KRONIEK. 1914. 18 Augustus. Het Belgische hoofdkwar- tier wordt eerst naar Mechelen, dan naar Antwerpen overgebracht. de laatje 8 centime per maand interest. Die van 20 francs zullen na een jaar weer ingetrokken kunnen woixlen; de regee- ri.ng betaalt daarvoor dan 21 francs, ten- rij zij ingeruild worden voor staatspapie- ren van hoo-gere waarde. Een vrouwelijke soldaat. Een 17-jarig Russisch mciisje, dat aJs gewoon soldaat dn .bet Russische leger gediend heeft, be vond zich, naar een Dultsch blad be richt, bij een der vele gevangenen-trans porten, <d.ie in de laatste dagen het station van Dirschaul tol West^Pruiisen. passeer den. Het meisje, uiit Siberië afkomstig, werd in <le loopgraven, waar het de telefoon bediende, door de Duitsche soldaten ge durende een stormaanval! gevangen ge nomen. Zeer veutheugd was de Russin, •toen zij dn Dirschau een dame ao.ntrof, die haar in het Russiiisch kon he woord ölaan en omtrent haar lot als krijgsge vangene kon geruststellen. Poofsche schutters. Over Bazel wordt aan don „Lokal Anzeager" gemeld, daJt vr.lgens bet Pool sell o Persbureau te Rap- persw.il aan hot Meer van Zürich, de Poolsche bladen de oprichting melden van klein6 afdeeLingeri Poolsche schutters te Warschau. De „Koerjer Naradowy" te Warschau begroet die afdeeUngen met de woorden: Morgen duizenden uw voor beeld volgen en de droom van de onaf hankelijkheid van Polen zal verwezen lijkt worden." BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Kon. Nat. Steuncomité 1914. Menige industrieele onderneming, die tot nog toe niet of in geringe mate leed onder financieele gevolgen van den oor log, zoude zeker gaarne iets doen, om den druk op tienduizenden landgenooten dooi den oorlog gelegd, wat te lenigen, door een flinke bijdrage te storten voor de kos ten van liet Nationaal Steuncomité. Zij staan echter voor de moeilijkheid, dat in d© toekomst ook wellicht in hun eigen za ken in de behoefte van de aan die zaak verbonden werkkrachten voorzien moet worden. Daarom zijn zij huiverig nu reeds belangrijke giften te schenken, hoewel zij inzien, dat deze tegen den komenden win ter zeer noodig zijn. Het Kon. Nat. Steun comité vestigt daarom de aandacht op een 'ln"''u'"'n pn/f-r groot-in dus- De Firma G. S., en Co. te H. heeft ten uuim.t Hot Kon. Nat. Steuncomité een bijdrage van f25.000 beschikbaar ge steld onder de voorwaarde, dat mocht haar fabriek verplicht worden haar be drijf tengevolge van de oorlogscrisis ge heel of gedeeltelijk stil te zetten, dit Co mité tot een maximum van genoemde som aan de firma zal terugbetalen, hetgeen zij boven een bedrag van f 100.000 voor onder steuning van haar personeel zal besteden. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft deze milde gave onder de genoemde conditie met groote dankbaarheid aanvaard. Opge merkt moge nog worden, dat ofschoon na tuurlijk onder de huidige omstandighe den omtrent geen enkel bedrijf zekere voorspellingen te maken zijn, de vooruit zichten van genoemde onderneming gun stig zijn, mits zij bij voortduring de noo- dige grondstoffen zal kunnen blijven aan voeren. O p k o m" st van landstorm- p, 1 i c h i i g e m u ii t het b ui- it e .ni 1 and. Men deelt ons mede: Indien landstorinplichtrigen buiit en stand© wonen, stelt di-t hen alleen dan vrij van opkomst in werkelijiken dienst, wanneer zij in een ander land gevestigd zijn dan in Du'ilschland of België. Wie in Dudtsohta.nd of <m België woont, moet evengoed opkomen als degene, die in Nederland woont. Zelfs hebben zij, die in Duitschland of iin België wonen of ei verblijf houden, nog een bijzondere ver pachting bovendien. Zij moeten namelijk reeds wanneer de machtiging tot oproe ping van den landstorm is verleend, naar Nederland terugkeeren en. zich daar bij den burgemeester aanmelden, ook zonder dat zij in dienst zijn opgeroepen. Die machtiging is al in. Augustus 1914 bij Ko ninklijk besluit verleend. Al degenen, die landstoi-mpiidhtig waren en zich in Duitschland of in België ophielden, héb ben zich toen voor zoover zij althans niet om een bijzondere reden daarvan ontheven waren naar Nederland moe ten begeven, in afwachting van hun mo gelijke oproeping. En zoo zouden ootk zij, die nu landstormplichtig worden en zich ir. Duitschland of Bei'.gië bevinden, naar Nederland moeten terugkeeren, al worden zij ook eerst later of mogelijk in hert ge heel niet opgeroepen. Deze verplichting lis nu tijdelijk afgeschaft. De verplichting om in dienst op te komen, wanneer men daar toe wordt opgeroepen, is voor de in Duitschland en België wonende of ver toevende landstormplichtigen evenwél on veranderd blijven bestaan. Zij mogen al leen maar in het buitenland blijven, zoo lang zij niet behoeven cp te komen. Wor den zij opgeroepen en voldoen zij niet aan de oproeping, dan steYen zij er zch aan bloot, als deserteur te worden behandeld. Verder verdient het nog de aandacht, dat zij, die dm een vreemd land zijn, élr ders dan in Duutse'hland of België, alleen vrij van opkomst zijn, als zij er geves tigd zijn. De Landstormplichtige, die zich sTechts tljdeJijk in den vreeande ophoudt het- yow betzjj vflor fcegioefté» andere redenen moet in ieder geval aan een oproeping voldoen, onverschillig hoe ver hij van Nederland verwijderd üs. De Ned. Gezant bij 't Vaticaan, Een Stefani-telegram uit Rome, d. d. gisteren, meldt nader: Mr. Regout, de Nederlandsche gezant bij het Vaticaan, bracht hedenmorgen een bezoek bij den kardinaal-staatssecretaris Gasparri en mgr. Fedeschini. Z. H. de Paus zal den gezant Donderdagmorgen ontvangen; alsdan zal deze zijn geloofs brieven overhandigen. Offtcdeele tegenspraak. Het Nederlanidsche gezantschap (te Pa rijs zond aan de Fransch© bladen een nota waarin wordt tegengesproken een bericht, dat door verscheidene F ranse he bladen was opgenomen, waarin werd ge meld, dat het schip „Bengalen" van de Rottere!amsche Ltoyd aan de kust van 'tici.7.ë was aangehouden, geëscorteerd door Fransche kruisers en vervolgens naar Malta gebracht. Het zou volgens die bladen Duitsche duïkbooten moeten voor zien van benzine. Het gezantschap verklaarde, dat uit een nauwkeurig onderzoek van de Neder landsche regeerimg was gebleken, dat de lading va.n het schip noch naphta noch benzimo bevatte, zoodat het vermoeden, dat het schip Dudtsche duikbooten daar van moest voorzien volkomen ongegrond was. Het communiqué bevat verder nauw keurige aanwijzingen over bestemming en lading ten bewijze, dat ai'Les in orde was met do lading van het schip. Verblijf ontzegd. De territoriale bewei'lhebber iin Zeeland enz. heeft het verblijf ontzegd in zijn ge bied aan: Oscar Li-evens, geboren 1 Aug. te Leede (België) wonende aldaar, wegens poging tot spionnage en. -het zich bij herhaling wi het openbaar op minachtende wijze uitlaten over het Nederlandsche leger; Camiel van der Huijte, oud 19 jaar, geboren te GMnge (België) wonende te Clioigie (Z.) wegens herhaa'de pogingen- tot smokkelarij; Joseph Thuij, geboren 23 Nov. 1893 en Francais Thuij, geboren 9 Oct. 1891, bei den geboren te Sint Gilles Waes (België) en wonende te Clinge (Z.) wegens het) rich krachtig verzetten tegen de van de zijde van het militaire gezag voor Clinge getroffen bepalingen van orde. Al deze vier mannen zijn van Belgische nationa liteit. Grensverkeer. Aan de grenzen bij Dinxperlo werden gisteren alle kerkbezoekers, welke van daar naar Suderwick ter kerke gaan, dooT de grenswacht aangehouden om te onderzoeken of deze ook kerkboeken bij zich hadden. In dit geval werden ze niet iten. daar men geen kerkboeken MeeL De conferentie met den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op diens Dep. in zake de meelvoorziendng werd bijgewoond door den heer Koster uit'Leiden en den heer Cramer u:lt Rijs wijk, resp. voorz. en secr. van de Ned. Vereen, van Meelfabrikanten, de Comm. voor den Graanhandel uit Amsterdam en het Comité van Graanhandel!aars uit Rotterdam, den Bond van graan- en z-aad importeurs te Rotterdam en de Ver een. voor den graan-, zaad- en meelhan- del te Amsterdam, den heer Willebeek Je IVIair, graan importeur ftp. Rotterdam, voorts door de heer en Van Stoük uit Rot terdam en Kröller uit 's-Gravenhage, ad viseurs van de Regeering in zake den graan- en meelharadel en door den direc leur van het Rijksbureau voor de distri butie van graan en meel, den hecT Van Stdpriaan Luiscius. De vertegenwoordigers van de Vereeni- ging van Meelfabrikanten en de heer Wil lebeek le Mair, die het request aan den minister, naar aanleiding waarvan de bijeenkomst was uitgeschreven, niet had den onderteekend, waren op hun verzoek tot bijwoning van de conferentie uitgenoo- digd en hebben hun belangen nader be pleit". De conferentie liep over de beide vol gende punten: 1 Vrijlaten van den handel in tarwe en meel, en, indien daartoe niet mocht wor den overgegaan, de handelaars en de agenten in die artikelen in de gelegenheid te stellen, hun aanbiedingen te doen aan het Rijksbureau; 2. Inperking van alle regeeringszorg be treffende den invoer van graan, speciaal voederartikelen, tot de door de regeering gewenschte opgave ter controle. Suiker. Men meldt uit Amsterdam: Het is het Suikerbureau gebleken, dat sommige personen van meening zijn, dat de handelsprijs van gemalen Melis I in geen geval hooger zou mogen zijn dan f 48.50 per 100 K. G. contant met l'/2 pCt. korting. Intusschen geldt deze maximum prijs in de loopende campagne slechts voor verkoopen direct door raffinadeurs of commi ssion ara's gedaan en is 't aan tus- schenhandelaren en grossiers niet verbo den boven dezen prijs een kleine winst te bedingen. IJ snood'. Door den eno-imen uitvoer van viech naar het buitenland heerscht zeer groote ij snood. De fabrieken zijn niet in staat het noodige ijs te levevren, zoodat het ver dere uk. Noorwegen wordt betrokken. In overleg met de nfneme-i's is besloten den prijs van het ijs 1e vephoogen, zoo lang deze abnormaal drukke tijd heerscht. Gebrek Aan garens. De firma Van Heek en Co. te Enschede zal hare fabrieken deze week vijf dagen laten werken wegens gebrek aan garens. Een Katholiekendag voor Groningen. De propagand.iclub „St. Paulus" te Gronin gen heeft béBloten het initiatief te nemen tot het samenroepen van een vergadering van afgevaardigden van alle katholieke vereeni- gingen uit de provincie en het dekenaat Groningen, op Zondag 6 Sept. e.k., ter be spreking van de mogelijkheid van het orga- niseeren van een Katholiekendag in den geest van de Katholiekendagen in andere bisdommen en op politiek gebied als de Friesche landdagen. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal op Vrijdag 20 Augustus s. niet plaats hebben. De gewone audiënties van den minister van Justitie en van den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Za ken, zullen op Zaterdag 21 Augustus e.k. niet plaats hebben. De minister van Oorlog. De minister van Oorlog verliet gaster- avond voor eenige dagen de Residentie tot het bezoeken van eenige plaatsen in Zee-land en Noord-Brabant. Zijne Excel4- lentie ife daarbij vergezeld van de hoof den der Ie en lie afdeeling van zijn de partement en van zijn adjudant. Raad van Toezicht op de Spoorweg- diensten. De Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten. daartoe gemachtigd door den minister van Waterstaat bij beschikking van 9 Augustus 1915, bepaalt., ingevolge het voorschrift van art. 42. alinea 2, van het Kon. besluit van 11 Mei 1911 tot rege ling van het algemeen toezicht op de spoorwegdiensten, dat het baanvak Uit hoorn—Afiphen-Oudshooroi der spoorwe gen in den iHaariemmermeerpollder en cmgeviing zal behOoren tot het. 13de dis trict en alaoo onder het dagelijksch toe zicht van den districts-inspecteur der spoorwegdiensten R. van Harencarspéi, c.i., te Haarlem, zal staan. Gemengde berichten. Rampen en ongelnkken. Uit Perse (Dr.) meldt de „Ass. Ct.", dat op 20 minuten van Groningen, de bliksem sloeg in de woning van W. P. aan den Peizerweg. De vrouw stond in de open zijdeur, een venter voor haar, dus buiten, zijn waren aanbiedende; haar echtgenoot zat in een zijkamertje met twee kinderen en een oude moeder om de tafel. Plotseling was alles vuur en zwaveldamp om hen heen. De vrouw zeeg bewusteloos neer. Haar echtgenoot zag haar nog vallen, maar viel toen ook van zijn stoel, terwijl een groote ruit van het raam, waarvoor hij zat, stuk sloeg. De oude vrouw en de kinderen bleven ongedeerd. Weldra kwamen ook de ouders weer bij, doch de man voelde zich 's avonds nog zwaar in het hoofd, terwijl het de vrouw nog in de ooren suizelde. De venter, die was blijven staan, klaagde over pijn In de keek en vervolgde eerst den tocht met zijn kaf, doch* voelde zich ras zoo onwel, dat hij weef stadwaarts moest trekken. Men meldt nader uit Uorincnem De 14-jarige jongen, die te Dalem bij Go- rinchem door den bliksem werd getroffen, was aanvankelijk verlamd. Eenige uren later kon hij zijn leden weer bewegen. Aan een zijde van net lichaam is de getroffene -van de kruin van zyn hoofd tot aan zjjn teenen ge schroeid. De bliksèm had een gat in het dak van het huis geslagen en een uitweg beneden door een openstaande deur gezocht, waarin de jongen stond. De ouders en een kind stonden in de onmiddellijke nabijheid, doch werden niet getroffen. De bliksem heeft geen brand aan het huis veroorzaakt. Gistermorgen vroeg werd brand ontdekt in het s.s. Antinor van de Stoomvaart Mij. „Oceaan", liggende aan de Javakade te Am sterdam. In ruim 4 brandde door broeiing de lading veevoer die daar geboreen was. De drijvende stoomspuit Jason werkte met 5 stralen, waardoor het vuur binnen korten tijd werd bedwongen. Maandag is te Millingen een soldaat der grenswacht de milicien W. W. uitStokkum, gem. Berg, bij het baden in de rivier ver dronken. Het lijk is reeds opgevischt. Maandagmiddag is te Amsterdam uit den Amstel bij de Govert Flinfckstraat het lijk opgehaald van een ongeveer 40-jarigcn man. Aangehouden. Verdacht van inbraak en van manslag op Buitenveld te Rotsterhaule (Fr.) is diens buurman, zekere V., aange houden en ter beschikking van de justitie gesteld. Yerlof en geen verlof. Zaterdag is het Circus Carré te Meppel, op het sportterrein verrezen. De toeloop naar de eerste voor stelling was dien avond van ingezetenen en menschen uit de rijke omgeving van Meppel buitengewoon groot. Vijf achtereenvolgende dagen heeft de heer Carré naar men ons meldt vergunning van het hoofd dier ge meente verkregen. Maar sedert een wéék is de burgemeester met verlof uitstedig en nu heeft de waarn.' burgemeester de voorstelling voor Zor.dag verbodenNochtans heeft de heer Carré haar laten doorgaan en de toeloop naar die voorstelling was nog talrijker dan den eersten avond. Men fs benieuwd naar hetgeen het tijdelijk hoofd der gemeente nu zal doen. „N. v. d. D." De relletjes te Vlisslngen. Het „Volk"- artikel inzake relletjes onder militairen te Vüssingen, gaf de „Midd. Ct." aanleiding, op informatie uit te gaan. Daarbij Werd meege deeld, dat het verhaal van het „Volk" schro melijk overdreven is. Er zijn enkele rumoerige elementen bezig geweest, ook al tengevolge van drankmisbruik, maar van een verzet op ook maar eenigszins uitgebreide schaal wa6 geen sprake. Belgische uitgewekenen. Men meldt van de Belgische grens, d.d. 17 Augustus: Gisteravond is het andermaal aan 34 per sonen gelukt de grens te passeeren. Zulk een groot aantal was in langen tijd niet in eens naar hier gekomen. Het meerendcel vertrekt naar Engeland. De electrische versperring schijnt ook al geen beletsel meer te zijn. KERKNIEUWS. Mgr. A. J. Callior. Naar de „N. Haarl. Ci.\ verneemt, is de toestand van Z. D. H. Mgr. Callier zeer voor uitgaande, De behandelende geneesheer is zeer tevreden en Mgr. voelt zich bij voort during wel. Wanneer gec-n onvoorziene en onverhoopte gebeurtenissen het verhinderen, hoopt Mgr. over eenige weken gezond en wel terug te keeren. Z. Em. Kardinaal Lorenzelli niet gestorven. Wij lezen in „De Tijd": Een betreurenswaardige vergissing, zooals deze verwarde tijden enkele weken ge leden plaats had met betrekking tot den Koning van Griekenland en den Portugee- schen staatsman A. Costa, wier dood reeds naar alle oorden van de wereld was geseind, terwijl zij slechts ernstig ziek lagen, heeft zich thans ook voorgedaan ten aanzien van Z. Em. Kardinaal Lorenzelli, wiens toestand wel hoogst gevaarlijk blijft, maar die God- v dank niet overleden blijkt. Volgens telegrammen uit Rome hadden binnen- cn buitenlandsche dagbladen (o.a. „Msb.", „Köln. Volksz", „Reichsp." en „Germ.") zijn dood gemeld, en ook wij ont vingen en plaatsten het voorbarig bericht, hetwelk thans, gelukkig, onjuist blijkt te zijn. Onze correspondent te Rome seint ons namelijk (het telegram blijkt ernstige ver traging te hebben ondergaan): Bij mijn navraag aan de woning van Z. Em. Kardinaal Lorenzelli, bleek mij het in de eerste haast geseinde bericht, hetwelk hier in den kring van betrouwbare personen van mond tot mond ging, onjuist te zijn. De toestand van den Kardinaal, wiens hartzwakte den geneesheeren de grootste onrust inboe zemt, blijft hoogst ernstig, ofschoon sedert een paar dagen een lichte verbetex'ing schijnt ingetreden. Z. H. de Paus laat zich geregeld op de hoogte houden van het ziekteverloop, hetwelk volstrekt niet uitsluit, dat de hooge lijder de aanvallen zal te boven komen. Tot zoover onze coriespondent. De „Reichs- post", die in de uitvoerige levensbeschrijving, welke zij van Kardinaal Lorenzelli gaf, vooral zijn vriendschappelijke betrekkingen tot Oos tenrijk en Duitschland herdacht, verklaart, dat wel privé-telcgrammen maar nog geen officieele berichten over het overlijden te Weenen zijn ingekomen. Een naamsverwis seling met den dezer dagen te Rome over leden schrijver Luccatelli men herinnert zich, dat Kardinaal Lorenzelli aartsbisschop van Lucca was schijnt niet uitgesloten. Hopen wij, dat de hoogvereerde Vorst der Kerk spoedig volledig hersteld moge terug worden geschonken aan het Heilig College van Kardinalen, waarvan hij een der sie raden is! SPORT. VOETBAL. Zilveren voetbal. Aan de Zilveren Voetbalwedstrijden zullen alsnog deelnemen de vereenigingen Haarlem (Haarlem) en Willem II (Tilburg),'alsmede Xerxes (Rotterdam), die aan de Zilveren Voetbal-Commissie een verzoek heeft gericht tot deelneming aan de wedstrijden. De Nederlandsche Voetbalbond heeft ver leden jaar, in verband met de tijdsomstandig heden, de reserve eerste-klassers bij de tweede klas vereenigingen ingedeeld. Nu is V. O. C. II inplaats van in de réserve eerste klas het vorige jaar bij dezelfde klas ingedeeld als Xerxes, n.l. bij de tweede klas der at- deeling D van den Nederlandsche Voetbal bond. V. O. C. II is van die afdeeling kampioen r-' vna. feitelijk geen recht heeft tot deelneming aanae"~zmx-rta Voetbalwedstrijden. Waar nu echter de ver- eeniging Xerxes de eerste tweede klas in die afdeeling is, en zij wellicht, indien V. O. C. II niet in haar afdeeling was uitgekomen, kampioen van de tweede klas der afdeëling D zou zijn geworden, heeft de Zilveren Voet balcommissie gemeend het verzoek te moeten inwilligen, zóodat thans in het geheel 11 vereenigingen voor den Zilveren Voetbal wedstrijd hebben ingeschreven. Voor den Revue-Beker komen dus in aan merking de vereenigingen Ajax (Leiden), V. O. C. II en Xerxes. Rechtzaken. Een begrafeniskwestie. Voor de rechtbank te Middelburg werd Dinsdag behandeld de zaak tegen den Z.Ew. pastoor van Terneuzen, wien ten laste werd gelegd, dat hij op 10 Mei j.l. te Terneuzen opzettelijk en wederrechtelijk, immers zonder toestemming van den eigenaar van het graf, het lijk van Gabrielle Amelia Maria Verbrughe, in leven vrouw van O. d'Alzado, hetwelk dien dag gekist was begraven, heeft doen vervoe ren naar een ander graf, althans dat hij .op tijd en plaats voormeld, misbruik makende van zijn gezag als Roomsch-Katholiek pastoor, dat opzettelijk en wederrechtelijk opgraven en vervoeren van gemeld lijk opzettelijk heeft uitgelokt, door deze beide verrichtingen den doodgraver P. de Rijck van zijnentwege door den* kapelaan van Hoof te doen gelasten, aan welken last toen aldaar door den dood graver is voldaan, althans dat hij op tijd en plaats voormeld, zonder toestemming van den eigenaar het graf, waarin gemelde vrouw op dien dag was begraven, heeft doen roeren, althans dat roeren op bovenomschreven wijze opzettelijk heeft uitgelokt. Tegen den pastoor werd f 100 boete of 25 dagen hechtenis geëischt. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal van Geld en Goederen. Ter zake zich. te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van geld en goederen, stonden gisteren voor de Haagsche recht bank terecht de 20-jarige decoratieschilder J. H. H., wonende te Rotterdam en de 19-jarige boerenknecht W. G. A. Z., uit Rotterdam, twee jongens die reeds ter be schikking van de regeering waren gesteld, en met elkaar kennis maakten in het op voedingsgesticht te Alkmaar. In den nacht van 6 op 7 Juni werd ingebroken in het pakhuis van den opkooper Smit aan de Beeklaan te 's-Gravenhage en werden daar verschillende goederen ontvreemd. 0-p aanwijzing van een buurman van S. .werden beide beklaagden in den vroegen morgen van 7 Juni aangehouden in de van STwindemstraat. Beide bekl. bekenden, dat zij in bedoel den nacht in de omgeving van de Beek laan zijn geweest. Pertinent ontkenden ze echter iets van diefstal of inbraak te weten. Genoemde buurman heeft in den bewus- ten nacht lawaai gehoord, heeft een raam opengeschoven en heeft gezien dat twee personen wegliepen. Later hoorde hij weer een verdacht geluid. Toen ging hij naar boven, waar een _ra,aa opea gtond^ ea kpek daaruit. In bijzonderheden zag hij toen de diefstal plegen en heeft hij beide personen 1 opgenomen. Thans kan hij dan ook ui«t zekerheid zeggen, dat beide beklaagden degenen zijn, die dien nacht bij zijn buur- man Smit hebben ingebroken en een en ander hebben weggehaald. Ook zijn vrouw, die door een ander raam keek, herkende hen; een paar wa terstokers herkenden hen aan de kleeding en hadden hen voor de deur van het-pak huis gezien. Ook nog andere personen hebben hen gezien toen zij in de Celciusstraat iets weg wierpen, dat later teruggevonden werd door een politiehond, en dat bleek toe te beh'ooren aan Smit. Niettegenstaande de overstelpende be- wijzen tegen hem, bleven beiden ontken nen. De Officier van Justitie Mr. Bijnen, wees op het ongunstig verleden van beide bekl., de verwachting uitsprekende, dat er niet veel van hen terecht zal kornen.: De schuld van beiden bewezen achtend, vorderde hij veroordeeling van beide be klaagden ieder tot 1 jaar gevangenisstraf; [r. Fromberg wees op enkele voor hem onaannemelijke punten in de getuigenver klaringen en pleitte overigens clementie voor beide jongens wier toekomst door op legging van gevangenisstraf geheel zal worden vernietigd. Uitspraak- 24 Augustus 1915. Uit Stad en Omgeving. De Finantieele toestand der Politie. Door de vereeniging van R. K. Politie- agenten is het volgende adres aan de le den van den raad gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: de Vereeniging van Roomsch-Katholie ke Politie-Agenten te Leiden, goedgekeurd, bij Kon. besluit d.d. 6 Juli 1912, St.bl. Np 58; Bisschoppelijk goedgekeurd, den 15etf Mei 1912, in deze vertegenwoordigd doc^ Lodewijk Huijs en Johannes Albertus Ver kuylen, respectievelijk waarnemend Voor zitter en 1ste Secretaris; dat in de Leden vergadering van 11 Aug. 1915, gehouden in een der lokalen van den Ned. Roomsch- Katholieken Volksbond aan het Rapen burg alhier, hij de besprekingen omtrent den financieëlen toestand, zooals die op het oogenblik over het algemeen bij het Poli- tie-personeel is, deze als geheel onvoldoen de moet worden beschouwd en verbetering daarvan niet alleen gewenscht, maar zelfs" dringend noodzakelijk is naar aan leiding waarvan het Bestuur werd opge dragen, zich tot Uwen Raad te wenden, met het beleefd verzoek de verordening regelende de inrichting der Politie te Lei den te willen herzien en daarbij te bepa len, dat: a. de loonen der Hoofdagenten en Agen ten van Politie zullen worden gewijzigd in dier voege, dat de aanvangsalarissen voor elke klasse met f 100— per jaar wor den verhoogd; b. de periodieke verhoogingen te willen doen toekennen telkens nadat 2 jaar in den bekleeden rang ten genoege van den Burgemeester, is gediend. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Over het algemeen waren de door de Politie-Agenten genoten salarissen van dien aard, dat in normale tijden meer dan gewoon overleg werd vereischt om daarvan op een wijze, voor den Politie- stand passend, rond te komen. Zelfs zij die tot de meest bevoorrechte categorie Agent le Klasse op het maximum salaris zijnde f 875.per jaar of wel f 15,38s per week (na aftrek der pensioenbijdrage) be hoorden, konden niet leven overeenkom stig de meest bescheiden eischen welke men aan het Politieambt stellen mag. Im mers werden velen genoodzaakt te wonen in straten en huizen die het prestige der Politie niet verhoogen. Er werden dan ook meermalen voorschotten aan de kas der Vereeniging gevraagd en ook verleend om te voorkomen dat bij familiegebeurtenis sen zooals bevallingen, overlijden van bui ten de gemeente wonende familieleden, ziekte van vrouw of kinderen, de Politie- Agent niet aan voorschotbanken of Ban ken van Leening zou moeten vervallen. Is dit reeds waar .ten opzichte van de best ge situeerden (brigadiers en hoofdagenten dan uitgezonderd) wat moet h^t dan nieft zijn in de gezinnen van die Agenten, welke een wekelijks inkomen genieten f 14.94, 114.50, f 14.05s, 113.60'/,: f13.18; f12.73; f 12.29^; f 11.8572 en f 11.50s. Een ieder zal inzien dat deze salarissen geheel onvoldoende zijn om zelfs in nor male tijden in het allernoodzakelijkste te voorzien. Het behoeft geen betoog, dat de nood toestanden, welke er in verschillende Poli- tiegezinnen heerschten, thans het toppunt hebben bereikt nu volgens de statistiek de levensbehoeften ongeveer 23 pCt. zijn ge stegen. Om in de daardoor ontstane noodtoe stand althans eenigszins tegemoet te ko men, besloot de Vereeniging aan hare le den, ten laste der verenigingskas, een z. g. kindertoeslag te verstrekken, waar van tot het oogenblik een som van f95.15 is uitgegeven. Wij zullen ons, met het oog op het pres tige dat de politie bezitten moet, niet wa gen van de thans heerscliende toestanden een schets te geven. Hierdoor zou dat pres tige zoo allernoodzakelijkst voor de po litie o. i. zeer ernstig worden geschaad. Waar de eischen welke aan de politie, zoowel door de burgerij als door de auto riteiten, worden gesteld steeds stijgen, het geen ook door adressanten wordt toege juicht, omdat zij er van overtuigd zijn dat dit slechts èn aan de Maatschappij èn aan de Politie zelve ten goede kan komen, daar veroorloven zij zich toch ook de vrijheid Uw College eerbiedig te doen opmerken, dat als tegenprestatie het loon daarmede gelijken tred heeft gehouden. Alleen met de eischen voor de politia

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2