Ingezonden stukken. Uit Stad en Omgeving. «re maatregelen van cle zijue oti it-gee- te verwa hlen zijn en het mag zelfs t-itJenkbaf ii- geacht wordé-n, dat de geuzen voor 'den uitvoer dientengevolge [u'fen- gesloten worden. Opnl-i'w vestigt het bestiuur de aan dacht op de gevaren, die uit deze onna denkende wij/a van handelen kunnen ^oortsprui-ten." Benceming. Bij Kon. besiuit van 21 dezer is voor het tijdvak van 1 September a. s. tot en niet 31 Aug. 1016, benoemd tót ieeraar aan de Rijks- hoogere burger school tó Alkmaar, A. J. Lcchie, alhier. Aan de gevolgen overleden. De 16-ja- rige Polloo, die te Lisse in een stoom- dorschmachine bekneld raakte, is in bet ziekenhuis overleden. voor Noord-lirabant wenschte te behou den. Tusschen de sociaal-democraten in het Parlement en Minister van Waterstaat Regout is schier zonder tusschenpoozen van kalmte en tijdelijke verzoening een voortdurende worsteling geweest. Het forsch-autoritaire in dezen bewinds man was den soci's als de roode lap voor den stier. Maakte hen woedend en daar door vaak zeer onbillijk. Daarbij komt, dat de bekwame Minister L. Regout niet slechts geen vrees kende om zich met deze en ook met andere tegenstanders te meten, maar er integendeel een ge not in scheen te vinden met hen den de gen te kruisen. Een, twee uur kon mr. L. Regout dan, redevoeren, zonder zweem van vermoeidheid door de, eentonige, tel kens (het slot doende verwachten manier, waaróp hij sprak. Zorfder «eeni;ge aantee- ke.ning mpt zijn ijzersterk geheugen en zijn schat van gegevens, herinneringen, feiten, data antwoordend cip alle denk bare vragen, opmerkingen, grieven en klachten. Het was verbijsterend, verbluffend. Hij nam steeds het offensief, in plaats van zich tot het defensieve te bepalen. En hierin was Exc. mr. L. Regout zon der aanzien des persoons. Men zal zich herinneren de wijze,waar op deze Minister van Waterstaat het was bij 'het ontwerp betreffende den bouw van B'irmenlandsche Zaken jhr. Victor de St-uers te pakken nam. Zoodat de on stuimige grijsaard uit Weert die eerst vlak bij de groene tafel had plaats geno men, ten einde geen woord te verliezen van wat Exc. Regout zou zeggen, gaan deweg in toorn, .n verbolgen stemming geraakte. Eindelijk met zijn ebbenhouten stok, op den grond stampte, ziedend van woede.... Op zulk moment week de glimlach niet van het breede.1 forschp, kleurige gelaat van den herculisch-gebouwden man, die toen hoofd van Waterstaat was. Men moest denken aan den worstelaar, den afhleet, die met zijn stalen spieren al de bandgrepen van zijn tegenstander aanzdet met een medelijdend-vroolijk trekje. Bewust van zijn superieure meer derheid. Zoo was mr. L. Regout ook na zijn af treden (in 1913) tóen bij wederom sena tor was geworden. In zijn optreden tegen Minister Lely, zijn opvolger van Water staat. Zeker grand seigneur naar den hof- fel ijken vorm. Maar zóó vlijmscherp tóch, zóó agressief, dat sommig en. zich afvroe gen, of gekrenkte eerzucht hier niet een verborgen spelleken voerde.... Een man als L.Regout zal blijft hem de buitengewone kracht en geest en forsch gestel behouden ongetwijfeld nog een rol van beteeken is onder de ,,'hervorra- genden" hebben te vervullen. 'En hij geeft zich daarvoor gaarne 3uit liefde voor hét algemeene belang allereerst en aller meest, vertrouw ik Volkomen. Uit besef ,in. den besten, en bekwaam sten immers levend dat hij nuttig kan- zijn; Ook uit zekere soort eerzucht gelijk ik reeds aanstipte; haar oer-broit vindend in het nog nieuwe, nog versche, nog jeugdige van het geslacht Regoutt geroepen wor dend tot de hoogste ambten der eere en verantwoordelijkheid. Aan uiterlijke verfijning van vormen zoowel als aan oefening van, zelfbedwang ook in zeer moeilijke omstandigheden heeft mr. L. Regout een zóó aanzienlijke hoogte beieikt, dat men de op hem geval len keuze voor het ambt te Rome vei-lig een gelukkige mag noemen. Te midden van de diplomaten, wier col lega hij is geworden, zal deze ,,homo novus" van superieure hoedanigheden een goed figuur s^ian. En dat dankt mr. L. Regout aan het geniale, hem ongetwij feld eigen. Figuren van zoodanige beteekenis het mag van politiek-onzijdig standpunt zeker worden, gezegd kan het vader land uiiet missen. Zij behooren tot de „r^jae aves", die men in eere heeft te houden. (Buiten verantwoordelijkheid van de Red.) Mijnheer de Redacteurl Ondergeteekende verzoekt be'feefd een plaatsje in uw veel gelezen blad, naar aanleiding van het adres der R. K. Poli- tieagenten-Vereeniging. Iii een der bla den Staat, dat de voorzitter den indruk had, dat het verzoek in het wilde was in gediend. Wat wil dat zeggen? Zijn de agenten niet fatsoenlijk genoeg geweest of is het adres niet behoorlijk omkleed? Gaarne zouden wij zulks vernemen. Mijnheer de Redacteur: Nimmer nog werd de R. K. politieagenten-vereeniging onder zul/ke ernstigij tijdsomstandighe. den geroepen om een adres te richten aan den Raad te Leiden. Wij zijn er ook dank baar voor d^t in 1914 verhooging van loo- nen werd gegeven, maar de tractementen hebben in 1915 geen gelijken tred gehou den nïet de te stellen eischen. Hebben, om niet te noemen de grootere plaatsen, gemeenten zooals Arnhem, Hil- veAim, Zaandam, in dezen tijd niet meer tractement gegeven, Arnhem zelfs 2 gul den per week. In Eindhoven, Venlö en verschillende plaatsen van ons land wordt duurte- of kindertoeslag gegeven. De schaamte is het, die menigen poli tieman tegenhoudt om het intieme van het gezin te vertellen. De R. K. vereeniging van politieman nen heeft tijdens de mobilisatie toeslag gegeven aan leden met groote gezinnen; maar dat kan zij niet volhouden. Uit vertrouwbare bron is mij zelfs mede gedeeld, dat door eenige autoriteiten ge lachen is om ons ong verzoek om tracte- ments verhooging! Bij den aanvang van de mobilisatie werd door den Burgemeester aan de agen ten van politie een order gegeven om bun hjjisöuur en kleine schulden te betalen, teneinde den toestand niet te verergeren. De politie moot haar onafhankelijkheid bewaren. Waarom dan niet wat meer tractement? Hetgeen wij verl. jaar meer hebben gehad weegt niet op tegen de prijsstijging. De tractementen voor de laagst bezoldigden varieeren tusschen f,11.50f 14.9-1, voor groote gezinnen be slist onvoldoende! Hopende, dat, de gemeenteraad toch tót andere gedachte moge komen. Een lid der R, K. Pol. Vereen. Aanbestedingen. Haarlem. Het Trov. bestuur van Noord- Holland heeft gisteren aanbesteed het bouwen van cene brugwachters- en ccne dubbele brugknechtswoning te Ouderkerk aan don Ainstel. Laagste inschrijver de lieer C. "NV. Hoed, te'Gouda, voor f13,780. SPORT. VOETBAL. Quick. Het elftal, waarmede Quick Zondag a. s. aan de ZilVeren-Voetbalwodstrijden zal deel nemen, ziet cr als volgt uit: A. J. v. Bladel (i'o I); -V. Voerman, Grobeman la. R. Thijs, L. Bosschart, LL Mennes (iri; G. lieini I. Thijs, W. Pino Post, J. Japikse, J. O. Jóos- ten Jr. (v.) (N. lt. Ct.) WCT-. nui.f «Tn9r."-.n Faillissementen. Uitgesproken: A. Mulder, bloembollenkwe-eker en hande laar, te Lisse, handelende onder do lirma Mulder <fc .Schoor], cur. mr. P. Tjeenk Wijlink. A. Sehoorl, bloeiubollcnkweeker en hande laar, te Lisse, handelende onder de tinna Mulder «k Schoor 1, cur. mr. 1'. Tjeenk Willink. ciwnifHwiiiuiwiiiBgaH— in n <mm iwi lege ALLERLEI. De oudste caricatuur-teekenaar. De oudste caricatuur-teekenaar zou 4000 jaar geleden geleefd hebben. In het mu seum te Turijn vindt men een papyrus- ro', waarop de Egyptische staten wordtin voorgesteld door dieren. Hieruit wordt afgeleid, dat Egypte de bakermat van dein caricafuuileekenaaj- is geweest;trou wens, Egypte was altijd het óand dei- symbolen. De eerste Christenen spotten niet meer, en zij walden niet van, caricatnurteekeneai weten. In de middeleeuwen maakte men hoofdzakelijk van den duivel een cariea- tiiur. Eéirst in de 17de eeuw begon, de ca- ricatuurku-nst weer op te leven. Gp het oogenbi'.iik is de caricafuiurkun-st buitengewoon populair, vooral in Frank rijk en Duiitsch".and.De oorlog bezorgt materiaal, en liet jfubliiek stelt goede ca- ricaturem op prijs. Het richtingsgevoel bij mieren. Dr. Brim te Zurich heeft merkwaardige feiten openbaar gemaakt omtrent liet richtingsgevoel bij verschillende soorten^ mieren, liet is daarbij gebleken, dat veie bij het terugvinden van den weg afgaan op het licht van de zon, terwijl andere zich weer door reuk van nest of voedsel laten leiden, ^ieeint men een mier bij haar nest vandaan, draait men haar eenige malen in een doos rond, dan zal zij, zoodra los gelaten, zonder aarzeling direct den koet sten weg naar haar nest inslaan. Indien men een mier op haar tocht naar haar nest een hindernis in den weg stelt, zal zij toch gewoonlijk niet op haar schreden te ruggaan, doch een daarmee evenvvijdigen weg nemen of anders tóch zoo kort moge lijk loopen. Indien een gedeelte van den door de mieren bewandelden weg, b.v. een zinken plaat opgetild wordt, loopen de mieren er onder weer een rechten weg. Laat men de plaat weer neer, dan loopen de mieren er weer net als vroeger over heen. Draait men de plaat echter 180 gr., dan duurt het een tijdje lang voor de mieren er weer over gaan. Verder kan niets ze van haar kortsten weg afbrengen. Zorgt men, dat de zon voor haar niet zichbaar is en maakt men kunstmatig, met spiegels een kunst- zon, dan zijn de mieren van haar weg af te brengen. Indien men bij een mierennest een verstelbare tafel, waar een schoteltje met honing op staat, plaatst, zoodanig, dat zij naar boven en beneden bewogen kan worden, en men laat de mieren nu naar boven klimmen om te eten, dan zul len zij langs denzelfden weg weer afdalen om naar haar nest tot te gaan. Laat men nu, terwijl de mieren boven zijn, de tafel tot onder het nest dalen dan dalen de mieren, ofschoon zij naar boven moeten om het nest te bereiken, toch weer van de tafel af, dus verwijderen zij zich nog van haar nest. Het is zeer aardig hoeveel moeite het den mensch kost deze kleine diertjes om den tuin te leiden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des middags. 3 Kantoorbedienden, 16 timmerlieden, 12 metselaars, 3 steenhouwers, 1 voeger, 4 opper lieden, 3 8tucadoors, 0 schilders, 1 behangers, 0 meubelmaker, 0 stoffeerder, 1 stoker, 1 6meden. 0 mach.bankwerker, 0 gasfitter, 0 blikslager, 8 typografen, 0 kleermaker, 0 bakker, 0 slagersknecht, 0 kellner, 0 huis knecht, 0 koetsier, 0 schipper, 3 grondwer kers, 10 loopknechten, 1 loopjongen, 12 losse werklieden, 0 sigarensorteerder 0 war moezier, 0 bankjongen, 0 straatmaker, 0 kis tenmaker, 0 bakkersjongen, 1 bloemist, 1 banketbakkersjongen, 0 smidsjongen, 0 ko perslager, 0 voorslaander, 1 loodgieter, 0 be tonwerker, 0 kruideniersbediende, 1 goud- en zilversmid, 1 ziekenoppasser, 1 motorschipper. 0 Dienstbode, 6 werksters, 2 naaisters 4 waeehvrouwen, 0 strijaster, 1 huishoud sters, 0 kookster, 0 fabrieksarbeidster, 0 textielarbeidster, 0 kinderjuffrouw, 0 vrouw allerlei, "0 kantoorbediende, 0 winkeljuff. 0 baker, 1 vorplcegster, 1 breister, -4 Laatste berichten. Moordaanslag. Gisteravond half- twaalf heeft een jeugdige schildersknecht uit jalouzie een tweetal revolverschoten gelost op een lff-jarig Scheveningscli meisje in de Badhuisstraat te Schevenin- gen. Het meisje kreeg een schampschot aan het gelaat en een schotwond aan de borst. Geen der beide kogels drong in het lichaam door. Nader wordt gemeldt, dat do moordaan slag is gepleegd op liet Mercelisplein tus schen Badhuiskadc «,-ïi Badhuisstraat. Het meisje werd begeleid door een on bekend persoon, di/ beweerd had chauf feur te zijn en die hot meisje beschermd had togen de vervolgingen van den dader, haar vroegeren hemincle. De "Commissaris van politie te Scheve- ningem verzoekt dringend dien onbeken de, die getuige was van het schieten, om zich bekend te maken en zich aan te mel den aan het corffmis'sarinat van pol it ill in do Duinstraat 23 te Scheveningen. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 26 Augustus. Hctofiicioriebericht van hedenavond luidt: Levendig geschutvuur ten noorden van At recht, in het bijzonder bij Souche/.. Het zelfde was het geval in het Aisne-dal, ten noorden van Soissons. De Duitsohorshebben. Reims hevig beschoten, waiuop de Franschen met succes geantwoord hebben. lndeArgon- ii.'ii, Altnis en el.Iers duren do gevechten met handgranaten voort. Ten» ijl een eskader van 60 Britscho, Fransehe en Belgische vliegtuigen hommen wierp op Hoülthullf. WilliI- verscheiden branden werden veroorzaakt, wierpen Fransehe vliegers in den nacht van 25 dezer 127 bommen op het station van Noyon. De duikboot- en mijnoorioy. LONDEN', 26 Augustus. Officieel: Er z'jn 19 koopvaardijschepen gezonken in de week eindige.:.i. 20 Aiigii-ius. Er zijn in dien tijd 1309 schepen in Britschc havens in- cn uit geklaard. burgerlijke Stand. VOORSCHOTEN. ('icborci. .L*i omijntje, d. v. II. IL de t'i if en C YVIaasi otp. WiTèm, z. v. N Noor*, cn mui der Haak. Getrouw if: K. J. Waasi .up 21 j. en A. H. Riji 21 j Marktberichten. LEIHEN, 27Aft;. Veemarkt: Aangevoerd Opaarden f 0— afU—O Veulens f0—a 10— 75 stieren 1195 a f 350, 240 kalf- cn melk koeien f235 a f375, per kilo 1'a 555 v(irekoeien 1'215 a f330, 114 vette ossen en koeien f265 a 1' iSti, per kil., f 1.15 a f 1.20, 181 graskalveren f 30 a f'1,15 68 kalveren (vette) f 65 a f 145, pol1 kilo f 1,10 a f 1,15, 47 kalvei'en (magere) f9,— a f17,1190 schapen (vette) f37 a f 45. per k. f0,80 a f 0,88, 737 schapen (weide) f 36.— a I 49,— 0— lammeren f—a f—0 dito vette jarige 00 a l'OO, 579 varkens (magere), f28 a f/0, por kilo a et, 000. varkens (vette) f—af—,—, 595 biggen f' 14, a f20,6 bokken of geiten f6. a 111. Ter markt aangevoerd1195 Runderen; 115 Kalveren; 1927 Scb&pëh. In magere varkens weinig handel. Kaas. Aangevoerd 151 partijen. Besteed werd voor le kwal. Goudsche kaas van f 48.50 tot f 50, 2e kwal. id. van f44 tot f47. le kwal. Leidsche kaas van f38 tot f40, 2c kwal. id. van f34 tot f 37, minder soort f Alles per 50 kg. Aan de stadswaag gewogen 114 partijen, 4S87 stuks kaas, wegende 34238 kg. Handel v. Goudsche kaas vlug. Handel voorLeidsohc kaas matig. DELFT, 26 Aug. Graan. Rogge f Tarwe 112,a 113,Chevuliergèrst f Gerst f 13,75 a 14,75, llavcr f 14 a 15.—, Paardenboonen faBruine Booncn f a Duivcnbooncn f Groene Erwten f a Mixed Mais f9.ö0 a I'll,.Koolzaad f32,a 34.Lijn koeken f 14,50 a f 15,50. Boter f58,— a 66,— per vat van40k.g. Aanvoer 411/8 34/16 wegende samen 8560 k.g. GOUDA, 26 Aug. Vee. Vette varkens met redelijken aanvoer,handel vrijwel, 40 a 47 e. per half kilo. Biggen voor Engeland met wei nig aanvoer, handel matig, 27 a 34 c. per 1/2 kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, handel matig, f2,50 a f3,— per weck. Lam meren met goeden aanvoer, handel vlug, f25 a 30. Nuchtere kalveren met redelijken aanvoer, handel vlug 114 a f 18. Fok-kalverên f20 a 36. Kaas. lc qual. f 50,a f 53,2e qual. f 46,a f 49,zwaardere f 52,A f 55, Noordliollandsche kaas f—a 1met conditie. Aangevoerd 136 partijen. Handel vlug. Boter met redelijken aanvoer; handel vlug, prijs der goe- f 1,56 Af 1,60, wei- f 1,40Af 1,50. MEPPEL, 26 Aug. Boter. Aanvoer: 1100 kilo, le soort per 1U vat f 29,50, a 2e soort f28,50 a 3e soort 1'27,50 a stukken van IT/2 ^'1° f2,20 a f2,45. LEEUWARDEN, 28 Aug. Boter. Aangevoerd 0/4 vat boerenboter, prijs le soort f Fabrieksboter. Aangevoerd 16/3, 78/6 vaten. Prijs i'70 ft f Noteering van de commissie f 1.76 per K.G. met consent. Notcering van de commissie der Vereeniging van boter-en kaashandelaren in Friesland f 70. Nagelkaas. Fabriekskaasaangevoerd 35355 K.G. Prijs: f 30. a f90. Handel iets vlugger. UITHOORN 26 Aug. Kaas. Heden aange voerd 230 partijen le soort f£052, 2e soort f4619; zwaardere f5354.Per partij 360 K.G. Handel vlug. TER AAR, 26 Aug. (Ter-Aarsche Augurken veiling.) Aanv. 597 manden van 25 kg. Fijn le kwal. f 0.40—000, dito 2e kwal. f 8.45—8.55, dito 3e kwal. f6.100.fijnbasterd lc kwal. f4 754.90, dito 2c kwal. f3.203.25, basterd le kwal. f3.55—3.70, dito 2e kwal. f2.30— 2.35, grof le kwal. f2.102.15, dito 2e kwak fj.501.55, groot grof f0.750.80, stippelfijn f2.702.75 ffy stek 11.00l.bo. ZWOLLE, 26 Aug. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 456 stuks aan de lijn. Prijzen waren: Luxe paarden f775 850, werkpaarden 1ste soort f575625, id. 2e soort f450475, enters f475—580, ponny's f275—325, veulens f 200—325, slachtbank f160—230. De handel was heden traag. Naar jonge paarden was veel vraag, maar waren weinig aanwezig. Een aalmoes voor den Paus. Juist een maand i.s de inschrijving voor den Pa"s geopend. Op Pi Juni kwam de 'eerste gift vai? f 100 binnen, en dit schit terend voorbeeld heeft zoo getrokken, dat 111: de verblijdende som van f 1406.29 is bereik l. Reeds 57 parochiën zonden hun gaven er wij hoorden hoe er in verschillende ii<>" gewerkt wordt om een groote gift voer Z. H. te kunnen iinzendem of om bij do eerste een tweetje en een tierde te kunnen voegen. Ook onze Roomsche ver- eenigjngen kernen in actie. En van onze scholen beloofden er verschillende aia. de vacanlie een inzameling .te zulle.n houden. Daarnaast blijven ook de giften van par- liculieien, grocle en kleine, toevloeien, jn éen woord, de „aalmoes voor den Paus", wordt een grootsche manifestatie van edelmoedige offervaardigheid en kin derlijke aanhankelijkheid jegens den H. Stoel. De komende week zal. deze manifestatie I nog grootschei- worden. Imme.cs dan valt de eerste verjaardag der keuze (3 Sept.) pji der kroning (6 Sept.) van onzen H. Va- dei den Paus. De H. Kerk vraagt dan bijzondere gebeden en aan de priesters en aan tie geloovigen en deze zuüen dit jaar zeker niet nalaten op die dagen te bidden Yoor den Paus. En dan spreekt het van zelf, dat ze ook een milde aa'moes zullen fcloiten voor den tijdelijken nood van hem, voor wien ze Gods bescherming afsmee- kcn. Want deze dagen verlevendigen in ons de gedachtenis van een jaar van zorgen en werken voor den vrede, verlevendigen •Jus ook de sympathie, die er "eeft in ons hart voor den Paus, cn een levendige pympatihie maakt zoo gemakkelijk de koorden der beurs los. Daarom dan vra gen wij deze week met nog grooter ver trouwen dan anders: Een aalmoes voor den Paus. Giften in eens, wekelijksche of maande- Iijksehe bijdragen zentle rnen aan de Re dactie van „Sint Bavo", Huize „Bijdorp", Voorschoten. Ontwikkeling van jongelieden tnsschen hnn 12e en 18e jaar. De „Msbd." deelt mee, dat de commissie die de opdracht heeft een onderzoek in t'e stellen naar de ontwikkeling der schoolvrije jeugd, wel een officieel karakter zal dragen. De commissie toch is ontstaan door een offioieelö uitnoodiging van den Minister van Biimenlandsche Zaken en dezer dagen zijn via de Commissarissen der Koningin de eerste circulaires met vragenlijsten aan al de burgo- mcesters verzonden. Ook heeft dé commissie m opdracht, aan den Minister rapport uit te brengen. 'Levens wordt vernomen, dat, hoewel zulks naar buiten niet bleek, een der commissie leden tot leider der vergaderingen werd aan gewezen, terwijl een ander lid de functie van secretaris werd toevertrouwd. Korte Kroniek. Bij de gisteren gehouden gemeente raadsverkiezing in district 's-Gravenhage I, werden uitgebracht 7317 geldige stem men. Hiervan verkregen de heeren mr. H. J. Nieboer (S.D.A.P.) 3775, ^H. C. Silvius (R. K.) 3542, zoodat gekozen is de heer mr. H. J. Nieboer. De directeur-generaal van den land bouw, de heer Van Hoek, heeft gistermid dag een vergadering gehouden met fa brikanten, verbouwers en drogers van, cichorei. Naar. aanleiding van een oproeping van Burgemeester en Wethouders van Amsterdam om een schriftelijke opgave van de hoeveelheid melk, welke de melk- slijters en vereenigingen van melkslijters betrekken uit. andere gemeenten, verneemt het ..Hbkl.", dat dit in verband staat met het krijgen van een overzicht vpn de melk- voorziening der hoofdstad. Tot dusver had men' hiei over nog geen cijfers beschik baar. De burgemeester van Amsterdam bréngt ter openbare kennis, dat Hare Ma jesteit de Koningin met het oog op de tijds omstandigheden de herdenking van Hoogst Derzelver a.s. verjaardag wenscht te doen voorbijgaan, zonder het gewone feestbe toon. Te Breda zal met October een R. K. Leeszaal worden geopend. De Vcedingsccmmiesie. Tot leden der ingestelde voedingscom missie zijn door de burgemeester benoemd Je heeren Bosch en mr. v. d. Pot als le- 'kn van den Gemeenteraad; A. H. Dros, conservenfabrikant; H. Marko, directeur coöperatie „Vooruit"; J. Pardon en P. Peerenboom. resp. groenten- en aardap pelhandelaren, met dr. J. J. v. Eek, dir. v. Jen Gemeentelijken keuringsdienst, als secretaris. Pre Ecclesia et Pcntifïce. Bij Kon. Besluit van 19 dezer is aan de heeren J. J. Driessen en G J. Speet verlof ver leend tót het aannemen van het Kruis Pro Ecclesia et Pontifice, hun door den Paus geschonken. Geslaagd. Voor examen hoofdakte is te. Amsterdam geslaagd mej. H. E. Smit. Voor examen bloementeelt, uitgeschre ven vanwege de Ned. Mij. voor tuinbouw- en plantkunde en gehouden op de terrei nen van de G. A. van Swieten tuinbouw school te Frederiksoord is geslaagd de heer G. J. Scheffel. Voor examen Hoogduiitscihe Taal L.O. le 's-Gravenïiage geslaagd de heeren Y. Holtrop en F. L. Pb. Moene., Te water. Gistermiddag ongeveer half zes geraakte op het Levendaal de 8-jarige W. v. S. spe-lenderwijze te water. Door een voorbijganger werd de knaap door handreiking up het droge gebracht. Hij had geen letsel bekomen en kon al leen naar huis gaan. Ongeluk. Een ttvee en twintig jarig werkman, werkzaam op de fabriek van de Firma Clos en Leerobrugge alhier kreeg hedenmorgen terwijl dé electri&c,he lift naar boven gong, het gewicht op zijn lichaam. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het Academisch Ziekenhuis, over gebracht. KATWIJK-AAN-ZEE. Haringviescherij Den haringivish schers gaat het tot op heden bijzonder voordeelig. Door de groote vraag naar haring in Duitschland worden buitenge woon hooge prijzen gemaakt, tot ruim 100 percent hooger dan in 1914. 't Zijn daar door niet alleen de reeders, die vermoede lijk een reuzenjaar zullen maken, doch ook de visschers maken daardoor een beste teelt. Anders is het gesteld, op (len wal. De kuipers en pakkers hebben het niet hun werk zeer slap. De handel zit in handen van weinig personen, bij welke personen het dan ook t aiftngewoon druk moet zijn, doch het meerendeel der werk lieden heeft daardoor weinig te doen. 7 ot heden waren de vangsten niet groot, doch al worden deze iets grooter, waardoor een prijsverlaging wel zal volgen, naar ieders meening zal de haring toch wel veel lico- ger in prijs blijven dan voorgaande jaren. LEIMUIDEN. Schouw. De schouw over tochten, slcoten, en kunstwerken in den Wasse- n&arschen polder zal worden gehouden op Donderdag 9 Sept. Roomsche Agenda. ZATERDAG. Leiden. 9 uur N. R.-K. Volksbond. Spaar- en Voor schotbank, gebouw? Verbuui'- derabond, Hoogl'. Keakgracbt, 40. MAANDAG. Leiden. Half negen. Verg. Ned. R.-K. Graf. Bond, in het lokaal van den Vehhuurders- bond, Hoogl. KerkgracM 40. Uit de Pers. GEZANT REGOUT. Politicus schrijft in de „Opr. Haarl. Crt.": Toen er door het plotseling cxverlijden van deui betreurden Minister Bevers, de portefeuille van Waterstaat in het Kabi net-Heemskerk dragend, in een vaca ture van Excellentie moest worden voor zien, zullen slechts weinigen gedacht heb ben aan mr. Regout, den Limburgschen ingenieur. IIij was, ook in de sena torial en parlementaire' wereld, geen onbekende. De roep van zeer intelligent man, heel wat in zijn marsch voerend, was wel van hem uitgegaan. Maar de tij ding, dat mr. L. Regout door premier Heemskerk voor een portefeuille was aangezocht en dat de Kroon deze keuze, door den uitverkorene aanvaard, had be krachtigd, ze bleef toch wel voor velen een surprise. Men beleefde vervolgens het „Novum", dat twee - broeders als collega's aan de groene tafel zitting namen. Groot was het contrast tusschen de beide Regout's in het Kabinet-Heemskerk, ook uiterlijk. De Minister van Justitie, mr. Robert, wiens heengaan na pijnlijk ziele- en lichaamslijden nog steeds tot ver buiten den kring van zijn geestverwanten wordt betreurd, was een kleine, donkere, ner veus-beweeglijk figuur. Een man van 't Zuiden, met donker-hartstochtelijke oogen; strak-bleeke trekken. Die, in liet debat, al zeer spoedig door de emotie van zijn heftig gemoedsleven werd beheerscht, hoezeer ook de strenge logica bij den bekwamen en geleerden jurist in hooge eere steeds was. Mr. Louis Regout, de senator, thans als gezant en gevolmachtigd Minister voor tijdelijke zending bij-den Pauselijken Stoel naar Rome vertrokken, is ook uiterlijk een echte „kracht-figuur" van ijzeren zelfbedwang en van forsch-mili- tante soort. Groot, zwaar, breedgeschou derd; loopend in de houding van iemand, die 't hoofd wat naar voren, tikje ge bogen, den kamp tegemoet gaat. Niet als „Gigerl", zocals sommigen hem L. Regout wel zagen. Maar als geoefend, de worsteling liefhebbend „stierenvechter" in de politieke arena. Forsche man met nog volle, ongeschonden levenskracht; de blonde haren en het blonde kneveltje wat „verzilverd" in den stroom des tijds. Maar met den vollen gloed van tintelende vita liteit in de van kracht sprekende, wat spottende, levenslustige, trotsche blauwe oogen. Gekleed naar eisch en smaak van je-eerste, je-fijnste tailleurs. Gelijk een be taamt, die, van afkomst zeker geen geboorte-aristocraat, maar zoon van men- schen, die door noesten arbeiden en ge stage inspanning en fijn overleg en pien- teren koopmansgeest met welbehagen de eere genieten van nu te zijn gaan be hooren tot de „aristoi", zonder met adel verwant te wezen; toch opgeklommen tot Excellentie, mannen van Staat. Aldus is, geloof ik wel, Z. Exc. mr. L. Regout, thans gezant van H. M. de Koningin der Nederlanden bij het Vati- caan, die zijn mandaat alq lid dei- Eerste. Kamer van de graten-Generaal

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3