KRONIEK. 1914. 27 Aug. De Duitsche hulpkruteer „Magdeburg'' raakt in de Finsche wate ren aan den grond en wordt door Russi sche kruisers vernietigd. De Duitsche hulpkruiser „Wilhelm der Grc'sse" wordt bij Rio del Oro door den Engelschen kruiser „Highflyer" vernietigd. gedoode Italianen. Daarnaar is ma te gaan welke offers de aanval zal hebben gekost. Wij hadden slechts gealnge ver liezen. Een van onze vliegers slaagde er in met succes verschillende bommen te werpen op de munitiefabriek te Brescia. Italiaansch Legerbericht. I)e troepen op de Civaron en Maso-linie trokken voort naar den Arrnentera en den Salubio en namen daarbij gevangenen'. Do artillerie vuurde oip een verborgen kamp op den linkeroever van de Maso en dreef den vijand in wanorde op de vlucht en vervolgde hem met granaatvuur. Onze opmairsch naar de verdedigingswerken op het geheel front gaat zonder onderbre king voort. Op Zee. De „Arabic". Naar aanleiding van de Duitsche bewe ringen, dat de Arabic" goud aan boord had, dat moest dienen ter betaling van de munitie-aankoopen in Amerika, verklaart de White Star-line met beslistheid, dat de „Arabic" geen specie van welken aard ook vervoerde. Duitsche vlootactie voor Dagö. Officieel wordt uit Berlijn gemeld: In den avond van 25 Augustus heeft een van onze kleine kruisers het Russische signaalstation bij Kaap Ristna op het eiland Dagö beschoten en gedeeltelijk vernield. Tezelfdertijd nam een andere kleine kruiser het sign aal station Andreas- berg, eveneens op Dagö, met goed gevolg onder vuur. Er werden geen vijandelijke strijdkrachten gezien. De duikboot en mijnoorlog. De „Lokal Anz." verneemt uit Kopen hagen, dat de Deensche stoomboot „Nym- rod" op reis van Leith naar Aarhus, zes groote schepen in vlammen zag, vermoe delijk alle met mijnbouwhout beladen e.n door Duitsche duikbooten in brand ge schoten, nadat de bemannig de schepen verlaten had. Lloyds meldt, dat de Zweedsche stoomboot „Disi" gezonken is. De beman ning is aan wal gebracht. De Engelsche admiraliteit meldt dat een 'marinevlieger ter hoogte van 0 sten de een bom wierp op een Duistche duikboot die naar werd waargenomen, volkomen vernield werd en zonk. In het communiqué wordt hier bijge voegd, dat het niet de gewoonte van de admiraliteit is mededeelingen te publicee- ren over de verliezen van Duitsche duik booten hoe belangrijke er ook geweest zijn, in gevallen waarvan de vijand geen andere bron van informatie heeft wat betreft tijd en plaats van deze verliezen maar in dit geval werd het schitterend feit verricht in de onmiddellijke nabijheid van de Belgische kust en de positie van de gezonken duikboot is door een Duit- schen torpedojager vastgesteld. De bladen to Christiansund melden dat de Noorsche kot,ter ,,Ibei", een groot stoomschip van 10,000 ton heeft zien zin ken. Een duikboot lag nabij het. schip. Driie torpedobooten, waarschijnlijk En gelsche, snelden toe. Drie luchtschepen zweefden boven het zinkend stoomschip. De kotter nam twee Engelsche reddimg- booten op. De actie tegen de Darda nelles Krachtige tegenstand. De Engelsche bladen hebben dezer da gen een uitvoerig en optimistisch relaas gegeven van de landing der geallieerde troepen in de Soevlaibaai op Gallipoli, waaromtrent het officieele bericht van generaal Hamilton meedeelde, dat de ac tie door den vijand was tot staan braehit. Thans bevat de „Times" een zeer uitvoerig bericht van den bekenden Ash- med Bartlett over deze actie aan de Soevla- baai aan den flank van de positie door de Anzac, de Ausitaliërs en Nieuw-Zoe- landers ingenomen. Uitvoerig bericht Bartlett over de geweldige terreinmoei- lijkheden, waarmede de troepen te kam pen hadden en* cxver de dapperheid waar mee de Nieuw-Zee landers en de Maoris onder hen, de Australiërs en de Britsche en Indische troepen eenige dagen en nach ten lang streden. Vermelding verdient echter ook dat de Britsche correspondent onomwonden den gnooten moed en de hardnekkigheid erkent van de Turksche troepen, wier tegenaanvallen met groote felheid werden doorgevoerd. Men moet niet vergeten, merkt hij daarbij op, dart de Turken om hun bestaan als onafhan kelijke natie vechten en dat de manschap pen opgezweept zijn tot fanatisme jegens den ongeloovige. Zoo bieden 1/hans de Turken een tegenstand als niet is gezien sedert de dagen van Osmar-pasja te Plewna. Op den Balkan. Een nieuwe Duitsch-Ooetenrijksche expe ditie tegen Servië? De „Times" verneemt uit Boekarest., dat er sprake zou zijn van een nieuwe Duitseh-Oostenrijksche expeditie tegen Servië. Reeds geruime® tijd1 is zulk een expeditie voorzien en nu de midden-Euro- peesche mogendheden in Polen er zoo gunstig voorstaan is het begrijpelijk, dat zij nieuwe plannen maken met betrekking tot Servië. Een tijd voor de espeditie wordt niet genoegd. Denkelijk rekenen zij er op den aanval te doen ale zij geheel hebben afgerekend met, Rusland.' Het merkwaardige van dit bericht is intus- schen, dat zou worden ovea-wogen een doortocht door Bulgarije. In de lezing door de „Times" gegeven van deze schending van Bulgarije'© onzij digheid kunnen wij nog niet gelooven, De indruk door de schending van België's onzijdigheid gemaakt werkt nog te zeer na, dan dat wij kunnen veronderstellen, dat door een bedreiging Bulgarije zou worden gedwongen de uitvoering der Duitsch-Oostenrijksche plannen toe te laten. Dat echter wel degelijk de weg door Bulgarije naar Servië wordt overwogen om redenen van strategische® aard kun nen wij wel aannemen, en ook dat pogin gen worden gedaan om Bulgarije als bondgenoot te winnen, wat te gemakke lijker zou zijn als de overeenkomst van Bulgarije met Turkije was ge teekend. Zou het ook kunnen zijn dat de welingelichte correspondent van de „Times" te Boeka rest deze waarschuwing geeft, om Servië toegeeflijker te stemmen voor de weh- schen van Bulgarije en daardoor te elf der uur Bulgarije te winnen voor de Qua druple Entente, vóór een overeenkomst met Turkije is geslofen7 Engeland en de Balkanstaten. Een Wolff-telegram uit Konstantinopel aan eenige bladen een bericht uit Duitsch-Turksche bron dus meldt: De blokkade van de haven van Dede- agatsj door de Engelsche vloot duurt on danks het protest van de Bulgaarsche re- geering onverminderd voort. Voor de ha ven liggen voortdurend Engelsche oor logsschepen, die elk binnenkomend of uit gaand schip onderzoeken. Aan den Bul- gaarschen handel word't door dit optre den aanzienlijke schade toegebracht. Men vertelt, dat Engel,sche officieren, die eenige uren te Dedeagatsj aan wal zijn geweest., gezegd hebben, dat Bulgarije Engeland als nog veel onaangenamer zou leeren kennen,, wanneer het weigeren zou Engeland gevolg te geven. In België. Werkstaking In de Belgische kolenmijnen. De Brusselsche correspondent van het ,,{Hbjd.'f schrijft d. d. 25 Augustus: Eenige dagen geleden was een werksta king uitgebroken onder de mijnwerkers in het kolenbekken van Charleroi. Men dacht eerst, dat het geschil spoedig zou bijgelegd kunnen .worden. De arbeiders eischten voornamelijk een loonsverhoo- ging op grond van den goeden stand der kolenindustrie. Sedert 1 Aug. hebben in derdaad de directies der mijnen de prijzen der kolen nog verhoogd met één* of twee frank per ton, omdat de vraag er naar met het oog qp den wintervoorraad in deze laatste- tijden zéér was vermeer- derd. Daarop is het verzoek om loonsver- hooging van de zijde der werklieden ge volgd. Maar het geschil is nóg niet bijgelegd. Integendeel, de werkstaking heeft zich nu verder uitgebreid tot de kolenmijnen „du centre". Sedert Maandag staken oolf de mijnwerkers te La Louvière, Ressaix en omstreken. De directies van sommige mijnen hadden reeds een loonsverhoo- ging toegestaan; niettemin hebben de mijnwerkers ook daér het werk neerge legd uit solidariteit. Sedert 1 Augustus zijn de prijzen van de steenkool gemiddeld 30 franken voor het „tout venant" en 36 tot 38 franken voor de „braisettes", per ton en de vervoerkosten niet medegerekend. Veel belemmering ondervindt het ver voer der kolen eigenlijk niet. Wel is er ge brek aan wagens. Doch van Duitsche zijde schijnt er vrij veel goede wil te zijn. Zoo dat het kolenbedrijf weinig of niets over den toestand van de markt heeft te kla gen. Naar verluidt worden trouwens ook veel kolen naar Nederland uitgevoerd. Die goede stand van zaken wenschen de ar beiders zich thans ook ten nutte te maken. Men voorziet nu dat het geschil niet zoo heel gemakkelijk bijgelegd zal kunnen worden. Elke partij blijft bij haar stand punt en schijnt niet te willen toegeven. De universiteit te Gent. De „Kölm. Ztg." verneemt uiit Brussel: De te 's-Gravenhage verschijnende „Avond post" berichtte, dat besloten was in Oc tober de universiteit te Gent te herope nen en dat Duitsche hoogleerareaa zouden worden beroepen, indien, na et een vol doend aantal Belgische professoren be reid sfcÉh verklaarden college te geven. Wij kunnen meedeelen dat van zulk een besluit te bevoegder plaatse niets bekend is em dat van een beroep van Duitsche professoren natuurlijk nooi spreken was. In Duitschland. De Rijksdag. Bij de opening van. den Rijkedag zei de de president, dr. K&mpf, terwijl alle afge vaardigden zich van hun zetels verhieven: „Zooeven ontving ik het bericht, dat Brest-Litowek gevallen is (levendige toe juichingen). Wij begroeten de dappere officieren en soldaten, en de legeraan voerders onzer legers, en die van onze bondgenooten, van het Oostenrijk sch- Hongaarsche Jelger (stormachtige toejui chingen) die in de laatste weken en maan den zulke ongelooflijke overwinningen behaalden en dec#) daden bekroonden door de inneming van Brest-Litowsk. (Herhaalde toejuichingen.) De Rijksdag ging daarna over tot het bespreken van de legerquaestde. De afgevaardigde Stücklen (s.d.) zeide: Terwijl in de parlementen der vijande lijke starten de legerbesturen voortdurend heftig worden aangevallen, bestaat er bij ons geen reden, tot crirtiek op het leger bestuur. De geheele wereld erkent de strategische bekwaamheden van Hindenburg, Mac- kensen, Linsingen, aan wie de bevrijding van het Duitsche gebied van de Russi- invallen fretykJte, gesteund door dear toewijdenden heloejunoed der troepen. Wij bewezen im de ure des gevaars dat wij het vaderland niet in den steek la ten; en ook strijders, dde op dien grond slag onzer wereldbeschouwing staan, vechten in Frankrijk etn in, het onherberg zame Tsarenrijk. Wat Linsingen's troepen in de Kaa-pa rthen hebben verricht is eenig in de krijgs geschiedenis van alle tijden. In het vervolg van zijn rede zeilde de soc.-dem. Stücklen: De bewering van de buitenlandsche pers, dat wij de gevange nen bijzonder hard behandelen, is geens zins juist. Ik kreeg in de kampen den in druk, dart. het tot der gevangenen zoo dra gelijk mogelijk werd gemaakt. Müller (Meiningen) van de Foaitsch.ri.tts- partij: Wij zien dankbaar en met trots op de leiding en de krijgstucht van het le ger. Moge het aan het leger gelukken een definitieve overwinning en een vrede te bevechten, die duurzaam den. vredelieven d/en beschavingsarbeid van het Duitsche volk waarborgt. (Toejuichingen.) Bassermann, nationaal-liberaal: De we reldhistorische daden van ons leger staan ongeëvenaard in de geschiedenis van alle tijden. De Rijksdag huldig tde prachtige, dappere overwinnaars. (Langdurige toe juichingen.) Spahn, Centrum: Na het succes van den dag van heden is er geen reden tot ver dere discussie. Kreth, conservatief: Wij, buitenstaan ders, zijn^overtuigd, dat alle standen, offi cieren en manschappen, trouw aan het groote doel .werken en in goede kame raadschap een succesrijken vrede bevech ten. De plaatsvervangende minister van oor log, Wandel: Het militair bestuur is voort durend bezig om het leger slagvaardig te houden, zorg te dragen voor de oefening en aanvulling der mannen en den geest in het leger wakker te houden, want dat al leen kan onder goede leiding ons ter over winning voeren. (Levendige toejuichin- gen.) Duitschland en Amerika. Eeti scherp oordeel van RooseveK. De oud-President Roosevelt, verklaarde itai een gesprek met zakenmensche® dn he,t militaire oefenkamp van Plattsburgh (New-York) dat de Vereenigde Staten „e.en onedele rol hadden gespeeld tusschen de naties, doordat eij zich tam hadden onder worpen terwijl wij de zwakken, waarmee wij overeengekomen waren die te be schermen, onrecht aangedaan zagen wor den, en doordat wij onze mannen en vrou wen zagen vermoorden in volle zee zon der iets te doen." Roosevelt hield vol dat het volgens de Haagsche conventie de plicht der Ver eenigde Staten was om België te bescher men tegen de Duirtsche aanvallen en hij veroordeelde de Regeetritng der Vereenig de Staten dat zij niet dèn kleinsten ertap gedaan had in de richting van de bereid willigheid om haar eigen, rechten te ver dedigen,." „Duitschland" karakteriseerde hij als „uiterst brutaal en wreed in zijn minach ting voor de internationale Zedelijkheid" en hij verklaarde dat het een verwaar- loozinc der zedelijkheid zou zijn van de Amerikaansche fabrikanten van oorlogs munitie om verschependngen te weigeren ten dienste van de legers, die pogen Bel gië aan het eigen volk terug te geven. De namen der munitie-fabrikanten die weigeren te verschepen moesten op, he.t zwarte bord geschreven worden." Wat de Duitsche propaganda betrof zeidei hij, dat de professioneele Duitsch- Amerdkanen gedurende de laatste twaalf maanden zïich zoowel vijanden van de Vereenigde Staten hadden getoond als van de menschelijkheid. De jongste ont hullingen toornen, aan,, dat de Dui.tsch- Amerikanen dikwijls door een directe corruptie met de geheime afgezanten van Duitschland samenspanden, tegen de in tegriteit van de Amerikaansche instellin gen en tegen de Amerikanen, die hun in ternationale plichten vervullen. Dit moest de verontwaardiging van iedere®, Ameri kaan opwekken. De -leaders der Duitsch- Amerikanen preekten, en brachten iets in praktijk dat zeer dicht nadert tot hoog verraad tegenover de Vereenigde Staten. Verschillende Oorlogs berichten. Dienstplicht in Engeland. De „Daily Telegraph" verklaart zich tegen dienstplicht. Het groote unionistische blad wil, dat het land in de regeering vertrouwen zal stellen. Acht zij dienstplicht in dezen oorlog voor Engeland noodig, dan zal zij ertoe o vei gaan. Intusschen, vermaant het blad, late men den strijd rusten. Kostbaarheden inbonden. Een uit Londen teruggekeerd medewerker van de „Neue Ziir- cher Zeitung" schrijft: De muséa zijn nog open, maar de kost baarste stukken zijn in veiligheid gebracht. In de National Gallery ziet men geen van de meesterwerken meer. In alle zalen staan vaten water en emmers met zand klaar. In de Tate Galery hetzelfde. In de Wallace Collection is haast niets over gebleven. In het Britsche Museum zijn de kostbaarste verzamelingen ook in veiligheid gebracht. Trouwen in het Oostenrijksche leger. Aan do „Korr. Norden" wordt uit Weenen géseind, dat de troonopvolger aartshertog Karei Frans Jozef, onlangs het legerkorps van veldmaarschalk-luitenant Hoffman in specteerde, in welks gelederen de oekrainsche legionairs strijden. De aartshertog sprak eenige oekrainsche officieren toe en betuigde aan de oekrainsche jagers zijn dank en e.kentelijkheid voor hun plichtsbetrachting en trouw. De troonopvolger 6prak, onder meer, ook de leerlingen van de militaire school en mejuffrouw Sophie Halecz- kodie aan, die herhaaldelijk als patrouille commandante BadJ uitgemunt en de zilveren medaille voor moed ontving. Onder de jagers bevinden zich nog andere meisjes die zich door uithoudingsvermogen en doodsverachting onderscheiden hebbeD. Een landbouw-kolonie. Uit Seattle (Staat Washington, V. St.) wordt gemeld, dat onge- Vta* duizend landbouwers van Duitsche af- komst, die bij 't uitbreken van den oorlog Canada hadden moeten verlaten, thans bij Santa Fé, in den staat Nieuw Mexico, een landbouwkolonie gaan stichten, die den naam Hindenburg zal dragen. Een kapel achter het front. In de „Se- maine refigieuse" van Coutances schrijft een sergeant over het werk, dat eenige soldaten in hun vrije uren te velde verrichten. Ze hebben n.l. achter het front een eigen kapel met altaar en verdere benoodigdheden ge bouwd. De klok van het heiligdom is ge maakt van de huls van een 75-er granaat; het altaar is het werk van een eenvoudigen mandenmaker; het retabel, in pleister gemo delleerd door een beroeps-beeldhouwer, stelt den Calvarieberg voor; aan den voet van het kruis ligt een stervende soldaat, aan wien de H. Maagd verschijnt, die hem wijst op het offer van haar goddelijken Zoon. Onder deze voor stelling is een opschrift in poëzie ingebijteld. Rondom de geïmproviseerde kapel ligt een kerkhof; een artist heeft daar het beeld eener Frangaisé gemodelleerd, weenende over de graven, die alle liet kruis dragen. Buitenlandsche berichten. Geheimzinnige branden. Zooals een telegram uit Berlijn aan het „Vad." meldt, heeft wederom m de bekende zeepfabriek van Schicht te Aussig een groote brand gewoed, die de geheele afdeeling voor de reiniging van olie, in asch legde en voor 3000.000 Kronen schade veroorzaakte. Dit is reeds de. vierde brand sedert begin Juni en een der vorige veroorzaakte reeds voor 3 mil- lioen Kronen schade. De oorzaken dezer bran den zijn totaal onbekend. De Stroinboli in werking. Naar uit Milaan gemeld wordt, is de Stroni- boli sinds eenige dagen zeer werkzaam. Hij werpt groote lavamassa's uit, die thans tus schen beide krateropeningen een vuurzee vormen. De werking gaat gepaard met een gedonder als bij ontploffingen. De bevolking aer omliggende landstreken is zeer opge wonden. Anli-Russisch oproer in Perzië. In Loerista® begonnen plaatselijke roo- verbenden een hevige beweging tegen de gendarmerie, profiteerende van de alge- meene anarchie, door aan RusJand vij andige elementen veroorzaakt. Men wilde zich wreken o-p de gendarmes wegens de kracht, waarmee zij verleden jaar misda dig elementen in Loeirlstan onderdruk ten. Bij Hoeroedsjird leden de gendarmes een tot dusver ongehoorde nederlaag, waarbij zij twee kanonnen? hun trein en munitie verloren. De Zweedsche instructeur Mesmaret kon zich ternauwernood redden. Een ultimatum vau de Yereeuigde Staten aan Haïti. De regeering van Haiti heeft een nota ont vangen van de regeering der Vereenigde Staten, waarin verlangd wordt de sluiting van een conventie voor den tijd van tien jaren, waarbij do contröle over de invoer rechten en financiën van Haiti aan een Amerikaanschen ontvanger-generaal zou wor den opgedragen. Aan Haiti is een korte termijn voor de beantwoording van deze nota gesteld. China en het keizerschap. De correspondent van de „Times" te Peking deelt mede, dat er in China een strooming is om. het monarchale stelsel in China te herstellen en dat men blijkbaar er op aanstuurt Yoean-sji-kai op den troon te verheffen. Yoean-sji-kai zelf echter wil van deze plannen niets weten en het heet zelfs, dat hij voornemens zou zijn de wijk te nemen naar het buitenland indien kortzichtige lie den hem zouden willen nopen en het land in dezen geest zouden weten te bewer ken de keizerlijke waardigheid te aan-' vaarden. Maar de corsespondent doet uit komen, dat deze houding van Yoean-sji-kai wellicht niet oprecht is. Dat blijkt althans uit zijn mededeeling, dat tal van vreemde lingen zeer teleurgesteld zouden zijn, ale Yoean-sji-kai, wiens regeering dank zij vreem de hulp sterker is dan oot, van zijn macht gebruik zou maken tot persoonlijke verheffing. Overigens doet de correspondent uitkomen; dat de toestand in het land allerdroevigst is, dat het bestuur verrot is en de corruptie toeneemt en dat de financieele toestand zeer zorgwekkend is. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Veldprediker in algemeenen dien s t. Ds. A. S. Talma te Bennebroek ziet zich uithoofde van zijn gezondheidstoestand genoodzaakt zijn ambt van veldprediker in algemeenen dienst neer te leggen. (Haarl. Crt.) Spionnage. Men meldt uit Vlissingen d.d. 20 Aug. aan de „N.R.Ct.": In verschillende gemeenten in Zeeland waar nog veel Belgen vertoeven, verblijven tevens verschillende Duitschers, van wie men ver moedt dat zij Belgen die op verboden manier over de grenzen trekken, bespionneeren om zoo mogelijk hun gevangenneming, zoo zij in België komen, te bevorderen. De Duitschers echter staan op hun beurt weder onder toezicht, daar zij ook van spion nage ten nadeele van Nederland worden verdacht. Zoo is in het begin dezer week te Vlissin gen een Duitscher gearresteerd, die zich ge durende de laatste weken als rondreizend koopman in Zeeland ophield. Tweedekker boven IJ muiden. Een tweedekker, welke gisteren laag bo ven IJmuiden vloog, lokte vele toeschou wers naar buiten, vooral toen het scheen of het vliegtuik, dat uit Oostelijke rich ting kwam, acher de ijsfabrieken bij de visschershaven zou neerdalen. In plaats daarvan steeg het weer op en ging in de richting Zandvoort langs de kust verder. Levensmiddelen. Door den heer De Jong zijn, de volgende schriftelijke vragen ingezonden, d.d. 26 JuM: 1. dg Regee«ïng bij de rege ling omtrent de verschaffing van rege«. ringsvarkens zoodanige moeilijkheden, <Jaf 1 de Jeveranrtite van regeeringswege zal 1 moeten worden.' stopgezet? 2. Is de Minister bereid mede te deel en of maatregelen tegen de voortdurende prijsstijging van tal van levensbehoeften o.a. aardappelen, melk, zeep, enz., ge_ troffen zullen worden? 3. Kan. de Minister mededeelen, of do maximum-prijzen worden nageleefd? De Minister van Landbouw enz. ant- woordde daarop d.d. 25 Augustus het vol gende: 1. Het stelsel der beschikbaarstelling van varkens, ten behoeve van gemeenten, door (bemiddeling van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch is gebaseerd op het beginsel, dat de exporteurs tot een bepaald percentage van hun uitvoer naar heit buitenland varkens moeten leveren, voor binnenlandsch verbruik tegen een prijs, aanmerkelijk lager dan de markt prijs. Doordat de verhouding tusschen. de in koopsprijzen hier te lande en de verkoops prijzen in het butenland van dien aard was, dat de export zeer belangrijk moest worden ingekrompen, konden tegelijk geen varkens aan de gemeenten ter beschik king worden gesteld «o is levering van regeeringswi?^» eenigen tijd geschorst geweest. De levering is daarna weder aan gevangen, doch in verband met het aan tal beschikbare varkens its aan sommige gemeenten spek in plaats van varkens geleverd'. Zooals bekend mag worden, veronder steld. is op 19 Augustus de uitvoer van varkens geheel stop gezet. Getracht .wordt thans een zoodanige regeling te ontwer pen, dat na de opening der grenzen regel matig regeeringsvarkens vei^schaft zullen kunnen worden. 2. De Minister bereidt ^maatregelen voor tegen de voortdurende prijsstijging van tal van. levensmiddelen. In, di.t verband verwijst hij naar zijne aan de burgemeesters gezonden cirulai.re d.d. 20 Augustus betreffende beschikbaar stelling van wintervoorraad en naar het inmiddels uitgevaardigde uitvoerverbod van enkele groentensoor.ten. Betreffende, de dn vraag 2 met name ge noemde artikelen valt het volgende op te merken. De tijdelijke opheffing van. het uitvoerverbod van aardappelen is inge trokken, als gevolg waarvan, de prijzen aanmerkelijk gedaald zijn en nog steeds een neiging tot daling vertoonen. Bijzon dere maatregelen ten aanzien van dit ar tikel schijnen, althans voor consumptie aardappelen, voorshands onnoodig. Door de daling der lijno'iieprijzen zijn de prijzen van zeep de laatste weken met f 15 per 120 K.G. teruggeloopen; in aan merking nemende de hooge prijs der brandstoffen ën van een belangrijke grondstof als kaliloog zijn de huidige zeepprijzein. niet te hoog te achten. De regeling van de melkprijzen sfuiit op tal van bezwaren, ook doordat de toe standen in de verschillende deden van het land zeer uiteenloop en. De Minister wijdt, ook echter hieraan, zijn aandacht, doch waar bij de melk voor zien in g alles samenhangt met plaatselijke omstandig heden, zal hoogstwaarschijnlijk van eenige regeling slechts dan iets te ver wachten zijn, als van gemeentewege de voorbereiding wordt getroffen, en van rijkswege helpend wordt opgetreden. 3. De naleving der maximumprijzen liet op meer dan een plaats te wenschen over, wat voor een deel verband hield met de omstandigheid, dat geen maxi mum-prijzen voor den groothandel waren vastgesteld. Met ingang van de maand Augustus, -toen een nieuwe lijst van ma ximum-prijzen voor den kleinhandel werd vastgesteld, werden ook voor eenige be langrijke atrikelen maximum-prijzen voor* den groothandel bepaald; het ligt yn de bedoeling bij de herziening dei- lijsten van maximum-prijzen1, welke maandelijks zal geschieden., bij gebleken noodzake lijkheid de reeks dei* artikelen, waarvoor maximum-prijzen, vastgeteld worden, uit tie bredden en de maximum-prijzen ook te doen strekken voor den verkoop door den groothandel'. Teneinde te verkrijgen, dat de maxi mumprijzen gehandhaafd werden, zijn in de laatste circulaire dienaangaande de burgemeesters er uitdrukkelijk op gewe zen, dat het 's Min. bepaalde wensch was, dat de gestelde maxima geen, doode letter zijn, doch streng in acht worden geno men, waartoe in die circulaire de noodi- ge wenken worden gegeven. De Minister moet thans de gevolgen, van zijn te kennen gegeven, wensch af wachten 'en kon daardoor de derde vraag niet afgerond beantwoorden. Exemplaren van de hiervoren bedoelde circulaires zijn tier griffie van de Kamer neder^elegd ter inzage van de leden. Kaashandel. Zooals men weet, mag kaas worden uitgevoerd mits de fabrikanten en han delaars een voldoende hoeveelheid in. het land laten om tegen redelijken prijs aan het Nederlandsche volk te worden ver kocht. Maar nu blijkt uit de „Mededeelingen van de Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren", dat „op niet geringe schaal handel wordt gedreven in het voor het binnenland gereserveerde deel der voorraden, en inkoopen, op een wijze die zeer zeker niet is goed te keuren". „De leden die zich hieraan schuldig maken^ zullen zich waarschijnlijk niet kunnen voorstellen, welke afmetingen, zulk geknoei kan. aannemen, en wat nog erger is, welke de gevolgen van een der gel ijken handel in deze kunnen zijn. Het ligt toch voor de hand, dat op deze wijze elk gereserveerd percentage voor liet. bin nenland zal blijken onvoldoende te zijn voor de werkelijke consumptie, zoolang niet inderdaad dat percentage bestemd blijft- voor het doel waarvoor het werd teruggehouden.. Alb 'noodzakelijk gevolg van de bedoel de onregeltfiatighedeft zullen dus strea*

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2