Derde BSad. Zaterdag 4 September I9I5. Uit de Pers. Ingezonden stukken. Land en Tuinbouw. SPORT. Schaakrubriek. ^Ce jaargang No. 1801 S)e Zeidóche, Souficmfc rek' hek Het Eedswetje. Het socialistisch Kamerlid Kleereikopaor vindt, blijkens een artikel in het „Volk", het nieuwe eedswetje nog zoo kwaad niet. ■•ti Is te begrijpen, zegt het, H ui sg e- jn. En het blad vervolgt dan: „Al E'telt artikel 1 den verplichten eed voor iedereen voorop, en al zegt de Memo rie van Toelichting nog eens extra, dat het beginsel van den verplichten eed is behouden., practisch heeft -ieder de vrije keus en is de verplichting een illusie. En op de tweede plaats ie de heer Klee- oper in zijn schik, omdat de tijdelijk heid der voorgesteldie regeling de voor- ganders der eedsafsohaffing een g/.ede kans geeft in 1919 het pleit te winnen, •.aarbij de krachtige steun der sociaal democratie bij voorbaat den heer K'.eere- koper wordt verzekerd. Wij krijgen dus, onder het mom van den gehandhaafden verplichten eed, volle rijheid om geen eed af te leggen, en ve hebben in het vooruitzicht een cam pagne, om ,,ons van de eedsformule voor goed te verlossen." De heer Kleerekoper zegt diit zoo open hartig mógelijk. Wat minister Ort in tweeden iermijn lieefti voorgesteld, moge als een concessie aan de rechterzijde bedoeld zijn, dn wer kelijkheid is eij het niet. Niet omdat, zooal^ de heer Kleerekoper fen onrechte beweert, wij op eedsdwang blijven hopen, maar omdat de tijdelijke DpJossing in haar wezen, onwaarachtig en Dooprecht is. De verplichte eed is Eet mooie uithang bord, volle vrijheid om geen eed af te leggen, het wezen van het wetsontwerp. Wat hebben wij aan een mooi en prin cipieel artikel 1, dat door artikel 3 wordt le niet gedaa.n? Wij vragen geen eedsdwang. Wij stellen er niet alleen geen prijs op, dat zij, die nieit aan God 'gelooven, den eed afleggen.; wij zouden hen niet tot den eed willen toelaten. Maar wel rnogen wij verlangen, dat dit dan ook :1a liet wetsontwerp ronduit en eerlijk wordt gezegd. Wat het ontwerp thans geeft is theore tische eedsdwang en practische vrijheid. Het een vloekt heit ander. Juist daarom vragen wij, ook al is het ontwerp van tijdelijken aard, wijziging, opdat de letter van de wet aan het wezen beantwoorde. I Ook in de wetgeving heeft de waarheid den hoogsten eisch en moet deze worden ingewilligd op verbeurte van den eerbied, !dlen men aan de wet verschuldigd is." Heemskerk-Kuyper. De Standaard laat zich als volgt uit over de brochure-Heemskerk: „De titel deed meer venvachten dan deze brochure geeft. In de 53 driestarren toch die hier bedoeld zijn, werd in den breede en tot in de kleinste bijzonderheden ter sprake gebracht al wat het optreden en de bewindvoering van het Kabinet-Heemskerk in. verband met het verleden, met de or ganisatie en met de toekomst der Antire volutionaire partij, te overdenken gaf. Deze reeks driestarren bedoelde, gelijk duidelijk en van meetaf werd uitgespro ken, de vraag onder de oogen te zien, hoe we tegen Juni 1917 weer als één man voor den grooten stembusstrijd gereed zouden staan. Dit alles echter laat de geachte schrijver van dit vlugschrift geheel rusten-, om zich schier te concentreeren op deze ééne qqaestie, of in December 1907 door het Kamerlid Heemskerk opzettelijk bedoeld zij al dan niet, het in het leven roepen van een ministerieele crisis, waarvan de leiding in zijn hand "zou berusten ..Doch na deze breede inleiding trekfde geachte schrijver in de overige veertien bladzijden al zijn veerkracht sa&m om te protesteeren tegen de voorstelling, alsof zijn toenmalig optreden geïnspireerd ware geweest door den toeleg om het Kabinet ten val te brengen, een ministerieele cri sis uit te lokken, en, brak die uit, zelf als verzorger van 's lands politiek op te tre den. Gelijk men weet, en hier herinnerd wordt, heeft Minister Heemskerk reeds in 1908, terstond na zijn optreden, er zich even stellig op toegelegd, om zoo pertinent bet kon, te betoogen, dat er hoegenaamd geen politieke toeleg van wat aard ook, in December 1907, bij hem bestaan heeft. Het heeft hem dan ook blijkbaar zeer gedaan, dat desniettemin zijn toenmalig optreden met een politiek schema in ver band is gebracht. Niet enkel door ons, maar ook in de pers van liberale richting. Met leedwezen ontwaarden we dan bok, hoe dit politieke addertje hem nog altoos zoo schier eeniglijk bezig houdt, dat geen enkele vingerwijzing van hem uit gaat, om, evenals wij bedoelden, op vre- desherstel tegen Juni 1917 aan te sturen. Natuurlijk zal er, althans in onze Anti- Revolutionaire partij, wel niemand zijn, die er ook maar aan denkt te vermoeden, dat hetgeen Mr. Heemskerk nu nogmaals pertinent mogelijk verklaart, klaar en bewust tegen zijn beter weten in zou gaan. Daar denkt niemand aan. Als Mr. Heems kerk zich zoo pertinent, als hij 't -ook thans weer doet, uitspreekt, nemen ook wij vol gaarne aan, dat bij het neerschrijven van deze verklaring, oprechtheid ook hier zijn pen bestuurde. Alleen maar, hiermee zijn we nog geen stap verder. Doen en bedoelen worden door den loop der dingen zoo vaak twee. Wij voor ons aanvaarden deze uitspraak van zijn zelfbewustzijn volgaarne. Toch komen we allicht nog op dit vlug schrift terug." Duurte-toeslag. In li-ert Katholieke Schoolblad Schrijft de B.: Het voorbeeld van het Enschede esche Schoolbestuur, dat in deze dure tijden op de onderwijzerssalarissen een toeslag legde, vond terecht warme waardeering in ons blad. Inderdaad zijn .thans de menschen met vaste inkomens, de dupes der historie '14'15. In cns land dan. Een algemeene actie tot verkrijging van extra-toelagen ware niet misplaatst. Na tuurlijk: een afdoende regeling is het ideaal. En elke toeslag blijfit half werk. Maar het halve ei :6 begeerlijker dan een leege dop. Een toeslag op de tractementen moet evenwel behoorlijk te motiveeren zijn. Daartoe zouden we over gegevens moeten beschikken, waaruit duidelijk blijkt, wat we thans als axioma aannemen: Alles is duurder geworden; wie vroeger met zijn salaris rondkwam, komt thans niet uit. Wij moeten gegevens verzamelen: verge lijkend materiaal, waaruit blijkt de prijs- vermeerdering van levensmiddelen, klee ding, brandstoffen, bela-sltïng, enz. vóór Augustus 1914 en thans. Gegevens, ver kregen in groote en kleine pal at sen, land bouw- en industrie-centraj, daarbij ais maatstaf nemend het gemiddeld gezin. Als zulke becijferingen zich uitstrekken over een grooter deel van het land, dan bezitten ze het onbetwistbare voordeel, dat ze een duidelijk beeld ontwerpen van den werkelijken toestand en dan zullen ze indruk maken op de autoriteiten, d:<e aangewezen zijn om onze belangen te be hartigen. De weg ware dan, dat de Regeering voorging, gelijk ze dat deed met de e.g. Toeslagwet. Vernederends zit er niet in. Of 'hebben b.v. tijdens de mobilisatie zelfs cpper-officieren geen toelagen, die groo- tendeels_ haar bestaansgrond ontleenen aan dé noodzakelijkheid van meerdere uitgaven gedurende zoo'n tijd? Maar een klein clubje zal het door ons voorgestelde doeT niet licht bereiken. Sa menwerking tusschen de grootere onder- wijzers-orgjyjisaties ware gewensoht en is dunkt ons niet 2)00 moeilijk te verkrij gen, omdat alle onderwijzers lijden onder de gevolgen der duurte. Men werpe ons niet tegen, dat de Re- geeriing geen geld heeft voor onze noo- den. Als de belastingschroef wat krachti ger aangedraaid wordt, als men b.v. maar eens begon met uit de oorlogswin sten wat te doen afdruppelen naar de al gemeene kas, dan zouden de boer en de burger den toeslag der onderwijzers niet betalen. Waait er moge veel kapitaal in onze dagen vernietigd worden, er word't ook veel- kapitaal verplaatst. Het Cen trum" van 27 Augustus b.v. geeft daar van frappante st^ljtjes uit een oorlog voerend land als Duutschland. En zoo gaat het ook in ons land. De vraag, of he.t geld er kan komen, behoeft dus minder de verontrusten, dan die an>dere: Zal er in breede onderwijzers kringen genoeg gevoeOd worden voor het denkbeeld van een tijdelijken toeslag op het salaris om met succes een actie in de gewenschte richting te voeren? Moge het antwoord niet te' ongunstig luiden, opdat er althans iets gedaan worde. Een lapsus. De Maasbode schrijft; ,,De heer Juten heeft aan den minister van Oorlog op 16 Augustus verschillende vragen gesteld betreffende de bevordering en traktementsregeling van het vrijwillig onderofficierskorps. In de gestelde vragen is geen sprake van een bijzondere catego rie van kader, toch sohijnt het antwoord alleen bedoeld voor het administratieve kader. In de tweede vraag van den heer Juten lezen we of de minister het niet wensche- lijk acht, dat leden van het vrijwillig onderofficierskader, die diensten verrich ten, welke zouden moeten veraricht wor den, dor onderofficieren van hoogeren rang, ten minste, die hoogere rangen titu lair kunnen worden verleend, met tijdelijk de overeenkomstige traktementsverhoo- ging. De minister antwoordt hierop: „Dat intusschen de belangen van de hierbedoel- de kaderleden, (dus van alle categorieën) tegenover hen die diensten als waarvan hier sprake is, niet verrichten, in het oog zijn gehouden, moge blijken uit den bij Koninklijk besluit vap 9 December 1914 no. 7 genomen maatregel, krachtens wel ken voor die diensten, mits ze gedurende ten minste één maand zijn verricht, een verhooging van jaarwedde wordt verleend naar reden van 50 pCt. van hetgeen de jaarwedde in den bekleeden rang minder bedraagt dan die verbonden aan de func tie, yvaarvan de dienst wordt waargeno men". In het Koninklijk besluit staat, nadat verklaard is dat het te rekenen van 1 Oc tober 1914, tot zoolang de dienstplichtige), in verband met art. 185 der grondwet buitengewoon onder de wapenen z'üllen zijn, van kracht is: dat, indien wegens het ontbroken of wegens langdurige afwezig heid van administratief kader, meer be paaldelijk van sergeanten-majoor-admi- hstrateur bij de landweer of bij de depots, onderofficieren van lageren rang of met mindere jaarwedde, belast' wordejn metf den dienst van een hoogeren rang of een ruimer bezoldigde functie, mits ze tenmin ste gedurende een maand is verricht en de verhooging op de gewone wijze aan het departement van Oorlog is aangevraagd, in het genot worden gesteld van een ver hooging hunner jaarwedde naar reden van 50 pCt. van hetgeen hunne tegewoordige jaarwedde minder bedraagt, dan die, waarop zij aanspraak zouden hebben, in dien zij' benoemd werden in de functie, waarvan zij den dienst waarnemen. Hier is dus alleen sprake van het ad ministratief kader, terwijl in het antwoord aan den heer Juten geen onderscheid wordt gemaakt. Voor zoover we kunnen nagaan, krijgen dan ook de sergeanten, die voldoen aan de eischen gesteld aan den rang van sergeant-majoor-instructeur en die dezen dienst verrichten, geen verhoo ging van hun tractement. Terecht vragen we ons dan ook af, of hier wederom geen vergissing heeft plaats gehad bij de be antwoording en of de zenuwen waarofl zijn Excellentie volgens eigen verklaring nu reeds een jaar leeft, daar ook schuld aan hebben." Gemengde berichten. Botter overvaren. Gistermiddag is tegenover de papierfabriek te Velsen een botter overvaren door een sleepboot van de Steenk-olenhamdelsvereeni ging uit Am sterdam. De opvarenden werden gered. Ontsnapt. Donderdag werd een gede tineerde per trein en onder bewaking naar Den, Bosch gebracht ten einde voor de rechtbank terecht te staan. Tusschen Bokstel en Esch vroeg hij aan zijn gelei ders om even gebruik te mogen maken van de W. C., hetgeen hem werd toege staan. De geleiders wachtten en wachtten, maar de boef keerde niet terug. Bij aan komst van den trein te 's Bosoh bleek de vogel gevlogen. Hij had het raampje van de \V. C. ingedrukt. De boevenwagen, die ,in Den Bosch aan 't .station gereed stond, reed zonder bu.it, maar met de geleiders van den boef naar zijn stal terug. Inbraak. Donderdagnacht werd bij de firma Jansen op den hoek van de Min derbroedersstraat, te 's Bosoh, ingebro ken". De dief verschafte aich toegang door het indrukken van een «ruit en nam eenige broeken en vesten uit den winkel mee. De agent van politie Mutsaers toog op on derzoek uit en mocht er, dank zijn scherp zinnigheid. in slagen, den dief op te spo- ner in een logementje in de Tolbrug- straat. Het bleek een Maastrichtenaar te zijn, die hier met een reizenden kermis troep was meegekomen. Verduisterd. Op verzoek van de Am- sterdamsche politie is te 's-Gravenhage aangehouden een man, die een bedrag van ongeveer f 60 ten nadeele van zijn patroon had verduisterd. Hij is naar Amsterdam overgebracht. Ongeluk met een wherry. Donderdag morgen tusschen 11 en 12 uur waren tiweè Am sterdamsche heeren meit twee dames op een tochtje met een motorwherry in het Sma/lweesp te Weesp, toen nabij de boerderij „Demerary" van de wed. Sorber een motorboot der melkfabriek „Neerlan- dia" passeerde. Door de sterke zuiging sloeg de kleine wherry, genaamd „Coli- bri", om en geraakten alle inzittenden te water. Gelukkig wisten de 'heeren zich spoedig weer op het droge te werken en konden zij ook de d'ames uit haar benarde positie helpen. Het gekantelde bootje werd hier naar het hotel ,,De Roskam" gesleept, waar de reizigers van droge kieeren werden voorzien, waarna zij per rijtuig huiswaarts keerden. Een taschje met eenige waarde dat eerst vermislt was, werd later opgevischt. Smokkelaar gedood. Gisteimiorgen is een Belgische smokkelaar tusschen Koe wacht en St. Jansteen door een eleotri- schen grensdraad gedood. Spionnage op de Merwede. Omtrent de spionnage nabij Woudrichem wordt nog nader medegedeeld, dat, behalve van de oude schuit of ark, zeer vermoedelijk ook nog tegelijkertijd van een motor-jacht gebruik werd gemaakt. Dit jacht voer den naam van „iCupido". Behalve dat het op de Merwéde kruiste, heeft het ook in die Grootte Haven te Go- rincbem gemeerd gelegen. Door de justitie is te Gorinchem betref fende dit vaartuig een onderaoek ingesteld. Inmiddels is de „Cupido" niet meer ge zien en wordt verondersteld, dat de naam van het vaartuig verwijderd is. Lijk gevonden. Nabij Durgerdom is Donderdagmiddag in de Oostersloot het lijk van een heer gevonden, oud pl.m. 40 j aar, gezet, lengte 165' centimeter, gekleed in zwart pak, gestreepte grijze pantalon, ronde zwarte fantasiehoed, gouden lorg net en rijgschoenen. Het lijk is voorloopig te Durgerdam geborgen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De staking bij de firma van Brussel. Deze staking duurt nog altijd voort. Het kan zijn bik hebben, dat 5n de bla den van Leiden, nu ook eens helt een en ander wordt gezegd door een buiten sta and e, die echter uit hoofde van zijn functie zich bij beide partijen op de hoogte fieeft. gesteld. De eene partij is de firma Van. Brussel, die, omdat zij lid is van den Nederfjand- scheoii Bond van Bpekdrukkerijen, recht heeft op mijn adviezen. De andere partij is n i e t de een of an dere Arbeidersorganisatie, maar de g e- zamendijke georganiseerde Werkge vers en Werknemers uit Leiden en Om streken, wel tachtig procent van de pa troons en werklieden, die in Leiden en Omstreken produceeren. Aan welken kant is nu het' recht? Zonder eenigen twijfel bij de partij," die de staking proclameerde. Zonder eenigen twijfel bij de Commissie, die voor Leiden en Omstreken de belangen behartigt van het groote Collectieve Arbeidscontract in de Typografie. Meer dan anderhalf jaar was de firma Van Brussel in gebreke het "Collectief Contract tilt te voeren, waartoe zij toch door haar lidmaatschap van den Neder- landschen Bond van Boekdrukkerijen verplicht was. Meer dan andeiihalf jaar wachtte de Districtscommissie te Leiden met veel geduld, probeerde zij langs ge moedelijken weg de firma Van Brussel to.t nakoming van haar verplichtingen te brengen. Werd het dan niet meer dan tijd, dat naar het krachtig middel gegrepen werd, dat den patroons- en arbei dersorganisa- tién ten dienste staat: de staking, waarmee zulk een zware placht eindelijk kan worden afgedwongen? Was eigenlijk de Districtscommissie tegenover de andere drukkerspatroons in Leiden, die aan alle contracts plichten reeds in Januari 1914 moesten voldoen, wel verantwoord met zóó lang wachten? Wat de firma Van Brussel heeft aan gevoerd houdt geen steek. N u komen aandragen met de moeilijkheid, dat de gezellen het loon niet kunnen verdienen, is toch te dwaas, nadat men ander half jaar gelegen' heid heeft gehad ter bevoegdor plaat se de g e b r u i k e l ij k ,e oplos sing van deze vraag eens aangenomen, dat» zij bestaat! gemak kelijk ib e v e r k .r ij g e n. De firma wist heel goed, dat er van „proeftijd om het loon te kunnen verdie nen" geen sprake kon zijn, en dat er door de gezamenlijke organisation in de Typo grafie heel .anders wordt opgetreden dan met zoogenaamde „proeftijden", waafcloor immers heel hei Collectief Contract op ksse schroeven zou komen te 6taan. En de firma wist óók heel goed, dat een enkei'. kattebelletje aan den Secretaris van onzen Bond niet voldoende is om haar buiten het 'lidmaatschap van dëïï Nederland- schen Bond van Boekdrukkerijen te bren gen. Het lis voor de firma Van Brussel nu maar te hopen, dat zij eindelijk haar schromelijk onrecht inziet-, en de staking •teneinde helpt brengen, door spoedig en dan onvoorwaardelijk haar [lichten als lid van den Nederlandschen Bond van Boekdrukkerijen want nu de firma in den vorm bedankte, blijft zij lid tot ultimo December van diit jaarl na tie komen. Voor de handhaving van haar rechten zal dan even zoo goed worden gezorgd. Mr. J. A. VERAART, Vertrouwensman vaj den NederL Bond van Boekdrukkerijen. Werkloosheid. Daar op de verplichte vergadering van den R. K. Volksbond op a.s. Zondag 12 Sept. in de zaal „Zomerzorg" door den heer S. Strijk het punt Werkloosheid enWerkloo- zenverzekering zal besproken worden, mepn ik, vooral nu in den a.s. winter de werkloosheid weer groot kan zijn, de bondsleden er eens op te moeten wijzen deze vergadering niet te verzuimen. Zoo- velen begrijpen nog niet wat eigenlijk de werkloosheid en haar bestrijding aan of fers vraagt. Het is daarom eens goed te vernemen wat de afd. Lelden en O. van den N. R. K. Volksbond reeds voor haar leden heeft gedaan en nog zal doen. Tevens zal nog eens worden aangetoond voor hoe vel en deze verzekering noodig en nuttig is, ongelooflijke cijfers, die dan ge noemd zullen worden, zullen u aantoonen het groote werk, hier door den R. K. Volksbond voor haar leden gedaan. Komt dus allen trouw ter vergadering, laat geen hoekje der zaal onbezet. Het gaan naar de groote zaal „Zomerzorg" zal u ruim schoots beloond worden door deze actueele bespreking. U, M. dé R-, breng ik mijn hartelijken dank voor de verleende gastvrijheid'in uw geacht blad. Met hoogachting, B. C. KLEIN, Voorz. Werkloozenfonds „St. Petrus". Bloemen en Plantententoonstelling. Gisteren werd de Tentoonstelling (Groote Najaarskeurinig) van Bloemen en Plan ten, uitgeschreven door de 's-Gravenhaag- sche Tuinboüwvereeuiiiging, in den Die rentuin te 's-Graveniiage, geopend. Het aantal inzendingen was zoo groot, dat zelfs een groot deel der planten en bloe men in den tuin moesten woirdeui geëxpo seerd. De grooite zaal, galerijen en nevenza'en waren allen in beslag genomen door dg verschillende exposanten. De vestiibulo prijkte met een pradht-colleetie Comifeoren,. De groote zaal was herschapen in één groot park, smaakvol gedecoreerd, door honderden bloemen en planten. Vooral do reusachtige palmen en varens verhoogden den schoonen indruk die de zaal aanbood. Mede waren vertegenwoordigd verschil lende firma's in tuinbouwgeroedschap en andere artikelen, met betrekking tot den Tuinbouw en de Plantenkweekerij. Van de afdeeling losse bloemen was buitengewoon veel werk gemaakt. Een keur van uitgelezen variëteiten in verschillende soorten gaven verschillende boekjes op de tentoonstelling te ziem. Ook van diverse fijne vruchten en groen ten waren inzendingen aanwezig, die een duidelijk beeld gaven van hetgeen men op dat gebied vermag. Voor liefhebbers van rozen en dahlia's was op de galerijen en in de kloine bene denzalen een buitengewoon schoone ver zameling der prachtige variëteiten te be wonderen, terwijl ook diverse inzendingen bloemstukken en kransen ware kunst stukken te zien gaven. Orchideeën waren in de kostbaarste en schoonste soorten aanwezig. Vooral trok de aandacht een verzame ling varens en chrysanten in het midden der groote zaal. Ook de inzendingen buiten het gebouw tentoongesteld waren prachtig. Hieronder trokken vooral de aandacht de cactussen, conifeeren, dennen en palmen. De geheeld" tentoonstelling maakt een zeer schoonen indruk. Om 1 uur werd in de restauratiezaai van den Dierentuin een dejeuner gegeven, waaraan o. a. deelnamen mevrouw Cort van der Linden, echtgenoote van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, on mevrouw Van KarnebeekVan Wasse- naer, echtgenoote van den burgemeester, eenige andere dames, de directeur-gene raal van den Landbouw, de heer Van Hoek, de inspecteur van den Landbouw, de heer Löhnis, Jeden van het Hoofdbe stuur der Maatschappij voor Tuin- on Plantkunde en leden van het bestuur der 's-Gravenhaagsche Tuinbouvvvereeniging. Gistermiddag te omstreeks 4 uur bracht H. M. de Koningin-Moeder een bezoek aim de tentoonstelling. CRICKET. Het kampioenschap van den N. C. B. In de officieele berichten van den N. C. B- in het heden verschenen nummer van „Het Sportblad" wordt medegodeeld, dat het kam pioenschap der eerste klasse definitief door Rood en Wit is gewonnen. De vraag is wel eens gedaan, of Rood en Wit inderdaad het sterkste battingsteam van dit seizoen is geweest en „Het Sportblad" heeft dit met cijfers trachten te bewijzen. Uit die cijfers valt natuurlijk niet met wis kundige zekerheid af te leiden dat Rood en Wit inderdaad sterker was dan 's-Gr. C. O., maar ze geven toch een aardigen kijk op de sterkte der verschillende elftallen. Door Rood en Wit werden in de competitie gemaakt 2163 runs ten koste van 88 wickets, hetgeen dus gemiddeld 24 runs per wicket is. De Haagsche C. C. maakte dit 6eizoen 1727 runs voor het verlies van 78 wickets, of gemiddeld 22 per wicket. V. R. A. bracht 1523 runs bij elkaar voor 83 wickets, gemiddeld 18 runs. Hermes 1248 runs voor 100 wickets, gemid deld ID/2 run» en Hilversum 1368 runs voor 122 wickets of 11 runs per stuk. Oplossing van Probleem 244 is Kei. Correcte oplossingen ontvangen van: J. Heemskerk, Roelof arendsveen; W. Verbon, Warmond; R. Paulides, Leiden; J. G. B., te S.; H. v. d: Poel, Zoelerwoude (II. R.); Schaaklust, te Z.; J. Berk, Katwijk a. Zee. Correspondentie. Oplossing Kf3 faalt op antwoord van Zwart: Tf8. Ingezonden probleem W: Ke5, Zw. Kg8 la nevenoplosbaar door Dal:. Probleem 247 van H. WANGEL, Bohemen. (Zlata Praha 1909). WIT. Stand der stukken: Wit: Kg3, Dc5, Lc4, Pg4. Zwart: Ke4, Ld5; pionnen e6, g5. Mat in twee zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 25 Sept. onder motto Schaalt aan het Bureau van de „Leidsche CouranV', Leiden.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1