DONDERDAG 5 AUGUSTUS. 1915. BUITENLAND. De Oorlog. 6e JAARGANG No. 1769 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze genten II cent per week, f 1.4-5 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels i'0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regei meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Sroote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regele 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handele-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Salaris-regeling. Op de jaarvergadering van het Neder- tandsch Onderwijzers Genootschap kwam in behandeling een voorstel-Dellt inzake een billijke tegemoetkoming in de woning- huur aan gehuwden. Daartegen verzette zich de af deeling Leiden evenwel zonder succes. Deze af deeling stelde n.l. voor, dat het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap zich zou verklaren ,,voor bezoldiging, ongelet op het geslacht, het al af niet gehuwd zijn of het kinderbezit der betrokken leerkrach ten". Gelukkig oogstte deze afdeeling, zooals wij reeds zeiden, geen succes. Met een kleine meerderheid, zoo meldt het verslag, werd een in dien geest gestelde motie van genoemde afdeeling verworpen. Dat de meerderheid klein was, verwondert ons niet, daar de moderne ideeën betreffende gehuwd-zijn en kinderbezit" wel bij ver schillende ondenvrij.zers ingang zullen heb ben gevonden. Ons schijnt het"" echter alleszins billijk, dat dengene, die meerdere zorgen heeft eenige verLichting wordt geschonken door een toeslag op zijn salaris, dat de vermeer dering van salaris gelijken tred houdt met het zwaarder worden der lasten. Dat schijnt ons alleszins billijk, afgezien nog van andere overwegingen, overwegingen van zedelijk-godsdienstigen aard. Zeker, ook hij die niet is gehuwd, of, ge huwd zijnde, geen kinderen heeft, moet,, zoo hij den arbeid verricht van een volwas sen persoon met een gemiddelde arbeids- praestatie, een goed loon verdienen. En onder een goed loon verstaan wij, Katholie-, ken, een loon, waarvan iemand een mid- delmatig-groot huisgezin kan onderhouden. Is het loon daar beneden, dan büj/t het on der het minimum eri is dus onrechtvaar dig. Doch en hier verschillen wij met de voorstellers en voorstemmers der Leidsche motie er zijn veel schakeeringen in wat 'men noernt een goed of een rechtvaardig salaris. En nu is het zeer- toe te juichen, als die schakeeringen worden geregeld naar de mate van de verplichtingen, van de zorgen, welke de gesalarieerden hebben te dragen; in 't bijzonder is dit toe te jui chen in een uitgebreid ambtenaarscorps, als dat der onderwijzers, waarin riiet aan ieder een maximum salaris kan worden uitgekeerd zonder een op rijk en gemeente en schoolbesturen al te drukkende finan- cieele last te leggen. V Zij gaat trouwen. Ons land zal binnenkort de eenige -vrou welijke predikant, die het had, verliezen. Mej. dr. A. Zernike, sedert 1911 predikante bij de Doopsgezinde gemeente te Boven- htiijpe, heeft, tegen 1 October ontslag aan gevraagd. Zij gaat trouwen met den kunstschilder Mankes te Benedenknijpe.. Aldus bericht laconiek de N. R. C t. Dat raej. dr. A. Zernike aldus handelt, zal nie mand haar euvel duiden. Maar wijst, in 't algemeen gesproken, dit geval rïlet op het abnormale van het vrouwelijk predikantschap.' 't Wil ons zoo voorkomen, dat men 't predikambt kiest niet als een haantje, maar uit roeping. Men wil zich wijden aan 't heil der menschheid en bestijgt daartoe den kansel. Natuurlijk mag men daartegenover le vensonderhoud eischen, maar om dit te winnen moet men het ambt van herder en leeraar niet aanvaarden. Bij een ander emplooi mogen de verdiensten op den voorgrond .staan, bij het predikambt be- hooren zij in de tweede plaats te komen. En, al zijn die verdiensten gering, dan zal wie voelt voor dat ambt het daarom nog niet opgeven. Nu brengt reeds het huwelijk der predi kante deze schoone theorie, welke door het coelibaat gediend wordt, in gevaar, maar laat zulks er dan van terughouden, ook vrouwen te beroepen, die de toga aan den kapstok hangen, zoodra zij gaan trouwen. Wat blijft er bij dergelijke snelle wisse ling van levensomstandigheden over van de ideëele zijde van het predikambt? Moet dit mede een toevluchtsoord worden voor ongehuwde dames, die immers ook aan den kost moeten komen. Natuurlijk zullen vrouwelijke predikanten steeds voorgeven, dat zij o zooveel gevoelen voor dat herder lijke beroep, maar dasewig wei fa- li c h e Het Protestantisme is het in veel niet met ons eens, maar telkens komt datzelfde Protestantisme onwillekeurig zoo immej-s ook nu weer met dien trouwenden domi- neesche ons doen gevoelen, dat het 't niet bij 't rechte eind heeft. Mon verwacht dat bij de opening van den Duitschen Rijksdag op 17 Augustus een voorstel zal worden voorgelegd in verband met de operatiën in Polen. Ook wordt een vergadering verwacht der hondsvorsten, welke door twee Oosten- rijksche aartshertogen worden bijge woond en waarin het herstel van Polen zal worden besproken, vereenigd met Galicië en Posen onder een Poolschen stadhouder.—Russische watervliegtuigen vi len bij Windau een Duitsch advies jacht aan en dwongen het aan de kust te stranden en dreven een Zeppelin en twee Duitsche vliegtuigen op de vlucht. Russische torpedojagers vernielden aan de kust van Anatolië scheepswerven en vernielden in de Zwarte Zee 450 zeilschepen. Een Italiaansch officier bespreekt in het hoofdkwartier der Britsche expeditie-troepen in de Middel- landsche Zee maatregelen voor een samenwerking van de Italiaansche vloot met de vloten van Engeland en Frankrijk bij de operatiën tegen Turkije. Bul garije zou aan Turkije den invoer van kanon-ammunitie hebben toegestaan, in ruil voor den Dedeagatsj-spoorweg. Van het Westelijk oorlogs terrein. Fransch leger bericht. Het Fransche mickdagcommuniqué van 4 Augustus luidt: In de Argonmen werd Dinsdag den ge- heelen dag heit Icvenidiijg gevecht met hand granaten voortgezet in het Westelijk deel van het bosch tot de omgeving van St. Hubert. Gisterenn-aohrt deden de Duit sche rs twee aanvatten, eeai tegen hoogite 213 en het ravijn bij Fomtaine-oux-Gha- renes. de anderen bij Marie-Thérèse. De aanvallers werden overal in hun boopgra ven teruggeworpen door 0019 artillerie- en inf am terie vuur. Bij Four-de-Paris en in de rich ting van Haute Qhevoudhée onafgebroken geweer vuur van loopgraaf tot loopgiraaf. Voor Vauquoas lieten de DuLLschers twee mijnen springen, waardoor echter geen schade werd toegebracht aan de Framsche loopgraven. In het ApremoniLbosoh en bij Ban-de- Sapt Levendige beschieting. Iin de Vogezen verliepen gieternacht ge vechten met handgranaten bij Lingekouf en Sohratzmannele in het voordeel der Fransch en. Bij den Barrenkopf sloegen zij een tegenaanval af. Duitsche leigerbericht. Rapport van den Duïtschen generaten etaf. Op hat Westelijk oorlogster rein ge schiedde niets niieuwa. Van hei Oostelijk oorlogs terrein. De Russische terugtocht. val van Warschau nadert langzamer a wel algemeen werd verwacht, Ite meer daar de Russische berichten reeds onom wonden van het plan tot het ontruimen der vesting hebben gewag gemaakt. Doelt hier toonen de Russen zich wederom van een verwonderlijke taaiheid en de terug trekkende manoeuvre, welke voor dien RussLschen general en staf niet meer nieuw iis, wordt 3ok met groote handig heid volbracht. Terwijl de Dmtsoli-Oosten- TrijRsc.he 'Troci^en reeds over Lublin en Cholm naderen en de Boeg bij Dubiienko en Wlachmlr Wolyn.sk hebben oversohre- den, houden de Russen in de strook bus selt en den Nare-w en de Weiohsel, van Ostro'.enka tot Iwangorod, nog stand, a1 is het zeker, datt deze laatote vesting ten doode opgeschreven is. In het Noorden gaat de opmarsch min der snel, doch heit feit, dat M-itau f.n Koer land door de Dultschers is bezet en dus heit eindpunt van den spoorweg naar Riga in DuVsche handen is, is van een niet te onderschatten gewioht. De onttrekking van Warschau wordt re gelmatig voortgezet en eiken, dag kan de ontruiming dezer vesting worden ver wacht. En hoewel er reeds op gewezen is, dat deze val op het eindresultaat van den oorlog miet van diirecten invloed zal zij-n] zoo is het toch zeker, dait wij aan den vooravond staan van belangwekkende ge beurtenissen. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Qostenrijksch legerbericht. ïu het gebied van Görz werden in den nacht van 2 op 3 Aug. wederom verschei den aanvallen dier Italianen afgeslagen, o.a. ten Zuiden van Sdnaussina en ten Oosten van Polazzo, waar de vijand twee maal met de bajonet een aanval deed, maar telkens werd teruggedreven. lm den middag van 3 Aug. deden de Ita lianen bij regen en mist, na een hevige voorbereiding door de artillerie, weder om een aanval op onze stellingen op den Monte dei Sei Busi. Ook deze aanval werd afgeslagen. In heit Karithische en TLroolsohe grens gebied heersolrt op sommige punten leven, du'ge bedrijvigheid bij de antii 'terie. Ltaldaansche infanterie, die een aanval zou doen op den Celbon-ttop, trok terug, daar zij door de eigen artillerie beschoten wend op de Westelijke helling van de hoogte. Een aanval van twee vijandelijke com pagnieën op de gvensbrug ten Zuiden van Schluderbach en e-en vrij hevige aanval bij Gol di Lana (Buohemsteim) werden af- Italiaansch legerbericht. De pogingen der Oostenrijkers om den berg Medeitta en andere stellingen rm Ka- rintthië en aain den berg dei Sei Busi in hot Karst-gebergte te heroveren, werden afgeslagen met zware verliezen. De Italia nen gaan in het KarStgebergte Langzaam doch zeker vooruit en namen j.l. Maan dag 345 gevangenen. Op Zee. De duikboot- en mijnoorlog. Lloyds meldt, dat het Belgische stoom schip „Koophandel" gezonken is. Negen man van de equipage zijn gered. (De „Koophandel", in 1911 gebouwd, mat 1736 ton bruto, 1140 netto en behoorde aan de Scheepv. Mij. Gylsen te Antwerpen. Red.) Op de Oostzee. De groote Russische staf meldt, dat Rus sische watervliegtuigen in de nabijheid van Windau een Duitsch adviesjacht aan vielen en het dwongen op strand te loopen. Dezelfde watervliegtuigen vielen een Zeppelin aan en dwongen deze terug te keeren, terwijl eveneens twee Duitsche watervliegtuigen werden aangevallen, waarvan één werd neergeschoten. Op de Zwarte Zee. Het groote Russische hoofdkwartier meldt dat de Russische torpedobooten op de Zwarte Zee het geheele Anatolische kustgebied bezochten en meer dan 450 zeilschepen en 4 scheepswerven vernielden. De bemanningen der op de Zwarte Zee buitgemaakte schepen werden gevangen genomen. In Duitschland. Het herstel van Polen? Er zijn in de volgende week belangrijke conferenties in Berlijn te wachten. De hoogste ambtenaren van het Rijk keeren daarvoor naar Berlijn terug. De Keizer zal a.s. Zondag reeds aankomen. Bij de opening van den Rijksdag op 17 Augustus zal een gewichtig voorstel worden voor gelegd, dat verband houdt met de opera tiën in Polen. Naar vernomen wordt, is niet slechts een kabinetsraad in Berlijn te wachten, maar zal ook de bijeenroeping worden overwo gen van een vergadering der Bondsvorsten, welke bovendien zal worden bijgewoond door twee Oostenrijk-' sche aartshertogen. Naar verluidt, zal de mogelijkheid wor den besproken van het herstel van het in Polen veroverde gebied men hoopt tegen dien tijd Warschau in bezit te hebben welk gebied zal worden vereenigd met Ga licië en een deel van Posen, dus ongeveer het oude koninkrijk Polen, dat voorloopig onder een Poolschen stadhouder zal ko men, nfet een Raad van State, samenge steld uit Polen, Duitschcrs en Oostenrij kers. In het Britsche Rijk. Herdenkingsplechtigheid. Irt de St. Pau'tkerk te Londen werd giis- teren, ter gelegenheid vam de herinnie.rinig aan de oorlogsvenkluring een pleciióigo herdenkringsdiiensit gehouden, die bijge woond werd door den Koniing en de Ko ningin. Ontploffing te Ardeer. In eene fabriek van oordiet en andere explosieve stoffen te Ardeer heeft een he vige onóp'offing plaats gehad, waarbij een man dadelijk gedood en 39 gewond werden. Van deze .'aatefen sbie.rven nog itwee man en worden nog vijftien in heft (hospitaal verpleegd. De oorzaak der cmAploffing is onbekend. Ofschoon de inateriee'e schade vrij groot is, kan de fabriek toch doorwerken. In Italië. Italië tegen Turkije? Een officier van het Italiaansche leger is aangekomen in het hoofdkwartier van het Britsche expeditie-korps in de Middel- landsche Zee om maatregelen te treffen voor een samenwerking tusschen de Fransche, Britsche en Italiaansche strijd machten voor vloot-operatiën tegen Tur kije. Op den Balkan. Bulgarije en Turkije. Met Bulgarije zou, wordt uit Berlijn ge meld, een overeenkomst tot stand zijn ge komen, waarbij Bulgarije aan Turkije voor den afstand van den Dedeagatsj-spoorweg alle voorraden van kanon-ummunitie zou hebben geleverd, daar het toch in de be doeling van Bulgarije zou liggen, de neu traliteit tot het einde te bewaren. Misschien houdt deze overeenkomst ver band met de onlangs in Duitschland ge sloten leening: De houding van Bulgarije. Uit Petersburg wordt aan de „Neu-e „Zitroher Ztg" igei-tónd, dat de Btilgaar- echie minister Radoeluwof i'n een partij- vengade.ning der liberaten verklaard heeft, dat Bulgarije gedure.ii.de den herfst bevist roeuóraal zal blijven. In politieke kringen is men van. meeming, dat di.t khopt meit de feiten, wijl!, de oogst voor de deur staat, en ook op dót o ogenblik de nuimitte'voor- •raden in Bulgarije niet void «inde zijn. Bijna gelijktijdig met bovenstaande ver klaring op het pantij-congros -verscheen in de „Narodn-i Prawa", het orgaan van Radoslawof, een opzienbarend artikel, dat de Entente-machten verwijlt, een gebrek aan wel-wrllendhciid tegenover Bulgarije FEUILLETON. De noodlottige erfenis. 23) Li.ef kind, die -reis ds duur e<n oimze middelen zijn zeer beperkt. Was dat 't miet dan vertrok ik morgen met u. Tegen dit argument had zij niets aan te voeren. Zeker, wanneer de rechten op de erfenis eenmaal onbetwistbaar vaststonden, dan zou het niet moeilijk zijn een voorschot ie •krijgen, dat ruimschoots in de kosten van de reis zou voorzien, maar de onderhan del ngen daarover zouden onvermijdelijk tijd kosten. Bernard hernam: Alleen zou ik de kosten misschien nog wel kunnen vinden, maar voor ons beiden wordt dat bezwaarlijk. Rosie en Lizzie moesten erkennen dat, nu hij zich op dit terrein plaatste, zij ge slagen waren. Om haar niet al te veeil te ontmoedigen, hernam d'AUeret: Laten wij nog maar een paar dagen wachten. Wanneer die laatste stappen gedaan zijn, dan is onze viligheid en ons geluk verzekerd. Hector zal mij zeker si v>e- dig schrijven en de duivel zou er wel mee moeten spelen als die erfenis au De Courtevrou nu nog wegliep. Ongeveer tien dagen na dit onder'mud ontving Bernard aan de Harwooi mvcr- sity, waar hij zijn lessen kwam m\en, een brief, die uit Frankrijk 'aoira" Het handschrift, waarmee het adres geschreven was, leek hem vreemd» of schoon het hem toch eenigszins hekend voorkwam. Hij scheurde den omslag open, bekeek den brief, die met deze'.ifde hand geschre ven was en zag daarop naar de ondertee- kening. „Hector d'AUeret". f Wat moeit dat bebeekenen? Vooreerst, waarom adresseerde Hector zijn brief niet aan zijn persoonlijk adres, maar aan de universiteit? Had zijn broeder hem dan iets mee te deeïen waar Lizzie niet van weten mocht? Vreesde hij de nieuwsgierigheid van zijn schoonzuster? En dan, welk een zonderling schrift! Het geleek wel eenigszins op de hand van zijn broeder, maar toch was het zijn hand niet. Toen Bernard den brief las gaf deze hem althans op dit punt in den eersten zin een verklaring. De brief luidde: „Mijn waarde broeder, „Gij zult zeker wel verbaasd zijn in deze regels niet mijn gewone handschrift te herkennen. Ben ongeluk, dat trouwens geen ernstige gevolgen had, dwingt mij met de rechterhand in een verband te loo pen. Ik heb mijn hand geklemd aan het DOrtier van een -rijtuig. De wond is nu wel eenigszins genezen, aoodat ik al wat kan schrijven, ofschoon het nog moeilijk gaat. Aangezien ik u evénwel belangrijke tijdingen heb mee te deelen, wltde ik het niet langer uitstellen, aan u te schrijven. ..Vooreerst dan deel ik u mede dat ik verloofd ben en binnenkort denk te trou wen met Mej. Liane De RégïJe, een jonge dame van hooge geboorte, aan wie ik reeds sedert lang mijn hart had geschonken, maar die ik tot dusverre geen harer waar dige positie kon aanbieden. .„Ons -huwelijk z»al iin strvkten eenvoud worden ingezegend, want mijn aanstaan de heeft kort geloden haar vader verlo ren, over wien zij nog rouw draagt. Wel te verstaan betreft deze uitsluiting slechts vreemdelingen en xuVen wij zeer verheugd zijn, wanneer gij nog tijdig kunt aanko men om de plechtigheid bij te wonen. „Het zou kunnen, dat op het oogenblik uw middelen rriet toereikend waren om een zoo verre reis te ondernemen en dat gij daarom aarzeldt Chicago te verlaten. Tot dusverre toch waren ons beider mid delen zeer beperkt, maar dank zij de erfe nis van den markies de Courtevron, on zen oom, zal daarin spoedig een veran dering worden gebracht In afwachting dat deze zaak geregeld za/1 zijn, ben ik wel in staat u zooveel geld voor te schie ten. dat dit bezwaar u niet langer behoeft te weerhouden. ..Ik was eerst voornemens geweest bij dezen brief een wissel in te sluiten), maar er doet zich een gelegenheid voor, die dit veel vereenvoudigt en waarvan ik- dus gaarne gebruik maak. Een van mijn beste vrijenden, d'ie dezer -dagen voor zaken te Chicago moet zijn, «bood mij aan u tot bankier te dienen. In ipLaats van u dus een som te zenden, die ontoereikend kon zijn, open i.k u bij hem een blanco cred'iet. Be schik over zijn beurs zonder dat gij be hoeft te vreezen van onbescheidenheid be schuldigd te worden. ,vDe heer Augustin Morel, wien ik u verzoek een goede ontvangst te bereiden, is een man die mijri vo'.Le vertrouwen ge niet. Hij is een bescheiden geleerde, die in den aanvang van zijn -loopbaan met veel moeilijkheden heeft te kamden ge had, maar wiens verdienste weldra zal worden erkend, wanneer de zaak, waar voor hij naar Amerika moet vertrekken, haar beslag za/1 hebben gekregen. „Ontvang mijn hartelijke groeten en ge loof mij steeds „Uw 1'ieW lebben de broeder .Hector d'ALLERET." Na dit schrijven te hebben gelezen, bleef Bernard, me,t het papier nog in de hand, peinzend voor ziqh uit zitten starenj ter wijl hij* mompelde: Zonderlinge brief. Hij had evenwel niet langer den tijd om daarover na te denken, want het college moest beginnen en de studenten wacht ten reeds op den Jieeraar. Mee rm aten onder zijn college gaf hij blijken van verstrooidheid en zoodra hij kon. eindigde hij de les. Buiten heit gebouw der hoogesdhool ge komen huurde hij een taxi-automobiel en reed daarmee .naar zijn kleine villa, waar hij zich terstond begaf naar het vertrek, dat Lizzie tot schilderatelier had laten inrichten. De jonge vrouw was weer dapper aan het werk g eg aai) en besteedde haar talent aan het portret van een meisje, dat in een met bloemen versierd venster zat. Het mode! was er op dit oogenblik niet; de kunstenares was bezig met de omlijs ting, waarvoor zij verscheidene versche bloemen in het atelier geplaatst had Toen zij hftar echtgenoot zoo eensklaps haar heiliigdom zag binnenvallen, vroeg zii:- Wat is er? Hij hield de enveloppe omhoog en ant woordde: Een brief u't Frankrijk! Eindelijk! Gij ziot dus wel, dat Romo gelijk had en dat er niet de minste reden tot ongerustheid is. Dat is zoo... en toch, die brief is zoo vreemd. Lizzie legde haar .palet, en penseelen ineer, trok het groote linnen schort uit, dat haar bedekte en vroeg: Vreemd? Hoezoo? Toen haar echtgenoot draalde met zijn antwoord, werd zij opnieuw ongerust. Zouden wij ons te vroeg veiheugd hebben? Worden de gunstige berichten, die gij van den notaris hadt ontvangen, tegengesp roken? Intgendeel, men bevestigt ze. Maar dan gaat alles opperbest? Zeker. De toon evenwel, waarop d'AUeret dezd verzekering gaf, miste elke overtuiging. Lizzie hernam-. Komaan, eir -is .iets, dait u verontrust en dat ge mij niet zegt. Er gaat iets in uw hoofd om, dat gij toch voor uw Lizzie niet kunt verbergen. Welnu, békende hijj terwijl hij het geheim van zijn bezorgdheid aan de be minde vrouw toevertrouwde, de gedwon gen toon, waarin Hector gewoon is te sohrjjven. Zijn brieven waren anders Hteeds gezellig en onderhoudend; het wad mij als ik die brieven las, of hij zelf voor mij zat en ik zijn slem hoorde. Nu niete daarvan. Hij schrijft in vórme-lijken toon, 7/>oals een vreemde zou doen. (Wordt vervolgd.^

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1