BINNENLAND. ALBERT RIEL HAARLEMMERSTR. 26. KRONIEK. 1914. 31 Augustus. Bij St. Quentin vallen Fransche strijdkrachten het leger van Ven Bü:ow van twee zijden aan, maar worden teruggeslagen. Bij Bethel dringen de Duitschcrs tot aan de Aisne door. De Franschen zijn er in geslaagd het leger van Albrecht von Würtemberg, dat ten Zuiden van Mézières over de Maas was getrokken, over die rivier terug te drij ven. Maar de Duitschcrs krijgen verster king en, in verband ook met den tegen- d ag der Franschen bij Bethel, werpen zij deze opnieuw over de Maas. Het fort Ayvelles, in den rug van deze troepen macht, is gevallen. Nadat Montmêdy en Civet zijn gevallen, vordert het leger van den Kroonprins, dat het zwaar te verant woorden heeft gehad, in.de richting van de Maas. Het leger van Von Kluck trekt Amiens binnen. Montenegro en bevelhebber van ,,het Montenegrijnsche leger in Herzegowina". Koning Albert der Belgen heeft aan de volgende militairen in zijn leger onder scheidingen toegekend: Ridders van de Leopoldsorde: de sergeanten Bounameaux, J. Dethier, Vereycken, Istace, en de sol daat H. Piérard. Het kruis van Sint-Joris der 4de klasse: de soldaat Louis. De me- talje van Sint-Joris der 1ste klasse: ser geant L. Lamy. De medalje van Sint-Joris der 2de klasse: sergeant Van des Donck. De medalj,e van Sint-Joris der 3de klasse: ue soldaten F. Fustin en L. Pierret. De medalje van "Sint-Joris der 4de klasse: de soldaten Delrue, Dubois, Uyterhaegen en Maes. Het militair eereteeken der 2de klas se: de korporaal G. Tavernier en de sol daat B. Berghmans. Fransche vliegongelukken. De mili taire aviateur Deromme is bij een proef vlucht met een nieuwen tweedekker nabij Vierzon omlaag gestort. Ook de militaire aviateurs Gros en Cazaniat vielen bij Meaux van 000 M. hoogte. Zij werden zwaar gewond. Bryan als bemiddelaar. Uit New-York komt het bericht, dat de oud-minister Biyan naar Europa zal komen, om als bemiddelaar op te treden en te pogen tus schen de strijdende mogendheden den vrede te herstellen. Gilbert. Op bevel van de Fransche regeering is de vlieger Gilbert weer naar Zwitserland vertrokken. De brief, waarin hij zijn woord terug nam zoo was achteraf gebleken had de Zwitsersche autoriteiten niet eerder bereikt dan toen hij reeds was ontkomen. Bij zijn vertrek heeft Gilbert zich aldus te genover journalisten uitgelaten: ,,Dit is 't bitterste oogenblik van mijn leven. Ik stond tusschen twee plichten, te voorko men dat een Fransch officier er van ver dacht zou worden zijn woord terug te nemen, of mijn belofte mijn vaderland te dienen, te verzaken. De eerste plicht was de meest gebiedende, daarom ga ik terug naar de gevangenis." Hij was in uniform, en droeg al zijn eereteekenen. Engelands bevolkingscijfer. De ge ringe' groei van Engelands bevolkingscij fer,, welke reeds in vredesiijd de Engelsche staathuishoudkundigen bezorgd heeft ge maakt, is tijdens den oorlog nog scherper merkbaar geworden. De statistiek van April-Juni 1915 geeft als cijfer van het aantal officieel aangegeven geboorten in Engeland en Wales 213,094, waartegen over 138,579 sterfgevallen komen, hetgeen een voordeelig verschil geeft van 74,515. Het jaar 1914 gaf een voordeelig overschot van 101,933. het jaar TSÏ3 van 105,727 en het jaar 1912 van 102,293. Pater Leclerc. Een dapper priester heeft zijn leven ten offer gebracht: pater Leclerc, tot het uitbreken van den oorlog te Kingstow-on-Hull geplaatst. Toen do oorlog uitbrak, werd hij benoemd tot aal moezenier bij het derde bataljon van het dertiende regiment. Hij hielp bij het ver voeren van gewonden in een woud in Frankrijk, toen hij door een Duitsche granaat oogenblikkelijk werd gedood. Sedan. De ,,Lokal Anzeiger" stelt voor, de capitulatie van Sedan in 1870 op 2 Sopt. a. s. den herdenkingsdag feestelijk te vieren door muziek en klokge lui en door de vlaggen uit te steken. Russische vluchtelingen. De „Roess- koje Slowo" schildert het vreeselijke lot van de vluchtelingen, die in eindelooze rijen van Brest-Litowsk naar Moskou op pad zijn. Van zeven tot acht weken zijn zij onderweg. De ellende is groot. Vele kinderen sterven onderweg. De menschen beklagen zich, dat men hen heeft gedwon gen hun huis te verlaten. Kunstschatten enz. overgebracht. Vol gens een particulieren brief aan „Svenska Dagbladet" worden de kunstschatten, do cumenten enz. uit Petersburg niet naar Moskou overgebracht, maar naar Nisjni- Nowgorod, dat verder naar het oosten ligt. Ohineesche duikbooten. Ook China gaa,t z.ich duikbooten aanschaffen. Het Central News-agentschap verneemt uit New-York dat er een honderdtal is be steld. Ze zijn van grooter afmeting dan de Duitsche. President Wilson. President Wilson besloot zijn vacantie uit te stellen, tot de verhouding tusschen de V. S. en Duitsch- land, definitief geregeld is. Buitenlandsche berichten. Revolutie fn Portugal? Naar uit Lissabon aan de Temps" .wordt geseind, heeft de minister van bin nenland sche zaken in de Kamer meege deeld, dat in het Noorden van Portugal de monarchisten zich opnieuw roeren en de bevolking opruien. Ondanks tegen maatregelen der regeering, hebben zij een aaaival gedaan op de infanteriekazeine te fiuimoraes. Bij tot tot to aanval is" gevolgd, zijn twee menschen gedood en heel wat gekwetst. Verder hebben de monarchisten door een dynamietaanslag de brug van Trofa, hal verwege tusschen Porto en Braza, bescha digd; het verkeer is echter niet gestoord. De regeering heeft bommen en wapenen in beslag laten nemen en monarchisten gevangen laten zetten. Volgens de Daily Telegraph" is ook de kazerne te Braga aangevallen. Het was den monarchisten blijkbaar te doen om wapenen machtig te worden. Aardbeving. To Avezzano, in Midden-Italië, dat in Januari door aardbeving is geteisterd, zijn opnieuw aardschokken gevoeld. Er heerschte groote angst. Nederland en de Oorlog. Commissiën van voorlich ting bezwaarschriften nopens vergoeding wegens k ostwiinnerschap. Bij Kon. besluitt zijn benoemd tot liid van de provinciale commissi ën. van voor lichting in zake bezwaarschriften over door de burgemeesters genomen beslis singen nopens aanvragen om vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplich tigen van milüuie, landweer en land storm: voor U t rech t: G. C. D. d'Aumailé baron van Hardenbroek van IIardenbroek, lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge ne raai, te Zeist, P. W. J. van Hassefl, Lid van den raad der gemeente Utrecht, en mr. idr. D. A. P. N. K-oolen, 'M van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bei den te Utrecht; voor Noor d-H o 11 a n, d: J. Zijp Hzn., lid van -Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, te Wiering er waard; mr. M. Men- dels, Tid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, te Amsterdam, en M. L. A. Klein, .'id van den raad van beroep" voor de ongevaHomvet, voorzitter van de steun- commissie van den Roomsch-Katholiieken Volksbond (afdeeling Haarlem) te Haar lem; voor Z u ii d-H ol'land: mr. M. J. C. M. Kolkman, lid van Gedeputeerde Staten vah Zu'id-Holiliand, oud-mini-s ter van fi nanciën; mr. L. Ch. Besier, advocaat-ge neraal bij den Hoogen Raad der Neder landen, en J. Nielsen, huisbezoeker-con troleur bij het Haagsc-he Steuncomité, al len te 'e-Gravenhage. Legering gedurende den winter. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft, naar de „Avp." meldt, den hoofdintendant doen weten: ,,In verhand met het naderende koude jaargetijde acht ik het noodig er U.H.E.G, op te wijzen dat het mijn wensch is, dat alle troepen, die thans nog in stroo lege ren, dezen winter van stroozakken worden voorzien. iBij de voorstellen ter verbetering der le gering geeft een der divisie-commandanten in overweging voor de onderofficieren krib ben beschikbaar te stellen, voor zooverre zulks nog niet is geschied. Ik heb de eer u te verzoeken mij in te lichten, in hoeverre aan daartoe door de commandanten tier troepenafdeelingen aan u rechtstreeks te richten aanvragen, uwerzijds, zou kunnen worden voldaan. Tevens gelieve u mij mede te deelen of, voor den a.s. winter de hoeveelheid dekens voldoende zal zijn. Met de uitbreiding van het leger sedert den vorigen winter met een sterkte van ongeveer 80,000 man, dient rekening te worden gehouden, ter wijl van inkwartiering bij de inwoners, althans van nieuw gevormde afdeelingen, Z90 weinig mogelijk sprake zal mogen wezen". Op Zee. Namens den minister van Landbouw heeft de hoofdinspectie der visscherijen aan gezagvoerders van visschersvaartui- gen de volgende aanschrijving gericht: e. Indien commandanten van oorlogs schepen der oorlogvoerende mogendheden Nederlandsche visschers in open zee aan houden en hun inlichtingen vragen of or ders geven, moet dit onmiddellijk na bin nenkomst in een Nederlandsche haven worden gerapporteerd aan den militai ren commandant aldaar, of indien aldaar geen commandant aanwezig is, aan den waterschout, en moeten nauwkeurig wor den vermeld: het tijdstip waarop en de plaats waar de aanhouding is geschied, de naam van het betrokken oorlogsschip en zoo nauwkeurig mogelijk de woorde lijke inhoud der gevraagde inlichtingen of der ontvangen orders. Met het oog hierop wordt aanbevolen, dadelijk na het gesprek het gesprokene zoo uitvoerig mo gelijk op te schrijven. Hierbij wordt herinnerd aan de laatste lijk in een circulaire gegeven waarschu wing, dat geen inlichtingen mogen wor den verstrekt, omtrent bewegingen der tegenpartijen, ook niet op order. 2e. Uit een mededeeling van de Duitsche regeering is gebleken, dat de neutraliteits- merken op de zijkanten van de schepen «geschilderd (als de kleuren der Neder landsche vlag, de naam van het schip of van het land van herkomst) vaak te klein zijn, om op eenigen afstand te wor- Öèn herkend, zoodat dringend geraden! wordt, die grooter te doen schilderen. 3e. Uit een mededeeling van de Duitsche regeering is gebleken, dat de aanwezig heid van duiven aan boord der schepen, deze ten hoogste verdacht maakt, zoodat strenge maatregelen tegen zulke schepen zullen worden genomen en deze onvermij delijk zullen worden opgebracht. Nogmaals wordt daarom herinnerd aan de laatstelijk in een circulaire gewelven waarschuwing, geen duiven aan noord mto te o* wm bQord ie i\^^ ^^Ontwikkeling van militairen. De dpperbevelhebber van land- en zeemacht heeft, naar de Avondp. meldt, dep volgenden brief gezonden aan de autoriteiten van de landmacht: „Ongetwijfeld zal zich binnenkort by tal van troependeëlen de behoefte gaan doen evoelen cursussen te organiseeren, voor- rachten te doen houden, enz. ten behoeve van de gemobiliseerde troepen, en wel in verschillende vakken van onderwijs en onderricht. Gedurende den afgeloopen winter werden alreeds op vele plaatsen zulke cursussen en voordrachten met vrucht en goeden uitslag gehouden, terwijl hier en daar sommige cur sussen nog tot in dezen zomer werden voort gezet. Gaarne betuig ik daarvoor mijn volle waardeering. Nu bet intusschen zich nog niet laat voor zien, wanneer demobilisatie zou kunnen in treden, mag het voorzeker nóg meer dan gedurende den eersten tijd van de mobilisatie, wenschelijk worden geoordeeld, er naar te streven de gemobiliseerden in de gelegenheid te stellen kennis en ervaring op te doen in verschillende vakken van onder richt, voor hen, bij terugkeer in de burger maatschappij, van nut. Aangezien het dan ook mijn verlangen is, dat in den ruimsten zin tegemoet worde ge komen aan ten deze zich openbarende be hoefte, heb ik de eer uit te noodigen, mij met den vereischten spoed, en wel uiterlijk 4 Sept. a. s., opgave te verstrekken van al het geen uwerzijds voor het beoogde doel wordt verlangd, voor zoover daarin niet is te voorzien door medewerking langs anderen weg dan door mijne tusschenkomst. Ten slotte zijn ter behartiging van de onder- werpeiijke aangelegenheid aan de hooger autoriteiten ten zeerste aanbevolen, hun on dercommandanten leiding en voorlichting bij de voorbereiding te verleenen, vermits het hier toch gaat om de vermeerdering van ken nis en ontwikkeling van de gemobiliseerde te bevorderenhun het langdurig verblijf onder de wapenen in dat opzicht aldus van meer nut te doen zijn, en mede te werken tot het doen onderhouden onder hen van een goeden en opgewekten geest, factoren geenszins van ondergeschikt belang." Uit het vluchtelingenkamp t e U d e n. Men me.!dit uit Uden -aan de „N. Crt.": He4 vluchtelongen dorp wordt hoe lan ger hoe beter ingericht. Laat he4 mateiri- eele niets te wensohen, ook heti moreele krijgt zirn recht. De scholen z-ijn druk bevolkt, aan de avondcursussen, wordt door zeer velen deelgenomen), vakscholen zijn in worefciinig, zane- en tooneelivereeni- giog floreerem en thans is weer een af- deeidng „Volksontwikkeling" tot stand gekomen, die in een reeks avondlessen zal geigeven worden. Dr. F. van Cauwelaert heeft- de reeks ingeleid met een rede, die groot enthousiasme wekte onder de Bel gen en «evolerd werd door het geestdrif tig zangen der Braibangonne. Do uitspraken i zake de „M ar i e" en die „Batavier V". Iln een communiqué van het Engelsche ministerie van BuitenlaAdsehe Zaken, waarin een overzicht wordt gegeven van de uitspraken van het Duitsche Prijzen- hof Ite Hamburg in eake de Nederland sche stoomschepen Marie" en „Bata vier V", wordt gezegd, dat het. effect van deze uitspraken schijnt te zijn in de prak tijk het verschil tusschen absolute en con dition© eïe oorliogscontraban.de op te hef fen. Levens middel envoorzi eni'ng. Op ilnil-iatief van de vereeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten (secretaais de lieer H. Th. Klein Jz., secre taris van Vrijenban.) is Zaterdag te Am sterdam een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van gemeentebesturen uit alle. deelen van het land, ter bespreking van de maatregelen door gemeentebestu ren te nemen naar aanleiding van do circulaire van minister Posthuma van 20 dezer betreffende beschikbaarstelling van w intervoor r aad Daaromtrent wordt ons het volgende medegedeeld. De vergadering bleek algemeen van oordeel, dat het behoudens dan som mige plattelandsgemeenten, waar de in woners zelf algemeen zorgen voor inma ken en opslag van winrteuvoorraad en de handel er, geheel buiten blijft zeer ge- wenscht moet worden geacht gebruik 1e maken van het aanbod van den minister om van de regeerimg de door den minister genoemde groenten (ingemaakte snij- en speredeboonen, zuurkool en andijvie, uien, peen, rapen, bieten en versche andijvie) (te betrekken. Men sprak de mogelijkheid uit de dis tributie zooveel mogelijk aan de particu liere handelaars over te laten, die de groenten tegen een door den burgemeester vast te stellen winstpercentage van de hand kunnen doen. Deze regeling is ver reweg de eenvoudigste en levert voor de gemeente de minste risico op, terwijl zoo weinig mogelijk wordt ingegrepen in het gewone maatschappelijke leven. Alleen wanne'er de particuliere handel geen vol doende medewerking mocht verleenen, wat echter geenszins is té verwachten, zal de gemeente zelf den verkoop, ter hand nemen. Zeer werd de nadruk gelegd op de wen- schelijkheid van eenvoudige administra tieve regeling. Het bestuur zal een diistri- butieplan ontwerpen en daaromtrent met den minister overleg pöegen. Den minister zal worden verzocht zoo "spoedig mogelijk ook maatregelen te ne men, opdat het Nederlandsche volk tegen billijke prijzen aardappelen kunne beko men. Het bestaande uitvoerverbod werd daartoe niet voldoende geacht. Uitvoer van vee. Het bestuur van het Friesch Rundvee- Stamboek wijst den leden uitdrukkelijk op het feit, dat de uitvoer van vee door den minister is beperkt. Blijkt dat te veel vee weggaat, dan zal de uitvoer weer worden stopgezet, en voor stamboekvee is natuurlijk precies na te gaan welk .deel van het ingeschre ven vee weggaat; het bestuur vermoedt dan ook dat dit de reden is waarom voor de goprt van het uit te gtaoaboek- veë geen beperking is gesteld. Blijkt Maandag 13 September dat er te veel vee weggaat, dan is de uitvoer 20 September weer uit. Boter. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald: a. dat de maximum prij6 voor boter bestemd voor verbruik in Nëdeirland, geleverd door producenten aan verkoopers van boter, ge durende de maand September f 1.45 per K.G. zal zijn bij verpakking in wit fust van 50 K.G. Bij verpakking in wit fust van 25 K.G. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden metl cent per K.G. Bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G. kan vorengenoemde prijs met 5 cents per K.G. en bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G. met 6 cents per K.G. verhoogd worden. Bovengenoemde prijzen zijn franco station van afzending, b. dat de maximum prijs voor boter ver kocht aan verbruikers, gedurende de maand September fl.60 per K.G. zal zijn. De verkoop aan verbruikers tegen detail prijs kan geschieden onafhankelijk van de te leveren hoeveelheid. Voor speciaal verpakte boter en voör boter bereid onder rabbinaal toezicht kan door het JEtyks- Centraal Bureau voor den Uitvoer van Boter in overleg met de betrokken handelaren of boterbereiders een verhoogde prijs worden toegestaan. (St. Crt.) S teemkolenimvoer. In de afgeloopien week ds uit EmgeKische en Schotsehe havenis door 10 stoomsche pen va a IJmuiden ingev oerd 9,507,000 K.G. steenkioletn. De voorafgaande week bedroeg de hoeveelheid 8,170,750 K.G. IJsaanvoer. Het Noorsche stoomschip „Regent", dat Zaterdag met blokijs te IJmuiden bónnen - kwam, Iliad aiiet minder dan 680,000 K.G. aan boord. Binnen enkele dagen komt een tweede ladiing. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit te aan jhr. F. Witte- waal van Stoetwegen, op zijn verzoek eej-vol ontslag venieend als burgemeester der gemeente Dooiwenlh. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot bur gemeester te Oosterhout, jhr. T. R. J. jB. van Grotenhuis van Onsteün; tot burge meester te Hoogkarspel D. Brander TzJ tot burgemeester te St. Kruij-j, S. J. de Smet. Nederlantisch Fabrikaat. In het laatstverschenen nummer 'van de Vereeniging Het Nederlandsche Fabri kaat, wordt gewezen op den tegenzin van Hollanders voor producten van eigen bo dem. Er is sprake van vermicelli en ma caroni. Die zijn de naam duidt het aan i van Italiaanschen oorsprong, maar al spoedig legden Frankrijk en België zich op de fabricatie er van toe. In 1836 echter vestigden Belgen een fabriek in Maas tricht, waar nu 3 vermicelli-fabrieken zijn, wier product volkomen gelijk is aan het Belgische. Maar...... men wil er niet aan, want het komt uit Nederland. Om het ge plaatst te krijgen, diende men Belgische kistjes te nemen met Fransche opschriften en andre trucs te gebruiken. Nu is het vrij duidelijk, dat het Belgi sche of Fransche product duurder moet zijn, wegens ^transportkosten en invoer rechten. Enkele handelaars betrokken daarom hun waar uit Maastricht. Ziehier ©en paar ondervindingen: Eerste voorbeeld: Bij één afnemer ging alles 3 jaar goed; de waar was in orde, geen klachten. Plotselinguit! Waar om? 't Was geen Belgisch product; want binnen op het deksel van een der kisten stondMaastricht. De fabrikant heeft nooit, weer aan dien afnemer kunnen le veren. Tweede voorbeeld: Een der agenten van een Maastrichtsche fabriek verkoopt tot proef eenige kistjes bij een firma te Am sterdam. Deze was wel geneigd Nederl. industrie te bevorderen, wanneer inler- daad bleek, dat zij voor Belgische niet zou onderdoen. Resultaatonbruiknaar, niet te vergelijken. De directeur er heen en wat bleek? De door bedoelde firma ge toonde werkelijke Belgische vermicelli, waarvan de qualiteit wel voldeed en hoo- gelijk werd opgehemeld, kwamuit dezelfde fabriek te Maastricht. Derde voorbeeld: Uw Hollandsche quali teit is puik doch onverkoopbaar. Er moet zoo'n biljet in het kistje liggen anders willen mijn winkeliers ze niet hebben en daarmede heb ik alleen rekening te hou den. Kunt u ze mij nu leveren met zoo'n papiertje er op, dan zijn wij klaar. Het biljet dat n.b. niet eens een firmanaam aangaf werd gefotografeerd, nagedrukt ende vermicelli is thans goed. Vierde voorbeeld: Een der fabrieksagen- ten bood een groot winkelier verpakte ver micelli en macaroni aan in Nederlandsche verpakking. Het antwoord waszulke artikelen geven geen cachet aan mijn zaak. Hij heeft nu Fransche, ten minste de tekst is Fransch en het cachet van zijn zaak is gelukkig gered. De wereld wil bedrogen worden; de fa brikant wordt door het publiek gedwongen tot een, weliswaar onschuldig, bedrog, nis hij maar den schijn aanbrengt, dat. de waar uit het buitenland komt is alles in orde. Men vraagt zich af, of het Neder landsche publiek dan etiquetten eet; want aan het artikel zelf was niets te proeven, alleen maar aan het papier dat er omzit. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Gisteren had te Tidburg de jaarverga dering plaats van den Alg. Ned. Bond van Schoenifabrikanten Aan het jaarverslag is het volgende ontleend: Het valt niet te ontkennen, dat waar zich bet laatst© jaar zulke schokkende gebeurtenissen op het wereldtooneel heb ben afgespeeld, zich dit ook op den gang van zaken in den Bond heeft doen voe len. Vooral «in de eerste maanden heeft de crisis dia ar verlammemden invloed doen gelden op de schoenindustrie. Gelukkig m karten tijd betere Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN dagen dn. Het leger, dat groote masa's schoenen noodig had, gaf de industrie op de eene plaats meer, op de andere minder werk, terwijl Kich langzamerhand de toe stand van voorheen weer begon te her stel !en. De binnen 1andsche afnemers .droegen hunne orders weer op, welke naar gelang het voorjaar van 1915 naderde, grooter en menigvuldiger werden, zoodat geduren de liet voorjaar eene ongekende drukte heerschte in de schoenindustrie, die zich tot bijna op heden handhaafde. Het spreekt vanzelf, dat waar alle in oorlog zijnde landen een verbod hadden gelegd od den uitvoer van huiden, leder «n schoenen en de Nederlandsche industrie voor een groot gedeelte is aangewezen op de bu/i-teinlandsche ledermarkt, de prijzen dier grondstoffen verbazend stegen, te meer waar ook nog -het Rijk een groot afnemer was geworden, die vooral zool leer in priima qualiteiten eisebte. Onge kende hooge prijzen werden hiervoor thans besteed, terwijl alle andere voor de schoenindustrie 'benoodigde artikelen tot zelfs 100 in parijs stegen. Lengte der Nederlanders. Een artikel over de lichaamsgrootte der Nederlanders schreef prof. L. Bolk in de Zeitschr. f. MorphoL u. Anthropol, Bd. 18, S. 15 vv. Prof. B. beschikte over opga ven omtrent 422.629 lotelingen van tien lichtingen, jonge mannen van 19 jaar, ko mende uit alle lagen der bevolking. Als gemiddelde grootte komt hij tot 't cijfer 169 c.M., maar voor een zoo gemengde bevolking als de Nederlandsche heeft dit getal slechts weinig waarde. Voor de pro vincie Friesland krijgt prof. B. als mid- deleijfer 171.4 cM., voor Drenthe slechts 167.3 c.M. Nog duidelijker blijkt het ver schil, als men de procentgetallen van hen die grooter dan 170 c.M. zijn, met die van minder dan 155 c. M. in verschillende, provinciën met elkander vergelijkt. Men ontwaart dan het interessante feit, dat in de provinciën met vruchtbaren, alluvialen grond (Noord en Zuid-Holland, Utrecht, Friesland en Groningen) de gemiddelde grootte aanzienlijker is dan in die met di kmalen bodem (Drenthe, Overijsel, Gel derland, Noord Brabant en Limburg). Zoo zijn bijv. in Noord-Holland 49.8 pCt. in Noord-Brabant slechts 29.8 pCt. der lo telingen grooter dan 170 c.M. Er blijkt dus in Nederland verband te bestaan tusschen den aard van den grond en de lichaams lengte. Alleen Zeeland schijnt een uitzon dering te maken. Doch hier is de groote, Friesche stam sterk vermengd met het kleine, alpine type, dat in zuidelijk Ne derland en .België nog meer voorkomt. In industriestreken, waar de levens voorwaarden gunstiger zijn geworden, is ook de lichaamsgrootte toegenomen; bij veldarbeiders is ze echter gelijk gebleven. Prof. B. komt nog tot een ander, belang rijk resultaat, nl. dat in de laatste vijftig jaar de lichaamslengte in Nederland aan merkelijk is toegenomen, evenals dat in Zweden, Noorwegen, Denemarken, Baden het geval is geweest. Terwijl in 1850 het middelcijfer voor de lotelingen 158.5 c.M. was, was het in 1900 tot 169.4 cM. gestegen een toeneming dus van 10.9 c.M. Van 1898 tot 1907 kon een toeneming van 1.11 c.M. vastgesteld worden. Daar deze toeneming ook bij de Joodsche lotelingen van ons land bestaat, blijkt ze niet aan een be paald ras gebonden te zijn. Prof. B. wijst er op, dat de maximal© grootte niet is toegenomen, zoodat de groei van het gemiddelde cijfer -u t* tan moet zijn door toeneming der minimsle grootte, m. a. w. de kleinsten zijn grooter geworden. Gunstige levensvoorwamlen kunnen nu op de lichaamslengte wel in vloed oefenen; maar de toestanden in de 'zuidelijke provinciën bewijze(u toch.i dat dè rasfactor nooit geheel te elimineeren is. Korte Kroniek. liet overschot op de exploitatie van de gemeentelijke electrische centrale- te Delft, dat in het vorig jaar f 44.775.75 be droeg, is dit jaar tot f ?l,901,2ü5 gestegen. Het saldo verlies bedraagt nog slechts f 6756.054. Het kabelnet in de buitengemeenten is in liet afgeloopen jaar uitgebreid met ruim 28 K. M. of 166 pet. en met 2182 M. of 12 pet. in Delft. —Het echtpaar J. Hof, te Nieuw-Ain- sterdam viert heden de 65-jarige bruiloft met 118 nazaten. Te Beemster wordt een nieuw Post kantoor gebouwd. Te Zevenbergen wordt een coup. stoomzuivelfabriek gebouwd voor plm. i 70.000. Men wil te Harderwijk nog een Bel gische school voor 400 kinderen oprichten. In de Waalhaven te Rotterdam lig gen nog 800 binnenschepen. Land en Tuinbouw. Veemarkt te Delft heropend. Te Delft zal Donderdag 2 September a. e., onvoorziene omstandigheden buitengesloten, wederom veemarkt worden gehouden. Vanaf 27 Mei j.l. is de marlet wegens het heerschen van mond- en klauwzeer gesloten geweest. De aardappeloogst. In een belangrijk deel van Kennemerland is dc oogst van zandaardappelen begonnen. Het beschot is beneden het middelmatige, vooral door de late en strenge nachtvorsten,

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2