BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. deurklink' thuis wekte hen uit hun mij" mering en Nareske zei: „Mar ge zot verd... zegge, wa-it-ie nou wêr uitgevrêten hè!" „Ja, dè zodde zegge!" antwoordde Mieke. „G. Crt." KERKNIEUWS. Z. Em. Kardinaal Benedetto Lorenzelll. f De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seint De ook in Nederland, waar hij van 1S93 tot 1896 Pauselijk Internuntius was, welbe kende Kardinaal Benedetto Lorenzelli is alhier na een vrij langdurige ziekte over leden. Hij was lijdende aan een hartziekte, waarbij zich nog een complicatie voegde, waaronder zijn verzwakte gezondheid thans is bezweken. Reeds vijftien jaar geleden was hij door zijn hartlijden gedwongen, afscheid te nemen van het Aartsbisdom Lucca, dat hij sedert 1904 bestuurde, om te Rome een teruggetrokken leven te leiden, hoofdzakelijk gewijd aan. wijsgeerige studiën en aan de iongregaties van de Studiën, wier prefect hij was, en van de Propagande en den Index, waarin hij samenwerkte met Z. Em. Kardinaal Van Rossum, die tot zijn intiemen vrienden kring behoorde. Van dezen laatste maakte ook deel uit graaf Cadorna, chef van den Italiaanschen Generalen Staf, een uitmuntend Katholiek. Kardinaal Lorenzelli, die een uiterst ge voelig man was, leed den laatsten tijd veel onder het oorlogsleed, dat zijn dood ver haastte. Op zijn ziekbed ontving hij de tee- derste bewijzen der bijzondere liefde ea vriend schap van den H. Vader. KRONIEK. 1914. 12 Augustus. Engeland en Frankrijk verklaren Oostenrijk-Hongarije den oorlog. .wachten wat Servië en Griekenland zullen doen en deze doen weer hetzelfde tegenover Bulgarije. Voorloopig blijft de zaak zooals zij was. Vast staat, dat de Bulgarische politiek zich niet tegen de centrale mo gendheden richt. Een telegram uit Athene meldt, dat twee groote Bulgaarsche benden met de Servische troepen aan de grens een bloe dige ontmoeting hadden. Roemenië en Duitschland. Volgens de „Voss. Ztg." blijkt thans, dat de opgaven van den Roemeenschen minister van Financiën, als zouden slechts 6000 wagons beschikbaar zijn, om graan uit te voeren, onjuist zijn. Er moeten 25,000 wagons voorhanden zijn en het lage getal zou opzettelijk zijn genoemd, om de prij zen in het land laag te houden, waardoor speculunten goedkoop groote hoeveelheden konden koopen en deze tegen liooge prij zen over de grens brengen. Deze feiten zijn door de regeering toegegeven en thans zijn, zegt de „Voss. Ztg.", afgevaardigden van de regeering te Weenen om met Oos tenrijk en Duitschland te onderhandelen. jVooral Duitschland moet thans echter een zeer koele houding aannemen. De verbit tering tegen de regeering in Roemenië moet zeer groot zijn. De prijzen van land- bouwvoortbrengselen gaan voortdurend naar beneden. Zoo meldt de ,,IIamb. Nachr.", dat de prijs van zemelen gedu rende de lxatste dagen 50 pCt. gedaald zijn. Volgens het blad, doen de regeerings- personen, die in vergaderingen beproeven de houding van de regeering te verdedi gen, zeer onaangename ervaringen op. Zoo heeft men onlangs te Braïla den minister Duca niet slechts belet te spreken, doch na zware persoonlijke beleedigingen werd hij zelfs uit de zaal verwijderd. Militaire maatregelen van Roemenië. De „Corriere della Sera" weet te melden, 'dat de Rocmeensche minister van Oorlog alle jaargangen opgeroepen heeft, die tot dusverre nog vrijgesteld bleven. Men spreekt van tien jaargangen der reserve troepen. Men zoekt verband tusschen deze nieuwe oproepingen en de dreigende hou ding door Duitschland en Oostenrijk aan genomen in zake den doorvoer van muni tie en wapens. Men klaagt er o. a. over, dnt Duitschland de Roemeensche spoor wagens terughoudt. Ook is het in Boeka rest bekend geworden, dat Duitschland bij Oostenrijk heeft aangedrongen om het graanvervocr door de Zevenhurgsche pro vinciën te staken, en liever via Duitschland te verladen, wat intusschen door Oosten rijk niet is aangenomen. Verschillende Oorlogs- L-v_. I\_ 11111. Een onderscheiding. Koning Albert is door Koning George van Engeland tot ,Colonel-in-chief van het 5de regiment Dra goon Guards benoemd. De Duitsche verliezen. Stanley Wash burn, oorlogscorrespondent van de „Times" bij liet Russische leger in Polen, raamt de .verliezen der Duitschers in de campagne, die met de inneming van Warschau is ge ëindigd, op „niet ver van het miUioen" Olie voor de duikbooten. Aan de „Ma- tin" wordt uit Brest gemeld, dat de be manning van de visschersboot „St. Fiacre" in de baai van Penmarch (Bretagne) een .vat olie, inhoudende 150 liter, heeft opge- visebt. Vat en olie waren in uitnemenden etaat. Op het strand tusschen Penmarch en Porscarn zijn twee soortgelijke fusten met olie aangedreven, zij droegen het zelfde merk als het eerste vat. In het be richt van de „Matin" wordt nu de veron derstelling uitgesproken, dat deze vaten in zee geworpen zijn om Duitsche duikbooten van olie te voorzien. Tegen de verstikkende gassen. Sir Hiram Maxim heeft aan een medewerker van de „Petit Parisien" verteld, dat hij een eenvoudig toestel heeft uitgevonden, waarmede hij in etaat is, de Duitsche aan vallen met verstikkende gassen te verijde len. Het toestel bewerkt, dat de gaswolken omhoog gaan en zonder schade aan te richten, boven de hoofden van de soldaten wegdrijven! Levenslange verbanning. Henri Ra cine, directeur van een parfumeriefabriek te Mentone, die door bemiddeling van een firma te Lausanne aan de firma Johann Farina te Keulen 500 K.G. olijfolie had gezonden, is door een krijgsraad tot le venslange verbanning veroordeeld. Oogst verwoest. Stortregens, gepaard met onweer, hebben «en groot gedeelte van den oogst in het Westen van Ierland en in het graafschap Lincolnshire verwoest. Nederland en de Oorlog. Keu-rlngvamdemLandstor m. Naar aanleiding van, de klacht dat de LandstormplicMigen 1915 eenst to dm loop dezer week vernemen of zii genees kundig goedgekeurd' zijn en dernalwe op 24 Augustus al dan, niet hun tegenwoor dige bétnekking zullen hébben te verla ten, hetgeen vooral voor patroons van kantoorbedienden!, met het oog op den g©bruikelijken opzeggingstermijn van één maand, een groot ongerief wordt geacht, vernemen wij van bevoegde zijde dat voor -de jaarklasee 1915 de termijn tus schen keuring en opkomst onvermijdelijk zeer kort moest zijn, waar de wet op 31 Ju*4 jl. in werking is getreden en de tal rijke voorbereidende werkzaamheden van de gemeentebesturen gevorderd met name in verband met de inschrijving en aflevering der lichtingen) veel tijd vorde ren. Uit den aard der zaak zal echter bij volgende liéhtingen do tijdruimte, tus schen keuring en oproeping geleidelijk grooter kunnen worden, zoodat voor do lichting 1913 en volgende te verwachten valt, dat de gewen&cht© tijdruimte van een maand zal kunnen worden verkregen. Vergoeding aan landweerplichtigen. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat voorloopig ter zake van den werkelijken dienst, vervuld Da 31 December 1914 door de dienstplichtigen der landweerlichtingen 1907 in wier landweerdiensttjjd vóór 1 Au gustus j.l. geen onderbreking (b. v. wegens desertie) heeft plaats gehad, een vergoeding kan worden toegekend van ten hoogste f 2 per dag, en eveneens ten hoogste f2 per dag ter zake van den werkelijken dienst, vervuld na 31 Juli 1915, aan de landweerplichtigen, die een zeven- resp. zesjarigen niet-onder- broken landweerdiensttijd hebben volbracht. Ten aanzien van de landweerplichtigen dei- lichtingen 1909 of andere lichtingen, in wier landweerdicnsttyd onderbreking plaats had, geldt de bevoegdheid tot toekenning van ten hoogste f2 per dag slechts voor zoover betreft den werkelijken dienst, in dit jaar vervuld na den datum, waarop zij ddn normalen land- weerdiensttyd ten volle hebben volbracht. De land weer vergoeding mag in geen geval hooger zijn dan noo/ig en o. a. in verband met art. 4 van h'/c Landweer-besluit III mogelijk is. We er belas ting. Nader vernemen wij omtrent het aan den Raad van State toegezonden ontwerp-weer- belasting op te leggen aan degenen die per soonlijk geen dienstplicht veivullen (dus ook aan vrouwengezinshoofden of daarmee ge- lijkgestelden) dat deze belasting zeer matig zal zijn en de totaal opbrengst daarvan dan ook wel niet meer dan een half millioen zal bedragen. Opzichtërs voor de Hembrug. Met het oog op de buitengewone drukke werkzaamheden aan de artillerie-inlichtingen aan de Hembrug, waar oorlogsmateriaal in h<?t bijzonder munitie wordt vervaar digd, doet het legerbestuur onder de gemo- biseerde troepen onderzoek naar fabrieks- leiders en opzichters in metaalfabrieken, die voor een tijdelijke plaatsing bij die staats fabrieken in aanmerking wenschen te komen. Kredietbank voor den Tuinbouw. Naar het „N. v. d. D." verneemt, is de oprichting van een credietbank voor den tuinbouw, met name in het belang der door den oorlogstoestand zwaar getroffen bloembóllenkweekers, in goeden staat van' voorbereiding. De regeeringsvarkens. Te Wageningen is een vergadering ge houden van een 50-tal varkensslagers van daar en uit den omtrek, ter bespreking van den noodtoestand wat betreft de vleeschvoorziening van kleine gemeenten, die elk geen 50 regeeringsvarkens per week kunnen slachten en nu geen varkens ont vangen. Besloten werd een adres tot de Regeering J?an"var k en s te sluiten, of de levering van regeeringsvarkens zoo te regelen, dat voor kleine gemeenten een geringer aantal dan 50 varkens wordt verkrijgbaau gesteld. Een commissie van drie leden zal den minister van Landbouw de meening der slagers nader gaan toelichten. De burgemeester van Giethoorn heeft aan den Raad dier gemeente medegedeeld, dat tot zijn spijt het betrekken van z.g. regeeringsvarkens uitbleef en de slagers en ingezetenen konden daarvan dus niet profiteeren, hoewel hij er al het mogelijke voor gedaan heeft. Herhaalde malen stelde hij zich telefonisch in verbinding met het Centraal Bureau in Den Haag en telkens was het: ,,'t Komt wel in orde", doch ein delijk kreeg hij ten antwoord: „Op het bu reau is een ernstige nalatigheid begaan, de brieven van Giethoorn zijn onbeant woord gebleven en er is zoodoende geen opdracht tot levering van varkens aan Giethoorn verstrekt. In een te Winterswijk gehouden verga dering van spekslagers uit de gemeenten Winterswijk, Eibergen, Haaksbergen, Nee- de, Aalten, Varsseveld, Doetinchem, Sil- volde, Ulft en Gendringen is besloten ad- haesie té betuigen aan het adres van den Ned. Slagershond aan den minister, om over te gaan tot sluiting der grenzen voor den uitvoer van varkens en runderen. Tevens werd besloten pogingen aan te wenden tot oprichting van een provincialen Gelderschen Spekslagersbond, voor welk doel a.9. Zondag te Doetmchem een ver gadering gehouden zal .worden. Regeeringsvarkens. In verband met het ministerieel besluit van 7 dezer, betreffende de varkensdistributie, is gistermiddag te Groningen door varkensslagers nit het Noorden van ons land een protest vergadering gehouden, die geleid werd door den heer W. Poll, voorzitter van de slagers- vereeniging Hoogezand-Sappemeer. De distributie van regeeringsvarkens en xegeeringsspek is door tal van sprekers aan ontlek onderworpen. Van onderscheidene gemeenten uit de provinciën Groningen en Drente kwam beriont, dat zjj a. s. Maandag het bedryf gaan staken, o. m. uit Emmen, Coevoiden, Assen, Schoonebeek, Dalen, Sleen, Odoorn e. a. Besloten werd, een audiëntie aan minister Posthuma aan te vragen, om hem de toestanden van den Plattelands- varkensslager uiteen te zetten. Een telegrafisch adres, onderteekend door 100 afgevaardigden van 65 plaatsen uit het Noorden, werd tot den minister van Landbouw gericht, waarby onmiddellijke sluiting van de grenzen voor eenigen tyd voor den uitvoer van varkens wordt gevraagd. Steenkolen. Aan het departement van landbouw, nijverheid en handel «heeft mini ster Rost- Ihuma hedenochtend in tegenwoordigheid van prof. De Vooys, voorzitter van het Koletnbureau en van mr. Everwijn, chef van die afdeeliinig handel, d© adresje eren de wrije importeurs van steenkolen en de directeuren van de mijn Oranje-Nassau ontvangen. De minister gaf, naar aónieMiarg v-an het adres der vrije importeurs te kennen: le. dat hij de stelling, dat de vrije han del' onbeperkt kan blijven, niet kan aanr vaarden. Dit zou er foe moetetn leiden, ook aan <de -aangesloten firma's de vrij heid terug te geven, ale gevolg waarvan- een stijging der kolenpirijzen en een zeer onregelmatig© distributie, beide groote nadoelen voor de kolewverbruikers, niet meer zou zijn tegen te gaan; 2e. dat de (kolen, die de vrije impor teurs aanboden tegen zdlfkosten en rede lijke winst, alleen daai door de regeering aanvaard konden worden, indien er ook controle op den inkoop dier kolen werd uitgeoefend. De regeering kon bezwaar lijk aan de vrije importeurs opdracht ge ven tot aankoop van kolen tegen eiken prijs; 3e. dat steeds, voor zoover het van de regeering afhing, de contracten, door de importeurs vroeger gesloten, werden na gekomen em dat het kolenbureau dezen regel volgde; 4e. dat de regeering onmogelijk de dis tributie van de ter beschikking gestelde kolen op zich kan nemen of door een bu reau doen verrichten, wanneer dit niet beschikt over de allerbeste vakkennis, zjoodat het niet doenlijk schijnt om alles, wat op de distributie betrekking heeft, buiten voorkennis der -coincurrenrtetn If houden. Mocht het wel doenlijk zijn, dan aal vanzelf sprekend de regeering aan den wemseh tegemoet komen. De minis ter zi-et geen anderen weg om de gerezen ongerustheid te bevredigen, dan d)oor een tweetal uit de aanwezige he eren in de -gelegenheid te stellen, om de geheele gestie van het Kolenbureau mede te ma ken. Hij vertrouwde, dat heit Kolenbureau bereid zou zijn, twee door hem aan le wijzen vertegenwoordigers van vrij© im porteurs en een nog niet aangesloten mijn to het Kolenbureau op te nemen. Na eenige gedachtenwisseling over het een en ander, verzocht de minister aV© aanwezigen, om de zaak verder met het Kolenbureau op de vergadering van Vrij dag te bespreken en ried hen met kracht aan, deze regeling hunnerzijds te aan vaarden. Uit het bovenstaande moet dus afgeleid worden, dat door d'it ultimatum de vrij© importeurs voor de keuze worden gesteld van 5f zich tegen wil en dank aan te slui ten bij het kolenbureau, óf hun bedrijf te staken of te zien onmogéijk gemaakt door voortdurende inbeslagneming van ah© door hen to te voeren brandstoffen. De electrische grensversperring. Uit Overslag (Z.-VI.) meldt men d.d. 10 dezer het N. v. d. D. Vandaag heeft de electrische grensafslui- ting weer een oflfer geëischt. Een Duitsch soldaat, die aan de grensscheiding werkzaam was, met het verrichten van eenige herstel lingen, had het ongeluk te vallen, waardoor hij op den electrischen draad terecht kwam. Menschen, die in de buurt op Hollandsch gebied in het veld werkten, hoorden een lllirloy o11- O"— «ii>n «nldaat lluuU UVC1 den draad hangen. Smokkelen. De smokkelhandel met België schijnt to Roosendaal op groote schaal voort te duren. Het is gebleken dat een bende, bestaande uit ongeveer 28 smokkelaars, er iederen nacht haar werk van maakt, groote hoeveelheden bloem te brengen, welke voor iemand te Essen bestemd zijn. Korte Kroniek. Volgens de „Res." zullen B. en W. van 's-Gravemhage den gemeenteraad voorstellen voor het jaar 1915 het ver- boudingscijfer der gemeentelijke Inkom stenbelasting, tot nog toe 0.97 bedragen de, te brengen op 1.03. De gemeenteraad van Heerenveen besloot den gasp rijs weer met 1 cent per stère te venhoogen en te brengen op 0 ct. In het „Algemeen. Politieblad" wor den weder miert, minder dan 146 personen gesignaleerd die bij verstek veroordeeld zijn wegens verboden uitvoer of poging daartoe. Gemengde berichten. Goede zaken. Men meldt aan de „Tel.": Volgens matige berekening, gegrond op betrouwbare gegevens, keeren de geza menlijke zuivelfabrieken in Friesland te genwoordig per maand 6 millioen gulden meer uit, dat in normale jaren. Een jeugdige tippelaar. Als een bij zonderheid kan gemeld worden, dat dezer dagen de heer B. S., met zijn 11-jarig zoontje de reis van Enschede naar Am sterdam geheel te voet aflegde. Over den afstand van ongeveer 190 K. M. werd 4 dagen gedaan, op den laatsten dag wer den zelfs 55 K.M. geloopen; toch kwam de jeugdige globbe-trotter in uitstekende conditie in d© hoofdstad aan. Vischovervloed. Voor de Texelsche kust vertoonden zich in de laatste dagen zulke groote scholen makreel en pieter man, dat men deze visch soms met beu- gelnetten kon scheppen. Vele bewoners keerden met emmers ©n manden vol visch huiswaarts. (N. v. d. D.) Belangrijke diefstal. Men seint uit Utrecht: Gisternacht is uit een villa te De Bildt nabij het station door middel van braak een bedrag van f 45.000 ontvreemd, namelijk 25 biljetten van f 1000, 26 van f300, 20 van f200; 12 van f 100; 38 van f 60; 14 van f 40; 54 van f 10, 403 gouden tientjes, 80 rijksdaalders, 400 guldens; 10 gouden vijfjes; 17 gouden rijders; 11 duka ten en vreemde gouden munten. De dieven hebben zich toegang verschaft door een paneel uit de achterdeur te za gen, waarna de brandkast werd gefor ceerd door den achterwand uit te breken. De politie is onmiddellijk begonnen met politiehonden te werken. De eigenaar looft f 1000 uit voor dengene, die aanwijzingen kan geven. Een aanvaring. Naar Lloyds uit Leith verneemt, is de Hollandsche stoomboot „Zee land" van Leith naar Rotterdam gisteren bij de kust van Norfolk in aanvaring geweest met een ander schip. Van de Zeeland werd aan bakboordzijde de verschansing ingedrukt. (De Zeeland is een schip van 1293 ton van de Scheepv.- en Steenkolen-Mij. te Rotterdam., Op vrjje voeten. Th. de J., uit Lexmond) sedert 1 Aug. in voorloopige hechtenis, onder verdenking van moord, gepleegd te hebben op H. Van Besoyn aldaar, is gisteren op vrije voeten gesteld. Een raadseltje. Een milicien schrijft aan de „O. H.Crt: In ons mobilisatieleven hebben we nu en d; n wel eens last van een „verveling." Allerlei spelletjes worden dan bedacht: ook raadsels oplossen. Dezer dagen werd hier de vraag gesteld: Hoeveel uniformen heeft het Neder- landsche leger? Het antwoord op deze vraag is niet zoo eenvoudig als men bedenkt. Begin maar eens met de infanterie: Blauwe uniform en blauwe kepi idem met grijze beenwindsels idem met grijze broek en beenwindsels idem zonder been windsels grijze broek, grijze jas, blauwe kepi grijze jas, blauwe broek en been windsels idem zonder beenwindsels idem met blauwe kepi idem met sjako geheel grijze uniformen zonder been windsels idem met beenwindsels idem met blauw képi idem met sjako, enz. enz. Telkens worden er weer nieuwe variaties ontdekt. Het is een leuk tijdverdrijf. Vergiftiging Tan honden. In de gemeente Almelo heeft den laatsten tijd honden-ver giftiging op groote schaal plaats, door mid del van strychnine. Niet alleen op jachtgronden wordt het vergif gelegd, maar ook langs publieke wegen. Ge durende de laatste weken zijn niet minder dan een vijftig dieren, waaronder verscheidene luxe exemplaren, gedood. Geregeld wordt de politie met de vergiftigingsgevallen in kennis gesteld, doch het mag haar niet gelukken de(n) dader(s) te ontdekken. Een soldaat gewond. Van de Noord- Brabautsche grens: De door een verdwaalden kogel gewonde soldaat heet B. Christiaanse uit Horst. Ge lukkig is de wond niet zoo gevaarlijk als men in den beginne gedacht had. Er bestaat alle hoop op een spoedige genezing. C. zat in zijn wachthuisje aan tafel toen het schot hem tiof. De kogel bleek een Russische kogel te zijn. Een Duitsche patrouille die het schot loste, heeft later verklaard op een fazant te hebben geschoten. Rampen en ongelukken. Maandag werd in den Texelschen polder Eierland een twaalf jarig knaapje in een paardentuig verworgd gevonden. Het kind, wiens ouders op reis waren naar Zeeland, is waarschijnlijk spelende in het tuig verward geraakt. Even buiten het dorp Erichem (gem. Buren) was iemand in een boom geklommen en bij ongeluk binnen in den hollen stam gevallen. Men riep een timmerman te hulp, die den gevangene na geruimen tijd bevrijdde, door een groote opening in den boom te maken. De vischkotter Maria uit IJmuiden, heeft dicht onder de kust van Seheveningen, Dins dag de scheepsboot verloren, waarin een stuk touwwerk en drie riemen lagen. De Maria zelve is behouden te IJmuiden oaugoitomou, znodat alle Ongerustheid, over het verlies van de boot geweken is. Te Stadskanaal is de arbeider Jetzes bij het maehinedorechen door een riem, die atliep, getroffen. J. was onmiddellijk dood. Te Sinderen, gem. Wisch, is de bouw plaats Wildenbeest, van den landbouwer Heesen, afgebrand. Te Niekerk (Gr.) is de kapitale boeren plaats van den heer P. Weisteis door den bliksem getroffen en bijna geheel afgebrand. Alles was verzekerd. Te Voortbuizen is gisternacht door on bekende oorzaak de stoomkorenmolen van J. v. d. Broek afgebrand. Alles was verzekerd. Onder Vogelenzang botste een auto tegen een telefuonpaal, waardoor het voertuig on derstboven viel. De vier inzittenden kwamen op den grond terecht, een dame lag bewuste loos onder den omgekeerden auto. Met behulp van omstanders wist men de dame uit haar benarde positie te verlossen. Per auto van Jhr. Boreel werd de familie naar haar woning te Noordwijk gebracht. „N. Ct." De verhinderde bruiloft. AL vroeg waren ze laHebei, Nareske en Mieke, ge kleed en geneed en gingen op weg naar het grijze Grave, daiti straks binnen zijn poorten zou zien voltrokken het huwelijk van een zijner hewalLigste dochteren met Tommes Proem,, zoon der echtelieden voormeld. Tommes was onder d© wape nen ,.in Ede of Lewarden of dor èrreges en die kwamp mè 'n p,ar daag verlof mar rechttoe va ginderwiet af nao de Graaf'. De oudjes volgden in ffankrij het smalle kronkelpaadje, waar de nog bedauwd© overfhangenrie heid© het zorgzame Mieke d© noodzakelijkheid deed gevoelen, „die lang pèlzen 'm bttjen op te rapé', hetgeen Nareske ibeantwoordde met mannelijk „de boksepiepen um te slaon". De karavaan trok. al verder d© woestijn in en kortt© zich don rtdjd met ontboezemingen over het mooie weecr en de ophanden zijnd© zegeningen en heerlijkheden, Een paar maanden geleden was het jonge paartje al in den ondertrouw gegaan, maar toen de groote dag naderde zog Tommes zich verplicht d© betrokken lui te berichten, dat hij „dn de petoet zat en dess© 'm niet los wou laote um gaon te trouwe". Maar nou zag het er beter uit! Ginder .doemde reeds de eerw. Elisabeth skerk- op en de oudertrots van Naereke en Mieke zag die kerk en dl© stad en „onzen Tommes mè zie vrommes" in aureool; heiden zweef den voont, als gedragen op het maatge zang van Noreis z'n „mesèsterse boks", die t'ot meerdere eer ©n glorie van den dag baar „jdep" deed hooren, zoo vaak do ©ene pijp langs de andere eftreek. Zoo, met d© muziek aan hoofd, trok men zegevierend de stad binnen, waar men als uit een hinderlaag besprongen werd door een briefkaart, die de bruid gister avond h$d ontvangen tn waarin de bruidegom meedeelde, dat „ze 'm weer in de doos Ihadiden gestopt" en de trouwerij dus andermaal ten halve moeöt blijven steken. Is? a dezen kou d w ater str a ail keer den onze oudjes met hangende veeren naar huis terug; geen woord werd ge- jvigseld,: pas hét bekende geluid van de Leger en Vloot. Marsehen. Gemeld wordt uit Gorinchem: Woensdag, 11 Augustus, keerde het bataljon infanterie, dat gedurende een maand oefe ningen gehouden heeft in de Legerplaats bij Laren, uit het kamp naar Groningen terug. In de afgeloopen week werd door het bataljon een uitstapje gemaakt naar Amsterdam, dat wel melding verdient. In 2 afdeelingen, ellc ter sterkte van ruim-400 officieren en min deren, werd op twee verschillende dagen van de legerplaats gemarcheerd naar Amster dam, plm. 25 KM., waar de dag werd door gebracht o.a. met een bezoek aan Artis en het Rijksmuseum, terwijl door de welwillend heid van het gemeentebestuur een gratis I ritje door de stad Averd gedaan per electrische tram. Te voet keerden de afdeelingen weer naar het kamp terug. Donderdagmorgen vertrok ondercommando van den 2en luit. J. J. Lamberti een deta chement van hetzelfde bataljon, aangevuld door afdeelingen van de andere bataljons uit de groep Goripchem, tot een gezamenlijke sterkte van plm. 160 onderofficieren en min deren in volledig veldtenue en vergezeld door eenig hospitaalpersoneel, onder den officier van gezondheid 2de kl. A. A. M. Blom naar Maastricht. De vrijwillige marsch van 162 K.M. zal in 4 dagen worden afgelegd. Overnacht zal wor den in Boxtel, Weert en Echt. Den 14den wordt Maastricht bereikt, waar de 15de als rustdag zal worden doorgebracht. Maandag wordt per trein naar Gorinchem teruggekeerd. 97095.32 Saldo f 638.74V4 Examens. Op 13 Sept. e.k. en vol gende dagen zal te Leiden gelegenheid worden gegeven tot het. afleggen van de practische examens van arts alsmede ite Utrecht tot het afleggen van de prac tische tandheelkundige examens. Zij die tot deze examens wenschen te worden toegelaten moeten zich vóór 6 Sept. e.k. schriftelijk aanmelden, en. wel te Leiden hij den hoogieeraar dr. N. Ph. Tendeloo. R.K. Huisvestingscomité. Van het R.K. Huisvestingscomité zijn gasteren we derom vertegenwoordigers naar België vertrokken. De commandant van hert ma- rtoekorps te Brugge heeft den directeur van het co-miité, den heer Kelienaers, machtiging verleend tot het halen van eenige kinderen uüt hert operatiegebied. Ook uit Namen zullen eenige zeer arme kinderen worden medegebracht. Verwacht wordit, dat dezs reis minsten» een week duren zal. De aanvaring bij de Janvossensteeg.- brug. Naar wij vernemen^ heeft hef ambtelijk onderzoek naar de oorzaak van Steuncomité. St-aat van ontivangsten on uitgaven van 6 Julii 1915 tot en met 10 Augustus 1915. Vorige opgaaf f 95812.12 Sedeart ontvangen van: .Kon. Nart. 9t.cora. (rest. op huurbons) f 135.85 7.80 142 18 129.03 114.27 Collecte dubbeltje of cent f 252.27Vè 248.981/4 225.76V4 434.33V4 529.13 11G1.35V4 f 97502.601/4 Groot aantal onderwijzers (10e bijdr.) f 45.75; pers. „de Automaat" f 7.80; weekbiidra- gen f4.85; f3.85; f 1.70; f 1.35; maandtoijdragen f 10.Besu Bond f 74.08; afdracht L. Dag blad f2.50; N. N. (2 x f i.-) 18.—; N. de B. f 1. f 1.Leldsche Gemeenteamb tenaren f69.58; totaal 231.46 Uitgaven: le tot 44e week f 93502.37^4 45e week 798.17 46e week 487.79 47e week 949.70 48e week 601.55 49e week 755.73!/4 f 97734.06V4

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2