1e r van mtemlng dat hét wijkgobouw een geschenk aan de gemeente rnoet blij ven. De girond loopt over 1000 M2. Er xa echter een siLukje girond tussehen deaen grond en heit te bouwen postkantoor. De schenkers van dezen grond zouden ere erg op staan dof de- gemeente d it stukje grond zou koopen voor f 2 de M2. Er heeft zich nu eer oommi,s«iie gevormd, dóe het plan ten uitvoer wrl brengen voor een bedrag van f 13000, mits de f 9000 in haar handen gesteld worden. Deze comnni9$>ie zal dan voor de rest van het bedrag zorgen. Het pilan za.l dan ©enigszins gewijzigd worden en minder kostbaar moeten worden. De aanbestedingssom mag niet boven de i 13000 staan. H. en W. geven den raad i.n o-verweging op het voorstel van de commissie in te gaan. Gaat de aanbesteding boven de f 13000, dan kan die commissie zich als ontslagen beschouwen. De commissie neemt dus de verplichting op zich hel wijkgeibouw Ie bouwen en ontvangt daarvoor de f 9000. Zij zelf zorgt -voor de rest. liet voorstel wordt met algeimeene Stemmen aangenomen. Een darCs'ibetuiiging zal gericht worden aan de leden der jury de hoeren Beringe, Limpurg en De Klerk. Aan de commissie zal. ei'zocht worden het werk zooveel mogelijk door de ingezetenen te laten doen. Met het oo,g op de vele werkzaamheden aan de secretarie irn verband met de mobi lisatie en -de buitengewone tijden stellen B. en W. voor aan de ambtenaren Brou wer en Eggink Jr. een gratificatie toe te kennen van f75 en f25. liet bedrag van f 100 wordt hiervoor toegestaan. Aan de orde komt heit oniwerp-W ater- leiding. De Voorzitter zet uiteen, dat met do waterleiding haast moet gemaakt wor den, daar er ingezetenen zijn, die reeds voor eigen rekening begonnen zijn. B. en W, zijn met de coanmiissie voor de water leiding van meowing, dat de watertejdilng in eigen exploitatie genomen moet wor den en dat het werk met moet uitgevoerd worden zooals het bij de gasfabriek ge gaan iis maar bij publieke aanbesteding. De heer v. P alt and v/imidt het geen tijd v-ooreein dergelijk groot werk. Spreker wijst op het rapport van den minister in azke de voo-rz rjin.ng van water im de pro vincie Znvl-Holland, op een aansluiting bij Voorschoten, Leiden en Den Haag. De Voorzitter wijst op Rotterdam en andere plaatsen, waar niettegenstaan de de tijdsomstandigheden groote werken tot stand zijn gekomen. Spreker is per soonlijk overtuigd dat met de Waterleiding in Wassenaar niet gewacht kan worden. Hadden wij twee jaren geleden de water leiding gesticht, dan hadden wij voorko men, dat particulieren begonnen waren. Wachten wij nog langer, dan is er kans, dat vele groote aansluitingen verloren gaan. Stellen wij uit tot na den oorlog, kunnen wij nog lang misschien wachten. En wie zegt, dat na den oorlog alles ge regeld zal zijn? Voor vele artikelen zal de U'ilMI] wV]nntJe iesWAkmten kwijt. In het bekende rapport wordt Was senaar als een van de plaatsen genoemd," waar de plannen voor eigen waterleiding reeds vergevorderd zijn. Ged. Staten hou den er dus rekening mede, dat Wassenaar op zich zelf blijft. 1-iier kunnen wij' duin water krijgen. Duinwater is het beste, waarom zouden wij dan rivierwater ne men? Spreker verwacht een groote toe komst voor Wassenaar. De verbindingen '.worden beter, er zullen kosten komen, groote kosten. Welk een groot voordeel zal het dan niet zijn eigen bedrijven te heb ben, die winsten opleveren. Zijn die ermiet dan zal alles uit de H. O. moeten komen. Dc nienschen met fortuin zullen dan weer heengaan. De resultaten der onderhande lingen met Voorschoten zijn bedroevend geweest. Het is dus niet te verwond jvsn, dat de commissie niet met Leiden en Den Haag heeft willen onderhandelen. De heer W o 11 e r s sluit zich als lid van de waterleiding-commissie aan lij hetgeen de voorzitter betoogd heeft. Spreekt men met financieele specialiteiten dan hooit men dat het geld nu betrekkelijk goedkoop is, maar dat bet na den oorlog duurder zal worden. Wij kunnen "nu voor deliger leenen dan na den oorlog. Ver schillende materialen zijn in prijs gedaald. .Wij zijn in tijd van voorbereiding en in dien tijd kan het onderzoek zich bepaien tot de materialen. Besluiten wij nu :ri bï- ginsel, dan kunnen de verschillende onder deden van het plan onderzocht wordt n. Het zou dan wel eens kunnen blijken, dat wij juist op het oogenblik nog niet. zoo iuur uit zijn. Er is niets op tegen prijsopgaaf ie vragen, te onderzoeken. Onderzoek bij ge meenten en rijk loopt op niets uit. m'be ginsel kan gerust besloten worden tot op richting van een eigen waterleiding. Ko men de definitieve plannen ter tafel, dan kan nog altijd een definitief besluit gcro- rnen worden. De spreker wijst nog op het gevaar, dat hij lang wachten Leiden en Den 1-Iaag ook wel eens beslag kunnen l<g- gen op de Duinen, die Wassenaar rog overblijven. De Voorzitter zegt nog, dat onaf hankelijk van de stichting van een Ele:- trisclie Centrale of andere voorstellen be treffende liet leveren van electriciteit over dit ontwerp gerust kan gestemd worden, daar de waterleiding met gas, zuiggas en petroleum gedreven kan worden. Ten slotte wordt niet algemeene stemmen in principe besloten een waterleiding te stichten en deze in eigen exploitatie te nemen en in hoofdzaak liet. plan te volgen door den ingenieur Halbertsma in zijn plannen neergelegd, B. en W. te machti gen om Halbertsma te verzoeken mede te <1 celen voor welk salaris hij genegen is die uitvoering van de plannen in den meest uitgebreide» zin onder zijn leiding tot stand te brengen, B. en W. diligent te ver klaren om zoo noodig de voorbereidende maatregelen te nemen welke nuttig kunnen zijn aan detotstandkoming der waterlei ding, o. a. het in onderhandeling treden lot aankoop van giond, liet maken van bo ringen, voor zoover die door dö deskun dige en de waterleiding-commissie noodig zullen blijken, liet aankoopen van materia len. Bij het houden van aanbestedingen zal do begrooting vooraf ter kennis van den raad worden gebracht. De heer Roo ij ackers dringt er bij de rondvraag op aan de maximum snel heid in de Kerkstraat voor automobielen te verminderen. Besloten wordt bij de bocht twee borden met de waarschuwing: „Langzaam rijden" te plaatsen. De Voorzitter sluit de vergadering. Uit de Pers. Mr. Tjdemans verzuim. De „N. Haarl. Crt." schrijft: Mr. Tideman, de onsterfelijke van Bloe- mendaal, zal nu bij zichzelf zeggen dat hij alles gedaan heeft om het vaderland te redden. Als we nu naar den kelder gaan, zal hij gerust zijn handen wasschen in den vijver van Hartelust, en zeggen: ik heb mijn plicht gedaan.... En tóchtóch heeft hij iets verzuimd! Men weet, hoezeer hij uit pure vader landsliefde heeft geijverd, om ons land te bewaren voor de schande, een gezant te hebben bij den Roomschen Paus. Maar die koppige regeering, die het waarachtig be ter weten wil dan de heer Tideman-zelf, heeft dan tóch doorgedreven. Welnu, toen hij ervan hoorde, heeft de Bloemendaal- 'sche wereldpoliticus gedaan wat niemand ooit gedaan heeft: hij heeft aan Hare Ma jesteit de Koningin een telegrammetje ge stuurd, om de benoeming op het laatste moment alsnog niet te teekenen. De wereldhistorie eischt natuurlijk, dat dit gewichtig telegrafisch document voor het nageslacht bewaard blijve, en we drukken het dus, ook tot vermaak van onze lezers, hier even over: Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw, Met eerbiedigen schroom verzoekt on- dergeteekende, als voorzitter van het hoofdbestuur der Evangelische Maat schappij, ter wille van den spoed in deze voöi de onafhankelijkheid van Nederland zoo belangrijke aangelegenheid langs an ders zoo ongebruikelijken weg, in zake Ne- derland's tijdelijk gezantschap bij den Paus, de aandacht van uwe Majesteit voor een duidelijke stem uit Rome, gedag- teekend van 25 Juni jl. ,,Een ding staat vast", schrijft de correspondent der ^Ni/euwe Rotterd.: Couran^' (Avondbltid B. van van 10 Juli jl.) en hij licht deze meening toe: ,,de paus heeft zich als vre desapostel voor langen tijd absoluut ge compromitteerd. Dit wordt algemeen be seft en met reden. Zoo nu toch een Neder- landsch gezant bij het Vaticaan in Rome zijn intrede doet, vrees ik, dat het wan trouwen in Nederland's houding zal toe nemen."* Vorenstaande woorden klimkepT als een waarschuwende stem, als een raadgeving tot uitstel, meesten eerbied, alsnog Hare aandacht hieraan te willen schenken. De Voorzitter voornoemd, P. TIDEMAN. Het is inderdaad een gewichtig docu ment, dat wij hier reproduceeren. Dat echter deze dépêche niet verhinderd heeft, dat Hare Majesteit het onzalige be sluit om een gezant bij dien gecompromit- teerdèn paus (met een kleine p) te benoe men, toch heeft geteekend, is slechts op ééne manier te verklaren, en we wil len den heer Tideman dat, tot zijn troost, nu even vertellen. Sinds jaren is nl. aan het Hof de „Nieu we Rott. Ct.", wegens hare vaak porno grafische bijdragen, door H. M. Majesteit de Koningin-zelve uitgebannen: het is in dertijd openlijk medegedeeld dat de Ko ningin alle abonnementen, die voor het Hof op deze courant liepen, heeft laten opzeggen, en dat H. M. het Rotterdam- sche liberale blad niet in haar huis wilde hebben. Nu is het toch wel een beetje mal, dat de heer Tideman aan Hare Majesteit te legrafisch verzoekt om een artikeltje te lezen in een krant, waarop H. M. niet is geabonneerd. Dat is het natuurlijk on willekeurig verzuim van den heer Ti deman, waardoor het vaderland werke lijk in gevaar is gekomen. De heer Tideman had beter gedaan, om zijn eigen exemplaar van de „N. Rott. met een blauwe streep om het desbetref fende artikel, even op te sturen, dan had Hare Majesteit het zeker onder de oogen gehad en er is natuurlijk geen twij fel aan, of onze Vorstin, zoodra ze maai de gezaghebbende meening van den on bekenden meneer te Rome, die in de li berale „Nieuwe Rott." zijn wijsheid lucht te, onder de oogen had gekregen, zou di rect hare ministers en verantwoordelijke raadsleden aan de deur hebben gezet!.... Jammer dus, eeuwig jammer, dat het telegram uit Bloemendaul alléén kwam, en dat Hare Majesteit de „Nieuwe Rott." niet bij de hand had... Zoo ziet men, dat de wereldgebeurtenis sen dikwijls afhangen van een klein toe val, en dat de heer Tideman, als hij de copy van zijn belangwekkende dépêche weer eens onder de oogen krijgt, rouw moedig op zijn borst moet kloppen en zeg gen: „wat hamer, dat ik dat- nu nog heb vergeten!" Land en Tuinbouw. Hoe verhoogt de kaasmaker de kan9 geregeld een best product te bereiken? II. De. zuivelbereiders op de boerderij zijn dikwijls te vasthoudend aan het soort ge reedschap en maken zich het goede nieu we, dat de nijverheid voortbrengt, niet ten nutte. De voordeden van het naadlooze melkgereedschap in den vorm van melk bussen met deksels, melkemmers en melk- teems zijn toch onmiskenbaar. Onder de laatstgenoemde komt mij de .Universeel" zeer geschikt voor. De zeefbodem kan er gemakkelijk uitgenomen en z|>o noodigj door een nieuwen vervangen worden. Ook heeft zij boven de gewone het voordeel, dat de kracht van de vallende melk door een eveneens uitneembare zeefdeksel ge broken wordt. Zonder de losse deelen be staat zij uit een naaldloozen trechter, dus zeer gemakkelijk te reinigen. Schuine, naadlooze melkemmers ''vol doen uitstekend. De fabrikanten letten naar mijne meening te weinig op den rechtmatigen eisch, dat ook het hengsel en de ooren gemakkelijk zuiver te houden zijn. De vraag van de koopers naar goedkoop gereedschap, voortkomende uit een ver keerd begrepene zuinigheid, welke hun bij slot van rekening duur te staan komt, maakt, dat er veel onsoliede waar wordt aangeboden. Het tinlaagje, dat het ijzer bedekt, moet het gereedschap tegen het roesten, dus tegen het onbruikbaar wor- dene beschutten. Wie er het geld niet voor wil geven, kan ook niet eischen, dat het tinlaagje voldoende dik is en laat zich bij den aankoop verblinden door den schijn van het nieuwe. De doorhaler of kliener is vaak een oor zaak van besmetting der melk. De houten handvatten met de koperen bandjes vor men het zwakke punt. Ze gaan op den duur loszitten. Al jaren geleden zei een flinke kaasboer tegen mij: „als ik een nieuwen doorhaler koop, sla ik die klosjes er direct af." Menigmaal heb ik op boer derijen zijn raad opgevolgd en ze van den doorhaler verwijderd en dan schrokken de lui van de vieze rommel, die zich daaron der langzamerhand had opgehoopt. De ko perslagers kunnen dat gebrek van het werktuig heel goed ontgaan. De boeren begaan dikwijls de fout, een versleten doorhaler (of ander gereedschap) altijd maar weer gerepareerd te willen hebben, in plaats van eens een nieuwen aan te schaffen. Indien zijn bestemming dit toelaat, geef ik de voorkeur aan metalen, boven houten gereedschap, omdat de oppervlakte glad der en dus beter te reinigen is. Om ook* aan het hout die gladheid en ondoordring baarheid voor vocht te geven, worden melkemmers, melk- en weivaten en de kaastobbe geverfd. Behalve wat de tobbe betreft, is daartegen geen bezwaar, indien het hout en de verf goed zijn. Maar men moet een emmer of vat niet laten verven omdat het hout slecht is geworden. De verf gaat bladderen en laat los en goede reini ging is onmogelijk. Zelfs worden slechte rotte plekjes wel eens opgevuld met stop verf en daarna overgeverfd; dat kan na tuurlijk niet goed zijn. Verfdeeltjes, noch stopverfdeeltjes mogen in de melk kunnen geraken, omdat daardoor het gebrek „blauw" veroorzaakt wordt. Houten melkemmers zijn vaak slecht bij de nagels, die de ooren aan een paar dui gen bevestigen; door het gewicht der melk worden deze dan naar binnen getrokken. v.,mu..,uix wnociii, Jvcrn ar - 1 iCIig~geieUKIi 'i. de praktijk gewaarschuwd tegen het uit gieten van de melk in de kaastobbe over de oornagels heen, omdat men dan ge vaar liep knijpers te krijgen. Ip die plaat sen zijn oude, houten melkemmers dik wijls vervuild en derhalve kan de melk, wanneer zij daarover spoelt, besmet wor den met bacteriën, welke dergelijke kaas gebreken veroorzaken. Bij het vervoer der melk gebruikt men wel drijvers of schommelaars om het spat ten te voorkomen. Deze moeten uit één stuk hout bestaan. De ronde opening in het midden moet. niet te klein zijn met het oog op de reiniging. Wanneer een drijver door een vakman of door den boer zeiven uit plankjes aamóéngetimmerd is met een paar dwarslatten er over' heen, is er veel kans, dat hij nog in vervuilden toestand in gebruik is. In het algemeen kan men zeggen, dat getimmerd en gekramd houten gereedschap voor de melk niet deugt. Het moet uit één stuk bestaan of gekuipt zijn. Er zijn verschillende soorten kaaslobben in gebruik. Een kaastobbe, enkel uit een metalen kuip bestaande acht ik niet doel matig, met het oog op de afkoeling aan den wand gedurende de stremming der melk en de bewerking van den wrongel. Op boerderijen wordt immers dikwijls in een omgeving gekaasd, waar een ongelijk matige, dikwijls veel te lage temperatuur heerscht". De melk bij den wand stremt in zoo'n geval bij lageren warmtegraad dan in het midden der tobbe en er wordt niet voldaan aan de gewichtige voorwaar de voor het maken van goede kaas: alle wrongeldeeltjes moeten een gelijke behan deling hebben. De kaastobbe moet van hout zijn, of althans een bekleeding van hout hebben. Een goede bouten deksel is onmisbaay. Wanneer men de melk gedu rende de stremming niet dicht dekt, loopt men kans drijf wrongel te krijgen, omdat het bovenste afgekoelde, tevens vettere laagje minder vast is gestremd. Een met blik of zink beslagen tobbe, kan een lekje in bet beslag hebben zonder cla'. men het opmerkt. Tusschen het metaal en het hout vormt zich dan een stinkende massa, uit bedorven melk- en wrongelres- ten bestaande. Bij de bereiding der kaas wordt er op den wand een druk uitgeoefend en dan wordt er onmerkbaar wat van die stoffen naar buiten geperst. Ik heb eens duidelijk het bewijs gezien, dat besmetting van de melk met zulke bedorven melkres- ten bet gebrek knijpers kan doen ontstaan. Op de boerderij, waar die kwaal zich voor deed, was er een lekje in het beslag dei- tobbe. en toen dit hersteld was, waren de kazen direct weer goed; overigens was er geen enkele wijziging in het bedrijf aan gebracht. Het is dus voorzichtig, om in het hout van den bodem eener beslagen tobbe een paar gaatjes te boren, welke een opening in het besla# aan het licht brengen. Dr. L. T. C. SCHEY, Rijkszuivelconsulent voor N.-Holland. (Wordt yervolgd.) SPORT. VOETBAL. Zilveren Voetbal-wedstrijden. Het staat thans vast, dat de Zilveren Voetbal wedstrijden 12 en 19 September a.s. op het terrein van Sparta aan de Prinsenlaan te Rotterdam gehouden zullen worden. Op 19 September zal, in verband met het feit, dat dan de gewone competitie van den Nedcrlandschen voetbalbond weer een aan vang neemt, alleen de eindstrijd gespeeld kunnen worden. De Zilveren Voetbal-com missie heeft slechts toestemming gekregen van den N. V. B. dat twee vereenigingen op dien dag voor de Zilveren Voetbal-wed strijden mogen uitkomen. De inschrijving zal tot Maandag 23 Augus tus geopend zijn. De noodcompetitie van het afgeloopen jaar zal beschouwd worden als de gewone competitie, zoodat aan de wedstrijden deel nemen de kampioenen van de westelijke eerste en tweede klas van de verschillende afdeelingen, de kampioen van de reserve eerste klas en de winner van den voetbal beker. WATERSPORT. Naar wij vernemen heel't Prins Hendrik het beschermheerschap aanvaard over het Congres voor Watersport, dat in het najaar zal worden gehouden. CRICKET. Morgen worden gespeeld. lste klas. HilversumRood en Wit. Hermes's-Gr. C. C. 2de klas. AjaxHermes II. V. O. C.—II. B. S. R. en W. IIHaarlem. V. R A. Ila—V.V.V. AlbionV. R. A. lib. Ingezonden stukken. Duisternis te Rcelofarendsveen. M. d. R. 't Was bar, Zondagavond), zoo duister als heit was, eui dat gebeurt herhaald ©- iijk 'tiegeiinwooa'diig. Er heers ebt in onze gemeente namelijk neg een zeer zonderlinge gewoonte, en wel om in de maanden Juni en Juli des a/vonds den weg niet te veiOLcliiten. Deze maatregel dateert nog uiit den reeds jaren vervlogen petroleunvtijd on had toen wegens de laat invaMiende duis ternis en daaropvolgende korte nacht nog e enigszins reden waai bestaan. De lan taarnopsteker zou toen na alle lampen te hebben omitsitoken, vrijwel mot heit uit doen daarvan weder kunnen beginnen. Thans echter bezitten, wij eene moderne electrische verlichting, en. baadt de geheeóe lengte van onzen dijk, door een eenvou dige draai aan het contact in een zee van licht. Volstrekt oomo o big en dwaas is het dus veilen des avonds uien in het donker to laten rondwaren. Nielt wiaar, men verlicht een weg toch xi-ict, October, Januari of Apriil is, doch wey omdat de duisternis zulks vordert. Men bedenke toch ook, dat we tegen woordig een nachttrein hebben en het een ieder nlot gegeven is goed in halfduister te zien. Laat ons daarom, Vroede Vaderen der Gemeente, eens met deze middeleeuwsche gewoonte breiken, en licht maken, a 1 6 zulks ai o o d ii g is. U vriendelijk dankzeggend voor de ver leende plaatsruimte, Hoogachtend, Een Veender. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Gerarda Cornelia, d. va J. Kuipers en P. Akerboom. Cecilia, d. van J. Bosman en E. Burma. Albertus Jacobus, z. van S. Strijk en A. Hoogen- boorn. Getrouwd: A. C. van Grieken 27 j. en A. C. Pening de Vries 29 j. Overleden: P. J. Iloogenboom 6 j. BODEGRAVEN. Ondertrouwd: G. de Ruijter 28 j. en A. C. Schoo 24 j. Z. Hendriks 29 j. en G. Voorn 20 j. M. van der Panne 20 j. en J. van de Hce 22 j. Overleden: H. van Dommelen, wed. van D. van Randeraat, 69 j. HAZERSWOUDE. Geboren: Teuntje, d. van A. Kersse- boom en C. Noordervliet. Een als leven loos aangegeven d. van A. P. van Amster dam en Th. Meyer. NIEUWKOOP. Geboren: Cornells, z. v. W. Blijie- venen M. J. de Pater. Ondertrouwd: A. Burggraaf, 36 j te Woerden en E. v. Wijngaarden 52 j Overleden: (tc Amsterdam) Nico- laas A. Duikersloot, 8 mnd. NIEUWVEEN. Geboren: Theodorus Carolus, z. van J. M. Speet en Th. Boereboom. Anto- nius Leonardus, z. van G. de Kuijer en J. Hoogervorst. Dirk Leendert, z. van C Riet velt en A. de Bock. NOORDWIJK. Geboren: Marie, d. van J. Tissing en M. Dekker. Franciscus Adrianus, z. van W. Steenvoofden eii C. Glissenaar. SASSENHÊIM. Geboren: Johanna, d. van G. Buur man en N. van den Bos. Geertruida Maria Catharina, d. van S. Stutvoet en M. C. Boon. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Cornelia B., d. van J. Heemskerk en B. Schouten. ITermina M. A., cl. van K. v. dl Bosch en Z. Freijée.' Antonius C., z. van J. W. van Parcra en M. van Wensen. Ondertrouwd: J. van Veen 28 j. en C. Broekhof 21 j. Stoomvaartberichten. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. GROTIUS thuisreis, is 15 Juli Dover gepase. RADJA thuisreis, is 16 Juli Lizard gepass. RONDO uitreis, arriveerde 16 Juli te Yloilo. ROTTERDAMSOHE LLOYD. BENGALEN uitreis, arriveerde 15 Juli te Bizerta. MALANG, van Norfolk naar Rot terdam, is 15 Juli bij Deal geankerd. MEDAN uitreis, is 15 Juli Perim gepass. TABANAN uitreis, vertrok 15 Juli van Suez. TAMBORA thuisreis, vertrok 14 Juli van Perim. HOLLAND-AMERIKA LIJN. MAARTENSDIJK vertrok 16 Juli van Rotterdam naar New-Orleans. POLYNESIA, van Rotterdam naar Buenos Ayres, pass. 15 Juli Dungeness. ROTTERDAM vertrok IÉ Juli van New-York naar Rotterdam. WES* TERDIJK arriveerde 13 Juli van Delaware te Norfolk. ZAANDIJK, van Rotterdam naar Savannah, arriv. 15 Juli te Port Tampa. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND- uitreis, arriveerde 15' Jul te Bahia. FRISIA thuisreis, passeerde 14 Juli Teneriffe. ZAANLAND thuisreis, pass. 15 Juli Bevezier. KON. WEST-IND. MAILDIENST. FAUNA vertrok 16 Juli van Amsterdam naar West-lndië. PRINS WILLEM V thuis reis, passeerde 15 Juli Prawlepoint. Schaakrubriek. Oplossing van Probleem 236 is: Db2. Goede apLo&singem ontvangen van: A. van Hameren, Veur; Q. Doeewijk, Zoeiter- woude; H. R. J. Heemskerk, Roe.lo fare mis- veem; R. Paulides, Led den; Schaakluat tie Z.; J. Berk. Katwijk aam Zee; H. v. d„ Poel, Zoeterwoude H. R. Correspondent! e. R. P. te L. Uw eindspel is meveaiop. losbaar door Pe6 en vertoont meer eef; eindstelling, dan eindspel, omdat het voot do hand ligt dat Zwart aö: spelen moei. Probleem 239 van A. BERK te Zoeïerwoutf: (Maasbode). ZWART. 1 M tel wé i i MM k I 6 $5 ÉIS a te i HP A MM 1 Stand der stukken: Wit: KaG, Tgl, Th'6, L©3, Pcl4, ptonnee: f3, 1Ï2, h5. Zwart; Kh4, Lfo, Lf6, Phl, pionnen a7t e4, e6, e7, h3. Mat in twee zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 31 Juli, onder motto „Schaak", aan het Bureau van de „Leidsche Courant", Leiden. Marktberichten. ALKMAAR, 16 Juli. Kaas. Aange voerd 300 stapels, wegende 235,000 kilo. Prijs voor kleine fabricks- f 54,commissie f49,50, middelbare- fboeren- f53,50; commissie boerenkaas f51,middelbare f51,.Handel goed. LEEUWARDEN, 16 Juli. Vee. Ter markt zijn heden aangevoerd: 285 stieren f80340, ossen, f00296 vette koeien f210—350, per Va K. G. 4247 ct., 922 melk- en kalf- koeien f 180300, 65 pinken f 6095, 94 vette kalveren f 5270, p. '7z K. G. 4550 ct., 226 graskalveren f3545, 86 nuchtere dito f 10 a 16, 1002 vette schapen f 29—48," 400 weideschapen f1825, 91 lammeren f 14 a 20, 196 vette varkens f 91—1C0, per V2 K.G. 4243 ct., 145 magere varkens f4043, 755 vette biggen f6692, idem voor de L011- densche markt per 1/2 KXL 4041 ct., 331 kleine biggen f813. Totaal aangevoerd 4894 stuks vee. LOOSDUINEN, 15 Juli. Groenten. I11 dc heden gehouden veilingen zijn betaald voor: Eng. kaskomkoininers le soort f 7.107.20, 2e soort f2.40—2.90, 3c soort f 0.20—0.40 p. 100 stuks; salade le soort fl.001.30, 2e soort fO.OO0.00 per 100 krop; peen le s. f5.20, 6.00, 2e s. f0.00—0.00; radijs f0.0.— prei f 0.00 0.00; selderij 1*0.60—0.70; rabarber f 1.40-2.00; raapstelen fO.OO 0.00, alles 100 bos. kroten f0.0.per ben; spinazie f0.16— 0.25; stool'sla f 0.00—0.0; komkommers!ek f0.020.12 per mand. peterselie f0.60—0.70 per 100 bos, postelein l'0.22f—0.oS per mand; Rijen Komkommers 1c soort f4.60—5.70, 2e s f 1.102.10, 8e s. f 0.30 0.90. Gele komkom mers le s. f 4.10-5.10 2e f1.60-2.90 p. lÜOst. Zuring 10.080.09Bloemkool les. f11,00 -19,00, 2cs. 2.307.80 p. 100. tomaten les. fl 7.00-21.70 2e soort f 1114.00, 3c soort f 510.00 per 50 K.G. Roodc kool f8.70—13 p 100 stuks, Andijvie f0.702.70 per 100 struik, Perziken le soort flO.00—16,2c f3.20—8.00 per 100 st Erwten 1*0.70—1.20 per mand, Peulen f0.55—l.no, Boonenstck f0.850.90, Groote booncn 10.13 0.22, alles per mand, Prinsesseboonen f 1.20 1.90 per 0000 stuks. Snijboonen 1'3.201.00 per 1000 stuks. Aanvoer: krop salade, 67,823 kom kommers, ben spinazie,bos peen, 15,080 Bloemkoolen, 1912 pond tomaten. Handel flauw, de markt zeer gedrukt. ZWOLLE, 16 Juli. Boter. Aangevoerd 700/8 110/16 v. en 1040 stukken, weg. samen 15620 kg. prijs 1/S vat f80—3272, Pei' kS- f 1 -55 a 1.65. Yee. Aangevoerd 704 Runderen, w'aftrvai op de stallen 100, ISO Kalveren,239schapen. 60 varkens, 1080 biggen. Neurende en versch'gekalfde koeien en j vaarzen met goeden handel. In vet vee was de handel redelijk, in stieren en kalveren minder. Schapen duur. Men besteedde voor het vee per Kg. runde ren f 0.90—1,00, kalveren f0.901,10, varkens l'0jS4.—0,90; scliapenf 16—38,p. stuk.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2