26 BUITENLAND. De Oorlog. 6e JAARGANG No. 1787 e ^MdóoKz&öWuMiiï BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHiJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten I! cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DONDERDAG AUGUSTUS. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimto. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel moer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent De landstorm. '\Veer .zijn honderden jongelieden in de kazernes onder dak gebracht.. Of zulks geschiedt onder den naam militie, land heer oi landstorm, komt in de practijk op hetzelfde neer: ze worden plotseling uit hun omgeving gerukt en in een nieuwe overgeplant, waar zij 't buiten de dienst uren maar moeten vinden. Wie nooit eens met „zijn ziel onder de armen" in een vreemde plaats, waar hij niet uit kon of rnocht, heeft rondgedwaald, hau slecht beseffen, hoe de verveling zoo'n .wandelaar kan bekruipen. Maar verveeld heeft ieder zich wel eens, zoodat men ten minste begrijpen kan, hoe de onder de wa penen geroepen jongelui, di&^ zonder aantrekkelijk tehuis avond aan avond vrij iijn, naar verstrooiing rondzien. Waarin deze al te vaak gevonden wordt, behoeven we hier niet in herinne- te brengen. We willen echter niet nalaten aan te dringen op spoedige her vatting der verleden jaar zoo goedge slaagde pogingen om den geuniformden lui ontspanning en ontwikkeling te .verschaffen. De avonden worden al langer, de gele genheid tot aangenaam wandelen daar mede 'geringer, de verleiding grooter. •t Is dus hoog tijd om de cursussen en ge noegens, waarvan den vorigen winter. dankbaar gebruik werd gemaakt, op nieuw te organiseeren. Onze R. K. militaire vereenigingen en andere instellingen van dien aard zullen aan het bezoek wel kunnen bemerken, er weer frissche krachten onder de wapenen zijn gekomen. Natuurlijk zijn ze welkom, maar hiermede houdt gelij ken tred de behoefte om den gasten het bezoek aangenaam te maken. We grijpen Saarom ongezocht deze gelegenheid aan om speciaal de R. K. Militaire Vereni ging ieder is den zijnen het naast, .nietwaar nog eens aan te bevelen bij ieder, die practisch' wil medewerken in het belang der jongelieden, voor wie een aangenaam toevluchtsoord noodig is, bij alle Katholieken. Van het Westelijk en Zuidelijk oor- lagsterrein weinig nieuws. - Op het Oostelijk oorlogsterrein worden de Russen steeds verder teruggeworpen. Wapen stilstand tusschen Ouitschland en Rus land? - Op last der Italiaansche regeering warden alle italiaensche havens, welke Men dienen om troepen in te schepen, voor het handelsverkeer gesloten. -- Uit Athene wordt gemeld, dat Zondag twee kruisers der geallieerden in de Dardanel- len doorgedrongen zijn en dat de positie der Turken op Galipoli kritiek is geworden. Von der Goltz heeft volgens een bericht aan een Engelsch blad het bevel over Turksche troepen op Gallipoli over genomen. -- De Britsche ambassade te Washington verklaart, dat katoenladin gen naar de onzijdige landen onder zekere voorwaarden niet zullen worden in beslag genomen. Van het Westelijk oorlogs terrein. Overzicht. Belangrijk nieuws is er niet. De Fransdhe en Engejsche berichtten spreken voortdurend over den vooruit gang van de Fransche .troepen iai de Vo gezen, bij Lingenkopf en Barrenkopf, waar opnieuw eenige loopgraven zijn ge nomen. Ook tusschen Sondernach en Lan- dersbach hebben die Franschen een Duit- sche stelling op een top veroverd, en, on danks de hevige beschieting door de Duit- sche artillerie, is deze. stelling nog niet hernomen. Om Lingenkopf, Barrenkopf en Schrafe- mannele, tusschen Gerardmar en Coïmar, wordt nu al maanden lang gevochten, met afwisselend succes. En daarvoor worden zooveel menschen- levens opgeofferdl Bommen op stations. Een Fransch communiqué van 24 Aug. meldt: De artillerie was bezig van België tot de Oisie. De Fransch© artillerie bracht Duitsche batterijen tot zwijgen en bom bardeerde Montdidier. Een haast onafgebroken strijd met handgranaten werd gevochten op ver schillende plaatsen in Champagne en Ar- gonne. Een afdeeling van 7 vliegtuigen bombar deerde in den nacht van 23 Augustus de stations Te.rgnier eat Noyon en gooide 80 bommen. Meai merkte eenige branden op. De beschieting der Belgische kust. Uit Sluis wordt aan het „Vad." gemeld: Omtrent de beschieting van de Belgi sche kust door de Engelsche vloot verne men wij nog de volgende bijzonderheden uit den mond van betrouwbare visschers, die in de buurt gevischt hadden. Op ongeveer 20 K.M. van de Belgische kust lagen enkele groote Engelsche oor logsschepen omrjngd door een zwerm tor pedobooten, welke om 6 uur 's morgens begonnen te vuren. Er moet geschoten zijn met kanonnen van 30 cM. in de rich ting Zeebrugge. Te half zeven kwam een Duitsch vliegtuig uit de richting van België om de verrichtingen der vloot te verkennen. Het vloog laag over de Hollandsche visschers, zoodat het kruis duidelijk op de zijvlakken te zien was. Nadat het vliegtuig 'verdwenen was, werden 6 scho ten gelost van de Belgische kust. De zware granaten sloegen vóór en voorbij de Engelsche schepen aan, doch geen der oorlogsbodems-werd getroffen. Te 7.45, nadat ongeveer 70 granaten van zwaar kaliber afgeschoten waren, stoomde het Engelsche eskader in Noor delijke richting weg. Omtrent de aange richte schade kan nog niets gezegd wor den. Wel hebben andere ooggetuigen gra naten boven Zeebrugge zien barsten. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Overzicht. Het belangrijkste feit is tot nu toe, dat de Gemalen Kowel hebben bereikt. De Oostenrijksche en Duitsche cavalerie is Kowel binnengerukt en daardoor is een nieuwe spoorwegverbinding met Brest Litowsk in handen der Bondgenooten ge vallen. Kowel is een stad aan de lijn, die van Lublin over Cholm loopt; het is een spoorwegknoop vanwaar verschillende lij nen naar het noorden, het zuiden en het oosten loopen. Het bezit van die pLaats is een nieuw voordeel voor de bondgenoo ten, daar de verbinding 'iuet Kief daar door wordt bedreigd en een belangrijke terugtochtsweg voor de Russen zou wor den afgesloten. Zoo de Russen ook deze verbinding ver liezen, zal de moeilijkheid om het mil- iioenenLegör langs slechts enkele spoor- weglijnen te moeten vervoeren toenemen, en bestaat er kans, dat de geheele terug tocht in een chaos ontaardt. Waar zullen Duitschlands successen Oostenrijk vervult hier een taak van veel geringere beteclienis ijn Rusland toe leiden? Door velen, die sluimerende strategische talenten in zich hebben voelen ontwaken, wordt be weerd, dat een veldtocht in Rusland voor de Duitschers tot een tragisch einde moet voeren. Zij herinneren dan aan Napo- leon'a campagne, aan Moskou en Bere- sina. Maar vergeten zij niet, dathet Duitsche legerbestuur ook wel eens van Napoleon en 'diens veldtocht in Rusland zal hebben vernomen, en het maatregelen zal treffen, om een dergelijken noodlotti- gen afloop als dien van den veldtocht in 1812 te voorkomenl Wijst misschien reeds hierop een gericht in de Maasbode"? Volgens di|t blad schijnt een wapenstilstand tusschen Rusland en Duitschland binnen een kort tijdsverloop niet tot 'de onmogelijkheden te behoor en. Het blad grondt dit op het volgende feit: Op de verlofpassen van Duitsche officieren, die van het Oostelijk front ko men, staat uitdrukkelijk vermeld, dat zoo tijdens hun verblijf tehuis een wapenstil stand tusschen Duitschland en. Rusland wordt gesloten, zij zich niet meer naar het front moeten begeven, doch zich voe gen bij de ersatz-bataljons in hun garni zoensplaatsen. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Italiaansche expeditie? Ook op het Zuidelijk Oorlogsterrein werdt met afwisselend succes gestreden. Het hevigst schijnen de gevechten te zijn langs bijna de geheele grens van Tirol. De Italiaansche regeering schijnt ech ter nu vooral zijn aandacht te willen schenken aan een expeditie over zee, waarschijnlijk om de actie tegen de Dardanelles te ondersteunen. Aan de ,,Voss. Ztg." wordt nl. uit Lugano ge meld dat de Italiaansche regeering alle havens, we'.ke voor inscheping van troe pen en oorlogsmateriaal in aanmerking komen, van 21 Augustus, te middernacht af, gesloten heeft. In Brindisi werd de staat van beleg af gekondigd. Aan Turksche onderdanen is het ver boden Italië te verlaten. De ,,Avan)ti'" eischt onmiddellijke bij eenroep img van het parlement, naar aan leiding van den veranderden toestand. 67 afgevaardigden ondersteunen dit voor stel. De actie tegen de Darda nelles In de Dardanellen doorgedrongen. Uit Athene w*>rdt gemeld: Telegram men aan de dagbladen melden, dat twee kruisers der geallieerden Zondag de Dar- IdanéKen binnengjedirongen zijn en mefl succes de batterijen bij Kastanca gebom bardeerd hebben. In d© sectoren van Kri- thi-a en Arii Burnu duurt een wanhopig gevecht voort. Uit Londen wordt gemeld: De ,,Star" publiceert een telegram uit Athene?, mel dende, dat twee nieuwe divisies Turksche soldaten In allerijl uit Constantinoped naar de Dardanellen zijn vertrokken. De Tur ken hebben hevige verliezen geleden. De gevechten duren voort. Te Londen wordt uit diplomatieke bron te Rome vernomen, dat Von der Goltz het opperbevel aan de Dardanellen heelt aan vaard, aangezien de toestand voor de Turken gevaarlijk is geworden. Op Zee. Gewapende Duitsche stoomtrawlers. Door een opvarende van den stoom» trawler „Camelia" werd onzen berichtge ver te IJmuidien medegedeeld dat men op de visscherij verschillende Duitsche traw lers had gezien, welke met een klein scheepskanon waren bewapend. Het blijkt dus dat de Duitsche reeders, evenals de Engelsche, hunne vaartuigen .weerbaar willen maken tegen eventueel© aanvallen van tegenstanders. De duikboot- en mijnoorlog. De Engelsche zeiltrawler Young Frank is tot zinken gebracht. Grey's antwoord aan den Rijkskanselier. Br is >e>en brie! verschenen van minister Gney ter beantwoording van de rede van den Duitschen Rijkskanselier. Het vol gende is er aan ontleend: De oorlog zou voorkomen hebben kun nen worden, indien men overeengekomen had. een conferentie te houden. Duitsch land heelt om het nietigste voorwendsel de deur daarvoor gesloten. Ik wilde niets schipbreuk laten lijden op een quaestle van vorm en verklaarde mij bereid, toe te stemmen in eiken vorm van bemidde ling, dien Duitschland kon voorstellen, als mijn voorstel niet aannemelijk was. Be~ middelitngv zeide ik, kon in werking ge steld -worden volgens ellke methode, die Duitschland mogelijk achtte, als Duitsch land s'echts in het belang van den vrede wilde handelen. De Duitsche kanselier moedigde hlijKens zijn rede niets aan dan directe bespreking tusschen We enen en Petrograd. Maar welke kans op succes had d'it, wanneer; gelijk wij ..later hoor den, de Duitsche gez.ant te Weenen de meendng uitsprak,dat Rusland er bulten zou blijven en aan zijn collega's den in druk gaf, dat hij van den aanvang af den oorlog wenschte en dat zijn sterke persoonlijke neiging vermoedelijk zijn werkzaamheid aldoor kleurde? Misschien zal eenmaal in de wereld be kend worden, wat werkelijk heeft plaats gehad tusschen Duitschland en Oostenrijk over het ultimatum aan Servië en de ge volgen daarvan. Het is maar al te duide lijk geworden, dat in het dbor ons gedane conferentie-voorstel, waarmede Rusland, Frankrijk en Italië instemden, en waar over Duitschland het veto uitsprak, de eenige hoop op vrede lag. En het was zulk een goede hoop. Servië had bijna het geheele Oostenrijk sche ultimatum, streng en heftig als het was, aanvaard. De nog overgebleven pun ten hadden eervol en eerlijk op een confe rentie in een enkele week geregeld kunnen worden. Duitschland behoort geweten te hebben en moet geweten hebben, dat wij aan. dl» conferentie een even recht en eervol aan deel genomen zouden hebben als door Duitschland erkend werd, dat wij namen in de Balkan-conferentie, niet werkende voor de diplomatieke overwinning eener groep, maar voor een eerlijke regrfing on bereid om mede op te komen tegen elke .poging om de conferentie oneerlijk uit ie buiten .tot nadeel van Duitschland en Oos tenrijk. De weigering dor conferentie door Duitschland, ofschoon niet beslissend voor Engeland'» deelneming aan den oorlog; besliste inderdaad wel over de vraag van vrede of oorlog voor Europa en tee kende Bidt doodvonnis voor hondorckluizondeaT, die in dezen ooriog zijn gedood. Ook moot niet worden vergeten, dat de Tsaar van Rusland aan den Duitschen keizer voorstelde, het Oostenrijksch-Ser- vvsc'h conflict 'te laten regelen door liet Haagsche Arbitragehof. Is ar één oprech te «iel in Duitschland en Oostenrijk-Honr garije, die terugziende op het afgeloo- pen jaar niet betreurt, dat noch heit Engelsche, noch het Russische voorstel werd aangenomen. En wat is Duitschland's program als we dit samenvatten uill de kanselier snede en uit publieke uitingen in Duitschland? Duitschland wil wu het lot van allo andere naties leiden, wil „het schild van vrede en vrijheid van groote en klein» naties" zijn. Dit zijn de woorden van den Rijkskanselier. Een ijzeren vrode en vrij heid onder Pruisisch schild en onder Duitsche opperheerschappij. Duitschland boven alles. Duitschland alleen zou vrij wezen om internationale verdragen, te schenden, vrij om te verpletteren als het er genoegen in vond» vrii om alle bemid deling te weigeren, vrij om ten oorlog to trekken als het er zin iri Rad, vrjj als het weer ten oorlog toog om •"opimleuw alle regelen van beschaving en mensdhe- lijkheid »te land' en ter zee te breken. En terwijl Duitschland zoo zou moge» handelen, moest al zijn handel op zee in oorlog vrij blijven, zoo vrij als un vredes tijd. De vrijheid der zee moge een zeer redelijk onderwerp voor een discussie zijn, te definieeren en overeen te komen tus schen de naties na dezen oorlog, maar niet vast te stellen door Duitschland al léén, niet terwijl er geen vrijheid en zeker heid is tegen oorlog en tegen Duitsche oorlogsmet!ïoden. te land. FEUILLETON. De noodlottige erfenis. ■ui Een rechtstreeks gevolg van dit onder- boud tusschen man en vrouw was, dat Liana een geheel andere houding tegen over haar schoonzuster ging aannemen. Tot groote verwondering van de jonge iweduwe ontzag de vrouw van Hector veel Weer haar rouw; de feesten in 't hotel de [Courtevron werden vbel ze |:lzc^nery er iwerd veel minder ontvangen en daaren tegen zocht Liane veel meer 't gezelschap van Lizzie en gedroeg zich tegenover haar zoo voorkomend en vriendschappe lijk als nooit te voren. Lizzie, wier hart behoefte had aan lief de, en vriendschap, voelde zich daar zeer verheugd over en begon meer en meer van haar schoonzuster te houden. Oprecht en edel als zijzelf was, kwam zelfs de gedachte niet in haar op, de gravin te wantrouwen. Weljdra dealde Liana, stralend vari Vreugde, aan Lizzie mede, dat zij. een zelfde geluk verwachtte, als dat, waarop de jonge weduwe rekende. Van dat oogenblik af spraken de beide |vrouwen bijna over nietjs aaiders dan °ver de op handen zijnde gebeurtenis. Na afloop van den lijkdienst in de botre-Dame, waarbij Lizzie de geheele groote wereld van Parijs had vereenigd ipzien, was het stoffelijk overschot van Bernard d'Alleret overgebracht naar het eL^e kerkhof, dat bij het uitgestrekte ^dgoed Courtevron behoorde. ar was een kleine kapel^ met marme ren wanden, waaronder zich de grafkel der der familie bevond. In dien kelder had1 Hector de lijkkist van zijn jongeren broeder laten pllaatsen, naast die van den ouden markies. Het kasteel Courtevron was .een prach tig gebouw uit de 16e eeuw; gelegen op een heuvel, te midden van een uitge strekt park met jeeu/wejnouid 'statïlg/ ge boomte, rots en waterpartijen. Als door een wonder was het ontkomen aan de plunderingen en verwoestingen tijdens de groote revolutie en ook nu had het kasteel nog volkomen zijn feodaal uit zicht behouden, met zijn wallen, gracht, torens en kante.elen. Over de gracht -lagen twee ophaalbrug gen, een die toegang verleende tot de „cour d'honneur" en een tot het park. Aan het einde van het park had een •der voorvaderen van dien markies een jachtlhuisjo laten bouwen, een mooi ge bouwtje, geheel 5n den stijl van het K'lein- Trainon. Daar had de oude markies De Courte vron zich bij voorkeur opgehouden; het kasteel was hem te groot en hij was ten slotte geheel in het jachthuis gaan wo nen, waar hij ook gestorven was. Naar dit landgoed vertrokken Hector en Liane, en zij namen Lizzie mee. De Jonge weduwe had onmiddellijk een bezoek gebracht aan de kapel en den grafkelder. Tevens had zij zich naar het jachthuis begeven en tegen haar zwager, *di© haar vergezelde haar bewondering geuit over dit heerlijke plekje grond en de kalme rust, die hier heerschte. Wat haap nog de§ te meer tot het jacht huis aantrok, was, d'at het in de onmid dellijke nabijheid lag van den grafkelder, waarin haar dierbare .rustte,terwijl de afstand van het kasteel naar het kerkhof zoo groot was, dat mtn zich van de auto mobiel moest bedienen om daarheen te gaan. Lang had Liane de afzondering, waar toe zij zich iten genoog,e van Lizizie ge dwongen hadi, niet kunnen uithouden en haar verplaatsing naar het kasteel De Courtevron gaf haar een welkome aan leid in g om daaraan een eind te maken. De vrienden uit Parijs werden nu uit- genoodigd .om het kasteel te komen bezich tigen, ook de buren, bewoners van omlig gende landgoederen, brachten er bezoe ken. Geen dag ging er voorbij of er waren gasten op Courtevron en Lizzie voelde zich daar al even ongelukkig en slecht op baar plaats als in het hotel te Parijs. Wat haar vooral hinderde was dat haar zwager zich met dit vroolijke leven zoo goed scheen te kunnen vereenigen. Liane kon zij daarvan nog zoozeer geen verwijt maken, die had Bernard nooit gekend, zijn dood kon dus voor haar ook geen verlies zijn. Maar Hector 1 Hem had Bernard haar steeds beschre ven als vol broederliefde, de dood van zijn broeder had voor hem toch een bijna even zware slag moeten zijn als voor haar en hoe hij dan zijn broeder zoo spoedig had kunnen vergeten, was Lizzie onbegrijpelijk. Als zij zich nog maar tegen iemand had kunnen beklagen, dan zou haar verdriet misschien nog drpgel^K zijn geweestt maar zelfs die troost was haar ontzegd. Rosie zelfs, haar lieve Rosiq, volhardde in een hardnekkig stilzwijgen. Op het telegram, waarin Lizzie haar gemeld had, dat zij behouden in Frank rijk was aangekomen had zij weliswaar met eenige hartelijke woorden, geantwoord maar sedert waren alle brieven der jonge vrouw onbeantwoord gebleven. Vruchteloos deed zij in haar brieven doorschemeren, dat zij zich hier niet ge lukkig voelde en ging zij ten slotte zoo ver, te bekennen, dat zij er nu berouw over voelde den raad van Rosie niet op gevolgd .te hébben en niet in Amerika ge bleven te zijn, maar het meisje bleef stom op al die uitlatingen. Waarom? Een reden daarvoor werd haar aan de hand gedaan, door haar schoonzuster, Ooen zij, haar leed over dit stilzwijgen niet langer kunnende dragen &r niet Liane over sprak. De gravin d'Alleret antwoordde: Daar zult gij u maar in moeten schikken en het is zeer gelukkig dat gij ons nog hebt; want daar In Amerika schijnt men zich niet meer om u te be kommeren. Tegen een dergelijke verdachtmaking kwam alles wat in de jonge weduwe was in opstand, en heftig riep zij uit: Onmogelijk. Doch de gravin hernam: Waarom onmogelijk? Het gevoelen waaraan miss Walton gehoorzaam ia in tegendeel zeer natuurlijk of althans zeer mensohelijk. Verklaar nader, verzocht Lizzie, dfc met moeite haar .wxwl bedwohg» Hebt gij mij zelf niet gezegd, dat uw zuster u had afgeraden hierheen te ko men? Dat is zoo en op dit oogenblik moet ik erkennen, dat zij gelijk had. Eeiiiigsz>ins geraakt merkte liane op: Dat is zeer vriendelijk voor ons. Lizzie, die'al dadelijk weer verzoenings gezind was, verbeterde: Och neen, ik bedoel daarmee niets onvriendelijk jegens u, noch Hector, maar mijn zuster en ik hadden elkaar innig lief en gij kunt met don1 besten wil haar plaats niet innemen. Dan is die liefde, ten minste van haar kant, niet zoo innig geweest, of zij heeft het u niet kunnen vergeven, dat gij haar niet mee liet genieten vari de erfenis, die uw echtgenoot ten deel gevallen was. Was Bernard blijven leven, dan had zij misschien daarnooit op gerekend,- maar uw weduwschap bracht oen geheel ande ren toestand te weeg en kan haar hoop gegeven hebben, een hoop, die met uw vertrek in rook vervlogen is. Daar er ner gens anders hebt gij do ware oorzaak te zoeken, dat zij verder alle relatiën met u wenscht af te breken. Een toornig rood kleurde de anders zoo bieeke wonsgein van Lizzie en zij riep: Genoeg! Hetgeen gij haar toedicht te beneden haar waardigheid! Groote woorden bewijzen niets, her nam Liane. Het is mogelijk dat de gevoe lens van miss Walton zoo zuiver zijn als bronwater, maar ik heb daar mijn mea ning over, die op feiten berust. Om uw meening bekommer ik mij ■weinig. £W0£lt YOrvs>J#<ll

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1