BINNENLAND. KRONIEK. 1914. 2 Augustus. Fransche vliegers In Duitschland. De Ouitsche kruiser Augs burg" bombardeert Libau. een aanval op de Fransche posities op Schatzmannele en den Reichsackerkopf. Zij leden gevoelige verliezen. Op 31 Juli wierpen Fransche vliegeniers 30 bommen op het vliegkamp te Dalheiin bij Mochange. Bij Chateausalins werden 6 bommen op een militairen trein geworpen. Gisteren wierpen 7 vliegeniers bommen op 't station en de luchtschiploodsen te Freiburg in Breisgau. Een werd genood zaakt te dalen binnen de vijandelijke li nies wegens een defect aan den motor. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Warschau bedreigd. De kans, dat Warschau zal vallen, wordt met het uur grooter. Want nu zijn de Duit- sche troepen van Von Woyrsch, ten Zuiden van Warschau, tusschen den mond van de Pilitza en de vesting Iwangorod, over den Weichsel getrokken, en hebben zich daar ingegraven; de Zuidelijke nadering wordt dus meer en meer geprononceerd. In het Noorden, waar de Duitsche legers aan beide oevers van den Naref naar den Boeg oprukken, is de tegenstand der Rus sische legers nog krachtig genoeg om den opmarsch te vertragen. Maar de tweede linie der omtrekking, in het Noorden" in de richting SjawliWilna, in het Zuiden in de richting Lublin Cholm, komt ook steeds nader. Von Below ontmoet ten Noorden van den Njemen bijna geen tegenstand meer. Hij kan in snelle marschen oprukken, en po gen Wilna, en daarmede de spoorwegver binding met Petersburg te bereiken. En in het Zuiden is Von Mackensen er in geslaagd, nadat zijn troepen het offen sief hei vat hebben, de lijn PiaskiBiskoe- pitsj te bereiken en Oostelijk daarvan zich op den spoorweg Lublin—Cholm vast te zetten en beide plaatsen in te nemen. Dit is de strategische bedoeling geweest van de tweede omtrekking, die den terug tocht der Russische troepen uit het gebied tusschen Novo Georgiewsk, Warschau en Iwangorod noodzakelijk maakt. Wil het Russische leger niet de val ach ter zich zien dichtsluiten, dan moet het alle 6tellingen ten Westen van den Boeg ontrui men en zilfi naar Brest Litowsk en de Boeg-linie terugtrekken. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Vruchtelooze Italiaansche aanvallen. Aan de Isonzo hebben de Italianen nog fcteeds te vergeefs gepoogd de Oostenrijk- sche stellingen te nemen, of de Oostenrij kers daaruit te verdrijven; in dit gebied, dat door het daarachter gelegen Frioul den opmarsch van groote troepenmassa's mo gelijk maakt, hebben de Italianen een ster ke legermacht bijeen gebracht, met het doel een toegangsweg naar Oostenrijk- Hongarije te openen, en den kustwegmaar Triest in te slaan. In België.. Korte berichten. De correspondent van de „Petit Pari- tden" te H&vre verneemt van iemand, die Brussel den lOen Juli verliet, dat de Duit- echers de stad een nieuwe boete van 50CV000 francs hebben opgelegd wegens de verwoesting van een Zeppelin te Evere bij Brussel door een vliegtuig der geallieer den op den 6en Juni. Een reiziger uit Gent deelt mede, dat de laatste drie dagen alle rieken en ge- .wonde militairen, die in de Gentsche hos pitalen lagen, verder naar het oosten ver voerd zijn. Op Zee. De duikboot- en mijnoorlog. Zaterdag werden zes visscherssche- pen van Lowestoft door een Dultschen onderzeeër getorpedeerd. De bemanningen zijn gered. Het Engelsche stoomschip Iberian" is door een Duitschen onderzeeër getorpe deerd en gezonken. 7 man van de equipage .werden gedood door granaatvuur. De an deren konden in booten ontsnappen. Er zijn 61 overlevenden. Een telegram van den geneesheer aan boord van de Iberian" zegt: Een bom vloog zonder voorafgaande waarschuwing over het schip, waardoor zes mail wer den gedood. Een duikboot, die zich op een mijl afstands bevond, beval de bemanning het schip te verlaten. Deze roeide geduren de zes uur in booten, voordat zij werd ge red. Twee van de acht man die werden gewond, stierven aan hun wonden. Onder de gedooden bevond zich een Amerikaan- sche vrouw. Torpedojager gezonken. Volgens betrouwbare particuliere berich ten, meldt Wolff uit Konstontinopel, is een groote vijandelijke torpedojager door on bekende oorzaak gezonken in de Zwarte Zee, ten Oosten van Schile. Een kruiser „Hindenburg". Gisteren, 1 Augustus, is op de keizerlijke •werf te Wilhelmshafen een groote kruiser van stapel gcloopen, om de plaats van de „Hertha" in te nemen. De kruiser ont ving op bevel van den Keizer den naam „Hindenburg." In de lucht. Twee vliegers doodgevallen. Volgens den ,,Times"-corre&pandent te Parijs is Woensdagavond een tweedekker, bestuurd door Jean Benoist van het Pa ri jecfie luchteskader, die boven de stad patmuil leerde, plotseling in brand ge raakt en bij Porie de Versailles van 10000 voci hoogte neergestort. Benoist sprong uit de brandende ma chine op het dak eener fabriek, maar hij ■was deerlijk verminkt toen men hem vond en stierf eenige minuten later. Zijn pias- pagiert Mapjoin^ yied met d§ vliegmach.ijie neer en verbrandde. De oorzaak van het omgeval is onbekend. Verschillende Oorlogs berichten. Itaüaansche verliezen. De Oostenrij kers schatten de verliezen der Italianen in den tweeden slag bij Goricia (Görz) op 100,000 man. Volgens /dezelfde zegslieden werd geen enkel strategisch voordeel be haald, hoewel de Oostenrijkers verre in de minderheid1 waren. 't Is de moeite waard. Te Petersburg heeft zich onder voorzitterschap van gene- raal-majoor Prins Obojiensky een comité gevormd, dat vrijwillige bijdragen voor de iuohtvloot inzamelt. Van 16 Juni tot 14 Juld werden... 650 roebel ontvang on! Inbeslagneming van koper. Do kom- mandeerende generaal jn Brandenburg heeft beslag laten leggen op alle koperen voorwerpen, ook pannen, ketels, enz., die zich in het bezit van handelaren, hotels, gasthuizen, particulieren of wie dan ook, bevinden, oorloopig mogen de vroegere eigenaars ze nog gebruiken, maar zij kunnen ze ook tegen betaling in bepaalde regeerings-bureaux afleveren. Buitenlandsche berichten. Becker terechtgesteld. De correspondent te New-York van de „Times" mejdtj, dat de vroegere politie- luitenant diaries Becker, in den morgen van 30 Juli' in de Sinjr-Sing gevangenis is terechtgesteld, wegens medeplichtigheid in zake den moord op Rosenthal. Becker heeft alles gedaan om aan den doodstraf te ontkomen, hij hield tot het laatste toe vol onschuldig te zijn en ver klaarde opgeofferd te worden voor zijn vrienden. Brand te KonstantinopeF. Volgens te Sofia ontvangen berichten uit Konstantinopel heeft daar den 27sten Juli een zware brand gewoed, waarbij 18 huizen in de wijk Enudukli Sjumoler bij de Duitsche ambassade afbrandden. Deze zelf liep gevaar. Een kinderziekenhuis werd aangestast, het vuur kon hier echter gestuit worden. Naar schatting zijn 1500 huizen vernield. Nederland en de Oorlog. Regeering s-v arken s. Volgens het ,,N. v. d. D." zou te begin nen met 9 Augustus, de regeering weke- lijgs weer beschikbaar stellen voor de sla gers de z.g. regeerings-vargens, om te be ginnen 6000 per week. De prijzen zijn in Duitschland weer stij- gepd, zoodat de export daarheen opnieuw begint. Er kunnen nu voor het Nederland- sche publiek weer evenveel varkens tegen verlaagden prijs worden beschikbaar ge steld, als er naar Duitschland gaan. Wij zullen afwachten of het waar is. Uitvoerverbod aardappelen. Het uitvoerverbod As nu voor de derde em inderdaad de laatste maal gewij zigd. Alle vroege muizen, de z.g.n. nier- vormige aardappelen, die gisteren nog verladen, zijn en dus voor transport gereed zijn, mogen in de eerste dagen nog over de grenzen vervoerd worden. Wat verder gerooid wordt, blijft hier. Eigenheimers en andere late soorten mochten in 't ge heel niet meer verladen worden; die kun nen dus de grenzen niet meer over. Deze mededeelmg ontvingen we van 't Regeeringsbureau. In „Het Friesche Week blad", orgaan van, de Friesche Landbouw- vereemigimg, schrijft de voorzitter van de Friesche Landbouwmaatschappij, dr. E. van Weideren baron Remgers: De uitvoer van horten en stooten is weer aan den gang. 't Is nu maar de kunst wie het eerst een bericht heeft, want zoo iemand kan profiteer en. Eerst verscheen aan het eind van de vo rige week in enkele bladen een mededee- ling dat de „Staatscourant" het uitvoer verbod van aardappelen zou bevattéffc^p Maandag 26 Juli; daarna kwam er eén dag bij en weer later kreeg de Friesche Maatschappij van Landbouw officieel be richt, dat uitvoer werd toegestaan tot en met 31 Juli van soorten, die hier niet ge geten worden, dus muizen en dergelijke. De uitvoer diende te geschieden onder toezicht van de Maatschappij van Land bouw. Nu schijnt er na dien tijd weer een andere regeling te zijn gekomen, maar daarvan hebben wij geen bericht gekre gen enkele handelaren echter wel, zoo dat enkele gelukkigen weer een mooie ver dienste hebben kunnen maken, want naar 't schijnt mogen ook weer Bergers wor den uitgevoerd. Aan de stations maakt men ook geen bezwaar meer om alle soorten aardappe len aan te nemen; ze dienen echter 31 Juli 12 uur 's nachts over de grens te zijn. Onder de vele maatregelen die de regee ring nu neemt zou ook een rubriek „be moeiingen in zake de bevordering der be langen van enkele speculanten" zoo lang zamerhand een. plaats kunnen vinden, want opaettelijk tot dit doel genomen maatregelen konden voqr die heeren geen beter «resultaat hebben, dan zoo'n reeks van veranderingen in besluiten. Voor onze maatschappij wordt de taak om zooveel mogelijk juiste inlichtingen te verschaffen, wel zeer moeilijk. Wat wij» op prima gezag, mededeelden bleek al weer onjuist te zijn en met veranderde in zichten worden wij door derden in ken nis gesteld, wat men dan op 't laatst moet gelooven weet men niet meetr. De uitbreiding van den landstorm. De wet tot nadere uitbreiding van den landstorm enz. is Zaterdag door H. M. de K^ïÜPgAn bekrachtigd. De zitting van de keuringsraden in de verschillende provinciën voor de land- stormplichtigen van de jaarklasse 1915 is zoodanig geregeld dat de keuringen on geveer half Augustus zijn afgeloopen. Het ligt in het voornemen om die landstorm- plichtigen, voor zoover ze niet worden af gekeurd, in de tweede helft van Augus tus onder de waipemen te doen komen. Spoedig daarna is de keuring voor de jaarklassen 1914 en 1913 te wachten. Vermoedelijk zal de opkomst van de jaarklasse 1914 plaats hebben in het be gin van October eni die van de jaarklasse 1913 ruim een maand later. Die opkomst-plannen gelden echter slechts voor Het geval, dat niet reeds te voren tot demobilisatie .wordt overge gaan. Vergoedingen aan' mili tairen. Naar „Het Volk" met zekerheid ver neemt, heeft de regeering thans besloten provinciale commissies in te stellen, waarbij militairen, die niet tevreden zijn met de hun door de burgemeesters toege wezen vergoedingen, in beroep kunnen komen. Zij heeft aan de commissarissen der Ko ningin in opdracht gegeven, om de per sonen uit te noodigen, die in deze com missies van beroep zitting zullen nemen. Zinkgebrek. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig blad, over zinkgebrek te Maastricht^, deelt men van bevoegde zijde mede, dat dit hier een op zichzelf staand geval moet zijn, daar er geen sprake js van zinkge brek in het algemeen, integendeel. Grensc ontróle. Het passeeren der Nederl.-Duitsche grens gaat de laatste dagen met steeds grootere moeilijkheden gepaard. Elke passagier moet er niet aJ'een zijn volledige bagage voor een streng onderzoek afgeven, ook allerlei drukwerken, couranten, brie ven, ja zelfs particuliere notitiën worden aan een strenge comtróle onderworpen. Hollandsche couranten worden, behoudens een uitzondering voor een paar dagbla den, onvoorwaardelijk in beslag genomen. Zelfs lijfsonderzoek wordt hoe langer hoe meer regel. Ter assistentie van de Zollbeambten zijn aan de grensstations thans militairen gestationeerd, mannen, die algemeen ver schillende talen spreken.. Dit strenge on derzoek bezorgt menig passagier de on aangename gewaarwording, dat hij de di recte aansluiting voor zijn verdere reis mist. Van 1 Augustug af is het verboden schrifturen, drukwerken van welken, aard ook zelfs spoorboekjes en dergelijke van Duitschland naar het buitenland mede te nemen. Invoer van trekossen in Duitschland. De Regeeringscommissaris te Munster voor Westfalen, heeft den invoer van trek ossen uit Nederland tijdelijk toegestaan. Ontslag uit den dienst bij de Marine Nu de aanwezige sterkte van het per soneel der zeemacht op 1 October a.s. toe staat om in zeer beperkte mate ontslag wegens eindiging van het dienstverband te verleenen, zullen in de eerste plaats daarvoor in aanmerking komen zij, die in werkelijken dienst zijn wegens den op hen rustenden reserveplicht en wier re servedienstverband vóór 1 Juli j.l. is ge ëindigd. Hun, die er de voorkeur aan geven in dienst te blijven tot het tijdrtip van demo bilisatie of c.q. tot een volgende gelegen heid, dat weder onts!ag~kan worden ver leend, kan vergund worden op de thans geldende voorwaarden door te dienen. Maximumprijzen. Vernomen wordt, dat de door den Minister van Landbouw voor de maand Juli 1915 vastgestelde maximumprijzen voorden verkoop van kaas en van boter ook voor de maand Augustus zullen gelden. Het kolenvraagstuk. Onder leiding van den minister van Landbouw zal 5 Augustus te 's-Graven- fhagq, om nog eens het kolenvraagstuk te bespreken, een vergadering van de leden der Nijveiheidscommissie p'.aats hebben, tot bijwoning van welke bijeenkomst o. a. uitgenoodigd zijn burgemeesters en wet houders van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. „Lotisicö". De Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden vergadering van aandeelhouders van „Lo- tisico" heeft met 78 tegen 36 stemmen ver- wonpen een voorstel van mr. B. H. Vos, om een commissie van verificatie te be noemen ter onderzoek van de boeken en bescheiden. Het geheele bestuur stemde tegen. Daarop stelde mr. Vos een motie van wantrouwen voor, wds<jn het verlan gen te kennen wordt gegeven naar een justitieel onderzoek, welke motie werd aangenomen met 36 tegen 18 stemmen en 60 blanco's. Bij deze stemming onthielden zich de directeur en bijna alle commissa rissen. Bijna alle aandeelhouders verlie ten daarop de vergadering, w\gerende aan het bestuur décharge te verleenen. Korte Kroniek. De gewone audiënties van de minis tere van Oorlog, van Buitenlandsche Za ken en van Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. SPORT. CRICKET. De wedstrijden van gisteren. De ontmoeting V. R. A.Rood en Wit dient voorzeker eenigszins als een teleur stelling beschouwd te worden wat het batten betreft want al hebben de Amsterdammers de overwinning behaald, zoo zal deze niet die voldoening geschonken hebben, welke met zulk een inderdaad krachtig batting team verwacht had mogen worden. Een totaal van 131 is toch feitelqk te laag voor de elf bats- men die V. R. A. gisteren in het yeld bracht. Posthuma en Van Waveren herhaalden dus met den bal vrij.wel hunne zelfde uitstekende prestatie als aan de Spanjaardslaan en vooral den Haarlemschen veteraan "dient hulde ge bracht voor dit kranig stukje werk op deze sterke batsmen behaald. Rood en Wit, dat ook al met het sterkste elftal uitkwam, waarover zij kon beschikken, viel eveneens tegen en bleef zelfs nog 61 runs onder het totaal van V. R. A. Twee der beste Hollandsche bowlers Hisgen en Rincker thans in een elftal vereenigd bowl den 4 voor 30 en 5 voor 29 en bewezen hier mede een betrekkelijk falen van hun club met het bat toch ten allen tijde nog te kunnen herstellen. Wanneer V. R. A. het geheele sei zoen met dit elftal had kunnen uitkomen, zou zij misschien wel ongeslagen kampioen harer aldeeling geworden zijn, thans geven wij den Hagenaars nog alleszins de beste kansen om als nummer een te eindigen. Haarlem slaat V. R. A. lib met innings en 56 runs. V. V. V. wint van Albion met innings en 110 runs. Albion eerste innings 33 runs, tweede innings 49. V. V. V. 192 runs. ATHLETIEK. Afstandsmarsch Ned. Gymnastiek Verbond Gewest Zuid-Holland. Dat de propaganda den laatsten tijd voor de minst-kostbare aller sporten gemaakt, niet te vergeefs heeft plaats gehad, hebben we gisteren bij den zoo welgeslaagden marsch van het Nederlandsch Gymnastiek- Verbond bemerkt. Niet minder toch dan 430 wandelaars (een twintigtal dames en meisjes liepen nog buiten mededinging mee) zijn van de partij geweest en dat de gevorderde verrichting de krachten van slechts enkelen te boven ging, bewijst wel het feit, dat in het geheel slchts 26 deelnemers zijn uitgevallen. Een cijfer, dat vermoedelijk bij minder warm weer nog wel kleiner zou zijn geweest. De tocht, die ging van Rotterdam via Hillegersberg, Bergschenhoek, Bleiswijk, De Kruisweg, Zegwaard, Leidschendam en Voorburg naar Den Haag een afstand van 36 K.M. moest met inbegrip van rust binnen 8 uur worden volbracht, en om te voorkomen, dat deze marsch als som mige die dit seizoen werden gehouden ontaarden zou in een wedstrijd in snel wandelen, had de technische commissie voorgeschreven, dat de deelnemende groe pen (turners, militairen en particulieren) bij elkaar dienden te blijven. Om dit te be reiken was voor elke groep een leider aan gewezen. Leiders nu waren: van de tur ners de heer Sj. Vos (gymnastiek-leeraar te Amsterdam), van de militairen in casu vrijwillige landstorm landweer-sergeant A. Metz (idem te L e i d e n) en van de burgers de heer J. H. T. Sommer (idem te Dordrecht), terwijl als algemeen leider op trad, de voorzitter-secretaris der technische commissie, de heer H. C. Th. Kok, gym nastiek-leeraar te Delft. Te 9 uur werd van het Hofplein te Rot- terdam vertrokken. Te tien. minuten oven vier airriveerden de wandelaars te 's-Graventage. Onder gr o aten toeloop en onder een sterk escorte van jeugdige Hagenaars ging het daarop naar het eind, dat (met het oog op de nauwe passage voor het. stadhuis van de Groenmarkt naar het Buitenhof verlengd was. De politie, die hier ruim baan hjeld, zorgde er voor, dat aan de 404 daartoe gerechtigden het dipiloma kon worden uit gereikt en dat de stoet op passende wijze kon worden ontbonden. VOETBAL. Ned&ifandsche Voetbalbond. Naar wij vernemen, zijn. bij de schrifte lijke stemming voor de verkiezing van het bestuur voor het hondsjaar 1915/16 alle af tredende bestuursleden herkozen, zoodat genoemd bestuur wederom zal bestaan uit de heeren: J. Warner, voorzitter, C. A. W. Hirschman, 2e voorzitter; J. P. van Bel, J. Buskop, mr. J. A. Wiliinge Gratama, mr. Menno, S. Kakna, J. W. Kiips, mr. Th. Portheine, L. Verwoerd. De kascommissie zal bestaan uit de hee ren A. J. Bronkhorst, Rotterdam en J. de Breuk, Haarlem, leden, J. E. de Man, plaatsvervangend lid. Volgens reglement zal een nieuwe vrije stemming moeten plaats hebben voor een tweede plaatsver vangend lid. De voorzitter en de plaats vervangende voorzitter zullen volgens re glement door het bestuur worden aange wezen. ZWEMMEN. 40 Meter record. Voor den aanvang van de wedstrijden bij de Dolfijn heeft J. G. Korsten gisteren te Amsterdam het 40 Meter record, dat op zijn naam staat met 24 2/5 sec. verbeterd, en den afstand nu gezwommen in 23 3/5 s. Gemengde berichten. Een ongeoorloofde vang9t. Gorinchem- sche zalmvisschers vingen Zaterdag een steur, naar schatting van 150 K.G., en haalden in hetzelfde net 'n groote zalm op. Doordat het in den besloten vischtijd der steuren is, moest men den zeldzaam zwaren visch, die een waarde van ca. f 225 had, latftn zwemmen. Een zoet winstje. In de Streek wordt het volgende verteld. Dinsdag was een kri tieke dag voor den aardappelenhandel. De boeren kwam te Hoogkarspel met hun pro ductengeen markt! Dan onmiddellijk naar de ochtendmarkt te Bovenkarspel! Ook geen markt! Toen waren er een paar kooplieden, die de menschen gaarne op' risico van hun aardappelen wilde afhelpen en ze kochten tegen f 0.80 f 1 per zak. Zoo kochten ze een enormen voorraad en dat ging te gereeder, daar algemeen aan genomen werd, dat de grens reeds gesloten was. Daarop kwam 's middags het tele gram van de beide afgezonden bestuursle den „Nog tot en met Zaterdag" en de on dernemende kooplui van 's morgens gooi den hun ópgekochten vooraad op de markt, die nu gemiddeld f 2.75 opbracht. Zij lach ten in het vuistje, maar de boeren mop peren. Hagelschade. Gistermiddag is te Dru- teai een groot gedeelte van het tabaksgewas door zwaren hagel vernield. Aangedreven. Nabij de Koog is giste ren een pak vischrublfèr uit zee aange spoeld. In de nabijheid van den Slufter dreef een mijn aan land. Misdaad? In de aan Middelburg gren zende gemeente Grijpskerke werd bij een molenaar herhaaldelijk graan vermist, zonder dat men wist, wie het wegnam. Bij een door de politie ingesteld onder zoek verklaarde de 17-jarige dienstbode, dat een man en vrouw uit Middelburg bij afwezigheid van de bewoners op het erf kwamen en er dan telkenmale een partij tje medenamen. Zij werd met den dood bedreigd als zij er iets van mededeelde. Deze verklaring legde zij Donderdag af en Vrijdagmorgen werd zij levenloos uit een zoogenaamden koeput in een weide oR eenigen afstand van de woning opgehaald. In verband met een en ander werd te Mid delburg een nader onderzoek ingesteld en 'werd des middags in zijn woning aange houden, de 23-jarige P. H. A. D. Dit ge schiedde door de rijkspolitie uit Grijps- kerke en de gemeente-politie. En kele uren later werd ook de moeder van D., die per trein uit ZuidhBeveland kwam, waar zij gaat leuren, aangehouden. Beiden werden naar het Huis van Bewa ring overgebracht, De justitie stelde nog Vrijdagmiddag een. onderzoek te Grijpskerke in. Dit on derzoek zal moeten uitmaken of hier aan zelfmoord of misdaad moet worden ge dacht. Overleden. Voor eenige maand<W pleegde de landweerman H. N., te Hilver sum in zijn woning aan de Oude Eemnes- serstraat een moordaanslag op zijn vrouw door haar met een mes te steken. De vrouw, die aanvankelijk scheen te herstel len, is thans in de r.-k. ziekenverpleging aan de bekomen verwondingen overleden. Ontsnapt. Naar de Sumatrapost ver neemt, is de Javaan Marme, een der moor denaars van den assistent Verdonk, die tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld was en tegelijk met een twintigtal andere gevangenen uit de gevangenis te Bindjei ontsnapte totnogtoe nog. niet weer gear resteerd. Wel had de recherche hem een keer weten te pakken, maar door een on handigheid van de recherche, \yist Marme weer te ontsnappen. Inbrekers gevat. Het is den veldwach ter van Dieraen mogen gelukken, de da ders te arresteeren van de brutale inbraak bij den veehouder Blokhuis te Over-Die- men op 23 dezer, waarbij een som van f 1100 ontvreemd werd. De beide schuldi gen zijn te Rotterdam aangehouden. Bij confrontatie te Diemen met den knecht van den boer wilden de dieven ontkennen ooit den man gezien te hebben. Na diens pertinente verklaringen echter, gaven zij verdere pogingen om te ontkennen op, en bekenden de daad gepleegd te hebben. (Hbld.) Rampen en ongelukken. Door een defect aan de gasleiding werden Zaterdag nacht een tweetal werklieden, vader en zoon, wonende aan de Hoekade, te '£-Gra- venhage in hun woning door gas be dwelmd. De 41-jarige zoon is aan de ge volgen van het ongeval overleden. De 71- jarige vader, wiens toestand eveneens ernstig is, werd naar het ziekenhuis over gebracht. Zaterdag had een schilder, werkzaam op het terrein Bovenkarspel-statïbn het ongeluk onder den trein te raken. Hem werd een been afgereden. De man is woon achtig te Me.demblik. Zaterdagmiddag heeft.te Groningen bij den hoek van de verlengde Oosterstraat en Heerensingel een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De auto, bestuurd en toebehoorende aan den heer Adolf Catz, lid van den Ge meenteraad van Groningen, kwam in botsing met een tramwagen van lijn 4. Twee der inzittenden, de heeren Jac. Bos, hoofdagent van de Algemeene Mij. van Levensverzekering en lijfrente te Amsterdam, en J. Y. M. Nittel, Collecteur van de Staatsloterij aldaar, werden uit de auto geslingerd en bekwamen ernstige hoofdwonden. De heer Catz, die niet uit de auto geslingerd werd, is met den schrik vrijgekomen. Inbraak. In den afgeloopen nacht is in Den Haag ingebroken in een woning aan de Van Slingelandustraat. Een hoeveelheid zilver is ontvreemd. Moord. In, dè 1ste Nassaustraat No. 12 te Amsterdam is Zaterdag de 51-jarige weduwe Weinrich, welke de 2de étage van dit perceel bewoond, in een zolderkamer, die zij verhuurd had, vermoord gevonden. Dit kamertje werd door zekeren B.. ge- pensiomieerd onderofficier van omstreeks 50-jarigen leeftijd, bewoond. Toen een andere commensaal van de vermoorde juffrouw geen gehoor kreeg op herhaald geroep, begaf hij zich naar bo ven en vond 'genoemde zolderkamer ge sloten. Nadat deze geopend was, zag hij de weduwe Wein.reioh gewurgd liggen op den vloer. De oud-onderofficier is sedert ongeveer 11 uur uit de woning gegaan en daar niet meer teruggekeerd. Hij was nog pas veertien dagen daar in huis. De an dere huisgenooten hebben in. de morgen- uren herhaaldelijk heem en weer loopen gehoord, terwijl mej. K., welke de derde verdieping bewoond^ 's ochtends omstreeks acht uur een geroeliel heeft géhoord :m de kamer, waar de vermoorde werd gevon den. Ook heeft deze laatste juffrouw, toen B. om 12 uur bij haar kwam om zijn das te knoopen, gezien, dat zijn handen krabben of schrammen droegen. Nader meldt men: Bredel, de commen saal van de vermoorde weduwe Weinreich, die het laatst in de woning is geweest voordat het lijk werd gevonden, is dusver niet teruggekeerd. De politie ie er ook nog niet in geslaagd zijn verblijfplaats te ontdekken. Zooals reeds gezegd, heeft de bewoon ster van de 2de verdieping, juffrouw Kem per, 's morgens eenig gerochel op het slaapkamertje gehoord. Juffrouw Kemper was toevallig even naar zolder gegaan om wat beddegoed te halen. Waarschijnlijk had juist op dat oogenblik de misdaad plaats. Juffrouw Kemper meende ©ohtec

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2