BINNENLAND. ALBERT RIEL Uit Stad en Omgevim die, te Konslantinopel als Duilseh zaakge lastigde zal optreden, op zijn doorreis te Boecharest een onderhoud gehad met de Rcemeenscthe regeerimg. Hij verzocht deze toe te staan, dat DuitsohLaml door Roe menië heen. munitie naarTurkije ver voert onder bdlofte, dat Duitschland dan onmiddellijk de munitie zou leveren, die reeds vóór het uritibreken. van den oorlog door de regeeiing te Boecharest was be steld. Servië en het Vafiicaan. De „Pol. Korr." schrijft: Tegenover pers berichten, volgens welke de Paus den Ser- vischen gezant Gavrilovic in' officieele eerste audiëntie ontvangen heeft, vernemen wij van bevoegde zijde, dat het Vaticaan op het standpunt blijft staan gedurende den oorlog het ambtelijke diplomatieke be- trekkingenverkeer met Servië niet te her vatten. Gavrilovic, wien slechts de per soonlijke titel van gevolmachtigd minister toekomt, is door de Servische regeering uitsluitend als officieus agent tot uitvoe ring van 'het concordaat gezonden en als zoodanig door den Heiligen Stoel ontvan gen. In de Vereenigde Staten. Stakingscngeregcldheden. Het oproer te Bayonne (New-Jersey) is opnieuw begonnen. Vijftig man werden gewond, waaronder ook eenige poliite- agenten. De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van de zieknhuizen. De stakers hebben een aanval gedaan op de fabriek van de „Standard Oil Com pany". De wacht loste revolverschoten, waardoor drie opstandelingen werden ge wond en de menigte uiteengedreven werd. Het hoofd der politie verklaart, dat 5000 man deel hebben genomen aan den aanval. Amerika en Duitschland. In afwachting, van Wilson's nota. Von Wieigiand, <le correspondent van de „(New-York World" seint aan zijn blad, dat Duitschland heit antwoord van Ame rika op do laatste nota afwacht met bet- langstelling-, doch zonder klaarblijkelijke teekenen van onrust in officieele en ni-et- officieeèe klingen. In het algemeen is men van oordeel, dat er, zooveir de „Lusitania" betreft, geen breuk zal komen in de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen. Deze meening js niet ge grond op kennis van het antwoord van Wilson, maar op het geloof, dat de pre sident de positie van Amerika zal verde digen, maar waarschijnlijk niet de edschen zal herhalen, weike Duitschland nu niet kan vervullen en dat Wilson even verlan gend is als Duitschland om een verscher ping vani den toestand te vermijden, ten zij hij daartoe zou zijn gedwongen^ „Wat daarvan zei, liet is een feit, dat er niet die onrust in Berlijn is, weike op de dagen voor de aankomst van de laatste nota van flpn rirpc.i/lf,n}. wi chiideliiV „vvao waarschijnüjken datum van de aankomst der nota." Z°oa's de „Kou-srespondenz Norden" ver neemt is men in toonaangevende kringen te Washington bereid om over de „Lusi- tarc a' '^quae state eni ai te daaruit ivo or t- vloeiende gevallen nog verder met Duitsch land op vriendschappelijke wijze overleg te plegen. Het antwoord van Amerika wordt zorgvuldig o-pgemaakt. Verschillende Oorlogs berichten. De kefzer en Hindenburg. De keiizer zond een telegrafische dankbetuiging aan generaal veldmaarschalk Von Hinden burg wegens de in de vorige week op het oostelijk front behaalde successen. Ook generaal Von Gallwitz en zijn. troepen werd door den keizer dank en erkentelijk heid betuigd. Hoogeschoten en de oorlcg. Het be zoek der Technische Hoogescholen in Duitschland, dat in den iaatsten winter bestond uit 3143 mannelijke en vrouwe lijke studenten., Is in dezen zomer op 2226 mannen en 89 vrouwen verminderd, tegen 12,200 in den zomer van 1914. Hierbij ko men 7601 in leger- en gezondheidsdienst staande studeerenden, zoodat dezen zo mer 9916 als student aan deze hoogescho len zijn ingeschreven. Geen beëindiging van den oorlog in Oc tober. Het „Berl. Tageblatt" schrijft: In de buiten!andsche pers heeft het be richt de ronde gedaan als zoude de keieer gezegd hebben, dat de oorlog in October geëindigd zou zijn. Zelfs werd beweerd dat de keizer zich in dien geest tegenover bankiers zou hebben uitgelaten. Te bevoegden p'laatse is, naar ons bij navraag gebleken is, van zulk een uitla ting niets bekend. Blijkbaar is de geheele geschiedenis een verzinsel. Sport en oorlog. Er zal van den win ter in Engeland weer worden gevoetbald De onderminister van oorlog zei Maan dag m het Lagerhuis, dat de regeering van de verantwoordelijke personen ver waant, dat, zij het program van de wed strijden in overeenstemming met het al gemeen* gevoei'en van het publiek zooveel mogelijk zullen beperken. Een verbod wil de regeering blijkbaar met uitvaardigen, want vel* groofe ver een,.gmgen verkeeren in geldnood en staan op springen. Aan den anderen kant is er stellig nog een groot publiek, dat naar die wedstrijden wil gaan kijken. En waarom de menschen dat beletten, terwiil schouwburgen., tingeltangels en bioskopen geregeld door gaan? De wedrennen zijn mate^11 aI is het in beperkte Hop naJicnaliteitsvraagstuk. ls de zoon van een Engelschen vader en een Duitsche moeder, in Duitschland geboren, een Engelschman of een Duitscher? Dit vraagstuk werd eenige dagen in het police te Lwdea be- handeld, naaf1 aanleiding van een aan klacht tegen een sedert 1877 daar ter stede wonende man, op wien bovenstaande om schrijving toepasselijk is en die zich niet als vreemdeling had laten inschrijven. De broeder van den beklaagde woont in Duitschland en is daar als Engelschman geïnterneerd. De rechter besliste echter, dat de aange klaagde moest worden ontslagen van rechtsvervolging, omdat hij kon bewijzen, dat zijn vader zich bij zijn huwelijk als Engelschman had laten inschrijven. Het lichten van de „Amalfi". Aan het „Bc-rl. Tagebl." wordt uit Lugano gemeld, dat de marine-beambten, te Venetië de mo gelijkheid aannemen om de gezonken kruiser „Arnalfi", die op 30 meter diepte ligt, te lichten, althans zeer zeker het ge schut. te bergen. Krijgsgevangenen gefusilleerd. De Russische generale staf deelt mede: Solda ten van het zesde Oostenrijksche leger korps, in de eerste oagen van Juld krijgs gevangen gemaakt bij Cholm, verklaren nadrukkelijk, dat dó Duitschers vijf duizend Russische krijgsgevangenen te Ravaroeska hebben gefusilleerd. Zij voegden er bij, dat soldaten als verster kingen aangekomen, een groot kerkhof zagen, waar de terechtgestelden waren begraven. Verduisteringen. De Zweedsche bla den maken melding van groote verduiste ringen ten bedrage van 300,000 roebel op den Zuidwestelijken Russischen spoorweg. Ten gevolge van het onderzoek werden 50, meest hoogere beambten, gearresteerd. Nederland en de Oorlog. Meel- en b r o o d p r ij z e n. De minister v,an Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters het volgende schrijven gezonden: Ik heb de eer u te berichten, dat, met •ingang van 26 Juli a.s., in afwijking van voorgaande regelingen, door mij is beslo ten: lo. den prijs van tarwebloem (gebuild inlandsch uitsluitend één soort) te ételilen op f20.75 jier 100 K.G.; 2o. den prijs van tarwemeel (ongdbuild) to stellen op f 17.50 per 100 K.G.; 3o. dat de onder lo. en 2o. vastgestelde prijzen zijn netto, contant, aan fabriek, mo len of magazijn voor bakkers en dergelijke verbruikers en dat aan tusschenpersonen op verzoek een reductie moeit worden toe gekend. a's is aangegeven in mijn circu laire van 23 Maart j.l.; 4o. den maximum-prijs voor brood vast te stelten per K.G. contant, afgehaald aan bakkerij of winkel, voor gehuild1 tarwe- waterbrood 24 cents; gebuild tarwe-water brood. gebakken onder rabbinaal toezicht, 25 cent^- <TA nriivAn. v_nïx_ rw ongebuild tarwebrood (brudnbrood) op 20y2 cent. Aardappelen. Naar aanleiding van de buitengewone stijging van de prijizen der aardappelen heeft, naar de „N. R. Crt." meldt, de Ro'tterdamsohe combinatie in de aardap pelen-, groenten- en fruithandel telegm- fisch den minister van Landbouw verzocht, den uitvoer van aardappelen stap'te doen zetten. Uitvoerverbod van gloeilampjes. In de Dinsdag te Utrecht gehouden ver gadering van fabrikanten van gloeilampjes voor zaklantaarns werd besloten de fabrieken van Maandag a.s. af te sluiten, tenzij het uitvoerverbod wordt opgeheven of zoodanig gewijzigd wordt, dat de fabrikanten ongehin derd kunnen uitvoeren. De werklieden-orga nisaties zijn door de fabrikanten van een en ander in kennis gesteld. Kaas. De Minister van Landbouw enz. heeft den maxim.-kaasprijs voorbinnenlandsch verbruik voor Leidsche en voor Delftsche komijne kaas gedurende de maand Juli 1915 bepaald voor den verkoop in het groot f38 per 50 KG voor den verkoop in het klein 50 cent per 1/2 Tweede Kanier. De beraadslaging van de Tweede Kamer in comité-generaal is gisteren beëindigd. De Kamer behandelt heden het wetsontwerp tot bestendiging van den staat van beleg en den staat van oorlog en eenige kleine ontwerpen waarna de wijziging van de Landstormwet aan de orde is. De indruk in parlementaire kringen is, dat het beloop van de vergadering in comité- generaal voor den minister van Oorlog niet onbevredigend is geweest. Naar het Correspondentiebureau verneemt bestaat bij de leden der Tweede Kamer een ernstig streven om de werkzaamheden nog deze week te beëindigen, ter bereiking van welk doel des noodig a.s. Vrjjdag een avond vergadering zou worden gehouden. Het Comité-generaal. Het incident tusschen mr. Marchant, afge vaardigde voor Deventer, en den minister van oorlog, generaal Bosboom, heeft, naar de Tel. meldt, een voorgeschiedenis gehad. De vorige week had de minister een conferentie met de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot uitbreiding van den land storm. Wegens afwezigheid van den heer Eland was mr. Marchant toen voorzitter der commissie. Krachtig werd bij dat overleg aangedrongen op een comité-generaal van de Kamer, maar de minister wilde er niet van hooren en verklaarde zich niet bereid tot de toezegging, in comité-generaal over verschil- lende zaken nadere mededeeling te zullen doen. De heer Marchant heeft thans op an dere wijze een vergadering met gesloten deu ren weten te bewerken. Mogen onderwijzers lid zijn van Provinciale Staten? Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben het besluit genomen, slechts bij hooge uit zondering aan onderwijzers verlof te verleenen om zitting te nemen als lid van Provinciale Staten. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap h§ej:t zich per adres 1 gewend tot Provinciale Staten van Overijsel met het verzoek hun invloed op het college van Gedeputeerden aan te wenden, zoodat bedoeld besluit niet zal blijven gehandhaafd. Als gronde.1 voert het hoofdbestuur aan, dat door het besluit van Gedeputeerden de kiezers in hun keuze beperkt en de onderwij zers in hun rechten ala staatsburgers verkort zouden worden. S. D. A. P.-Kamerfractic. Op uitdrukkelijk verlangen van den heer Troelstra benoemde de socialistische Kamer fractie een nieuwen voorzitter. Als zoodanig werd verkozen de heer J. H. Schaper, tot heden 2de voorzitter. De heer schaper nam de benoeming aan, met dien verstande, dat hij, evenals de geheele fractie, deze beschouwt als een tijdelijke, n.l. tot de afgetreden voorzitter wederom beschikbaar is. Tot 2den-voorzitter werd de heer H. Spiekman verkozen. (Het Volk.) Raadsverkiezing to Haarlem. De herstemming voor den gemeenteraad "te Haarlem is gisteren een succes geweest. De verhouding rechtslinks is thans 16 16. Er moet nog een verkiezing plaats hebben voor de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer N. Seignette (R.-K.), zoodat bij deze verkiezing de be slissing zal vallen, die den raad al dan niet „om" zal doen gaan. Uniform Nederf. Roode Kruis. Het Stbl. no. 306 bevat een Kon. besluit van den 5den dezer, houdende vaststelling van de beschrijving van de uniform van de Vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis. ONDERWIJS. Plechtige prijsuitdeeling in het College „St. Wihebrord" te Katwijk a. d. Rijn. De tram, waarmede we gisterenmid dag om twaalf uur uit Leiden naar Katwijk vertrokken, was bij zonder vol. Heeren geestelijken uit den omtrek, dames en heeren, die allen gingen bijwonen de plechtige prijsuitdeeling in het College „St. Wiilebrord" te Katwijk a. d. Rijn. En toen we in het College aankwamen, waren er in de recreatie-zaal, waarin de plechtigheid zou plaats hebben, nog maar weinig stoelen onbezet. De hoffelijke gast- heeren, de zeereerw. paters Jezuïeten, zorgden er echter wel voor, dat niemand zich met een staanplaats zou moeten te vreden stellen. Aan weerszijden van de zaal waren de plaatsen bestemd voor de studenten on geveer tweehonderd terwijl in het mid den vooraan de geestelijken en daarachter de ouders en genoodigden hadden plaats genomen. Het na vele triestige dagen nu weer blije zomerzonnetje goot zijn glanzende stralen over vx-oolijke jeugd en •gelukkige ouders. En toen we die in fees telijke stemming vereenigde ouders en zonen overschouwden, rees er in ons op een trevoel van, trots, en dankbaarheid, stelling van wetenschap en deugd! We kunnen immers, zonder eenige vrees voor tegenspraak, getuigen, dat de wetenschap pelijke opleiding op deze school in niets ten achter staat bij die op soortgelijke niet- Katholieke inrichtingen, terwijl hier bo vendien zoo vele nobele karakters worden gevormd... Dankbaarheid aan de Paters van de Sociëteit van Jezus, die hier de jeugd onderwijzen en door hun ge- degene wetenschap en waarachtige heilig heid zulk een ontzaglijken, zij 't dan indi- recten, invloed uitoefenen op het Katho lieke leven in heel Nederland, daar degenen, die zij hier vormen, later in hun min of meer invloedrijke maatschappelijke posities het hun geleerde kunnen omzet-, ten in de practijk van echte Roomsche da den ten nutte van duizenden Maar... het eerste nummer van het pro gramma „Cavatine. Gnaden Arie aus der Oper Robert der Teufel" van G. Meyer beer, riep ons op uit onze overpeinzingen, hield onze aandacht gespannen en schonk ons een subliem genot... De directeur, de zeereerw. pater Van Spaendonk, blijkt, dank zij zijn buitengewone musicale ga ven, een orkest te kunnen vormen, hetwelk den toets der critiek glansrijk kan door staan. Tot in de fijnste nuanceeringen was het samenspel op uiterst correcte wij ze verzorgd. Doch niet slechts werden de aanwezi gen vergast op musicaal genot, ook de tooneelkunst zou toonen, tot welk; een hoogte zij hier is opgevoerd. Waar lijk, de fragmenten uit „Peter en Pauwels" van Vondel, dit ten tooneele werden ge bracht, hebben de aanwezigen tot diep in de ziel ontroerd. Zuiver was de zeggings kracht van alle spelers, die blijkbaar de beteekenis van Vondels verheven poezie hadden begrepen en doorvoeld. Hoe drong b.v. door de ziel Peter's klacht: „En Jesus ziet mij stijf met straffende oogen aan, Die dringen in de ziel; waar was ik toe 'gekomen!" Doch, wij zullen niet citeeren. In één woord: aller spel stond hoog, zeer hoog. Hier w,as niet dat nieuw-modisdhe ver- zengeteem, die valsche, zoetige extase, die geestdrittgalm. Maar de voordracht was een ware uiting van natuurlijk voe len. De regisseur, de zeereerw. pater v. Rijckeworsel heeft eer van zijn werk ge had! Na de fragmenten uit het eerste en vierde bedrijf werd gezongen de rei uit het derde, waarbij het orkest (aangevuld met eenige muzikanten van het 4de re giment infanterie) begeleidde. Het zangkoor der studenten was voor deze gelegenheid versterkt met een achttal heeren-koorzangers uit Leiden, wier as sistentie dankbaar was aanvaard. De mu ziek van deze rei is een compositie van den heer Corn. A. Bonten, leeraar aan het colle ge een compositie, die, zuiver aanpassend bij de woorden, den bekwamen musicus tot groote verdienste strekt. Hoe schoon opgevat was b. v. het fugatief tusschen- Apel »,Met losgelatea faarp«"i het liefelijk kinderkoor in den tegenzang en vooral de pleehtig-breede apotheose met het zware klank-volume. Aan het einde der heerlijk-schoone uitvoering, die door de luister-stille zaal met gespannen aandacht was genoten, werd niet alleen aan den directeur en de zangers, maar ook aan den componist (die tevens op de piano had geaccompagneerd) een harte lijke ovatie gebracht. Schrijvend over de omlijsting van de plechtigheid, zouden we haast de plechtig heid zelve de prijsuitdeeling verge ten. Hier is echter niet veel van te „ver slaan", tenzij wij een lange lijst van na men wilden geven. Doch dit zou niet alleen te veel plaats in beslag nemen, doch wel licht zouden ook de Paters het om redenen van paedagoigiischen aard minder wen- schelijk vinden. De menschelijke ijdei- heid, waartegen ook de jeugd heeft te kampen, wondt toch misschien al bij de een of ander d'oor de prijsuitdeeling zelf voor een heet vuur gezet.... Ons vielen na tuurlijk het bloed kruipt waar het niet gaan kan bijzonder eenige bekende na men op uit Leiden en omgeving. Dien prijswinnaars onze gelukwenschen.! Daar Z. D. H. Mgr. A. J. Catlier, Bis schop van Haarlem, verhinderd was de plechtigheid voor te zitten, werd Diens plaats ingenomen door den hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie te Warmond. Statistiek der gemeente Leiden. De Statistiek der gemeente Ledden, be werkt door Mr. A. J. Fokker, zou aanlei ding kunnen geiven tot verschillende op merkingen en besprekingen. Het werk op zich zelf is hoogst interessant. Het is niet doenlijk een overzicht te geven van den geheelen inhoud. Wij bepalen ons tot enkele hoofdstukken, waarvan wij voor heden de cijfers zonder eenige toelichting geven. Wie belang stelt in 't werk van Mr. Fokker, tracht® zich „De Statistiek dei" Gemeente Leiden" aan te schaffen. Het werk ds uitgegeven door het gemeente bestuur. Bevolking. In 1914 bedroeg de bevolking 59560 men schen, waarvan, 28543 mannen en 31017 vrouwen. De bevolking naar de onder scheidene godsdienstige gezindten wordt slecht® gegeven tot 1904. Door elkander genomen zijai er meer menschen van af 18511914 uit Leiden Vertrokken dan er zich gevestigd hebben. In 1899 was het aantal meer vertrokken dan gevestigd 1125. In 1910 is het aantal meer gevestigd dan vertrokken 17. In 1911 /meer vertrokken dan gevestigd 723, in 1914 752. De- vermeerdering in 1914 ten gevolge der geboorten bedroeg 60. In 1860 werden 376 huwelijken, geslo ten, in 1914 405, het grootste aantal was in 1912, 506. In 1860 werden geboren 557 wettige kin deren van het mannelijk en 535 van het uit lijke, niet tot de bevolking behoorende 18 m. en 14 vr., elders geborenen tot de be volking beli00rende 2 m. en 1 vr.totaal der mannen en vrouwen 1204, of 32.44 per duizend inwoners. In 1914: wettig 814 m. en 770 vr., onecht 112 m. en 87 vr., niet tot de bevolking behoorend 169 m. en 135 vr., elders geborenen tot de bevolking be hoorende 6 m. en 5 vr., te samen 1490 m. en vr., of 25.03 geboorten per duizend in woners. In 1860 bedroeg de bevolking 37110, in 1914, 59560. In 1885, gemiddelde bevolking 44236, stierven beneden le jaar 274, beneden het 2e jaar 67, in 1914, ge middelde bevolking 59530, 86 beneden le jaar, 23 beneden 2e jaar. Universiteit. Van 1860—1914 werd de Universiteit in 1868 door 492, zijnde het laagst aantal, in 1911 door 1740 zijnde het grootst aantal bezocht. In 1914 bedroeg hiet aantal 1421. In 1906 kwamen, de .eerste vrouwelijke studenten. Het hoogst aantal was in 1911, 221. In 1914 waren er 202 vrouwelijke stu denten. Tot 1864 waren alle studenten leden van het corps. In 1864 kwamen de eerste 9 niet-leden. Geleidelijk wordt ddt opge voerd. In 1911 waren 712 ®tud'eniten corps leden, 807 niet-leden van het corps. In 1914 619 lieden van het corps, 600 niet-leden van, het corps. Middelbaar Onderwijs, Het gymnasium vinig in 1838 aan met 27 leerlingen,, in 1914 met 145. De H. B. S. voor jongens begon in 1864 met 27 leerlingen, in 1914 met 195. Het grootste aantal was in 1907 ni. 218. De H. B. S. voor meisjes begon in 1881 met 53 leerlingen, in 1914 met 79. Het grootst aantal was in 1888 nl. 121. In 1903 was het aantal 103 en zakte geleidelijk tot 80 af. Lager Onderwijs. In 1863 wa® het totaal aantall leerlin gen der openbare scholen 1662, der bijzon dere scholen 2046. Geleidelijk wordt het aantal opgevoerd tot 5536 in 1915 voor de openbare scholen, 4063 voor de bijzondere scholen. Het hoogste aantal aan de open bare scholen wordt bereikt in 1909 nl. 5802, in 1910 is het 5733, 1911 5704, 1912 5547, 1913 5625, 1914 5635, 1915 5536. Bijziondere scholen 1909 3351, 1910 3449, 1911 3588, 1912 3725, 1913 3784, 1914 3901, 1915 4063. De Bijz. school voor R.K. aan de v. d. Werfstraat werd in 1913 bezocht door 166 leerlingen, Pelikaanstraat 1915,, 607. De Voorzienigheid 1915, 353. Parochiale School Haarlemmerstraat 1915, 642. R.K. Weeshui® 1915, 20 jongens en 13 meisjes. R.K. Jongensschool Rapenburg 1915, 235. R.K. School Haarlemmerstraat 1915, 202 meisjes. Financiën der Gemeente. 1860. Ontvangsten 426,754.18%», uitga ven 343,004.71l/a- Voordee'Lig saldo 83,749.47. 1896: Jaar der grenswijziging, ontv. f 1235.574.47^, uitg. f 1045,730.11 >/a. Voordeelig saldo f 189,844.36. 1897, 1898 en 0899 eea «giejlij; galdQ pp,. 19QQ Ingezonden Mededeeiingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN HAARLESVIIVIERSTR. 26. een voordeelig saldo van 246,134.171%, 1901 nadeeldg saldo van 44,613.20'/,.. 1902 en 1903 voordeelige saldo's van 7887.93% en 63,054.89V3- 1904, 1905 en 1906 nadee- 'liige saldo's, 1907 eer. voordeelig saldo, 1908 een nadeelig, 1909 een voordeelig, 1910 een nadeelig van 147,368.56, 1911 een voordeelig van 34,395.14, 1912 en 1913 een nadeelig van f 428,204.86'/, en f 1134,632.55s In 1913 bedroegen de ontvangster 3,100,075.53, de uitgaven 4,234,708.081%. In 1868 was de belastbare som 3.675,524. Het percentage 2.37, bedrag van het ko hier 89,114.10. In 1889 bet. som 5,417,509. Percentage 2.60. Bedrag kchier 144,257.29 Getal aange,slag enen 5867. 1895 bel. som f 5,496,913. Percentage 3. Bedrag kohier 1,867,357. Getal aangeslagenen 5950. In 1896 het jaar der grensui threading, bel, som 5,485,392. Percentage 3.1. Bedrag kohier 188,884.09. Getal aangeslagenen 7627. Percentages: 1897 3, 1898 3, 1899 2.75, 1900 2.35, 1901 2.25, 1902 3.25, 1903 3.72, 1904 4.25, 1905 4.11, 1906 4.09, 1907 4.25, 1908 5.03, 1909 4.62, 1910 4.90, 1911 4.9, 1912 5, 1913 5, 1914 5.5. In 1914 was de be lastbare som 10,792,250, het percentagt 5,5. bedrag van "het kolnier 499,236.18. Gemeentelijke Aankondigingen. Door II. J. J. van Ben,ten, wonende te Leiden, is een verzoekschrift ingediend, 0111 vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebrul! ter plaatse van verkocp: alleen aan logeer gasten in de heneden-zijlocaliteit van hel perceel Nieuwe Beestenmarkt No. 23. Door Judith Tieleman, wonende te Lei den, is een. verzoekschrift ingediend, 0x11 verlof voor den vei-koop van uitsluitend' alcoholvrijen drank, voor gebruik tej plaatse van verkoop, in de wimkelta catiteij van het perceel Groenesteeg 38. Geslaagd. Voor eindexamen. II. B. 3 slaagden te 's-Gravenhage de heeren B. van Nooxt en E. K. Roem. Te Utrecht zijn geslaagd voor diplo ma A, Examen M.U.L.O., de heeren J. J. van Dijk, J. W. de R0011 Hertoge, M. D. Schepnex*. db „uarsjens." WnTnëlcTt uit naar lemmenneer aan liet „N. v. d. D."; Ruim 100 man personeel van de opgeheven Stoomboot-Mij^ „Carsjens" hebbeni Gun ontslag gekregen. Daarbij zijn er, die 30 en meer jaren bij die Mpij. in dienst wa ren geweest. Statuten. De „St.-Ct." 110. 169 beval de statuten van het Bestuurdersgenoot schap van Leidsche Middenstaudsvereeni- gingen. Besmettelijke ziekten. In de week van 14 tot en met 20 Juli zijn ter kennis geko men van den Centralen Gezondheidsraad de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in de provincie Zuid-IIolland: te Leiden 1 geval van typhus, te Alkemade 1 geval van typhus, te Alphen 1 geval van typhus en 1 van diptheritus, te Bos koop 1 geval vantyphus, te Sassenheim 1 geval van typhus, te Waddinxveen 1 geval van typhus en te Warmond 1 geval van roodvonk. BLEISWIJK. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gisteren gehouden herstemming voor den gemeenteraad verkreeg de heer Van den Bosch (aftr. R.-K.) 141 stemmen, de heer Van Doi-p (A.-R.) 125 stemmen, zoodat ge- kezen is de heer Van den Bosch. BOSKOOP. Statuien. De „St.-Crt." no. 169 bevat de statuten van de Ver. van handelaren in boomen en planten op Duitschland, Zwit serland en Oo®tenrijk-I-Iongarije. KATWIJK-AAN-ZEE. Geslaagd. Voor eindexamen II. B. S. slaagde te 's-Gravenhage de heer C. den Haan. OEGSTGEEST. Geslaagd. Voor eindexamen H. B. S. slaagde te 's-Gravenhage de heer B. Ra den Mas Irawan. ROELOFARENDSVEEN. De Tuinbouw. De oogst van peulen en doperwten is zoo goed als geëindigd. Enkele tuinders, huiten het centrum wo nende, brengen nog enkele partijtjes ter veiling. Odk deze nakomers brengen nog goede px'ijzen op. Op een zeer klein gedeelte na, zijn alle doperwten geveild. Andere jaren was het de gewoonte, dat alles vooïUït,,^Cj"kochi was aan de conservenfabrieken. Dan werd een zeer klein gedeelte geveild. Met de grootste zoi'g wex-d dan ook den oogst van doperwten tegemoet gegaan, D0 fabrikantén lieten weinig van zich hooren Geen contract voor Duitsche fabrieken werd afgesloten. Ecne poging om de dop erwten bij inschrijving te verkoopen, mislukte geheel, doordat si-echts één bil jet was ingekomen. Dat er een groote spanning kwam onder de tuinders laai zich zeer goed verklaren-. Om dóe span ning nc-g te verhoogen gebeurde het in- de dagen omstreeks 12 Juni dat het gloeiend heet werd, zoodat men het kon ..zien groeien'^ 2ooal§ da tuirudepstean} luidt„

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2