7 BUITENLAND. De Oorlog. ;e JAARGANG No. 1797 ^e£eicbcke0ou/tanü BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. err BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN UeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze genten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG SEPTEMBER. 1915. Dg ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpereoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Een eerlijke en schoone getuigenis. De christalijk-historische „Nederlander", Ier hoofdredacteur is jhr. De Savornin /jbman. bespreekt in een hoofdartikel et onzen lezers reeds bekende werk van en niet-katholieken Duitscher dr. Hans idiberg over heb Pausdom en den We- eddwede. Het blad maakt daarbij eenige opmer ken, die ten zeerste onze aandacht erdienen. Wijzend op de vredesbemoeiingen des 'auseiu ze<rt het dhr.-hist, orgaan o. m.: „Het komt ons voor dat geen rede- lijk mensoh, althans geen Christen, al- of niet protestant, ontkennen kan, dat 'beibgene in dat opricht door die Pausen is verricht, met den geest en de bedoeling van onzen Hieer en Hei land volkomen in overeeinstemml-ng is. Op treffende wijze zijn die grooiten dezer aaide er op gewezen, dat zij menigmaal de ordeningen Gods ter zijde hebben gestold, om toe te geven aan hun zudht naar heerschappij en macht. Trouw zijn de Pausen opge komen voor het recht, voor de zwak ken. voor die kleine staten, tegen on ophoudelijke versterking der bewape ningen, voor scheidsgerechten." Nadat de redactie een korte beschou wing heeft gewijd aan het tijdelijk gezant schap bij den Paus, en er op heeft gewezen, lat 't van bekrompenheid zou getuigen, in nen men de gelegenheid om naar den goeden en chistel. raad" van den Paus te uisteren zou laten voorbijgaan, spreekt zij net waardeering over den grooten invloed ;;an het gezag des Pausen en besluit: ,,Men vraagt zich wel eens af, of het zulk een groot nadeel voor de Christe lijke Kerken zou zijn, indien er één Herder was met genoegzaam gezag bekleed om alle kudden bijeen te hou den?'! In deze laatste woorden ligt een eerlijk ïn schoon getuigenis, ontwrongen aan een naar waarheid strevende ziel, aan een Dprecht gemoed. 0, mocht men verder gaan, dan het uit breken van deze gedachte, die niet slechts bij den leider der Chr.-Hist. partij, maar bij de meesten onzer goed-wallende Protestant sche medeburgers wel eens nu en dan of misschien zelfs herhaaldelijk zal zijn op gerezen. 0, mocht men Mocht het in waarheid weer -worden één schaapstal en één herder Laten wij er voor biddenl In het Westen geen verandering. In het Oosten winnen de Duitsch-Oosten- rijksche legers nog terrein, doch schijnt de terugtocht der Russen tot staan te tomen. - In het Zuiden kleine scherm- mutselingen. Een Russisch socialistisch blad te Parijs meldt, dat stakingen in Russische munitiefabrieken heerschen. - Bij de torpedeering van de „Hesperian" blijken wel menschenlevens te zijn ver loren. Van het Westelijk oorlogs terrein. Duitsch legerbericht. Uit het groote hoofdkwartier wordt d.d. 6 Sept. gemeld: Er kwam niets van be lang voor. Een vijandelijk vliegtuig is aan den weg MeenenYperen omlaag gescho ten. Fransch legerbericht. Namiddagcommuniqué van 6 Sept.: Ge durende den nacht levendig bombarde ment aan weerszijden met geschut van allerlei kaliber ten noorden en zuiden van Atrecht, van Roclincourt tot Bretencourt. In Champagne, in de streek van Auberive vrij levendige kanonnade. In de Argon- nen bescheten we de kazernes van Dieuze en Morhange. Nieuw offensief? De ..Deutsche Tagesoüg." deelt mede, dat er in Parijs geruchten loopen om- t/rent een nieuw groot Engelsch-Fransch offensief aan het westelijk front, in aart- sluiting aan de reis van den Prins van Wades naar het front en het door den ge- neralen staf beperkte briefverkeer. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Overzicht. Dat Grodno weer in Russische handen zou zijn, zooals een Russisch bericht wilde doen' gelooven, is slecht aan te nemen. Ten Noorden van het groote moerasge bied vorderen de Duitsch-Oostenrijksche legers slechts weinig. De Russen schijnen bij de toegangen tot de door de moerassen .loopende wegen zeer gunstige stellingen te hebben bezet en deze tot dusverre met succes te verdedigen. Vooral ook in het Zuiden schijnen de teekenen er ons op te wijzen, dat de terug tocht der Russen zich niet verder zal uit strekken. In de streek ten Zuiden van het moeras gebied zouden volgens een Duitsch bericht de twee nog in Russische handen gebleven vestingen van den meermalen vermelden vestingdriehoek (n.l. Dubno en Rowno) door de Russen ontruimd zijn. Maar nabij deze vestingen hebben zij sterke stellingen inaenomen en treden daar zelfs offen sief op. Ook verder zuidelijk, uit de laatste strook van Galicië, die nog door de Rus sen bezet is, wordt gewaagd van den krachtigen tegenstand die den Duitschers geboden woedt. De verwachte verovering van Riga. De correspondent van de „Morning Post" te Petrograd meldt, dat de Russen erop rekenen, dat de Duitschers Riga zul len bezetten en de verdedigingslinie aan de Dwina zullen bereiken vóór de winter begint, doch men verwacht geen verderen voortgang tot de lente komt en dan, zegt de correspondent, zullen vele dingen zich ten goede hebben gekeerd. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Oostenrijksich legerbericht. Officieel wordt d.d. 6 September uit Weenen gemeld: Terwijl de Italianen gis teren aan het kustfront en in Karinthië over het algemeen werkloos bleven, ont wikkelden zij in het gebied van de Kreuz- bergpas (ten zuidoosten van Innichen) na een langdurige pauze een levendige artil lerie-activiteit. Zij poogden daar n.L op verschillende punten onze stellingen te naderen. Tot infanterie-gevechten is het nog niet gekomen. Italiaansch legerbericht. De Italiaansche legatie te 's-Graven- hage ontving h«t volgende bericht van den Italiaansclfen Grooten Generalein Staf d.d. 5 September: Ontmoetingen tusschen kleine troepen- afdeelingen hebben plaats gehad ten zui den van den rug van den Redival-berg in het Strino-dal (Noce); tusschen Serravalle en Marco, in het Etsch-dal en in de om streken van Cuna Cista in Val-Suganu. Overal werd de vijand tot terugtrekken onder verliezen genoopt. Op den rug van den Redival hebben wij ook een verschan sing vernield. Onze troepen maakten zich meester van veel schietvoorraad en oor- logsmaterieel, dat door den vijand was achtergelaten. Een onzer batterijen slaagde er door haar welgericht vuur in, een stellage in brand te schieten, welke de vijand bezig was op te bouwen voor de herstelling van de koepels van het fort Dess Sems op het plateau van Folgaria. Op de Karstvlakte zijn wij gisteren op verschillende punten van onze linies voor uitgekomen en hebben wij eenige vijan delijke loopgraven bezet. Vooral zijn wij gevorderd in den sector van Doberdö, ten zuiden van den naar die plaats leidenden weg. De krijgsverrichtingen, die zich den 2en September in de streek van den Monte dei S'ei Busi ontwikkelden, bezorgden ons 150 geweren, eenige duizenden patronen en ander oorlogsmateriaal. De vijand werpt sedert eenige dagen kleine kennisgevingen in ónze linies, waarin tot desertie wordt opgewekt en die de grofste verzinsels bevatten. Op den Balkan. Servië geeft toe. Het Wolff-bureau meldt, dat Grieksche bladen van welingelichte zijde de mede- deeling ontvangen, dat het antwoord van Servië op de nota van de mogendheden van de Quadruple Entente overhandigd is. Servië zou zich in beginsel bereid hebben verklaard toe te stemmen in den voorge stelden afstand van grondgebied, maar voorbehoud hebben gemaakt ten aanzien van de veiligheid van zijn toekomstige grenzen en de voorwaarde hebben gesteld, dat de afstand van grondgebied niet da- delijk, maar eerst na verzekering van de nieuwe grenzen van Servië zou plaats hebben. Oorlogsteekenen. De Konstantinopoditaansche correspon dent van de „Frankfurter Zitg." verneemt dat B u 1 g a r ij e het spoorwegverkeer met de Grieksche stations van de spoorlijn naar Saloniki heeft geschorst. Ook duLdit Bulgarije niet meer dat Grie ken over die grens kometn. De in Zwitserland vertoevende Roe menen, die tot de seserve van het actie ve lieger bah o oren, hebben volgens de ..'Neue Züroher Zeitung" bevel ontvangen om zich naar hun troep te begeven. Volgens de „Az. Rst." bevat de „Uni- versul" een telegram udt Konstanza, het welk bericht, dat de Russische vloot in de Zwarte Zee heb bevel zou hebben on!vangen, zich gereed te houden; om de Bulgaarsche kustwateren binnen te dringen. Te Odessa zouden veodi troe pen zijn samengetrokken en in den haven zouden schepen met tiroepm beladen klaar liggen, om op het eerste bevel af te varen. Op Zee. De duikboot- en mijnoorlog. De Engelsche stoomboot „Cymbeline" is gezonken. Vana de bemanning zijn 31 man aan wal gebracht, 6 mannen zijn ge dood, 6 gewond. (De „Cymbeline" behoorde aan de Bear Creek Oil Shipping Co. Ltd. te Liver pool. Zij was bruto 4505 ton groot en in 1903- gebouwd.) Volgens een „Lloyds"-bericht is het Engelsche stoomschip „Mimosa" gezonken. De bemanning is gered. (De „Mimosa" behoorde aan Mimosa Steam Shipping Co. Ltd. te Londen. Zij wad bruto 3466 ton groot en in 1905 ge bouwd. Het stoomschip bevond zich o|p reis van New-York naar Belfast.) De torpedeering van de „Hesperian". Reuter meldt uit Londen': In strijd met de vroegere verklaringen gelooft men, dat verscheidene personen het leven verloren aan boord van de „Hesperian". Het lijk van miiss Carberry, een eerste klas passagier uiit New-Found- land, werd in zee gevonden. Wanneer de kapitein te Liverpool zal zijn aangekomen, kan men eerst de juiste ciifens vernemen. De Engelsche bladen geven beschrij vingen van schipbreukelingen van de „Hesperian", waarbij de passagiers voü- hcudem, dat geen waarschuwing aan de torpedeering voorafging. Het schijnt dait te Queenstown 513 geredden zijn aange komen, 333 passagiers en 180 kop van de bemanning. Een bejaarde dame stierf aan den zenuwschok en wonden, nadat zij gered was, en ook een andere dame be zweek na haar redding. Men vreest, dat er nog meer zijn omgekomen. Majoor H Barroe, van het 19e bataljon Canadeezen, die met 12 officieren en 38 man terugkeerde, nadat hij gewond was aan het front, vertelde volgens de „Times" dat hij met een paar officieren na het diner op het dek een sigaret rookte, toen bij plotseling een lulde on.ploffing hoorde. Een ontzettend getril volgde. Een enorme kolom water van ongeveer 50 voet hoogte spoot in de lucht en vóór men zich be wust was, wat was gebeurd, overstroomde het water het dek. Tegelijk vielen stukken ijzer op het dek. Beneden hoorde hij van een officier van het sohip, dat het getor pedeerd was door een duikboot. Het was bijna donker en niemand kon een duikboot of torpedo hebben gezien. Kapitein Main was op de brug, toen de torpedo het schip trof en zijn eerste bevel was de reddingbooten neer ite r,aten en t» zorgen, dat de vrouwen en. kinderen er het eerst inkwamen. Majoor B. prijst tem zeerste de bekwaamheid en koelbloedig heid van den kapitein, die ook gelastte do S. O. S. boodschap draadloos te seinen om hulp te vragen. Andere signalen we-rden eveneens ge geven. Men bevond zich op 130 mijlen ten Westen van Queens town. Andere berichten getuigen, dat bij het reddingswerk niet alles zoo Vlot ging. Er schijnt onder de passagiers iets dat op een paniek leek te hebben, gehoerschb, althans vielen, passagiers en zelfs leden van de bemanning op elkaar. Eemgen lie ten zich zonder naar booten om te zien, langs lijnen meerglijdeci of doken Ir* het water. VeLen van hen hadden zelfs geen redidinggordets aan. Van twee booten, vio len bij de neerloting de menschen in het water, wat een ontzettend tafereel van verschrikking opileverde. Enkelen klamp ten zich aan banken en touwen vaat en hielden zich daaraan hardnekkig vast; tol zij gered waren. Anderen vlogen in een van de andere booten, die al neergelaten en gevaarlijk vol waren. In op een na de laatste boot welke van het schip afstak, waren drie liefdezusters die hardnekkig geweigerd hadden zich te laten redder^ voor alle andere passa giers, zoowel mannen als vrouwen* tn veiligheid waren. De laatste boot verliet do „Hesperlang even over negenen, ongeveer drlo kwartier nadat het schip was getroffen. De kapi tein, de eerste en de derde officier, cl» lste machinist en de timmerman verko zen aan' boord te blijven. Alle bootten wa ren overvol. De „Daily News" meldt, volgens een telegram aan de „N. R. CL" dot de eenig» man aan boord van de „Hesperian" dia de duikboot gezien heeft* de man was die de wacht had. Hij kreeg de duikboot op eenigen «afstand in het oog en waarschuw de den kapitein. De bladen melden, dal er twee Amerikanen onder de beman ning waren. Vredesvooruitzichten. Geen vredesbegeerte. De Fransche bladen merken op naae aanleiding der vredesgeruchton in Ame rika, dat deze campagne van Duitsche zijde nergens ernstig wordt opgevat. He* Fransche volk is, gelijk dat in de andere geallieerde landen, vastbesloten den oor* log voort te zetten tot de volledige over» winning, seint Havas uit Parijs. In België. Mevrouw Carton de Wiart uit de gevan genis ontslagen. De correspondent van „De Tijd" te Havre bericht onder dagteekening van 4 September: Zooeven is de Minister van Justitie, de heer Carton de Wiart, naar Zwitserland vertrokken om zijn echtgenoote tegemoet te reizen, die heden uit de gevangenis te Berlijn is ontslagen. Mevrouw Carton de FEUILLETON. De noodlottige erfenis. f,1) Nag eiyem, verzette Lizzie zich', maar kaar kracht had haar weldra begeven, en opnieuw bewusteloos, bleef zij op haar bed liggen. Toen keerde Hermiine zich tot Morel en zeilde: Het was miett verstandig van u hier te komen. Integendeel, antwoordde hij, het was zoor woodig. Wij weten nu -tenminste waaraan we ons omtrent haar'te houden hebben en nu het kind eenmaal.bij d'Alle ret is, ingeschreven als zijn zoon, behoe- "ren wij haar niet meer te ontzien. Wat zij nu sprak .was slechts in kooztswaanizin. Om het even, de verschijnselen zijn cnrustb arend. Ja wij mogen ons wel int acht ne- tegen den tijd, dat zij haar voOUb be wustzijn. zal hebben weergekregen. Ge- lokkig zijn wij op onze hoede. Terwijl Lizzie zich aldus weerloos in de hamden van een paar geweitenlooze schelmen bevond dn het jachthuis, dat langzamerhand een gevangenis voor haar "wc rden zou, ging op het kasteed' aBes naar 00 wenscheu van den valschen graaf Hec tor d'Alleret. Niemand twijfelde er aam, of de jongge borene was inderdaad het kind van het grafelijk echtpaar en zoo er onder de be dienden uit. de naaste omgeving der gr ar 6l mochten zijn die vonden, dat, deze geboorte wonderlijk snel en "voorspoedig had plaate gehad, dan waren zij wei zoo verstandig hun opmerkingen voor zich te hcuden. Het was aangenaam en voordeeüg die nen op heit kasteel Courtevron en waarom zou men een. goede betrekkling in gevaar brengen door zich met andermans zaken te bemoeien? Een paar wieken later zat Liane in haar boudoir op de chaise longue, waarvan de sleep van haar roomkleurig satijnen ka merjapon afhing en dicteerde aan haar kamenier de namen der famifdën, die voor het doopmaal moesten worden uitgenoo- digd. Het was een lange lijst van gasten. Sylvain d'Alleret, de stamhouder van 't grafelijk geslacht, zou aam de groote we reld worden voorgesteld en bij die gele genheid zou een feast op bat kasteed ge geven warden, dat in de groote wereld heit onderwerp van alle gesprekken moest uitmaken. IX. ARME MOEDER Hoe hevig de schok ook was, die Liz zie had moeten doorstaan, toch hielden haar jeugd en haar sterk^gestei de boven hand. Langen itijd had zij dn een toestand van lichamelijke en geestelijke verdooving ge legen, maar ten slotte keerden baar krach tan toch weer. Morel had zich niet meer dn het jacht huis vertoond en de stut» en rust, die Lizzie omgaven, werkten weldadig op haar en hielpen mee om haar berated te bevorderen. Door Hei-mine werd zij met veel zorg- en toewijding verpleegd, maa/r tevens be waakte deze haar dag er* macht, waartoe zij met de lijderes op dezelfde kamer sliep. Zoodoende vervulde de gewezen kaart legster bij haar een drievoudige functie, namelijk van verpleegster, huishoudster en bewaakster. Op zekeren morgen, toon Lizzie ont waakte, voelde zij zich zoo helder van geest als zij dn langen .tijd mietj geweesit was en het besef van een leegte in haar verleden ontwaakte in haar, het besef dat zij eenigen tijd tn onbewustheid had door leefd. Wat was er in dien tijd gebeurd en hoe lang had hij geduurd? Daar dacht zij over na, maar haar her sens waren nog te zwak om haar een diep doordenken te veroorloovem. Toen Hertmine haar aanzag werd zij ge troffen door haar gelaatsuitdrukking, die duidelijk aanwees, dat het verstand zijn normale werking begon te hervatten. Zachtzinnig en vol deelneming vroeg zij: Gaat het nu wat beter? Lizzie zag haar met heldere oogesn aan en antwoordde: Veel beter. Komaan, dat is goed. l>e jonge vrouw bleef peinzend, voor zich uitstaren, waarop haar bewaakster vroeg: Waar denkt ge aan? Lizzie -streek de hand over haar voor hoofd em zieide: Aan zooveel, dat het in mijn» hoofd een ware chaos lijkt Dat moet ge niet doen, sprak Hermi ne op zaohit-bestraffenden boon. Gij zult u zenuwachtig maken en dat is zeer na doe! dg. Lizzie vervolgde, zonder met deze op merking rekening te houden: Kijk, heb is mij alsof ik uiit een lan gen slaap ontwaak. Allerbei beelden, waarvan de omtrekken zich nog onduide lijk afteekenem, zweven mij voor den geest* 't Is of ik gedroomd heb. - Dat kan wel. Benauwde droomem, dat weet ik ze ker, want ik herinner mij wel, dat 3k vreeselijk geleden heb. Ik ben ziek ge weest. niet waar? Ernstig ziek. Wat was mijn Blekte? Hermine antwoordde niet, maar Lizzie, die haar aarzeling opmerkte, riep ©enigs zins ongeduldig uit: Spreek dan? Toen antwoordde de bewaakster ont wijkend: Mevrouw ie zeer zrdk geweest en wanneer zij spoedig wil herstelden, dan je de grootst mogelijke kalmte gebiedend tt) or ge schreven. Maar ók kan toch wel kalm blijven ale ge mij zegt, aan welke ziekte ik gelo den heb? Misschien niet. Juist die achterhoudendheid maakt mij zenuwachtig en opgewonden. Ik heb het recht de waarheid te kennen. En als ilk u die nu eens niet durfde zeggen? Is zij dan zoo vreeselijk? Eensklaps was heb alsof een herinnering drong door de neVelen, die haar denkver mogen nog omhulden; Zij uitte een hart verscheurenden kreet en riep: Het kind! Het kindl Wat is er van mijn kind geworden? Waar i» het? In plaats van antwoord te geven, vol hardde Hermone in een onheilspellend zwijgen. H iermede hrachb zdj de arme moeder tot razernij en zij gilde: Zult ge mij nu eindelijk antwoorden? Hoe 'kan dk u antwoorden, zootang ge u in zulk een overspannen toeetand bevindt? Ik edsch mijn kind terug, geef he* mij! Hoe kan ik uw kind teruggeven wan neer het niet meer leeft, ontwoordde Hetr- mine. Neen, dat ia niet mogelijk, men heeft mij het kind ontstolenj, ik herinner mij nog, dat ik het heb hooren huiilen. Honmine trachtte met groote welspre kendheid alles te ontkennen, doch zij kon Lizzie niet overtuigen. Alles draaide de arme vrouw voor de oogen en onder 't slaken van een hartver scheurende kreet stortte zij bewuste Loo* neder. Hermine bracht Lizzie dodelijk te bed en na haar een slaapwekkend middel t* hebben ingegeven spoedde zij zich noafl Hector d'Alleret om heip vecsEag uit tel brengen van het gebeurde. Na zich op het kasteel te hebben aan gediend werd zij onmiddellijk tot den graaf toegelaten, die op angstigen toon vroeg: Wat is er gebeurd? (Wordt vervolgd.}

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1