbetuigd liet, en dat van handgranaten een ruim gebruik werd gemaakt, kan men lezen uit de onder staande levendige beschrijving van Bern hardt Keller in het ,,'Berl. Tagebl." De Franschen ontkennen, dat het succes der Duitschers van zoo groote beteeken is is als zij verzekeren. De cijfers zijn vol gens hen gefantaseerd; maar veel nieuws aangaande den juisten omvang van het gebeurde vernemen wij niet. Van belang is slechts, dat de Duitschers het volgens hun bericht niet verder brach ten dan tot het bezetten der voorste linie; ook uit het Duitsche relaas krijgt men dien indruk. Van invloed op den algemeenen toestand is het gebeurde dus niet. De oorlogscorrespondent van het „Berl. Tagieblatt".,( Bernhard Kellermann, .seint van het westelijk oorlogsterrein aan dit blad: De troepen, die aangevoerd worden door generaal Von Mudra, hebben heden (9 September) wederom een groot succes behaald. Het aantal gevangenen en ver overde machinegeweren groeit met liet uur. Het was er om te doen, het in onze linie in een boogvorm vooruitstekende stolling der Franschen, over den Huber- tus-rug, het dal van de Charmebeek. en de ingraving bij Hoyette, bekend onder den naam van de Marie Therèse-steiling, in te drukken. Het vuur werd om drie 'tiur in den morgen- geopend, en de storm aanval had om 11 uur plaats. .Ik was met toestemming van den Kroonprins des morgens vroeg in de voorste linie; zag de voorbereidingen voor den stormaanval en overtuigde mij van de opgewekte en oor logzuchtige stemming van de troepen in de Argonnen: Om 8 uur werd een hevig gevecht begonnen met mijnwerpers op de Fransche loopgraven; het was een oorver- doovend vuur zooals ik dat tot dusver nog niet meegemaakt heb, noch bij Yperen, noch bij Atrecht. Daarna gingen de troe pen met ware doodsverachting tot den stormaanval over, het waren voornamelijk de Wurtembergsche, de Rijkslandsche en de Pruisische regimenten die op de Fran schen instormden. Om 11 uur 30 kwamen de eerste berichten uit de veroverde loop graven. Ondanks hun .krachtigeai tegen stand en hun verwoed vuren, werden de Franschen overal teruggeslagen. Na 12 uur was de bedoelde linie bereikt, ja zelfs overschreden, en kwamen de eer ste gevangenen binnen. Dank zij de zorg vuldige voorbereiding, tot in de kleinste bijzonderheden, waren de verliezen der Duitschers gering. Daarentegen maakten deze 2000 gevangenen en 50 machinegewe ren buit. De Franschen hebben geen te genaanval gewaagd; het geschutvuur is nog aan den gang. Vanhet Oosielijk oorlogs- lerrein De Russen houden stand. Dat de terugtrekkende beweging der Russen tot staan is of begint te komen, wordt/ thans van beide zijden aangenomen. De Russen verbinden aan het constia- teerern van dit feit, in verband met liet optreden van den Tsaar als opperbevel hebber der Russische strijdkrachten, op timistisch gekleurde verwachtingen aan gaande de -toekomst, en pessimistische retrospectieve beschouwingen omtrent het succes van den veldtocht der Duitschers, di.e hot doel hebben de beteekenis daarvan zooveel mogelijk te verkleinen. Zelfs wordt Ee-rëtCeaid, hoeveel tijd de Duiitsc-h-Oosvenrijk-sche legers hebben be steed aan hun opmarsch van de We-ichse! maar de stellingen, die zij thans innemen, en daaruit worden dan verder de ongun stigste gevolgtrekkingen afgeleid voor het voortzetten van den veldtocht maar het hin.meml.anid van Rusland. Na een in liet zelfde tempo voortgezetten opmarsch zou den zij zich na 3 maanden midden in hot moerasgebied bevinden, aldus die be schouw iingem, miaar inmidde'is zou de winter ingetreden, zijn, die het onmogelijk zat maken zich daar te handhaven. Hierbij heeft men /blijkbaar niet alleen het oog op de Rokiitnomoer-assen, maar ook op het feit, dat heit gebied tusschen deze en -de Gdltf van "Ttiga, doorzaaid is van meren, meertjes en plassen, aio ge voed worden door de duizenden dn dat seizoen zeer waterrijke zijstroomen en -stroompjes van de groote Russische^ ri vieren, een, terrein, dat door het huiten ■hun oevers treden van -die stroom en en stroompjes als het ware een groote na tuurlijke inundatie vormt, die voor den a an va-Ver noodlottig: kan worden, terwijl tegelijk met het groeien dezer terneln- móe.ilijkiheden ook de bezwaren toe-nemen, verbonden aan de verzorging der reus achtige legers öp zoo verren afstand van hun operatiebasis. Van Duitsche zijde is men natuurlijk voor deze gevaren niet blind, an daarom .hoopt men dat het standhouden der Rus sen de gedegenheid zal openen, hen slag te levéren. In de gevechten, die onder den terugtocht geleverd werden, vond men behoudens enkele uitzonderingen alleen de achterhoede der Russen tegenover zich. De Duitsche aanvoerders hunkeren er naar, de hoofdmacht tegenover zich te zien standhouden. Intusschen h-eeTt de frontlijn de laatste dagen weinig verandering ondergaan. Langs de Duna, Zuidwaarts van Frie- drichatadh dringen de Duitschers dicht naar het dal van die rivier voorwaarts. Ook ten Z.O. v-am Grodno wonnen zij eenig terrein. En door het bezetten van Kartus- kaja en Beresa, tusschen Wo'kowysk en den Noordelijken zoom der moei-assen, is het Duitsche front in die buurt eenige tientalieu kilometers vooruitgeschoven,, terwijl ten Z. van h-et moerasgebied Dub lin, het tweede punt van den vesting drie hoek, na reeds eenpaar dagen te voren door de Russen veria/ten te zijn., in handen der Oostenrijkers is gevallen, en men den val van Rowruo ieder oogenib'iiik verwacht Bij Tarnopoi in N.O.-Galicië en verder Zuidwaarts langs de Serolh daarentegen hebben de Russen, volgens hun berichten, belangrijke voordeel en bdhaa'd en den Oostenrijkers een geduchten slag toege bracht. Het Duitsche hoofdkwartier ont kent dit, maar in latere Russische berich ten wordt dit succes der Russische wape nen niet alleen volgehouden, maar ook met nieuwe bijzonderheden omtrent liet aantal gevangenen en $en wapenbuit toe gelicht. De eerstvolgende dagen zuilen niu wel uitmaken, wat er van waar is. Baltisjport door Duitsch luchtschip gebombardeerd. Officiéél bericht van den Duitschen ma» rinestaf: Gisternacht heeft een onzer nia- rineluchtscliepen met goed gevolg een. aantal bommen geworpen op het steun punt der Russische vloot Baltisjport (aan de Finsche Golf, ten Westen van Reval) en. de spoorweggebouwen aldaar. Het lucht schip dat fel werd beschoten is onbescha digd teruggekeerd. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Itaiiaansch legerbericht. Officieel bericht van den grooten Itali- aanschen generalen staf van 10 Sept.: Langs het geheelo front heerscht tenge volge van ons offensief bedrijvigheid. Do vijand heeft nachtelijke overvallen be proefd, die allo zijn afgeslagen. Een niet belangrijke strijdkrachten on dernomen vijandelijke aanval op onze stellingen op de Kastrein-spitze in het Seebach-dal is afgeslagen, ofschoon hij werd gesteund door oen fel geschutvuur. Op het Karstplateau heeft de vijand wa penen, munitie en oorlogstuig in den steek gelaten. Op den Monte San Michele heb ben wij eveneens honderden geweren, veel oorlogstuig en uitrustingstukken vermees- terd. De vijandelijke vliegtuigen hebben hun aanvallen herhaald, zonder schade aan te richten. Oo9tenrijksch legerbericht. Officieel bericht uit het groote Oosten rijksche hoofdkwartier van 10 Sept.: Gistermiddag en -avond hebben de Itali anen herhaaldelijk hevige aanvallen go- daan op het bruggiehoofd van Tolmeln. Zij zijn echter telkens onder zware verliezen voor onze versperringen teruggedreven. In den sector van Doberdo hebben onze troepen de gebruikelijke pogingen van den vijand om onze stellingan te naderen go- fnuikt. De algemeene toestand is onveranderd. Op Zee. Aan de kust van Klein-Azcë. U'iit Smyrna wo.rdt aan het Wolff--bureau te Konstantinopel gemeld., dajt twee vijan delijke kanonneerboot en ongeveer twintig granaten afschoten togen den vuurtoren in de haven van Karatoprak aan de Amar tolische kust bij Budrum. Dein volgenden dag beschoot een vijandelijk oorlogsschip met ongeveer dertig granaten do haven van Ekimdsji'k (bij MarmarLs). Het oor logsschip zond een boot uiit, waarin zich tien Grieksoh sprekende mannen be von- FEUILLETON. De noodlottige erfenis. 55) Zijt gij daar, Bernard? Reeds sedert zoolang verwachtte ik u en einde/lijk zijt gij teruggekeerd, maar waarom verbergt gij liet gelaat, dat ik zoo lief heb gehad e?. waarom treedt- ge mij tegemoet met een blik die mij vrees aanjaagt? Hoe kam "i'k in die strenge gelaatsui'tdrukk'ipg mij.n bc-rn'ruien echtgenoot herkennen? Heb i'k u beleedigd? Wat-verwijt ge mij? O! kom spoedig, de kleine wacht ons. Alls ge eens wist hoe mooi hij is! O! die .stem.... die s'-em... ik hoor haar overal en ik weet ?eker dat zij het is, die u tot mij heeft teruggevoerd. Angstig was mevrouw De Pyramont op gesprongen en teruggeweken. beze beweging vestigde de aandacht der ziinneiooze op haar. Roste! hernam zij, terwijl zij op me vrouw De Pyramont toesnelde. Alweer g'j! Gij, die mij haat,, gij diie mij benijdt, wo mijn rijkdom en mijn geluk. Gij, die rni.i Wit6 wijsmaken dat mijn echtgenoot dood iis, maar pk geloof er niets van. I'k weet dat hier a'-le-s leugen óp en dat uw ziel van afgunst i-s vervuld. Maar nu heb u en gij zult mij miiet meer ontsnappen. Zij deed een beweging alsof zij zich op teevr. De Pyramont wilde werpien en-haar gebaar was zoo heftig, dat de haren, die «oor em band werden opgebonden. !os- J aakten en langs haan rug en schouders hielen. Reeds kwam I-lector itusschenbe,iden en drong zijn- schoonzuster met zacht geweld terug. Hermine, die Lizzie op een afstond ge volgd had, sn-eJde toe en nam haar mee. Dit pijnlijke tooneel wa.s a.ls een don ders ug gevallen te midden van het vroo- 'lijke gezelschap. De lach was op het gelaat der gasten bestorven, bij het aanschouwen van deze gedaante, die a'is ee.n geestverschijning voor hun blikken was opgedoemd. Welk een kruis voor onze vrienden, fluisterde DePyramont in het oor van Matcöir, die naast hem stond. Deze vatte het gebeurde meer- van de luchtige zijde op en antwoordde: Och, een tragedie, die zoo oud ie als de wereld, wil, elk kasteel zijn spook moet hebben en hier is het mevrouw de weduwe d'Aller et, die deze traditie hoog houdt. Om mevrouw De Pyramont had zich een kleinen kring van gasten gevormd en slechts langzamerhand bekwam die dame van den doorgestanen schrik. Liane stond naast haar en besprenkel de haar gelaat niet Eau-de-C.ologne. De angst had mevrouw' De Pyramont meedoogenlons gemaakt en, er nag bleek van, wendde zij zich tot Liane met de woorden: Nu ziet ge eens, mijn lieve, waaraan ge u blootstelt,, met die vrouw in uw huis te Qiouden. Hebt ge er wel eens over nage dacht welke gevaren die ongelukkige kan teweeg brengen? Ik wil aan niets denken dan aan haar ongeluk, antwoordde de .gastvrouw mot goed gespeeld medelijden. Dat is een on voor zich t ighe iitfwaar over ik hoop dat- gij niimmeir berouw zult hebben, maar bedenk dat- krankzinnigen nooi.t~te vertrouwen zijn. Wie iin hun on middellijke nabijheid -leeft, woont om zoo te zeggen, op een vulküan. Och, !haar krankzinnigheid is zacht aardig. Daar zou ik niet 'te veel op rekenen, er is maar een kleinigheid toe nood'ig om haar in een furie te veranderen. En dan, voortdurend zulke tooneelen te moeten bijwonen zou mijn kracht te boven gaan, nog gezwegen van Tiet nadeel, dat gij daarmee aan uw eigen'gezondheid kunt toebrengen. Wanneer ik 'in uw plaaits was, dan zou ik -haar verwijderen. Het ie zoowel in uw als. in haar erigen belang. Zij .is reeds genoeg te beklagen, zeide Liane, terwijl zij deed alsof zij een traan wegpinkte. AltLe gasten stemden met elkaar overeen in lof voor deze bewonderenswaardige vrouw, die haar geheele bestaan wijdde aan een arme zinmetoozie, die haar onaf hankelijkheid aan haar ten offer br.ach* haar lot trachtte te verzachten door haar met weerde te omgeven, in één woord, zich tegenover haar een engel van zacht heid en geduid toonde. Niemand had eenig vermoeden va-n de afschuwelijke comedie, wei'ke het zooge naamde grafelijke echtpaar hier had af gespeeld, teneinde zich getuigen te ver schaffen, waarop zij zich later zouden kunnen beroepen. IX. DE KRANKZINNIGE. Een jaar was verloopen sedert den dood v#n Bernard d'AUeret en daarmee de wet telijke tenmijn, Linnen welke zijn weduwe had moeten voldoen aan de bepaling van het testament van dein markies de Cour- tevron: bewijzen dat er een nakomeling was geboren. Daarentegen had de oudste broeder Hector d'A'Tteret, wei aan de bepalingen voldaan en bijgevtflg recht verkregen op de geheele nalatenschap. Niemand, die er dan ook aan dacht hem die te betwisten en de notaris Iler- fcelin (keerde, nadat hem de geboorteacte van den kleinen Sylvain vertoond was, de mil-l'loenen aan den graaf uit, overtuigd dat hij zich eerlijk van- zijn opdracht had gekweten en den .laatsten wil van den overledene nauwkeurig uitgevoerd. Van de betrekkelijke finaneiee'e moei lijkheden, waarmee de graaf en de gravin d'AMeret het eerste 'jaar van hun huwe lijk te kampen hadden gehad, was dus niet meer dan een kwade herinnering overgebleven. De schulden, die zij gedurende dien tijd hadden moeten maken om te leven op den voet zooals Liane dat gewemscht had,wer den met .intrest afgelost, en er bleef nog ruim voldoende over om dit leven op den zelfden voet voort te zetten. Ook werden de handlangers betaald; die hun hulp natuurlijk allerminst belangloos hadden verleend. Morel ont/viing een flinke portie van het door den graaf verworven kapitaal. D-e tijd dat hij met versleten kleeren en gelapte schoenen liep en op een ellendig zolderkamertje moest wonen, was nu voor goed voorbij en (hij had haast om zijn schade te gaan inhalen. Voor het landelijk schoon der omgeving van Courtevroin, was hij ongevoelig en, zc-odra hij zijn aandeel binnen had, sprak hii er van, naar Parijs terug te keeren. Hector d'Alle ret maakte slechts voor den vorm eenige tegenwerpingen; nu hij Morel nd-et meer noodiig had, zag hij hem ook liever vertrekken. Minder goed was Hermine cr aan toe. Wel ontving ook zij een bedrag waarvan zij haar. droombeeld, ergens rustig van haar centen te gaan leven, best had kun nen verwezenlijken, maar haar taak waa nog niet geëindigd en, zoowel haar eigen belang als dat van hen die zij had ge diend, hielden haar nog op het kasteel terug. Zij zag zelf wel an hoe onvoorzichtig het zijn zou, haar piost te verlaten, waar nie mand haar zou kunnen vervangen, of schoon zij zich wal eens met bezorgdheid afvroeg of zij dan haar geheele teven al» bewaakster bij de krankzinnige zou mo«v ten blijven. Dat vooruitzicht lachte haar weinig toe, maar voor het oogenib'.ik was er niet veel aan te veranderen. Zij bleef dus met Lizzie het jachthuis bewonen en hoopte maar dat er nog ictS gebeuren 2iou waardoor zij spoedig haar vrijheid zou kunnen hernemen. Lizzie zelf gaf haar bijna geen moeite meer. De jonge vrou/w was kalm en geduldig alsof zij zich geheel in haar lot schikte. .(Wordt vervolgd.),

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1