Uit Stad en Omgeving. Inlichtingen gewenscht. De Commis saris van Politie alhier verzoekt degenen, die op Donderdag, 19 November, 1914 te omstreeks 9 uur, ooggetuigen zijn geweest van het overrijden van een manspersoon dooi' een automobiel aan de Plantage nabij de Utreehtsche brug te Leiden en daaromtrent inlichtingen kunnen ver strekken, zich te. vervoegen aan zijn bu reel Breestraat alhier. Geslaagd. Voor het examen Franseih 1. o. is te 's-Gravenhage- gestaagd de heer (j. Marks. Aanvaring. Hedenmorgen ongeveer 7 uur had er een aanvaring plaats bij de Keksluisbrug tusschen een motorschip uit Gouda, bestuurd door C. de B. en een zolderschuit van de gemeente, waarvan •ie schipper was G. Door den schok sloeg G., over boord, doch was weer spoedig aan wal." De oorzaak ligt in de omstandig heid, dat. G. het hoornsignaal van het mo torschip niet kon beantwoorden. De ma- terieèle schade is gering, Ongeval. Gisterenavond wilide de heer j. te Haarlem in den trein, springen. On gelukkigerwijze kwam hij echter te val io» tusschen den trein en het perron, waarbij hij -eenige hoofdwonden bekwam. Peru ge uren later kon hij echiter naar zijn - woonplaats alhier ver trekken KATWIJK-AAN-ZEE. Men9chltevend hulpbetoon. Bij Kon. besluit van 25 dezer is, als blijk van goed keuring en tevredenheid, de bronzen eere- penning voor mensch'ie-vendhead en een loffelijk getuigschrift toegekend aan W. van der Plas, schipper alhier, wegens de door. hem meit levensgevaar verrichte red ding van een drenkeling uii-t heb water van de Noordzee, op 26 Juni 1915. LEIDERDORP. Rijkstelegraaf- en ta ephccnkantcor. Alhier zal met ingang van 1 Sept. worden gevestigd een rijkstelegraaf- en telephoon- kantooa* onder opheffing van het hulp- .telegraaf en telephoonkantoor. De diensturen zijn op werkdagen: 81, 2—3 30. 68.30; op Zon- en feestdagen 8-9, 1—2. NIEUWVEEN Jubileum. Door den Zeereerw. heer Pastoor te bekend gem aak, dat op 22 Sep tember het feest zal worden gevierd van het 50-jarig bestaan der Parochie. Op Woensdag 1 Sept. zal dn heit Café van Th. Beznijen een vergadering worden ge houden voor alle jonge mannen vanaf 16 jaar. Doel der vergadering is: Bespreking der feestelijkheden voor 22 Sept. a.s. WASSENAAR. Begrafenis. Gistermorgen had de plechtige teraardeibesle-iling plaats van den Vrijdag j.l. verdronken mriiMair. De lijkkoets werd gevolgd door alle hier in gekwartierde soTdiaten.' Aan de groeve werden eenige hartelijke woorden gespro ken door luitenant Smit en door een der kameraden van den overledene. Overreden. Gistermiddag werd een der hier ingekwartierde soldaten overre den. Bij den heer Br. binnengebracht Heek, dat beide beenen erg gekneusd .waren. ZEGWAARD. Ongeluk. Gisterenmiddag 3 uur ge raakte de heer C. Gouweleejiw met zijn bovenarm tusschen een jachtwiel, waar door hij zwaar gekneusd werd. Heden morgen is hij naar het ziekenhuis ver voerd. ZOETERWOUDE. R. K. Bouwvakarbeiders. Niet, zooals gisteren stond vermeld, worden hier ern stige plannen gevormd, tot het oprichten van een R. K. Timmerliedenbond alléén, doch voor een R. K. Bouwvakarbeidersver- ecniging, die dus alle vakken vertegen woordigt. ZOETERWOUDE a/d. RIJN. Lezing. Gisterenavond hield de wé> eerw. Pater Bonaventura Rengs, van de orde van. de H.H. Harten, een lezing in het St Aloysius-Pat-ronaat. De zeereerw. heer Pastoor opende de bijeenkomst met gebed. De Pa,ben* schetste den, toe-stand dn Leu ven, beschreef wat hij daar had meege maakt;, n.m; de bezetting der stad, het verbranden van straten en huizen, o. a. de beroemde trlbl/iotheek, de droeve om standigheden, waaronder de inwoners van 19 tot 29 Augustus verkeerden, de grootste angsten door hen uitgestaan. Vijfmaal was zijn-oerw. met het Allerhei ligste in een kelder gevlucht, waar hij not, 40 vreemde vluchtelingen aantrof. Na zelf de brand van een huis naast het klooster met het grootste evensgevaar geblusoht te hebben, waren de eerw. Pa ters verplicht wegens gebrek aan levens middelen, daar de laatste dagen niets meer te eten was dan, een stukje brood zonder grist, het klooster te veria/ten. Na een gevaarlijke, tragische reds in een trein met gewonde soldaten is zijn- eerw. m Nederland gearriveerd. Zijneerw. besprak den haat, dien hij ondervonden heeft van de eerste .troepen d'ie Leuven bestormden, welke haat vol gens spreker vooraf is toe te schrijven aan de slechte lectuur, waarin de R. K. Kerk. godsdienst en priesters altijd als vijanden worden, voorgesteld. Daarom, aldus spr.is het onze plicht Katholieke bladen te steunen en overalj, vooral op reis, als propagandist op te treden door Katholieke bladen te koopen, zichtbaar te toonen en te doen zooais andersdenken den: ze in de trein achter te laten. Ten sflotte gaf de eerw. Pater een middel aan om het Katholiek leven op te voeren tot hooger bloei-, n.l. de veelvuldige H. Com munie. Dit (laatste bewees de eerw. spreker door de stichtende voorbeelden van emi nente Kathdlieke mannen zoowel in ons vaderland ais elders. Een langdurig en daverend applaus beloond© den Pater voor zijn schoon© en leerzame lezing. De zeereerw. heer Pastoor bedankte hartelijk de eerw. spreker, de hoop uit sprekend, dat allen deze woorden van den Pate.r in toepassing zouden brengen- en sloot de vergadering met gebed. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Patronaat. Op Woensdag 1 Septem ber zullen de leden van het St. Aloysius Patronaat eenige Volkspelen geven op de laan voor het gesticht ,,de Goede Herder" o a. ringrijden per fiets, hardrijden met hindernissen en hardloopen met hinder nissen en des avonds eenige vermakelijk heden in het Patronaat. Roomsche Agenda. DINSDAG. Leiden. HaH 9 jaarverga dering Kleermakersgilde St. Ger. MajeJla, bij Bonnet, Ko ningstraat. DONDERDAG. Leiden. 5 uur. „Zomer- zorg". Vergadering R.K. Ge westelijke Kruideniers-Veree- niging. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bouwfonds voor Binncnlandsclie Zaken. Er is een wetsontwerp ingediend tot ver hooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Bouwfonds van het departement van binnenlandsche zaken voor het dienstjaar 1915, met totaal f91,223. Noodig gebleken zijn de volgende verhoo- gingen: verbouwing provinciaal gouvernementsge bouw te "Utrecht f32,721.56; verbouwing pliysiologisch laboratorium te Leiden f5250; Rijks-universiteitsgebouwen te Utrecht: bouw pharmaceutisch laboratorium f1033; uitbreiding van de klinieken f2300; idem van het chemisch laboratorium f2285; bouw psychiatrische kliniek aan de Rijks universiteit te Groningen f1500. Voorts wordt voorgesteld f 19,200 als eerste van vijf termijnen van een bedrag van f 96,000 als koopsom van een terrein groot 1.0660 H.A. in den Wijspolder, van de gemeente Delft te koopen voor de stichting van een nieuw laboratorium voor analytische schei kunde in de Technische Hoogeschool te Delft. Voor deze scloil wordt verder gevraagd f8250 om verschillende localiteiten van het gebouw voor mijnbouwkunde, oorspronkelijk als bergzolders bedoeld, in te richten ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek en sorteering van verzamelingen; terwij! voor uitbreiding van lokalen voor scheikunde f15,500 gevraagd wordt en voor de bibliotheek eene verhooging met f715. Voor gebouwen der Rijks- hoogere burger scholen worden de volgende verhoogingen voorgesteld: bouw van een nieuwe gymnas tiekzaal voor de R. H. B. S. te Groningen f1076; electrische installatie in de Rijks hoogere burgerschool te Hoorn f327.75. en gymnastiekzaal voor de Rijks- hoogere bur gerschool te Meppel f 1063.64. Faillissementen. Uitgesproken: A. Veerman, timmerman te Arnhem, cur. mr. R. van Marie B.-Jzn. J. G. Kreeftenburg, bakker en koopman, te Eschede, cur. mr. H. G. Vetk, te Hengelo. Samuel zich noemende en schrijvende S. L. Daniëlson, koopman, Amsterdam, cur. mr. J. B. Ebbinge. J. Th. Drubel, bakkersknecht, Amsterdam, cur. al6 voren. Opgeheven: J. A. Goedings, electritechnicus, Amsterdam SPORT. Rugbybeóefening door Ajax. Dj algemeene vergadering van Ajax-heeft het Zaterdag goedgekeurd, dat er door de leden op het terrein Jugby beoefend wordt. De leiding daarvan rust bij den Zuid-Afrika- nei S. P. Barnard. Voetbal-weemoed. Interviewer schrijft in ,,De Sport": Zondag zijn we weer begonnen. Met den Zilveren Bal. Verleden jaar zijn we er van verstoken geweest. Nu we allengs een beetje ge woon zijn gaan doen en de Hollandsehe Leeuw weer op z'm wapen ais teruggekro pen, kunnen we ook wél gaan zilveren- voetbaken. Zoo zijn deze wedstrijden al weer de poort, waardoor we bannenitreden tot het naderende seizoen. Een paar weken nog en het seizoen zélf Is er, en over al Hollands vélden wordt gevoetbald. Gelukkig volk, dat spelen kan, waar iheeC. Europa staat in bloediigen strijd. Zijn we het wél waard? Wij kioud-bloed :ig en? Vóór het seizoen er is moet mij een noodkreet van het hart. Ik begin langzamerhand m'n Zilveren jubileum als voetbal-vriend te naderen, ik heb wel nieit in de allereerste jaren meegedaan, maar ik herinner me toch wel den tijd, dat ik aan 't lijntje stond met niemand naast me. Links van me zag je •eerst tien meter niemand, en vervolgens een mijnheer met 'n slappen hoed en 'n kale aalbessen struik als wandelstok. Naast dien mijnheer dan weer .twintig meter niets en dan een kléine jongen en zoo ging het voort. En rechts van me het- hetzélfde: eerst tien meter niets, dan weer tien meter niets, vervolgens een heer en dan weer een heele tijd niemand. Het wa ren de dagen, dat er meer mensehen tus schen de lijntjes stonden dan er langs. Was dat gezellig? O, neem. Toen zijn de tijden veranderd. Een jaar later stond er tusschen mij en den mijn heer van 10 meter verder een èrndere mijn beer. Twee jaar later stonden er 5 tus schen. Vijf jaar later 25. Eindelijk kwam er een wedstrijd, dat ik achter den ge- pantserden rug van een dikke dame ge drongen werd. Toen edjn ze planlken gaan leggen. De planken werden banken. De banken tenten. De tent,en tribunes. De tribi^ieg loges, stalles, ampitheater6, par terres, engeloïïakkcai. En thans ié de toe stand zóó; dat ik Zondagsmiddags Buskop moeit verzoeken imij op z'n schouders te nemen, anders zie ik niets, want ik ben niet groot,lichamelijk althans niet. Is dat gezellig? Ook niet. Ik heb het méér gezegd en het moet me nog eens van 't hart: een beweging, een actie, een wat-dan-ook heeft twee stadia in haar ontwikkeling, waarin ze veel van haar bekoring verliest. Het eerste stadium as: wanneer bijna niemand zich er mee bemoeit. Het tweede: waarin bijna iedereen zich er mee hennoeit. In dit tweede is de voetbalsport. Het treft me, omdat ik er zoo innig de luistheid van gevoel, dat menschen, wier liefde voor het spel onverdacht is, tegen woordig verklaren: och, het aardige, het gezellige is van de wedstrijden af. Pre cies. Kijk eens, vrienden, ik zal eerlijk zeggen, hoe ik het voel (denkt niet, dat ik minder enthousiast ben voor het spel! o, neen!). Ik voél het zoo: vroeger, ik bedoel nu niet in die eerste periode, toen bijna niemand zich met het spe.1 bemoeide, toen je met een binocle moesi onderzoeken of nog andere kijkers waren, maar ik be doel in het midden-tijdperk, toen het ge- zelÜgjes druk begon te worden langs 't lijntje, vroeger hadden wij de vreugde van het spel als een zoet geheim voor ons zelf. Als er dan weer eens zoo'n heerlijke wedstrijd was geweest, waarbij je had staan gloeien en trappelen, waarbij je van pure verbouwereerdheid je neus snoot in de gekleede-jas-panden, van je buurman, wel, dan droeg je de vreugde daarvan méé, bet tintelde in e, ate je thuis kwam om te eten en in verstrooiing ie soep dn je bierglas goot en gaatjes peuterde in de aardappels van je oudste zus. en vertelde van je. genot, dat je stem nrg haakte van geestdrift en je de woor den precies achterste voren uitsprak, en ze keken je allemaal met vreemde oogen. aan en ze begrepen je niet! en je ging den volgenden dag naar je werk, naar je •school, waar je kantoor, naar je bureau, en je hemelsblauwe oogen fonkelden van beziéVung en ze vroegen aan je: maar wat bob je toch? en je'zei weer 'n paar onver- stiaiaribare woorden, tooivertaal van het vcdbalve'd. en ze keken je met vreemde blikken aan en ze begrepen je ntetl en als je dan .Dinsdag in den loop van den dag een beetje bijkwam, en je vertelde va den wedstrijd, van dc spanning van je club, van je voetbal-weelde, en ze brachten d'r vinger naar d'r voorhoofd cm te zeggen, dat je gammel was, en ze schudden d'r hooi# en ze haalden d'f schouders op en. ze hadden medelijden met je, en ze begrepen je wiet! zie je, zie je; vrienden, dat was, de goede tijd, die nooit terugkomt. Dat ze ons niet begrepen, thuis en op kantoor en op school,, dat was juist ons eigen, ons mooie genot. Dat je met een paar anderen het zoete geheim der voetbalvreugde had, het won dere geluk van een spinnen den wedstrijd, de liefde voor jé eigen club, en dat de meeste menschen om je heen 't niet snap ten en zich in verbazing afvroegen of we mesjokke waren en ons uitlachten en me delijden met ons hadden, zie je, toen we dit eigen genot en onze eigen club nog hadden voor ons zelf, als een stukje van ons leven, als een wondcr-zoete vreugd, die anderen niet peilen of omvatten kon dén, maar die wij als een vlam in ons brandende wisten, klaar en vurig, die wij in ons bloeien wisten als een mooie bloem, welke we koesterden en verzorgden, zie, dat was de ware en waarachtige voetbal vreugd, dat was het gevoel: van te wonen in een eigen huis. Maar tegenwoordig? Och, we hebben ons eigen huis niet meer. De lieele straat, de heele 'buurt, de heele stad loopt bij ons in. Het jongetje van di'iehoog, dat altijd in z'n neus peu tert, de deftige familie, die bij voorkeur Fransch spreekt, en wier schichtige doch ter naar een man zoekt, het opgeschoten meisje van den overkant, die de „r" niet kan uitspreken, een achter-tante,die sinds jaren aan liardnekkigen hik lijdt, allemaal komen ze zonder viagen bij ons over de vloer en ze doen er wat ze willen. Ons gezellige, knusse huis, waar we ge jubeld hebben van vreugd en gesnikt van leed, het is een toevlucht geworden voor iedereen. Zóó is de toestand. Als ik nu naar het veld ga, ontmoet ik er al mijn familieleden tot ;n den zouv« el- sten graad. Ik kan geen stap doen of ik zie bekenden. Een ietwat kaduke nicht van me, die alleen een poes houdt, doet aan voetbal. M'n aller-verste neven zijn er over in de wolken. M'n slager en z'n vrouw groeten me en pas heb ik ze gezien, of ik word getorpedeerd door een tante met 'n rare hoed op d'r hoofd, die me een zoen en een hand geeft en me van liefde verkreukelt in haar japon stijl Karei V. De koopman, die de oude kamerstukken, bij me ophaalt, zit met z'n geslacht op de tribune. M'n chefs zijn er allemaal. M'n personeel is er ook. In den top van de clubvlag zit m'n groom en op het dak van het restaurant zie ik m'n linnenmeisje. De lectrice van m'n vrouw hangt over het lijntje. Ze knabbelen op kwatta, zuurtjes en apenooten. Alles gaat naar voetbal kijken, zooals ze gaan naar 't Casino, zooals ze gaan zien naar 'n varken met zes pooten. En ik krijg geen plaats. Onze vreugd is verlept, onze gezelligheid verscheurd, ons prettige eigen voetbal- huis is verouderd en bevuild en versleten van al die drukte, en onze club, onze club... och, ze staan allemaal te schecu- wen voor Sparta, ze nemen 't woord Sparta in d'r mond en ik heb het gevoel of ze d'r dikke lippen zetten aan een per zik, die alleen voor mij'is, of ze met hun afgelikten lepel in mijn bord kalfs-soep zitten te gaaien. Ze schreeuwen voor Sparta, niet, omdat te Sparta van jongs af liefhebben, zooals wij, maar uit een Bftort stomme hartstocht Qïö d'r stadge- nobten te laten winnen. En als uan zoo'n lange vent met een moedervlek onder z'n zulLlip zegt: ,,Ik ben Spartaan", en met een roodwit lintje in z'n knoopsgat loopt, zou 'k 'm wel een klap voor z'n Edammer kaasjes-gezicht willen geven en 'm willen toeschreeuwen: Vent, jij Spartaan? Waar om? heb jij .zooals ik twintig jaar d'r voor geleden en gestreden? heb jij op school op je test gehad voor Sparta? je sjofele spaarduitjes gegeven om met Sparta mee te gaan? Vent hou toch op met je Sparta! ga naar de kienclub daar hoor je, en doe niet of je Spartaan bent, omdat je dona teur-schap je voordeeliger uitkomt dan zooveel afzon/ferlijke kaarten. Zóó is het. Ik heb niets tegen de men schen, ik gun ze alles, maar onze intieme vreugde is verstoord, ons genot is tot een mode verlaagd, d'r zijn Strebers gekomen en financiers, en ze hebben het bedorven, en we kunnen nu 's Maandags met nie mand meer over 't spel praten. Want nu ik er al met iedereen over praten kan, praat ik er liever met geen sterveling over. Ik kan het niet helpen. Laatste berichten. KONINGINNEDAG. Men meldt ons uiit 's-Gravenhage: Ten tweeden mate ateoo een viering van den verjaardag van H. M. de Ko- ningiin zonder het gebruikelijk feestbe toon. omdat dito ook thans, wegens de tijdsomstandigheden, op verlangen van de jarige Vorstin, achterweg bleef. Dus ook «vandaag geen parade van het gar nizoen, geen Dllunninatie i'n het Haagsch© Bosch, geen' kermis voor de jeugd in verschillende stadswijken. Maar wel toons het vlaggengewapper van toren, stadiums, rijks-, gemeente- en gezantschaps-gebouwen en van tal van particuliere woningen, dat de 31ste van de Augustusmaand, een dag is van vreugde in den lande. Ook ziet men hier. en daar in winkels f eest-étalages, mcit het borstbeeld van Koningin Wilhelmina, getooid met het rood, wit en blauw en oranje, als mid denstuk en hedenavond zal Hare. Majesteit voor Haar paleis ,in het Bosch in ont vangst neimen een huldebetooging van een zangkoor, dat in zijn. liederen* zal ventolken liefde voor land en Konitngin. In de Groote Kerk werd de verjaardag van H. M. de Koningin in eene buiten gewone godsdienstoefening "herdacht. In do verschil .'ten de Paleizen werd in de feldcitatiie-j-egMws druk ge! eek end. Kerkelijke viering. In de R. K. kerk aan de Parkstraat te 's-Gravenhage werd hedenochtend 9 u. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin een plechtige Hoogmis op gedragen, door den hoofdaalmoezenier bij het leger te velde den zeereerwaarde heer pastoor F. J. II. Evers, geassisteerd door de weleerw. heeren Van Beek, Kan- negieter en Franken, directeuren der R. K. Militairen-Vereenigingen te 's-Graven hage. Op het presbyterium had plaats geno« men de lioogcerw. heer Wijtenburg, De ken van 's-Gravenhage. Tijdens de consecratie werd door vijf grenadiers en vijf jagers het geweer ge presenteerd. De plechtigheid werd bijgewoond door den commandant der eerste divisie, Gou verneur der Residentie, Generaal Klerk de Reus; den Inspecteur der Infantrie, Ge neraal Buyte; deh commandant der Bri gade Grenadiers e* Jagers, kolonel Iiab- bema; den plaatselijken commandant, ko lonel De Visser, en den commandant van het Regiment Grenadiers, overste Jhr. van Suchtelen van de Ilaare, met adjudanten. Het kerkgebouw was geheel gevuld met belangstellende geloovigen onder wie on geveer duizend soldaten. Na het Evange ie heeft de hoofdaalmoe zenier in het bijzonder de soldaten, toege sproken, hen gewezen op het groote voor recht «dait het geboortefeest van H. M. de Koningin, d.te heiden Haar 35-jarigen leeftijd bereikt heeft en aan Wie het Va derland zooveel verplicht is, vrij en vreug devol in ons land rnag worden herdacht en hen opgewekt om voor 't heil van Hare Majesteit Gods zegen af tc smeeken, op dat Haar kracht en wijsheid uft den he mel worde geschonken om in dezen moei lijken, tijd het land te besturen. De toespraak van den hoofdaalmoeze nier maakte blijkbaar een buitengewonen indruk op de aanwezigen. Stoomvaartberichten. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BANDA (uitreis) passeerde 28 Augustus te Gibraltar. BATJAN vertrok 30 Aug. van Dalny naar Nederland. BILLITON (uitreis) arriv. 29 te Port-Said. CELEBES arriveerde 28 Aug. van Java te New-York. REMBRANDT (thuisreis) vertrok 29 Aug. van Port-Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MERAUKE (uitreis) arriveerde 30 Aug. te Padang. TAMBORA (uitreis) passeerde 29 Augustus Ouessant. HOLLAND-AMERIKA LIJN. ANDIJK, van Rotterdam naar Antofagasta, vertrok 28 Aug. van Norfolk. BEEKBER GEN, van Rotterdam naar Newport News, pass. 29 Aug. Lizard. LOCH TAY, van Rot terdam naar Baltimore, vertrok 29 Aug. van Deal. NOORD AM, van Rotterdam naar New- York, passeerde 29 Aug. Cape Race. POEL DIJK, van Buenos-Ayres naar Rotterdam, passeerde 29 Aug. Dover. ROTTERDAM, van New-York naar Rotterdam, is 29 Aug. op 123 gr. W. van Scilly gesignaleerd. RIJNDAM, van Rotterdam naar Netv-York, passeerde 29 Aug. Dungeness. SLOTERDJJK, van Rot terdam naar Cuba en N.-Orleans, passeerde 29 Aug. Dover. VEENDIJK arriv. 29 Aug. van Rotterdam te Baltimore. ZUIDERDIJK arriv. 30 Aug. van New-York te Rotterdam. Gemeentelijke Aankondigingen. Door B. een W. is op 26 Augustus j.l. vergunning verleend aan, de wed. C. van der Loovan. Ulden m rechtverkrijgen den tot hot uitbreiden van de waechin- richtóng In het perceer Danrvwir»nt-rfjok'-' vaart no. 32. Marktberichten. ROTTERDAM, 31'Aug. Vee. Aanvoer Paarden 91, Veulens 5, Ezels 0, magere run deren 1551, vette runderen 725, vette kalve ren 000, Nuchtere kalveren 273, graskalveren 900, schapen 3, varkens 4, Biggen 168, Bok ken of geiten 3. Pry zen per 1/2 Kilo: Koeien en ossen 43-50-5772, Stieren 36-41-40, kalveren 4272-4772-55, schapen varkens 00-00, ex. varkens 00-00. Prijzen per stuk vnn mager vee: Melkkoeien 200-400, kalfkooien 225-425, stieren 140-440, pinken lÜO 150, gnukalvoren 40-95, vaarzen 150200, aiies mager voebiggen 1526, slacht- paarden 200250, paarden 300500, hitten 200300, Pol: Xuth. kalv. 25-40, slacht nuch. kalv. 14 17, biggen p. week 2.50-2.80 Boter. Aanvoer 67/8 20/16 vaten, 162 stukken van 72 K.G. f 0.80 f 0.85. Prijzen: lc f0.60, 2e f 0.58, 8c f 0,50 Eieren. Aanvoer 56713 stuks. Prijzen por 100 stuks, kipeieren f 6.70-8.eendeneieren f 6.80-7.50, kalkoenoieren f7.50-8,50, handels eieren f 6.80-6.85, gauzeneieren f 0. Parelkoendcreicrcn f 5.6o. Vette koeien en ossen aanvoer goed, handel langzaam pry zen hoog. Beste spoelingbeesten 272 ct. boven noteering. Vette kalveren, aan voer flink, handel traag, prijzen lager. Stieren aanvoer flink, handel redelijk, prijzen hoog. Beste tot 4 ct. boven noteering, Melk- en kalfkoeien aanvoer ruim, handel langzaam, prijzen traag, Jong vee aanvoer goed, handel zeer traag, prijzen onveranderd. Graskalvereu aanvoer ruim, handel langzaam, prijzen on veranderd. Nuchtere fok- en slachtkalveren aanvoer middelmatig, handel in fokkalveren goed, in slaohtk. langzaam, prijzen voor fok- kalveren hooger, voor slaehtkalveren als voorheen. Werk, slachtpaarden en hitten aanvoer goed, handel redelijk, prijzen onver anderd. Biggen aanvoer goed, handel redelijk met oude prijzen., ROTTERDAM, 30 Aug. Buitenland sche Granen. Stemming flauw. Rogge per 2100 kg. Taganrog met iets zolderlucht disp. f835. La Plata stoomend f338, idem Augs./15 Sept. afl. 1'325, Western No. 2 Sept./Oct. all. f300. Gerst per 2000 kg. La Plata loco f268, dito stoo mend f260, dito Augs./Sept. all. 250, Russi sche met zolderlucht disp. f260, 46/7 pond Amcrik feeding ladend/geladen f265, 46/7 pond dito dito Sept. afl. f250, 45 pond dito dito Oct. afl. f240. Haver per 100 kg. 38 pd. white clipped stoomend f 13.10, 38 pd. dito dito Augs./s.Sept./Oct. ail. f 12.10. Mus per 2000 kg. Amerik. mixed disponibel f220, dito afwijkend disponibel f206192, La Plata nieuwe oogst aangekomen f184, dito dito stoomend f188, dito dito Sept./Oct., Oct./Nov. afl. 1*190. AMSTERDAM, 30 Aug. Binnenlandsche Granen niet genoteerd. Bnitculnudschc Granen op dc conditiën van de Amsterdamschc korenbeurs. Mais. Amerik. diflp. f206 lot f220 naar kwaliteit. Indische mais stoomend loco witte 1*197, Juli/Aug. 1*197, Aug./Sept., Sept./Oct. f197, mixed gele loco f198, stoomend 1197, Juli/Aug., Aug./Sept., Sept./Oct. f199, La Plata disp. f185, stoomend f185; Juli/Aug. 1*187, Aug./Sept. f188, Sept. f181, Oct. f190, Nov. f192, Dec. f194. Lijnkoeken disp. stoomende en op afl. f135, 1*137. WASSENAAR, 30 Aug. Veiling. Radijs 0 a0e., raapstelen 0a 0 c:, peterselie 1 aP/2c., boonenkruid 0 a 0 c., scldory 1 a D/a c-, peen 5 a 7c., kroten 2 a 4 c., rabarber 2 a 3 c., dragon 0 a 0 c., kervel 0 a 0c., sla-uitjes0 a 0 c. per bos. Spinazie 08 a 12 c., zuring 0 a 10 c., postelein 14 a 18 e., spruit kool 00 a 00 c. per ben. Kropsla f0.60 a fl.andijvie fl.75 a f2.snijboonen f 0.10 a f 0.20, bloem kool f6.a f 11.groene savoyekool f2. a f2.50, gele savoyekool f0.a f0.roode kool f4.a f6.00, witte kool 1*4.00 a f5.50, boerenkool f0.a f0.komkommers f 0. a f0.per 100. Meidoppers f0.a f0. doperwten 1*0.a f0.raspererwten f2. a f2.50, witte capucijners fU.OO a fO.OO, gr. capucijners f 1.95 a f 2.35, peulen f 0.a f 0. princesseboonen 1*0.90 a fl.35, tuinboonen f0.60 a f0.90, schorseneren f0.a 1*0. augurken f0.a f0.per 10 K.G. Aalbes sen 00 a 00 c., kruisbessen 00 a 00 c., toma ten 10 a 14 c., sjalotten 00 a 00 c., uien DO a 00 c., pruimen a c., knolrapen 00 a 00 c., frambozen 00 a 00 c., aardbeien 00 a 00 c., morellen 00 a 00 c., kersen 00 a 00 e., druiven a c. per K.G. Appelen f 0.00 a f0.peren fl.80 a 1*2.25, aardappelen fl.80 a f2.per kin. Perziken 0 a 0 e., meloenen a Ci, kippen l'O. a f0.konijnen 1*0. a f0.per stuk. Bruine booncn 00 a (JO 0., witte boouen 00 a 00 c., groene erwten 00 a# 00 c. per liter. Eieren f6.50 a f8.per 10O KATWIJK AAN DEN RIJN', SO Aug. Veiling der Tuinbouwvereeniging K. on U. Aardnpp. Eigenheimers p. zak fl.70 fl.80, dito p. mand fO.OO f0,00 dito Kleinen p. 72 H.L. 1*1,10 1*0,00 Aardapp. ronden p. baal f0,1*0.00, dito p. mand 1*0,00 f0,dito kleinen p. V2 DL. 1*0,00 1*0.00 Bloemkool N.1I. I f8.50 1'12,dito 11 f 3.— f 4.75 Reuzen I f 9,— f 12,— f 0,dito 11 f3.50 f5— Peen p. 100bos f 2,50, fO.OO, Uien p. 100 bos f0.— f0.—p. baal f3.— f3.30. GORINCHEM, 30 Aug. Ver. Aanvoer 583 runderen, 22 nuchtere kalveren, 0 vette varkens, 444 biggen, 0lammeren. De prijzen waren als volgt: zware kalf koeien f280 a 320, kalfvaarzen f180 a 240, guiste vaarzen f120 a 160,-melkkoeien f180 a 250, 272-jarige ossen f a D/o-jarige dito fa pinken f00 a 000, kalveren f 18 a 28, nuchtere kalveren fa Lam meren fVette Varkens p. h.kilofO. aO.Biggen per stuk f 1024. kippenfO.90 —1.30 boter f 0.80—0.85, eieren fl.70—1.80. OUDEWATER, 30 Aug. Kaas. Aangevoerd 100 part. 3375 stuks, wegende pl.m. 22,500 KG. Ie soort van f 50 tot f53.50 2e.soort van f48 tot f 49, gestempelde f52 tot 54, zwaardere f51 53.50. Edammer fHandel matig. BODEGRAVEN, 31 Aug. Kaas. Aange voerd 402 partijen kaas, controlekaas f54. a f 55.50, le soort Goudsche f 52.50 a f 54.50 2e soort f49.50 p, f51.50, lc soort Derby f a f2e soort fa fle soort Edammer fa f2e soort fa f Zwaardere Goudsche f 55.a f 58. Alles met conditie. Handel vrij vlug. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 31 Aug. 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.6 Munchen. Laagste barometerstand 747.9 Wisby. Verwachting tot den avond van 1 Sept. Meest matige Noordwestelijke tot Weste lijken wind, zwaarbewolkt met tydelükc op klaringen, aanvankelijk nog buiig, Ovoid&g iets zachter,

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3