ADVERTENTIEN. Enorme keuze: GOUDEN RINGEN. J. H. MAARTENSE, Botermarkt 2 bekwame Metaaldraaiers, 1 bekwaam Modelmaker. Da Leidsche DuinwaterJaatschappij. Veresniging yoordenLeidsclien Geld- en Efiectenhandsl. A. H. van UDEN, Gemeentezaken. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Donder dag 5 Augustus 15115, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op hoi Middelbaar Onderwijs (vacature^Zee- ruan). Voorstel tot bestendiging van J. M. N. Kapteijn in de betrekking van leeraar aan de H. B. S. voor Jongens. Voorstel tot bestendiging van J. Hirschig in de be trekking van leeraar aan de H. B. S. voor Jongens. Verzoek van Mej. J. A A. Swaan, om eervol ontslag als onderwijzeres met verplichte hoofdakte aan de Meisjesschool 2e klasse. Verzoek van Mej. A. A. van der Heide, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Meisjesschool 2e klasse. Verzoek van M. van Zwieten de Blom, om eervol ontslag als onderwijzer met verplichte hoofdakte aan-de school der 3e klasse No. 3. Rekening, dienst 1914, van den Armen raad. Voorstel tot overbrenging van hef dienstjaar 1914 op dat van 1915 van de be- noodigde gelden voor de voldoening van eenige onbetaald gebleven vordering en en tot voldoening van gelden uit den post Onvoorziene Uitgaven" voor 1915. Ver ordening, houdende wijziging der verorde ning op de Brandweer. Ber.zoek van de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Roomsch Katholieken Volksbond, om ver hooging van de, ten behoeve van de tee- kenschool dier afdeeling, toegekende sub sidie. Verordening, houdende wijziging der verordening, regelende de invordering van de belasting onder den naam van .-Lig geld" in de gemeente Leiden. Voorstel in zake uitbreiding van de ingevoerde nood- regeling, betreffende de werkloosheidsver zekering. Voorstel inzake de vergrooting van de bewaarschool in het Elisabethshof Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den voor de aanschaffing van een schud- apparaat, ten behoeve van de ijsfabriek van het Openbaar Slachthuis. Voorstel tot verhooging van den gasprijs, met uitzon dering van het z.g. muntgas, voor-particu lieren te Leiden. Tijdo ijke verhooging van den gasprijs. Op voorstel van Commisarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electri- citeit geven B. on W. den Raad in over weging om met ingang van 1 Sept. a.s. den prijs van het gas, met uitzondering van het. z.g. muntgas, voorloopig met 1 oent per M3. te verhoogen en mitsdien te brengen op 7 cent per M3. VoorloopSg wordt slechts voorgesteld de verhooging vanaf 1 S e p,it. 1915 tot 1 Jan 1916 te doen gelden. Tegen het einde van dit jaar kan de Raad dan besluiten, hetzij om de prijs van het gewone gas ook na 31 Dec. 1915 op 7 cent per M3. te hand haven, hetzij om een tweede verhooging van den gasprijs op 1 Jan. 1916 te doen ingaan» hetzij om voor het gas vanaf laatstgenoemden datum wederom den prijs, die op het oogenblik geldt, te doen betalen. Aan de motiveering, we!ke de Commis sie der Stedelijke Fabrieken van Gas en E ©ctiiciteit voor haar voorstel geeft, unt- leenen we het voegende. Het totaalbedrag waarmede de uitga ven voor brandstoffen de raming voor het jaar 1915 overschrijden, zal f 95,000 bedra gen. De gasprijsverhooging ad V6 cent voor gewone verbruikers in Leiden en voor al-le verbruikers in Oegstgeest en Zoeterwoude, ingegaan 1 Januari 1915, levert een meer dere opbrengst vtjn f 30,000, blijft dus een deficit van f 65,000, waarmede juist het geraamde batige saldo voor 1915 gemoeid is. De mogelijkheid is echter niet buitenge sloten, dat bij toenemende schaarschbe aan gaskolen, de uitgaven nog meer zul len stijgen. Het gasverbruik is, in. spijt van de slech te tijden, gedurende het eerste halfjaar met ruim 5 gestegen» terwijl het zich laat aanzien, dat het verbruik itn den aan staanden winter (in verband met de duur te der vaste brandstoffen) nog sterker zal stijgen. Het gevolg ^daarvan zou zijn, dat nogmaals een partij ko'en tegen hoogen prijs moest worden aangekocht, waardoor het jaar 1915 zeker met een madeelig saldo voor de Gasfabriek zou sluiten. Het voorbeeld tot zuinigheid in het gas verbruik door de Gemeente met de open bare gasverlichting gegeven, heeft bij de burgerij geene merkbare jnavo.';g:mg ge vonden. Een krachtiger aanmaning daartoe is, meent de Commissie, echter te vinden in het verhoogen van den gasprijs, hetgeen tevens de kans op een batig saldo van de Gasfabriek over 1915 en 1916 zal' vergroo- ten. Aangezien de toestand, wat de kolenleve- ringen betreft, nog zeer onzeker is, lijkt het de commissie gewenscht de gasprijs- verhooging van 1 cent voorloopig slechts te doen gelden van 1 September tot 31 De cember 1915 en bovendien gedurende dat tijdvak den muntgasprijs binnen de ge meente Leiden niet te verhoogen. De redenen, waarom de Commissie den gasjy ijs voor de Leidsche muntgasverbrui- kers voorloopig niet wenscht te verande ren, zijn, dat het veranderen dezer meters teikehs tamelijk veel werk en kosten ver oorzaakt, Voor de 7000 muntmeters, waar van 6000 in Leiden, moeten bij elke veran dering twee nieuwe tandraadjes vervaar digd v/orden, die door de werklieden der meterfabrieken bij de verbruikers aan huis tegen de oude verwisseld moeten worden. Ten slotte wordt een groot aantal inge zetenen, die juist het meest van den druk der tijden hebben te lijden, door dezen maatregel gebaat. Het batig saldo der Gasfabriek blijft ech ter verre beneden het bedrag, dat voor het jaar 1915 begroot ia. De mindere ontvang sten moeten dus uit den hoofdelijken om slag van Leiden gedekt worden. Om deze redenen kan dan ook de munt gasprijs in de gemeenten buiten Leiden niet onveranderd blijven, aangezien de munt- gasverbruikers dier gemeenten dan profi- teeren zouden ten koste der Leidsche be lastingbetalers. Wanneer de Gemeenteraad tot vaststel ling van de gasprijzen in bovengenoemden zin mocht besluiten, zullen de prijzen na 1 September a.s. als volgt zijn: Gasprijs over gewone meters Gasprijs over muntmeters. Th: ns 1 Sopt. 1915. Thans 1 Sept. 1915. Leiden 6 c. 7 c. 672 c. 672 c. Oegstgeest 6 c. 7 c. 772 c. 872 c. Zoeterwoude. 6 c. 7 c. 772 c. 872 c. Sassenheim (engros prijs) 5 c. 6 c. Voorschoten (engros prijs) 5 c. 6 c. Warmond. 772 C. 872 c. 872 C. 972 c. Leiderdorp 772 C. S72 C. 872 c. 972 c. Koudekerk 772 c. 872 c. 872 c. 972 c. Hazerswoude 772 C. 872 c. 872 c. 972 c. Benthuizen 772 c. 872 c. 872 c. 972 e. Valkenburg 772 c. 872 c. 87a c. 972 c. Rijnsburg. 772 f. 872 c. 872 c. 972 c. Indien de gasprijs algemeen (dus ook voor de muntgasverbruikers te Leiden) met 1 cent per M3. werd verhoogd, zou de meerdere opbrengst (na aftrek van de kos ten ad f 2000 voor de verandering van 7000 stuks muntgasmeters) over de laatste vier maanden van het jaar 1915 rond f 43,000 bedragen. Aangezien echter de muntgas prijs voor Leiden niet zal worden ver hoogd, moet dit bedrag met rond f 10,000 worden verminderd. De meerdere netto-opbrengst van het gas zal dus van 1 September31 December 1915 rond f 33,000 bedragen, dat is de helft van de ongedekte meerdere uitgaven ad f 65,000 voor kolen en gasolie te besteden. Hierbij is met eene vermindering van het gasverbruik van 5 pCt. rekening ge houden. Uitbreiding werkloosheidsverzekering. In de Vergadering van den, Raad op 1 September des vori-gem jaars werd be sloten de (noodregeling mopen6 de werk loosheidsverzekering uitgaande van den toenmaligen Minister van Landbouw, Nij- vertieid en Handel te aanvaarden. Als hoofdbeginsel dezer moodregeling gold. dat tot haar alleen die vereenigin- gen konden worden toegelaten., bij we ke vóór 1 Augustus 1914 een geregelde werk loosheidsverzekering bestond. Nu de moodregeling 'lang duurt is door den minister van Financiën de mogelijk heid geo-pend, dat ook werkloozenkassen, die n a 1 Augustus 1914 in werking wer den gesteld, onder de moodregeling kun nen. vallen, en noodigt de Minister de ge meenten uit hunne medewerking te vor- leenern. en ook deze uitbreiding der nood- regelimg te aanvaarden. Overeenkomstig Jet gevoelen van het Bestuur van het Gemeentelijk Werklozen fonds zijn ook B. en W. van Leiden van oordeel, dateer alle aanleiding is, om aan de uitnood iging van den Mimister te vol doen. In zijn schrijven stelt de minister van Financiën o.a. de volgende elschen ter voorkoming van fraude. A'ts algemeene regel afgezien vam de bijzondere in elk bepaa'd geval te stellen eischen zal daarbij gelden, dat de toe lating niet geschiedt, dan nadat ten min ste zes maanden na het in werking tre den der kas zijn verloopen, terwijl voorte de eisch moet gelden, dat de leden om aanspraak op uitkeering te hebben ten minste zes maanden contributie aan de werkloozenkas hebben betaald Ln dem zin, als is uitgedrukt in de ci-rculaire van 28 September 1914. Echter zal een kortere termijn door mij kunnen woeden gesteld: a. ten aanzien van nieuwe afdeelim- gen van nationa'e vakbonden, welker cenr trale werkl ooz enk assen al» vóór 1 Au gustus 1914 betaancle reeds eerder tot de noodregeling zijn toegelaten; b. ten "aanzien van nieuwe centrale werkloozenkas<sen van nationale vakbon den, wanneer in zulke vakbonden de werk- ilooBenverzekering plaatselijk reeds een belangrijken omvang had, doch thans tot centralisatie wordt overgegaan. Slechts zulke, na 1 Augustus 1914 op gerichte kassen kunnen natuurlijk wor den toegelaten, welke inderdaad verzeke ring tegen werkloosheid bedoelen, en die bovendien zoodanig georganiseerd en ge regeld zijn, dat zij mogen worden geacht, als werkloozenkas voldoende levensvat baarheid te bezitten. Ten aanzien hiervan zal elke kas, die zich aanmeldt, op zich zelve moeten worden beoordeeld. Een schudapparaat voor de Ijsfabriek van het Openbaar Slachthuis. B. en W. geven op voorstel van dc Com missie voor het Openbaar Slachthuis en op advies van den Directeur dier inrichting den Raad in overweging een schudappa raat aan te schaffen voor een bedrag van f 2000. Dit voorstel wordt hoofdzakelijk op de twee volgende gronden gedaan: In de eerste plaats omdat een schudap paraat goede diensten zal kunnen bewijzen in tijden van steenkolennood en steenko- lenduurte. Dit vooral ook omdat de afzet van de ijsfabriek steeds omvangrijker wordt. Op de tweede plaats omdat hot bezit van een schudapparaat als blijvende reserve meer en meer noodig wordt ge acht. „Liggeld". Zoo een schip, dat wordt gebruikt voor den verkoop van waren of dat geheel of gedeeltelij wordt bewoond, langer dan 14 dagen blijft liggen, is een liggeld ver schuldigd. Er is echter in de verordening, regelende de invordering van de belasting onder den naam van „Liggeld" in de ge meente een leemte. B. en W. stellen voor na artikel 3 van bovengenoemde verordening in te voegen een nieuw artikel 3bis, luidende: ,,De Al gemeene Ilavenrnecster, de Adjunct-Ha venmeester, en de Havenrechercheurs zijn belast met het toezicht op de in de open bare wateren in de gemeente liggende vaartuigen, alsmede met Het opsporen va» de overtredingen dezer verordening." Benoemingen. Ter voorziening in de vacature, ontsta^ door bet overlijden van prof. Zeema hebben B. en W. de volgende aanbevelen ingediend ter benoeming van een lid va de commissie van toezicht op het midd* baar onderwijs: lo. prof. dr. W. de ter 2o. P. Hoogenboom, ingenieur va Rijnland. Voor de vacature, welke in Sep tember zal ontstaan wegens de periodiek aftreding van den heer rar. II. M. A. Cot bergh: lo. mr. H. M. A. Coebergh; 2o. W. Tb. M. Weebers. Ter benoeming tot curator van het st» delijk gymnasium warden aanbevolen: de vacature, die op 1 October zal ontstaai door de periodieke aftreding van prof. d? S. G. de Vries: lo. prof. dr. S. G. de Vri« 2o. dr. A. Beets; en. in de vaélture, well za! onltstaan doo;r de periodieke aftredifc van mr. J. C. van der Lip: lo. mr. J. van der Lip; 2o. mr. P. E. Briët. Commissie Stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit. Daar de heer J. Korevaar F.Az., die den eersten Dinsdag in September aftreed als commissaris in bovengenoemde Com missie, zich niet meer herkiesbaar stel stellen B. en W. voor in diens plaats benoemen den heer dr. H. J. Zwiers. Land en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer. Met ingang van 1 Aug. 1915 is ingetrol ken de beschikking van den minister vai Landbouw, van 29 Juni <1.1. voor zoovee daarbij werd verboden het vervoeren doen vervoeren van rundvee uit, naar binnen de gemeente Voorschotel en een gedeelte van de gemeente Sitompwijk en Wassenaar De Minister va.n Landbouw, Nijverliei en Handel heeft ingetrokken zijn beschik kingen, waarbij werd verboden het vei voeren of doen vervoeren van herkauwen de dieren en varkens uit, naar of binne een kring dn de gemeenten Vlaardingei Ambacht, Zoeterwoude, .Stom wijk en Zoetermoer. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morge van 2 Aug. 1915, medegedeeld door hel Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 760.3 Haparanda Breslau Laagste barometerstand 754.8 Helder. Verwachting tot den avond van 3 Aug. Zwakke tot matigen Zuidwestelijken tot Zuid oostelijken wind, half tot zwaarbewolkt, moge- lijk enkele regen of onweersbuien. Dezel temperatuur. J. A. SCHREUDER, Arts, as AFWEZIG. Praktijk wordt waargenomen door: Dr. BOONACKER (alleen om geving Hooge woerd), Dr.BLöTE, Dr. MULDER, Dr. KOOIJMAN, Haagweg 84 (uitsluitend voor leden Z. O. fonds S. S.) en Dr. VAN VOORTHUIJSEN (uit sluitend Stadspatienten.) 3690 Gevraagd aan Machinefabriek in.Noord-Holland Br. met opgave van leeftijd, verlangd loon, afschrift getuig schriften onder F. P. 7710, Alg. Adv. Bur. D. Y. ALTA, Amster dam. 3688 Spekslagers. Leerling gevraagd bij W. BERGERS, Hooge Rijndijk, (hoek Rijndijkstraat). Te If. 1446. 3691 TE KOOP: Stijgerpalen, planken, korte- lingen, touwen, waterleidingbui zen, spoorwerk enz. in groote hoeveelheden aan het Genees kundig Gesticht, liggende aan vaarwater te Noordwijkerhoqt. Te bevragen aldaar. 8689 Vermindering van druk De Directie brengt ter alge meene kennis, dat de toevoer van duinwater deze week des nachts (uitgezonGerd Zaterdag en Zondagnacht) van 11 tot 6 uur bij tusschenpoozen zal VERMINDEREN of OPHOUDEN, wegéns werkzaamheden aan de hoofdbuis. *687 DE DIRECTIE. Te koop gevraagd Uienlof voor hesten prijs, door P. J. de GROOT, Noordwijk, Bronkhorststraat 47. 3526 Aangeboden 2 a 3 duizend gulden als Iste Hypotheek op land of solide panden, rente 5%. Br. Bur. „Leidsche Crt." No. 3692. OPENBARE VERKOOPING van een Motorboot. In het Notarishuis aan den Burcht te Leiden zal bij opbod en afslag op WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1915, des voormiddags te 11 uur, ten overstaan van J. A. VAN HAMEL en Mr. H. M. A. COEBERGH, notarissen te Leiden verkocht worden: een stalen MOTORVRACHTBOOT, gebouwd door G.v.d.Plas, te Oegstgeest. Lengte over alles 12,85 M., breedte 2,75 M. holte 1 M. Dek- en gang boorden van geruit ijzer. IJzeren roefje boven voorkajuit en motorkamer. Boven het laadruim een luikhoofd met houten luiken en ijzeren merkels. Bovendien kunnen rond het gehecle luikhoofd, grenenhouten ramen met ruiten worden aangebracht, afgedekt aan den bovenkant door een zonne tent, rustend op merkels. Als dan kan het ruim worden gebezigd voor het vervoer van personen en zijn hiertoe aanwezig houten zittingen met ijzeren onderstellen tot het vor men van langsscheepsche banken. Liggend stuurrad achter de motor- kamer. De voorkajuit ingericht met kasten, banken en een kooi dwars scheeps. Houten buitdelling in het laadruim. Motorkamer achter het laadruim, waarin geplaatst een Deutz- motor 8l/2 a 972 P K. Achter de mo torkamer een bergplaats. Te bezichtigen in een der havens van de Hoeren Gcbr. Boot te Leider dorp. Aanvaarding en betaling vóór of op 1 September 1915. Meerdere inlichtingen geven voor noemde Notarissen. 3645 Het Bestuur bericht, dat op Zaterdag 7, 14, 21, 28 Augus tus, alsmede 31 Augustus, de kantoren der bij de vereeniging aangesloten Firma's en Bank instellingen gesloten zullen zijn. Het Bestuur: AUG. L. REIMERINGER, Voorzitter. Mr. H. VAN WENSEN, 3585 Secretaris. Degelijk solied persoon, 60 jaar, z. k., met kl. pensioen, weinig eischend, vraagt bij beschaafde weduwe z. k., met oigen zaak of pension, om daarin behulpzaam te zijn, een gezellig tehuis tegen 50 fl. per kwartaal, bij vooruitbetaling, om event, tot een Huwelijk over te gaan. Brieven tot Donderdagvoormiddag onder No. 3693 bureau „Leidsche Courant." Kunsttanden, Oude Gebitten, Bank-v.-Leening- briefjes, Oud Goud enZilv. koopt tegen de hoogste waarde 522 H.l.v. AMER0NGEN, Haarl.str. 233 BESTRIJDING TANDBEDERF Door den Tandarts A. FRIEDERICH te Arnhem is in den handel gebracht: „DOLO-TANDPASTA", welke speciaal vervaardigd is ter bestrijding van het tand bederf. Reinigt dus Uwe tanden met „DOLO-TANDPASTA". Rose £0.1272 en f0.25 p. doos. Witf 0.15 en f 0.30 p. doos. De invloed van het tandbederf op do volksgezondheid en de volkswelvaart wordt bestreden door het geregeld gebruik van DOLO-TANDPASTA. 2359 Alle goede apotheken, drogisten, Coiffeurs en verdere le klas za ken verkoopen Dolo Tandpasta. HOOGMADE. Abonnementen en Adverten tiën voor dit blad worden aan genomen door: P. BOERMAN. Stationsweg 151, 's Gravenhage Lid 1e Klasse van hetNederlandsche Instituut van Accountants. Leeraar M. 0. Boekhouden en Handelsrekenen. 66 Leeraar M. 0. Staatsrecht. Leeraar M. 0. Staathuishoudkunde. Inrichting van Administratie. Opmaken van Statuten enz. Electr. Melkinrichting en Roomboterfabriek. De prijs der ROOMBOTER dag. versch is f 1.65 per Kilo. KARNEMELK 5 cent p. Liter. 65 Hoogachtend, H.J.RIJSBERGEN Kraaierst.2 F. SOUPART LEIDEN. RIJNKADE 4. SPECIALITEIT IN: Grafzerken, Kruisen, en verder Marmeren Werken. HILLEGOM. Abonnementen en Adverten tiën voor dit blad worden aan genomen door: A. CORBÉE. De Administratie van „De Leidsche Courant belast zich met het plaatsen van Advertentiën in alle bladen. Zonder prijsverhooging. De Leidsche Courant wordt gelezen in de volgende plaatsen: Aarlanderveen Katwijk Pijnackex Abbenes Katwijk aan Zee Quintsheul Ach te veld Kctlicl Reeuwijk Alphen Klundert Roelofarendsvet Amersfoort Korteraar Roermond Amstelveen Koudekerk Rotterdam Amsterdam Kudels taart Rijnsaterwoude Beemster Langcraar Rijnsburg Benschop Leiden Rijpwetering Benthuizen Leiderdorp Rijswijk Bcrkel Lcidschendam Sassenheim Bleiswijk Leimuiden Scheveningen Bloemendaal Lex mond Schipluiden Bodegraven Lisse Schoorl Bodegraven Meije Boskoop Loosduinen Schoten Medemblik Stomp wijk Tempel Breda Mciic-Zegveld Bussum Middelburg Ter Aar Coxdorp Moergestel Tilburg Cuijk a. d. Maas Monster Uithoorn De Bilt Montfoort Urmond Diemen Moordrecht Utrecht Driebergen Mijdrecht Valkenburg Egmond-binnen Nibbixwoud Veur Gecsteren Nieuwe Wetering Mierden Goorn Nieuwer Amstel Voorburg Gorinchem Nicuwcrbrug Voorhout Gouda Nicuwersluis Voorscholen 's-Gravenhage Nieuwkoop Vriezenveen Haarlem Nieuw veen Waddingsveen Haarlemmerliede Nieuw Vennip Warmond Harderwijk Noorden Wassenaar Hazerswoude Noordwijk Wateringen Heemstede Noordwijk aan Zee Wieringen Hem en Venhuizen Noordwijkerhout Wocnsdrecht 'a-Hcrtogenbosch Nootdorp Wou brugge Hillegom Oegstgeest IJsselstein Hilversum Oud-Ade Zegveld Hof van Delft Oude-Schild Zegwaart Hoofddorp Oude-Tonge Zevenhoven Hoogmade Ouderkerk a.d.Amstel Zevenhuizen Huissen Oude-Wcteriug Zoe termeer de Kaag Oudshoorn Zoeterwoude Kalfslagen Overveen Zwainmerdam gemeente Aalsmeer Purmerend

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 4