27 De Oorlog. 6e JAARGANG No. 1761 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJMT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEWlENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 2V3 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG JULI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dien8tpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentlën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Vaag. Dat de vaderlandsliefde, dat de natio nale gedachte zich in deze tijden op een hoogei voetstuk'Tieft dan. voorheen, dat zij luider spreekt en met breederen zwaai en krachtiger gebaar allenj die nog koud zijn en onverschillig, tracht te begeesteren voor eigen volk, voor eigen land, voor een zelfstandig volksbestaan dat verdient aller toejuiching en warme sympathie. DoclI men houde bij dat alles het hoofd koel en het denken scherp. Dat zulks niet altijd geschiedt, zouden wij bijna durven besluiten uit het program van een pas op gericht vecrtienuaagsch tijdschrift ,,Ons Land", onder redactie van Mr. H. van de Rivière te Groningen. Wij lezen in dit program als doel eener organisatie genaamd „Ons Land" o. m. het volgende: „propaganda te maken voor de nationale idee bij het geheele volk zoowel in ge schrifte, als met het woord en in beeld, alles in den ruimsten zin en op het breedste terrein, teneinde den kiezer beter inzicht te geven in de beteekenis van ons land voor den bewoner; propaganda te maken voor een goede defensie en belangstelling te wekken voor de oplossing van het defensievraagstuk; alle andere middelen (om -onze nationali teit te handhaven) te onderzoeken en te doen toepassen en daarbij tevens propa ganda te maken voor een gezond interna tionalisme en voor een onpolitieke toenade ring tusschen de zes kleine Aaties van Noord-West-Europa." Nu, op dat alles valt niets te .zeggen, tenztijdat ook door anderen reeds het zelfde op verschillende wijze wordt voor gestaan en beoogd! Maar het volgende klinkt vreemder: „de economische onafhankelijkheid van Nederland te bevorderen en tegenover op zichzelf gewenschte factoren, (als politiek, en sociale stroomingen), die de aandacht 11 van de Nederlanders afleiden van de ma- ■terieele bestaansvoorwaarden van ons volk, zooveel mogelijk het algemeen belang" bij een goede productie op den voorgrond stellen, opdat ons land in welvaart toe- neme." Wil men nu in het vervolg'de economie onafhankelijk maken van de politieke en sociale wetenschap, van de politieke sociale inzichten? Och kom, dat is, minstens genomen, een streven dat zeer v arag moet worden ge noemd. Men hoede zich toch bij zijn var derlandsliefde'voor overijlingl BUITENLAND. De Eranschen behalen in de Vogezen een plaatselijk succes. Op het Oostelijk oorlogsterrein zetten de Duitsch-Ooston- rijksche troepen het offensief voort. In een overeenkomst iusschen Turkije en Bulgarije staat Turkije een deel af van den spoorweg naar Dedeagatsj en het grondgebied ten W. van de Maritza. FEUILLETON. De noodlottige erfenis. 15) Zij (gaven hem de oplossing van een raadsel, waarnaar hij zocht. Al sedert hij de Fransche giren® was overgetrokken liad Berthemay, in weerwil van de kalmte, w.aa rvan hij den uiterlij- l.en schijn droeg, aLs op heete kolen geze ten. Herkend door een vrtfuw, dde, zonder met zijn mitsdaad op de hoogte te zijn, toch genoeg van zijn omstandigheden, w,ist om te vermoeten, dat deze plotselinge omme- keiir n. et vanzelf gok omen zou zijn, voel de hij zich geheel in haar macht. Een woord A am die fijnbesmeden lippen kon hem in heit verderf storten. De aand.acht behoefde maar op hem ge vestigd te wonden en het weefsel van be drog, waarmee* hi j hoopte zich voor den niijmimger.renr te kunnen uiitgevem, zou •vaneen scheuren. Wanneer men in hem den voormalig en oplichter en valschem speler herkende, dan zou di.t misschien nrcit voldoende zijn om te leiden tot de ontdekking van den moord, dien hij den vorigen dag had ge pleegd. Hij kon zich niet verhelen, dat de schoo ls dame daan- tegenover hem zijn lot in h-aar kkme. blanke handen had. Waarlijk, hij had wel ongeluk! Hoe er aan te ontkomen? Laar ponsje hij aWkhoudend over, ter- v'ijl hij cp iiclttilge onderhoudende wijze oaot haar pnaaLte. Weder zijn eanige treilers en stoom schepen slachtoffer van Duitsche duik- booten geworden. De Duitsche bladen bevatten scherpe artikelen tegen Wilson's nota. Van het Westelijk ooriogs- terrein. Fransch succes in de Vogezen. In de Noordelijke Vogezen schijnen de Fransc-hen een plaatselijk succes behaald te hebbein bij Launois, Z. van Ban de Sant. Ter oriënteering moge dienen, dat dit plaatsje aan de helling van de Voge- aen Higt, 10 K.M. ten N. van St. Dié. Zij namen er eenige Duitsche stellingen en maakten daarbij ruim 800 gevangenen en eenigen bu.Lt aan. krijgsmateriaail. De po gingen der Duitschers om de verloren stellingen te herwinnen, bepaalden zich tot nu toe tot een bombardement door de artillerie. Aangezien het niet in de Duitsche mili taire opvattingen Jigt, den tegenstander een terreinwinst over te laten zonder een poging te doen om het verlorene te her winnen, eijn in diie buurt waarschijnlijk de vo.'gende dagen troepenconcentraties en infanteriegevechten te wachten. Dit althans bleek in soortgelijke gevallen het gewone verloop van zaken. Groote beteekenis schijnt het behaalde succes niet te zullen hebben. Over het al gemeen trouwens heersoht aan dit front de stilte van het waakzaam afwachten. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Het Duitsch-Oostenrijksch offensief. Op dit oorlogs terrein zetten de Duitseh- Oostenfijksche legers huin offensief voort. Hoewel de druk van Duitsche zijde op de legers van generaal Alexejef ten Zuiden Dan den spoorweg LublinGhcfm zeer g.root is, en er hev:'g gevochten, wordt, Eijn de troepen van generaal von Mackemsem er nog niet in geslaagd, in het front KihrnieleWoislawitza, de Russen tot den terugtocht te noodzaken. De Times-correspondent in Petersburg heeft niet veel vertrouwen in den toe stand. Hij zegt: ,,De ernst van den toe stand, ontstaan door het voortrukken van von Mackensen's legers op Trawniki en Woislawitza. wordt algemeen erkend, hoe wel het legerorgaan de „Roesski Inva lid" een optimistische voorstelling van den toestand geeft, onverschillig of de Russen nog meer moeten terugtrekken om d'e vleugels aan te leunen aan Iwan gorod en Brest-Litawsk, waardoor 't lot van Warschau en 't gebied ten Westen van den Weichsel in de waagschaal zou den worden geplaatst. De^waarde van de stelling, die nu nog bezet is, ligt in het bézit van den spoorweg Kowel-LubLin- Iwangorod-W a.rschau-Novo Georgiewsk, en den afstand tusschen dien spoorweg en de linie van den Naref." Want behalve aan de lijn Khmiele-Wods- Jawitza trekken, de Duitsche troepen over al vooruit. De Naref-linae, die een sterke vesting! in ie werd genoemd, en die in de laatste dagen herhaaldelijk werd voorge steld als onneembaar, kon geen weerstand bieden. Tusschen Rosfhan en Pultusk zijn de Du-itsche troepen derivier overgetrok ken, het Russische legerbericht geeft toe, Hpar uilt den weg ruimen? Die gedachte was al meermalen an hem opgekomen. La.ane De Régil'le had er geen flauw be grip van hoe zij rnet vuur speelde en hoe, van de grenzen af, baar leven aan een zij den draad had gehangen. Evenwel, mett de heWerhedd van geest, die als hij er een goed gebruik van had willen maken., dien schurk een voortref felijk mensch had doen zijn, begreep hij aan welk gevaar hij zich zou blootstellen door geweld te gebruiken. Wanneer hij haar in den trein ver moordde, dan moest haar lijk gevonden worden en hoe licht kon dan do verden king cp hem vallen, waar men heim met haar alleen in de coupé had zien zitten. Onder-weg uitstappen kon hij ook niiet, wamt. die koffer met den naam, dien hij zich had toegeëigend, stond in dm goede renwagen en hij moest dien naam blijven voeren, wilde hij eigenaar wonden van de miliioenen, die er aan verbonden waren. Deze o-ver weging en reddien het leven van de schoone Li-a,me, die in de verste verte roiet vermoedde, waïk een gevaarlij ken reisgenoot zij had. Maar hoe zich dan te verzekeren van het stilzwijgen dear vrouw, die zijn kwaad gesternte op zijn weg geplaatst had? Was het niet reeds- een gevaar, haar te doen begrijpen, dat hij iets van haar los lippigheid kon te duchten hebben? Zeker, hij had eir wel aan gedacht haar stilzwijgen te koopen, maar, ongeacht haar welbekende spil zuchtr haar koet bare grillen, waaraan het voldoen ongeveer ge lijk staat mat liet dempen van een bodem dat zij op den linkeroever der rivier eijn, en zich daar vastzetten. Volgens het Duit sche bericht zijn Roshan en Pultuah be zet, en naderen de Duitsche troepen reeds den Boeg. Zoo komen zij van het noorden op Warschau aanrukken. In het Westen wordt eveneens de positie van Warschau genaderd; de plaatsen Oestanof, Lbiska en Jazgaref, die onge veer 25 K.M. van Warschau verwijderd zijn, werden stormenderhand genomen. En tusschen Warschau en Iwangorod zijn de Russen overal achter den Weichsel; te ruggetrokken; bij de Pilitza-mondilng wa ren Zaterdag de Duitschers reeds tot aan de rivier gekomen. Slagen zij. er iin, daar, benoorden Iwangorod over den Weichsel te trekken, dan is het moei Lijk voor Alexejef om zich in de .lijn ten zuiden van Lublin—Cholm te handhaven, wijl hij dan gevaar loopt tusschen twee Duitsche legers in te komen. De „Rjetsj" den toestand beschrijven de, zegt dat tusschen Nowo Georgiewsk en Iwangorod de strijd nog wordt gele verd tusschen de Duitsche voorhoeden, die tegen de Russische voorstellingen om de drie vestingwerken optreedt. Het is nog niet zeker, of de Duitschers zware artil lerie aanvoeren; in Russische legerkrin- sen meent men, dat het oogenblik voor het deelnemen van zware artillerie in den strijd tegen Warschau, Novo Georgiewsk en Iwangorod nog niet gekomen is. Bo vendien zou het moeilijk zijn drie 6terke vestingen tegelijk te beschieten, en derhal ve verwacht men, dat de Duitschers zul ten pogen, deze vestingen, of terr minste één er van, door een „Coup de Main" te vermeesteren. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Oostenrijksch legerbericht. Zondag ontbrandde de strijd om den rand van fiet Doher-.o plateau opniouw. Gedurende den dag en den nacht deden de Italianen voortdurend buitengewoon he vige aanvallen op het geheele front, maar ook deze nieuwe inspanning en offers wa ren vergeefsch. De kleine plaatselijke suc cessen, die behaald werden, waren van voorbijgaanden aard. Gisteren bij het aan breken van den dag waren de oorspronke lijke stellingen weder alle in handen van d© verdedigers. In het Krngebied werd Zondagmiddag een vijandelijke aanval, die tot een hand gemeen met steenen werd, afgeslagen. De terugtrekkende Italianen leden door ons kanonvuur hevige verliezen. Italiaansch communiqué. De Italiaansche legatie heeft het vol gende bericht van den Italiaanschen groo- ten generalen staf ontvangen: 25 Juli. In den namiddag van 23 Juli vlogen twee onzer watervliegtuigen boven Riva en wierpen met uitnemende resulta ten 18 granaten op het spoorwegstation. De vijandelijke artillerie opende het vuur op onze vliegtuigen, maar veroorzaakte geenerlei schade. In Karinthië vielen vijandelijke strijd krachten in den nacht van den 25en Juli onze stellingen van Sella di Sondogna aan, maar zij werden spoedig teruggeslagen. In de Monte Nero-streek trachtte de vijand gisteren ons offensief te stuiten, loozen put, kwam hem dit middefj ook te onhandig voor. Zij zou heit aan al haar kennissen rornd- verte-lHien, d/at hij zooveel waarde aan haar stilzwijgen hechtte. En wanneer hij eenmaal aan haar oischen niet langer vvdlde of kon voldoen, dan zou. zij het van de daken uitschreeu wen dat de man, die zich graaf Hector d'Allenet noemde, nog niet long gefredan ©en avonturier w-as. Victor Berthenay ge naamd, arm als een keikrat en levend van allerlei s'.uwe streken. Zij moest daarom een gebiedende reden hebben om hat stilzwijgen te bewaren. Maar welke? Geen enkele band van medeplichtigheid bestand er tusschen hen, geen enkel be lang kon zij er bij hebben, hem té sparen. O! wanneer hij slechte een middeil kon bedenken, om haar aan zich te verbinden, zoodat zij gemeenschappelijke belangen zouden hebben, dan zou zij geen reden meer hebben om hem te verraden. En terwijl', hij zoo dacht sprak zij on willekeurig door toespeling te maken op een huwelijk, het woo I'd ui t, dat hem een lioht deed opgaan. Dat wa.s die oplossing, die zijn veiligheid waarborgde: Met haar - trouwen. Waarom niet? Zij was jong, en schoon, een huwelijk mat haar scheen hem volstrekt geen on aangename oplossing toe. Zich tot een emsliigen toon dwingend, antwoordde hij: Ik denk inderdaad aan een huwelijk. En hebt ge uw keus al gemaakt?. Misschien. door drie malen de door ons veroverde stel lingen op de kam van den Luznica hard nekkig aan te vallen; hij werd teruggesla gen en leed zware verliezen. Op de Kartsvlakte blijft het gevecht zich in voor ons gunstigen zin ontwikkelen. Op Zee. Een Fransche torpodoboot aan het werk. De torpedobootjager „Bisoon" vernielde- een depot voor de Oostenrijksohe duikboo- ten en vliegtuigen op liet cillamd Fagosta en verbrak de telegrafische verbinding. Verschillend© Oostenrijkers en een Franschman werden gedood. Engeisch transportschip getorpedeerd. Uit Athene wordt aan de „Kölnische Volkszeitung" gemeld, dat volgens een bericht uit Saloniki het Engelsche troepen transportschip „Arnewarons" door een onderzeeër in de Middellandsche Zee ge torpedeerd is. De duikboot- en mijnoorlog. Het Engelsche stoomschip Grange- wood", is op weg van Archangel naar Havre in de Noordzee door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De beman ning is gered. (De „Grangewood", in 1902 gebouwd, mat 3422 ton bruto, 2193 netto en behoorde aan de Gratitude s.s. Cy. (E. W. Morgan en Co.) te Londen. Red.) De Engelsche treiler „Gadinen" L dooreen Duitsche duikboot in de Noordzee tot zinken gebracht! De bemanning is gered. Een Duitsche onderzeeër deed Zondag het Amerikaansche stoomschip „Leela- naw", van Archangel naar Belfast, geladen met vlas, zinken. De bemanning is gered. In België. Antwerpen weer gestraft. De bijz. correspondent van de „Tija" meldt: Antwerpen iis zwaar gestraft voor de betrekkelijk toch luttele manifestatie, welke zijne bevciking gewaagd had op den nationalen feestdag van 21 dezer. In Brussel waren de betoogóngen levendiger geweest, in Antwerpen was alles nog ta melijk süil verloopen. Maar toch heeft de sitad moeten boeten voor de manifestatie rond 't standbeeld van Leopold I en voor 't geen zij overigens heeft begaan. Vooral met het oog op den 25en Juli, den jaardag der Belgische koningin, op welken dag de Duitschers grootere betoogsngen vrees den, hebben zij een afschrikwekkend feit willen stellen. De Stad Antwerpen is be boet met 250,000 francs boete en de cafó's moeten weer 's avonds 8 uur gesloten zijn. Korte berichten. Door de Duitsche grenswacht is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een Belg, die door de draadversperring tracht te te sluipen, doodgeschoten. Denzelfden nacht trachtten eenige Bel gen de grens te passeeren. Een van hen wilde de draden verwijderen, maar moest dat met den dood bekoopen. In Antwerpen hadden de Duitschers Zondag, waarschijnlijk om een herhaling van de tooneeltjes van 21 Juli te voorko men, het verkeer met de electrische trams stop gezet, café's en winkels moesten ook vroegtijdig gesloten zijn. De voornaamste Is zij- schoon? Nog erger. En gij bemint ha^r? AI sedert lang. De bink, waarmee hij deze woonden deed vergezeld gaan, was zoo welsprekend, dat Lianie al zeer on/noozel had moeten zijn om hem niet te verslaan. En dat was zij niiet, eer het tegendeel. Zij kon echter niet aam den ernst van zijn woorden geloovem en dreigde hem lachend met den vinger, terwijl zij zeide: Schelm, ge wilt u een grap met mij veroorloven. Gij vergist u, antwoordde hij, steeds op denze.fden ermstigen toon, hiier is in het minst geen sprake van een grapt Wan neer zij, die ik- bemiin, mijn liefde wil be antwoorden, dan leg ik mijn naam, mijn rang en mijn fortuin aan haar voeten neer. En thans, wat hebt gij hietrop te ant woorden en. wat mag ik hopen? Het aanbod was zoo schitterend, dait Liane er van duizelde, maar zij kom nog niet-' aan zijn oprechtheid gelooven. Grappenmaker! zal de zij. Wat zandt gij lachen wanneer iik u eens ernstig nam. Ik zweer u dat ik nog nooit zoo ern stig ban geweest als nu. Zwijg toch! Luister, hernam hij met nog meer aandrang. Wanneer gij mijn aanzoek voor een grap aanziet, dan kent ge mij slecht. Vooreerst ben ik een man zonder vooroor- deelen. Vervolgens heb ik, sedert mijn toestand -zoo gewijzigd is, veel nagedacht en wanneer ge he! mij toestaat wil ik u de vrucht van mijn overdenkingen wel mededeel en. straten en pleinen werden door militairen afgezet. In hel Brilsche Rijk. De verjaring van Engeland's oorlogs verklaring Op 4 Augustus, den verjaardag van En geland's oorlogsverklaring aan Duitsch- land, zullen door heel Engeland vergade ringen worden gehouden, die uitgaan van de gemeente- en graafschapsraden en ka mers van koophandel, waar de volgende motie, goedgekeurd door den minister-pre sident, in behandeling zal komen: dat bij de verjaring van den dag waarop deze gerechtvaardigde oorlog werd verklaard, deze vergadering van burgers tehaar onwrikbaar besluit vaststelt om den strijd voor de handhaving van de idealen van vrijheid en recht, die de gemeene en heilige zaak der bondgendoten vormen, tot een zegevierend einde voort te zetten." AmBrika en Duitschland. WILSON'S JONGSTE NOTA Duitsche persstemmen. De Duitsche bladen bevatten scherpe artikelen tegen de nota. De „Lokal Anzeiger" zegt: Wilson's op merking over de Duitsche nota, die hij zeer onvoldoende noemt, geeft precies weer wat heel Duitschland denkt van de jongste Amerikaansche nota. Het blad heeft bijzondere aanmerking op de laatste alinea der nota. Daar wordt gezegd, dat de Amerikaansche regeering een herhaling van daden die inbreuk maken op de rech ten van Amerikaansche burgers als opzet telijk onvriendschappelijk zou beschouwen. De mogelijkheid van een door Amerika zelf erkende militaire noodzakelijkheid ont breekt in dit verband geheel. Wij behou den ons zelf het recht voor te bepalen te gen wien wij zelf opzettelijk onvriendelijk uptreden, en ook het recht opzettelijk be leefd to blijven en égards te hebben voor Amerika, ondanks de nota, zoolang ons dat nuttig voorkomt. Reventlow zegt in de „Deutsche Tages- zeitung": Het feit dat „Reuter" in staat was eon juiste voorspelling omtrent den inhoud en den toon der nota te doen, is karakteristiek. Nooit bleek duidelijker En- gelands invloed in Washington. Ging Duitschland in op Amerika's voorstellen, dan zou er nooit meer een Britsch schip uitvaren zonder een Amerikaan aan boord tot beveiliging der lading en van het schip. De „Voss. Ztg." noemt het rechtsstand- punt der nota volkomen onhoudbaar. Britsche persstemmen. A penultimatum, zet de „Westm. Gaz." boven haar hoofdartikel over Wilsons der de nota, waarin, naar het blad meent, de scherpste woorden worden gebezigd, waar over do diplomatie beschikt zonder feite lijk de betrekkingen af te breken. De nota eischt, ten aanzien van het verleden ver-j loochening en herstel, ten aanzien van de toekomst een regeling van den duikboot- oorlog, waardoor deze zal worden geplaatst binnen grenzen van de algemeen aanvaar de code betrekkelijk leven pn eigendom. Wat dit laatste betreft zijn er, zegt de „Westm; Gaz.", wel „onnadenkende men- schen onder ons, die er altijd maar op 's Is goed, daarmee verbind ik mij tot niets. Die vrucht is, dat etr aan mijn losbarn- diig leven een eind moot komen, dat slechts ean v.rouw mij gef.ulkkiiig kan, maken en dat geen vrow dat zoo .goed zal kuminen als gij. Och komaan. En wanneer ge mij nu eens niet toevallig op reis ontmoet hadt? Dan zou ik een goede gelegenheid om gelukkig te worden, hebben gemist, maar n.u ik u wél ontmoet heb, zullen wij het er maar voor houden, "dat het zoo heeft moe- ten zijn en dat wij voor elkander beslemd zijn. Gij raaskalt, mijn waarde, en wan neer ik u aam uw woord hield, zoud/t gij er spoedig genoeg spijt van hebben. Toch niet, want zoo ik ooit eenige kans heb om gelukkig te worden, dan i» hot met eem vrouw zooals gij. Bedenk maar eens in welke omstandigheden iik verkeer. Met mijn verleden kan ik niet verlangen, dat men mij door de groote deur zal binmeni'.aten m de wereld, waarin ik geroepen ben voorbaan te leven. Daarvoor zullen jaren em een groote toegevendheid moodiig zijin. Wanneer het mij in 't hoofd kwam, mijin hof te maken aan een of an dere jongedame uit den hoogsten stand, dam zou zij, met mijn aanzoek aan te ne men, meenen dat zij mij meer eer bewees da.n ik verdiende. Bij d'e minste of gering ste aanleiding zou mijn ede'© fami.iL© mij mijn pekelzonden van het verleden voor de voeten werpen, zonden waarvoor ik op. die manier mijn levem lang zou booten. En toch heb ik er al genoeg voor geboet. (Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1