B9NNENLAND. ALBERT RIEL Uit Stad en Omgeving. KRONIEK. 1914. 3 Augustus Duitschland verklaart Frankrijk en België den oorlog. Sir Edward Grey verklaart in het Parlement, dat de Engelsche vloot is gemobiliseerd en de mobilisatie van het leger in vollen gang ie. Engeland mag niet toelaten, dat Frank rijk wordt verpletterd, noch dat de onaf hankelijkheid van België te loor gaat. Italië legt een verklaring van onzijdig heid af. Verschillende Oorlogs berichten. Vredeeaotie des Pausen. Het „Berl. Tageblatt" ontleent aan. de „Agence Four- nier" (heit benicht, dat Z. H. do Paus op eind September, uiteriijk in de eerste da gen van October, een consistorie van alle Italiaa/nsche en buitenlandsehe kardinalen zal bijeenroepen. De bedoeling daarvan is een uitgebreider vredesbeweging van den Paus. (Wij deelen dit bericht met ai het noo- d'ige voorbehoud mede.) Kinderliefde. In een opvoedingsge sticht der Cortenberglaan te Gent bevond zich het twaalfjarig meisje Johanna Stree- lens, wier vader aan het front is. Vijf dagen geleden verdween het meisje plot seling op de geheimzinnigste wijze uit het gesticht. Zondag j.l. vond men in een weide bij Etterbeek de schoolboeken van het kind. Men begon zich ernstig om haar lot te bekommeren, toen men haar Dins dag te Halle aantrof, uitgeput en bijna 6tervend van honger. Ondervraagd, ver klaarde het kindje dat het uit het klooster ontsnapt was, ten einde zich naar Kales te begeven bij „vader". Het meisje had dag en nacht gesukkeld al over Etterbeek Ukkel, Vorst, Ruysbroeck en Halle. Buitenlandsche berichten. Uit Meexico. Officieel wordt bevesrtiigd dat do troepen van Carra/nza d© hoofd-stad van Mexico hebben hernomen. Stakingsonlusten In de Ver. Staten. Er zijn militairen opgeroepen om sta kingen van Hongaren in de alumindum- fabriieken te Massenia (staat New-York) to bedwingen, meldt Reuter uit New-York. De directie van de fabriek schrijft de sta king aan flbuiitenlantdsohe invloeden toe. Eén staker is gedood, een aantal andere zijn gewond. Nederland en de Oorlog. Varkens, bemiddeling van het Centraal Bureau tot -regeling van den afzet van varkens en v arken svleesoh zal 9 dezer worden her vat. Voorloopig zal dolt zijn tot een aantal ven ongeveer 6000 stuks, daar het niet mogelijk as, wederom terstond aan alle aanvragen te voldoen. En aangezien een percentsgewijzel vermindering ondoelma tig zou zijn, zal begonnen worden met le vering ULlLsluiteaDd aan die gemeenten, die per week 50 of meer stuks ontvingen, uit sluitend bestemd voor de gemeente zelf. De gemeenten, dde tengevolge van deze regeling voorloopig, althans gedurende de maand Augustus, geen varkens kun>- men krijgen, ziullen tin staat worden, ge- etiekl tegen verlaagde prijzen gezouten apek, Amerika ansch en inlamdsoh, te be trekken. Het duurdere varkens- v 1 e e s c h. Men schrijft van deskundige zijde aan de ,,Tijd": Nu het leveren van regeeringsvarkens is vastgeloopen, mag men daar toch wel een beschouwing aan wijden. Of het vastloopen is te voorzien geweest, laat ik in het midden. Wel weet ik, dat vrijwel in het begin van den oorlog een regeling aan bevoegden is in overweging gegeven, die ik in Limburg het eerst hoorde verdedigen, maar die, zooals ik vernam, ook elders vele voorstanders telt. Deze regeling is zeer eenvoudig: vrij uit voer van spek, absoluut uitvoerverbod ,van rood varkensvleesch en varkensvet. Hoe eenvoudig ook, deze regeling zou be reiken: lo. Dat de slagers aan de boeren flinke prijzen konden blijven betalen door de zeer groote sommen, die het spek zoude opbrengen. 2o. Dat alle slagers profiteerden van bedoelde hooge spekprljzen en dus niet enkel een aantal exporteurs met de aparte .winsten gingen strijken. 3o. Dat de consumenten goedkoop var kensvleesch en -vet konden eten door een soort overproductie daarvan, die als het ware ontstond in het land. 4o. Dat de boeren een aansporing kre gen, om de varkens op zwaarder gewicht te mesten door het dure spek. 5o. Dat constantheid werd verkregen in het bedrijf van varkensfokken en varkens- mesten. En dit is van zeer groote beteeke- nis. Zelfs in normale tijden zijn beide be drijven al aan min of meer groote schom melingen onderhevig. En hoe is het sinds de uitbreking van den oorlog? Eerst de biggen niets waard; weinig of geen aan- fok. Dan stijging: wordt meer aangetrok ken, maar nog gebrek door het weinig fokken van eerst. Dan weer iets daling. Weer misère. Toen plots stijging der var- kensprijzen, gebrek aan biggen, dolle prijzen hiervoor. En nu weerTen slotte zijn en blijven niet alleen bedoelde bedrijven, maar ook en vooral de consu menten de dupe. Als bedoelde regeling wordt ingevoerd, en gezorgd voor voer, vooral door het voor komen van opdrijven van prijzen en terug houden van voorraden voedewniddelen, dan zullen de zekerheid en de constant heid van de varkensfokkcrij en -mesicnj niet weinig toenemen. Ik Weet wel, bedoelde regeling is erg boersch, heelemaal niet Haagsch. Er is geen directeur noodig, geen chef van de afdeeling distributie, geen chef van de af- deeling expeditie, geen chef van de afdee ling export, niet de diverse adviseurs, niet het leger van le en 2e klerken, enz. enz. Maar juist de eenvoud van bovengenoem de regeling doet haar in mijn oog in waar de stijgen. Want hoe moeilijker en inge wikkelder een regeling, hoe moeilijker ook de uitvoering daarvan. Dit geldt ook voor de regeling van het Rijksbureau tot distri butie van varkensvleesch. Omtrent de werking daarvan zal wel een schitterend verslag zijn 6omen te stellea, maar het kan moeilijk verholen worden, dat moeilijkheden hier en moeilijkheden dédr zich voordeden (hier te weinig var kens ontvangen, daar te licht van gewicht enz.). De betrokken burgemeesters, de plaatselijke voedingscommissies, commis sies van toezicht, of hoe ze heeten logen, weten daarvan mee te praten. Afgedea nog van het feit, dat de plaatselijke ïege- ling ook niet altijd schitterend was. Zoo ken ik een tamelijk groote provinciestad met een bestuur, waarvan men beter be leid had mogen verwachten, waar de prijzen van vleesch en spek van regee ringsvarkens goedkooper werden gesteld dan van de varkens, door den slager ielf gekocht; in plaats van een gemiddelde te nemen. Zoodoende hadden de lagers, in waarheid of geveinsd, altijd spoedig het regeeringsvarkensvleesch en spek uitver kocht. Zeker op het eind der week, als de mindere man geld ontvangt. Keuze tusschen de regeling als bovenbe doeld (vrij uitvoer van spek en abso'uat uitvoerverbod van rood varkensviïesch en varkensvet) en de regeling van het Rijks bureau tot distributie van Regeeriigsvar kens is in mijn ook dan ook gemokkelijk te maken. Uitvoerverbod van huiden. Namens de Haagsche Huidenclub „Ons Belang", afdeeling van de Co!öp. Vereeni- ging „Rotterdamsche Huidenclub", is tot den Minister van Landbouw enz. een adres gericht, waarin verzocht wordt, het daarheen te willen leiden, dat zoo spoedig mogelijk het uitvoerverbod van huiden en vellen wordt opgeheven of consenten voor uitvoer zullen worden afgegeven, wat in de allereerste plaats den consument ten goede zou komen, aangezien de opbrengst der huiden en vellen ten allen tijde van grooten invloed is geweest op de vleesch- prijzen. Steenkolen. In de afgeloopen week werden door 8 stoomschepen uit Engelsche en Schotsche havens 7,366,660 kilogram steenkolen langs het Noordzeekanaal ingevoerd tegen 12,719,250 kilogrammen in de daaraan voorafgaande week. Yiechhandel. Men schrijft uit IJpiuiden aan. de „Tyd." De actie der Viechhandelvereeniging ten opzichte vau het Centraal Bureau voor den Verkoop van visch als Volksvoedsel is nog onverminderd. Dit C. B., dat opgericht werd door het Nationaal Steuncomité, heeft haar eerste schrijven gericht aan gemeentebesturen, gestichten, lcger-autoriteiten enz., waarin zij steun vroeg om de visch, welke door den oorlog in het buitenland geen afzetgebied vond, in Nederland te plaatsen om daardoor visschers en Yissclierij te steunen. In deze moeilijke omstandigheden heeft gelukkig het trawlbedrijf niet verkeerd, omdat door de vischhandelaren zeer hooge prijzen werden besteed en zij hun visch flink van de band konden doen. Hetzelfde gold niet voor de Zuiderzeevisscherij. In de winter maanden is de aanvoer vandaar lang niet toereikend, om die reden werd het C. B. naar IJmuiden verplaatst, en vroeg het om de noodige visch voor de halve waarde aan den verkoop te mogen onttrekken. Wanneer dit was toegestaan zou de binnenlaudsche handel zich natuurlijk geheel naar het C. B. verplaatst hebben, doch door bemoeiing der reedeiijen moest zij een andere maniei van inkoop volgen. Naar aanleiding van bovengenoemde kwes ties heeft de Vischhandelvereeniging een onderhoud gehad met den Minister, om den Regeeringssteun, welke het C. B. genoot te doen ophouden. De toezegging, dat die steun zou ophouden, werd verkregen. De Visch handelvereeniging bracht tevens naar voren dat het C. B. zeer nuttig kon werken als propageerend lichaam inzake de visch verkoop, en niet als concurreereud, daar het wegens den Regeeringssteun veel hoogere prijzen kon beBteden. De Vischhandelvereeniging, welke na het ministerieel onderhoud ver gaderde, was er by na zeker van, dat deze zaak door de Regeering binnen korten tijd zeer voldoende geregeld zal worden. In Engeland vastgehouden. De berichtgever van het „Uhld.1'* te IJmuiden schrijft: De IJmuider zeillogger „Elsa", welke in het begin van Juni naar de haring- vi'sscherij vertrok, moest wegens een de fect aan de donkey de hulp van een ma chinefabriek inroepen; de schipper be sloot daarom de haven van Lerwick bin nen te loopen. Omdat buitenlandsche visschersv aar- tuigen (ofschoon neutraal) geen recht van toegang in Engelsche en Schotsche har vens hebben, werd den schipper dadelijk na aankomst medegedeeld dat hij niet meer mocht vertrekken en orders van de Admiraliteit moest afwachten. Inmiddels weigerde men de schade te herstellen, wijl algemeen geloofd werd dat deze geene aanleiding -voor binnen komst had opgeleverd. Eindelijk daagde hulp op, toen een groep van acht IJmuider stoomtrawlers, die van hier naar IJsland onderweg was, door een Engelsch oorlogsschip naar Lerwick werd opgebracht. Een machinist van één der trawlers hielp zijn plaatsge- nooten uit den brand door de schade te inspecteeren en te herstellen. Eerst na achttien dagen kwam de toe stemming, dat de „Elsa" de haven mocht verlaten, van welk verlof men niet lang aarzelde gebruik te maken. Later ontstond op de visscherij opnieuw een klein defect aan de donkey, doch teen ging men maar naar een Noorsch'e haven indachtig aan de vlugge bediening in chot find. Brieven voor militairen. Voortaan kunnen ook ongefrankeerde, gesloten stukken van of voor militairen, ook al bestaat het vermoeden dat zij geon eigenlijke Wieven bevatten, portvrij wor den doorgezonden, mits zij overigens vol doen aan de voorwaarden tol verveer on der het genot van de aan militairen ver leende vrijstelling van port. De ehectrische grens- versperring. Men meldt uit Philippine, d.d. 1 Aug.: Heden kwam door onvoorzichtigheid de caféhouder A. B., wonende op de Wijk Bouchautsche haven tegen den draad der greaisversperrang. Hij kwam er met zijne kmrjeëni op terecht en met zijin linkerhand. Een Duitsch soldaat stootte den man met de kolf van het geweer van den draad af. De ongelukkige bekwam vele brandwon den, doch ds nog in^ leven. Men meMit uit Luijkgestel, -d.d. 1 Aug.: Nabij de grens aöhier zijn 2 jongens ge dood -door de draadversperring en nabij Poppel twee med9jes doodelijk getroffen. Dure boter. De bolerprijs steeg op de markt te Mid delburg den laatstem tijd tot het maximum van f 1.60 per K.G. Het gevolg "hiervan was, dat de boteihandelaren, die dit ook moesten betalen, niets meer konden ver dienen. Daar uit een ondeihoud met den burgemeester 'bleek, dat de bedoeling van den Minister is, dat particuMeim tegen den maximumprijs kunnen koopen, heeft de Vereeniging van Boterhandelaren be sloten, dat haar leden in het vervolg slechts hoogstens 77% cent per '/a K.G. aan de boerinnen zullen betalen. Hier door zullen zij toch nog een kleinigheid kunnen verdienen. Maximum prijzen. De Stct. (no. 179) bevat de volgenide lijst van ©enige der meest voorkomende artikelen met daarvoor aangenomen ma ximumprijzen. (De prijzen hebben uitslui tend betrekking op de gewone qualiteiten. De luxe sorbeeriingen, waarvoor in gewo ne tijden reeds veel hooger -prijzen wor den betaald, (blijven buiten aanmerking:) Grootih and elprijzen. Regee- rimgstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) per 100 K.G. f 13.50; tarwebloem (gebuild inlandsch) per 100 K.G. f20.75; tarwemeel, (ongebuiid) per 100 K.G. f 17.50; boter (bij verpakking in wit fust van 50 K.G.) f 1.40; beter (bij veipakkimg in wit fust van 25 K.G.) f 1.41; boter (bij verpakking in Delftsch of Leiidsch fust van 20 K.G.) f 1.45; boter {bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G.) f 1.46, alles pea- K.G.; volvette jonge 'Goudsche en Edammerkaas met rijksmerk (1) f 42.00; volvette jonige Goudsche kaas (1) f 40.00; jonge Edammer kaas (40 »(1) f39.00. jonge Goudsche kaas (40 (1) f38.00; kaas ln Edammer- en Gouidsch model (30 (1) f33.00; kaas :/n Edammer- en Gcudsch model (20 (1) f28.00; magere Edammer- en Goudsche kaas f 18.00; Frie- sche nagelkaas (1) f 21.00 alles per 50 K.G.; suiker (witte geraffineerde) per 100 K.G. f 48.50; zeep (zachte, groene of gele per 120 K.w. f30.25. Kleanhandelprijzen. Regee- riwgsbrood {bij verkoop op meelkaart) f 0.12; tarwe waterbrood (geibiSïd) f 0.24; tarwewaterbrood (gebuild) (gebakken on der rabbinaal toezicht) f 0.25: tarwebrood (ongebuiLd, bruinbrood) f 0.20%; rogge brood (zie noot 2); regeeringstarwemeel (bij verkoopi op meelkaart) f 0.16; tarwe bloem (gebuild inlandsch) f 0.26; tarwe meel (ongebuiid) f 0.22; boter'f 1.60, alles per K.G.; volvette jenge Goudsche en Edammer kaas met rijksmerk (1) f 0.57%; volvette jonge Goudsohe (1) 0.55; jonge Edammer kaas (40 (1) f0.55; jonge Edammer kaas (40 (1) f 0.55; jonge Goudsche kaas (40+) (1) f 0.50; kaas im Edammer- en Goudsch model (30 (1) f 0.42%; kaas dn Edammer- en Goudsch model (20 (1) f 0.37%; magere Edammer- en Goudsche kaas f 0.27%; Frifesche nagel kaas (1) f 0.30, alles per 7, K.G.; koffie (Santos) per K.G. f 1.16; cichorei (in pak jes) per 0.1 K.G. f 0.06; suiker (witte ge raffineerde) f 0.55; zout f 0.09; zeep, zachte, witte of gele) f 0.32; soda f 0.07, Sïïes per K.G.; petroleum per L. f0.ll. Omtrent rijst, havermout, boonen, erw ten, aardappelen, uien, kool, verschillen de ingemaakte groenten, margarine en raapolie ds een prijsregeling nog in over weging en aal nader worden kenbaar ge maakt De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maand Augustus behoudens vroe gere vervanging. Klachten over nfiet-inachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wen- schen om voor bepaalde op de lijst niiet vermelde aitikelen maxima vast te stel len, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor een bepaalde ge meente wijziging in het maxima te bren gen, behooren gericht te worden tot den burgemeester. (1) Deze prijzen zijn niet van toepas sing op oude kaassoorten, room- en hinch- kaas, Leidsche- en Delftsche komijnekaas en kaas bereid onder Rabbinaal toezicht. Onder fcaas gemerkt 40 30+ of 20 wordt kaas verstaan, welke respectieve lijk 40 pet. of meer, 30 pet. of meer of 20 pet. of meer vet in de droge stof bevat- Bij verkoop van kaas aan detailhande laren kan f 2 boven den maximumprijs voor verkoop in h'et groot in rekening wor den gebracht, indien de hoeveelheden ten hoogste 50 Kg. per zending en per week aan denzelfden afnemer bedragen. Opgemerkt wordt nog, dat de vorenbe doelde prijzen slechts betrekking hebben op boter en kaas, bestemd voor verbruik in Nederland. (2) Een uniforme prijs voor roggebrood, geldend voor het geheele land, kan in verband met de zoo uiteenloopende berei dingswijze in de verschillende provincie» niet worden vastgesteld. Daarom zal zulks voor elke provincie afzonderlijk geschie den, in overleg met de provinciale rogge- commissies. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in verband met boven staande lijst van maximumprijzen aan de burgemeesters het volgend rondschrijven gezonden: Ik heb de eer u hiernevens te doen toe komen een nieuwe lijst van artikelen, met de daarvoor aangenomen maximum prijzen, welke lijst de vorige, vastgesteld hij mijn circulaire, d.d. 3 Februari, ver vangt. Ik verzoek u beleefd aan deze lijst in uwe gemeente de noodige bekendheid te geven en ik vestig uwe aandacht op het geen onder de lijst vermeld is omtrent het indienen van klachten aangaande de inachtneming der gestelde maxima en van wenschen tot het stellen van maxima voor in de lijst vermelde artikelen, en omtrent het met het oog op plaatselijke omstan digheden wijzigen van in de lijst vermelde maxima. Indien u klachten bereiken omtrent de. handhaving der maxima, zal ik het op prijs stellen, dat u het noodige onderzoek instelt en zoo noodig door inbeslagneming of bedreiging daarmede ingrijpt, tot inbe slagneming natuurlijk eerst overgaande na verkregen machtiging, mijnerzijds. Het is mijn bepaalde .wensch, dat de ge stelde' maxima geen doode letter zijn. doch streng in acht worden genomen. Indien u het wenschelijk mocht achten met het oog op plaatselijke omstandighe den wijziging in de gestelde maxima te brengen, zal ik daarvan gaarne bericht ontvangen. Ingeval u de wensch mocht worden kenbaar gemaakt, om voor andere dan de vermelde artikelerr maxima vast. te stellen, of uit eigen beweging dit wen schelijk ipocht oordeelen, zal ik gaarne daarvan kennis krijgen. Tot wijziging of aanvulling van de lijst gelieve u intus- schen niet over te gasp, alvorens mijn antwoord op uw bericht u bereikt heeft- Ik zal overigens gaarne wekelijks opga ven van de ingekomen klachten met ver melding van het daaraan gegeven gevolg ontvangen. Bond van Kaa6producenten. Op een nader te bepalen datum, in de maand September, zal een. aflgemeeno ledenvergadering van den Bond van Kaas. pnoducenten worden gehouden. Een hoofd bestuursvergadering zal daaraan vooraf gaan tot het opmaken 'der agenda en het uitbrengen van praeadvaes voor ingekomen voorstel leii.- Bloemenkeuring. Bij dè gcVsteren te Haarlem gehouden b'teemenke-uring vanwege de Aigem. Ver eeniging voor Bloembollencultuur werden de voTgen.de bekroningen toegekend: zil veren medaille aan een verzameling Gla- dJiolus ter opluistering door de firma E. H. Kreiage en Zoon te Haarlem; getuig schrift van verdienste aan Gladiolus pri- mulimus ihybr. Vanessa en Gladiolus prim, hybr. no. 309 door de firma Kreiage; aan Gladiolus Mirillo door den heer K. Velt- huys te Hiillegoan; idem aan Gladiolus Nora door den heer N. Dames te Lisse. Korfe Kroniek. In den ouderdom van 69 jaar is te Wieringen overleden notaris H. A. J. van der Speek Obreen. De overledene was 28 jaar raadslid, waarvan 25 jaar wethou der. Hij maakte deel uit van verschillen de besturen. Uit de rekening der inkomsten en uitgaven van de gemeente Rotterdam van den dienst 1914 blijkt, dat de gewone ont vangsten bedroegen f 21,801,975.67, de bui tengewone f 34,181,509.874, totaal f 55,983,485.54s. De gewone uitgaven bedroegen f 20,422,317.13, de buitengewone f A3,712,449.68, totaal f64,134,766.81, zoo,- dat de rekening sluit met een batig saldo van f 1,379,658.51 op de gewone en een nadeelig saldo van f 9,530,939.80s op de buitengewone posten. De gewone audiënties van de minis ters van Koloniën en van Oorlog zullen op 5 dezer en die van den minister van Bui tenlandsche Zaken op 6 dezer niet plaats hebben. KERKNIEUWS. Retraitenhuis „De Thabor". De Rertxaiten van 9—12, 1619 en 2326 Aug. zijn voltalrlj. De retraite van 30 Aug. —2 Sept. is niet voltallig. Van 12—15 Augustus retraite voor dames-onderwijze ressen. Nieuwe parochie. Z. D. H. den Risschcp van Haarlem heeft opgericht de parochie van de H. Familie te Rotterdam, en benoemd tot eersten pastoor dier parochie, den Wel- Eerw. lieer J. J. M. van Vastemhoven. Gemeentezaken. Subsidie teekenschool van den N. R. K. Volksbond. B. en W. stellen voor op verzoek van de afd. Leiden van den Ned. R. K. Volksbond de subsidie ten behoeve van de teeken- school dier afdeeling te verhoogen met f250 en te brengen van 750 op 1000 gld., zoo Rijk en Provincie ook besluiten de subsidie te verhoogen. De Rijkssubsidie bedraagt nu 800 gld. die van de provincie 375 gld. bij inwilli ging van de verzoeken der afdeeling zul len deze bedragen resp. 1100 en 500 gld. (te zamen dus een verhooging van f 425). In een toelichting bij haar verzoek zegt de afdeeling niet in staat te zijn, de sub sidie van 600 gld. die zij aan de teeken- school verleent, te verhoogen, terwijl de uitgaven door het steeds toenemend getal leerlingen (waardoor klassen moeten wor den gesplitst) aanmerkelijk grooter wor den. De afdeeling heeft reeds teneinde de ingezonden iviededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM 85 MEUBELMAGAZIJN HAARLEMMERSTR. 26. exploitatierekening over het loopende jaar sluitende te maken een leening van 300 gld. moeten aangaan. Land en Tuinbouw. Vlekziekte. Sinds enkele jaren treedt des zomeirs al meerden meer de gevreesde varkenspest op. Ook dit jaar schijnt deze door land bouwers zoozeer gevreesde ziekte niet te zullen udtbiMjvein. Reeds verschillende ge vallen zijn, vooral Kni de Betuwe, voorge komen. Enkele varkens verzekeringen heb ben last gegeven at'Je bij hen verzekerde dieren te laten inenten en besloten voor loopig geen nieuwe dieiren in de verzeke ring op te nemen. De R. K. Land- en Tuinbouwer. Het orgaan „De Boer" is als gevolg van de opheffing van den Prav. N.-H. Boerenbond en de oprichting van den R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom'Haarlem, omgezet in het of ficieel© orgaan van den nieuwen Bond, en zai voortaan verschijnen onder den ti tel „De R. K. Land- en Tuinbouwer", of ficieel orgaan van de bij den R. K. Dioc. Land- en Tudribouwbond in het Bisdom Haarlem aangesloten Bonden. Niet-katholieke lezers kunnen op de ge wone wijze abonné blijven. „St. Anna-Vcreeniging". Ter viering van het jaarlijksch feestje der St. Ann a-Vereen, waren gisterenmid dag ruim 250 kinderen in de „Zita" bij eengekomen. Hartelijk heette de presiden te der Maria-Vereen. hen aillen we'tkom, herinnerde hen aan de verplichting, die hun.lidmaatschap meebrengt, spoorde hen aan vooral de H. Mis bij te wonen, die Vrijdag a s. dn de Hartehrugskerk voo-r hen wordt opgedragen en wenschte hen voor dezen middag het meest mogelijke pleizrer toe. Nu daar ontbrak het ook niet aan, als gevolg van de alleraardigste toe ren van den goochelaar en buikspreker den heer De Haan uit Rotterdam. Zijn tooverstaf vulde ledige zakken met bloe men, vogels vlaggen, deed de dingen raadselachtig verdwijnen en weer te voor schijn komen en goochelde rijksdaalders uit neus. oog en ooren van de kleine toe schouwers. Hij had (het bijna verkorven bij het jeugdig publiek, toen hij van een liie.f kanarievogeltje een gebraden boutje beweerde te maken, 't Was aardig het meewarig ach-geroep te hooren en er ging een zucht van verifrht-img op, toen h'et uat zijn asch verrezen diertje weer vroo- lijk in heit kooitje rondhipt©.. Uitbundig was de pret bij zijne prestaties als buik spreker. In de pauze werden de kinderen ont haald op: limonade en koeken en bij-hun vertrek kregen zij ieder nog een mooi prentje mee ter gedachtenis. Universiteit. Als secretaris van don Academii&ohen Senaat aliliaer zal geduren de den cursus 1915 tot 1916 optreden Pref. Mr. C. v. Voïïenfioven. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten waarvan de afzenders onbekend zijn. Binnenland Brieven. Letter A, te Utrecht; F. Aarsen, zonder pl. v. best.; Binnendijk, Leiden; B. Boon Bz. Leiden; Bur. Leidsch Dagblad Leiden Mej. C. Carree, Utrecht; J. E. Choufour, (Amsterdam; L. Grothendorst, Amsteii. dam; G. P. Welders, Leiden; L. Leopold, Groningen; Meijer, Hilversum; Mej. Phie- lise, Amsterdam; Mej. S. Roerrade, Den Haag; A. Schrama, Helmond; Firma Wes- terwoudt en Zonen, Rotterdam; De Win ter, Leiden; Mej. H. de Wit, Den Haag; een zonder adres. Binnenland Briefkaarten. K. Bakker, Den Haag; Mevr. v. Barne- veld Baarn; Mej. Bedier, Den Haag; H. v. d. Berg Den Haag; Mej. J. Bonts, Zeist; Mej. M. Choufour Den Haag: Mej. Diest Amsterdam; D. Dost Leiden; Mej. A. Ensi({, Utrechtl; Ph. Geen jaar Den, Haag; M. de Jong, Den Haag; D. Kalf, z. pl. v: best.; A. Kromwijk, Rotterdam; Mej. D. Lammering, z .pl. v. best.: Mej. M. v. d. Made, Noordwijk; K. Mallen, Bergen op Zoom; J. F. Meiners, Schoon hoven; H. I. -de Nie, Heerlen; Mej. J. Pleysier, z. pl v. best,; Mej. D. Pool, Den Haag; II. Sau, z. pl. v. best. J. Stouten, Gouda; N. Stüte, z. pl. v. best.; M. Ver hoeven, Leiden; W. Vermond, Amster dam; J. v. d- Voorde, Voorschoten; J. dc Wekker, Poeldijk; negen stuks zondey adres. Buitenland. Brieven. Mad. Simonen on Barré, Sedan: H. J. de Marez Oyens, Berlin; Miss Wirksleid, Herts; Mr. A. Zandbergen Jr., Mundub- bera. Buitenland Briefkaarten. P. Langezaal, Dortmund. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevo len, hun adres op de stukken te vermel den, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. ALPHEN. Indische dienst. Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd de heer W. L. de Haan alhier.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2