DINSDAG 24 AUGUSTUS. 1915. BUITENLAND. De Oorlog. B JAARGANG No. 1785 Qcid6oh^(Bou/tcmt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. dit blad verschijnt elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen DeABONNEMENTSPRiJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjj onze enten II cent per week, f 1.45 per kwaPtaal. Franco per post fl.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 21/ü cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van t—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Vsrhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 oent, iedere regel meer 5 cent Wat nieuws. Voor ons lancl ten minste. D.-kend is Let groote. verschil in optre- luaselien onze ministers en hun cöl- Kü's ia Engeland. Terwijl ginds de- departementshoofden $tuili'r m nauw contact st-aan met het ibuek°cii in openbare vergaderingen hun feuiiren en plannen verkondigen, trekt n vj.ierlandüch Staatsman, zoodra hij tuistéi' wordt, zich terstond angstvallig ru''. In het Parlement moet hij natuur- k jgntwoorden op hem gestelde vragen, hr daarbuitenEen minister mag ns een commissie installeeren, doch dan 6cliiet.lt zulks met een vooraf opgeschre- ,n rede, welke sober mag worden he ilwoord, doch niet bediscussieerd. Verder lag een lid van het Kabinet eens hier of iar een tentoonstelling openen of en proefrit meemaken, wat hij dan zegt... igt niets. En overigens moet men door in. rviews of informaties te weten trachten i komen, wat men van de regeering te achten heeft een poging, welke vaak i niet veel uitloopt. In deze stijfdefti'ge regeeringshouding eelt echter de oorlogstoestand ook opeens i einde gemaakt, aan één departement minste. Of zageni we niet minister osthuma frank en vrij discussieeren in jmmissies, zooals voor de volksvoeding en iolenvoorziening. Z. Exc. nam hierbij de discussies ieel en van de verga ring kwam een groot verslag in de rant. Dat is waarlijk voor ons land wat ieuws, een breken met de geheimzinnig- 'i, waarmede onze regeeringspersonen .1 tot dusverre plachtten te omringen. Is nu maar de vraag: levert dit open- ar optreden van minister Posthuma goe- resultaten op, bevalt hét Z.Exc., baart hem geen onvoorziene moeilijkheden, ,i\ hij er alle consequenties van aan aarden? 'De practijk zal dit hebben uit te wijzen n daarvan zal het voor een groot deel af buigen of ook na dezen abnormalen tijd le bres, ontstaan in den muur, waarach- er onze ministers stonden verscholen, ge pend zal blijven. Ambtelijke geheimzin nigheid zal in ieder geval wel trachten, net allerlei paperassen, waanan we toch veel te veel hebben, dat gat te dichten, maar, als 't naar buiten treden van dezen minister goede gevolgen blijkt gehad te hebben, zal zijn voorbeeld wel navolging blijven vinden. Wat ons waarlijk zoo kwaad niet lijkt. hulpkruisor on een Duitsche torpedo jager in den grond geboord. Op het Westelijk oorlogsterrein is de strijd in de Vogezen hervat. De Bel gische kuet werd gisteren beschoten.— Op het Oostelijk oorlogsterrein bieden de Russen krachtigen tegenstand, doch zonder veel succes. De Duitschers ver overen de vesting Ossowietsj en nemen Tykozin. - Van het Zuidelijk oorlogs- terrein geen nieuws. - Een Russische Van het Westelijk oorlogs terrein. Nieuwe strijd in de Vogezen. Het Duitsche "hoofdkwartier deeilt mede: Hedenmorgen versoheen een vloot van ongeveer 10 schepen voor Zeebrugge en stoomde weer weg, na door de Duitsche kust-artillerie beschotten te zijn, in noord westelijke richting. In de Vogezen zijn nieuwe gevechten ten N. van Münster, op de linie Limge- kopf SchdtzmanméeBarrenkopf aan den gang. Fransche aanvallen bereikten in den avond van 22 Aug. gedeeltelijk de Duitsche stellingen. In tegenaanvallen werden de Franse-hen op den Lingekoipf weer teruggeworpen; op den Sohrateman- mele en Barrer./kopf duurde een, hevige na-strijd den 'heeletb nacht voort; onge veer 30 Alpenjagers werden gevangen ge nomen. Bij Wairin, ten Z.W. van Rijssel, is een Britsch vliegtuig naar beneden geschoten. Uit Parijs wordt geméld: In A-rtois en vooral bij Neuville en Rocklincourt wa ren de Duitsohe batterijen zeer actief; zij werden hevig bestookt door de Fransche artillerie. In, den sector van Souchez en Neuville was er geweervuur en gevechten met handgranaten, zonder daf de infanterie in den strijd kwam. Een wederzijdiach geschutvuur, dat vrij •levendig was, werd afgegeven bij Roye, op de hoogvlakte van Queraievière, aan het Aisne-front en om Reims. In de Angonne waren korte gevechten •met bommen en handgranaten aan den westelijken hosclirand, bij Fontaine Ma dame en Courte Chassée en in het bosch van Bol ante in Woevre. met bommen en handgranaten. In de Vogezen was bij de Fecht slechts geschutvuur. Op de Lingekopf en Barrenkopf hebben de Frainschen, na een hevig gevecht en ma een bijzondere goede voorbereiding door het geschut zich meester gemaakt van eenige Duitsche loopgraven. 'Op 22 Augustus bombardeerde een Fransche vlieger de stations van Lens Hénin, Liétard en Loos en de spoorweg van Rijssel naar DouaL Beschieting van de Belgische kust. Men meldt d.d. gisteren uit Vlissingen: Hedenmorgen vroeg werd uit de richting der Belgische kust een buitengewoon jzwaar kanongebulder gehoord en vuur stralen waren af en toe duidelijk waar neembaar. Het kanongebulder was af komstig van Engelsche oorlogsschepen, die ongeveer ter hoogte van Knocke lagen. Een ander telegram luidt: Vanaf he denmorgen 5 tot 8 uur hebben een 30-tal oorlogsschepen de kust en de haven van Zeebrugge beschoten. Of er schade aange richt is, kon men niet zien. De oorlogssche pen vertrokken later om de Noord. (Volgens dit bericht zou dus niet Knocke doch Zeebrugge beschoten zijn.) Van het Oostelijk oorlogs terrein. De Russische gevechtslinie. Overal hebben de Duitsche en Oosten- rijksche troepen hun offensief op de Oos telijke gevechtslinie voortgezet. De bijzondere correspondent van de „Lokal Anzeiger" uit het oorlogsperskwar- tier seint aan dit blad, dat de sedert da gen voortgezette grootere en hardnekkige gevechten om Brest Litowsk den vorm be ginnen aan te nemen van een grooten veldslag. De Russen hebben op de geheele ljnie groote strijdkrachten vereenigd, waardoor de voorwaartsche beweging van de verbonden Duitsch-Oostenrijksche troe pen wel niet opgehouden, doch vertraagd zou kunnen worden. Inmiddels blijkt hier uit, dat de Russen zoo lang mogelijk de omsingeling van Brest Litowsk willen op houden. Daarentegen wordt met de moge lijkheid rekening gehouden, dat onver wachte moeilijkheden bij het terugtrekken naar het Oosten zich zullen voordoen en de op die punten aanwezige Russische strijdkrachten gedwongen worden, een wanhopigen tegenstand te bieden. De ver bonden Duitsch-Oostenrijksche troepen dringen, ofschoon langzaam, gestadig voorwaarts. Het leger van aartshertog Jo zef Ferdinand in vereeniging met de groep van Koves en andere Duitsche troepen hebben aan weerszijden van de Boeg, in het Zuiden der vesting en in het Westen tegen het Noorden, den spoorweg van Wy- soko Litowsk tot aan de Narew, Noorde lijk van Bjelsk, overschueden. De „Berlingske Tidende" verneemt uit Parijs, dat telegrafische berichten uit Pe- trograd over een met kracht voortgezette ontruiming van Bialysh/ck gewagen. De regeering stelde daarvoor 5 miliioen roe bel ter beschikking. In Riga bevinden zich nog 300.000 menschep; zij beerev^ Duna. De stad wordt aanhoudend ^aoor Duitsche vliegtuigen bezocht, welke van Tukhum komen. Tegenover den toestand in het Oosten, zegt de ,,Hamb. Nachr.", geeft het groot ste deel der Italiaansche pers alle mooi- p rate rij op. Duitschlands jubel over zijn krijgsgeluk, zou de „Corriere della Sera" schrijven, is evenzeer gerechtvaardigd, als de groote bezorgdheid van Ruslands bondgenooten. Het Russische leger blijft onze verwachtingen wekken, maar de ru we werkelijkheid der laatste feiten dient onder het oog gezien. In Londen bespreekt men zelfs een mogelijken marsch naar St. Petersburg of Moskou. Dit is weliswaar toekomstmuziek, maar even erg is de mo gelijkheid, dat Duitschland zich met groo te troepenmassa's werpt tegen het Wes ten, en Oostenrijk tegen het Zuiden. Dan staat de beslissing van den oorlog op het speL De hoop om de Balkanstaten hun onzij- digheié te doen opgeven, is verminderd, ofschoon zij bij een overwinning van de centrale mogendheden tot yasalstat-en van dezen zouden worden verlaagd. De vier bond moet alleen op eigen kracht vertrou wen. Hij beschikt over groote menschen- materiaal, de vrijheid ter zee en de moge lijkheid elkander wederkeerig te steunen. Maar dit is nog niet voldoende. Het is noodzakelijk, dat Konstantinopel valt, dat Engeland den algemeenen dienstplicht in voert en alle krachten worden ingespan nen om den voorsprong van de centrale mogendheden op het stuk van legeruit- rusting in te halen. In een tweede artikel van hetzelfde blad klaagt de militaire medewerker er zeer over, dat Nikolajewitsj Nowo George- jewsk niet liet ontruimen. De eenige ver ontschuldiging zou wezen, dat het Russi sche leger zonder het groote oponthoud der Duitschers voor de stad verloren zou zijn geweest. Duitsche overwinningen. Uit de offioieéle communiqués vallen ais de meest merkwaardige oorLogsfedten te vermelden, de verovering van Ossowietsj en de inneming van Tytkozan door de Duitsohe troepen. Hieruit blijkt, dat de Russische tegenstand steeds meer en meer onvoldoende blijk! Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Na drie maanden. Heden is het drie maanden gé'.eden aldus het Oostenrijksoh legerbericht dat onze vroegere bondgenoot ons den oorlog veiikfiaarde. De tallooze aanvallen der Italianen hébben, nergens tot het be oogde doel geleid, maar wél ontzagflijke offers gekost. Onze troepen houden nog steeds hunne stellingen aan of dicht bij die grens bezet. Dat er in idie drie maanden weinig ie uitgericht, moet een ieder erkennen. En dat het er voor de Italianen niet bijster mooi uitziet, valt ook niet ie loochenen. De Jongste tegenberichten van beide zij den spreken, wel weer van gevecht-en, hier en overwinningen daar aan bedde zij den! doch 't begint vervelend te wor den elkejj dag. dienzelfden schotel oorlogs- Op Zee. Een Turksch transportschip vernield? De correspondent van de „Times" te Mytilene seint, dd. 21 dezer: Een daad, die in het gewicht van haar gevolgen zoo niet in stoutmoedigheid van uitvoering te vergelijken is met wat luite nant Warneford (die uit een vliegtuig een Zeppelin vernielde) heeft gedaan, is, naar ik hoor, den 12den dezer door vliegluite- nant Edmons in de Dardanellen verricht. Terwijl hij in een watervliegtuig over de zeeëngte vloog, zag hij een Turksch trans portschip met troepen, recht aankomen de op de plaats waar hij heen giug. Hij daalde laag genoeg om zware bommen midden op het dek te kunnen laten vallen. Het schip werd vernield en zonk, zoo ge looft men, met alle troepen aan boord. De gevechten In de Golf van Riga. Naar aan de „Times" uit Petrogrado ge meld wordt, heerschte aldaar groote vreugde over de overwinning in de golf van Riga behaald. Onder de Duitsche oorlogsschepen, die tot zinken werden gebracht, was de „Moltke.'* Vier groote lichters, die te Pernau sol daten landden, werden buitgemaakt en de soldaten omsingeld en gevangen genomen. Volgens de „Roossky Invalid" zijn de voornaamste eenheden der Russische Oost- zeevloot niet in de golf van Riga, die door kleinere oorlogsschepen en mijnen verde digd wordt. Gelijk men weet, maakte de Russische marine-staf melding van het doen zinken of buiten gevecht stellen van twee krui sers en acht torpedobooten. Tevens werd gemeld, dat een Engelsche onderzeeër een groote dreadnougt der Duitsche vloot in de Oostzee had getorpedeerd. De „Moltke" waarvan het verlies niet officieel gemeld wordt is een zusterschip van de „Goeben". De kruiser nieet 22.640 ton en i9 gewapend met 10 kanonnen van 11 inch en 12 van 5.9 inch. De duikboot- eti mijnoorlog. Lloyds meldt, dat 't Engelsche stoom schip „Martha Edmonds" gezonken is. Do bemanning is aan land gekomen. Het Engelsche stoomschip „Dlomed'* is tot zinken gébracht. De bemanning id ontscheept. Twee Franscho torpedobooten ont moetten in den lafgeloopen recht een torpedobootvenaieler bij Ostende en brach ten dezen na oen gevecht tot zinken. Do Fransche schepen .'edien on,be tee k encode schade. - Op 16 Aug. boorde een Duitsche on derzeeër aan den ingang van de Fimscho Golf een Russisohen hulpkruisor door een torpedosohot dn den grond. In don nacht van 22 op 23 Aug. werd een Duitsche voorpost-boot voor Zeebrug ge door twee vijandelijke torpedo jagers aangevallen en na een dappere verdedi ging tot zlniken gebracht. Een déél der bemanning werd gered. Duitschland en Amerika. Iüon oordeel van Rosevclt. De Now-Yorksche bladen bevatten, naar uit TVnwreyorlr wnrrlt remeld. do bladen wordt voorgesteld, dat het antwoord van Duitschland op onzo jongste nota, nl, het in den grond boren van do „Arabic", den consequenten moord op sommige Ame- rikaansche burgers, beantwoord diende te worden door wegzending van den ambassa deur Bernstorff en afbreking der diploma tieke betrekkingen met Duitschland. Ik hoop van harte, dat de Rogcering daartoe niet zal overgaan. Immers zulks zou een nieuwe krenking zyu Yan de eer en de belangen van Amerika. De nota van den President aan Duitschland in Februari jl. was een uitstekende nota, wanneer men zich er maar aan had gehou den, maar iedere volgende nota was niets anders dan zwakheid en beschroomdheid van onze zyde. Het in den grond boren van de „Lusitania" en de „Arabic", de aanvallen op de „GulUight" en de „Falaba" en dergelijke incidenten zijn het aanmatigende antwoord, dat door deze zwakheid werd geïnspireerd. Duitschland zal zich weinig bekommeren om afbreking der diplomatieke betrekkingen, want de tijd, dat woorden tot deze natie go- richt moesten worden, is lang voorbij en het is onbegrijpelijk voor Amerikaansche burgers, die de erfgenamen van de tradities van Washington en Lincoln beweren te zijn, dat de vertegenwoordigers van onze Itegceriug niet inzien, dat de tijd voor daden is gekomen. Wat thans ia gebeurd, is een nieuw betreu renswaardig bewijs van de onwijsheid van ons volk, toen het dertien maanden geleden er niet op aandrong, dat een begin zou wor den gemaakt met actieve militaire toebe reidselen. FEUILLETON. De noodlottigé erfenis. 39) Waartoe zou uitstel dienen? vervolgde d'Alleret, die zich reeds meester van het terrein voelde. Het zal wel overbodig zijn u te zeggen, dat ik slechts over beperkten tijd te beschikken heb. Gij weet, dat mijn .aanwezigheid te Parijs dringend noodig is, niet alleen voor mijn eigen belangen, maar ook, en zelfs in de eerste plaats voor die van den lieven kleine, die den naam d'Al leret zal doen voortleven. Gij hebt gelijk. Trouwens, ik was van te voren reeds besloten uw raadgevingen op te volgen, omdat Bernard ook altijd, een zoo onbeperkt vertrouwen in u heeft ge steld. Wat mij alleen nog deed aarzelen, was de gedachte aan mijn lieve Rosie Rosie? Mijn eenige zuster, die het mij hard zal vallen te verlaten, terwijl ook zij mij slechts met droefheid zal zien vertrekken. Een diepe rimpel doorploegde het voor hoofd van d'Alleret. Wanneer zij u liefheeft, zeide hij, zal zij geen hindernis voor u willen zijn. Zij zal begrijpen, dat die reis dringend noo dig is. Zeker, maar toch is mijn aarzeling zeer verklaarbaar. Gij zelf zoudt aan mijn kant moeten twijfelen, wanneer ge mij zonder moeite of strijd den laatsten band van gehechtheid zaagt verbreken, die mij overblijft. Tellen Liane en ik dan niet mee? O! gij kunt u niet beleedigd voelen M«e een zoq natuurlijk leedwezen, maar misschien is er nog een middel om alles te schikken. En dat is? Wanneer wij Rosie eens meenamen? Dat zou een groote fout zijn, waarover gij en zij weldra berouw zouden hebben. Waarom? Sta mij toe 'eenige opmerkingen te maken. Gij weet welk een rijkdom u te Parijs wacht en dat uw leven daar niots gemeen zal hebben met dat waaraan gij hier gewend zijt. Zonder u iets kwetsends te willen zeggen, mag ik u toch niet ver zwijgen, dat gij en miss Walton bestemd zijn om in geheel verschilLende sfeer te leven. Zelfs al zou zij er in toestemmen met ons mee te gaan, dan zou zij daar ginds in een omgeving komen, waar men haar eenigermate. als een ondergeschikte zou beschouwen, als een arme bloedver wante, wat altijd vernederend moet zijn. Trouwens, later zal niets u beletten u met haar te hereenigen. De tegenwoordige scheiding zal dus slechts een tijdelijke zijn en niet langer behoeven, te duren dan gij- zelf wilt. Lizzie drong er niet verder op aan en de kwestie was dus opgelost. Ofschoon d'Alieret het spel gewonnen had, oordeelde hij het toch dienstig, het vertrek zooveel mogelijk te bespoedigen. Er was voor hem allés aan gelegen om de jonge weduwe en het kind, dat mil- lioenen vertegenwoordigde, geheel weer loos in zijn macht te hebben. Hij nam zijn Intrek in een hotel te Chicago, hetzelfde waar zijn medeplich tige logeerde, maair hij was den meesten tijd in het huis van hem voor wiens broeder hij zich Hét doorgaan, regelde zoo snefl mogelijk de zaken en drong er bij Lizjzie op aan, dat zij spoed zou maken met haar toebereidselen tot do reis, onder voorwendsel, dat e'lken .dag langer afwe zigheid uiit Parijs hun gemeenschappelijke belangen zou kunnen benadeelen. Na eenige dagen was alles, wat Lizzie niet kon meenemen, verkocht en vertrok zij met haar gewaand en zwager naar New-York. - Rosie vergezelde haar daarheen en bleef bij haar tot zij op de boot was en het san gegeven werd, dat allien, die de reis niet zouden meemaken, aan wal moesten gaan. IV. EEN NIEUWE MISDAAD WORDT VOORBEREID. Met buitengewone plechtigheid deed Hector d'Alleret den lijkdienst voor zijn broeder te Parijs plaats hebben. De Noter-Dame was geheel met zwart bekleed, terwijl op geregelde afstanden het wapenschild der graven d'Alleret was aangebracht. In het midden van de kerk stond, op een katafalk, bedekt door een zwart flu- weelen kleed mat zilver geborduurd, de lijkkist, waaromheen da kransen waren opgestapeld. Een m:e met muziek van de eerste kun stenaars van Parijs werd opgedragen en bijgewoond door alles wat de hoofdstad aan adel van geboorte en van geld beza! Na» afloop van de mis kwamen aTem him (rouwbéklag doen aan het hoofd der familie, -terwijl men vervolgens een eer biedige buiging maakte voor de beide da- I mes,, waarvan de een d-e weduwe en de andere de schoonzuster van den overle dene moest zijn, maar wier gelaatstrek ken men niet kon onderscheiden door de dichte zwarte sluiers die ze bedekten. Men had iln het hotel Courtevron aan de Avenue Friediandi, dat Hector d'AlI-e- ■ret -thans betrokken, had, nog de uitnoo- diLgingalijsten gevonden voor de begrafe nis van den ouden markies, waarop de namen voorkwamen van allen, üllie met de familie in betrekking stonden en aan al die adressen had Hecto-r opnieuw een uitnoodiglng gezonden voor den lijkdienst van den jongsten broeder. Lizzie had- anders liefst een minder op zienbarende plechtigheid gewenscht. Nooit had zij zich zoo allleen gevoétd, ais te midden van deze menigte, onder wie er geen was, die eenlg deel kon ne men dm haar touw, omdat geen van aken den overledene had gekend, behalve dan Hector, maar ook bij hem bespeurde zij weinig meer van de smart, die hij bij haar eerste ontmoeting had voorgewend. Reeds tijdens den overtocht had zij er berouw over gevoeld» haar geboortegrond te hebben verlaten. Zij vroeg zich af of zij geen onherstel bare fout begaan had met het eenige we zen, op wéiks toewijding en aanhanke lijkheid zij rekenen kon. achter te laten. Zelfs de attentkea, die haar zwager haar op reis bewees, waren haar hinder lijk. Altijd was die man om en bij haar, alsof hij haar bewaakte. Helaas, het was te laat om terug te keeren. Bij haar aankomst te Parijs wachtte &qor een nieuwe teleurstelling. De weelde, waarmee haar zwager zich omgaf en waarin hij zich gélukkig scheen te voelen, maakte haar ongerust. Niet alleen in het uiterlijk, maar ook in smaak en gewoonten was het onder scheid tusschen Bernaixl en Hector d'Al leret hemelsbreed, maar wie haar vooral tegenviel was Liane. Haar had zij zich voorgesteld als een aaruzierillijke dame, gedistingeerd in uiter lijk en manieren, maar in plaats daar van vond zij een wuft, behaagziek vrouw tjes dat het leven als een spel scheen o>p -te vatten. Niet dat de begroeting aan hartelijk heid te wensoheu overliet; de vrouw van Hector had haar in de armen gedrukt en op bedde wangen gekust, zij had met haar fijne ik anten zakdoek eondge tranen afge- wisoht bij hert. zien van haar rouwgewaad maar terstond daarop wae wij zoo lucht hartig met haar aan het babbelen, ge gaan, dat het Lizzie niet mogelijk was nan haar oprechtheid te gelooven. Waar die vrouw ging, omgaf haar eea wolk van geuren, haar kleed ing was op zichtig, haar manier van doen luidruch tig. Nogmaals trachtte Lfazie er zich van te overtuigen, dat de schuld van haar; tefleurstelliing bij haarzelf lag. Wat wist zij, de burgeriijk-opgevoeda Amerikaansche, van: deze wereld? Zij kende van dit land wél de taal, dié haar moeder, een géboren Fran^adse^ haar had geleerd, maar met de zeden «ai gebruiken was zij ten. eenenmale onbe kend en daarom kon, hetgeen haar on aangenaam aandeed, hier weL heel go» woon zijn, (\Yprdt vervolgd.J

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1