ALBERT RIEL HAARLEMMERSTR. 26. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. September 1912 dien band van eensge-^ zimdheid eai liefde te onderfiouden, ndet enkel tusschem de Tertiarissen eener- be paalde afdee&ng, maar vooral tussdhen one onderscheidene afdeeüngem zelf. Het is dan ook verblijdend voor Ons te mogen ei'en, hoe Gij het O ten taak stelt, om uit de samenwerking cLer besten ock in Ons Bisdom de groote weerkracht te kweeken tegen het kwaad, dat ook van zijn kant zich steeds beijvert alle krachten tegen ons saam te trekken. Moge de altijd talrijker opkomst tot deze vergadering daarvan dan steeds het duidelijk bewijs blijven." Dit schrijven werd met luid applaus be groet. Aan Mgr. Cahier en den Provinciaal der Franciscanen te Weert werden' ver volgens .telegrammen "verzonden,, waarop tijdens de vergadering antwoorden bin nenkwamen. In zijn verder openingswoord zette de voorzitter het doel dezer ddstrictscon.fe.ren- t:e uiteen: de Derde Orde, haar wezen en organisatie grondiger te bestudeer en en de Directeuren aan te wakkeren tot her nieuwden ijver, en hun de middelen aan de hand te doen tot grooteren bloei hun ner afdelingen. Daarna gaf de voorzit ter het woord aan P. Baptista Reynen- berg, disiriotsrvisitator van Woerden, die een uitvoerig, beredeneerd verslag uit bracht over den staat der Derde Orde in zijn district, waaruit bleek, dat diit district 31 afdeelingén te'A met 6320 leden. Het zelfde deed daarop P. Macarius Huls bosch, visitator van N. Niedorp, omtrent zijn district, waaruit bleek, dat dit dis trict telt 9 afdeelingen met 1410 leden. Alsdan kreeg P. Baptista Reynenberg woord en hield een doorwrochte in leiding over het wezen, het doel'; on de in- richt.ng der Derde Orde, waarna zich een ?jpven.di^f> gedachtenwi ssel in g ontspon. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regnl. DENKT OM u MEUBELMAOAZIJN 12863 13293 13488 13546 13602 13735 13812 13833 13872 15214 15303 15569 15633 15647 16432 16538 16842 16863 16953 17297 17337 17414 17834 18103 18313 18435 18518 18856 18966 18997 19164 19173 19321 19679 20220 20304 le Klasse 3e Lijst: 3618 m. z. 6318. Leger en Vloot. Mobilisatie-vrijwilligers. "Door den Minister van Oorlog is, zooals men weet, bepaald, dat de z.g. „mobilsatie- vrijwilligers", in afwijking van de bepalingen, in bijzondere gevallen kunnen worden voor gedragen voor bevordering. Het legerbestuur heeft nu bepaald, dat bij het doen van voorstellen tot bevordering, rekening moet worden gehouden met de wenschelijkheid dat bevordering alléén be hoort te geschieden wanneer daardoor van de zeer ruime algemeene ontwikkeling van sommige dier vrijwilligers een beter en lo gischer gebruik kan worden gemaakt ten behoeve van den militairen dienst. De bevordering moet dus niet als beloo ning beschouwd worden van personen, die, hoe verdienstelijk zij overigens ook mogen zjjn, zich niet boven het normale ontwikke lingspeil verheffen. (Avp.) Paarden. Vanwege het hoofdbestuur 'der Laindbouwvereeniging voor het vor stendom Osnabrück zijn. Dinsdag 31 voor het leger afgekeurde 2% 3-jari.ge paar den. van het middelzware Ardenner ras verkócht, uitsluitend ten gerieve van het landbouwbedrijf. Slechts die landbouwers mochten ectn, bod doen, die hun paarden aan het leger hadden -moeten afstaan en 'die zich thans verbonden, op een boete van 400 mark de paarden gedurende den gehee'.-eoi duur van den oorlog niet weder te verkcopen zonder speciale toe stemming der kamers van landbouw. En ondanks a ildezc beperkende bepalingen bij den verkoop, brachten, deze 31 jonge, maar tocth minder dega'ijke dieren, niet minder dan 48,620 «mark op. Een ontploffing. In een loods voor luchtschepen te Wormwood bij Londen, had een ontploffing plaats, veroorzaakt door ontsnapt gas. Drie personen werden gedood en 20 gewond. Een fantastisch plan. II. G. Wells heeft den Londenschen berichtgever van het „Petit Journal" een fantastisch plan ont vouwd, om Duitscliland zoo snel mogelijk tc overwinnen. Hij wil een luchtvloot bou- .wen van 20,000 vliegtuigen om daarmede de fabrieken van Krupp en andere groote fabrieken in Westfalen, waar oorlogstuig iwordt gemaakt, benevens de spoorwegen voor het vervoer van troepen, te vernielen. Geen Duitschers in Italië. Een rond- zend-telegram van den Italiaanschen pre mier aan alle grens-autoriteitcn deelt mee, dat aan Duitsche onderdanen het betreden van Italië zonder ministerieel verlof, ver boden is. Buitenlandsche berichten. De president van Haïti doodgeschoten. Muitende Regeeringstroepen vielen Dins- idag te Port au Prince het paleis van den President aan en staken het in brand. De president vluchtte naar het Fransche gezantschap en de gouverneur zocht een schuilplaats bij den gezant van San Do mingo. De gouverneur had n.l. dien dag de executie gelast van alle politieke gevange nen, ten getale van 160, die bij het uitbre ken van de revolutionaire beweging in handen van de Regeering waren. Tot de slachtoffers behoorde ook de ex-president Zamor. Toen het volk van den moord hoorde was het uiterst verontwaardigd. Het gepeupel drong het verblijf van den gezant van San, Domingo binnen, greep den gouverneur en sleepte hem buiten de deur, waarna hij gefusilleerd werd. Daar na ging de menigte, in een vreeselijken staat van opwinding, naar het Fransche gezantschap en dreigde ook dat binnen te gaan en den president te vermoorden. Nader wordt gemeld: De bevolking heeft 'de Fransche legatie aangevallen, den pre sident Guilleaume er uit gehaald en hem voor het gezantschapsgebouvv doorgescho ten. De Eastland. 1810 personen omgekomen. Hoe ontzettend de omstandigheden zijn, .waarin "wij leven, wordt wel typisch ge karakteriseerd doo-r bet feit, dat een ramp 'als het vergaan van de „Eastland" bijna nóet de aandacht trekt. Enkele jaren ge leden zou een dergelijke tragische gebeur tenis de wereld hebben geschokt. Niet minder toch dan 1810 personen zijn omge komen. Naar aanleiding van het door de autoriteiten ingc.teld onderzoek, hadden 30 arrestaties plaats. Senator Villa. Uit Lugano wordt aan de „Vossische Zeitung gemeld, dat senator Valla Maan dag overleden is. Villa is vooral bekend doordat hij als minister van Justitie in Italië de dood straf heeft afgeschaft. Nederland en de Oorlog. De 47e üiijst van ingekomen bijdragen van 4 t/m. 10 Juli 1915 van het Ken. "Nat. Steunoomiité 1914 wijst aan. f 7356.93%, makende met het totaal der vorige lijsten ad f2,278,733.44 een totaal van f 2,236,090.37% aan ontvangsten bijdragen en toezeggingen. Luxemburg en de vrede. Uit Luxemburg wordt aan de „Tijd" ge seind, dat daar stemmen opgaan, die den wensch uitspreken, dat de Regeering zich roet de Nederlandsche overheid in verbin ding stelt, om te bewerken, dat aan den nieuw benoemden tijdelijk Nederlandschen gezant bij den Paus, mr. Regout, tevens de behartiging der Luxemburgsche belangen in Rome bij de a.s. vredesonderhandelin gen wordt opgedragen. Landstorm en keuring. Bij Koninklijk besluit van 24 Julii j.l. zijn regelen getroffen voor het geneeskun dig onderzoek der landstormpiidhtigen. Dit onderzoek zal geschieden door de keu- xingsraden en nfiet zoo streng zijn als bij de militie. Wanneer slechts één der ge neeskundigen, die het onderzoek verrich ten, iemand voor den dienst geschikt houdt, moet d© raad dien persoon voor „geschikt" aanwijzen. Afkeuren moet dus met een-stemmigheid van de onderzoeken de doktoren plaats vinden. Een herkeu ring wordt niet toegestaan, waaruit volgt, dat hij, die ongeschikt verklaard wordt, ook direct wordt ontslagen. Smokkelhandel. Door twee landweermannen werd in de Leenderheide aangehouden een bende van 15 Belgische smokkelaars, welke 43 kan nen petroleum van 1U L. vervóifrden. Twee smokkelaars welke geen paspoorten had den, werden te Leende ondergebracht en hun indentiteit vastgesteld. Te Glanerbrug, aan de grens, werd gis teren tegen twee personen proces-verbaal opgemaakt, terwijl zij bezig waren zool leer over de grens te smokkelen. Het leder werd In beslag genomen. Smokkelaars gedood Van de Noord-Brabantsche grens: Gisternacht zijn nabij Straboeck 2 brie- vensmokkelaars op een contactmijn geloo- pen en onmiddellijk gedood. (Vad.) Ontsnapt. Te Borkel en Schoft is -door de grens wacht aangehouden een Rus in burger- kleeding. Volgens zijn verklaring was hij in de Masoerische meren door de Duit schers krijgsgevangen gemaakt. Om de Nederlandsche grens te bereiken had hij 13 dagen rond gezworven. D u u ,r varkensvleesch. De ,.Tijd" zet uiteen, dat de exporteurs hebben opgehouden varkens naar het bui tenland uit te voeren om welke reden dan ook en nu ook niet meer gedwon gen zijn voor iedere hoeveelheid, die zij uitvoeren, een even groote hoeveelheid aan de regeering af te staan als „regee- ringsvarkens". Feit is nu zoo vervolgt het blad ..dat de slachters weer op eigen ge'egen- heid aan varkens moeten komen en dat ze zich aan den marktprijs moeten onder werpen. Men heeft kunnen lezen, dat Maandag te Amsterdam de varkens eer ste qunliteit 93 k 95 ct. per kilo in het hok kostten, terwijl de slagers tot dusver al thans een deel van hun winkelvleesch voor 80 ct. schoon aan den haalk kregen. Te Rotterdam waren dienzelfden dag de prijzen nog iets hooger en te P urm erend bleven ze Dinsdag, ondanks de reeds be kende berichten, nog op 88 96 et. Nu lazen wij Dinsdag al in enkele bla den. dat de slachters in sommige kleine plaatsen besloten hadden, hun zaken voorloopig te sluiten en niet te koopen, ten einde de prijzen te drukken; maar te Amsterdam gaat dat niet overal; de slach- tersvereenigiing_heeft er de voorkeur aan gegeven, om de prijzen van vet vlee^ch, vet spek en reuzel met 20 cent per T oni te verhoogen en de overige artikelen naar gelijke verhouding op te slaan. Met befangstellink zullen velen c'.tzien naar wat de Regeering nu verder doen zal. Zij kan thans den uitvoer niet ge heel verbieden, want dat helpt met meer, daar er van de consenten tot uitvoer geen gebruik wordt gemaakt en de export van varkens en varkensvlees ch over de gren zen feitelijk toch al is vastgèloopen. De Burgemeester van Leiden liet Dinsdag af kondigen, dat hij de prijzen van vette lap pen op 60, van vet spelk op 65 en van reu zel op 70 ct. per pond handhaaft en be dreigt de slagers, die zich daaraan niet houden, met inbeslagnemen of onteige ning. Hij verklaart eenvoudig de door de I.eidsche Slage.rsvereeniging aangekondig de prijzen „van geenerlei kracht". Wij betwijfelen evenwel of zuks het Leidsche publiek aan goedkoop vlees-ch zal helpen. Er is in een slachterswinkel nooit een groote voorraad vleesch en vet voorhan den. In één of twee dagen is aides opl Het publiek zal echter uit den- gang de zer zaak wel iets kunnen lee-ren, n.l. dat er door elk bedrijf en door elk samenstel van bedrijven draden loop en, die met elkaar verband houden. Trekt men aan één, dan bewegen ze alle en trekt men te hard, dan kunnen ze breken. En een knap man, die ze weer aan elkaar hecht. Of -de Minister zoo knap is, dat hij ons vcor billijken prijs aan varkensvfeesch zal helpen? Wij wenschen het natuurlijk van ganscher harte." Aardappelen. Het uitvoerverbod van aardappelen geldt, volgens het „N. v. d. D.", n/iet voor z.g. niervormige aardappelen (de ver schillende soorten van muizen); deze mo gen dus word (Vb uitgevoerd. Dit is alzoo een groote geruststelling voor de tuinbou wers, en daardoor wordt een, dafdng op de ma likten voorkomen. Het uitvoerverbod geldt de andere soor ten. Hier en daar waren de boeren al be gonnen met het rooien van winteraard appelen, o.a. de Eigenheimers, die natuur lijk nog maar half rijrp zijn. Om nu te voorkomen dat ontijdig de wintervoor raad sterk wordt ingekrompen, daarom is nu het uitvoerverbod voor die aardappe len gekomen. Vele boeren zien nu een fortuintje glip pen. want er werd heel wat aan die te vroeg gerooide Eigenheimers verdiend. Er werd al meer dan f 1000 per H.A. ge maakt. En dan had men den bodem weer vrij voor winterkooL In verband met het te verwachten ver bod van uitvoer), was de handel in aard appelen voor Duitschland den laatsten tijd reusachtig. Maandag werden alleen vanuit Rotterdam ruim 250 wagoais naar Duitschland verzonden. Broodprijzen te Amsterdam Od 26 Juli werd door den burgemeester van Amsterdam de volgende circulaire aan de bakkers gericht: Nu door het in werking treden van de verordening op melkbropd de mogelijk heid is geopend, om te zorgen, dat onder dien naam geen brood wordt verkocht, waarin een onvoldoende hoeveelheid melk is gebakken, meen ik, gehoord de sub commissie voor brood en meel van de Commissie van advies ter voorkoming van vasthouding en prijsopdrijving van wa ren. en do Brood commissie, het bakken van mei kb io od in deze gemeente te kun nen toestaan. In vervolge op mijn circulaire van 1 Mei 1915 L. 442 en tevens naar aanlei ding van de verlaging van den meelprijs volgens circulaire van den minister van J^andbouw dd. 21 Juli, bepaal ik dus dat de volgende broodsoorten mogen worden gebakken en geleverd: Grof tarwebrood voor 2/3 deel van on- gebuï'xl en 1/3 meer, minimum-gewicht 7% ons gaargebakken, tegen den prijs van hoogstens 15% cent (waterbrood); Wittebrood van gebuild med, minimum gewicht 3% ons gaar gebakken (zgn. hal ve hrooden) tegen deai prijs van hoogstens 9 cent als melkbrood. Het zg. ..lichte brood" en andere in ge wicht afwijkende broodsoorten (behalve het regeerinesbrood, het kleinbrood en ka detjes) zijn hiermede vervallen. De prijs van wittebrood, gebakken on der rabbinaal toezicht, kan met een hal- ven cent worden verhoogd. Melkbrood moet voorzien zijn ven het rcerkteeken V. M. (prikmerken). De prijs van het regeeringsbrood blijft onveranderd op 12 cent pea* kilogram ge middeld gewicht (6 cent per kilogram). Prijs en gewicht van, kadetjes en klein brood blijven onveranderd. De prijzen gelden voor het brood thuis bezorgd. Deze regeling gaat in Donderdag 28 Juli aanstaande. Geen Hollandsche eieren meer. Door de herovering van Galioië heeft ook die eiernood in Duitschland opgehou den. Tot vóór den oorlog voorzag Galioië voor het grootste gedeelte in de behoeften aan eieren bij onze naburen. Toen nu de herovering dezer streken ten deele een feit was geworden, werd er onmiddellijk een afzonderlijke eier-inkoopvereeniging, staande onder •toezicht dei- rijksinkoop- commissie van levensmiddelen, opgericht, die weder den eier-invoer uit het herover de gebied moest regelen. En reeds voor de inneming van Lemberg waren de leve ringscontracten met Galicische en Hon- gaarsche eierhandelaars gesloten, zoo dat sinds dien tijd elke week 150 wagons eieren naar Duitschland worden uitge voerd. Iedere wagon bevat" 110 kisten, elke (kist 2-1 sdhock 60) eaeren, dus pl.m. 12(\000 stuks of per maand circa 18 mil- lioen eieren. Deze eieren worden over alle steden van Dnitchland verdeeld, zoodat thans nergens gebrek aan eieren is. En daar de inliandsdhe eierproductie bij een betere voedering der kippen op de graan velden grooter is dan voorheen, zijn de prijzen de laatste weken zeer gedaald en ■betaalt men <nu niet meer dan 9 11 pfg. per stuk. „(De dure Hollandsche eieren" heedlt men er n<u neet meer noodig. Mais. Het bestuur van het Comité van graan handelaren te Rotterdam, als lasthebber van de regeering heeft gisteren bij inschrij ving verkocht ongeveer 6800 ton La Plata mais, afgeladen naar Rotterdam per stoomschip Loch Tay, 16 Juli van Buenos Ayres vertrokken. Van deze mais is onge veer 5000 ton gegund van f 189 tot f 188 en het restant (bij loting) tot f 187 alles per 2000 kilogram. Eer&te Kamer. De waarschijnlijkheid, dat de Eerste Kamer in de volgende maand niet meei - zal behoeven terug te komen tot voortzet ting van de werkzaamheden is, naar wij vernemen, ook in verband met het gisteren gehouden comité-generaal, zeer veel groo ter- geworden. De Stuwadoorswet Het „Volk" meldt, dat naar aanleiding van een adres van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders, waarin om in werkingtreding der Stuwadoorswet ge vraagd werd, min. Postuma geantwoord heeft. In dat antwoord wordt gezegd, dat de tijdsomstandigheden aanvankelijk de voorbereiding hebben belet, maar dat sedert eenigen tijd de uitvoeringsbesluiten in bewerking zijn. Het ligt in het voorne men van den minister, dat, nadat de Raad van State over de samen te stellen ontwer pen zal zijn gehoord,te bevorderen dat deze openbaar worden gemaakt. Nadat aan belanghebbenden gelegenheid is gegeven om hun opmerkingen over de ontwerpn aan den minister ter kennis te brengen en deze zijn overwogen, zal eerst kunnen beoor deeld worden, wanneer de Stuwadoorswet in werking kan treden. Districts-conference van Directeuren der Derde Orde van den H. Franciscus. Dinsdag vergaderde voot het eerst te Amsterdam in de voor deze gelegenheid keurig versierde groote zaal van het Pa tron aatsgebouw van de Mazes en Aaron, onder voorzitterschap van den ZeerEerw. Pater Silverius Breidfeldrt, O.F.M., Com missaris der Derde Orde, de ddstriotsc con ferentie van Directeuren) der derde Orde van den H. Franciscus, ressorteerende onder de Minderbroederskloosters Woer den en Nieuwe Niedorp. Te half twaalf opende de voorzitter de vergadering, wel-' ke door niet minder dan 27 Directeuren der Derde Orde werd bijgewoond, alsook door den ZeerEerw. Hooggel. Heer Prof. Groenen, (de HoogEerw. Heer Deken der stad Mgr. L. E. Jansen, was door ambts bezigheden verhinderd) met het gebed, door het Ceremonieel der derde Orde voor geschreven, en riep dan alle aanwezigen een harlefijk welkom toe. Spreker deed voorlezing van een schrij ven van Z. D, H. Mgr. Callier, dat 'de Districts-visitator P. Baptista Reynenberg O.F.M. mocht ontvangen, a'.s antwoord op de door hem aan Mgr. gedane mededee- ling, dalt er te Amsterdam een bijeen komst van Directeuren der derde Orde zou plaats helbben. Het schrijven van Mgr. Callier luidde als volgt: „Tot onze groote voddoening ontvingen Wij het bericht, dat op den 27en Juli a.s. onder Uwe leiding eene Vergadering zal worden -be&egd van de Z.Z. E.E. Heeren Directeuren der onderscheidene afdeelin gen van de Derde Orde in ons Bisdom. Het is onze atrmige overtuiging, dat het geregeld houden dezer Vergadering wel een der beste middelen ij* om naar den wensch van Piius X z.g., gelijk Z. H. dien uitsprak bij Zijn schrijven van den 8ste» R. K. Meisjespatronaten. Deze week vergaderden te Utrecht de drie diocesane organisaties van Meisjes- - patronaten uit de Bisdommen Utrecht, Haarlem en Den Bosch. In de twee andere bisdommen, van Bre da en Roermond, bestaan op dit punt geen diocesane organisaties. Besloten werd tot oprichting eener R. K. Nationale Vereeniging tot bevordering der belangen van Meisjes-patronaten. De sta tuten werden vastgesteld. Tot bestuursleden werden gekozen pas toor Mutsaers te Den Bosch, president; mevr. baronnesse Van Wijnbergen—v. Sonsbeeck te Arnhem, penningmeesteres: rector Nabuurs te Den Bosch, secretaris. Nog werd besloten over te gaan tot de uitgave van een tijdschrift voor de leden der verschillende patronaatscommissies. Kapelaan Huurdeman te Arnhem werd tot hoofdredacteur gekozen; mejuffr. Otten te Arnhem zal de administratie verzorgen en in ieder der aangesloten diocesane bestu ren zullen vaste medewerkers worden aan gesteld. Dit tijdschrift zal om de 2 maanden Ver schijnen te beginnen met 1 Jan. Getracht zal worden een Handleiding uit te geven met gegevens over oprichting, inrichting enz. van R. K. Meisjespatro naten. Harreveld. Maandag vergaderde te Utrecht de Ver eeniging van conferentiën der St. Vincen- tius-Vereeniging in de twee noordelijke bisdommen van welke het Opvoedingsge sticht „Harreveld" bij Lichtenvoorde uit gaat, onder voorzitterschap van Mr. D. A. P. N. Kooien. Het jaarverslag van den secretaris Mr. A. O. H. Teilegen, vermeldde dat het aantal verpleegde jongens op 1 Jan. 1914 bedroeg 158; 35 kwamen er bij, terwijl er 17 vertrokken, zoo dat de stichting op 1 Jan. 1915 176 jongens telde. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de uitgaven over 1914 hadden bedragen f 51,648122V,, de inkomsten i 49,)513.20%, zoodat 1914 een nadeelig saldo opleverde van f 2135.02. De> opening van het achtste of laatste paviljoen, waardoor de capaciteit tot bo ven de 200 stijgt, wacht op de vergrooting van smederij en timmerwinkel. Van de be- noodigde f 6000 is de helft bijeen; het Be stuur hunkert er naar met de uitbreiding te beginnen; alles hangt er van af, of de katholieke liefdadigheid de ontbrekende f 3000 bijeen kan brengen: de Regeering heeft zich reeds bereid verklaard haar aandeel te dragen. De penningmeester, de heer P. J. H. van Vugt, (Rotterdam, Voor schoterlaan 46), zal iedere gift dankbaar aanvaarden. Korte Kroniek. De uitslag vam, de gemeenteraadsver kiezing te Den Helder is als volgt: De raad bestond "uit 16 vrijzinnigen, 3 katholieken, 1 anti-re/volutiionair, 1 sociaal-democraat. De samenstelling is thans 13 vrijzinnigen), 3 katholieken, 2 anti-revolutionairen, 3 so c i a al-deim oer aten In den ouderdom van 77 jaar is gis teren te Almelo overleden de heer E. ten Cate, lid van cfë firma H. ten Cate Hzn. en Co. De overledene is jarenlang ldd geweest van den raad der voormalige gemeente Stad Almelo. 409e Staatsloterij. Trekking van Donderdag 29 Juli. Ie Klasse, 4e Lijst. Hooge prijzen: Nr. 14065 f1000. Px*ijzen vaai f 20.— 62 167 214 517 798 877 979 1195 1225 1649 1759 1933 2281 2287 2451 2639 2724 2822 2959 2967 3469 4427 4748 4872 4919 4987 4996 5070 5276 5436 5451 5562 5817 6237 6617 6641 7076 7263 8024 8095 8604 8943 9086 9088 9337 9818 9824 98-17 9997 10168 10253 10257 10423 10501 10540 10571 10744 11303 11497 11559 11565 11762 12304 R. K. Vrouwenbond. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend -aan den Wel- Eerw. heer Rector Th. Bekkers, als advi seur van den R. K. Vrouwenbond, afd. Leiden, en heeft als zoodanig benoemd den Zeereerw. heer A. J. M. Hafkenscheid Pastoor van de St. Petruskerk. R. K. Vereeniging voor den Volkszang. "Onderstaand schrijven richtte de R. K. Vereeniging voor den Volkszang tot de hier" ter .ste.de bestaande R. K. Sociale Ve reen igimgen „Ondergeteekenden hebben de eer u mede -te deelen, dat te dezer stede is opge richt een afdeeldmg van de R. K. Vereen, voor den Volkszang in het Bisdom Haar lem. Wij komen vragen om uwe medewer king en steun. Wij achten het overbodig u te wijzen op. het belang voor Kerk, Sta.at en individu, dat er gelegen is in verbete ring van den Vo'kazan.g. Wij meenen te mogen rekenen op uwe welwillende hulp. Deze kunt u ons verkenen: lo. Door dit schrijven voor te lezen' op uwe ledenvergadering; 2o. Door op uwe ledenvergaderingen een of ander lied le doen zingen, waarbij wij u gaarne behulpzaam wilden zijn; 3o. Door aan uwe leden te willen mede- deelen, dat ondergeteekenden bereid zijn, om, bij voldoende deelname, volkskoren te led dien. Aangenaam zou 't ons zijn, indien u aan den ondergeteekenden secretaris op gaf hoeveel leden uwer vereeniging wen schen deel te nemen. Indien u zoudt wenschen, dat één on zer op uwe ledenvergadering 'den volks zang zou komen propageeren, wendt u dan tot clen voorzitter onzer afdeeling, die dan met u in nader overleg kan treden. Een dergelijke propaganda z'ou voor u geen Kosten meebrengen. Wij rekenen op uw steun., ten bale van het Roomsche volk. Met de beste wen schen voor u en uwe vereeniging. Het bestuur der afd. Leiden, van de R. K. Vereeniging voor den Volkszang. Het schrijven is onderteek end -door de heeren H. W. Spendel, voorzitter, Mare; Jac. J. P. de Graaf, vice-voorz.Jos. Spoo- renberg, l&te secretaris, Bloemmarkt 24; D. P. Niemer, 2de secretaris; J. Onland, penningmeester, Breestraat 163; P. W. Pelte en A. C. de Vos, commissarissen, en den geest, adviseur kapelaan A. v. Leipsig. Ontruiming der schoollokalen. Uit een advertentie in dit nummer zal de Lezer concludeeren en zeer juist dat de interpellatie van den heer Fokker in den gemeenteraad betreffende de ont ruiming der scholen reeds in zoover suc ces lieefit gehad, dat de militaire autori teit, op verzoek van het Hoofd der ge meente, pogingen aanwendt om andere lokalen ter beschikking te krijgen. Personalia. Op de voordracht voor een leeraar in de scheikunde aan de Gooi- ■sche H. B. School te Bussum is geplaatst als no. 1 de heer W. E. van Wijk, chem. docts. alhier. Op de voordracht voor twee leeraren in de wiskunde en cosmografie aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Winschoten is als no. 3 geplaatst de heer A. J. Leckie al hier. Geslaagd. Voor eindexamen H. B. S. slaagden te 's-Gravenhage mej. M. J. Dorrepaal en de heeren C. M. Kan en H. 't Hoofd. Prof. mr. H. B, Greven. Naar wij ver nemen heeft prof. mr. IT. B. Greven, sinds 4 Febr. 1880 hoogleeraar in de staathuis houdkunde en statistiek aan de Universi teit alhier, wegens gezondheidsredenen ontslag gevraagd Een staking. Hedenmorgen is aan de melkinrichting „De Landbouw" op den Rijnsburgersingel een staking, uitgebroken onder de melkbezorgers, zes hebben er n.l. het werk neergelegd. Eenige anderen, die hun dagelijksche route mankten^ werden

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2