BINNENLAND. de Oostkust van Gotland aan het blad „Goltlaeudingen" Woensdag voor het in vallen der duisternis tot twee uur 's nachts een machtig vuur op zee werd gezien. Vis- schers, die 's nachts op zee waren, melden, dat er een lievige kanonnade plaats had. In de lucht. Luchtaanval op Venetië. Volgens een „Exchange Telegram" uit Parijs, schrijft de Milaneesche correspon dent van de „Petit Parisien", dat de Oos- tenrijksche vliegers weer grootere werk zaamheid ontwikkelen. Venetië werd Zondag voor den vierden keer aangevallen. Om 8 uur 's ochtends wierp een vlieger van ongeveer 2000 meter hoogte een bom neer, die een klein woon huis trof; de tweede kwam op 'n huisje van een werkman terecht, waar een vrouw en twee kinderen gewond werden. Twee bom men vielen in de Laguna vlak bij het Pa leis der Doges. Bij het eerste alarm stormde het publiek in de straten om den strijd tusschen den vlieger en de op de daken der huizen staande schildwachten te zien. De vlieger ontkwam, doch liet een massa pijlen vallen, waarvan één eene vrouw met den vodt aan den grond nagelde. De actie tegen de Darda nelles Succes der bendgenooten. liet officieele Engelsdhe communiqué me'uit: De B rltsoh-F ramsche strijdmachten aan de Dardane-llen hebben op 12 en 13 Juïi, ma hevige gevechten, eenige Turk- 6che loopgraven gen om: co. De vooruitgang wisselt art 200 tot 400 yards; er zijn 422 Turken gevangen genomen. De Fzanschen kwamen op het verste jiumt van hun rechtervleugel tot aan den mond van de Kereves-derc. Maandagavond is de schoener „Dai sy" verongelukt op een mijn twee mijl be westen Langfard op de Aliaindse:1«anden De kapitein cm vijf man, allen Zweden, kwamen eir bij om. De oveitigen bleven in een reddingsboot behouden. De „Daisy" kwam met een "tadong steenkool uit En gelland. Morgenochtend zal in de Caxton Ilailü, Wes'tmimfter, de uatspraak wonden bekend gemaakt van den raad van onderzoek in zake. de „Lusitania". Amerika en Duitschland. Hei antwoord aan Duitschland. De correspondent van de „Times" te New-York seint aan zijn blad: President Wilson heeft door zijn secre taris Joseph Tumuly het volgende verzoek tot de pers gericht: „Bericht dat ik van het oogenblik, dat de officieele tekst van de Duitsche nota in mijn bezit is gekomen, de zaak met de grootste aandacht bestudeer en voortdu- rend in .■!|ir»kiS aTOBj"fó|H mij omtrent den toestand kunnen inlich ten. Zoodra de minister van buitenland sche zaken en ik den toestand rijpelijk overwogen zullen hebben, zal ik naar Washington gaan om persoonlijk met hem en met den ministerraad overleg te plegen en dat ik dan zoo spoedig mogelijk zal ïne- dedeelen, welke plannen de regeering heeft." Amerika en Oostenrijk. Ocstenrijkschc ncta aan de Vereenigde Staten. De Üostenrijksche minister van Buiten landsche Zaken heeft aan den gezant der Vereenigde Staten van N.-Amerika bij het hof te Weenen een nota gezonden betref fende de afsluiting van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije van de Amerikaan- sche markt. Aan deze nota, die den 29en Juni is overhandigd, ontleenen wij het volgende: De groote gevolgen, welke uit het feit voortspruiten, dat sedert gcruimen tijd tusschen tie Vereenigde Staten eenerzijds en Groot-Brtannië met zijn Bondgenooten anderzijds in grooten omvang oen handels verkeer plaats vindt in oorlogsbenoodigd- heden, terwijl Oostenrijk-Hongarije, even als Duitschland geheel zijn afgesloten van de Amerikaansche markt, hebben van den beginne af de ernstigste opmerkzaamheid gelrokken van de keizerlijk-koninklijke regeering. Na er op gewezen te hebben, dat de Oos- stenr.-JIong. regeering er geheel van over tuigd is, dat de houding, welke de bonds- regeering in deze aangelegenheid aan neemt, geen andere bedoeling heeft, dan de meest strikte onzijdigheid in acht te nemen en de in dit opzicht in aanmerking komende bepalingen der internationale verdragen letterlijk toe te passen, dringt, gaat de nota verder, zich toch de vraag op, of de verhoudingen, welke in den loop van den oorlog, zekerlijk onafhankelijk van den wil der bondsregeering, zijn ont staan, niet van dien aard zijn, dat de be doelingen van het kabinet te Washington, wat hun werking betreft, verkeerd, ja zelfs geheel in het tegendeel worden uitgelegd Wordt echter die vraag bevestigd r deze bevestiging kan, naar de meening der keizerlijk-koninklijke regecring niet twijfelachtig zijn dan knoopt zich hier aan vanzelf de vraag vast, of het niet mo gelijk is, ja zelfs niet geboden schijnt, dat maatregelen worden genomen, welke het verlangen der bondsregeering, om tegen over beide oorlogvoerende partijen een streng-gelijke houding aan te nemen, tot werkelijkheid kunnen brengen. De keizer lijk-koninklijke regeering aarzelt niet ook deze vraag zonder voorbehoud bevestigend te beantwoorden. Volgens alle autoriteiten op het gebied van het volkenrecht, die zich met de hier ter sprake komende vraag nader hebben beziggehouden, mag de neutrale regeering niet toelaten, dat de handel in oorlogscontrabande ongehinderd wordt voortgezet, wanneer die handel van dien aard is of dergelijke verhoudingen aanneemt, dat daardoor de onzijdigheid Daarom veroorlooft de keizerlijk-ko ninklijke regeering zich, in den geest der uitstekende betrekkingen, welke nooit hebben opgehouden tusschen de Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie en de Vereenigde Staten te bestaan, aan de bondsregeering het op oprechte vriend schap steunend verzoek te richten, dat zij, met inachtneming van de hier ont wikkelde uiteenzettingen, het door haar in deze zoo veelbeteekende quaestie tot dusver ingenomen standpunt aan een rijp onderzoek moge onderwerpen, van het land wordt gekrenkt. Al legt men aan de beoordeeling voor de toelaatbaar heid van den handel in contrabande de verschillende criteria ten gronde, welke in dit opzicht door de wetenschap zijn op gesteld, dan komt men, volgens al die criteria tot het besluit, dat de uitvoer van oorlogsbenoodigdheden uit de Vereenigde Staten, zooals die in den tegenwoordig en oorlog wordt gedaan, niet in overeenstem ming is te brengen met den eisch van on zijdigheid. De Amerikaansche regeering kan daarom in geen enkel van haar rech ten worden gekrenkt, wanneer zij door het uitvaardigen van een uitvoerverbod dezen openlijken, enormen uitvoer van krijgsbenoodigdheden verbiedt een uitvoer, waarvan het bovendien be kend is, dat deze slechts één der oorlogs partijen ten goede kan komen. Mocht de bondsregeering van deze, haar toekomen de bevoegdheid gebruik maken, dan zou een verwijt haar ook niet kunnen treffen, wanneer zij, om in overeenstemming 4e blijven met de eischen der nationale wet geving, den weg betrad van het uitvaar digen eener wet. Tegenover een mogelijke tegenwerping, dat het, bij alle bereidwilligheid der Ame- kaansche industrie slechts tengevolge van den oorlogstoestand niet mogelijk is, dat de Vereenigde Staten ook aan Oostenrijk- Hongarije en Duitschland kunnen leveren, zooals zij dat doen aan Groot-Britannië en diens bondgenooten, mag er op worden gewezen, dat de bondsregeering zonder twijfel in staat zou zijn aan dezen toestand een einde te maken. Het zou geheel vol doende zijn, om aan de tegenstanders van Oostenrijk-Hongarije en Duitschland een staken van den toevoer van levensmidde len en ruw materiaal in het uitzicht te stellen, voor het geval, dat de legitieme handel in deze waren tusschen de Unie en de beide Midden-Europeesche mogend- hedena niet zou worden vrijgegeven. In het Britsche Rijk. Minister Grey. Minister Grey heeft gisteren zijn bezig heden op het departement van buitem- landsche zalken, hervat. Toen Grey, na zijn terugkeer, m het La gerhuis van zijn zetel verrees o-m een vraag te beantwoorden, is hij verscheidene mi nuten achtereen toegejuicht. Het bizondere feilt heeft zich voorgedaan, dat Sir R. Borden, de Canadeesc-he minis- ter-president, die nog steeds te Londen vertoeft, eon uiitnoodi'giing ontving om een zitting van heit. Engeftsche kabinet bij te wonen. Dit is iets nieuws 'in de parlemen taire geschiedenis van Engeland. Men ver wacht dat hiermee de eerste stap is gezet tot vorming van een grooten raad, waar in alle deden van het Britsche Rijk zul len vertegenwoordigd zijn. De mijnwerkers in Zuid-Wales. Volgens een bericht uit Londen zouden de mijnwerkers van Zuid-Wales weige ren op bevel der regeering het werk te hervatten. De staking der mijnwerkers zou in Zuid-Wales bijnia algemeen zijn. Rosenthal terechtgesteld. Het doodvonnis, waartegen Rosenthal hoog ei* beroep had aangeteekendi, as be<- vesügd en gisterochtend' ten uitvoer ge legd, m ei dit Reuter uat Londen. (Rosenthal, een Duiiltscher, was veroor deeld op de beschuldiging dat hij naar Engeiand was gekomen om inlichtingen in te winnen over het Engeisclie leger en de vloot en die aan den vijand te ver strekken. Red.) In Italië. De eerste Servische gezant bij den H. Stoel. Ook Servië heeft, gelijk men weet, on langs een gezant naar den H. Stoel afge vaardigd. Naar wij vernemen, is thans als zoodanig te Rome aangekomen de voormalige Servische gezant te Cetfinje, dr. Gabrilowitsch. Hij is de eerste verte genwoordiger van Servië, die hij het Va- ticaan wordt geaccrediteerd, en wel krachtens het Concordaat, door Servië met den H. Stoel gesloten. Dr. Gabrilo witsch werd door den Kardinaal-Staats secretaris Gasparri ontvangen en zal in den loop der volgende dagen in audiëntie bij Z. H. den Paus worden toegelaten, om zijn geloofsbrieven te overhandigen. In Afrika. Maritz. De correspondent van de „Times" te Otavifontein meldt, dat de daar aange komen Duitsche officieren het gerucht, dat zij Maritz zouden hebben gevangen genomen, nadrukkelijk tegenspraken. Glimlachend verklaarden ze: „Hij was onze broeder; hij is lang geleden al ge vlucht." Verschillende Oorlogs berichten. Van een klimopblaadje. Zooals ik u meldde, schrijft een correspondent van de „Msbd." dragen vele Belgen een groen blaadje, omdat het dragen der nationale kleuren verboden is. Eerst hadden zij daarvoor algemeen het klimopblaadje gekozen. De Duitschers vonden dit een aardig symbool .voor hunne plannen ten opzichte van België. Immers waar de klimopplant zich met haar hechtwortels stevig vast zet aan het voorwerp, waar zij tegen op klimt, zeiden de Duitschers, dat het dragen van het klimopblad beteekende: J'y suis, j'y reste (ik ben er ik blijf er). Nu dragen de Belgen 't blad van de hulst, waarvan zij zeggen: Qui s'y trotte, s'y pique, ('t Is geen kat om zonder hand schoenen aan te pakken.) Vader en Zoon. Dezer dagen was ik zoo schrijft een der correspondenten van de „N. Ct." getuige van een tref fende ontmoeting tusschen een vader en zoon van koninklijken bloede. Naar men weet is de oudste zoon van koning Albert ingedeeld bij het 9de regiment aan de Yser. De prins doet daar denzelfden dienst als ieder ander. Nu stond de koningszoon, die zeer veel gelijkt op zijn moeder dezelfde fijne trekken en den kleinen mond maar het rijzige heeft van den vader, dezer da gen in den vroegen morgen op wacht. Daar trof hem de koning aan. Als ieder ander bracht hij de verschuldigde eerbe wijzen, waarna de koning, hem de hand biedende, toevoegde: „Wel m'n jongen, maakt ge het wel?" Daarin is iets tref fends, dat ook de koningszoon het lot deelt van de andere jonge Belgen, 't Geen den koning mede het liefste is, deelt nu ook de gevaren met de anderen. Vlaamsch in België. In ons blad van gisteravond is een communiqué geplaatst van het Belgische informatiebureau, vol ders, waarbij deze hun standpunt in zake gens hetwelk binnenkort 'n verklaring zal verschijnen van bekende Vlaamsche lei- Vlaamschgezindheid zullen uiteenzetten. Vier punten, waaruit de verklaring zoude bestaan, werden daarbij in het kort aan gegeven. Men meldt thans, dat de onder I en II genoemde punten „geheel onjuist" zijn. Speculatie voorkomen. De Duitsche regeering heeft alle koopcontracten om trent aardappelen van den oogst 1915 en producten daarvan nietig verklaard ten einde speculatie te verhinderen. Voorloopig geen landstormdienst. Uift Weenen w-ordtt geseind, meldt de „Konr. Norden", dat wegens den gtmsrtagem toe stand der troepen de oproeping der. liand- stormplicihtigetn van de jaren 18781894 in Hongarije "van 15 Juli is verschoven tot 15 Augustus. Fransche-Vlag Dag. Eergisteren is in Engeland de „14 Juli" gevierd door den verkoop van Fransohe Vlaggetjes. De op brengst diier collecte kwam ten goede aan een fonds voor de Fransche oldaten, die in den oorlog invalide zijn geworden. De juiste opbrengst is nog niet bekend, maar werd voor Londen aloeen op 40,000 pd.st. en voor geheel Engeland op 100,000 pd.st. geschat. De collecte arende jonge dames waren allen in het wilt gekleed en met de Fran sche kleuren gesierd. Jonge dames uit a'ile stand en' ven-leenden hunne diensten o.a. ook dé crochrer van luïnisier ïaoytr die Downing street onveilig maakte. Ver der behoorde ook d'e beleende actrice Ga by Des'.ys tot de collectanten. In het geheel werden 14 miiKiioem vlag getjes verkocht. Uitvoerverbod van goud. Een officieele mededeeling van de Russische regeering behelst een verbod van gouduitvoer van den minister van financiën. Uitzonderin gen kunnen wörden toegestaan voor on derdanen van de verbonden of neutrale mogendheden. Een bureau van uitvindingen. Ook de Vereenigde Staten krijgen hun bureau van uitvindingen. Het initiatief hiertoe is ge nomen door Daniëls, minister van marine, die hoopt op deze wijze middelen tot zijne beschikking te zullen krijgen om onderxee- booten te vernietigen en nog eenige tech nische problemen te doen oplossen. Reeds hebben, volgens de „Times", Edison en Orville Wrigt hunne mede medewerking toegezegd voor den op te richten Raad, die alle bij de regeering in komende plannen en voorstellen zal on derzoeken. Buitenlandsche berichten. De toestand van don Griehsehen Koning. Aan de „Voss. Ztg." wordt gemeld, dat het consilium van Koning Constantijn van Grie kenland, bestaande uit 9 behandelende ge- neesheeren, bij zijn meening blijft, dat elke geestesinspanning de gezondheid van den koning in gevaar zou brengen, zoodat van een Driekoningen-ontmoeting te Athene, met de daaraan verbonden opwinding en repre sentatie-plichten voorloopig niets kan komen. Nederland en de Oorlog. Keuring lands tormplichtigen. Bij den minister van oorlog bestaat het voornemen, algemeene keuringen voor den landstorm te doen houden, ie beginnen met de jaarklasse 1915. Het ligt in de bedoeling, deze keuringen reeds over eenige dagen te doen aanvangen. Het denkbeeld is in overweging, de keurin gen op te dragen aan de keuringsraden voor de militie; zooals deze werden samengesteld voor de lichting 1916. De keuringszittingen zullen dienen om de landstormplichtigen, die dit verkiezen, een geneeskundig onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienst te doen ondergaan. De commissarissen der Koningin zijn uit- genoodigd, om, zoodra de te dezer zake bij Kon. besluit vast te stellen bepalingen tot stand zullen zijn gekomen, de regeling van de zitting van de keuringsraden vast te stellen. Het ligt in het voornemen van den minister, er bij de betrokken landstormplichtigen op te doen aandringen, zich aan de keuring te onderwerpen. Coöperatieve meelfabriek. Men schrijft ons: De Coöperatieve Meelfabriek is opge richt te 's-Hept^emlbosch, en zal dal Augus tus a.s. reeds meel gaan afleveren. Op een vergadering te Utreahit, door honderden baikikers bijgewoond, is liiextoe besloten. Coöperatieve bakkerijen worden niet ai'.s leden aangenomen. De hooge bloemprijzem zullen, tengevolge dezer concurrentie spoedig gaan dalen. Uitvoer uit Duitschland. Volgens bekendmaking in de Deutsche ReichB-Anzeiger, is de uitvoer van bier uit Duitschland verboden, en is opgeheven o.a. het verbod van uitvoer uit Duitschland van photografische papieren en platen, alsmede van eenige soorten 6taal en ijzer. Mr. Regout. Het agentschap Stefani seint uit Rome, dat mr. Regout in Augustus a. s. zijn functie van tijdelijk gezant bij den Paus zal aanvaarden. Salarissen Rijksambtenaren. Naar het „Hbld." uit goede bron verneemt, zal de regeering, zooals reeds in een vroeger bericht werd vermeld, inderdaad voorstellen, de helft van de voorgestelde verhoogingen voor de lagere ambtenaren ditmaal op de begrooting te brengen. Deze verhooging zal zich uitstrekken tot alle verschillende amb tenaren van het lagere personeel, vallende onder de verschillende hoofdstukken der staatsbegrooting. Voor het postpersoneel zal dientengevolge, wanneer de regeering bij het plan blijft, ook de helft der suppletoire be grooting worden voorgesteld. Onder het lagere personeel der posterijen zullen ook gerekend worden de klerken. Korte Kroniek. In de te Haarlem gehouden algemeene vergadering van de Nederl. Vereeniging van IJzerhandelaren zijn tot bestuursleden gekozen de heeren A. G. Verbeek, Den Haag; S. W. Arntz, Alkmaar; J. C. Neute boom, Groningen; S. v. d. Heide, Delft, en W. H. van Romburg, Leiden. De bloembollenkweekersver. in het Westland besloten de veilingen van droge bloembollen a contant te houden. De eerste veilingen hebben einde Juli plaats. In tegenwoordigheid van zeer vele autoriteiten, ministers en oud-ministers, heeft H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins, gisteren den eersten steen gelegd van het nieuwe stadhuis te Rotterdam. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) De Gemeentelijke Zweminrichting. In behandeling komt het voorstel tót op dracht van het beheer en het onderhoud van de Gem. Zweminrichting gedurende het jaar 1915 aan de Leidsche Zwemclub. De heer Sytsma brengt hulde aan B. en W. voor hun voortvarendheid, maar het spijt bem; dat hij iedere nadere toe wijzing mist volgens weke de Zwemclub de Zweminrichting zal exploiteeren. Vol gens heit concept-contract weten wij nieits. B. en W. geven hun recht uit handen aan de Zwemclub. no hftfir _A a. 1 b e r s e' betuigt instem ming met de wijze waoxv; B. en W. deze zaak behanidelkl hebben. Men kan mu zien hoe de zaak geregeld wordt door particu lieren* terwijl B. en W. het a-echt behou den in te grijpen. Wij hebben geen erva ring. Het dioet spreker genoegen, dat. deze zaak nu niet eens bureaucratisch is op gevat. Spreker zou echter dit wiTien vra gen of door die regeling een ieder ver plicht is lid van die vereeniging te wor den? Het voorstel geeft, volgens spr., blijk van een gezonde opvatting van B. en W. De heer Sytsma zegt, dat hier ver schil van inzicht is. Maar waar de heer Aalberse zelf opkomt tegen de ver plichting van lidmaatschap, daar mag hij verder gaan en zou hij willen vragen wie kan er komen zwemmen en vyelke zal de prijs zijn? De heer Fokker zegt, dat de Raad niet gebonden wordt voor 1916. Spreker vraagt aan B. em W. echter zoo 6poedi(g mogeilij'k de resultaten over 1915 aaai den •raad mede te deelen, opdat deze een oor deel kan vormen over verdere plannen. De Voorzitter zegt, dat de exploi tatie door de Leidsche Zwemcliuib voor 6 weken is. De zaak moet op gang gebracht worden. B. en W. zullen later met uitge werkte plannen komen. Nu wordt een proef genomen. De Leidsche Zwemclub exploiteert voor 6 weken, B. en W. zien toe en doen ervaring op. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Verordening jaarwedden leeraren Gym nasium en H. B. 8. In behandeling komt het voorstel tot wijziging en opnieuw vaststelling van: a. de verordening houdende regeling van de jaarwedden der leeraren aan het Gymna sium; b. de verordening, houdende rege ling van de jaarwedden der leeraren aan de H. B. S. voor jongens; c. de verorde ning, houdende wijziging der verordening van 3 Sept. 1895 voor de H. B. S. voor jongens. De heeren Sytsma, Vergouwen, v. Tol, Fokker en Boter mans stellen voor de verordeningen in werking te laten treden op 1 Januari 1916. De heer Sytsma zegt .dat hij en ande ren met dit amendement komen, omdat uitstel ligt in de richting die zij voorge staan hebben toen de regeling van de jaarwedden aan de orde was. Het klemt te meer, waar de regeering zelf voorgaat. Spreker zal er niets meer over zeggen, daar de meeningen omtrent dit punt bekend zijn. De heer P e r a sluit zich aan bij den heer Sijtsma, vooral waar de regeering voorgaat. De heer Aalberse zegt, dat de heer Sytsma een ding vergeet, nl. dat er een besluit gevallen is om de verordening 1 Juli te doen ingaan. De raad heeft het besluit genomen. De leeraren hebben er op gerekend. Het voorstel van B. en W. is dus heel logisch, waar de raad eenmaal de bekende verhooging toegestaan heeft aan de leeraren. Nu gaat he-t niet aan, dat waar het rijk de subsidie niet geeft, de gemeente het geld ia haai: zak houdt. Het is toch al een teleurstelling voor de leeraren, dat die drie maande» ingehouden worden. De raad kan niet te rugkomen op een eenmaal genomen be sluit. De heer v. d. Lip sluit zich geheel aan bij den heer heer Aalberse. De mi nister heeft bezwaar gemaakt tegen het gymnasium, maar niet tegenover de H. B. S. De H. B. S. krijgt geen subsidie. De II. B. S. staat er dus buiten. Het zou dus in hooge mate onbillijk zijn tegenover de leeraren van de H. B. S. De heer v .d. Eist meent, dat niet ge reageerd kan worden op een eenmaal ge nomen besluit. Hij zal dus stemmen tegen de motie. De heer Fokker is van meening, dat, gehoord de discussies, de raad dan ook de verordening niet op 1 Oct. moet laten in gaan, maar 1 Juli 1915 moet handhaven. Het is geen reageeren op een eenmaal genomen besluit, daar B. en W. ook een anderen datum voorstellen. Spreker be strijdt de heeren Aalberse en v. d. Lip en verdedigt de motie. De heer Vergouwen verdedigt <le motie. De heer Carpentier Alting zegt, dat er geen reden is om de leeraren van de H. B. S. ook tot 1 Oct. te laten wachten. De leeraren van de H. B. S. staan buiten het geval. Spreker is van meening, dat beide verordeningen op zich zelf staan, de eene is niet verbonden aan de andere. De heer Aalberse zegt, dat) de meening van den heer Fokker schijnbaar juist is. Hij verdedigt uitstel met beroep op den financieelen toestand van de gemeente. Maai» financieel blijft de zaak voor de ge meente dezelfde, wanneer het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, als na het vorig raadsbesluit. Spreker voelt voor de moeilijkheid van den heer Carpentier Alting. Maar waar men van het idee is uitgegaan „Gelijke monniken, gelijke kappen" heeft spreker geen be zwaar tegen het voorstel van B. en W. De heer v. d. L i p sluit zich aan bij den heer Aalberse. Spr. beoogt aan de hand van art. 10, waarin sprake is van leeraren werkzaam aan Gymnasium en H. B. S., dat het niet mogelijk is H. B. S. en Gym nasium te scheiden. De Voorzitter zegt persoonlijk des tijds geen bezwaar gehad te hebben tegen het voorstel Sytsma om uitstel tot betere tijden. Nu is het echter een ander geval. Men komt op een genomen besluit terug, en schept daardoor onbillijkheden. Het amendement wordt verworpen met 176 stemmen, die van de heeren Boter- mans, Fokker, Pera, v. Tol, Sytsma en Vergouwen. De verordeningen worden behandeld en ten slotte met algemeene stemmen aan genomen. Rondvraag. Op helt tónde der vergadering heeft de Voorzitter uiteengezet, dat, waar de kolen duurder zijn, ztürais-h^id- mc-fe- be trekking tot heit gas voor de gemeente veredschte is. In verband hiermede is het aantal brandende lantaarns verminderd. Met verschuilende cijfers toont de voor zitter aan, diat zuinigheid met heit gas een vereisch'te is. Ten gevolge van duur dere kolen, terwijl het gasverbruik is toe genomen, kan spreker mededeel en, dat over 1915 geen winst met de gasfabriek gemaakt is. Stijgen de koleniprijzen, dan zal gasver- warming dezen winter het gevolg zijn bij veten, hetgeen voor de fabriek bet eek ent meerdere en duurdere kolen. Het ge\ o'g van een en ander kan zijn, dat B. e-n W. met voorsteken zuilen moeten komen om den gasp rijs te verhoog en, te meer waar aan het munitgas heelemaal niet verdiend wordt. De heer Pera is van meennng, dat waar de tóestand van de gasfabriek van dien aard is all® door een voorzitter, ge schetst, B. en W. niet moeten wach ten maar zoo spoedig mogelijk met voor stellen omtrent verhooging vian den g'as- prij.s bij den raad moeiten komen. De heer Aalberse heeft van ver schillende zijden vernomen, dat hoewel maxi mump iij zen voor de levensmiddelen zijn vastgesteld, door sommigen aan tie ze maximumprijzen niet gehouden wordt. Spreker vraagt of dit juist is. Met betrekking tot het regeeringsbi-ood stelt spreker in het licht, dat de bakkers in. ongunstiger conditie zijn dan de coöpe raties. De bakkers moeien het brood te gen den prijs leveren, mogen hun klan ten geen dividend geven, terwijl de coöpe raties op het einde van het jaar een zeker dividend uitkeeren. Waar de bedoeling is geweest het opdrijven der prijzen -tegen te gaan, daar kan er niets op tegen zijn, wanneer deze veria agd worden. De Vp o r z; i tt t e r antwoord dat* in het algemeen genomen de bepaling omtrent de- maximumprijzen nageleefd wordt. De laatste maanden zijn daarom trent geen klachten gekomen, boter en kaas uitgezonderd. Met deze artikelen schijnen moeilijkheden te bestaan. De winkeliers moeten aan de marlet soms meer betalen dan de maximumprijs, die vastgesteld is. In dot geval kunnen zij zich wenden tot het rijksbureau in Den Haag. Daarvan nu zijn artike'em geko men. die de winkelier niet gebruiken kom Een controle op de markt is niet te doen, waar liet gevaar bestaat; dat deze zich verplaatsen kan, en zoolang elders geen toezicht is, kan jn Ledden geen sprake I zijn van toezicht. Het eenige wat er op ziit is, dat het percentage van uitvoer kfleiner moet worden. Hebben de menschen in het algemeen klachten dat de bepalingen omtrent de maximumprijzen niet nageleefd worden, dan behoor'en deze klachten te worden gedaan op Kamer no. 10 ten sta.dhui.ze of bij den keuringsdienst. W-at het regee- ringsbrood betreft is de voorzitter van meeniing, dat het niet gaat om den prijs van het brood, maar van het meel. Er moet een vaste meerprijs zijn. In ieder geval verwacht cLe voorzitten; iets nieuws

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2