Ingezonden stukken. Ónder het Vergroot-glas. Ï\T Goedkooper varkensvleesch? Gelukkig het varkcuisvleesch zal ten minste weer jets jjoedkooper worden. De courant van vandaag zegt, dat er vanaf 9 Augustus weer regeermgsvarkens be schikbaar zuilje-n, komen. Ja, dat zegt de courant, maar, onder de zorg voor het lijdelijke gedrukite huismoeder, otf daar door weer in-eens de prijzen zullen dalen, valt te herzien. In ieder geval, mag u wel medelijden hebben met uw slager, als het gebeurt. Ziet eens aan, tot voor enkele weken konden de slageirs zoo ongeveer 60 pCt. van hun cimzet aan reg/erings- varkens krijgen, dus van de tien varkens, die zij verkochten, zes. De maximumprij zen, o. o. door den burgemeester te Leiden vastgesteld, waren berekend op den prijs, dien zij voor de regeeringsvarkens moesten betalen. De overige vier varkens van hun omzet, die zij niiet van de regeering kon don koopen, moesten zij ook voor dien prijs onder het piubiiek brengen, terwijl zij er zelf bij de beer en veel meer voor moesten betalen... De meeste slagers dankten daar hartelijk voor en zetten niet meer om dan zij van de regeering konden koopen! Was er meer vraag, dan ver kochten ze maar: ,,Ik heb mdet meer'. Zoo ging het tot vooa' enk ede weken. Maar den. 9den Augustus en de eerste daarop vagende dagen, misschien weken, zullen de slagers geen 60 pCt., dus geen zes van de tien varkens, die zij omzetten, kunnen" krijgen, maar vijf of misschien slechts vier. De regeering geeft tenminste in haar aankondiging alle reden om dat te veronderstellen. Dit zal tot gewaag heb ben, dat er óf geen lagere maximum-prij zen worden vastgesteld óf maximum-prij zen, heel weinig verschillend met die van heden, of maximum-prijzen,, gelijk aan die van voor enkele weken, berekend naar den prijs der regeeringsvarkens. In de twee eerste gevallen ziet het er voor de huis moeders niet rooskleurig uit, in het derde geval beklagen we de s&agörsi, döe hun om zet neg meer zouden moeten inkrimpen om niet aeüf meer vooa* de varkens te be talen dan dat zij er bij den verkoop voor krijgen. II ziet dus, dat berichtje in de courant is nog niet zoo blij-stemmend als het op het eerste gezicht lijkt. Vereeniging drie gemeenten. De veen-* gadering van de Commissie, als bedoeld dn art. 131 der Gemeenteweg in de ge meente Alphen, zal worden gehouden op Donderdag 5 Augustus 1915. des namid dags dirie uur, ten Raadhudze. Onderwerp: ^Behandeling van het door de Gedep.1 Staten van Zuid-Holland opgemaakt ont werp van wet tot vereend ging der gemeen ten Alphen, Aarlanderveen en Oudghootrn. BODEGRAVEN. Een goed schot. De jager P. Busker- meilen heeft een otter van niet minder dan 20 pond geschoten. BOSKOOP. Ver'oren. Toen de slagersknecht J. B. gisterenmiddag zijn wekelijksehe klan ten liep te bezoeken, kwam hij tot de on aangename ontdekking dat hij zijn porte feuille met. 4 briefjes van 10 gulden ver mistte. De thuiskomst was, zooals t© be grijpen, niet erg aangenaam. KATWIJK AAN QEN RIJN. Geslaagd. Voor het examen Engelsch M. O. A is te 's-Gravenhage geslaagd de .weleerw. pater V. J. Beukers S.J. HILLEGOM. Voorschot. De heeren A. W. Nieber- ding, J oh. Gul demand en R. Velidlhuyzen van Zanten Azn. hebben den Raad voor gesteld cm tot ten- bedrag van f 25,000 ga rantie te stellen voor door plaatselijke fi nancieel© instellingen te verieenén yootr- schoitten aan die gemeenitenaren, die ten gevolge van d-en oorlogstoestand daaraan dringend behoefte hebben en geholpen worden met gedeeltelijke staatsborgstel- ling. LEIDERDORP. Een jubileum. Gisteren was het feest voor deze gemeente. Men herdacht den dag, dat voor 25 jaren de Edelachtbare beer G. van der Valk Boumam, burge meester alhier, als secretaris dezer ge meente benoemd werd. Door het uitsteken der Nederlandse he driekleur had' het dorp al spoedig een feestelijk aanzien. 's Morgens bij zijn intrede in de raad zaal werd de jubilaris het eerst gecompli menteerd door de beambten. Door den ge- meentevcodwachber Oudshoom werd hem een zilveren, pen- en pothoudhouder met inscriptie aangeboden. Dos namiddags half drie kwamen de leden van den gemeenteraad breen pn werd de jubilaris door den oudsten wet houder, den heer v. Leeuwen, gecompli menteerd. Daarna kwam een Commissie van de gemeentenaren, die" bij monde van den heer Nierstras uit naam van heell die gemeente zijn gelukwcmschen uitsprak en als aandenken een album overhandigde, waarna 420 hoofden van gezinnen hun handteekening hadden gezet en waarin ook foto's waren va'n beambten, ve-rschi-V lem.de openbare gebouwen en buurtschap pen. Het aandoen1.ijkst moment was een de putatie van de hier verblijfhoudende Bel gische vluchte lingen, namens wie twee jeugdige meisjes in dichtvorm feliciteer den, en een prylrtig bloemstuk overhan digden met de Belgische kleuren. Zicht baar bewogen bedankte de jubilaris deze kleinen. Des avonds werd door de besturen van de alhier bestaande 19 Vereem'tgingen, n.m. Landbouw-Ver.,. Patroons-Ver., Patrimo- mium, Harmonie, Vak-Ver., Sohool-Ver., Coöperatieve Boerenleenbank, Burgelijko Naaiver., Algemeen Ziekenfonds, Onder steuningsfonds, Helpt El kaai*, Veefomds, Ongevallenverzekering, Bouw-Ver., Gym- Dastiek-Ver. Sparta, IJsclub, Chr. Jong. en do Zang-Ver. met de Harmonig voorop een serenade gebracht, waarbij de heer W. Samson in schoone woorden een toespraak hield. Daarna trok de muziek, begeleid met 20 fakkels,, het dorp in en gaf menig zeer goed gespeeld stuk onder leading van den directeur J. Noordanus ten beste. De talrijke blijken van belangstelling die den jubilaris dezen dag mocht ontvan gen zaïl deze voor hem een onvergeetelijke doen zijn. NOORDWIJK. Geslaagd. Voor akte Engelsch L. O. ie geslaagd Th. J. W ui san an. VOORHOUT. Maria-Vereeniging. Zondag hield de Maria-Vereeniging haar huishoudelijke vergadering in het R. K. Verenigingsge bouw. Na opening, bondslied en goedge- keuring der notulen, bracht de secreta resse, Mej. Jacoba Prins, een aangenaam verslag uit van den onlangs gehoudenen en schitterend geslaagden plaatselijken drankbestrijdingsdag. De penningmeeste- resse Mej. M. v. d. Nieuwendijk bracht een dito-verslag uit van den Lisser-pro- paganda-dag, en memoreerde in het kort het zakelijke, dat dien dag besproken werd. De geestel. adviseur had 3 nieuwe leden en 22 adspirant-leden te» installee- ren. Zijn Eerw. wees er op, hoe in onze dagen buiten de grenzen zoovele borsten met metaal gesierd werden, na eerst veel verderf gespreid te hebben en ellende te hebben gebracht in tallooze huisgezinnen. Hier echter het tegendeel. Vele jeugdige Strijdsters mocht hij sieren met het me taal der Maria-Vereeniging, opdat zij door haar strijd talloos vele huisgezinnen voor ellende zouden bewaren. Zijn Eer waarde vermaande het bestuur, toch. bij zonder zorg te willen dragen voor deze jeugdige plantjes in de broeikas der Ma ria-Vereeniging, waarvan het getal reeds tot 60 is gestegen, opdat geen enkel ervan ontijdig zoude sterven, maar allen na ver loop van tijd, krachtig ontwikkeld in de rij tfcr leden zouden kunnen geplaatst worden. Aftredend waren Mej. Anna Vester, presidente, en Mej. Clara v. Stijn, eerste raadslid. Beiden stelden zich herkiesbaar en werden met aJgemeene stemmen her kozen. Als afgevaardigden naar de a|gem. vergadering te Den Haag, werden aange wezen de dame's Jacoba Prins en Agatha v. <J. Plas. Met zang en gebed werd deze belang rijke vergadering gesloten. Op hol. Gisteren zijn drie voeren hoci van. den landbouwer v. R. omgesla gen. Een viel op den Lagen Weg, een bij de Noordiwijkerh'oek e»n een derde bij het seminarie Hageveld. De landbouwer had due diian dag wel veel pech. Voor het ver keer was het gelukkig, dat de voeren hooi alle naast den weg terecht kwamen. VOORSCHOTEN. Woningbouw-Vereeniging. Tot be stuursleden van de Vereeniigding Woning bouw zijn gekozen de heeren E. Vemède, J. M. v. Kempen Sr., J. Westerdijk, R. Birkhoff en J. NobeQ. Ziekenfonds. Gisteravond vergaderde het Ziekenfonds, onderafd. van den Volks bond. De vergadering werd bijgewoond door den Zeereerw. Pastoor, geestel. ad viseur. Aon de orde was een wijziging van art. 8 (ocntribuitie). Besloten werd vrij vin contributie te stellen gedurende het ziek zijn, uitgenomen de twaalf weken als men. uit het Ziekenfonds trekt. WARMOND. Geméenteraad. Voorzitter: burgemeester Schölvinck. Aanwezig: alle leden. Na opening der vergadering en lezing der notulen, had de beëediging plaats van den heer J. H. Kruseman, onlang9 be noemd tot lid van den Raad. In de plaats van den afgetreden wet houder, den heer J. de Vetten, werd de heer L. Papót als zoodanig benoemd. De heer W. H. Heemskerk, als oudste, lid is thans eerste wethouder. Onder de ingekomen stukken behoorde de voorloopige vaststeKing van de ge meenterekening 1914 en een toegestaan verlof aan deri burgemeester. Een kleine comptabiliteit werd door den raad aanvaard. Over de aanschaffing van. een controle klok ten dienste van den nachtwaker werd wel eenige tegenbespreking gehouden, maar tenslotte werd toch tot aankoop be sloten. De kosten bedragen f 55. Gerechtigd door art. 10 van het regle ment van Orde, stelde de heer C. M. v. Stijn" eenige vragen aan B. en W. Ten eerste naar aanleiding van het plotseling ontslag van den gemeenteambtenaar. Het onvoorziene en zoo spoedig in zijn werk gaande van de demissie, had spr. iets bijzonders doen vermoeden. De ambtenaar heeft een zeer eervol ontslag ontvangen, waarvoor dan, alsdus spr. moest hij dan zoo opeens vertrekken. Deze ambtenaar had, volgens de heer v. S. een betere be handeling verdiend. De Voorzitter zeide dat de oorzaak gelegen was in het feit, dat bedoeld^ ambtenaar zijn woonplaats te 's-Graven- hagej gevestigd had, hetgeen bezwalar meebracht voor zijn dienst te Warmond en dat het door de tijdsomstandigheden thans gemakkelijk is een anderen werk kring te vinden, en dat spoed daarvan geen nadeel of hinder, maar- voordeel voor (Jen ontslagene was. De heer v. Stijn liet zich door deze motieven niet uit het veld slaan, maar de uitspraak van den Voorzitter, dat het de zaak was van B. en W. en dat het dezen aldus had goedgedacht, maakte een eind aan de discussie. Indirect werd nog door den heer v. S. dn verband met bovenstaand, een. aanmer king gemaakt op hét wonen, van den meeuwen veldwachter-nachtwaker bulten de gemeente. Vervolgens drong de heer ov. S. er op aan, dat oak meelkaarten zouden verkrijg baar worden gesteld. J)e >vinkeldej-§ en voornamelijk ééoe (lie buiten de gemeente veel meel levert, lijden er veel schade onder, dat de bakkers die monopo'tLe in deee bezitten. De meenimg van den voorzitter was, dat, wanneer de verbruikers meel wensohten, dan hadden zij zich reeds ten gemeente- huize vervoegd. Dit ls echter' nog niet ge schied. Op andere plaatsen is de aan vraag naar zulke kaarten ook zeer gering, omdat, zoo zegt de voorzitter, het brood van den bakker betrokken, goedkooper üs, dan hot zelf gebruiken van Regeerings- meel. De heer v. S. bestrijdt dit op gezag van vaikkundigen. Meelhandelaars van andere gemeenten verkoopen hier ook het goedkoope meel. Wat betreft het. argument, dat van de gemeenten-aren zélf den stoot moet uit gaan. zijn de heeren de Vroomen en Heemskerk van meerling, dat de Raad de gemeente vertegenwoordigt en dus hun aandringen op deze zaak alzoo moet wor den inacht genomen- De voorzitter zegt, dat zoodra het noo- dag blijkt, zal er toe worden overgegaan. Hiermede sloot de openbare Raad. Aanbesteding. De leverantie van Jbrari'j.tofCen ten gebruike der getaeen^ telijke Iocaliteiten is gegund aan den heer J. Juffermans, alhier. WASSENAAR. Geslaagd. Voor het examen Ned. Toonkunstenoarsvereeniging is geslaagd de heer J. C. Beuk. ZOETERMEER. Op hol. Gisterenmiddag sloegen twee paarden van J. Vis op hol. Zij snelden toe op het paard van Semite 1, dat voor een schuit Liep. Het dier werd in het water geslagen met een verwonde poot en ge broken ribben. Het is gisteravond maar Rotterdam vervoerd om te worden afge maakt. Roomsche Agenda. DONDERDAG. Leiden. ,,In den Vergul den Turk". 5 uur vergadering Kruideniersvakgilde, onderafd. van de Hanze". Inkoopen bij eigen inwoner9. Door het Bestuur van de „Hanze" in de Gemeente Ter-Aar wordt in den laatsten tijd een circulaire verspreid, waarin de ingezetenen worden uitgenoodigd bij de neringdoenden in de Gem. hun inkoopen te doen. Het laat zich begrijpen dat het weggaan met zijn klandizie naar een plaats, waar meestal a contant wordt ge kocht, voor een koopman in de buurt min der aangenaam is. Of dit echter geschiedt uit gewoonte, uit oude sleur zooals de circulaire zich uitdrukt, is een heel andere vraag, die wij eens van nabij zullen bekijken. Het is overbekend, en iedereen kan het met cijfers bewijzen, dat de prijzen in een boe- renbuurt duurder zijn dan in de stad. Een klein gehucht, ver afgelegen, met weinig koopkracht, is niet de plaats om te concur- reeren, maar een welvarende Gemeente als Ter-Aar met een dichte bevolking be- fhoefde niet duurder te verkoopepi d^n bijvoorbeeld Alphen. De verbruiltsartike- len, die in de verschillende steden van ons land voor dezelfde prijzen genoteerd staan, behoeven op een afstand van een uur hemelsbreed, met goede verkeersmid delen, niet zooveel te verschillen als thans En toch is het een feit, waar niet tegen valt te redeneeren. Er moet dus een an dere oorzaak zijn waaruit deze afwijking ontstaat. Ook de geringe afzet kan hier niet 't zwaartepunt zijn, want de winkel- jaeerimgi, meestal! bijverdienste* is ?tier niet veelvuldiger dan in een andere plaats en men kan hier de huishuur en de belas tingen niet bij die van de stad vergelijken. Maar de grootste fout is dat hier zoo algemeen wordt, geborgd', dat op de pof geven, is hier zoo imgeiburgerd, dat men betalen geöieel als bijzaak beschouwt. Mem staat verbaasd van de vrijmoedigheid der kinderen, die zonder cent op zak gaan winkelen en op last hunner ouders alles maar op de pof gaam halen. Zoo komt het dam ook dat volwassen personen, soms in een ander deel der uitgestrekte gemeente maar in den wünlkel loopen cm voor een dubbeltje, ja soms ivoor minder koopen met de gewone mededeeïJng: „ik heb geen portemommaie in mijn zak, ik zie je wel eens." Is het wondeer, dat, waar het borgen zoo gewoonte is geworden, zoo tot de ver schillende klasse van menscheen is door gedrongen, velen bankroet moeten lijden. Moöt niet menigmaal de koopman later vragen om het „snipftemtje" te voldoen. Een treurig maar waar gebruik. Als men hoort vertellen, dat groote cre- dieten worden gegeven in bedrijven, waarin slechts enkele jaren een broodtje wordt verdiend, dan oö het Ideht le begrij pen dat in zulk een plaats sommige arti kelen duurder zijn. Wil dus de „Hanze' succes hebben met haar circulaire, welnu zij tracht dan bovengenoemd euvel in te korten, waar door de neringdoenden in staat komen hun prijzen met die van andere plaatsen in overeenstemming te brengen en dan leidt het. geen twijfel of eer zal veel meer in eiigen plaats worden gekocht, wat als van zelf den winkelstand zal bevorderen. Een buitemkooper. Ter Aar. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De gasprijs-verhooging. Geachte Redactie 1 Waar u in „Onder het Vergrootglas" de hoop uitspreekt pok uit middemstamdskrim- gen iets over de gavprijsverhooging te hoo- ren, moge het volgende dienen. Als miiddenstande r-winkelaor gebruik ik in den winter gemiddeld pkxn. 6 gld. per maand aan gas tegen pil.m. 20 gld. elec tric iteit. Het gas uöts'.udtemd voor eigen gebruik, de electriciibeit uitsluitend voor de zaak. Zoo is het bij de meeste Winkeliers. De o'ectriciteitsrekendng veel hooger dan de gasrekeaxirag. Zoudt u nu denken de middenstand een diiemst te bewijzen door te ijveren tegen gasprijs verhoogt mg en een verhoog ing van éleotriciteit voor te stellen? De meeste winkeliers zijn gebruikers van eüectricitedt en die Jiet nog niet zijn gaan de een voor de ander na er toe over. Buiten heit zakenleven is het gebruik van electriciteit in onze gemeente slechts gering en zou dus een elect ri cotedtfiv erhoo- ging iai hoofdzaak gedragen worden door den middenstand en aan de gosveohooging zu'Hen. alle gebruikers, dus alle standen, bijdragen. Neen, geachte Red-aotfie, laat de electri- cöjfcedtsverhpoging mnrur pver aan de ge meente. Als er aansluitingen genoeg zijn, zal de gemeente vanzeOf wel, den prijs ver- hoogen. Die heeft geen aansporing noo- die om uit den middenstand te halen wat er uit te halen is. Een. mooie zijde van de gasprijsveihoo- gting is ook m. i. dat de buitengemeenten het hunne zu'lien bijdragen om dit tekort te dekken. Met mijn dank voor dé plaatsing. Een Mi ddenstander- winkelier. Zoo gauw wij het vraagstuk van de gasprijs-verhooging onder ons „Vergroot glas" namen, bemerkten we natuurlijk dank zij do scherpte van ons instrument onmiddellijk, dat het van zeer vele kanten kon worden bezien. Al die kanten te belichten lag niet in onze bedoeling. Wij wilden ook anderen eens aan het woord laten. Rechtzaken. HAAGSCHE RECHTBANK. De berooving in de Scheveningeche Boschjes. De rechtbank veroordeelde heden: H. W. 31 jaar, wagenbestuurder der H. T. M. ter zake diefstal (straatroof in de Scheveningsche Boschjes) tot 7 maan den gevangenisstraf; de eisch was 1 jaar. C. P. H. K., minderjarige te Leiden, terzake diefstal, (ladelichten), tot zes maanden tuchtschool. Laatste berichten. GEZANT BIJ DEN H. STOEL. H.- M. de Koningin ontving heden Mr. L. H. W. Regout, lid van de Eerste Ka mer, ter beëediging als buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij den Pauselijken Stoel in tijdelijke en bijzon dere zending. In de Oostzee. ST. PETERSBURG, 2 Aug. Medcdeeling van den generalen staf van de Oostzee- vloot: Een Engelsche duikboot heeft in de Oostzee een groot Duitsch transportschip in den grond geboord. Marktberichten. BODEGRAVEN, 3 Aug. Kaas. Aange voerd 335 partijen kaas, coutrolekaas f53. a f55.V2> 1° soort Goudsche f51.a f54. 2e soort f47.72 a f*50.le soort Derby f a f2e 60ort fa f le soort Edammer fa f2e soort fa fZwaardere Goudsche f 53.1/2 a f56. Alles met condities. Handel matig. LEIDEN, 3 Aug. Yotto Yarkensmarkt. Aan- gev. 130 Vette varkens, prijs van f 0.98 tot f 0.94 per K.G. Licht soort van f0.tot f 0.— Handel matig. ROTTERDAM, 3 Aug. Vee. Aanvoer Paarden 109, Veulens 9, Ezels 0, magere run deren 1611, vette runderen 652, vette kalve ren 174, Nuchtere kalveren 438, graskalveren 372, schapen 8, varkens 7, Biggen 240, Bok ken of geiten 2. Prijzen per 1/2 Kilo: Koeien en ossen 43-49-56stieren 36-41-46, kalveren 5272-5772-6272. schapen varkens 00-00, ex. varkens 00-00. Prijzen per stuk van mager veeMelkkoeien 160-350, kalfkoëien 220-360, stieren 140-420, pinken 150-0—, graskalveren 80-70, vaarzen 150—200, alles mager veebiggen 1526, slacht- paarden 200—300, paarden 000—000, hitten 200^—300, Fok Nuch. kalv. 25-38, slacht nuch. kalv. 12-25, biggen p. week 2.80-3. Boter. Aanvoer 45/8 21/16 vaten, 164 stukken van 72 K.G. f 0.60 f 0.85. Prijzenle f 0.63, 2e f 0.61, 3e f 0.60 Eieren. Aanvoer 72232 stuks. Prijzen per 100 stuks, kipeieren f 6.10-7.25, eendeneieren f 6.50-6.90, kalkoeneieren f 7.00-0,— handels eieren f 6.50-0.—, ganzeneieren f 0. Parelhoendereicren f 5.55. Vette koeien en ossen met ruimen aan voer, redelijken handel, hoogen prijzen. Beste spoelingbeesten tot 4 cent hoven no teering. Vette kalveren met gewonen aan voer, behoorlijken handel, hcoge prijzen. Stieren met grooten aanvoer, redelijke handel, hooge prijzen, Extra soorten tot 2 cent boven noteering. Melk- en kalf- koeien met ruimen aanvoer, vrij goeden handel, prijzen als voorheen. Jong vee met flinken aanvoer, langzamen handel, prijzen stationair. Graskalvercn met rui men aanvoer, met vluggen handel, mid delmatige prijzen. Nuchtere fok- en slachtkalveren iftet gewonen aanvoer, vrij vluggen handel, goede prijzen. Men kocht voor Duitschland. Werk-slachtpaarden en hitten met gewonen aanvoer, luien handel goede prijzen. Biggen met goeden aan voer, redelijken handel, vrij hooge prij zen. TER AAR, 2 Aug. (Ter-Aarsche Augurken veiling.) Aanvoer 703 manden van25 kg. Fijn II kwal. f7.557.90 dito III kwal. f5.20—0. fijnbasterd le" kwal. f3.053.40, dito 2e kwal. f3.40, basterd le kwal. f 3.05—3.40, dito 2e kwal. f 2.60, grof le kwal. f4.004.05, groot grof f 1.501.55, stek f 1,2^ ROTTERDAM, 2 Aug. Uulteulaudfch» Granon. Rogge per 2100kg. La plata etocinecd f323, Gerst per 2000 kg. Laulata loco f268, dito stoomend f248, Bahia loco f261. Haver per 100 kg. Laplata loco f 12.80, Clipped loco 114.60, dito stoomend f 14.50, dito afladlng Aug./Sept. f 12.50. Mais per 2000 kg. Araer. mixed loco f220, dito afwijkende f188214. Laplata oude loco f199, dito nieuwe loco 1208, dito stoomend f201194, dito aflading zomer f 194—93. Publieke veiling. De geannonceerde La Plata werd opgehouden. AMSTERDAM, 2 Aug. Biuncnlnndseho Granen. Tarwe ouclo f12 it fl27a per 80 kg. ltogge f10 a f1074 Por 70 kg., Vale erwten f19 per H.L., Karwjj per 50 kg. f 197^ a 207«< BnitculandscUo Granen op de conditiën van de Amstcrdamsche korenbeurs. Mais. Amerik. disp. f216, Indische loco mixétl f206, stoomende f205, Mei/Juni f205, Juni/Juli f205, Juli/Aug. dito, Aug./Sept. dito, Sept./Oct. dito, witte loco f202, stoo mend f202, Mei/Juni tot Sept./Oct f202, nieuwe oogst f 202, oude oogst 1' 198. La Plata stoomende nieuwe f194, f204, Juni/Juli,Juli/ Aug., Aug./Sept., Scpt./Oct. f 194. Lijnkoeken disp. stoomende en op allading f 1277j,. Van 1000 ton La Plata mais ouden oogst werden in veiling verkocht 230 ton tot f192 a f196 per 20000 kg. en de rest vond uit de hand koopers tot geheimen prijs. OUDEWATER, 2 Aug. Kaas. Aangevoerd 75 part. 3375 stuks, wegende pl.ra. 16,875 KG. le soort van f46 tot f51.50 2e soort van 1*42 tot f 45, gestempelde f 46 tot 50, zwaardere f45—49. Edammer fHandel stug. HAZERSWOUDE, 2 Augustus. Yelling. Aangevoerd 4022 Kipeieren 1*6.201*6.80 per 100, 31 Eendeneieren 16.45f6.55 per 100 KATWIJK AAN DEN RIJN, 2 Aug. Veiling der Tuinbouwvereeniging K. cn O. Aardapp. Due of York p. baal f0.00 f0.00, dito p. mand f2.00 f2,20, dito Kleinen p. 72 H.L. 11,10 fl,30 Aardapp. ronden p. baal fO,f0.00, dito p. mand f2,20 f2,45 dito kleinen p. 72 H.L. 11,20 1*1,60 Bloemkool N.H. I f8.0 1' 10,50, dito II f4.00, fö,50, Reuzen I f 0,—1*0,—f0,—, dito II f0.—f0,—Peen p. 100 bos f4,50, f 5.00, Uien p. baal f3,85 f3,90. Flinke aanvoer bloemkool met vlugge han del. Aardappelen voor binnenland oploopcn- de prijzen. GORINC1IEM, 2 Aug. Yee. Aanvoer 276 runderen, 10 nuchtere kalveren, 0 vette varkens, 649 biggen, 0lammeren. De prijzen waren als volgt: zware kalf- koeien f290 a 330, kalf vaarzen f220 a 270, guiste vaarzen f120 a 150, melkkoeien f250, a 280, 7z"jar*8® ossen f a D/rjarige dito fa pinken f00 a 000, graskalveren 1*40 a 70, nuchtere kalveren f20 a 26. Lam meren fVette Varkens p. h. kilofO. aO.Biggen per stuk f 1224. Kippen f 1.20—1.40. Boter 8385 c. WASSENAAR. 2 Aug. Veiling. Radijs 0 a 0c. Peterselie 0 aOc.BoonenkruidOaUc.Sel- dery 0 a 0 c.; Peen 0 a 0c.; Kroten 2a3 c.; Slauitjes 0 a 0 cent per bos. Zuring 7 a 10 c.; Postelein 26 a c. p. ben. Kropsla f0.80 a f2.25; Bloemkool fOG— aflO.— p. 100 Meidoppers 1*0.00 a f0.Doperwten f 1.00 a 1*1,30; Ras pererwten f 1.80 a 1.75, Gr. (Japu- cijners 1*2,a f2,25, Peulen 1*1.75 a f2. Tuinboonen f 0,60 a fl.p. 10 K.G. Aard beien f 0.00 a0.0Ó p. K.G. Meloenen f O.OOaO.UO, Eieren p. 000 f 0.000.00, Kervel f 0.000.00 p. bos, Spinazie f 0.00 per ben, Komkommers f4.00 a 6.00 p. 100, Konijnen fO.OO a 0.00 p. stuk, Aardappelen f 0.600.80 p. ben, Prin- cesaeboonen f 1.351.50 p. 1000, Morellen fO.OO—0.00 p. K.G. WitteCapucyners fO.OO— 0.Kippen p. stuk f0.000.00, Aalbessen fO.OO—0.00 p. K.G., Uien fO.OS a 0.10 p. K.G. Rabarber f 0.02 a 0.03 p. bos, Frambozen f0.40 a 0.50 p. K.G. Gr. Savoyekool f2.50 a f4.Snijbooneu f 0.30 a fO.OO Tomaten f0. a f0.per k.g. Roode kool f10. Knolrapen f0.03 per stuk. Familieberichten uit andere bladen. Geboren: Cornelia Muiria Chris-tlna, d. van Chr. Nie'.en en M. dhr. Ombach, HaarCean, Gehuwd: A. G. M. Bogitu'op cn A. C. A. M. Nuijetns, 's-Gravenhage. Overleden: A. H. Vink, 25 j., Haar lem. G. v. d. Burg, 86 j., Berkel. II. C. van ScherpieinseeO,, 63 j., 's-Gravenhage. H. J. Braakmani, 24 j., 's-Gravenlinge. G. J. Jonigerius, 54 j., Utrecht. - A. C.Doe 40 j., Mijdrecht. Pater E. Oden- hoven C.s.s.R. 72 j. Paramaribo. E. H. Kraaijvanger, 73 j., Nijmegen. G. J. G. C. C. Groene-wegcn, 57 j., Delft. A. J. D. van Oosten, 77 j.. Delft. M. D. v. d. Veer, 71 j., Rotterdam. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 3 Aug. 1915, medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 761.7 Jlapnranda. Laagste barometerstand 752.G Kelder. Verwachting tot den avccd van 4 Aug. Meest matige Zuidoostelijke tot Zuidwcsto- lijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk enkele regen of on weersbuien. Iets warmer. Gemengde berichten. Verduistering. Door den broodbakker J. J. aan de Gedempte Blaak te Rotterdam is aangifte gedaan van verduistering vau f?00 door een filiaalhouder. Gearresteerd. Na afloop-der godsdienst oefening in (1e Groote Kerk in Den Haag, waar H. M. de Koningin aanwezig was, wilde een man, toen H. M. in het rijtuig wilde- stappen, een enveloppe aan Haar overhandigen. Hij werd daarin door een brigadier en een agent van politie verhinderd en gearresteerd. Wedstrijd In het vliegen vangen. In ver band met het „vliegengevaar", waartegen algemeen gewaarschuwd wordt, heeft een burgemeester uit een der gemeenten in het land van Altena, een nieuwe wyze van ver delging uitgedacht. Hij liet onder de leerlin gen van twee scholen een wedstrijd houden, wie van do kinderen in ééne week tijds de meeste vliegen kon vangen. Het resultaat was, dat in een school een jongen 2374 en een andere 2350 vliegen gevang-n had. Jn een andere shool werden ze gewogen en was het resultaat 8 gram, dat ook een beduidend aantal is. Zoo'n verdelging op groote schaal heeft zichtbaar geholpen, („N. ür. Uit.").

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3