Lróig tan zwc« schepen bij de JpnSteegtMTig. waardoor die hoofid- ■van liet gasbuizen» et sprong, uit- 1 dat dijt ie wij te» is aan dein Miter, due aan beide zijden van r een groen (veilig) seinlicht had l^tuurdej s van de schepen hebben ^gemeentebestuur een verzoek om lergceding gericht. Vooralsnog Uraan echter niet worden voldaan, r niet is uitgewezen, of de schip- i hebben gehouden aan het vaar- jert Zcmerzcrg. Den kunstmin- jacht op Zondag a. s. een avond van genot. Ais wij het prografrima in- Avaarop eerste klas werken prijken weten dat, dit zal worden vertolkt lerste klas krachten, in den lommer- tuin van Zomerzorg, dan zijn wij uigd, dat er geen plaatsje onbezet lijven en den gérant van Zomerzorg ewijs zal worden geleverd, dat men irnsSig streven op hoogen prijs weet te D. hol. Hedenmiddag om 12 uur en op den Marresingel zes paarde» ia:n£(n voor een kanon op hol. De werd -tegen een boom geslingerd ie! om. De paarden wei-den nu tolt gebracht. Twee soldaten Idepe» kwetsuren op en hot kanon wea-d badigd. AALSMEER slaagd. Voor examen Engelsch is te 's-Gravenhage geslaagd de L. de Jongh. KATWIJK. f Gemeenteraad, jorzitter: Burgemeester De Waal Ma- t. kfwezig met kennisgeving de heeren R. wehand en A. de Klerk, zonder ken- jgeving de heer J. v. d. Perk. geloofsbrieven worden in orde be- lliden en de mieuw-gekozenen als toegelaten. Benoemd wordt I in de plaatselijke school- jmmissie de heer Th. Haasnoot. stemming wordt tot onderwijzer aan ihool I te Katwijk aan Zee benoemd no. voordracht de heer L. Weltevreden, j Maassluis. T De verordening op verloven en vergun ningen wordt in dier voege aangevuld dat piet alleen de houder doch ook degene, die houder van verlof of vergunning ver hangt, bij niet nakomen der verordening, "baar is. f Hierna was aan de orde verhooging van len gasprijs In een schrijven der gascom issie wijst deze er op, dat om de rekening fluitend te. maken het gas met 1 cent per prk. M. zal moeten, worden verhoogd, de steeds stijgende steenkoolprijzen is iet eerste halfjaar al geen winst ge- aakt, zoodat zonder dezen maatregel de [gasfabriek dit jaar zeker een groot ver ges zal maken. Ook het praeadvies van B. F en W. wijst op het noodige van dezen tij- I delijken maatregel; niet alleen voor de I particulieren, doch ook voor de straatver- I lichting zal het gas 1 cent verhoogd moe- ten worden. De heer De Ruyter Zijlkèr vindt 1 de verhooging onbillijk. Niet wil hij oor- I deelen of verhooging noodig is of niet, doch eerst wenscht hij een zuiverder rekening te zien door de gemeente voor de straatverlichting denzelfden prijs te laten betalen als de particulieren. Is de verhoo ging, dan noodig, dan moet hij er ook voor zijn. De heer Aandewiel kan zich niet het voorstel van den vorigen spreker ge heel vereenigen. De heer N. Parlevliet gaat hier ook mét mee, doch zou indien gasprijsver- hooging noodig is dezen willen laten be talen door personen met een inkomen van f 1200. De Voorzitter merkt op, dat men, tegenwoordig vooral, bang is om den in gezetenen nieuwe lasten op te leggen. In dien niet zeer noodzakelijk zou er ook- niet toe worden overgegaaan. Bij 1 ct. p. kub. M. kan de rekening pas sluitend ge maakt worden. Daarbij komt de Vraag, zal voldoende steenkool aangevoerd wor den. Wij moeten dus zuiniger worden met het verbruik, en dat kan men van de particulieren niet beter gedaan krijgen dan door de verhooging van den gasprijs. Was de begrooting voor 1915 aan ontvang sten gebaseerd op f 39900, voor 1916 moet deze van nu af al zijn f 45764 om geen ver lies te lijden. Al zou men op het voorstel van de heer de R-Z. ingaan, om den gas prijs voor de straatverlichting te verhoo- gen, dan nog zou het van te weinig in vloed zijn om niet tot verhooging over te gaan. Voor dit voorstel voelt de voorzitter wel iets, doch daar kan later op terugge komen worden. B. en W. zijn de eerste die indien mogelijk, weer zullen voorstellen om tot verlaging over te gaan. De heer N. Parlevliet blijft tegen stribbelen. Al wijst de rekening nu een te kort aan, dat kan later wel weer inge haald worden, en gevonden worden uit den Hoofdelijken Omslag. De Voorzitter wijst er op, dat aan den wensch van den heer N. Parlevliet al voldaan is; als binnen eenigen tijd de heeren het biljet van den H. O. thuis krij gen, zullen ze dat wel bemerken. De heer v. T o 1 vraagt nog of er geen middenweg te vinden is, bijv. door den prijs te bepalen op 8 ct. De Voorzitter zegt dat door den prijs te bepalen op 8s cent, toch al in 't geheel geen winst gemaakt wordt. Zonder stemming wordt ten slotte het voorstel aangenomen. Op een vraag in de vorige vergadering gedaan door den heer Kruit antwoordde de Voorzitter dat op heden de gemeente geen boot in eigendom heeft aan 't strand, doch twee in gebruik zijn door badpolitie «n badmeester. B. en W. zijn in onder handeling over aankoop eener boot De heer Aandewiel kan zich hier mede niet vereepigeA en yindt dat ep een disponibel moet blijven voor eventueels ongevallen. Nu zijn ze soms beiden in zee voor plezier. Na een scherpe discussie tus- schen den heer Aandewiel en den voorzit ter, houdt de voorzitter deze zaak voor ge ëindigd. Dr. v. W a 1 s u m pleit voor een over eenkomst met de gemeente wat betreft het schoolgeld voor kinderen uit Katwijk die in Leiden de H. B. S. bezoeken en zou dit gaarne direct behandeld zien. Voor het eerste voelt de voorzitter veel en belooft hierop terug te zullen komen, doch wat betreft het laatste, daar kan niet aan vol daan worden. Zooiets vereischt onder zoek en loopt in den regel niet zoo vlot van stapel. Dr. v. Walsum vraagt of het beslist noo dig is dat vragen voor den raad 24 uur voor de zitting schriftelijk worden inge diend. De voorzitter antwoordt, dat dit, om vragen in dezelfde vergadering waarin ze gesteld zijn -te beantwoorden, noodig is. Hij kan niet beloven dat zulks gedaan wordt als men ze niet te voren schriftelijk indiend. Hierna wordt de vergadering gesloten en gaat men over tot geheime zitting. LEIDERDORP. Priesterfeest. Zondag a.s. viert de Wel-eenv. heer P. J. Nierman, reetor van het gesticht ,,De Goede Herder" alhier, zijn zilveren priesterfeest. Des namiddags tusschen 3 en 5 uur zal er gedegenheid zijn den jubilaris te feliciteeren. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. Aanwezig arte leden. Na opening van de vergadering wenscht de voorzitter de gemeente geluk met de opening van de nieuwe spoorlijn, welke nq een Lang ge voelde behoefte voorziet. Spr. hoopt, dat de Gemeenteraad zal medewerken om de lijn tot bloei te brengen en de leden daarvan nog langen tijd getuige» mogen zijn. Vervolgens worden de notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarbij goedkeuring wondt ver leend aan het kohier van den Hondenbe- lasrtdng. Overgelegd wordt het proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-ont vanger d.d'. 16 Juli j.l. Door B. e» W. worden aangeboden de Rekening over 1914 e» de Begrooting voor 1916, welke voor onderzoek in handen worden gesteld van eenre -commissie uit den Raad, bestaande uit de heeren P. A. Th. van der Weijidem, Th. Mourits en E. J. Augustiu-us. Vervolgens worden door een commis sie. -bestaande uit de heeren P. A. Th. van der Weijden en Th. Mourits de ge loofsbrieven! onderzocht van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren J. van Leeuwen, P. Groenend ijk en G. van Mid delkoop. Gedurende het onderzoek wordt de ver gadering geschorst en verlaten de heeren, op wie de geloofsbrieven betrekking heb ben, de raadszaal. Bij heropening ver klaart de voorzitter, dat de stukken, In orde zijn bevonden en wordt met algemeene stemmen tot -hunne toelating besloten-, waarmede hij hen geluk wenschit.. Ingekomen is een verzoek van de hee ren J. F. van Diemen, B. P. J. Koole, J. Langeslag en J. L. Koole om eeme bij drage van een derde deel in de kosten voor het leggen van een duiker in den Noordschan weg, teneinde de Ringvaart in verbinding te brengen met de Voorwe tering om daardoor de onzuiverheid van het water -in de Ringvaart, door hen ge- brudüati voor de zuivelbereiding, tegen te gaan. De geheele kosten worden geraamd op f 120, terwijl de verzoekers bereid zijn Polder Nieuwkooü door hen is aange- 1/3 in de kosten bij te dragen en den zocht het overblijvend derde gedeelte voor zijn rekening te nemen. Na bespreking, waarbij de wensche- lijkheid van een duiker ter plaatse nis wordt gevraagd, eenparig wordt erkend, begluit men 1/3 in 'de kosten toe te kennen tot een maximum van f 40 en onder voor waarden, dat de kosten van onderbo-uw nimmer voor rekening van de gemeente komen. Bij de rondvraag klaagt de heer E. T. Augustinus over 't defect zijn van de gemeen.testoep in de Kerkstoep. De Voor zitter zal den gemeente-opzichter hier mede in kennis stellen. De heer Mourits zegt klachten te heb ben vernamen, dat het vorig jaar de ge leverde grint op de wegen ,te grof was. De Voorzitter zegt hierop dit jaar nauw keurig te «zullen toezien. De heer Van derWeijden vraagt of voorzien wordt -in de verdichting van de Stationslaan, gelijk in een©* vorige ver gadering is besloten. De voorzitter zegt, dat de geane enóeropzi,oh ter reeds lantaarns heeft aangekocht. -«.c Hierna sluiting. SASSENHE'IM. Botsing. De tram, die om -8 uur des avonds uit de richting Haarlem, Sassen- heim passeert, had Donderdagavond moe ten wisselen aan de Warmonderdam, doch de conducteur had verzuimd zulks aan den machinist mede te deelen, zoodart, de tram door het wissel reed, met het gevolg, dat de trammen uit tegenovergestelde rich ting nabij de spoorwegovergang in bot sing kwamen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de materieele schade is nog al aanzienlijk. VOORHOUT. Hageveld. Gistere» heeft op het Semi narie H afgeweid .de jaarlijksche plechtige prijsuitdieeliürg plaats gehad, zooals ge woonlijk bijgewoond door een aantal eerw. heeren geestelijken. Door het zoo uitstekend geschoolde zangkoor wenden op sclioone wijze uit gevoerd een viertall fragmenten uit de Cantate „Géldbt sei Jes-us—Christ" van Tiel. Verder werd de prijsuiitdeeliing afge wisseld door een Latijnscho redevoering over Paus Pius X en een Holland sch ge- diphU De plechtigheid we-ra nesioten met eèft Te Deum im de Kapel. ZEGVELD. Hoogheemraad. Tot hoogheemraad van het grootwaterschap van Woerden, provinciën Utrecht en Zuid-Holland, is be noemd de heer J. B. van der Wind, alhier. ZOETERMEER. Paardenmarkt. Woensdag a. s. zal hier de jaarlijksche paardenmarkt worden gehouden. ZOETERWOUDE. Geslaagd. Voor examen schoonschrij ven M. O. is te Utrecht geslaagd de heer A. v. Reimmen. PRIESTERJUBILEA. Zondag vieren o. m. de va'gonde Zeer- eerw. (heeren hun 40-jarig priesterfeest: pastoor N. A. die Groot te Meye Zeg veld, pastoor L. Kleyweg te Nieuw koop, pastoor J. L. T-h. Verhoeven te H azerswoude (Rijndijk), terwijl de volgen-de Zeereerw. heeren hun zilveren priesterfeest gedenken: pastoor F. A. Keet te Bodegraven, rector P. J. Nierman rte Leiderdorp en pastoor .W. J. J. v. Stralen te O u d-A d e. Rechtzaken. De hoofdredacteur vun „de Telegraaf'. De vaciintie-kamer deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den heer. J. C. Schroder, hoofdredacteur van „de Telegraaf", tegen wien 1 maand gevangenisstraf was geëischt wegens overtreding van art. 98 W. v. S. door in zijn blad van 15 Mei een ingezonden stuk j.l. getiteld: „HetDuit8ckeSpionnagestelsel"op te nemen, waarin de verdedigingswerken op Zuid-Beveland werden besproken, welke open baarmaking rakende het belang van den Staat in strijd werd geacht met genoemd wets artikel. De rechtbank, overwegende dat inderdaad het onderwerp reeds in de Tweede Kamer ter sprake gebracht en in de Hande i ïgen open baar gemaakt was, achtte de aan beklaagde ten laste gelegde schending van geheim niet bewezen en sprak hem mitsdien vrij. Uit de Pers. Oppervlakkig en dwaas. De Tariefvereenigiug schrijft: De Nieuwe Rott. Crt. heeft enkele ar tikelen gewijd aan onze economische toekomst. Veel van hetgeen daarin gezegd werd, kan worden bedamd. Groote behoefte heeft Nederland aan energieke onderne mers, aan wei-onderlegde technische leiders, aan bekwame arbeiders, die onze nijverheid vooruit kunnen brengen. Blijft ons land tot den einde toe buiten de groote worsteling, dan wordt ons een goede kans geboden. Opbloei van onze nijverheid is dan mogelijk. Maar ook in de Staten, die thans in den oorlog zijn gewikkeld, zal men zich straks buiten gewoon inspannen, om liet verloren ter rein te heroveren, om nieuwe wegen te ontsluiten. Door energleken arbeid zal men compensatie trachten te vinden voor de zware verliezen, die ook in economisch opzicht werden geleden. Alleen een energiek Nederland zal van de geboden kans tot verhooging van onze /volkswcIVaart profijt kunnen gehietep.j Reeds nu hier gaan wij zeker met de Nieuwe Rott. Crt. geheel accoord moet de voorbereiding ter hand worden geno men. Nieuwe handelsrelaties moeten ge zocht. De vestiging van nieuwe industrie» moet worden voorbereid. De oorlog heeft ons nieuwe mogelijkheden dóen zien. Meer dan een artikel, tot dusver uit het 'buitenland betrokken, bleek evengoed hier te lande geproduceerd te kunnen worden. Ja, onze industrie óók de Tariefver- eeniging heeft er telkens op gewezen is nog voor groote uitbreiding vatbaarl Maar dan moet heel ons volk meewer ken! De speculatiezucht moet beteugeld. Aan belegging van het kapitaal in Neder landsche ondernemingen moet de voor keur worden gegeven. De belangstelling voor onze nationale nijverheid moet groo- ter worden. De propaganda, in de laatste maanden gevoerd onder de leus: koopt producten van de eigen nijverheid", ver dient toejuiching. Er was tot dusver bij vele landgenooten een ongemotiveerde begunstiging van elders geproduceerde artikelen, ook al waren zij volstrekt niet goedkooper of vair deugdeljjkc(r qujaff- teit. Moge dat kwaad worden overwon nen! Onze industrie zou er niet weinig door gebaat zijn! De steun van een goede binnen land sche markt is ook voor vele export-industrieën van groote beteekenis. Nog meer punten waren te noemen, waarop ook de „Nieuwe Rott. Crt." de aandacht vestigde, en ten aanzien waar van wij geheel met haar accoord gaan. Een betere organisatie van het credietwe- zen tijv., van het middenstandscrediet met name, zou aan de ontwikkeling van. ons bedrijfsleven stellig ten goede komen. Aan al deze dingen moet tijdig de noo dige aandacht worden geschonken. Wij moeten straks kléér zijn! Ook de Staat heeft de bevordering van de volkswelvaart tot taak. Zal ons volk op economisch gebied een beteekenisvolle po sitie innemen, dan is onderwijshervor ming eisch. Met name moet het hooger- en lager technisch- en vakonderwijs tot bree- dere ontwikkeling worden gebracht. Der gelijke hervormingen kosten veel geld, maar het is niet weggeworpen! Onze eco nomische kracht zal er door versterkt worden. Maar de Staat kan wellicht nog meer doen, om verschillende bedrijfstakken tot ontwikkeling te brengen. Wij denken hier ook aan den steun, doör een verstandige tariefpolitiek te bieden. 1) Nimmer yan 25 Juni 191.5. De „Nieuwe Rott. Crt." 1) wijst reeds bij voorbaat alle „bescherming" af. Zij houdt aan het vrijhandelsdogma vast. En weer komt zij met het versleten argument, dat „bèscherming" wel „de energie kan verlammen", wel „van de uiterste krachts aanwending kan weerhouden", maar nooit zegenrijk werken kan. Dat is toch oppervlakkig geschrijf4 waartegen een kort woord van protest moet gehoord worden. Hoe „bescherming" zou de energie „verlammen?" En in dezelfde artikelenreeks stelt de Nieuwe Rott. CrL ons het energieke Duit- sche volk ten voorbeeld! Zijn de Duitsche nijveren door de tarief politiek minder energiek geworden? liet tegendeel is immers waar! De tariefpoli tiek heeft hij onze Oosterburen de on- dernemersenergie opgewekt en gesteund. Al is een ondernemer nog zoo energiek,, hij staat toch vrijwel machteloos, wan neer de vreemde concurrent het overschot van zijn waren onder den kostenden prijs op de binnenlandsche markt werpt. Dit beteekent de ondergang van zijn bedrijf. Vooral in de eerste tijden van zijn bestaan kan een nijverheidstak er groot belang bij hebben, dat de Staat tegen een zoo moordende concurrentie verstandige maat regelen neemt. In bijna alle landen heeft men de nood zakelijkheid van eenige „bescherming" ingezien. Zelfs Engeland is, blijkens de eigenaardige regeling der havenrechten, van eenige „bescherming" zij het een vermomde niet afkeerig. Wordt ook de Engelsche industrie niet „beschermd" doordat de meeste koloniën van Engelsche artikelen lagere rechten heffen dan van andere? Ja, die koloniën betooncn zich waarlijk voor den vriihandelskoers niet geestdriftig! Men denke aan de z. g. „dumping-clause" van Canada, dat bui- tenlandsche waren, onder den prijs aan geboden, treft met een invoerrecht van niet minder dan 337apCt. In al die landen nu, waar men het vrij handelsdogma verloochende, ontbreekt het niet aan energieke ondernemers. En zou alleen in Nederland een matige bescher ming de energie dooden? Wie kan het in ernst volhouden? Wij ontkennen de mogelijkheid niot, dat straks een algemeene tariefsverhoo- ging minder wenschelijk kan zijn. Het zou bijv. kunnen zijn, dat de oorlogvoerende Mogendheden bij vredestractaut een po litiek van de „open deur" aanvaardden. In dat geval zou het zeker voor een klein land als het onze geen aanbeveling verdie nen om in een tegenovergestelde richting te gaan. Zoo'n algemeen toegepaste maat regel zou metterdaad een stap op den goe den weg zijn, een stap naar den werke lijke» vrijhandel. Wij zijn niet zóó dog matisch als de Nederlandschc vrijhande- laars. Voor ons hangt veel van de omstan digheden af. Maar niemand weet hoe die omstandig heden. straks zullen zijn. Het is ook zeer wel mogelijk, dat verschillende Staten hun tarieven na den vrede gaan verhoo- gen en de export van onze nijverheid daar door zeer bemoeilijkt wordt. En zouden wij dan toch aan verschillende nijver heidstakken niet een matige bescherming mogen verleenen? Zouden wij alleen dan de grenzen open moeten stellen? Er zijn toch ook nog. andere belangen dan die van den agentuur- en commissiehandel in buitenlandsche artikelen? Wij moeten ook aan onze arbeiders werk en brood ver schaffen! Het is buitengewoon dwaas, om nu reeds, terwijl men van de toekomstige om standigheden nog niets weet, te decretee- ren: in geen geval eenige bescherming! En dat op zóó zwakken grond als de „N. R. Crt." aanvoert! Het sociale element werd door ons bij de tariefpolitiek steeds op den voorgrond geplaatst. De voornaamste vraag is voor ons: hoe verleenen wij op de beste wijze steun aan verschillende industrieën, die thans, vergeleken met het buitenland, niet tot breede ontwikkeling zijn gekomen? Niet het fiscale, maar het sociale motief geeft bij ons den doorslag. Geheel anders doen onze tegenstanders, de dogmatische vrijhandelaars! Nog pas kwam het „Vrije Ruilverkeer" in een vlugschrift pleiten voor een hoog fiscaal tarief. Dat verdiende althans, vol gens den steller van het geschrift, de voor keur boven het bestaande tarief, dat hiel en daar nog een zwakke „bescherming" verleent. Hooge rechten wil men geheven zien op koffie, thee, petroleum, enz., op artikelen die hier te lande niet voortgebracht wor den. Daarentegen moeten producten, die ook onze nijveren kunnen vervaardigen, geheel vrij ingevoerd worden! Er behoort wel moed toe, om een derge lijk, „stelsel" thans te verdedigen! Het is duidelijk, dat de artikelen, waar op hooge fiscale rechten worden geheven, veel duurder worden. En tegenover dit n£u deel voor den verbruiker staat voor hem in zijn qualiteit van producent geen enkel voordeel! Het „Vrije Ruilverkeer" wil den arbeider treffen door hoogere prijzen, maar zijn werkgelegenheid niet door een verstandige tariefpolitiek uitgebreid zien. Het vrijhandelsfanatisme kan tot zonder linge voorstellen leiden. Wij hebben genoeg vertrouwen in het gezond verstand van het Nederlandsche volk, dat het niet den weg zal gaan, door het „Vrije Ruilverkeer" hier aangewen. Het zou een ramp zijn voor onze Neler- landsche industrie, wanneer men onrler de bestaande Internationale verhoudingen, haar beroofde van den steun, dien nis huidig tarief haar nog in enkele opzhnten biedt. We zouden dan in Nederland drin ken dure thee en dure koffie. En fe werkloosheid zou grooter worden! Laat ons volk, alle vrijhandelsfanatisme ten spijt, nuchter blijven en straks kalm overwegen, welke tariefpolitiek bij de in ternationale verhoudingen na den oorlog, yof>r. ons de meest gewen^bie ia* Bescherming" worde niet reeds bij voorbaat afgewezen. Dat is niet verstandig. Laatste berichten. Hofbericht. H. M. de Koningin kwaim lieden voor middag 11 uur 15 min. per Staatsspoor van Het Loo te 's-Gravenhage aan. In open Hofauto bogaf Hare Majesteit zich van het Staatsspoorstation naai- het Paleis in Inert. Noordeinde Vooral in de Rijnstraat nabij liet sta tion was een ta.'rijke menigte, die. Ko- kiingln Wfhhetaidoia hartelijk toejuichte, Concours Hippique. H. M. de Koningin, H. M. Koningin-Moeder en Z. K. H. den PrinsderNoderlanUe»,hebben Hun voornemen te kqnnen gegeven, het Concours Hippique op Houtrust te 's-Graven hage morgen(Zaterdag)middag met een bezoek Nederlandsche Jbestellingen van oorlogs materiaal in Amerika. Men seint d.d. heden uit Londen aan de „N. R. CrL" Aan de „Morning Post" wordt het vol gende uit Washington gemeld: Amerikaansche verschepingen van schietvoorraad naar Nederland bevestigen de onlangs in omloop geweest zijnde be richten, dat de Nederlandsche regeering groote bestellingen van kogels met stalen mantels, granaatkartetsen en geel en rood koper heeft gedaan bij een Ncw-Yorksche firma, die haar capaciteit zeer heeft ver groot. De verschepingen naar Rotterdam vangen nu aan. De cijfers over den uitvoer in Juni naar Nederland van artikelen van de categorie geel koper betreffen grooten- deels geelkoperen hulzen voor granaten en platen geel koper om granaathuizen te maken, ten bedrage van nagenoeg 25.U00 pd. St., terwijl de uitvoer van geelkoper naar Nederland over het geheele laatste financieele jaar slechts op 1040 pd. St. ge schat wordt. De cijfers van den uitvoer in Juli zijn nog niet openbaar gemaakt. Aan de „Morning Post" wordt uit Was hington gemeld, dat de verschepingen van schietvoorraad naar Nederland de aandacht trekken van de ambtenaren van het departement van handel en dat de ver schepingen er op wijzen, dat de Neder landsche regeering zich op alle gebeurlijk heden voorbereidt. Werkzaamheden aan het Loo. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin aan den architect Dr. P. J. II. Cuypcrs op dracht doen toekennen dc werkzaamheden tot herstelling van het „Oude Loo" te doen hervatten met het oog op dc in Apeldoorn heerschende werkloosheid op het gebied der bouwvakken- Vrijwillige Landstorm. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht gebracht dat er bij hem geen be zwaar tegen bestaat om vrijwillige Lande torm- afdeelingen, die by een der onderdeden van het Leger worden gedetacheerd, gedurende dien tijd van Rijkswege voor zooveel noodig, van overkleeding te doen voorzien. De benoodigdo kleeding zal c!0 3r de zorg van den Commandant van elk onderdeel waarby de detacheering plaats heeft moeten worden verstrekt en na afloop weder worden ingenomen. Ven hot Westelijke oorlogsterrein. PARIJS, 12 Aug. Heit offici-eele bericht va» Donderdagavond luidt: Door ruilen we .tegoniaaruval lm hebben do Firansche» een. gedeelte va» de> loop graaf, die te» oosten van don, weg van Vienne 1© Gh5te.au naar Binarvil'© ver loren ging. (herwonnen. In Wocvre en do Vogezen groote bedrijvigheid der au-t» le- nie. Van het Zuidelijke oorlogsterrein. ROME, 12 Augustus. Volgens het offi- cioole bericht zij» twee Oosten rijk sche over d© gjletsdbers heen onideiroucime» aaor vallen op den Viozikam, 3337 meter hoog, in den nacht va» 9 dezer afgeslagen. Er hadden kletinere gevechten plaats in Ca- dore en Carnia. In den Karst niets be langrijks. Op de Oostzee. ST. PETERSBURG, 12 Aug. Mede dee- ling va» den grodte» generale» staf: Den 10de» Augustus nadercten sterk o vijandelijke strijdkrachten gelijktijdig de» ingang va» d© Golf van Riga en de Alaral- ©ilanden, waar zij de vuurtoren bescho ten. Na eenige schoten van onze ooi iepen en batterijen koos d© vijand het ruime sop. De vrede8geruchten. LONDEN, 13 Augustus. Aan de „Mor ning Post" uit Rome: Het is nu zeker, dat de Duirtsch© keizor door middel van den koning van Dene- imarken aan Rudland vredesvoorstellen he erft gedaan, welke eveneens ge teek end waren door keizer Frans Jozef en, dat zijn voorwaarden uiterst ruiim waren. (De „Norddeutsche Allgameine Zei- tung" heeft, "blijkens een bericht in dit bladj, het bestaan van deze. vredesvoor- sted'jen via Denemarken beslist .ontkend. Red.) Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 13 Aug. 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.7 Haparanda. Laagste barometerstand 759.G Helder en München. Verwachting tot den avond van 14 Aug. Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Westelijke richtingen, zwaarbewolkt met kans op regen of onweer. De^el^vl® temperatuur.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3