(tfen op liet hoofd gekregen. Het kind is poedig daarna overleden. Te Tolbert (Gr.) is Maandagavond de ma- chinist der stoomdorschmachine, J. de G., door ,lc as van den locomobiel gegrepen, rondge slingerd en gedood. Te Zevenhuizen is gisteren de 24-jarige p K-, in bet hoofddiep geraakt en verdronken. Uit Stad en Omgeving. De prijsstijging der brandstoffen. I Nameois het Comité uit de Leidsche I Vakcentrales, n.l. de Ned. R.K. Vo-lks» I bond, de Christcujke Besturenbond en de Leidsche Bestuurdersbond, is door de hee ren P. Heemskerk, P. J. B-cxmM. en P. El- kerbou'i een adres aan den Raad dezer (iemeente gericht, waarin zij den Raad veizoeken een bedrag ter beschikking der Lichtfabrieken te stellen, waardoor moge- lijk wordt gemaakt-, dat de Leidsche ar- I btjdersbevolkiihg en daarmede gelijkge- I ste.'den de ga.sco.kes en parelcakes op eenen door B. en W. vast te stellen voet i armen bekomen tegen prijzen, welike niet hooger zijn, dan dde, welke in mor- mal© tijden aan de lichtfabrieken' gelden de waren. In de vergezellende memorie van toe- Jichting wordt er de aandacht op gevestigd liai J1U.U..SI- Jii.-c - inlaag brengen der prijzen <Jer levensmiddelen ook de prijs der brand stoffen naar beneden moet worden ge bracht, waar deze thans pï.m. 35 hoo- geris dan vorige jaren en juist een ge- uièerjlebedrijf ai oh aan deze verhooging e?huldig maakt. Bovendien wordt er de aandacht op ge vestigd, dat juist de meergegoeden zich in- jnidüeis van wintervoorraad hebben kun- i: ~n voorzien, doch de -minder kapitaal krachtigen, welke zich kleine voorraden in het winterseizoen aanschaffen, de hoo- gere prijzen zullen moeten betalen, al worden zelfs maximumprijzen gesteld. Bovendien geven zij te kennen, dat de or ganisaties, welke zij vertegenwoordigen, gaarne bereid zijn .zich ter beschikking te 6tefen voor die maatregelen, als door de Raad voor riehtige uitvoering van hun verzoek mochten worden noodig geacht. Bond van R. K. Meisjespatronaten en Meisjesvereenigingen in het bisdom Haarlem. In het gebouw der „Zita-Vereeniging" hield hedenmorgen het bestuur van den bond van R. K. Meisjespatronaten en Meisjesvereenigingen in het bisdom Haar lem de jaarlijksche algemeen© vergade-, ring. Aanwezig waren véle Eerw. heeren geestelijken, besturen en leden der aan gesloten afdeelingen, als ook dames en heeren, die belang stelden in het maat schappelijk werk der meisjespatronaten. Voordat de bijéénkomst 'Oen aanvang nam werd in de kerk van O. L. Vrouw Onb. Ontvangen een H. Mis voor de leden opgedragen. Om..elf.uur opende de voorzitter pastoor Ed. Schroder S. J. uit Rotterdam de ver gadering met gebed, heette allen harte lijk welkom en sprak den wensch uit, dat deze vergadering moge strekken tot heil van het patronaat. In 't bijzonder sprak de voorzitter een woord van welkom aan pastoor Muts'aers, president van het Cen traal Bestuur der diocesanevereenigingen en de ziel van de patronaten in het bis dom den Bosch. De notulen der vorige jaarvergadering worden gelezen en vastgesteld. De secretaris, pater Bouters O. F. M. uit L e i d e n, bracht vervolgens een keu rig jaarverslag uit, waarvan wij het vol gende ontleenen. Gewezen wordt op het krachtig leven in den bond. Niettegenstaande de buitengewone tijden bloeit de bond en is bij verschillende afdeelingen sterker go- worden. Hulde werd gebracht aan den R. K. Vrouwenbond, voor alles wat hij in 't belang van de meisjespatronaten en vcreenigingen heeft tot stand gebracht. Op 26 Juli heeft te Utrecht de vergade ring plaats gehad van het centraal comité tot bevordering van de belangen van de meisjespatronaten in Nederland. Doel van dit centraal comité zal zijn samen werking der diocesanebesturen met he- trekking tot verschillende zaken, welke in bet verslag genoemd worden. Het blad „Het R. K. Meisjespatroriaat in Nederland" zal om de twee maanden verschijnen, het abonnement zal f 0.60 bedragen. Het eerste nummer zal 1 Jan. 1916 uitkomen. Met voldoening wijst ^de secretaris verder in zijn verslag, dat het aantal aangesloten vereenigingen in het bisdom Haarlem gestegen is van 19 tot 27, met ongeveer 1600 meisjes. In alle afdeelingen is groot© actie ont wikkeld. In de meeste wordt gegeven herhalingsonderwijs, godsdienstonder richt, nuttige en fraaie handwerken, huis houdkunde, kooken, wassehen en strijken, zang, vrije en orde oefeningen. Er is ook een afd. waar Sjojd gegeven wordt. Vervolgens wordt een overzicht gege ven van de verschillende afdeelingen. Pa ter Bouters eindigde onder" applaus met met de opwekking, alles in het werk te stellen, dat zoovele meisjes, die nog niet aangesloten zijn, ondergebracht worden in de patronaten. De voorzitter bracht Pater Bouters dank voor zijn keurig en uitgebreid ver slag. Pastoor Wouters uit Vlaardingen bracht vervolgens het financieel verslag uit. De inkomsten hebben bedrageji f 112153, do uitgaven f 77.69 zoodat er een batig saldo >s van f34.84. Op voorstel van "pastoor Verhoeven wordli pastoor SctorLder einder applaus zonder stemming tot lid van het hoofd bestuur herkozen. Mej. G. Bal (Amsterdam) wordt vervol gens tot lid van het hoofdbestuur gekozen. Pastoor Schroder bespreekt vervolgens de geestelijke opvoeding op onze Meisjes patronaten. De Eerw. spreker zet aan de band van verskillende citaten uiteen, dat eet patronaat eerst dan. aan zijn roeping beantwoordt, wanneer godsdienst en |j£>dsdienstonderwijs ten vollie toti hun recht komen. Als leiddraad voor het onderricht moet dienen de Catechismus. Door conferenties moet de catechismus vooral aantrekkelijk gemaakt worden, omdat de kinderen be ter en beter leeren begrijpen de heerlijke waarheden van ons geloof. De moeilijk heden, die vooral in de volksklassen tegen het II. Geloof en den Godsdienst ge maakt worden, moeten in allen eenvoud in do conferenties worden beantwoord. De onverschil igthead en onstandvastig heid met betrekking tot de kerkelijke geboden moeten in de patronaten bestre den worden. De kinderen moeten met de noodige voorzichtigheid gewezen worden op het noodlottige van het verkeer met andersdenkenden. Bijtijds moeten de kin deren gewaarschuwd worden tegen de geim engel e h-uw ei ijken en gewaakt tegen de gemengde verkeering. Aangetoond moet worden waarom de Kerk er tegen és. Het verhevene, troostrijke en aantrek kelijke vaai den godsdienst moet aange toond worden. De kinderen moeten geleerd worden, waarom een zedeloos leven verachtelijk is. Door liet houden van goede voordrach ten en. het beoefenen, der zang wordt het bederf door slechte muziekstukken en bioskoopfiJms bestreden. Piëteit, smaak voor het geestelijk en godsdienstig leven moet .ten slotte den meisjes bijgebracht worden. De kinderen moeten dieper doordringen in het geeste lijke teven. Het lezen van de levens der Heiligen is een uitstekend middel. Geleerd moet de kinderen worden me thodisch te bidden. Zij moeten in de gele genheid gesteld worden een retraite mede te makeai. Pater Bouters sprak daarna over de actualiteit van het R.K. Meisjespatronaat, De gevolgen van den modernen tijd geest mceten bestreden. Geen krachtiger dam voor de jeugd wordt gevormd dan de patronaten, vooral de meisjesipatrona- ten. De vrouw heeft de /toekomst in han den. Vormen wij dus het meisje in het patronaat tot de echte, ware vrouw, dan hebben wij de toekomst. Wij loopen gevaar de meisjes te zien overgaan toit de neutrale organisaties, die weldra opgerioht zullen worden, wan neer wij niet op onze po9t zijn die meis jes te brengen in de meisjespatronaten. Het is de plicht, van iedere vrouw, mede te werken, dat in iedere parochie een meisjespatronaat opgericht worde. De Eerw. spreker doet in verband hiermede vooral eeaj beroep op de R.K. onderwij zeressen en snoort allie aanwezigen dames aan mede te werken, dat onze R.K. meis jes komen dn de R.K. Meisjespatronaten. (De vergadering duurt voort.) Geslaagd. Voor examen Hoogduitsch l.o. is (te 'é-Gravenhage geslaagd mej. D. C- E. VoCtman. ALPHEN. Zigeuners, t— Gisterenavond omstreeks tien uur arriveerde in deze gemeente een troep zigeuners met hun woonwagens. Nadat het lastige volkje door de politie bij enkele winkeliers was verwijderd, vertrok de troep naar de gemeente Oudshoom, waar zij op den Heerenweg bleven bivak keer© n. Voetbal. De voetbalvereniging Al phen alhier is toegelaten tot de 3de kl. Ned. Voetbal Bond. GOUDA. Begrooting. Bij den raad is ingediend de ontwerp-begrooting voor 1916, sluitende met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 871.229.11V2- Mede doordat de begrooting der gemeente-gasfabriek voor 1916 sluit zon der voordeelig saldo, moet de plaatselijke directe belasting naar het inkomen worden opgevoerd van f122.000 tot f150.000. LEIMUIDEN. Collecte. De collecte gehouden voor de bond eener Nieuwe Kerk te Rotterdam ,St. Barbara parochie te Crooswijk) heeft f 405 op gebracht. NIEUWKOOP. Schouw. Op Donderdag, 2 Sept. zul len Dijkgraaf en Heemraden van den Pol der Nieuwkoop en Noorden schouw drij ven over de vaarten, de daarover gelegen bruggen en planken en de daarin getogen landhoofden. NIEUWVEEN. Geslaagd. Voor examen Hoogduitsch L. O. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer H. Tammeling. Ons Belang. Door de. vareenigitng „Ons Bëlanig" is in het Café van de Wed. van Vliet de 10de jaarvergadering gehou den. De voorzitter, de heer J. de Jong, opende de vergadering met een woord van dank aan God dat Hij ons dit jaar vooa- de alom heerschende oorlogsellende had bewaard en bracht tevens een woord van tof aan onze geëerbiedigde Koningin voor haar wijs beleid, waarmee zij in dezen tijd het vaderland bestuurde. Notuilen weiden onveranderd goedge keurd. Uit het jaarverslag kon men hooren dal er 4 leden waren bijgekomen, en slechts een, wegens overiijden van den heer J. Kiebert, was afgegaan; dat er 50 bestuurs vergaderingen waren gehouden en een ledenvergadering had plaats gehad, dat de verstandhouding onberispelijk is ge weest en het debiet steeds toeneemt. In de rekening vinden wij onder meer, dat dit jaar is uitgegeven f 223,254.15V6 en ontvangen f 224,399.307.,, zoodat de te ver de el en winst f 1145.15 bedraagf,. Eil waren niet minder dan 24,000 zak granen en. 223,410 K.G. koek afgeleverd, waarvoor, blijkens de balans, niet minder dan f 205,017.23 is betaald. De aftredende bestuursleden werden met algemeen e stemmen herkozen. In de plaats van L. van Tol, die om ge zondheidsredenen had bedankt als com-" inif-.saris, werd met flinke meerderheid gekozen de toesp L- Rodenburg. Weg'ens de toenemende werkzaamheden werd het traktement vqn den heer S. Schatters, boekhouder, met f 100 ver hoogd. Een voorstel om de waarde der aan deden tot f 160 te verhoogen, ging niet door, de heele blijven op f 1501, en de hal ve op f 75 bepaald. Tot den inkoop van granen en het slui ten van een loopen.de rekening met de Boerenleenbank, groot f 60,000 werd het testuur volle vrijheid gelaten. Na bij de rondvraag nog ©enige puntjes van ondergeschikt belang te hebben be sproken bracht de voorzitter zijn dank voor het gezellig samenzijn en sloot de vergadering. NOORDEN. Ongeluk. Zondag had het 8-jarig dochtertje van den timmerman P. Pieter- se het ongeluk met een schaar in een c'er oogen te steken. Op raad van den dokter is het gisteren vervoerd naar het Zieken huis te Leiden voor heit ondergaan eener operatie. Er bestaat nog eenige hoop dat het oog behouden blijft. NOORDWIJK. Geslaagd. Onze vroegere plaatsgei- noote, mej. A. Haanappel, is geslaagd voor akte Fransch L. O. OEGSTGEEST. Geslaagd. Voor examen hoofdakte is te 's-Gravenhage geslaagd mej. P. J. Goedeljee. WARMOND. Benoeming. De heer Lodder, die eeni- gen tijd op do secretarie alhier werkzaam geweest is, is benoemd tot gemeentesecre taris te Oude Niedorp bij Sehagen. De benoemde heeft zijn opleiding genoten bij den gemeentesecretaris alhier. WOERDEN. Geslaagd. Voor examen Hoogduitsch l.o. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. G. van Ingen. Gemeentelijke Aankondigingen. Afsluiting Passage Morscbsingel. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen .tea* algemeen© kennis, dat het gedeelte van den Morschsingcl, ge legen tussohen de Heynsiusstraat en den Stationsweg, wegens het verrichten van werkzaamheden aan de hoofdgasbuis, op Donderdag, 26 Augustus a.s. voor het ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afge sloten. CORRESPONDENTIE. Milicien. Wend u tot den directeur van .Kennis is Macht", den heer D. J. M. de Hondt. Of plaatst een advertentie in ons blad, dan vindt u zeker, wat u zoekt. Rechtzaken. Be Begrafeniskwestie. De rechtbank te Middelburg heeft gistei en den zecreerw. heer G. G. M. Bogeis, pastoor te Terneuzen, welke terecht stond in de be kende begrafeniskwestie, vrijgesproken. Spionnage. Voor de Haagschc Rechtbank is gisteren in z tting niet gesloten deuren behandeld de zaak van H. D., Duitscher van geboorte, beklaagd van spionnage. Hij zou getracht hebben inlichtingen iü te winnen omtrent bewegingen van de Engelsche vloot in de Noordzee, om deze inlichtingen aan Duitschland over te brengen. Als zijn verdediger is opgetreden mr. Ro- landus Hagedoorn. Nader verneemt men, dat de gisteren voor de Rechtbank te 's-Gravenhage te recht gestaan hebbende H. D. niet was Duitscher, dodh Zwitser van geboorte. De qualificatie van het hem ten last© gelegde feit is: het opzettelijk verrichten van han delingen, waardoor de onzijdigheid van Nederland in gevaar zou zijn gebracht. Deze handelingen bestonden volgens de dagvaarding in het bewegen en aanne men van jongelui om ten behoeve van het Duilsche legerbestuur spionnage- en an dere diensten te verrichten. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door den subst.-officier van Justitie Mr. P. W. J. Bijnen, achtte beklaagde schul- dig aan het ten laste gelegde feit en eisclite bekl.'s veroordeeling tot één jaar gevan gen isstraf. Mr. J. II. Rolandes Hagedoorn, be- kilaagde's gekozen raadsman, conclu deerde tot ontslag van rechtsvervolging!, aangezien de dagvaarding geen strafbaar feit zou inöioiuden, subsidiair tot vrij spraak. Uitspraak 2 September. ALLERLEI. Concurrence déloyale. Het breede trottoir van het Damrak te Amsterdam zal vol menschen voor de kof fiehuizen; er wandelden daarenboven vele voorbijgangers. De kellners hadden het druk met bedienen. Tusschen het publiek drongen sjofele gestalten door; er werd stiekum gebedeld en straathandeltje ge dreven, er werd muziek gemaakt. Voor een der volste koffiehuizen had een straat-violist z'n houding aangenomen. Na een stroeve buiging gemaakt te hebben, een begroeting met iets hooghartigs erin, schoof hij zijn instrument onder de onge schoren kin, liet z'n knokelige linkerhand langs den viool-hals glijden, en hief den strijkstok op, 'n ouden, door-gebogen, kaal-harigcn strijkstok. Hij ging spelen in de straat-drukte, bij het geroezemoes der voorbij-slenterende wandelaars, bij het gehaast der bedienende kellners. Wat hij speelde verloor zich in de herrie om hem heen; doch hij speelde geheel in stijl. De linkervoet stond sierlijk vóóruit- gepunt, al droeg z'n schoen daar een lap; bet rechterbeen stejinde achterwaarts en droeg het lichaam; de lendenen hield hij gestrekt en het hoofd boog hij achter over, met een streelenden blik uit de oogen naar de krul van zijn viool. Ook den strij kenden arm bewoog hij met gratie op-cn- neer, den pols getogen, zelfs din pink, omhoog gericht. En mei lange, kloeke ha len drong hij den Btrijkstok de snaren langs. Zoo speelde hij, naar het uiterlijk. Van zijn viool-spel liet zich eigenlijk niets hooren. Zelfs de menschen, die het dichtst bij hem rond een tafeltje op den hoek ge- zeton waren, schenen nauwelijks een klank van de viool op te vangen. Verder dan het trottoir kwam zijn geluid zeker niet. Dus waren er weinigen, die op hem letten, en dan slechts vanwege zijn correcte speel- houding. Hij stak armpjes in de kleeren; een werkmanspetjje dekte zijn stug, .grijq haar; maar in zijn stand en in de houding van zijn instrument lag iets van den be- wusten speler. Ook stoorde hij er zich vol strekt niet aan, of de ijle klank van zijn ouwe viool wel ver genoeg om hem heen klonk. Eerder scheen hij voor zich zelf te spelen, want telkens boog hij behagelijk het hoofd terzijde, legde de wang dichter tegen het bruine' hout, en scheen den klank van z'n instrument van heel dicht bij te willen beluisteren. Dadelijk daarna hief hij zich weer in de houding, streek met fierheid zijn klank- looze melodie voort. Toen daverde daar van den Zeedijk kant het groote orgel aan, de bonte klank kast, dat gewielde glimmerding met vól orkest, dat trompet-schetterende, fluit- snaterende; horen-taterende, bas-grom mende, triangel-jengelende, trom-bommen- de, bekken-sjiengende muziek-monster. En ratelde tot aan den trottoir-rand, en liet zich door den orgelbaas, benevens diens twee muzikale helpers, recht sjorren,® en toeterde daar, na één armzwaai des orgel-draaiers, dadelijk met onbehouwen geweld z'n gebulk boven de straat-drukte uit. De man met de viool gedroeg zich eerst, of het andere muziek-geluid daar niet was; hij strekte zich dus nog rechter in zijn armelijke plunje, en vaster liefkoosde hij zijn viool tegen de borst, terwijl met dezelfde breede halen z'n strijkstok de snaren streek. Maar het nieuwe geluid deed tè opdringerig; het was overal. Het deed de menschen aan de café-tafeltjes even met de oogleden knipperen; zelfs de kellners moesten hun hand aan het oor brengen, om te verstaan wat hun besteld werd. Het orgel-lawaai vulde heel de straat; het omdaverde zonder eenig gevoel van mededoogen de schamele figuur van den violist. Die streek nog een paar maten verder; hij boog zijn oor naar het glimmende hout van zijn instrument, alsof het alleenlijk voor zich zelf was, heerlijk egoïsme van den musicus! dat hij voortspeelde. Maar het orgel-orkest barstte z'n fanfares los uit alle koperen kelen tegelijk. De violist schrompelde er bij weg. Hij scheen kleiner te worden in z'n jas-plooien; de fiere hou ding veranderde tot 'n moedeloozen wrong van ronden rug naar holle lendenen; de viool hing omlaag, de vingers zochten niet naar nieuwe tonen, dan deed hij den strijkstok niet meer rijzen, maar liet den rechter-arm slap glijden langs z'n zij. Nog bedacht hij zich, of hij met de pet zou rondgaan. Maar het orgelwijf wrong zich al tusschen de stoelen en tafeltjes door met haar rinkelenden centenbak. Toen lichtte hij slechts even z'n pet op, een groet voor degenen, die het dichtst bij hem hadden gezeten, en hem ongemoeid hadden laten voortspelen z'n bijna geluid- looze spel. Dan knoopte hij zijn sjofel buis dicht, over de viool, die hoekig op zijn magere borst lag; en met hoog-getrokken schou ders verdween hij tusschen de wandelaars, haastig, als in een vlucht. (F. in het „Hbld.") Burgerlijke Stand. LEIDEN. Gehuwd: A. G. Govers jm. e<n M. C. Werter jd. P. F. J. Soupart w. en E. M. Poanmee jd. P. C. van Vldet jm. en M. Janssen jd. J. Kanibier jm. en G. de Boer jd. M. van Vreedendaal jm. en M. H. Gijzen jd. F. J. Brocaar jm. en A. M. Leget jd. P. Witsehburg jm. en-J. C. Otte jd. J. van der Weijden jm. en M. E. Parrdoo jd. C. van Vene- tier jm. en J. van Hooidonk jd. H. P. Traip jm. etn G. "Waasdorp jd. J. do Mooij jm. en C. M. van der Waato jd. C. A. Bimk jm. en J. van der Lelie jd. J. Gresale jm. en W. Sinteur jd. H. vaai den Oudenaillcr jm. en M. Smit jd. W. J asperse jm. en D. Buis jd. Geboren: Corneli-st z. v. J. Boeke en A. C. Oortgijsen. Samuel Willem, z. v. J. M. Sehreuder en J. van Leeuwen. Neei.tje, d. v. J. Kikkert en J. Blom. Maria Catiharitna Antonia, d. v. S. A. Broerse en H. E. Smit. Jan, z. v. W. van der lleyden en W. Verineij. Hen drik, z. v. H. J. Breaker en A. Hamerling. Gerretje Elisabeth, d. v. W. Dirk?© en ET A. W. Beyer. Engelbertus Maria, d. v. C. Slingerland en A. H. Vermeij. Hui- bertje, d. v. A. T. de Jager en J. Plan ken. Alada, d. v. P. van Hove en M. P. Flamman. Mariinus Willlem, z. v. H. Filippo en H. Pet. Johannes* z. v. F. van der Waals en G. Veldhuijzen. Pau lina, d. v. H. Vrijbloed en M. Diemei. Pieter Corhelis, z. v. H. Lacourt en J. Viele. Elisabeth Cornelia, d. v. Th. Fr. Heins en M. B. E. L. Beekman. Daniël, z. v. P. Sloes en J. Kop. Jo hanna AdrLana, d. v. A. J. Bavelaar en S. M. van der Zeeuw. Johanna Maria, d. v. H. J. Rijsbergen en J. L. Dobbe. Overleden: Levenl. kind v. K. Kalkhoven en J. M. C. Verhoeven. G. Punt ongeh. v. 52 j. J. M. Boon weduwe v. A. Draaisma 71 j. N. van der Weij den wed. C. Stam 89 j. M. van der Zanden geb. Briejer 34 j. Levenl. kind y, P^ J. van der Zanden eji M. Briejer. J. Verwer ongeh. v. 71 j. G. Miereraei m. 48 j. H. M. den Haan wed. J. Selier 54 j. Laatste berichten. Zweden. Weer heeft een Zweedsch minister over Zwedensch onzijdigheid gesproken. Nu was het von Sydow, de minister van bin- nenlandsche zaken. De regeering, zei hij in een redevoering, heeft eerlijk naar de strikste onzijdigheid getracht. De bezwaren zijn groot geweest en zijn nog niet voorbij. Geen enkel lid van het ministerie wenscht het land in een avon tuurlijke politiek te voeren. Wij staan ver af van de menschen zonder verantwoorde lijkheid, die het land in den oorlog wil len halen. Hun wegen zijn niet onze we gen. Aan den anderen kant is het moge lijk, dat Zwedens levensbelangen worden geschaad en wij ons niet meer onzijdig kunnen houden zonder ons zelf weg te gooien. Wij willen de onzijdigheid tot het uiterste, maar niet langer. Wij willen een eerlijke, Zweedsche onzijdigheid. Ven het Westelijk gevechtsterrein. PARIJS, 24 Augustus. Het officieele bericht van hedenavond luidt Levendige bedrijvigheid van de artillerie vanaf België tot dc Oise. De Fransche artillerie heeft de Duitsche batterijen, die Montdidier beschoten, tot zwij gen gebracht. Een bijna onafgebroken gevecht met hand granaten had plaats op verschillende plaatsen in Champagne en de Argonnen. Een afdeeling van 7 vliegtuigen heeft in den nacht van 23 dezer de stations van Tergnier en Noyon mot 80 bommen bestookt. Verscheiden branden zijn waargenomen. Van het Oostelijk gevechtsterrein. BERLIJN, 25 Aug. Van bevoegde zijde verneemt WolfFs Bureau: Zonder alle bijzonderheden van de onware berichten van Russische zijde afzonderlijk onder de oogen te zien, kan nogmaals het volgende uitdrukkelijk worden vastgesteld. Ten eerste: De in de Golf van Riga doorge drongen Duitsche schepen hebben daarslechtö lichte Russische strijdkrachten aangetroffen, die deels vernietigd, deels verdreven zijn. Van een grooten zeeslag kan dus in't geheel geen sprake zijn. Ten tweede: Aan Duitsche zijde zijn, behalve de in dc ambtelijke mede- deeling vermelde, geen verliezen geleden. Geen groot schip en ook geen kruiser is gezonken of ernstig beschadigd. ST. PETERSBURG, 24 Augustus. Mede- deeling van den grooten generalen staf Tusschen Bohr en Narew zijn wij uit onze algemcene stellingen op den linkeroever van de Boh: teruggetrokken. In overeenstemming met deze beweging hebben wij in den avond van den 22stcn (Zondag) de versterkingen van Ossowicc ontruimd, die in den sector van bedoelde stellingen lagen. De verster kingen, die het bruggehoofd beschermden, zijn opgeblazen en de houten gebouwen in brand gestoken. In de streek van Piszcza duurt een op 23 dezer (Maandag) begonnen gevecht voort. Marktberichten. AMSTERDAM, 25 Aug. Vee. Aangevoerd Ovette koeien, le qual. f 0,a f 0. 2e qual. f 0,a f 0.8e qual. f 0,a f 0,98 vette kalveren, le qual. f 1.22 A f 1.26, 2e qual. '1.20 A f0,3e qual. f 1,15 a f0,per kilo, graskalveren f0,a 000 melk- en kalfkoeien f 000 a f 000, 54 nuchtere kalveren f 12 a f 18, 00 schapen f 00 a f 00, 0 lammeren, 309 vette varkens, Hollandeche le qual. a c., idem 2e en 3e qual. a c., Overzeesche en Gelder- sche le qual. a c., idem 2e en 3e qual. a c. Franschea c. per kilo. In vette varkens geen handel. WOERDEN, 25 Aug. Kaas. Op de kaasmarkt waren heden 423 partijen aangevoerd. Men besteedde voor Goudsche kaas lste soort f51,a f53,dito 2de soort f46,a f50, dito rijksmerk f50,a f58,dito zwaardere f 52,a f 54.Alles per 50 K.g. Handel matig. Alles met condities. PL'RMERENB, 24 Aug. Kaas. Aangevoerd 149 stapels, f50.a f 53.50 de 50 K.G. Boter. Aangevoerd 1625 K.G. fl.551.60 per K.G. Eieren. fOO.O—0 per 100 et. Vee. 948 runderen vet vee, f 0,851,10 per K.G.; 34 paarden; 81 vette kalveren f 11,f20 per stuk; 271 nuchtere id., flO25 per stuk; 270 vette varkens, f0,840,92 per K.G.; 31 magere id. f35—45 per stuk; 178 biggen, f 1423 per 6tuk2616 schapen en lammeren. 8NEEK, 24 Aug. Boter. Aangevoerd 2/< v. Prijs le keur f56.Bij de vereeniging le k. fFabrieksaanvoeren 2/3 en 27/6 en f70. Noteering van de commissie der vereenig. voor boter- en kaashandelaren in Friesland: le soort f 70. Vee. Aangevoerd 248 kooien (45 vette), 460 kalveren, 000 nuchtere, f0—00, 209 schapen, 643 lammeren, 207 varkens en biggen. Prijzen van vet vcc per K.G. Varkens 3440 c.; Vette koeien 46 a 50 c. Handel in schapen vlug, in varkens en biggen traag. Lammeren prijshoudend, nuchtere kalveren traag, rest gewild. SCHIEDAM, 24 Aug. Moutwijn f21,—.Je never f 25,Commissie f 19.Stemming willig. Spoeling f0.90, Graanspiritus f 34 f36.Melasse Spiritus f81.Ruwe spiritus f 161/2—163/4. SIOMPWIJK, 24 Aug. Velling. Heden werden ter eierenveiling aangevoerd 2888 kip peneieren, die verkocht wènlen voor f 6,70 a f 7.15 de 100 stuks, benevens 16 eenden eieren, die f7.05 a f0.opbrachten per 100, ganzeneieren A cents per stuk. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 25 Aug. 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.9 Vlissingcn en de Bilt. Laagste barometerstand 748.5 Bodo. Verwachting tot den avond van 26 Aug. Meest zwakke veranderlijke wind, halfbe- wplkt, waarschijnlijk droog, behoudens kana op onweer. Dezelfde temperatuur.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3