Tweede Blad. BINNENLAND. eg JAARGANG No. 1753 ®e £cidócli^Sou^amt Zaterdag 17 Juli ISI5. De democratie in Japan. Nu in den laatsten tijd steeds meer ge sproken wordt van he,t gele gevaar,waar om Ier men verstaart, het streven van Ja pan naair de heigencmie over den Groo- ten Oceaan en invloed op de wereldpoli tiek, lijkt lieit ons niet ondienstig iets van dilt Oostersche vo!k te vertellen. Van te meer bdang is d:»t omdat Japan de laart- ste jaren ook voor onze Indische koloniën ietwat bedenkelijke kolonia e nrigfcngen blijkt te bezitten. Volgens dr. Kuyper be- hoorem de Xapanneezen tot de meest on rustige volkeren der wereld, die omgaan met grootsohe ideeën van uitbreiding, en van hun rijk het grootste eilandenrijk van Jieel Azië willen inaken. De eerste stap hiertoe is reeds gedaan door de inbezit neming van Formosa, en hoe de Philip- pimo's tijdens hun opstand gesteund zijn, niet door die Jaflanaclie regeering maar door de Japanseho maat/schappijen en leveranciers, is uit de dagbladen genoeg zaam gebleken. We zullen echter in dat artikel de geheele positie van deze woefuge A Maten tegenover het builteni\arüd laten rusten en alleen iets vertellen van de Ivnnsnlandsche toestanden, 'welke wij wil len toetsen aan Westersche opvattingen cIl wel iin verband met de ontwakende democratie in heit land der theetuinen, vulkanen en Geisha's, ofschoon wij niat gaarne zouden wenschen, dart. deze Ja pan sche dames, die 6n beschaving, onit- i\v.ikke'.ing, fijne vormen en gracieuze ver schijning wellicht onze Hollandsche bur germeisjes overtreffen, en de zedelijke norma, die deze Geisha's voor zich .zeiven- en haar ouders voor haar, aanvaarden, bij onze Hollandsche burgermeisjes, in gang zouden vinden. Het Oostersoh keizerrijk, dat, herleefd, ui:, den burgeroorlog te voorschijn geko men, zich in 25 jaren als 't ware van een aniddelreeuwscihen tot een bedemdaag- schen staat heeft weten te hervormen, ge voelt zich jong en krachtig en verkiest niet langer door het westen alts mindere te woirden aangezien. Reeds in 1889 ondervonden wij dit aan ven lijve toen onze regeering op aandrang van de Japanse he regeering genoodzaakt was een wetsontwerp in te dienen tot wij ziging van artikel 109 van het Reglement op het beleid der- Regeering van Neder- •Jamdsch-Imdië, bedoelende het maken van uitzonderingsbepalingen 4en gunste van de Japanneezen. En onze toenmalige re- geeriing motiveerde dit onrt.we.rp met te zeggen, dat de Japanneezen zóó beschaafd en zóó ontwikkeld zijn, dat zij deswege verdienen met Europeanen geheel op één Uij/n gesteld te worden. En reeds vroeger had men, op grond, dat de wetboeken in Japan geschoeid zijn op dezelfde I-eest als onze wetboeken in Europa, onzé consulaire rechtspraak in dat land on moecen heffen, omdat,er nu niets sma delijks of ongelegens meer in kon zijn, dat Nederlanders, die in Japan woonden, aan d'e Japamsehe rechtspraak onderwor pen waren. Reeds lang voordat men er ten onzent aan dacht, had Japan al den leerplichtwet ingevoerd. Maar bij dit alles kon men zich een bepaalde demo cratische richting in een land, waar de Mikado nog steeds als een soort godheid wordt vereerd, niet indenken, en de be handeling van verschillende Jregrootrngen ln de volksvertegenwoordiging, van het marine-schandaal eendgen tijd voor het uitbreken van den grooten Europeeschen oorlog, en naar aanleiding van het ver moorden van Japanners in China de be toogingen in Tokio, deden ongetwijfeld een vreemd geluid hooren in de buitenwereld. Eiri zeker heeft menigeen rich toen de vraag gesteld: zijn die vooksbewegingen en bei oo gingen uitingen van democratie, van een volkswil, welke rich doet gelden? Voor d-e beantwoording dtenen verschil lende factoren bijgebracht te worden. De. Japansche regeeni.ngsvorm is de ge wone Wcstersch-oonstiitutionjeeie. De volks vertegenwoordiging werkt er ongeveer geliik onze Tweede Kamer, het Hooger- huis gelijk onze Eerste, met dat verschil, dat de Senaat in Jap,am ook het recht van initiatief heeft. Zij kan zelf wetsvoorstel len indienen en een door de vo'ksverte- genwoordiging aangenomen wet nader amendeeren. Zooals men weet heeft bij ons de Eerste Kamer niet het recht van amendement. De Mikado of Keizer is verplacht zich aan de Grondwet des lands te houden, maar is echter nog wel om-geven door de traditioneel oude glorie, welke evenwel ge lijkgesteld mag worden met liet goud, dat de vorstentronen saert. Zoo eirgens, dan is toch wel in Japan de monarchale regee- aimgsvoim van o-uds af hecht gegrondvest. Het keizerrijk zou volgens de Japan-schg leer in heit jaar 660 vóór Christus' ge boorte gesticht zijn. In 1868 werd de machit van de in plaats der vorsten regee- rende sjohoens door den keizer gebroken, waardoor hij zich onafhankelijk maakte van die adelsheerschappij en tevens zijn residentie verplaatste van Kioto naar Tokio, ithans de hoofdstad des lands met biin-a 2 miillioen inwoners, ge-legen op het eiland Hondo. Zonder weerga iis de wij ziging in begrippen en toestanden die daarop v-olgde. Stands-privii'egiën bestaan bijna niet meer. Het land kreeg, zooals wij boven reeds zeiden, een parlementaire regeeringsvormgoede rechtspraak, alge meen-en dienstplicht, achtjarigen school plicht, drie universiteiten enz. In 1889 trad de Grondwet i-n werking met verantwoordelijke ministers en een ven tegenwoordiging des volks, zij het dan met een strikt oligarchisch Hoogeihuis. Dat ondertusschen een vrij uitgebreid kiesrecht er voor zorgde, dart. wertkelijk in de Kamer een beeld van het wezen en streven van het volk gegeven wordt, staat vast en, ds ook den laatsten, tijd wel dui delijk gebleken. Nederland en de Oorlog. Nadere uitbreiding van den landstorm. De Commissie van Rapporteurs deelt aan de Kamer mede, dat zij het na ken nisneming van de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag wenschelijk ge vonden heeft op grond van de bepaling van art. 32 van het Reglement van Orde in mondeling overjeg te treden met de Regeering. Dat overleg, waarvoor de mi nister van Oorlog zich bereidwillig be schikbaar stelde, had plaats op Woensdag 14 Juli. Ten aanzien van verschillende onderwerpen, in de gewisselde stukken behandel, heeft de minister nadere in lichtingen aan de Commissie verstrekt. Voorts heeft Zijne Excellentie de bedoeling van het wetsontwerp nog nader ver klaard en toegelicht. De Commissie heeft er bij den Minister op aangedrongen in het wetsontwerp, door wijziging hetzij van de considerans, hetzij van artikel 1, duidelijk te doen uitkomen, dat het wets ontwerp een beperkte strekking heeft, n.l. aan de Regeering de gelegenheid te geven de onder de wapenen staande land weermannen door jongere landstormplich- tigen te vervangen. Ook heeft de Commis sie als haar meening te kénnen gegeven, dat door wijziging van art. 1 de tegen strijdigheid ware op te heffen, die bleef dat artikel ongewijzigd zou bestaan tus- schen dat artikel en de overgangsbepaling der Landstormwet. De Minister, die over weging van deze denkbeelden toezegde, heeft sedert verklaard, dat hij bij nader inzien daartoe geen aanleiding hqeft kun nen vinden; het overleg heeft dus, tot leed wezen der Commissie, tot geen stellige uit komsten geleid. De Commissie is van oordeel, dat door de gewisselde stukken en de mededeeling van het bovenstaande de mondelinge be- handling van het wetsontwerp voldoende is voorbereid. In aansluiting aan bovenstaande mede deeling lieeft nu de Commissie van Rap porteurs de volgende amendementen voorgesteld: De considerans van het wetsontwerp te lezen als volgt: ,,Alzoo Wij in overweging genomen heb ben, dat, teneinde de onder de wapenen staande landweermannen met verlof te kunnen laten gaan, uitbreiding van den landstorm noodig is en van alle land- stormplichtigen gewapende dienst moet kunnen worden gevorderd." De eerste drie woorden van het eerste lid van artikel 1 te vervangen door de volgende: „Met afwijking van het bepaalde in de overgangsbepaling der Landstormwet kan door Ons". De Landstormwet. Aan den Minisier van Oorlog is het vol gende adres gezonden: Geeft met eerbied te kennen: de Federatie der vijf Diocesane R. K. Volks bonden en Werkliedenorganisaties in Neder land, dat zij met groote bezorgdheid hebben ken nis genomen van het door Uwe Excellentie ingediende wetsontwerp tot nadere uitbreiding van de landstormwet, daar door dit ontwerp, als het zal zijn aangenomen, zeer zeker op nieuw aan ons volk zware lasten zullen wor den opgelegd, en het gevaar niet denkbeeldig is, dat het toch al zoozeer ontwrichte econo mische leven in nog erger mate zal worden bedreigd overtuigd daarvan als wij zijn, wenschen adressanten zich, als sociale en buiten alle politiek staande organisaties, niet uit te spreken over het al of niet wenschelijke of het noodzakelijke van de aanneming dezer wet, gaarne de verantwoording daarvoor overlatend aan de regeering en ae volksver tegenwoordiging doch wel wenschen zij Uwe Excellentie nu reeds met den meest Krachtigen aandrang cfèzer wet, met de economische en fïnancïeele belangen der betrokkenen zóódanig rekening te willen houden, dat zij daarvan de minst nadeelige gevolgen ondervinden, door n.l. do onvermijdelijke oefeningen zóódanig te regelen dat hun gewone werkkring daarvan geen stoornis ondervindt, ofwel, wanneer zulks onmogelijk mocht blijken en de oefenplicht noodzakelijk werkverzuim ten gevolge zal moeten hebben, dit dan tot het uiterst mo gelijke minimum te beperken en de betrok kenen of hunne gezinnen daarvoor voldoende schadeloosstelling te willen verleenen, opdat het hierboven bedoelde gevaar voor nog grooter ontwrichting van ons economische leven moge blijken geen werkelijkheid te zijn geworden. 'tWelk doende Namens de Federatie voornoemd J. W. SMIT, Voorzitter. B. J. GROBBEN, Secretaris. Kon. Nat. Steuncomité 1914. De 45e lijst van ingekomen bijdragen van 20 t/m. 26 Juni 1915 ten bate van het Kon. Nationaal Steuncomité 1914, bedraagt f 3595.77, makende met het totaal der vo rige lijsten ad f 226,571.23 een totaal aan ontvangen bijdragen en toezeggingen van f 226,935,700. Uit Stad en Omgeving. STEUNCOMITÉ XXI Het Steuncomité OoriOgatoestand 1911 schrijft oms: I-Iet zal voor menigeen vreemd klinken^ dat door ons comité ook nog visscbecs en wel boofdaaikelijk 11 aringviaschere ondersteund zijn. Maai* elk jaar gaat een grooter of kleiner aantal losse werk*loden u-it oncze geaneunito op de lvatvvijksohe vloot ter haringvangst mee uit. Tom in Augustus d'e loggers om liet mijnengevaar huiswaarts moesten keeren, kwam dat deel der Leidsche werklieden naar huis. Zij klopten, door den oorlogstoestand ge troffen, bij het comité aan, om hulp. Ook anderen, die zich 's zomers met visschen en 's winters met meititenbreien bezig hou den, vroegen om steun. Zoodoende zijn er een 12-tal van hen, die tot het vissohers- vak kunnen gerekend worden, geholpen. Daaronder was 1 dienstplichtige. Van de ze vilsschersliciden kwamen er 6 in Augus tus, terwijl, de anderen na October een voor een kwamen opzetten, de laatste nog in April. Zij zijn niet al den tijd gesteund, want in September vielen er reeds 2 af, in November 1, in Januari 3 en d,e'andeaeai één. voor één in de volgende maanden. Op 1 Mcii ontving nog eón hunner een bij drage. Van de genoemde mannen ontving één alleen een oten^fkaart met een huurbou, de anderen ontvingen geldelijke uitkee- ring, gezamenlijk ongeveer f 180. wat door elkaar voor e'tk gezin op f0.45 per week komt. Ook onder de Landarbe'dei-s ontstond door den oortegstoe.rtand ©enige werke- 'ooaheid. In Augustus toch kwamen er reeds 3 om hu p, in October an Januari eveneens telkens 3, terwijl in November de o-enige dienstplichtige onder deze 10 arbeiders zich aanmeldde. In het voorjaar kwam het weirk ui:t en kondon ze dus ook worden afgevoerd. Zoo gingen er in Fe bruari 2. Maar.t 3, April 3 en in 't begin van Mai nog 1, zoo dat op 1 Mei geen hun- nier meer gesteund werd. Aan deze rnen- sohen zijn ar 2 ebenskaarten uillgerailkit en is een bedrag van ongeveer f 570 uitge keerd, wat er op wijst, dat geen wei'kloo- zemfonds bij hen lot ondergrctnid van den steun van liet comiité diende. Per gezin berekend, komt de geldelijk© uitkeering, door elkaar genomen, op ruim f 1.50 per ue o.-aiueeniig, aie we in aeze en voorgaande artikelen beschreven, zijn ook nog een groep Kooplieden gerekend, die we losse kooplieden zouden kunnen noe men, omdat hun handel niet het stabile karakter draagt van dat der gewone han delaars. Men ziet er onder een koopman in puin, in oud-ijzer, in brandhout, in kip pen, een petroleumverkooper, een koop vrouw in eieren, enz. Deze kooplieden zijn onderscheiden van die der A.-afdeeling, omdat hun handel hun een redelijk bestaan geeft. Zestien hunner, waaronder 3 dienst plichtigen, zijn gesteund, waarvan 3 alleen met een etenskaart. Het grootste aantal kwam in November, alleen voor deze maand 6, in de drie voorgaande maanden door 5 voorafgegaan en in December door 4 ge volgd, terwijl er in Februari nog 1 nako mer was. De afvoeringen konden eerst ge schieden, toen de handel eenige levendig heid vertoonde, wat niet eer plaats greep, dan nadat de algemeene toestand eenige opleving te zien gaf. Was er al in Decem ber 1 afgevoerd, in Maart begon pas de be doelde afvoering, met 5 tegelijk. Deze werd doorgezet met 3 in April en 2 in 't begin van Mei. Op 1 Mei ontvingen nog 2 hunner steun. Onder deze groep zijn 6 etenskaarten uitgereikt en hebben er drie niet anders dan zoo'n kaart gehad. De overigen heb ben, proportioneel genomen, een vrij zwa- ren druk op de financiën van hot Comité uitgeoefend. Immers nan hen is tot 1 Mei gerekend, ruim f700 uitgekeerd, wat op gemiddeld f 1.50 per gezin per week neer komt. Van eenige voorziening uit een <>f ander fonds was natuurlijk bij deze mon- schen geen sproke. WASSENAAR» Gemeenteraad. Vergadering van gisteren. Aanwezig alle leden. Voorzitter Jhr. Storm van s-Graven- sa-nde, burgemeester. De notuten der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. I>? Voorzitter deelt mode, dat in gekomen zijn missives van tied. Staten, vfCke voor kennisgeving aangenomen worden. De commissie tot nazien der geloofs brieven der gekozen raad steden adviseert tot toelating, waartoe bestelen wordt. Aangenomen, wordt hot worstel van R. on \Y. en de gas-oommissóe om deel to ni-tmen voor eon aandeel iï f 100 in do Koten, (nescirve Maatschappij. Goedgekeurd wordit de begroot ing ge zondheidscommissie 1916. Aangenomen wordt een voorstel van 13. en W. om bij hert, rijk aan te vragen, f 6000 als voorschot aan de vereeniging voor woningbouw, .tot hert bouwen van wonin gen. De f 6000 zijn noodig, omdn't gebleken as, dat door de bui'!ongewone tijdsomstan digheden het aangenomen bedrag niet vo'doende is. De huur van de woningen zal nu ook 'ais verhoogd wonden. Aam do orde komt het voorsta' van B. en W. om terug te komen op het besluit in de vorige vergadering, waarbij het ma ximum aantal drank vergun mi ngen van 250 op 350 menschen gebracht wend en zulks Ln verband mcit een opmerking van den inspecteur van d© drankwet, omdat bij de aanwas der bevolking de maatregel van te verstrekkenden aard is. B. en NV. stellen nu voor den midden weg te hooiden en liet aantal op 300 te brengen. De Voorzitter j.s van meenimg, dat het beste is dit voorstel an.n te nemen, daar anders van de geheele zaak wel eens mtets ka.n komen. De heer Kuiper ondersteunt dit voorstel. De heeren v. IIulstenMansfeld witQen het oudje besluit gehandhaafd zien. Het voorstel van B. en W. wordit aan genomen met 74 stemmen, diie van tlo heeren Mansfeld, Joe herns, v. Ilufist en v. Da mama. Tot k lokken luider en klokopwinder wordt benoemd W. C. v. d. Huliat opi een salaris van f 50 en tot schoolsohoonhoud- siter de vrouw van den havenmeester Vis ser, op een salaris van f 200, ingaande 1 October. B. em W. stellen voor op korten termijn een geidleening aam te gaan groot f 10,000, ter voorziening in kasgeïd, tegen een ren te van 4 Het voorstel wordt aangenomen. Aangenomen wordt een voorstel vrun B. en W. om een geldleeniimg aan te gaan itegem etm rente van. 5 en tegen een koers van ten hoogste. 99, gnoort f 8820, te opende over 27 jaar. Dit bedrag is noo dig voor de oven van d,e gacfabriek. Aan de firma Wilson wordt opgedragen den aamleg van eein gasbuis naar de nieuwe school voor don prijs van, f 612. Ou den weg zullen twee tamtaanrnpaleai geplaatst worden. Vervolgens doet de Voorzitter eenige mededeeiingem. omtrent Inert plam Wijkgebouw. Het geld dat opgehaald is bedraagt met rente ongeveer f 9000. Hot plan dat ontworpen is door den lieer Brandes en beoordeeld door eon jury, waarin Berlage rilit.Lng had, komt op f 15000 k f 16000. Waar ook de grond ten geschenke is gegeven was de Voorzit- FEUIL '.ETON. De noodlottige erfenis. !?j Vervolgens opende hij zijm valies, waar hij, zooals men weet, de portefeuille en de papieren van d'Aileret in. geborgen had, haalde deze er uit en legde alles op de tafel neer. De papieren. lagen in volgorde, die Ber th enay niet veratoord had toen hij ze doorbladerde bij het vruchteloos zoeken maar bankbiljetten. Hij zette zich aan de tafel en begon ze stuk voor stuk na te zietn. Het eerste was een stuk, dat de zegels droeg van de secretarie van het zevende arrondissement van Parijs. Zevende arronjeüssemertt, mompelde Benlhemay, een van de adellijke buurten. liet was de acte van een huwelijk, in 1873 gesloten rtmsschem Jeanme-Marie De Gour.tevrou wonende te Parijs, nxe de Chanalieilites en Charles-Ernest d'Aileret, eveneens te Parijs woonachtig ln. de rue du Bac. De ak-te wa.s onder te ekend door de jong gehuwden, door de getuigen, wiier hand- teekeningen Berthenay niet kon ontcijfe- aen, maar waar hij ook belang in stelde, en door den ambtenaar van den Burger lijken Stand. Daarop vc.'igde een huwelijkscontract, Aha, zeide Berthenay, hieruit kunnen we zien hoe de jongelui hun huishouden zijn begonnen. Hij begon met veel aandacht heit cojy Uaot te lezen, maar heit stelde hem bitter teleur; er bleek duidelijk uirt, dat het jon ge jaar met izoo goed als niets het huwe lijkslieven was ingegaan. Een huwelijk uit liefde, rozengeur en maneschijn, zei.de hij, terwijl hij meit een gebaar van minachting het papier op de taf.l wierp. Het stuk, dat hij daarna ontvouwde, was een akte, die de geboorte vaststelde van Hector d'Allereit, geboren ruim een jaar na het huwelijk en ingeschreven op de registers van hert. 15e arrondissement van Pairijs, een heel wat minder aanzien lijk gedeelte dan dart, waar het huwelijk was voltrokken. Dart komt er van, hen'at te Berthenay zijn toespiegejingeni. Getrouwd in het ar rondissement der groote werei'id, maar beiden zonder geld, hebben onze tortel duiven hun nestje moeten bouwen in het klei/n-burgerlijke 15e arrondissement. De dame, die udrt een hotel kwam in de rue do ChanaLeéLles, woont nu dn een huur kazerne aan de rue Blomert. Voortgaande inert hert maisnuffelen der papieren vond hif brevetten van uitvin dingen, gedaan door Charles d'Alleneit. Hij schijnt knap geweest te zijn, do joqigie man, maar dat heeft hem weinig gebaart, wanneer hij in een gxöbusbuurt gewoond heeft. A Daarop volgdjen akte van examens, door Heöter d'Alüereit met goed gevolg afgelegd; bekroond door heftf diploma vam mijrubouw- kundig ingenieur. Brave man, gtüng de hotelrart voort met een zweóm van spert. Hij leed armoe Sn IteLioch zijn zoon studeerem. Ja, zoo zjto er meer. VoonteOÉUOde vwwklÖJ een akte van over lijden, ui.t H-anoï gedagteékend en waar op de naam van Charles-Ernest d'Aileret was ingevuld. Het sloit van de historie: Hij had ge noeg van het armoelijden in Frankrijk, ging meit vrouw en kind naar do koloniën om daar zijn fortuin te zoeken en hij vond er dien dood. Arme drommel. Met deze korte lijkrede had Berthenay al het medelijden uitgedrukt, waartoe hij in staat was. Nu dacht hij weer aan de zaak> die hem bezighield en knorrjg riep hij mirt: Maar voor den duivel, die mensohen zijn allemaal schnaaMiansenl Wanneer die erfenis maar een praatje van hem is, dan zou ik schoon bedrogen uitkomen. Hij bleef een oogenhlik peinzend voor zich uitstaren. Nog 3 papiea-en moesten worden nage zien. Komaan, vervolgde hij zijn alleen spraak, hert hotel Do Eenhoorn as toch heit fijnste van Luzenn en de mienschen, ode zich de weelde kunnen veroorlooven hier te logeeren, moeten een goedo beurs hebben, melt uitzondering van hen, die, zooals ik, hier komen om hun slag te 6laan. De duivel haal mei Zou ik mis schien ook een vakgenoot voor hebben? Maar dit denkbeeld zette hij terstond weer van zich af. Och neen, daar is hij te onnoozel voor. Als hij hier gekomen was om to werken, dan zou hij nu ook miert zoo rustig slapen. Laten wij ckLe papieren maar eens tot hert einde toe doorzien. We zijn er haast. De hotelrart verdiepte zich' weer in zijn leertuut» Er lagen nog een gedrukte akte en twee brieven. De akte was gesteld in een hem onbe kende taal, maar er was een vertaling iin hert Fransdh bijgevoegd, waaruit hij be merkte, dat hij hier een akte van overlij den voor zich had van Jeanne Manie d'Al- teret, geboren De Coustevron, die een jaar te voren gestorven .was te Tula, in Rus land. Ook deze akte wekte in Berthenay sleohts geringe belangste/.litng, zij was hem alleen een bevestiging van hetgeen Hector hem reeds verteld had, namelijk dat zijn belde ouders dood waren. Nu de brieven. Als zij mij geen nadere opheldering geven omtrent de erfenis, waar hij mij over gesproken heefit, dan is al mijn moeite vruchteloos. Maar ik zou het wel denken, want die veraame'iing van docu menten wijst er inderdaad op, dart hij iets van dien aard aan de hand heeft. 13e eerste brief, die hij open vouwde, was voorzien van een gedrukt hoofd, waarop hij las: Michel Herbelin, Notaris, m. 216, rue du Faubourg-Saint-IIonoré, Parijs. En de brief was geadresseerd aan: Den Heer Heertor d'Aileret, Mijningenieur, Bestuurder der Ijzermijnen, Tula (Rusland). Hij was van den volgenden inhoud: „Mijnheer! „Bij dezen vervul ik den treurigen placht u in kennis te stelten van het over lijden van den maikies Sylvain De Cour- tevron, uw oom van moederszijde, die mij bij zijn leven met zijn vertrouwen heeft vereerd en mij tot uitvoerder van zijn laatsten wal heeft benoemd. „Overeenkomstig de aanwijzingen, die hij mij heeft nagelaten, verzoek ik u zoo spoedig mogelijk te mijnen kantore te komen, ten einde kennis te nemen van da bepalingen van zijn testament, drie u be treffen. „U gelieve tevens mede te brengen de trouwakte van uw ouderg, hun beider ak ten van overlijden en uw geboorteakte. „Aanvaard, mijnheer, de verzekering van mijn oprechte hoogachting. MICHEL HERBELIN." Na gelezen te hebben, merkte Berthe nay op: Die grijpvogel is nogal karig met zijn mededeelimgen, maar in elk geval heb ik hier het bewijs, dat er inderttaad van een erfenis sprake is. Laait zien', of die laatste brief mij nadere opheldering zal geven- Hij vouwde don tweeden brief open, die voorzien was van hetzelfde hoofd en adres als de vorige. Zijn verwachting werd nieit bedrogen. Naarmate hij verder las, kwam er cesv glans op zijn gelaat en begonnan zijn oogen te schitteren. Zilehier, wart hij las: In, antwoord op uw geëerd schrijven van 15 dezer haast ik mij u de inTórhtip- gen te verstrekken, waar ge mij om heb* verzocht* (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1