boenen schouderdoeken, 1 katoenen huisje en. katoenen hoofddoek,, alles van Je Baiaklanden. Geïnventariseerd als se- r! un'^leai schenker wordt de dank der Rageering betuigd. BOSKOOP. Statuten. De Stct *o. 199 bevat de gewijzigde statuten van de véreenüging ZeK Hulp". KATWIJK. Gemeenteraad. Voorzitter burgomeesUr De Waal Male- fijt Afweaig met kennisgeving de heeren I r Ouwehand, P. Aandewiet, C. den pulk, zonder kennisgeving de teer N. parlevliet. Schrijven is ingekomen van, de Kon. wei], Automobielclub, waarin zij een klacht uit over de te geringe breedte van Wassenaarschen weg, als verbin- dino-'sweg tnssohèn Rotterdam—I-Iaairlein en incite als de weg naar de badplaatsen Katwijk en Noordwijk. Het adres wordt in handen van B. en W. geste'd. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van p. Meerburg. Deze worden door een com missie onderzocht en in orde bevonden, waarop besloten wordt de heer P. Meer burg a's lid toe te la>ten. Het bestuur van het Badhotel te*Katwijk aan Zee vraagt vergunning om de wa randa van (bet Paviljoen, thans bewoond door inwoners van België, aan een zijde dic-M. te mogen laten maken. B. en W. stellen voor, vooral omdat het een tijde lijke maatregel is, dit toe te laten. Aan genomen... De beer Jesse te Oegtgeeöt, belast met het bouwen van een landhuis aan den Molenweg te Katwijk aan den Rijm voor den beer Kellenaers te Leiden, heeft dis pensatie op de bouwverordening ver- tocht, Volgens cie verordening mag geen buis gebouwd worden aan wegen waarin geen r oleering ligt, hetgeen mot den Mo lenweg het geval nog is. B. en W. steden voor, dispensatie te verleenen op voor waarde dat cep zoo groot mogelijke af stand van tiet huis een waterdich'te put geplaatst moet worden. De pensioengrondslag voor den omroe per G. v. Beelen, wordt A'astgeste'd op fin—. Bij de rondvraag vestigt 'de heer De Klerk er de aahdach't op, da.t aan heli Tramstation, een klok ontbreekt, zeer ten ongerieve van reizigers en badgasten. Tevens vraagt hij wanneer de trottoirs aan den Sclheveningschen straalt, bestraat zullen worden, <en ten 3de om niet verder door te gaan met de.Badstraat te ontsie ren door de z. i. niet goede rooi'.ijn. Op de eerste vraag antwoordt de Voor- .zitter dat zij gesteld behoort te worden aan de directie der N. Z. H. en deze zal met haar bekende welwillendheid hieraan wel voldoen. Wat het bestraten der trot toirs betreft, deze zullen later een beurt krijgen, daar op heden andere werken meer dringend zijn. Wat de ontsiering der Badstraat aan gaat, dit kan de Voorzitter slechtg gedeel telijk als juist erkennen. Als. precies op de rooilijn gebouwd wordt zullen alle ge vels schuin staan. Het noodige zal gedaan worden om ontsiering togen te gaan en de bouwers zooveel mogelijk in de hand te werken. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. NIEUWKOOP. Ongeluk. Gisternamiddag schrok het paard van den veehouder van Diemen op deii Ziendeweg voor een zeil, waardoor paard en wagen te water raakten. VOORSCHOTEN. Gemeenleiaad. De raad vergadert op Vrijdag 27 Aug. 1915 des 's avonds te 8 uren. Onderwerpen ter behandeling: On derzoek geloofsbrieven nieuwgekozen le den. Ingekomen stukken. Besluiten comp tabiliteit. Voorloopige vaststelling gem. rekening. Voorstel inzake den gasprijs. Schouw. De jaarlijksche schouw over tochten en mclenslooten in de Zuidhoflan-j derpolder zal gehouden worden op Don derdag 2 Sept. WADDINXVEEN. Statuten. Be Stct. no. 199 bevat de gewijzigde statuten vani de vereenctgiang to-', bestrijding der tuberculose voor Wad duixveen en omstreken. WASSENAAR. R.K. Volksbond. De R.K. 'Volksbond hield gisteravond een vergadering om te konen tot oprichting van een onderaf- decling: Timmerlieden. Na 't openings woord va,n den voorzitter, w-aa.r.m hij dank bracht voor de werkzaamheden van de propagandaclub in deze, verkreeg de beer Smulders uit Utrecht 't woord. In een. lo'giisch betoog toonde hij 't nu.t aan van vakorganisatie in 't algemeen en voor timmerlieden in 't bijzon der. De vakorganisatie di-en-t te worden beschouwd a,'s een noodzakelijk gc'vol van den ontwik-keiingsgang der -maat schappij. De werklieden ontmoeten tegen stand en de individueele kracht is hier- tcn zich vereen.igen en 't v-alt mief te- ont togen Tiieift opgewasen. De ïndivkluen moe- kennen,, da,t het maatschappe'ijke leven feeds den invloed der organisatie onder vindt. De liberalistische idee van „vrij heid" bracht feitelijk tirannie. We heb ben lang onder die vrijheid gebukt ge daan, doch er is kentering gekomen.Maar is dat reeds :>n die mate als redelijkerwijze kan worden verlangd? Er is is wel rijkdom gekomen maar geen welvaart in 't alge meen, we moeten pogen om den welvaart evenredig te maken aan den toenemen- den rijkdom. Spreker toonde aan, hoe kleine plaatsen de vruchten plukken van 'len -arbeid der organisaties in de groote centra. Maar 't plukken der vruchten van het werk van anderen stuit tegen 't men- schelijk gevoel. Daarom dietnt men zich op kleine plaat- san even goed te organiseecren. Er mag iu punten als: loons tand aard, minimum loon en arbeidsduur geen anarchie heer- Schen. Verder toonde spr. met voorbeel den aan, dat de arganisatie geen sinecure meer is. Ook werd aangetoond waarom zich te organiseeren in Roomsche bonden. Ten slotto werd de inrichting der organi satie besproken en wat men voor de con tributie van een uur loon per week te wachten heef-t bij staking, uitsluiting, werkloosheid en over!ijlen. Helt succes wass dat een nieuwe afd. werd opgericht. Twee leden van 't hoofdbestuur van den Volksbond zullen voorloopig de bestuurs- erkzaamheden vervullen. Roomsche Agenda. ZATERDAC. Leiden. 9 uur N. R.-K. Volksbond. Spaar- en Voor schotbank, gebouw; Verhuui^ derfbonid, Hoog!. Keirkgracht 40. Gemeenteraad van Leiden. Aanwezig 25 led-en. Afwezig de heeren Fokker, Aalbers-e, Roem, Korev-aar, Car- pe.ntier Alt-ing en Driiessen. Voorzitter Jihr. Mr. Dr. N. C. de Gijse- laar, burgemeester. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan vcyi de vol gende ingekomen stukken. Een verzoek van helt bestuu-r van de Zita-Vereeniging om subsidie voor haaf vakschool, groot, f 300. Dit verzoekschrift wordt geste'd in handen van B. en W. Adres van de vereeniging van R.-K. Poli-tieagenten, waarin verzocht wordt de verordening regelende de inrichting der politie te Leiden te willen herzien en daarbij te bepalen, dat a. de loonen der hoofdagenten en agenten van politie zul len worden gewijzigd in dien voege, dat de aanvangssalarissen voor elke k'asse met f 100 per jaar worden verhoogd, b. de periodieke verhoogingen 'te willen doen toekennen, telkens nadat 2 jaren in den bekleecen rang ten genoege van den bur- burgemeester is gediend. De Voorzitter zegt, dat verleden jaar de nieuwe salarisregeling is ingetre den, welke de vergelijking kan doorstaan met alle andere plaatsen van gelijke grootte. De conclusie die getrokken wordt vanwege de buitengewone tijdsomstan digheden is niet juist. B. en W. stellen voor* dit adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe be sloten wordt. Adressen van de Leidsche'Vakcentrales, waarin zij den raad verzoeken een ver toog te richten -tot den minister van Land bouw om maximum prijzen voor groot en kleinhandel vast te stellen overeenkom stig het voorbeeld gegeven door B. en W. van Amsterdam; eene commissie te be noemen, zooals door den heer Sytsma in de raadszitting van 5 Augustus :ïs voor- geste'd;- een bedrag ter beschikking deir Lichtfabrieken te stellen, waardoor moge lijk wordt gemaakt, dait de Leidsche ar beidersbevolking en"'daarmee gelijkgestem den de gascokes en parelcokes op eene door B. en W. vast. .te stellen voet kunnen bekomen tegen prijzen, welke niet hooger zijn, dan die, welke :'<n normale tijden aan de lichtfabrieken geldende waren. Het éérst© adres zal op het; einde van de zitting tegelijk met het bekende voor stel van den heer Sytsma behandeld wor den. De Voorzitter zegt dat voldoende huisbrandkólen in de lande aanwezig zijn. Wat bet. verzoek zelf betreft meent de voorzitter, dat d'Jt minstens voorbarig is. Beter ware, dat de vakcentrales zelf do schouders Onder het werk hadden gezet; en met hunne volgelingen zelf op Jiet juiste oogenblik brandstoffen hadden in geslagen. Gewacht dient te worden, in dien noodig, wat heit Steuncomité in deze doet. Kan dit niets doen, dan kan, in dien noodig, een commissie voor de brand stoffen ingesteld worden, die zoo noodig door de vakcentrale» kan worden inge licht. Het adres wordt ter visie voor de leden ge'egd :<n de leeskamer. Onderwijs. Tot hoofd der school voor jongens en meisjes voor U. L. O. no. 2 wordt benoemd de heer A. Wisse, hoofd een er school te Harderwijk. Te voren. hieRl de heer Bosch een betoog, waarin hij opkwam dat stelsel matig de Leidsche onderwijzers bij de be noeming van hoofden voor school voor bijgegaan worden. De heer v. H a m e 1 zegt, dat ditmaal geen vergelijkend examen heeft plaats gehad. Men wist dat de candidaten uit stekende krachten waren, ook om de kos ten is het achterwege gebleven. Dc heer Sytsma sluTt zich aan bij den heer Bosch en is van oordeel dat de heer v. Hamel niet op de vraag van den heer Bosch is ingegaan. Tot onderwijzer aan de school der 3e klasse no. 5 wordit benoemd de heer A, Moene, tijdelijk ouderwijzer aan. diezelfde schooi. Met ingang va» 1 Oct. 1915 wordt aan P. A. Bogaert eervol ontslag verVeend als onderwijzer met verplichte hoofdacts aan de school der 4e klasse no. 2. Stads-V roedmeester. Voor den -tijd van drie jaren wordt p.rof. Dr. P. C. T. van der Hoeven weder be stendigd in zijne betrekking van Stads- Vroedmeester. Begrootingen en Rekeningen. Goedgebeurd worden de staat van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1914, van de Stede ijke Werkinrichting, d? Suppl. staat van begrootimg dienst 1914 van de Stedelijke Werkinrichting, de rekening dienst 1914, van diezelfde inrich ting en de rekening dienst 1914, van de Gemeentelijke Bank van Leening. Aankoop perceel Oostdwarsgracht. Aan de* orde komt het voorstel \an B. en W. tot aankoop van het perceel Oost dwarsgracht 29 en 29a, voor de som van f1570. Het voorstel wordt aangenomen. Vastgesteld wordt een staat van beg.roo- •ting dienst 1915, groot f702, voor betaling van d© koopsom en do vealingkosten. Namen van Straten. In behandeling komt het voorstel om het aangelegde deel van den verbindings weg van Hoogen Rijndijk naar Heeren straat te noemen „Burggraven! a an". De Buitenlaan te herdoopen in „Wal deck Pyrmontstraat", de Heeren'aan in s.Ju'ianastraat'l de Gasthui sla an tin ,Alexanderstraa/t" en aan de nieuw aan te leggen straat tusschen de voormalige Heeienlaan en Gasthuislaan den naam te geven van Anna Paulownastraat. De heer Fisher, zegt dat de commissie van Fabricage niet geheel gedachtenloos Gravenlaan" in haar advies heeft neer geschreven. De Burggraven hebben niet 'zoo'n aangename herinnering achterge)- laten als cle „Graven". Daarom adviseert de commissie in haar geest. Het voorstel wordt aangenomen. Balans en Winst- en Verliesrekening, dienst 1914, van de Stedelijke Gasfabriek. Worden goedgekeurd. Balans en Winst- en verliesrekening, dienst 1914, van de Stedelijke Electriciteits- fabriek en de Electri6che Tijdsaanwijzing. Worden goedgekeurd. Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente ever 1914. B. en W. stellen den raad voor de reke ning goed te keuren en voorloopig vast t© stellen Aldus wordt besloten. Voorstel van den heer K. D. Sytsma. In behandeling komt het bekende voor stel van den heer Sytsma. Mede in be handeling komt heti adres van de cen trales. De VoorziHer zegt, dat hetgeen gevraagd wordt ligt op den weg van de rijksregeering. U?t de memorie en het adres is op te maken, dat ook de heer Sytsma en adressanten er op teruggeko men zijn om levensmiddelen op te slaan. De rijksregeering heeft tal van maatre- len genomen om de prijzen te doen dalen. Maximum prijzen zijn gesteld en uitvoerverboden gelieven. Voorraden groenten worden gereserveerd door de regeering. De regeering stelt dus vol doende aandacht aan het voeditngavraag- stuk. Moet de raad nu nog eens een adres aan de regeering richten. Men steunt, de regeering op deze wijze niets. De minis ter van Landbouw heeft verder den weg gewezen hoe voor artikelen, waarvoor tot nu toe nog geen maximum prijzen zijn gesteld, ook die maximum prijs kan ge heven worden. De zaak op zichzelf heeft de aandacht van het gemeentebestuur, bewijze de ver-" koop van viisch en groenten van gemeen tewege. ■.Vat het benoemen van een commissie betreft, spreker kan mededeelen, dat cleze commissie van advies reeds op 20 Augus tus na het bekende adres van den minis ters, is geïnstalleerd. Eeai tweede com missie is overböd'ig. Spreker adviseert dén heer Sytsma zijn voorstel terug te ne-, men en het adres vo.or kennisgeving aan te nemen. De heer Sytsma is verwonderd, dat Maandagavond na zijn voorstel in eens die commissie is geïnstalleerd geworden. Spr. had een praeadvies verwacht. Op eens hooit spreker van iemand, dat hij is aangezocht tot lid van de Voedingscom missie. Het maakt den indruk, dat- zijn voorstel weggewerkt is geworden. Voor eenigen tijd was het zeer gemak kelijk goedkoop groenten in te koopen. De meente heeft de gelegenheid gehad. Om i-elke reden dan ook is het niet gebeurd. Spr. vindt de houding van den burge meester zeer eigenaardig. Hij trekt zijn voorstel in ofschoon hij blijft betreuren, dat niet gewacht is met het benoemen van de commissie, tot zijn voorstel in den raad kwam. De Voorzitter betoogt, dat hij de commissie benoemd heeft naar aanleiding van de circulaire van de-n minister. Eerst toen de circulaire van den minister is ge komen heeft spr. kunnen gaan werken, vcor dien tijd. was het -benoemen of aan stellen van een commissie niet op zijn plaats. Die commissie moest echter een andere zijn als bedoeld door den heer Sytsma. De bevoegdheid tvas opgedragen aan den burgemeester en niet aan het ge meentebestuur. Verder moet nu de gemeente gaan in slaan, wanneer de boel goedkoop is. Neen dan moet de huismoeder inslaan. Anders moet de gemeenschap maar voo» de gelieele affaire gaan zorgen. Voor al les kan niet gezorgd worden aL zijn er tien commissies van advies. Spr. heeft ten zeerste de bemoeiingen gewaardeerd van deu heer Sytsma. De lieer Sytsma zegt nooit of nim mer te hebben geschreven of te hebben ge zegd, dat de gemeente een groote voor raad in had moeten slaan. Het heeft den schijn gehad, dat inen spreker voor is wil len zijn. Wat de goedkoope groenten betreft, de menschen kunnen dat niet weten, in ieder geval zij kunnen niet naar de veiling gaan om bijv. 3U0 bossen peen tegelijk te koo pen. Wanneer men zijn moeite doet, dan js het niet aangenaam te hooren van een andere zijde, dat reeds een commissie be noemd is. De Voorzitter had een en an der gemakkelijk kunnen voorkomen. Had hij met hem te voren beraadslaagd, dan had spr. zijn voorstel in kunnen trekken. De Voorzitter zegt dat hij niet geeft om den schijn. Bij hen heeft abso luut de bedoeling niet voorgezeten den heer Sytsma een vlieg te vangen. De heer Sytsma had even goed bij hem kunnen komen. De heer v. Tol brengt hulde aan re geering en gemeentebestuur, voor hetgeen tot nu toe gedaan is. Spreker dringt er op aan dat dat in die commissie ook iemand van de vakcentrale benoemd wordt. Mocht tot verkoop van gemeentewege worden overgegaan, dan hoopt spreker dat de ge noemde corporaties niet voorbij zullen ge gaan worden. Ten slotte dringt hij er op aan, dat de maximumprijzen van var- fcensejeesch ook per ons vastljiestei/JS worden. De Voorzitter zegt rekening te zullen houden met de opmerkingen van den heer Van Tol. De heer Sytsma trekt zijn voorstel in en het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. De heeren P. J. M u 1 d e r en C o r t s nemen met eenige hartelijke woorden af- sche'id als leden van den .raad en spreken beste wensohen uft VQor den burge meester den secretaris, de leden van den ad en de stad Leiden. De Voorzitter leest brieven voor van de heeren Carpentier Alting en Dries sen, waarin zij op hartelijke wijze afscheid nemen. De Voorzitter brengt den heen- gaanden leden dank voor het gesprokene en geschrevene en hoopt, dat hun wen- schen in vervulling mogen gaan en dat zij belangstelling in de gemeente zullen blijven toonen. De zitting wordt vervolgens gesloten. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Ilazerswoude, 26 Augustus. M. de Redacteur. We hebben 't tegenwoordig allemaal en altijd druk over reuzen. We vonden 't bv. reuzemjammer dat het Oosten rijksch aartshertogelijk paar werd doodgescho ten. Later waren we reuzenbeteuterd, tóen ons stopwoord tot z'n recht ging ko men in den reuzenstrijd der volken. Toen 't bloedig spel in vullen gang y/as, zag men reuzennarigheid in de geteisterde streken; maar daarbuiten had men vaak nog reuzenlol. Sommigen maakten door den oorlog reuzenwinsten, anderen haal den reuzenstroppen. Zoo hoort men van reuzendit en reuzendat, ja 't kwam zelfs voor dat de president eener feestvierende vereeniging van studeerende jongelui ver klaarde, wel meer menschen op het reu- zenfeest te willen noodigen als er niet zoo reuzenweinig plaats was. Indien dit laatste in uw blad niet het geval is, verzoek ik een klein plaatsje om eens wat te vertellen van 'n Reuzendochter. Dat jongedametje trippelde op een mooien morgen door het veld en zag daar een boertje bezig om me.t z'n span paar den de# grond om te ploegen. Ze vond dat zoo reuzenleuk, dat ze fluks 't heele rom meltje: boer, ploeg en paarden in haar schortje raapte, er mee naar huis ging en het opgetogen aan haar vader toonde, zeggende: Kijk eens, Pa! wat mooi speel goed! Maar papa de reus was over de vondst slecht te spreken en gelastte z'n kleine meid alles weer netjes op z'n plaats te brengen „want" zoo zeide hij: „als dat volkje niet werk en wroet, liggen de reu zen zoo meteen óp apegapen". In dézen tijd, waarin men alleen ver baasd staat over het uitblijven van hon gersnood, komen telkens en overal reu zen-economen opduiken met middelen te gen duurte. Zoo b.v. een Kamer van Koophandel, die 't vee' aan een besmette lijke ziekte wilde prijs geven om goedkoo pe melk te krijgen. Anderen roepen om grenzensluiting en maximumprijzen. Zij allen vergeten maar al te dikwijls, dat er, zooals „de Tijd" laatst terecht schreef, door het maatschappelijk leven zekere draden loopen, waaraan men niet straffe loos trekt; want trekt men te hard, dan springen ze kapot.. Zij allen vergeten ook te veel de' fabel van de reuzendochter. Ge lukkig dat de regeering zorgt voor loo- nende productie in de eerste plaats. Dan werkt en wroet „dat volkje" hard en komt er veel te bikken, 't Is toch altijd beter duur dan niet te koop. Het ergst van de wijs zijn echter zij, die den boerenstand zijn welvaart benijd den en hem de duurte verwijten, alsof wij, boeren, naar believen de prijzen konden regelen! Een ergerlijk staalje van zulken nijd gaf dezer dagen de redactie van de „Hanze" te zien. Onder het opschrift „Schandelijk" schreef zij een schandelijk 'stukje, waarin gesproken wordt over slecht betalende boeren, wraakroepende zonde enz., In haar algemeenheid is deze beschuldiging vuige laster, want t is overbekend, dat er geen beter betalers zijn, dan boeren en buitenlui, en dit was evenzeer het geval toen het den boeren minder goed en slecht ging. Ik dank dan ook de redactie van de „Leidsche Courant", die, wel verre van met dit artikel in te stemmen, hetzelve overnam met het klaarblijkelijk doel om 't onder onze aandacht te brengen, en ons gelegenheid te geven tot protest. Zij deed daar wel aan, want zij weet beter dan an dere bladen, dat de boeren nog zoo erg onmaatschappelijk niet zijn. Met dank voor de plaatsing TH. C. WESSELINGII. Rechtzaken. Land en Tuinbouw. l)e begrafenis-kwestie. Hieronder laten wij nog volgen de rechts overwegingen van het vonnis der arrondi6se- ments-rechtbank te Middelburg, dd.24 Augus tus, in de strafzaak tegen den Zecreerw. Heer G. G. M. 13., pastoor te Terneuzcn: Overwegende, dat het onderzoek ter terecht zitting liet bewjjs niet heeft opgeleverd van hetgeen aan den beklaagde by de dagvaarding is ten laste gelegd, zoodat hij daarvan behoort te worden vrijgesproken; overwegende toch dat niet is bewezen, dat de beklaagde liet opzet £eeft gehad in deze eene wederrcchtclyke handeling te plegen, terwijl het opzet moet gericht zijn op alle elementen van het misdrijf en alzoo noodig was de wetenschap bij den beklaagde, dat de opgraving van het lijk was wederrechtelijk; dat, waar de beklaagde volgens zijne opgave, nadat hij van den burgemeester zijner ge meente vergunning had bekomen tot op graving van het lijk, in cle meening verkeerde, nat hij daardoor tot. die opgraving gerechtigd was, niet van elders is gebleken dc weten schap bij don beklaag l«', dat hij niettemin wederrechtelijk zou heuben gehandeld. Gezien art. etc. Spreekt den beklaagde vrij. 409e Staatsloterij. Trekking van Donderdag 26 Augustus. 3de klasse, 4de lijst, No. 20705 f Kino. Nos. 12462, 14098, 17096, 17723, Leder f 100 3 rijzen van 145.— 250 317 975 989 1133 1311 1326 1386 1734 I860 2023 2313 2329 2345 2564 2793 2809 3019 3524 3539 3577 3719 3738 4072 4758 5001 5158 5165 5233 6293 6363 6429 6516 «571 6667 6816 7264 7469 7682 8530 8602 9158 9380 9756 9795 9861 9901 10088 10362 10578 10659 10787 10893 10937 11400 11418 11618 11887 12128 12335 12659 12745 12795 12889 12927 13026 13167 13495 13584 14117 14130 14255 14642 15111 15310 15903 16201 16334 16468 17032 17086 17119 17379 17937 18197 18323 18754 18827 18963 18964 19?40 19325 19969 20055 20208 Laatste berichten. Peulvruchten. A.s. Zaterdagmiddag zal, naar dc Telegr. meldt, te Amsterdam een vergadering van gemeentebesturen worden gehouden, om de maatregelen te bespreken, in de jongste cir- cu'aire van minister Posthumu, betreffende peulvruchten en enkele groentensoorten aan gegeven. Doel der bespreking is na te gaan, in hoeverre de uitvoering van deze maatre gelen mogelijk is. Marktberichten. Mond- en klanwzcor. De verwachting dat het mond- en klauw zeer onder het vee, in dc omgeving van Delft tot staan was gekomen schijnt nu weder ge heel de bodem te zijn ingeslagen. Wederom heeft zich een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan onder het vee van den veehouder M. Moerman te Schipluiden. De gehcele vee stapel van dien landbouwer is afgemaakt. Wekelflksche mededeeling betreffende mond- en klauwzeer. ire lort dc vorige opgave d.d. 18 Augustus 191" werden gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd: in Zuid-Holland twee gevallen te Schip luiden; in Zeeland drie gevallen; te Ede en een geval in elk der gemeenten Oostburg, Bigge- kerke, Meliskerke, Cadzand en Serooskerke; in Limburg drie gevallen in elk der gemeen ten Vaals en Wittem. De maatregelen werden opgeheven in de gemeenten Wijlro en Oudenhooni| SCHIEDAM, 25 Aug. Moutwijn f21,Je never 1 25,Cömniiaóie f 11).—. Stemming vast.'Spoeling 1'0.90, Graapspiritus f 34 f36..MelasseSpiritus f8i.Ruwe spiritus l'lÜ'/.-lOV,. TER AAR, 24 Aug. (Tcr-Aarsche Augurken- veiling.) Aanv. 9S7 manden van 25 kg.Fijn lc kwal. f 10—10.15, dito 2e kwal. f 8.15-8.35, dito 3e kwal. f 0.35—6.40, fijn basterd lekwal. f4.805.dito 2c kwal. f8.35, basterd le kwal. f3.253.45, dito 2c kwal. f2.202.25, grof lc kwal. f2.20—2.30, groot grof f0.90— 1.stippelfijn f2.402.45, stek fl.551.65. KATWIJK AAN DEN RIJN, 25 Aug. Veiling der Tuinböuwvereeniging K. en O. Aardapp. Eigenheimers p. zak 1"1.70 f 1.75, dito p. maiul f 1.80 f0,00 dito Kleinen p. 1/2 H.L. f 1,10 f0,00 Aardapp. ronden p. baal f0,f0.00,dito p. mand f 0,00 l'O,dito kleinen p. tya H.L. 1'1,15 f0.— Bloemkool N.H. I f 12.50 flf),—dito II f 5.50 f 9.50 Reuzen 1 f 0,—f O,—f O,—dito II f0 f0— Peen p. 100bos f0,50, f 4.00, Uien p. 100 bos f2.f2.10, p. baal f8.25 f3.50. VOORSCHOTEN. 25 Aug. Eieren. Vrije eiling. 1620 eieren, f6.757.20. Veiling V. P. N. 2140 eieren, f 6.65—7.10 WASSENAAR, 25 Aug. Veiling. Radijs 1 aH/2e., raapstelen 0a 0 c., peterselie laOc, boonenkruid 0 a 0c., ecldcry 1 a 2 c., peen 5 a 7— c., kroten 2 a 4 c., rabarber 2 a 3 c., dragon 0 a 0 c., kervel 0 a Or, sla-uitjes0— a 0 c. per bos. Spinazie 00 a 10 c., zuring 8 a 10 c., postelein 16 a 22 e., spruitkool 00 a 00 c. per ben. Kropsla f0.70 a fl.andijvie l'O.— a f0.snijbooncn f 0.20 a f 0.26, bloem kool f8.— a f 17.groeno savoyokool f2 a f2.50, gele savoyokool f0.a f0.rood© kcol f5.a f6.50, witte kool f4.50 a f7.—, boerenkool l'O.ft f0.komkommers f0. fo.per 100. Meidoppers f0.a f0. doperwten l'O.— a f0.—raspererwten f2.00 a f2.65, witte capucijners f 1.85 a f2.40, gr. capucijners f2.-a 1 2.60, peulen 11.a f 0.— princesseboonen fl.15 a fl.65, tuinboonen f0.26 a 1*0.80, schorseneren f0.a J'0. augurken f0.a f0.per 10 K.G. Aalbes sen 00 a 00 c., kruisbessen 00 a 00 e., toma ten 10 a 12 e., sjalotten 00 a 00 c., uien 00 a 00 c., pruimen 00 a 00 e., knolrapen 00 a 00 c., frambozen 00 a 00 c., aardbeien 00 a 00 0., morellen 00 a 00 c., kersen 00 a 00 e., druiven 00 a 00 c. per K.G. Appelen fl.50 a f2.—, peren l'O a f0.—aardappelen fl.80 a f2.per kin. Perziken 0 a 0 0., meloenen 0 a c., kippen l'O.— a f 0.konijnen l'O.— a fo.per ,stuk. Bruine boonen 00 a 00 e., witte boonen 00 a 00 c., groene erwten 00 a 00 c. per liter. Eieren f6.50 a f7.per 100. WOERDEN, 25 Aug. Op cle veemarkt be steedde men voor lammeren fvarkéns f3555, biggen f 1225, alles per stuk. ZOETERWOUDE, 25 Aug. Eierenvejling. 1911 kipeieren f6,60—7,—. 71 Eendeneieren f 6,60f 6.75. Kalkoeneieren f ZOETERMEER, 26 Aug. Eierenveiling. Aangevoerd 3260 kipeieren, prijs f6,60 a f7.05 p. 100. 71 eendeneieren a f6.80 f0.p. 100. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 26 Aug. 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 7G7.2 Vlissingen en de Groningen. Laagste barometerstand 746.0 Bodo. Verwachting tot den avond van £7 Aug. Zwakke veranderlijke wind, halfbewolkt, droog weer, behoudens geringe kansop onweer. Dezelfde temperatuur. 4

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3