31 BUITENLAND. De Oorlog. ge JAARGANG No. 17S BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2>/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG AUGUSTUS. I9I5. J De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent KONINGINNEDAG. Rumoerend feestbetoon Ss op dezen, dag volgens den uitdrukkel ijken wensch van 11. CM. de Koningin buitengesloten. De omstandigheden zouden zulk een stemming ook niet toelaten. Niet- minder wordit echter oip dezen ver jaardag van H. M. gevoe'.d, dooi* welke hechte banden, door welk een hartelijke genegenheid de hooge Landsvrouwe is verbonden niet haar volk. Niiet minder, dan andere jaren wordt dit gevoeld, doch zelfs diieper en ievendi- ger. Slechts enkele ingewijden weten ten volle, wat H. M., behalve door haar voor beeld, voor Nederland heeft gedaan in de dertien achter ons liggende oorlogsmaan den! Doch voor ions allen is het duide lijk, dat onize Vorstinne een ontzaglijke taak te venvulen heeft gehad, dat de ge- sjhiedenis eat aanwijzen, dat van haar krachtige pogingen zijn uitgegaan om de neutraliteit van ons land te handhaven, dat zij veel heeft gedaan voor en daad werkelijk heeft gestreefd naar den vrede... Moge het volgend jaar in de blijdschap van den vrede voorheen zoo weinlig ge waardeerd! de verjaardag van onze geliefde Vorstinne worden gevierd. Mogen wi| dan in groote dankbaarheid kunnen juichen over een in de verschrikkelijke wereldrampen ongeschonden gebleven Nederland.... Dat zij mede onze smeeking bij het har- te-lijk Domane saivam fac Reginam nost.ram, Heer, be hoed onze Koningin! V De vredesbeweging. „Het Volk" schreef dezer dagen over de vredesbeweging, waaraan, met Schaper als vice-voorzitter van den „Anti-Oorlogs raad" voorop, ook meerderen zijner partij- genooten deelnemen: „Voor hun arbeid, heet het, is minstens zooveel zedelijke moed noodig als voor de weerbaarheidspropaganda. Zij halen zich de voorbijgaande ongenade van oorlogvoe rende machten op den hals. Voorbijgaand want de zuiverheid hunner bedoelingen en het neutraal karakter van hun streven kan op den duür aan niemand verborgen blijven." Dit laatste zijn we met het blad eens, maar dat de oorlogvoerende machten wre velig zouden wezen om het werken voor den vrede, dat gelooven we niet. Vooreerst hebben die machten thans wel wat anders aan 't hoofd, dan te letten op den arbeid der pacificisten, maai' boven dien: werken zij zelf niet voor den vrede? Niemand zal toch gelooven, dat ook maar één natie vecht om te vechten, dat oorlogvoeren het doel is van wat we thans beleven. Neen, de vrede is het doel, ook van den wereldbrand. Jammer, dat hierbij de mid delen zoo bloedig, zoo vreeselijk zijn. We mogen echter geriist aannemen, dat niet alleen de soldaten aan de fronten, maar ook hun leiders en evenzeer de hoo- gere en hoogste machthebbers den strijd betreuren en er gaarne het einde van zou den zien. 't Is alleen maar de vraag:.hoe zal men dat einde 't spoedigst en 't meest bevredigend bereiken. Een hoogst moeilijk vraagstuk, aan welks oplossing mede te werken een schoone taak is. Met belangstelling slaat daarom ieder de vredesbeweging gade. Wie haar steunen hebben niemands onge nade te duchten. Op het Oostelijk oorlogsterrein wordt de Duit8ch-0ostenrijksche opmarsch met groote hevigheid voortgezet. - Bijna geheel Galicië is door de Russen ont ruimd. Het Turksche communiqué spreekt van zeer taaie aanvallen der bondgenooten, aan de Dardanelles waar bij deze blijkbaar loopgraven der Turken bezetten, waarvan deze er eenige heroverden. De bondgenooten zouden 10.000 dooden hebben. Van hét Westelijk oorlogs terrein. Fransch legerbericht. Namiddagcommuniiqué van 30 Aug.: Aan het eiimde van de.n dag van Zondag begon een hevige artiLlleariesbrijd, gepaard .gaande met mijnontpioffingen en gevech ten met bommen en handgranaten op Meurissons en Bo'aste werden ernstig verschillende punten in de Argoimen. De Duiitsohe loopgraven bij Courte Ghaussée, beschadigd. Gisternacht was het in deze streek en aan het overige front rustig. Duitsch legerbericht. Het Duitsohe hoofdkwartier meldt: Er hadden .geen belangrijke gebeurteniissen plaats. Aan deze communji'qué's behoeven wij niets toe te voegen, zij sip reken voor zich zelf duidelijk genoeg. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Het Duitsch-Oostenrijksche offensief. De Duitsch-Ooatenirijksche troepen zet ten 6tieeds met onverminderde hevigheid hun offensief voort. Thans hebben de Oostenrijkers het Russische frijnt aan de Zlota-Lipa doorgebroken. De troepen van de generaals Von PHanzen—Baltin en Von BöhmErmoUi doen tJhans wederom van zich spreken. Zij joegen den vijand in het Noorden van het Galicische front tot over Tortsjin naar Loutsk, terwijl zij meer zuidelijk de Russen tot Buczasez hebben achtervolgd. Deze laatste offensieve beweging der Oostenrijkers over een front, dat in een rechte 'lijn van Wladamir Wolynsky tot aan de Zlota Lipa -loopt, heeft de geheele Russische linie van Noord naar Zuid eenige henderden kilometers versohoven, zoodat deze zich thans uitstrekt van Loutsk tot Buczasez, Oostelijk van de Zlota-Lipa. De plaatsen ZLoczow en Pod- hajee zijn door de Oostenrijkers veroverd, nadat de Russen deze eerst op hun ejigen geworden wijze hadden verbrand. Zoodat de Russische legers ten slotte ook bijkans uit geheel Galicië zijn verdreven en dus geen vijandelijk grondgebied meer heb ben bezeit. De Duits ch-Oosteiririjksch-Hongaarsche Jegers stelten ihun uiterste piogtingen in het werk om met den vijand in het Oosten voor goed af ite rekenen. Blijkbaar willen zij vóór het naderend herfstgetij een on middellijk resultaat hebben bereikt," ten einde gedurende den winter een meer de fensieve houding te kunnen aannemen. Vandaar, dat nu reeds én Duitschland wordt beweerd, dat de Russische kolos machteloos is geslagen. De Russische kolos weert zich 'niettemin nog steeds met groote koelbloedigheid en zoolang het Noordelijk front in Koerland weet stand te houden, bestaat voor een aanval in den rug of voor een omsingeling geen gevaar. Ten Oosten van Kovno zit de Russische strijdmacht danig in de knel. Von Hinden burg heeft daar het Russische front door broken en is Wilna reeds dicht genaderd. Ook zijn de Duitschers ten Oosten van Augustow voortgerukt, zoodat Grodno wordt bedreigd. De Russen zijn ten Noor den van het bosch van Bialowiecz gewe ken voor het leger van Prins Leopold van Beieren, dat thans voor de Lesna staat eri met zijn rechtervleugel Szereszowo heeft bereikt. In de nabijheid van Kobrin is de tegen stand der Russen nog steeds zeer hevig. Zij zijn thans tot op de linie Prushany TewliKobrin teruggedrongen en worden uit het Zuiden bedreigd door de Doitsche strijdkrachten, die van uit Wlodawa over de Boeg en de Rita, in Noordoostelijke richting opmarcheeren. Intusschen is de benedenloop van de Dwina' met Riga nog steeds in Russische handen. Het behoud van de linie Riga Jacobsatdt—Dunaburg is voor de Russen op het oogenblik van het grootste gewicht. De Duitschers staan th ans nog steeds ach ter de Njemenek, die zich bij Bausk met de Aa vereenigt; zoolang de Duitschers dit front nog niet hebben doorgebroken, heeft de Russische hoofdmacht gelegenheid, zich- achter deze derde linie te concentreeren. De richting der achtervolging is dus geen zuiver Oostelijke meer, doch een Noord oostelijke. In deze richting trekken de Russische legerafdeelingen stelselmatig terug, zoodat te verwachten is, dat Grodno wel geen beslisten tegenstand bieden zal; ten Zuiden van deze plaats zijn sterke Duitsche en Oostenrijksche strijdkrachten samengekomen, die naar het Noorden op rukken. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Italiaansch legerbericht Pe Itallaansche legatie te 's-Graverihage deelt het volgend communiqué van den Italiaansch en Gr. Gen. Staf mede: 29 Aug. Uit Val Sugana wordt gemeld, dait de Oostenrijkere eenige bruggen ver nield en. iden grootem weg en den spoor weg in de vallied tussohen Rencagno en Novaledo beschadigd hebben. Tegen den Arm entera-berg beproefde een van onize bergdetachemebten in de stelling op den Cuklabeng ten westen van den Rombem-berg, in den morgen van den 27sten Aug. een stoutmoedigen aanval op verscheidene rijen zeer sterke vijandelijke loopgraven op den top van den Rorobenr berg (2208 M.) Doordat .de onzen met groo te terretinmoeilijkhedem en een hardnek- kigen tegenstand vam den vijand te kam pen hadden, die hen met een levendig geweervuur, handbommen en zélfs met het werpen van groote steenen, die hij van den berg liet rollen, bestookte, konr den ze slechts enkele loopgraven ver meesteren. Op het bovenste gedeelte van den bergtop biedt de vijand nog tegen stand en de onzen blijven voortdurend in voeling met hen. Oostenrijksch legerbericht. Officieel wordt uit Weenen gemeldZa terdag onderhielden de Italianen over heit geheele front aan het kustland een artil lerievuur van afwiseLende krachit. Op ver schillende plaatsen poogde de infanterie nabij onze stellingen te komen. Kleine aanvallen werden ahs gewoonlijk afgesla gen. In KariniLhie en de Tyroolsche grensge bieden is de toestand onveranderd. Op Zee. De „Moltke". Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Kopenhagen: Volgens een draadbericht der „Politi- ken" is gezien geworden, dat de volgens Russische berichten vernielde pantser kruiser „Moltke" ondeT edgien stoom kruiste In de nabijheid' van het Keizer Wilhelm-kanaal. De duikboot- en mijnoorlog. Lloyds meldt, dat het Engelsche s.s. ,.Sir William Stephenson" is gezonken. (De „Stephensom", in 1906 gebouwd, mat 1540 ton bruto, 812 netto en behoorde aan de Ty-ne Tees S.S. Co. te Newcastle. Red.) De actie tegen de Darda nelles Turksche successen. Het Turksche hoofdkwartier meldt von het D and anel len-front-. De bondgenooten hernieuwden den 28en hun aanvallen van den 26en en 27en in de omgeving van Anafodta. Him aanval len waren de laatste dagen bijzonder taaii. Toch werden zij volkomen teruggeslagen en leden ontzettende verliezen. De Turken heroverden door hun tegen aanvallen eenige in hun centrum gelegen loepgraven, doe de bondgenooten hadden bezet. Zij doodden de bezetting, In de gevechten der laatste itwee dagen verloren de bondgenooten 10.000 dooden. De Turksche verliezen waren in vergelij king hiermede gering. De Turksche vliieg- tuigen, die aan den strijd deelnemen,wier pen met succes bommen op de stellingen en kampen der bondgenooten. Verder is niets van beteekenris gebeurd. In België. Korte berichten. Volgens de jongste statistiek zijn te Gent 50,000 personen, die ondersteund worden. Na de vacantia, die 20 September eindigt, zullen de scholen La Antwerpen voortaan staan onder de controle van Duitsohe imsipiecteure. Naar u:t BrusseL ge me Ui wordt, heeft de gouverneur-generaal wegens het groote gebrek aan nikkel gelid een veror dening bekend gemaakt waarin de aan munting van pasmunt uiit zink wordt gesloten. Er zullen stukken van 5, 10 en 25 cen times vervaardigd worden. Het nieuwe geldstuk zal tiet beeld van een omkransten leeuw dragen en het opschrift „Bclgiquo- België". Zateixtagmorgen omstreeks 3 uur is te Gent op het St. Dendsplein eeu groote hangar vernield. Een vijandelijk vlieger was boven Gent verschenen en slaagde er in, in glijvlucht dalende, bommen op den hangar te werpen. In Polen. Decreten. De Duitsche gouverneur te Warschau heeft de volgende decreten uitgevaardigd: Ik krijg kennis dat Warschausche za kenmannen, in 't bizonder bankiers, geen zaken willen doen met Duitsche onderda»- nen, op grond van hun onderdaanschap. In dergelijke gevallen zal ik onmiddellijk de betrokken ondernemingen sluiten en de eigenaars in Duitsche concentratiekam pen doen opnemen. Alle door de Russische regeering uitge vaardigde verboden tot betaling aan Duit sche, Oostenrijksche en Turksche onder danen worden opgeheven. Wie zich op deze verboden beroept om zijn verplichtingen tegen genoemde onderdanen niet na te komen, wordt gestraft met vijf jaren ge vangenis. Verschillende Oorlogs berichten. Hulde aan den Keizer. De „Korr. Non- den" verneemt uit Weenon, dat hot pro gramma der huldigingsdeputatie uit de Hongaarsche gemeenten, die op 2'Septem ber bij den Keizer te fichftnbrunn zal ver schijnen, reeds is samengesteld, en dat de huldiging een indrukwekkend feest belooft te zijn. De toespraak Lot den Keizer zal door graaf Tisza worden gehouden. Onderscheidingen. Een dappere Fran- sche zuster van tymnhartighcid is gede coreerd met 't Croix de guerre, tegelijker tijd met 'twee onderofficieren van de in fanterie en van de Zouavcn. Zij was tij dens het bombardement van St. Dié in de 6tad gebleven. Zelfs toen de autoriteiten met de troepen vertrokken en de stad verlaten was, bleef zij op haar post in het hospitaal tusschen de doktoren van de Duitschers. Toen deze de stad moesten ontruimen, wist zij 65 van de 80 gewon den, die zij dachten mede te nem^n, vooc Frankrijk te behouden. De koning van Engeland heeft den F' anschen generaal Gouraud benoemd tot ridder grootkruis in de orde van St. Mi- chiel en Sint Joris. Generaal Gouraud, „de leeuw der Ar- gonne", is opperbevelhebber van de Fran- sche 'troepen aan de Dardanellen geweest. In Juli werd hij daar, bij een bezoek aan een ambulance, /.waar gewond. Hij is nu in Frankrijk terug. Zijn rechterarm is af gezet. Tot ridder van die orde is benoemd ge neraal Woekotits, eerste minister van FEUILLETON. De noodlottige erfenis. Heb ilk te vroeg gejuicht? hernam Morel steeds op zijn spottend gemoedelij ken toon. Is mijnheer de graaf niet zoo verheugd met mijn bezoek als vroeger ze ker iemand was, wiens naam ük dan niet meer noemen zal, als hij u zenuwachtig maakt? Wat ik doen kom? Die vraag doet men niet aan een welkomen bezoeker, maar enfin, ik wil u wel zeggen: ik kom mijn eigen werk eens bewonderen. Niet waar, a!s gij nu zulk een voornaam heer zijt, dan is dat voor eetn deel ook mijn werk en wanneer ik znie hoe rijk hier alles is ingericht, dan durf ik zeggen, dat ik mijn werk niet slecht gedaan heb. Wie beweert dat? bromde Hector. Waarvoor is 't noodig mij dat nog eens te komen vertellen? Ik vind daar nu eenmaal mijn ge noegen in, zooals een scbLMer gaarne kijkt naar een xnooi doek, dat hij gemaakt heeft. Ge weet u daarbij als graaf d'Alle- ret uitmuntend .te gedragen. Het is be haald een vergissing van heit lot, dat het u niet als edelman deed geboren' worden. Hoelang moet die aardigheid nu nog duren? Laat ik mij maar eens wat vermaken en geloof niet dat ik afgunstig op u ben. In 't minst niet. Ik stel er juist mijn eer in, de vriend van een zoo voornaam heer te zijn. .Behalve die eer heeft deze vriend schap u ook nog wel wat anders opgele verd. Ja zeker, em ik hoop, dat ze mij nog meer opleveren zal. Met andere woorden....? Ik ben platzak en wanneer gt] geen medicijn voor die kwaal hebt, dan zit er niets anders op, dan dat ik maar bij mijn grafelijken vriend kom inwonen. Platzak? Zijt ge gek? Na alles wat ik u gegeven heb. Alles? Zooveel was het waarachtig niet! Mij dunkt! 20,000 frank. Ja zeker, dat is een mooi spaarduitje^ jammer genoeg dat ge ze mij niet gegeven hebt oih ze op de spaarbank te zetten. Ik moest mij daarvoor fijn in de kleeren steken, den overtocht eerste klas naar Amerika betalen, te Chicago in een hotel eersten rang geruimen tijd logeeren, zon der nog te spreken van het werk, dat ik daar doen moest en dat mijn teergevoe ligheid op een zware proef stelde. Die teergevoeligheid is goed! O! denkt ge dat ik het zoo aange naam vond, dat mooie, jonge vrouwtje met één slag het geheele leven te ver woesten? Schei uit, ak zou er zalf sentimenteel van worden. Dat zou ilk wel eens willen zien, al was het alleen maar voor de curiositeit. Maar met dat alles vind ik het verre van aristocratisch, wanneer men zelf tot over de ooren in het geld zit,' een trouwen medewerker zoo te beknibbelen. Spaar nu al dien noodeloozen. om haal van woorden, spreek kort en zake lijk. hoeveel eiecht gé? Eensklaps sloeg Augustin Morel een gansch anderen toon aan. Ik heb de helft van het werk gedaan, zeide hij met snijdende stem, niet meer dan billijk, dat ik ook de helft van de winst krijg. Nu maakte de graaf d'Alleret een spot tend gebaar. Beter hard geblazen dan den mond gebrand, zeide hij. Wel, vodgens de eersite beginselen der rekenkunde.... De duivel haal u met uw rekenkunde! Alsof gij en ik met elkaar te vergelijken waren, tenminste wat de omstandigheden betreft, waarin wij zijn geplaatst. Dat wil iik niét beweren. Hebt gij er wel eetnig verstand van wat het leven in de groote wereld kost? Wat ak daarvan weet, heb ik van hooren zeggen. Welnu, ik kan uit ervaring spreken en ge kunt mij gelooven als ik ,u zeg, dat ik met hetgeen ik nu uöt de nalatenschap van den markies krijg, niet kan rond komen. Die oude heeft toch mifl'iioenen nage laten? Zeker, maar voorloopig krijg ik daar nog niet meer van dan een jaargeld van 5Q.000 fr. Dat lijkt me toch ook geen kleinig heid. Wanneer men alleen voor zichzelf te zorgen heeft en kan doen en laten wait men will, maar wanneer men daarvan een stand als den mijne heeft op te hou den.... Hoe zou ik 'f dan wel moeten stellen? Er is geen sprake van u. Stel u alleen maar eens voor wat het onderhoud van dit domein koet. Als ge zoo voortgaat, zult ge mij nog verte Men, dat ge aan den bedelstaf zijt. Het scheelt niet veel. Mijn vermogen ligt nog in de toekomst, de weelde, die mij omgeeft is oogverblinding, vergulden armoe. En ik d'ie al dacht dat hier millioenen te deelen vielen. Geen kwestie van. Ook mij heeft dat bedrag van 50,000 fr. als jaargeld in den beginne enorm toegeschenen, maar ik heb nu wel anders geleerd. Het is niet half genoeg. 'n Mooie geschiedenis! Eu dan moet men daarbij getrouwd zijn met een vrouw als Liane De Régille. Spreek met haar eens over zuinigheid. Ik zal me er wel voor wachten. Ge hebt groot gelijk, want dat komt In haar woordenboek niet voor. Met heh geen zij alieen aan toiletten per jaar noo dig heeft zou een groot gezin te Parijs fatsoenlijk kunnen leven. Om te beginnen. Juist, om te beginnen, want het ednd van haar eischetn is ver ie zoeken. Om u eei klein voorbeeld te geven: Wat denkt ge vel, dat zij zeidej, toen ilk haar voor 't eerst op dit kasteel bracht? Het kasteel zal op haar wel een over weldigenden indruk gemaakt hebben, evenals op mij. Kunt ge begrijpen. Haar eerste woor den waren: Moet ik me hier gaan begrar ven. Kras! Daarbij kömt dat ik haar tevreden moet stellen, want anders maakt zij schandaal, wat allicht aanleiding kon geven dat een derde zijn neus in onze zaken stak. Dat ontbrak er nog maar aan. Ik moet dus toegeven en ze haar gang 'laten gaan. Ze strooit haar uitnoo- di gingen iromd, wij krijgen gasten uit Parijs en gasten uit de provincie. De een is nog niet weg of de andere komt alweer. Daarvoor heb ik een personeel moeten nemen, dat veel van een hofhouding weg heeft en wat zulke roofvogels meesleepen, daar staat uw verstand bij stil. Kort en goed, wanneer ik het leven, zooals Liane dat inricht, wil vo-lhouden, dan heb ik niet genoeg aan de helft van het fortuin van den markies de Countevnom, maar zal ik de heele nalatenschap moeten heb ben. Hoeveel is die nalatenschap? Acht millitoen. Reusachtig. Die acht miilioen had ik met mijn zoogenaamden broeder moeten deelen. Maar hij is dood. Hij heeft een weduwe cm er zal wei- dra. een nakomeling van hem zijnj, d1« in zijn rechten treedt, terwijl ik mijn arm zalige jaargeld zal behouden... Tot dat? Totdat er von mij ook een nakome ling is. Die kan er komen. Aangenomen, maar daarmee bereik :'/k dan nog miin doel niet, want dan zon ik nog maar de helft van hef vermogen krijgen. Gij moet dus een middel zoeken, om hot heele vermogen te krijgen? Dat heb ik reeds gevonden. (Wordt vervolgd.^

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1