van do regoeinwg sin mke het rqgeertrogs- b'ood. De heer Fokker vroeg verlof om een ainiiarpellaitde te houden aangaande het be zetten van de schoolgebouwen door de mi litairen. Dit verlof wordrt toegestaan. De heer Fokker vraagt of er maat regelen zijn of worden, genomen door B. m W. om na de vacant ie de sohoolgeibou- wen weer in dienst van het ondierwijs en de schoolgaande kinderen te steilten «n de militaire in andere gebouwen onder te brengen. Wu'.houder v. Hamel zegt, dat hij ge bruik wi,l malkien van art. 37 van het huis houdelijk reglement. De intierpe'T.atie zal dus in een volgende zititing behandeld worden. Niets meer aan, de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Uit Stad en Omgeving. Oud-Retraiianten. Evenals beide vorige jaren zullen er ook wederom dit jaar voor de oud-retraitanten oefeningen worden gehouden in de Mon- Père-kerk, n.l. op Zondag 18 en Maandag 19 Juli a.s. Zondagmorgen te 6.30 uur: H. Mis voor alle oud-retraitanten en alg. H. Communie in de Parochiekerk van O. L. V. Hemel vaart. Maandagavond te 8 uur: Derde-jaars recollectie, in dezelfde parochiekerk, bij welke gelegenheid de feestpredikatie zal gehouden worden door den WelEerw. heer L. J. Willenborg, kapelaan der Kathe drale Kerk te Haarlem. Hoogere Burgerschool voor Jongens. Aan het toelatings-examen tot de le klasse hebben voldaan: L. E. H. M. Arae rica, W. J. M. Bakx, W. K. Bartteljée, C. L. v. Bergen, J. C. Boatman, H. Broek/stiia, F. C. Bursch, J. A. Buys, J. de Cl er, A. Dam me, Antje H. Daimme, J. N. Dors man, P. J. S. J. W. C. Duyvermian, W. F. Engels, J. G. v. Ewijk, G. W. Fris, Hïlleigomda G. Th. Geratel, N. v. Ginkel, J. D. v. d. Graaf f, E. A. Hassellbach, V. J. E. Hegenbarth, W. E. Huetirug, Aninia W. v. Leeuwen, W. Linck. L. M. Limd- green, A. J. P. Oort, A. J. v. d. Reyden, H. J. Reyst, A. v. d. Rijst,, J. Th. v. Riet, Hendrlka Rosembaum, J. Sohaitkwijk, J. N. J. Sc-höttelnidreier, M. Schüdel, H. Sjoerasma, M. A. Susan, J. F. Touw, A. F. Tuk, J. Varkev.isseir, Alike J. Verhagen, A. A. Verhoog, J. Verwijs, F. J. Wasse naar, F. G. de Wilde, J. Zaayer. Afgewezen 11. Tot de 2de klasse: A. v. cl. Berg, D. H. Broekman, C. J. Marks. Afgewezen 2. Tot de 3e klasse: J. v. d. Lee. Afgew. 1. Tot de 4e klasse. Afgewezen 1. Tot de 5e k'.'aase: L. Schil thuiizen. Geslaagd. Voor examen hoofdonder wijzeres slaagden te 's-Gravenliage de da mes J. P. W. Groen en W. P. Wijtenburg. Rijksuniversiteit. De heer II. Jesper- sen, te Kopenhagen, heeft aan de biblio theek der Rijksuniversiteit alhier ten ge schenke aangeboden een keur van Deen- sche literatuur, zijnde een verzameling dei- meest bekende werken in dicht en proza, •te zamen 200 deelen. Gouden eere-penning. Door de facul teit der wis- en natuurkunde aan de uni versiteit alhier is de gouden eerepenning toegekend aan den heer G. de Jong, doet. in de wis- en natuurkunde alhier, voor diens antwoord op haar prijsvraag van 15 Mei 1914. Steuncomité. De collecte van een dubbeltje of een cent, voor heit Steunco mité, heeft deze week opgebracht f 248.98. Broodkaarten. Wij maken de lezers attent op een aankondiging in dit numn.er betreffende de broodkaarten. Op den Burcht. Onder begunstiging van fraaier weer dan verleden week werd gisteren op den waarlijk schitterend ver lichten Burcht het tweede Invitatie-concert gegeven door het Stedelijk Muziekcorps. Buitengewoon velen profiteerden van deze gelegenheid om eens mooie muziek te ge nieten in een aangename omgeving. BOSKOOP. Te water. Donderdagavond 15 Juli had zekere G. B. het ongeluk met zijn motorfiets in de wetering te rijden. Eeni- gen tijd later werd de motorfiets opge haald en op het droge gebracht. De per soon kwam er gelukkig zonder eenig let sel af. KATWIJK. Landmacht. De reserve-sergeant H. F. C. Tieleman van het 15de Regiment Infan- tere, is bij beschikking van den Minister van Oorlog benoemd tot Vaandrig bij het 10de Regiment Infanterie, doch blijft tot de démo- bilisatie bij de IVde Infanteriebrigade gede tacheerd. LISSE. Geniecntiraad. De gemeenteraad was in spoedcischendc ver gadering opgeroepen ter behandeling van maatregelen ten gevolge van den hoogen kolenprijs. Dc directeur der gasfabriek was tot bet geven van inlichtingen aanwezig. Deze deelde mede, dat de prijsstijging een winstderving van f 3000 ten gevolge zou hebben. Daarom werd voorgesteld het licht- en kook- gas met 1 cent per M3. te verhoogen en de restitutie aan verbruikers van muntgas te doen vervallen. De Raad nam thans geen beslissing hier omtrent. Daartoe zal een nieuwe vergadering worden uitgeschreven. VEUR. Tusschenpersccn voor de Invaliditeits wet. Bij beschikking van den minister van Financiën is op verzoek ingetrokken de aanwijzing van den heer P. N. P. Knijff te Veur als tusschenpersoon voor de Inva liditeitswet in het district Leiden en is in diens plaats benoemd de heer C. W. Mus- quetier, ambtenaar ter secretarie der ge rente Stompwijk. V00R8CH0TEN. Coöperatieve Boerenleenbank. Gister avond hield die Coöperatieve Boerenleen bank een buitengewone vea\jpaderiiig. De •voorzitter deelde medie, dat die rente- standaard op 1 Jiïhi is bepaald op 4i/è pet. Hierna deelde de voorzatter mede, dait bij het bestuur- een verzoekschrift was joiige- komen van den heer J. C. Paap, boekhou der-kassier, oim ontslag uöt deze betrek king, wagen© zijn benoeming tot notaris te Werkendam. De voorzitter- brengt den heer Taap uiilt afllier naam clank, daar de groei, en bioai vain de Bank voor een zeer groot deell aan hem tie danken is. Bij de oproeping, zegt de voorzitter, voor een anderen hoekhouder-kiassier waren ver scheidene soi'Mcd-taties van buiten, inge komen van personen, die zich zeer waar schijnlijk vergisten met het salaris en meende hierin een levensbestaan te vin den. Van Voorschoten waren imgeikomen sollicitaties van: A. Goedhart., P. J. Schram de Jong, C. J. A. Boom, notaris, en G. J. lJpertaan, De voorzitter zegt, dat na een gehouden bespreking mat het bestuur en den Raad van Toezicht, de heer P. J. Schram de Jong het meest geschikt voor kwam. Bij de gehouden stemming werden uitgebracht 50 stemmen, één blanco, ver deeld als volgt: T. J. Schram de Jong 32; C. J. A. Boom 10; G. J. IJpgnlaan 6, en A. Goedhart één stern. Alraoo gekozen de hieer P. J. Schram cle Jong. De boekhouder-kassier is ver-plicht een zakelijke zekerheid te stellen van f 10,000 ten dienste van de Ba,nik. WARMOND. De „Hanze" Door de Hanze werd deze week een vergadea-img uitgeschreven, speciaal voor kruideniers, met het doe) te bespreken, hoe de Regeeringstarwe hun zou worden verstrekt, want tot heden ge nieten alleen de bakkers dit voorrecht. Doch toen maar drie belanghebbenden opkwamen, kon er weinig verhandeld'. Wederom zal de Hanze een oproeping doen en ook niet-Katholieke kruideniers zullen dan worden uiitgenood'igd. Men aai' dan trachten een kruklenders-vakafdeeling in het leven tie roepen. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 19 Juli a.s. des voormiddags te Tl uur. Agenda: Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden. Aanbieding reke ning dienstjaar 1914. Wat verder ter ta fel zal worden gebracht. ZEGWAARD. Zigeuners. Gisteren is ons dorp bezocht door een zigeunerstroep. Ze stonden op den Bleiswijkschen weg en weidden daar maar gratis al hunne hitten langs den weg, ten nadeele van den pachter. En toen zij giste renmiddag moesten oprukken, beroofden eenige vrouwen een kersenjongen van zijn gekl. De dames kochten kersen en gaven dubbeltjes, doch wilden guldens terughebben. Het liep zoover, dat zij zelf geld uit zijn beurs haalden. De jongen was geheel van streek en ging naar de secretarie, waar men' zoo vriendelijk was hem het vermiste geld te schenken. Ook zijn gisterennacht aan de Hoorn groenten verdwenen. ZOETERMEER. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van den heer A. v. d. Bosch is mond- en klauw zeer geconstateerd. Een koe is afgemaakt en begraven. SPORT. Militaire Sport. Het 15de Reg. 2de bat. voetbalde gis teren tegen het 1ste bat. van he-t 4de Reg. en won met 4 3. De belangstelling in deze groeit steeds aan. 12-uurs-rit. In eene vergadering van het Comité van voorbereiding voor dein 12-uurs-rit door Zuid-Ho'l/.aaod deelde de heer L. C. Steffela'ar mede dait hij als vertegenwoor diger van, het dageiijksch bestuur vaai den A. N. W. B. het ee re-voorzitterschap aanvaardde, waardoor dezen tocht onder auspiciën van den Toeristenbond wordlt gereden. Hij uiitite namens den Bond waardeerende woorden over de werkzaam heden van heit comité in het belang van het wie lort oe ri sim e i, inzonderheid van den consul F. D. R. Nieuwenhuiizendie het itniiitaatbef nam. Bij eene bespreking van de moeilijkhe den aan de vastgestelde route .verbonden, deed men uitkomen dat deze volkomen udf den weg konden worden geruimd, dank de adviezen van den heer Steffelaar. De heer M. TI. van Zanten uit Rotter dam verklaarde zich bereid maaltregeüen te treffen ter waarborging van een uit stekende - regeffing door de stad Rotter dam, in vea-band met het feit dat de stoet pj.m. 2 K.M. lang zal worden. Vanwege den A. N. W. B. zal den deel nemers een route-beschrijvning worden verstrekt. Besloten werd den deelnemers die den nit volbrengen, een diploma aan te bie den.. Medegedeeld werd nog dat de controle>- poston Hoek van Holland, Rotterdam, Woerden, Leiden en Den Haag uitstekend bezet zijn en een goed verloop van den stoet waarborgen. Aangemeüd hebben zich vesting-artille risten unit veirschf.'lende plaatsen. 24-Uurs marsch. Omtrent den 24-uurs mai^sch van de Grenadiers en Jagers op Dinsdag 27 en Woensdag 28 Juli, waai*voor de afmarsch is Dinsdag van 12 uur tot 2 [uur 30 min. •aan het Roomihuis te 's-G ravenhage, wordt nog het volgende medegedeeld: In Noordwij k-B innen, waar de gemeente een ruim gebouw aanbood en deed inrichten zaT de afdeeinig Leiden en omstreken van heit Ned. Roode Kruis as sistentie verleenen bij hét geneeskundig onderzoek. De regeling hiervan berust bij prof. Dr. J. H. Zaaijer te Leiden. Concerten zullen gegeven worden aan het Roomhuis Dinsdag 27 Juli van 12 2.30 uur door de Kapel der Jagers, en Woensdag 28 Juli door een Kaper, van het 2e bat Jagers; te Haarlem 27 Juli 'satv. van 911.30 uur o>p hat H. T. C.-terreAn, aangeboden door den commandant van het Depót-Bataljon Xe Inf. Broga.de. Verschillende gemeenten die men »aJ doortrekken hebben medewea-king toege zegd. In Oegstgeest zullen versna peringen aangeboden worden, Sassen- heim aal vlaggen; L i s s e heeft con cert op het Marktplein gedurende den cloonmarsch; Wassenaar vlagt; Kat w ij k a/d. R ij n idem; Heemstede waarschijnlijk concert; Hdllegom vlagt, enz. In Haarlem ontvangt men groote mede werking. Verschillende hooge militaire- en burger autoriteiten zuilen udtgenoodigd worden om bij den afmarsch tegenwoordig te zijn. Rechtzaken. Krijgsraad. De krijgsraad' te 's-Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan, in de zaak tegen: J. van D. W., milicien der infanterie, die terechtstond ter zake desertie en daar van werd vrijgesproken op grond van on wettige arrestatie en ter zake aanranding van een schildwacht, werd veroordeeld tot 3 maanden militaire gevangenisstraf ingaande 17 Mei j.L 00RL0GS-VARIA. Jacht-avontuur. Uit een offic-iersbrief: Op jacht te kunnen gaan, is nu ongetwijfeld een solioon ding. Maar op jacht te moeten gaan, d9 waar lijk geen genoegen. Met de wandluizen en kleederluizen zijn we begonnen. Diie hebben we bij compag nieën afgemaakt. De kamers in. ons Poolech kwartier werden leeggehaald, de muren met chloorkalk bestreken, de vloei' met lysol overgoten en de reten in het bed volgestopt. Na acht dagen was het gedierte uitgeroeid. Waarom jk de vloo niet noem? Lieve hemel, dat is een dierbaar huiisdier ge worden, Die wil toch ook lerven. Een erge plaag zijn de vliegen. Houdt men het venster dicht, dan kan men de lucht niet uithouden. Staan de ramen open, dan staaf men machteloos tegenover het vreemdelingenverkeer. Men wil een slaap je doen. Op uw neus zetten zich twintig vliegen neer. Men jaagt ze weg en ze brommen om het voorhoofd, vijf zetten zich op de oorschelp, drie op de lippen-, twee op den hals, tien wandelen over de hand, die ze wilde weg jagen. Het is om wanhopig te worden. Men legt gaas over bet gezicht, wikkelt zich in, doet handschoenen aan, zweet bij ■si room en en vindt toch slechts een niet verkwikkenden slaap/ Opgestaan dus maar. Een handdoek. De oppasser wordt bannen geroepen. Op de vliegenjacht. In vijf minuten zijn er on geveer acht honderd gevallen. Goddank. Ni heeft meai werkelijk een half uurtje rust. De lucht van ysol, chloor, venkel- oi ie, anijs en andere specerijen to overt de liefelijkste droomen voor. tot men woe dend opistaat en duizend nieuwe vliegen in de kamer heeft. Da.t is de oorlog. Het zou or. verdrag©] ijk zijn, als men ndet wist, dat de vliegen ten minst© 's nachts rust houden. Gewoonlijk echter slechts tot tegen half drie 's morgens. De jacht is daarmede echter nog niet udlt. Men legt zich te slapen met. de elec- trische lantaarn en de geladen browning naast zich. Bij jeder succes wordt men zeikender van het 9chot. Nu zijn het de ratten, die brutaal worden. Eer ik een rat zich dn mijn bed laat nestelen, blijf ik liever wakker en kijk ik over den rand1 van mijn leger in het donker. Een geruisch. Nu moeten zij direct ko men. De oude, brutale grootvader voor. Op de lichte, krakende planken hoort men ze maroheeiren. Opgepast, Ook de huur lieden in de kamer zijn tot vuren gereed. Licht. Vier lampje© gloeien op. Vuur! Vlucht in die gaten. De oude grootvader is vandaag gesneuveldIn een hoek .'ligt hij in zijn bloed: Tevreden keert men zich om en slaapt in. De doode rat i© ons op dit oogenblik liever jachtbuit dan het mooiste hert. Een aanval met handgranaten. Een Duitsoh officier schaft in den ,,Lokal Anzeigeir": In een vernielde loopgraaf, die ons las tig geworden, was en waar wij de Fran- schen met de bajonet hadden uitgewor pen, hadden zij zich een week later weer genesteld, en wierpen zij ons plotseling des avonds met handgranaten. Twee dood en en vijf gewonden hadden wij. Dit moest gewroken worden. Den volgenden dag werden vrijwilligers opgeroepen; twintig man vaar mijn compagnie meld den zich aan. Ook ik deed mee. De afstand bedraagt twintig meter. Kort voor de loopgraaf der Franschen was een groote trechter van een ontplofte granaat. Daar moesten wij in, voor de vijand kon aan sluipen. Het was een gevaarlijke onder neming; werd ze ontdekt, dan kwam geen enkele onzer teamg. Onze gordel htunigen we vol handgranaten, het geweer bleef ach tea-, daar dit slechts hindert. Wij na men alleen een pikbijl met korte steel mee, dat een vreeset ijk wapen is in het handgemeen. Half-11. Ik schiet -een Ücht-raket af. Alles is daghelder verlicht. Eenige secon den later vliegt in de zijdelingsche waar nemingspost een roode raket omhoog, als teeken dat de loopgraaf nog leeg is. Het volgende oogenblik kruipen twintig don kere gedaanten op handen en voeten naar den trechter. Geen geluid mag hoorbaar zijn, als wij niet te vroeg willen ontdekt jworden. Na ongeveer \ze'ven minutyuj glijdt de laatste man in den trechter. Wij zijn gelukkig geweest, want op hetzelfde oogenblik schiet de vijand een lichtraket af. Twee minuten vroeger en hij had ons ontdekt. Of er dan nog een van ons In le ven was? Men hoort niets. Diepe nachtelijke stil te, die adem-beklemmend op de borst drukt. Minuten worden tot eeuwen. Een kwartier verloopt. Komen ze vandaag niet? Geluidloos schuif ik mij naar de Fransche loopgraaf. Ik hoor zachte, slui pende voetstappen. Ze komen. Een steen tje vliegt in den trechter. Dit beteekent: pas op, mannen! In de korte sappen stap pen ongeveer twintig man voorbij. Als men mij ontdekt, ben ik verloren. Ik houd den adem in. Daar vliegt de eerste hand granaat naar onze stelling. Geluidloos schuiven wij ons nu naar de sappen. Als nu maar geen lichtraket opstijgt. Het ge luk blijft ons trouw. Ik richt me op en fluit, ,,De tondel voor den dag!" En de eerste handgranaat door mij geworpen eischt haar óffers. Bliksemsnel hebben cle anderen het gevaar begrepen en komen zij teruggestormd. Telaat! Geschreeuw, geknal, gejammer. Een Franschman trekt voor mij een korporaal in de loopgraaf. Met een pikbijl red ik den korporaal het leven en dood den vijand. Vijf jammeren: pardon! Er liggen zeven- zwaar gewonden. Reeds komt van de andere zijde een ver woed geweervuur. Terug kunnen wij niet. Als de vijand maar geen versterking stuurt, want dan zou de zaak gevaarlijk worden! Als we de gewonden niet hadden liepen we ondanks het vuur terug. Maar al zijn het ook vijanden, we kennen onze plicht." Het vuur verstomt. Twee aan twee nemen wij de gewonden, de gevangenen voor ons uit en onmiddellijk daarop zijn wij in onze loopgraven. Ik tel mijn man nen. Er ontbreekt nog een onderofficier. Twee man gaan terug. Zij vinden den vermiste. Een splinter heeft hem de lin kerborst opengescheurd. Hij kermt hevig. Spoedig vat de man weer moed. Nu ligt hij in een hospitaal en is hij beterende.... Een gevecht in de lucht. Er wordt wel beweerd, dat in dezen oorlog van mechanisch verdelgingsmate- riaal en chemische formules, alle per soonlijke moed ver te zoeken is, dat alle ridderlijkheid aan dezen strijd te eenen- male ontbreekt. Dit is wel wat sterk ge sproken, want hoe vaak niet vernemen wij van gebeurtenissen aan 't front, die getuigen van groote zelfopoffering, van heldenmoed en doodsverachting. En het is toch waarlijk niet aan te nemen dat al deze berichten, hoe overdreven zij ook somtijds worden voorgesteld, een grond van waarheid zouden missen. Vooral de oorlog in de lucht heeft iets van dat avontuurlijke, wa^r wij bij den tragen strijd in de loopgraven tevergeefs naar zoeken. Den vliegeniers wordt her haaldelijk de gelegenheid geboden van hun stoutmoedigheid en initiatief te ge tuigen. Zoo vinden wij melding gemaakt van een zeer sensationeelen strijd, tus- sclien een aantal Engelsche vliegtuigen en een Zeppelin. Aan het Engelsche front wérd om halftwaalf 's avonds een Duitsch luchtschip gesignaleerd, dat op^ een hoog te van 9000 voet zweefde. Onmiddellijk stegen eenige vliegeniers op. De nacht was donker en men kon nog ternauwernood de vage omtrekken van het nabijgelegen bosch ontwaren. Nadat de vliegeniers eenigen tijd door de lucht waren voortgesneld in noordoos telijke richting, zagen ze plotseling de lichten eener stad. Op hetzelfde oogenblik werden er zoeklichten op hengericht. Door snel te dalen en daarna weer op te stijgen wisten ze aan den lichtbundel te onkomen, doch reeds werden ze van alle zijde beschoten. In een helsch vuur vlogen ze voort. Doch nu riaderde eensklaps van de andere zijde" de gezochte Zeppelin. On middellijk richtten de vliegtuigen hun koers naar het luchtschip. Doch de Zeppe lin veranderde van richting en wist zich een moment aan het oog te onttrekken. De vliegeniers stegen hooger en hooger in de lucht, die nu langzamerhand helderder werd en waar de maan was doorgebro ken. Totdat ze opeens weer een licht straal zagen en den Zeppelin in den nevel ontwaarden. Het luchtschip zou weldra het ronken van de motoren der vliegtuigen hooren en dan stellig zijn koers versnellen. 't Duurde niet lang of dit gebeurde. Aan alle .zijden schoot de Zeppelin vuur en het geheele uitspansel lichtte telkens fantas tisch bij het flitsen der stralen. Toen de vliegeniers dicht bij het luchtschip waren genaderd, werden ze plotseling geweldig, bestookt. Zij trachtten door te zetten en naderden den Zeppelin tot op zeer dichten afstand. Toen echter kwam een zware wolk opzetten. De Engelschen verloren'het luchtschip eenige seconden uit het oog en moesten hun vaart temperen. Dc Zeppelin maakte van dit moment gebruik om van koers te veranderen en spoorloos te ver dwijnen. Nog gedurende langen tijd doorkruis ten de vliegeniers zonder resultaat de lucht. De mechanische vogel was gevlogen en de Engelschen moesten onverrichter zake naar hun front terugkeeren. Laatste berichten. Het gezantschap bij den Paus. De nieuwbenoemde tijdelijke en buiten gewone gezant van Nederland bij het Va- tic aan, Mr. L. H. W. Regout, heeft heden middag zijn opwaehtingsbezoék gebracht aan dein Minister van Bufteoilandsche Za ken, Jlhr. dr. Loiudon, in diiens Kabinet. Het vergaan der defensie-sloep. Het Stoffelijk overschot van den bij het ongeluk met de marine-defensiesaep om gekomen adelborst le klasse der Manlme- Reseave P. van der Does, uiit Rotterdam, wordt morgenmiddag te kwant voor twee met militaire eerbewijzen te '©-Grave- sand© ter aarde besteld. Thans wordit nog a/leen vermist hét lijk van den stoker le klasse S. van Dok. Uitvoer van Boter. Het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van boter, maakt bekend, dat voor de week van 18—25 Juli voor 60 pCt. der geproduceerde boter certificaat van udt- voer wordt verleend, dat 35 pCt. voor bin- nenlandsch verbruik beschikbaar moet ge steld worden of afgeleverd, terwijl 5 pCt. met bijgekochte concerten kan worden uit gevoerd. Vredesgeruchten. LONDEN, 16 Juli. De „Financial News" vernam gisterenavond laat dat in kringen vam de City,waarvan men verzekerde dat zij met Duitsehe bronnen van inlichtingen in nauwe aanraking zijn, geruchten liepen, dat Duitschland door bemiddeling van do Vereenigdc Staten vredesvoorstellen aan de geallieerden trachtte te doen. Bijzonderheden ov.er den aard van cle voorstellen zijn niet te krijgen en het ge rucht dient met voorbehoud aanvaard te worden. Daar Duitschland echter econo mische uitputting als voorwendsel voor de onderhandelingen moet opgegeven heb ben, zijn de geruchten misschien een ern stige overweging waard dan anders met dergelijke geruchten het geval pleegt te zijn. De Vereenigde Staten en Duitschland. WASHINGTON, 16 Juli. De Duitsehe re geering heeft, door tusschenkomst van den Amerikaanschen gezant te Berlijn, Gerard, laten erkennen, dat het Amerik. s.s. Ne- braskan getorpedeerd was op 25 Mei, door een Duitsehen onderzee-boot. De Duitsehe regeering heeft laten verklaren, dat de aanval een ongelukkige vergissing is ge weest. Zij betuigt haar leedwezen en biedt schadevergoeding aan. De Oostenrijksch Hongaaische nota aan de Ver. Staten. WASHINGTON, 16 Juli. Het vertoog van de Oostenrijksch-TIongaarsche regeering tot de Amerikaansche regeering gericht over het feit, dat de uitvoer van oorlogs tuig (voor de Bondgenooten) de neutrali teit van de V. St. in gevaar brengt, is sinds den lsten Juli bij het departement van Staat in studie geweest. Het is echter nog niet bepaald, welk antwoord daarop zal worden gegeven, indien er in liet ge heel een antwoord volgt. -Daar Duitsehe ambtenaren openi'ijik ver klaren, dat die V. St. ten volle gerecht vaardigd zijn in helt uitvoeren van inutnii- itiie, wordt het. vertoog va.n Oosten rijk- Hongarije ndet au serieux genomen. De Amerikaansohe autoritedten be schouwen de mededeeMng niet als een protest en zijn ©r niet zeker van of er wel een antwoord op noodig is. Marktberichten. LEIDEX, 16 Juli. Veemarkt: Aangevoerd Opaarden f 0,afO,,0 Veulens f0—a f0 stieren f—0 a f —0, 0— kalf- en melk koeien f0a f0, per kilo f a 0 varekoeien f0 a f—0, 0— vette ossen en koeien f0a f0, per kilo f 0,a f0. graskalveren fOÖ a f00, kalveren (vettej fa f 0—per kilo f 0,afO,—0 kalveren (magere) f 0,— a f—572 schapen (vette) f28 a f47, per kilo f 0,76 a f 0,86, 820 schapen (weide) f 22.a f 81,767 Lammeren f 18, a f 18,0 dito vette jarige f00 a f00, 820 varkens (magere), f25 a f70, per kilo - a ct, 000 varkens (vette) f—af—,—, 556 biggen f 10, a f19,1 bokken of geiten l'H. a f Ter marktaangeveerd: —Uitnaderen: 0 Kalveren; 892 Schapen. Geen handel op Engeland. Kaas. Aangevoerd 212 partijen. Besteed werd voor lekwal. Goudsche kaas van f48 lot f50, 2e kwal. id. van f44 tot f 47. le kwal. Leidselte kaas van f88 tot f40, 2e kwal. id. van f83 tot f 37, minder soort f Alles per 50 kg. Aan de stadswaag gewogen 171 partijen, 7824 stuks kaas, wegende 51612 kg. llandel voor Goudsche kaas vlug. Handel voorLcidsche kaa9 matig. GOUDA, 15 Juli. Vee. Vette varkens met redelijken aanvoer, handel vlug, 37 a 47 c. per half kilo. Biggen voor Engeland met redelij ken aanvoer, handel matig, 27 a 34 c. per 1/-2 kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, handel vlug, f2,a f2,50 per week. Nuchtere kalveren met redelijkonaanvoer, handel /.oer vlug f 14 a f24. Fok-kalveren f20 a 38. Kaas. le qual. f 50,— J f 53,2e rjual.' f 46— a f 49,—, zwaardere f 51,—, a f 55,—. Noordhollandsche kaas fa f.Aan gevoerd 150 partijen. Handel vlug. Botci' met redelijken aanvoer; handel vlug; prijs der goe- f 1,65 d fl',70, wei- f 1,45 d 1' 1,55. MEI'PEL, 15 Juli. Boter. Aanvoer: 900 kilo, le soort per 1/4 vat* f 30,a 2e soort f29,— a'3e soort f28,— a stukken van D/a kilo f2,25 a f2,50. KATWIJK AAX DEN RIJN, 15 Juli. Veiling der Tuinbouwvereeniging K. en O. Annlapp. Due of York p. baal f4.00 fO.OO dito p. mand f2.50 f2,80, dito Kleinen p. Va H.L. I I ,40 f160 Anrdapp. ronden p. baal f8,85 fO.OO dito p 'mand f2,45 f2,75 dito kleinen p. V"H.L. 11,35 f 1 60 Bloemkool N.H. I 118,00 f 14,30 dito II f 5' 00 f5,75 Reuzen I f0,f0,— f0,— dito II f0_ fO,— Peen p. 100 bos f4,00 f0,00, Uien p.'lOO bos f0,10,Aangevoerd 550 balen en 200 manden aardappelen. Handel vlug met tamelijken aanvoer. LEEUWARDEN, 16 Juli. Boter. Boeren- boter, aangevoerd 2/4 vaten, prijs f56.—, Fabrieksboter, aangevoerd 13/3 en 81/6 va ten. Prijs van f 68.00 tot f 70Notecring van de commissie fl.76 per K.G. Notcering van de commissie der Vciconiging voor boter en kaashandelaren in Friesland f 68. Kaas. Nagelkaas. Boeren kaas; aangevoerd 33365 K.G. Prijs: f 22— a f 63—. Handel willig. TER AAR. 15 Juli. „Ter-Aarsehe Augurken veiling." De prijzen waren voor augurken: Fijnbasterd le kwal. f2.15. basterd le kwal. fl/JO, grof. le kwal. f1.451:60, groot grof f 1.20—1.25. Aanvoer 570 manden van 25 kg. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 16 Juli 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 760.3 München. Laagste barometerstand 745.1 Skagen. Verwachting tot den avond van 17 Juli: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind. Zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Dezelfde temperatuur.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3