binnenland! KRONIEK. 1914. 4 Augustus De Engelsche gezant te Ber lijn verlangt, dat Duitschland onverwijld den opmarsch door België moet staken. Den Engelschen gezant- wordt medege deeld, dat de opmarsch door België een onverbiddelijke militaire noodzakelijkheid is. Daarop overhandigt de Engeleche ge zant namens zijn regeering de oorlogsver klaring aan Duitschland. In den ochtend van dezen dag rukken Duitsche troepen in de nabijheid van het Vierlanderpunt België binnen. De Belgen bieden hun een onverwachten en heldhaf- tigen tegenstand. Daaraan nemen ook burgers deer, wat aanleiding geeft tot een vrcaselijke slachting en verwoesting. verkrijgen. Mij is uit welingelichte bron verzekerd, dat de regeering voor dezen druk niet zal bezwijken. In het verre Oosten. Rusland en Japan. De Russische gezant te Rome, Von Giers, werd door den correspondent van de „Giornale d'Italia" geïnterviewd, naar aanleiding van de geruchten dat er tus- schen Rusland en Japan onderhandelin gen voor een militaire samenwerking 'gaande zijn. De gezant zou hebben verklaard, niet in fetaat te zijn juiste inlichtingen over deze aangelegenheid te verstrekken, doch nam als vanzelf sprekend aan, dat de vriend schappelijke verhouding tusschen de beide staten, sedert het uitbreken van den oor log hartelijker geworden was. Japan is in oorlog met Duitschland en daardoor reeds een bondgenoot van Rusland, evenals ook Italië. Voor zoover er sprake is van bepaalde feiten kon hij er zich niet over uitlaten, daar hij in militaire quaesties zich niet bevoegd achtte. Aan de „National Tidende" wordt uit Parijs geseind dat de uitzending van Ja- pansche hulptroepen, ten getale van 500,000 man, een uitgemaakte zaak is. Deze troepen zullen over Wladiwostok naar het Russische front gaan. De Engelsche pers bespreekt ook derge lijke mededeelingen, maar is sceptisch en terughoudend. Verschillende Oorlogs berichten. Z. H. de Paus en de Staatshoofden. Bij gedegenheid van zijn naamfeest ont ving de Paus ©en menigte telegrafische en andere gel.utowe.nschetn van regeerende personen, staatshoofden, kardinalen, bis schoppen, politici, instituten, enz. Onder de souvereinen bevonden zich de Koning en de Koningin van Spanje, de Duiitsche Keieer en de Koningin van Beieren. Bo vendien zonden, geluk wen schen de hertog en hertogin van Parma, de Beiiersche ge zant bij den H. Stoel, de gezanten van Engeland, Argentinië, de Pruisische ge zant, de Koning en Koningin van België enz. enz. Belgische vliegeniers. Onze vliege niers verrichten reuzenwerk, schrijft de „Vlaamscbe Stem". Niemand kan zulks op dit oogenblik beseffen, maar wanneer hun grootsche opofferende daden door het publiek tot in hun minste bijzonderheden zullen gekend zijn, dan zullen er geen bloemen in België genoeg gevonden wor den om rond hun hoofd te kronen. Onze Antvverpsche jongens Jules Tyck, Jan Olieslagers, Uuske Peeters, Vertongen enz., alsook graaf d'Hespel en Renée Co- zic werden tcit lujtenants bevorderd. Reiné Gozic bestijgt gewoon'ijk een VoiisiLnioestel, waarmede hij naar Elzas vliegt en daar zware bommen op vijandelijke strategy sche punten werpt. Pruisische verliezen. De Pruisische verlieslijsten No. 28-i289 bevatten de na men van 24,808 gesneuvelden, verwonden em vermisten. Hiermee komen de Pruisi sche verliezen, vermeld op de dagelijksche verlieslijsten, tot en met 31 Juli uitgege ven, tot een gezamenlijk getal van 1,641,569 Bovendien zijn nog verschenen 207 Beier- 8clie, 232 AVurtembergsche, 176 Saksische verlieslijsten, en 41 van de marine. Frankrijk roept zijn Zusters terug. Jaren, gateden ve<rjoeig Franferijk zijn liefdezusters en broeders. Thans, nni zoo veel ellende te lend gear valt, nu zooveel gewonden o.pi een liefderijke verpleging wachten, heeft Frankrijk omgezien ver keerd gedaan te heibben. Het Franseho Militaire bestuur heeft aan Zusters, die naar ons land waren gevlucht, verzocht oon terug te keeren. Vergetende den smaad, die haar is aangedaan. zuUen een viertal Benedictinessen uit St. Mich iets- Ge stel aan die udtnoodiginig gevolg geven en heiden met den aalmoezenier, Pater Planson, naar Frankrijk terugkeerem, waar zij de gewonden cm zieken van het F.ransche leger hare eens zoo miskende liefdediensten zullen verbenen. „Tijd." Minister Borden gedecoreerd. Presi dent Poincaré heeft den Canadeeschen mi nister-president Borden, die pas van een reis door Frankrijk en langs het front is teruggekeerd, het grootkruis van het Le gioen van Eer verleend. Generaal Radko Dimiirief. Een be richt uit Sofia aan de ,,Az. Est" meldt, dat generaal Radko Dirai-trief het com mando van zijn voormalig leger weer heeft overgenomen, met de opdracht om Iwangorod te verdedigen en een. nieuw plan voor liet offensief uitt te werken. Krijgsgevangen Russen. Votgens een bericht van den Oastenirijkschem genera- Jen staf. hebben de Oostenirijfesche troe pen in de maand Juli 126,835 Russen gey vangen genomen. Accijns op wijn. De Russische regee ring heeft een accijns op wijn ingesteld. Ook de gewone invoerrechten blijven be staan. Petroleum uitvoer naar Bulgarije verbo den. Volgens een „Exchange"-telegram heeft de Roemeensche regeering een ver bod van uitvoer van petroleum-producten naar Bulgarije uitgevaardigd, omdat ge bleken zou zijn, dat dit land weer naar Turkije exporteert. Buitenlandsche berichten. De kabineteorisis in Japan. Aan Zwiitsersche bladen wondt over St. Petersburg uii/t Tokio geseind, dat de ver andering van miinéstea*ie in Japan, in de Japansche poMtieik tegenover Chima aan merkelijke wijziging zal brengen. De op positie had tot dusver haar hoofdaanval len op vermeende korruptie der politiek van de regeerting van Okoema tien aanzien van China gericht en wijziging van het verdrag met China geëisoht, omdat dat met de waardigheid van Japan niet strookt. De correspondent van de „Times" te Tokio seint, dat de keizer den len Augus tus een onderhoud heeft geihad met prins Yamagata en prins Oyama. De eerste ried aan het kabinet te doen aanblijven. Oera, de minister van binm-emlandsche zaken, heeft afstand gedaan van'zijn zetel a'Js yjair en aal zijn titel aan zijn oudsten zoon overdragen. Nogmaals brand te Konstantinopel. In Pera heeft Maandag opnieuw, dicht bij de plaat9 van de vorige, een grootte brand gewoed, die 18 uur heeft geduurd en de géheele, grootendeels door Turken bewoonde wijk, réi het district Fyndykli, heefi vernield. Het vuur heeft, ditmaal de hoogte van Taxim bereikt. Van het daar liggende Du/itsche ziekenhuis is een bijge bouw verbrand. Ditmaal zijn pogingen om te plunderen voorgekomen en zijn ver scheidene menschem omgekomen. De sdha- de is zeer groot. Evenals bij den brand van den 15en Juni wordt ook deze brand toegeschreven aan wraak van Armeniërs en van andere over het huidige regime ontevredenen. Nederland en de Oorlog. Kon. Nat. Steuncomité 1914. Blijkens de 48ste lijst was bij het Kon. Nat. Steuncomité ingekomen aan bijdragen van 11 tot en met 17 Juli f 70.981.41, makende ?ïwL totaal der vorige lijsten (ad f2.286.090.37V2) een totaal aan ontvangen bijdragen en toezeggingen van f 2.357.021.781/2- Duurt e-vraagstuk. Het vraagstuk der duurte van levens welen wordt steeds nijpender, zegt het De maatregelen, tot dusver van over heidswege genomen, hebben niet die re sultaten opgeleverd, welke men ervan meende te mogen verwachten, al dient tevens erkend, dat het niet gemakkelijk valt te midden der veelal gecompliceerde quaestiën den juisten weg te vinden. Wat aan den eenen kant gewonnen wordt, dreigt aan de andere zijde weer verloren te gaan, en zoo komt het publiek telkens voor minder aangename verrash singen te staan. Echter schijnt wel zeker te zijn, dat er méér gedaan kan worden en vooral, dat er consequenter kon worden opgetreden, dan tot dusver geschiedde. „De groote lijn, die dient gevolgd, lijdt te veel aan onderbreking en tot de uitvoe ring der door de Regeering bedoelde maat regelen wordt, naar 't schijnt, niet krach tig genoeg medegewerkt. De minister van Landbouw heeft al thans aan het tweetal socialistische Ka merleden, dat hem over de duurte kwam spreken, te kennen gegeven, dat hij 0. a. hierom geen afdoende hulp kan verleenen, wijl hij ten deele afhankelijk is van de burgemeesters, die van hun macht om le vensmiddelen in beslag te nemen, slechts een zeer spaarzaam gebruik plegen te ma ken. En Z.Exc. voegde hieraan toe, dat de handhaving der maximum-prijzen, mede als gevolg daarvan, op groote moeilijkhe den stuitte. De eisch, dat aan die prijzen stevig de hand worde gehouden, is echter al een zeer rechtmatige, en het feit, dat daarvan wordt afgeweken, wekt terecht groote ontstemming. Wat heeft de verbruiker aan prijzen, die slechts op papier bestaan? Het is werkelijk onduldbaar, dat zulk een toestand zou worden bestendigd. Het publiek is er toch niet louter ten genoege en ten profijte der leveranciers en speculanten! In verband hiermede mag ook nog wel eens worden aangedrongen cp beperking van den uitvoer. Een behoorlijke winst zal niemand on zen producenten en handelaars misgun nen. Zij komt indirect ook het algemeen be lang ten goede. Maar wanneer er zóóveel uitgevoerd wordt, dat er voor de eigen ingezetenen slechts een kleine voorraad overblijft, die dan nog slachts tegen oploopende prijzen te verkrijgen is, schopt dit een toestand, waartegen de overheid te waken heeft. Een bericht uit Zwitserland meldt juist dezer dagen, dat de Regeering besloten heeft den uitvoer van zuivelproducten aan scherper maatregaelen te verbinden. Tot 15 Augustus worden uitvoervergun ningen voor kaas nog slechts aan die firma's verleend, welker export sinds 1 April 1915 het drievierde en sinds 1 April 1915 het éénvierde gedeelte van haar ge middelden jaarlijkschen uitvoer nog niet heeft bereikt, en wel voor die hoeveelheid, welke nog rest om vorengenoemde linie te bereiken. Van 15 tot 31 Augustus worden in het geheel geen uitvoervergunningen Afgegeven. Wij behoeven andere landen in alle bij zonderheden niet na te volgen. Maar in 't algemeen dient gezegd, dat in dezen duren tijd de uitvoer beperkt moet worden, en dat zulks natuurlijk voor meer artikelen geldt, dan voor zuivelpro ducten alleen." Uitvoer van vleesch. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; Gelet op art. 2 der Wet op de uitvoerkeu ring van vleesch, 1907; Mede gelet op bet Koninklijk besluit van 20 Februari 1915, waarbij alle landen van Europa zijn aangewezen als de landen naar welke het verboden is vleesch, hetwelk niet voorzien is van één of meer merken, als bewijs dat het bij eene van Rijkswege ingestelde keuring voor uitvoer geschikt is bevonden, uit te voeren of aan eenig middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden; Heeft goedgevonden: I. in te trekken zyne beschikking van 15 Maart 1915, voor zooveel daarbij ontheffing van dat verbod werd verleend voor: a. bevroren organen; b. gezouten organen; II. ontheffing van bedoeld verbod te ver leenen voor: a. bevroren organenb. gezouten organen; c. gedroogde organen. De cartonindustrie. Men schrijft aan het „Volk": Naar aan leiding van het adres door de cartoufabri- kanten enkele weken geleden aan den minister gezonden, waarin sluiting der grenzen voor stroouitvoer werd gevraagd, heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel een com missie uit de fabrikanten en de verleden voorjaar ingestelde commissie voor stroovoor- ziening geboord. Do laatste is samengesteld uit twee fabrikanten, twee landbouwers en den voorzitter van den Fabrieksarbeidersbond. Deze laatste commissie kreeg vau den minister de opdracht om te pogen een oplossing te ontwerpen, waarmee alle groepen van belang hebbenden zich zouden kunnen vereenigen. Mocht zij daarin echter niet slagen, dan moeten den minister de meeningen van alle drie groepen worden gerapporteerd. De stroovoor- zieningscoïhmissie beeft deze moeilijke op dracht aanvaard. Ned. Ant i-0 orlog Raai De Nederl-amdsche Anti-Oorlog Raad hield gris teren in de Oranje-Socieieit te 's-G rawenhage een buitengewone, drufebe- zochte al genie ene vergadering. Behalve ruim 30 leden van den Raad zeifl waren de afgevaardigden van 42 plaatselijke groepen en van 120 aamgesloten vereend- gingen uit alle provinciën aanwezig. De voorzitter, mr. Dresselhuijs, hield een uitvoerige en met grootte aandacht aangehoorde, openingsrede, waarin hij het standpunt der vredesvriemden uiteen zette bij de herdenking yan het eenjarig ■voortduren van den oorlog en waarin voorts een overzicht gegeven werd om trent den arbeid en den vooruitgang van den N. A. O. R., zoowel wat betreft het bdmnenland ais het buitenland. Het hoofdpunt van beraadslaging was het voorstel van het bestuur, dat de Ne derland sche Anti-Oorlog Raad den wensoh zou uitspreken, x,,dat de Nederlamidsche negcerinig het initiatief neme tot het bij eenroepen van een comfetremitae, bepaalde lijk in het belang van den vrede, van bij zondere vertegenwoordigers van onzijdige machten, weifee tot het ednde van den oorlog zitting houdt en ten'doeil heeft, nnede door het verzamelen van feiten en gegevens en het uit dien weg ruimen yan rnisve ï^staixlen, welk© een tot effk-ander komen der oor'ogvoerenden in den weg staan, bemiddeling voor te bereiden en te zijner tijd in te leiden" en dat de Raad voorts het bestuur zou opdragen dezen wensch ter kennis van de Nedertamdsche regeering te brengen. Hoofdbedoeling van het voorstel was, dat zoo spoedig mogelijk de bijzondere voor dit doel aangewezen, officiéél© verte genwoordigers van onzijdige machten in die eerate plaats werd gedacht aan dé Vereeniigde Staiten van Amerika, Dene marken, Nederland, Noorwegen', Spanje, Zweden en Zwitserland en aan Z. H. den Paus tezamen ikoroen ten einde voort durend met elkander te overleggen, op welke wijze een duurzame vrede zou kunnen worden bevorderd en teneinde op het eerst geschikt oogenblik terstond ge reed te zijn voor bemiddeling:. Verwacht wend, dat deze officieele conferentie van een aantal Neutralen vollediger en beter dam één regeering zou worden ingelicht omtrent alle punten die voor de beoordee- Zlimg van tijdstip en inhoud van een be- -mJddelingsaanbod vam bellang zouden feummen zijn. Wellicht zou de conferentie in den eersten tijd hoofdzakelijk slechts zijn een internationaal officieel bureau tot het inwinnen van dergelijke gegevens en inlichtingen. Met nadruk werd tevens in de toelich ting betoogd, dat, waar in het voorstel van bevordering „vrede" wordt gespro ken, vanzelfsprekend daarmede bedoeld wordt een „rechtvaardige en duurzame" vrede, en dat het b.v. ondenkbaar moest worden geacht dat eenige onzijdige staat zijn. bemiddeling zou aanbieden tot een vrede, die niet de volkomen onafhanke lijkheid van België zou verzekeren. Het voorstel van het bestuur gaf aan leiding tot een levendige gedachtenwisse- ling tusschen een groot aantal belangstel lenden. Het gevolg was, dat het bestuur in hoofdzaak overnemend een amendement van de dames Jacobs en Ramondt, de woorden betrekking hebbende op het ver zamelen van gegevens en het uit den weg ruimen van misverstanden uit het voorstel schrapte, teneinde buiten twijfel te stellen, dat naar de bedoeling van dit voorstel de Conferentie van Neutralen niet noodzake lijkerwijze eerst een feitenonderzoek, enz. behoorde in te stellen, alvorens een be middelingspoging te doen. Tegenover hen die meenden dat het oogenblik voor be middeling nog niet gekomen was, betoog de het bestuur met nadruk, dat het voor stel in de eerste plaats slechts voorberei ding tot bemiddeling beoogde. Het voorstel van het bestuur werd hier na met algemeene stemmen aangenomen. Koninklijke besluiten. Bij Kom', bestuit zijn benoemd tot burge meester te Liiempde W. v*on de Laar, se cretaris dier gemeente; tot burgemeester te Zeeland J. G. Docdens, secretaris di'er gemeente; tot burgemeester te Hensbroefe J- J. Willingfe, secretaris dier gemeente; tot burgemeester te Diepenheim R. graaf Schimmelpemniinck, en tot burgemeester te Middelstuim F. van Amfeien, secretaris dier gemeente. Lotisico. Gisteravond werd te 's-Gravenhage een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de algemeene vereeniging van polis houders van Lotisico, onder voorzitter schap van mr. B. H. Vos. Aanwezig wa ren de vertegenwoordigers van de kring- besturen van 's-Gravenhage en Alkmaar. Alvorens over te gaan tot opening der vergadering, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur de algemeene vergadering eerst nu heeft belegd ,om den leden betere gegevens te verschaffen dan in de maand Mei mogelijk was. Mr. Vos lichtte de grieven toe, door hem tegen het bestuur van Lotisico geuit in de jongste aandeelhoudersvergadering, en welke hierop neerkwamen, dat de be stuursleden de loten der vorige loterij, die niet met een prijs waren uitgekomen, vóór het einde dier loterij tot prijzen beneden de waarde hebben ingekocht; dat de on roerende goederen van Lotisico zijn over gedragen aan de Nederlandsche {nat-V- schappij tot exploitatie en administratie van onroerend goed, van welke maat schappij mevrouw Haighton-De Haas de aandeelen thans in privé-eigendom heeft; dat van de heivevzekering, waarvoor f 1.25 aan premie worflt betaald, f 0.25 aan den agent, f 1 aan den heer Haighton per soonlijk ten goede komt; dat is deelgeno men voor f 700,000 in een gefailleerde zaak, de Anglo Dutch Trading Cy.; en dat bestuursleden polissen tot lager prijs Inkochten, dan waarvoor ze die aan Lo tisico weder overdeden. Voorts merkte mr. Vos op, dat de balans van Lotisico over het vorige jaar een be drag van f 1,300,000 aan reserves aanwees en dat deze in de door het bestuur goedge keurde balans (toen de aandeelhouders de vergadering hadden verlaten) niet meer voorkwamen. Het bestuur blijft daarom bij zijn mee ning om de polissen niet in te leveren bij Lotisico, tenzij onder protest. Dit advies werd nader door mr. de Vries toegelicht. Na een levendig debat werd de volgende motie met algemeene stemmen aangeno men: „De algemeene vergadering van leden der algemeene vereeniging van polishou ders vernomen hebbende, dat de aandeelhou ders van Lotisico aan directie en com missarissen hun vertrouwen hebben ont zegd en \an het Openbaar Ministerie ver zocht hebben de verificatie van de boeken en bescheiden te verrichten sluit zich bij de.ze motie aan en steunt het verzoek aan het openbaar ministerie." Nadat de hoofdelijke omslag over het jaar 191415 was bepaald op f 0.50, en nog eenige huishoudelijke zaken waren ge regeld, sloot de voorzitter de vergadering. Aardstortingen in Benkoeleei. Hier te lande is bericht ontvangen, dat er in de residentie Benkoelem aardstortlnir gen hebben plaats gdhad. Korte Kroniek. De gewone audiënties van den mi nister van Justiltié en van dear minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, zullen op Zaterdag 7 Augustus a.s. niet plaats hebben. Door de directie van de Kon. Olden- zaalsche Stoomweverij, voorheen J. H. Mol- kenboer Jr., is aan haar arbeiders bekend gemaakt, dat zij door de tijdsomstandigheden genoodzaakt is, voorloopig de werkdagen tot vier per week te bekorten. De raad van Weststellingwerf besloot met 8 tegen 5 stemmenxde kermis wel door te laten gaan. Dc Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft aan werkgevers in handel en industrie eon circulaire gericht, houdende het verzoek aan de handels- en kantoorbedienden een duurtetoeslag toe te kennen. Dit jaar wordt te Vleuten en te Haar- zuileu geen kermis gehouden, ook te Bols- ward niet. In het eerste halfjaar 1915 vervoerde de Amsterdamsche gemeentetram 59,109,518 passagiers, in het eerste halljaar 1914 62,273,490. Juli 1915 werd in de Rijksvischhal te IJmuiden voor f450.000 meer ingezet dan in Juli 1914. Naar het „Volk" meldt, gaat de toe stand van mr. Troelstra langzaam vooruit. Vermoedelijk zal hij over 6 4 8 weken naar Zwitserland vertrekken. Gemengde berichten. Do moord in de Nassaustraat. Omtrent de aanhouding van Jan Barend Bridel, den vermoedelijken dader van den moord in de le Nassastraat te Amsterdam, wordt nog uit Winschoten vernomen Bridel reed Zondagnacht met een rywiel zonder licht van Winschoten naar Bourtange, waar zijn schoonvader Baas woont. Te Wedde werd hij door den rijksveldwachter Leijsse- naar bekeurd, wegens het rijden zonder licht. Toen viel zijn gejaagd uiterlijk op. De ver moedelijke dader is oud-onder-ofiicier. Bij zijd schoonouders werd hij door de mare- chaussée vau Vlachtwedde gearresteerd, vlak by de Duitsche grens. Bridel heeft bekend den moord te hebben geplegd op de weduwe Weinreich, en ten haren naaeele eenige 6ieraden te hebben ontvreemd. Brievensmokkelaars doodgoeschoten. Aan die „Te'l." wondt bericht, dart, acht personen hebben getracht, zach met een schuit over de Kempische vaart naar Ne- der'andsdh gebied te begeivein. De Duit sche militairen, verrasten het gezelschap, dat trachtte te vluchten. Een jonge vrouw en een oude man y/erdeai doodgeftcholoUr. Aan de overigen gelukte het, te ontkom® Zij lieten een hoeveelheid \an 5000 brl ven in dé boot achter. Vriondeljjk! Voor een groot pensioi restaurant te Apeldoorn stond een bord m, het opschriftGeen toegang voor plaatselijk militairen. Dc eigenhar. Steekpartij. Te Gieten is na afloop vai een tuin-concert, zoo met messen gevochte dat een jongeman werd doodgestoken t een ander, de knecht van landbouwer B veld, zwaar gewond, zoodat deze naar h Groningsche ziekenhuis moest worden vo voerd. De daders zijn zekere Bossen en Kroe uit Gasselte. Er van door. De bouwkundige teekenaj A. B. te Haarlem, thans in militairen diens heeft een kwitantie van f400 valschelij onderteekend met den naam van zijn voogj en deze kwitantie geïnd. Hij is met dea som verdwenen. Inbraak. Zaterdag j.l. heeft in de Bil <*n inbraak plaats gehad bij het statioi aldaar, waarbij voorwerpen ontvreemd werdej De dader is Maandag te Utrecht gearresteeri Branden en ongelukken. Gistermorgei half vijf is in den Amsterdamschen polde nabij de begraafplaats een der auto's va] den Zaandanischën stalhouder, den heer j Hooft, door onbekende oor/aak in brand ge vlogen. JDe chauffeur kon nog bijtijds vai den wagen springen, zoodat hij met een paa lichte brandwonden vrijkwam. De auto wen geheel vernield. Er bevonden zich geen passa giers in de auto. Verzekering dekt de sehadt Te Enschede is Maandag de bovenwonin van een perceel aan de Brinkstrnat, in eigeii dom toebehoorende aan den heer W. 4 Thomassen en bewoond door P. S., totaa uitgebrand, en het benedenhuis, waarin eei kaasmagazijn van W., bijna geheel uitgebrand Het belendend perceel, dat ook reeds begoi te branden, bleef behouden.Oorzaak onbekend Maandagmiddag is de automobiel H 2571 op den Rotterdamsclien weg nabij Delft doo een achterop komenden militairen auto, di met groote 6nelheid aan de verkeerde zijd wilde passeeren aangereden, met het gevolj dat eerstbedoelde auto tegen een boom wen geslingerd en aan de voorzijde in elkaar ge drukt. De bestuurder en twee inzittende dames wer den door glasscherven in het gelaat verwond De militaire auto reed met onveiminderdi Bnelheid door, doch het nummer is bekend Maandagmorgen is de heer Bikbergci met een eendekker bij Ermelo opgestegen. Hij kwam daarbij tot een hoogte van 3801 tot 3900 M., maakte eenige rondvluchten ei zette koers in Z. W. richting. Ter hoogte van Maarsbergcn, weigerde plot seïing zijn motor, zoodat hij zich gcnoodzaakl zag te dalen, wat door de hoogte, zoowel al! door de kleinheid van het toestel bezwaarlijl ging. Hij moest toen gebruik maken van zijr nieuwste vinding, het parachutcdek, waarmedt hij thans proeven doet, en waarmede het hen mogelijk is in de lucht boven een bepaald punt op de aarde te blijven, waarbij hij dai in loodrechte lijn .daalt, verder is het para chutcdek daarop ingericht, dat bij mogelijke ongevallen de vlieger kan dalen onverschillij van welke hoogte, doordat het gcheele vlieg tuig blijft hangen in een parachute, waarbij het zwaartepunt door een baculeinrichting eenigszins naar het midden wordt verplaatst Zoo ook nu, de heer Bikbergen daalde, doch een loodrechte daling was door den Vind niet mogelijk, zoodat het toestel terechl kwam in een bosch. Het toestel is geheel ver nield. De heer Bikbergen werd ernstig gewond Aan het „Bat. Hbld." wordt uit Srtlatiga geseind, dat daar een kind van een opper wachtmeester der cavalerie voor de oogen van de van schrik verstijfde moeder ondei een stoomwals verpletterd is geworden. Gistervoormiddag is naar het ziekenhuis te Rotterdam gebracht de rangeerder A. P. in dienst der Staatsspoorwegen, die bij het rangeeren op het emplacement aan het station D. P., door de locomotief van een uit Schie dam komenden trein werd gegrepen, waardoor hij met het hoofd tegen een ijzeren plaat sloeg en ernstig aan dat lichaamsdeel verwond is Giste rohiiddag is liet 3-jari-g dochtertje van den schipper Bi<ofes, liggende met zijn vaartuig iin de Westsmgelgracht te Deltit, overboord gevaren en verdronken. In dein Zuidplaspolder bij Gouda iis gistermiddag de boerderij, bewoond door W. vam Vliet, afgebrand. Doordat het vuur smel om zi-ch heen greep en gretig voedsel vond aan het rieten dak enz., kon zoo goied als niéts worden gered, 0. a. verbrandden oofe 18 varkens. Uit Stad en Omgeving. Prijsuitdeeling Meisjespatronaat in de Zita-Vereeniging. Gisteravond om acht uur waren onge veer tweehonderd kinderen en verscheidene ouders te zomen gekomen in het gebouw der Zita-Veneemiigiing om op feestelijke wijze de jaarlijksohe prijsuitdee-ling te vieren van het Meisjespatromaat. De directeur, de welee-rw. pater Boutei's, verwelkomde de aanwezigen, 't Was spr.- bijzonder aangenaam zoo vele ouders tegenwoordig te zienvan wie het voor namelijk afhangt, of het patronaat nuttig werk zal doen. Wanneer wij nagaan, al dus de eerw. spr., welke de oorzaken, zijm van zoo veilie rampem in de maatschappij, treft het ons aMëreerst, dat het godsdien stig leven in de huisgezinnen is verslapt en vervolgens dat zoovele vrouwen mielt zijn berekend voor baar taafe ai'.s moeder. De Kerk heeft er daarom op gewezen, dat de meisjes, die de school hebben verlaten, verder moeten worden, opgevoed. Van daar de Meïsjespaitroinaiben. Deze willeen, de op voeding der meisjes, die de school hebben verlaten, voltooien. In deze jaren meet er vooral ook gezorgd worden, dat jn de meisjes blijft bewaard: godsdienstzin en eerbaarheid. Eerste dpel van het patronaat is daarom: de- godsdienstige vorming van de meisjes. Wij zouden ons niiet kunnen verant woorden, a'.s niet alle zorgen werden aan gewend om onize meisjes godsdien stig te vormen, dus ze toe te vertrouwen aan Katholieke vereenigingen. In neutrale inrichtingen bestaat groot gevaar voor verzwakking van het geloof. Spr. waarschuwt in dit verband ypox het Volkshuis,

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2