22 De Oorlog. Ce JAARGANG No. 175? BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27a cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DONDERDAG JULI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handel8-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Ietwat wonderlijk. Vorige week voteerde de Tweede Kamer meerdere mdllioenen voor den aanbouw van. een ■paar pantserkruisers zonder door den Minister van Marine overtuigd te wezen da't we voor die niet geringe uii- gave inderdaad kregen wat het beste en goedkoopste :ia gebruik was. Zoo we.'jrjlg was de kamer overtuigd, dat eenige leden onomwonden verklaar den de verantwoordelijkheid van hun voorstemmen geheel .te laten voor reke ning 'van den Minister, die met zijn por- tefeuiV'? gerommeld had. Ongetwijfeld stak iin een en ander iets wondenijks. ■Doch wat zagen we nu gebeuren. Op de eenvoudige mededeeling van een afgevaardigde mr. Marchant dat de dislocatie van ons veldleger niet deugt, werd diezelfde Tweede Kamer, die miljoenen plus haar overtuiging op offerde voor het behoud van den Minister van Marine, zóó angstvallig, dat zij in comité-generaal ging om den Minister van Oorlog eens aan den tand te voelen. Natuurlijk moeten de verspreiding en eventueel© samentrekking van ons leger in orde zijn, maar als men bij Marine zoo (lichtvaardig handelt, waarom wordt men dan bij Oorlog opeens .zoo angstvallig? Als nu de heer Bosboom ook eens gezegd had: de leiding van het leger moet u aan mij met den opperbevelhebber in goed ver trouwen overlaten, anders leg ik er liever het bijltje bij neer, zou men hem dan in de woestijn hebben gezonden, terwijl de heer Rambonnet zijn zin kreeg? Nu zijn zeer zeker de leiding van het leger i n oorlogstijd en het bouwen van schepen, welke pas n a oorlogstijd gereed kunnen zijn, twee zeer verschillende din gen; 't eerste weegt beslist het zwaarste. Maar een minister-crisis bij Oorlog zou ook veel zwaarder wegen vooral nu zij onwillekeurig een wondplek bij onze le- grorganisatie zóu bloot nevendan een -dij Marine. En waar men deze met aan durfde, zoiH men dan tegen gene niet op zien? Men zal toegeven: er zit iets wonderlijks in de wegen, welke de Tweede Kamer thans bewandelt. De weg, die nu is ingeslagen die van het comité-generaal is wel, dunkt ons, de meest aangewezene. Maar inmiddels zitten we met die af gedwongen schepen. BUITENLAND. Hel Duitsche communiqué meldt, dat de vervolging der Russen in Koerland, aan de Boeg wordt voortgezet. In een vergadering van afgevaardigden van mijnwerkers te Cardiff zijn met groote meerderheid de voorwaarden aangeno men welke door het bestuur waren aanvaard. Te Bayonne (New Jersey) hadden stakingsonlusten plaats bij de Standard Oil Company. Van het Westelijk oorlogs terrein. Duitsch communiqué. Het Duitsche hoofdkwartier meldt: In het Oostelijk gedeelte van de Augonnen •bestoimden onze troepen, tot verbetering hunner nieuwe posibies, nog meer Fran sche loopgraven. Zij namen 5 officieren en 365 man «gevangen en maakten een machinegeweer buit. In de Vogeizen werden in, de buurt van Munster hardnekkige geveohten geleverd. De Franschen vielen meermalen onze po sities ituschen Lingekekopf (ten N. van Munsted-) en Mühlibach aan. De aanvallen werden afgeslagen. Op eenige plaatsen drong de vijand onze stellingen binnen, doch werd daarna in verbitterde gevech ten er weer uitgeworpen. Ten Z.W. van den Reddhsac'kerkopf houdt hij nog een stuk onzer loopgraven bezet. Dag en nacht Jagen het aanvalsfront en onze stellingen, die er onmiddellijk bij aansloten, tot Diedolshausen en Hilsen- firat, onder een heftig vijandelijk vuur. Wij namen 4 officieren en ongeveer 120 mar gevangen, grootendeels Alpenjagers. Fransch communiqué. In het communiué van gisternamiddag wordt, gemeld: In Artois had een artille rie-actie zonder eenige infanterie-gevech- ten plaats. De nacht werd gekenmerkt door een kanonnade bij Soucliez. Neu- vilfe en Soiasons werden gebombardeerd. Door een hevig bombardement werden te Reims verscheiden slachtoffers onder de burgerlijke bevolking gemaakt. Bij Epar- ges had een kanonnade plaats. De Duiit- schers deden een aaruval op de Fransche stellingen te Tète-A-Vache en Vaux ferry. Zij werden echter volkomen afgeslagen, In de streek van Feynhaye en het Bois- •le-Prê'tre had een vrij levendige kanon nade plaats. In de Vogezen ontwikkelden zich levendige infanterie-acties gedurende lm naóït'"?M>'"" ,die t<™ °"s,en de Fécht beheerschen, maakten de Fran schen zich meester v.an een deel der Duit sche verdedigingswerken en rukten voort tot op korten afstand van den Crête du Linge. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Het Duitsche offensief in Koerfand. ■Het belangrijkste feilt op dit oorlogster rein is de voortgaande terugtocht der Dussen in Koerland, en aan dé Boeg. In Koerland zijn de sprongen voor waarts, die de Duitsche troepen er in de laatste dagen hebben gemaakt, werkelijk groot. Binnen enkele dagen ais daarom het bericht te verwachten, dat zij in de buurt van Tukkum de Golf v.an Riga be reikt beibbem. Tukkum ligt slechts 15 K.M. van de "kust der golf af. De Dui'tsohers trekken met een 'leger, dat een frontbreed te van ruiim 40 K.M. beslaat, en dat op een van N. naar Z. loopende linie as op gesteld. naar het Oosten tegen Riga op, waarvan het front, van het leger nu nog slechts 50 K.M. verwijderd is. Volgens een bericht van 18 Juli uit Petersburg, be vond dit leger zich toen op> de Tuk kumDoblen. Voor het Riga bereikt-, vindt het eerst de stad Mittau op zijn weg, die slechts 20 K.M. van Doblen ligt. Beschouwt men in verband met dezen bedenkelijken toestand in het Noorden den tegenslag der Russen aan de Boeg, en de moeilijkheden, die de positie van Warschau oplevert, dan is het niet te ver wonderen, dat een Russisch bericht, door de Pete rsbu igsohe Telegraaf Agentuur overgeseind, begimt met de woorden: ,,Het offensief van zeer aanzienlijke Duitsche strijdkrachten in het Zuiden en "Noorden tegen de Russische leger9, schept een toe stand, waarvan de ernst in Russische mi litaire kringen niet wordt.ontkend." Volgt dan een aanhaling uit de ,,/Roedkd Invalid", waarin gezegd wordt, dat de algemeene strijd op het Russische front de beteekenis aanneemt van een krijg, die beslissend zal zijn voor den geheelen oorlog. Er is Rusisdhe be rusting voor nooQig om dit te zeggen, er bij wetende, dat men in dien strijd waarschijnlijk geeiT overwin naar zaJl zijn. Riga wordt verlaten. Het geheele archief van de overhead te Riga, de geldvoorraden van de filialen van de Rijksbank en de gerechtelijke ac- ten werden 20 Juli naar Petrograd ver zenden. Ook werd een aanvang gemaakt met de opruiming van de aldaar aanwe zige voorraden van de intendance. Amb tenaren hebben opdracht ontvangen zich tot vertrek gereed te houden. In de vorige week zijn meer dan 10,000 burgers uit Riga gevlucht. Aan de noordwestelijke spoorwegen is de last gegeven te zorgen voor 19 treinen voor vluchtelingen daags. Mitau is als uitgestorven, zoo seint de ,,Korr. Norden". Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Oostenrijksch communiqué. In de streek van Goerz zetten de Italia- vöürt. Aan den rand van h&t plateau van Doberdo en bij het Goerzer-bruggenhoofd woedde de slag den ganschen dag. 's Avonds gelukte het den vijand de Mon te San Michele (Oostelijk van Sdraussina te bezetten. Gisterochtend heroverde gene- raal-majoor Boog met zijn tot dusver achtergehouden strijdkrachten deze hoog te. Ten Zuidoosten van Sdraussina hiel den onze troepen met groote taaiheid stand. Bij een flankaanval van de hoog ten ten Oosten van Sagrado, werden de Italianen ten slotte teruggeworpen. Zij vluchtten onder groote verliezen in hun verschanste stellingen. Daar onze troepen den geheelen Zuidwestelijken rand van het plateau behielden en bij het Goerzer bruggenhoofd alle vijandelijke aanvallen bloedig afsloegen, had de met kolossale offers gepaard gaande inspanning der Italianen wederom geen succes. Aan het overige front der kuststreek heerscht betrekkelijke rust. Aan de Ka- rinthische grens had niets bijzonders plaats. Ten Oosten van Schluderbach de den drie vijandelijke bataljons aanvallen op Ponte-Pianoe doch werden teruggesla gen en verloren ongeveer twee derde van hun sterkte.. In de lucht. Luchtgevecht. De „Teimps" publiceert het verbaal van een luchtgevecht op 19 Juli bij Soissons, waarbij .twee Fransohe vliegers,, een kor poraal-bestuurder en een soldaat, 20 jaar oud, op de „Morano", een Duiitsch vlieg tuig dwongen te landen. Een van hen vertelt: „Wij vlogen over Soissons, toen wij aan den horizon een Duitsch vliegtuig ontdekten. Wij f.ieten het 2300 M. stijgen en dreven het "toen vastberaden voor ons uit. Op eenige meters aftand begon ik te vuren. Plotseling bracht de Duitsche be stuurder de hand aan liet hoofd en viel neer. Zijn mötigeizel luief den arm op en riep, ik weet niet wat, waarschijnlijk „kameraad" en de tweedekker kantelde om. Op 500 M. keerde hij en werd ver pletterd bij de Aiisne, te midden van een wolk van rook. Ik ben zoo blij. Dit is de vijftigste keer dat dk een Duitsch vliegtuig vervolgde, maar de eersite keer, dat ik het geluk had er een te doen landen." De Fransche soldaat bij de mitrailleurs had een schram aan de hand en zijn pet was doorboord door een kogel. Gevechten. Een Fransch communiqué meldt: In den nacht van 19 op 20 wierp een Fransch luchtschip 23 granaten op het militair sta tion en het munitie-depót van Vigneulles- les-Hattonchatel. Het luchtschip keerde ongedeerd terug. Een en dertig Fransche vliegtuigen bombardeerden den 20en het station van Conflans en Jarnisy, Drie gra naten van 155 en 4 van 90 werden op het station geworpen. De bergplaats voor-lo comotieven werd door een granaat getrof fen. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door een Fransche aeroplaan op de vlucht gedreven. Een van deze was genoodzaakt vliAtrjjlio'Qn nieuw het station van Colmar. Vier gra naten van 155 en 4 van 00 werden op den spoorweg geworpen. Een Duitsche vlieger dwong een Fransch vliegtuig bij Bapaume te landen, meldt een Duitsch communiqué. Het vliegtuig is onbeschadigd in onze handen gevallen. Op Colmar werden door vijandelijke vliegers bommen geworpen, waarvan er 10 op hui zen in de straten vielen. Een burger werd gedood en een vrouw gekwetst. In Duitschland. Een staking bij Krupp? Hit Genève wordt aan de „Daily Ex press" geseind, dat te Essen een belang rijke bijeenkomst plaats had tusschen de directie der Kruppfabrieken en de arbeJ- de-rsvertegenwoardigens om te pogen ge schillen op te lossen. Het resultaat van deze conferentie was, dat den werklieden door de directie de in williging van een deel van hun eiechen werd toegezegd, en een tijdelijke vrede is gesloten. In België. Verschillende berichten. In talrijke steden van België, welke als garnizoens- en herstel liingsplaatsen voor de Duitsche soldaten dienst dóen, hebben de Duitschers een soldatenheim ingericht, militaire teihuizen, waar de soldaten en Duitsche werklieden in hun vrijen tijd worden bezig gehouden met muziekui tvoeringen, toneelvoorstellingen en redevoeringen. Verschillende Duitsche tooneegeze 1 schappen zullen deze plaatsen afreizen om voorstellingen te geven. In enkele van deze tehuizen wordt onderricht gegeven in Franscthe en Vlaamsohe taal. Zijne Eminentie Kardinaal Mercier heeft .thans officieel ter kennis gebracht, dat, andie-n de toestand niet verandert, de Iloogeschool van Leuven in October a.a. (niet zal worden heropend. Verschillende stichtingen en personen in België hebben gelden toegezegd voor de nieuwe boekerij te Leuven en het aan*- schaffen van nieuwe exemplaren der ver brande werken voor zoover dit mogelijk is. In het Britsche Rijk. Het einde van de stakingen. In een conferentie van de afgevaardig den der mijnwerkers zijn de voorwaarden, zooals die door het bestuur waren aan vaard, gistermorgen met een overweldi gende meerderheid aangenomen. In Italië. Werkstaking. Over Zwitserland wordt aan het „Bert. Tageblatt" gemeld, dat in twee fabrieken van vliegtuigen in Lonubardije, t. w. iln rille van Nagl.iati te Milaan, en fai de Sa- voyefabriek te Borisio, plotseling een werkstaking is uitgebroken. De bladen doen een beroep op de werknemers en op dc werkgevers om zich op dit krii'iieke moment zoo spoedig mogelijk met elkander te verstaan. Op den Balkan. Volgens dé „Times" blijven de Venize- "Tistieche afgevaardigden le Athene tot na dc afkondiging der verdaging van hot parlement, omdat zij vreezen, dat do re- geenlng anders die Kamers haastig bijeen zal roepen om door de regeoringsgozinde leden een voorzitter van de Kamer te doen kiezen. De ministerieele bladen berichten, dait in het verdagingsdecreet de heropening van hot parlement op 20 Augustus wordt gesteld. Een dezer bladen echter ontraadt de regeening dien stap te doen en geeft m overweging de heropening op heden (Dinsdag) te doen plaats hebben. Een Grieksch protest tegen Turkije. De positie der Grieken in Turkije blijft, volgens de „Times", zeer kritiek. Volgens berichten uit betrouwbare bron heeft do bevolking van Aivali beivel gekregen, de stad te ontruimen en naar het binnenland van Klein-Azië te trekken Aivali is een zuiver Grieksche stad eai telt 25,000 inwoners, d:Le volstrekt niet ge neigd zijn hunne "woningen te .verlaten. De Grieksche regeering heeft een krach tig protest bij die van Turkije ingediend. Duitsche voorstellen. Volgens den bijzonderen correspondent van de .Tinnes" op het Ba kan-schier eiland heeft prins HohenJoho-Langenburg, FEUILLETON. De noodlottige erfenis. ui Dc kans is voor vandaag verkeken, M. Sülvère! aei.de hij. Het .gebergte is on- •toeganikeiijk, na zulk noodweer als van nacht. Men beeft heit mij verteld, ofschoon ik er zelf rulells van gehoord heb, zoo heb ik geslapen. .la, gij waart vermoeid gisteravond, (iat zag ik duidelijk. Maar nu ben ik weer Dink en sterk en tegen alles bestand. Er kan geen sprake van zijn nu een tocht te wagen. Hier iim heit dal wordt mem er nóót veel van gewaar, maar daar boven op de bergen stormt het geweldig en de wind voert sneeuw en losgeraakte blokken ijs van de toppen mee. Neen, voor vandaag za.l het miiet gaain, zeilde de student, maar a.ls de storm nu gaat liggen, dan zou misschien morgen... De gids schudde bedenkelijk het hoofd. Gij zoudit vergeefsche moeite doen, zei de hij. Na dagen als deze zijn onze Alpen gevaarlijk. Mót sneeuw- en steen- 5'avirues valt nócit te spotten, dat weeit gij ook- well. Maar liet is toch verschrikkelijk! nep de Waad lander in jeugdige onatui- mWliei<i uit, dat wij hier meit de armen over elkaar moeten blijven ziitten. zonder 'te weten wait er van dllen ongelukkige is geworden. Maak u daarvan geen zelfverwijt, mijnheer Silvère. Waneer noen doet wat men kan, dan heeft men zijn plicht vol bracht. En dan, wat vroeger of wat later, dat verandert toch niets meer aan de zaak. Men kan zijn leven toch niet opof- feren voor een lijk, want die man is dood, daar behoeft nu niet meer aan getwijfeld te worden. Wat dc brave gids zeilde, was waar. Hulp zou hier toch te laat komen, men mocht de levenden niet opofferen aan een doode. Men moest afwachten tot de wegen weer begaanbaar waren, dan zou men een ploeg kunnen vormen om den doode op te zoeken en hem de laatste eer te be wijzen. Het eenige, wat Silvère voor het oogen- blik doen kon, was te trachten iets naders omtrent den verongelukte te vernemen. Dat zou, meende hij, niet moeilijk zijn, want de verongelukte had een reisgenoot, die ongedeerd was gebleven en zeker me dedeeling had gedaan van 't ongeluk op de eerste plaats, die hij bereikte. Reeds had het Silvère bevneejnd, dat men hier in het dorp er nog niets van gehoord had, toen hij er kwam, maar het kon zijn, dat de overlevende, minder be kend dan Silvère met de wegen in de Alpen, ergens anders was terechtgekomen of den nacht in een der berghutten had moeten doorbrengen. In elk geval zou hij, zoodra hij een dorp of stad bereikte, wel aanstonds van het gebeurde kennis geven, dat dan wel dooi de dagbladen zou worden bekend ge maakt. Zoodra dan ook het dagblad, Tribune de Genève in het hotel bezorgd werd, keek Silvère de berichten nauwkeurig na, maar hij vond niets en evenmin de daar aanvolgende dagen, die hij verplicht was in De Bloemenmand door te brengen om op beter weer te wachten, want het bleef 48 uren onafgebroken doorregenen en nu zouden er nog wel drie tot vièr dagen noodig zijn, eer de onderneming kon ge waagd worden. De dagbladen bleven zwijgen over het ongeluk Het was onbegrijpelijk, ten minste... Eensklaps kwam er een verdenking in Silvère op. Was het wel een ongeluk? Wanneer, 5 dagen na het gebeurde, daarvan nog niets wereldkundig was ge worden, dan kon het niet anders, of de eenige getuige er van moest er tegen nie mand een woord over gerept hebben. Wanneer icmond een zoo vreeselijte ge beurtenis verzweeg, dan moest hij daar wel een overwegende reden toe hebben en die reden kon niet anders zijn dan dat hier geen ongeluk was gebeurd, maar... een misdaad. Hoe langer Silvère er over nadacht, hoe vaster hij tot de overtuiging kwam, dat hij getuige van een moord was geweest. Door te zwijgen zou hij zich in zekeren zin aan die misdaad medeplichtig maken en dat wilde hij onder geen voorwaarde. In zijn jeugdige voortvarendheid wilde hij al dadelijk de justitie gaan waar schuwen, maar spoedig bedacht hij zich. Welke waarde zou zijn alleenstaande verklaring hebben? Zou men hem zelfs gelooven? Hij maakte Dominique Lucas deelge noot van zijn vermoeden en vroeg diens raad. Een aanklacht bij de justitie kan op heit oogeuublik weinig baten., zieide de gtids. Gij vermoedt nog slechts, dat er een mis daad is gepleegd, en. al was dat vermoe den ook zekerheid, wat had men er dan neg aan? Gij kent noch den naam van het slachtoffer, noch dien van zijn metgezel. Neen. Ik veronderstel slechts, dat het de beide mannen waren, die ik een paar uren te voren had ontmoet, maar ook daarvan ontbreekt alle zekerheid. De afstand was te groot om hen te herken nen. Zelfs als zij het waren, dan weet ik op het oogenblik nog niet wie het slachtoffer is. Dus gij weet volstrekt niets? Volstrekt niets. En gij kendet de beide mannen ook niet, die gij kort te voren hadt gezien? Evenmin. Bij al die vaagheden zou een aangif te bij de justitie tot niets dienen. Beter is het, dat wij eerst den verongelukte gaan opzoeken. Het is nu al een paar dagen droog geweest en de wegen zullen wel weer in een toestand zijn gekomen, dat v.'ij het er op wogen kunnen. Hebben wij eenmaal 'den doode gevonden en ik hii niet al te zeer verminkt, dan kan hij mis schien wel herkend worden, wat een eerste voorwaarde zou zijn om den dader op te sporen. Ik raad u dus aan te wach ten tot wij het lijk hebben gevonden en tot zoolang met niemand meer over uw vermoeden te spreken, want als dat rucht baar werd, zou het slechts strekken om den misdadiger, zoo die er werkelijk is, argwaan te doen krijgen. En we kunnen hem nu gaan opspo ren? Het weder is aanmerkelijk verbeterd, zooals gij zelf wel zult hebben opgemerkt. Wij kunnen ons nu wel in het gebergte wagen. Ik heb reeds niet eenige gidsen afgesproken, flinke kameraden, met wie ik u morgenvroeg zal komen afhalen. Den volgenden morgen was Silvère al vóór zonsopgang gereed en toegerust op. den bergtocht. Weldra kwamen Dominique Lucas cn zijn kameraden en zij trokken liet gebergte in, waarbij Silvère nu den anderen den weg wees. Duidelijk was merkbaar, toen zij in de hooger gelegen streken kwamen, dat Do minique Lucas gelijk had gehud, met zijn bewering, dat bij het weder van de laatste dagen daarin geen doordringen mogelijk was. De w^en waren bedekt met steenen, die door den storm van de berghellingen waren losgerukt en meerrnufen moest de reddingsploeg hard werken, om zich een doortocht te banen. Toen men den Finsteraa-horn naderde, waren de wegen bedekt met sneeuw en ijs, dat eveneens van de bergen was afge waaid, terwijl de gletscherbeken, die bij zonder wild stroomden, groote ijsblokken met zich meevoerden. Langzaam en met moeite kwam de troep, voort: Silvère, die voorop ging, voerde zijn metgezellen naar de bergvlakte, waarop hij de heide mannen had zien staan en, daar gekomen, riep hij: Hier U V. (Wordt vervolgd.I

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1