15 BUITENLAND. De Oorlog. 6s JAARGANG No. 1751 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. -- Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 21/3 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DONDERDAG JULI. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelinyen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote lettors naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. V District III. Den uitslag der herstemming in district III zag menigeen met eenLge huivering (tegemoet. De socialisten worden in dilt district sterker! Zouden er van de andere partijen iin dezen, tijd en in deze omstandig heden geen overloop&rs zijn? Zouden er van de vrijzinnige en ook zelfs van de rechtsche kiezers niet velen thuriis blijven? .Voor velen waren dit redenen om een overwinning van de socialisten te vreezen. Doch deze redenen zijn, gelukkig, niet zoo heel gegrond gebleken. De socialisten worden in dit district sterker.... Nu, dat is, zooals uiiit de cijfers blijkt, meer schijn dan werkelijkheid, meer bluf dan waarheid. In 1913 behaalde de heer Hemorik 605 stemmen, nu de heer Baart 599! Geen vooruitgang dus, niet de minste. Dat er van de andere partijen kiezers zijn overgeloopen, is ook niet aanneembaar, tenzij de socialistische par tij .zelf im dit district min of meer hou zijn ingekrompen.... En de thuisblijvers? De heer Van Tol werd in 1913 herkozen met 810 stemmen. Dat scheelt nog wel wat bi,, de 677 van den heer l-Iuurman. Van den anderen kant staat, dat de heer Huurman bijna liet hoogste stemmen cij fer (688) heeft behaald, da.t bij de eerste stemming in district III een der rechtsche candi daten, de heer Pera, op zich ver eenigde. Uit dit alles blijkt en we constateerem dat met vreugde dat bij vele kiezers, en niet in het minst bij vele Katholieke kie zers, helt beginsel heeft weten te. triumpheereca, het beginsel: geen rechtsche zetel aan een sociaal-democraat. Zij heb ben redenen, die in dit geval van bijkom stig en aard moeten worden genoemd, en waarover in de courant moeilijk kan wor den geschreven, weiben. te onderdrukken, weten op zijde te zetten. Dien kiezers openlijk hulde gebracht! Moge het nieuw gekozen raadslid tot te vredenheid zijner kiezers in den Raad medewerken om de christelijke beginselen van .rechtvaardigheid en naastenliefde in de gemeentelijke verordeningen tot uiting te brengen! In de Argonnen leidden de aanvallen van het leger van den Kroonprins tot een succes. Volgens de correspondent van de „Times" te Washington, verwacht men daar, dat President Wilson handelend tegen Duitschland zal optreden. Het Deenschestoomschip„KronprinsFrederik" is door Duitsche oorlogsschepen aange houden en naar Swincmiinde gebracht. De Italiaansche gezant te Parijs heeft aan President Poincaré namens den Italiaanschen Koning, den keten van de orde Dell' Annunziata overhandigd. Volgensde„RoesskojeSlowo"zou minister Sasonof binnenkort aftreden. FEUILLETON. De noodlottige erfenis. 5) En de mijn© Victor Berthenay, uit Parijs. Zij drukten elkaar de hand en scheid den. Terwijl d'Alierct zich naar zijn kamer begaf, ze.ide hij voor ziich: Het is* toch altijd aangenaam, wan neer mem lamdgenootem ontmoet, vooral I wanneer men, zooa'is ik, er in geen jaren een heeft aangetroffen. De Franschen onderscheiden zich toch altijd door hun vriendelijkheid en hulpvaardigheid. Wat dat betreft is die M. Berthenay een solute Franschman. Berthenay, die een wandeling door de stad ging maken, dacht van zijn kant: Wat duivel heb ik eigenlijk aan dien kerel? We zullen zien, dait we hem van- i avond eens aan 't praten krijgen om hein I uit te hooren waar hij zijn geld bergt en off he it de moeite wel loont. d'AUereit. D.e I naam klinkt goed, maar er zijn er wefl I meer die een adellijken naam hebben en j zoo arm zijin als een kerkrat. Enfin, van- I avond stelL ik mij wel op de hoogte en daarna zal ik den inhoud van do porte- fouille nauwkeurig onderzoeken. Heeft die I werkelijk voor den vinder geen waarde, I dan smijt ik hean ergens cp straat in de I buurt van het sitatiion en kan de een of I andere arme drommel een fooi verdienen. Tegen den tijd van het diner 'zagen de Van het Westelijk oorlogs terrein. Duitsch succes in de Argonnen. In de Argonnen, waar het leger van den Kroonprins strijdt, is een strijd aan den gang, die onze volle aandacht verdient. Het Fransche middag-communiqué van 14 Juli meldt kortweg: ,,Het zeer sterke leger van den kroonprins heeft in Argonnen het offensief hervat en een nieuwe nederlaag geleden." „Het zeer sterke leger heeft een nieuwe nederlaag geleden", is wel eenigs- zins een sterk gekleurde uitdrukking om te zeggen dat de aanval is afgeslagen. De volgende zin uit het communiqué: „Krach tige tegenaanvallen op punten waar ons front een oogenblik zwichtte, brachten het voorwaarts gaan van den vijand tot staan en wierpen hem terug", is wel wat kort om de geheele waarheid te bedekken. Het Fransche front is op verschillende punten gezwicht, daarna is de opmarsch der Duit- söhers gestuit en zijn zij teruggeworpen, maar of dit terugdrijven is voortgezet tot aan de oude stellingen van het Duitsche leger, weet men niet. De geheele toon van het Fransche communiqué maakt den in druk, dat het leger van den Kx*oonpiins ondanks zijn nieuwe nederlaag toch nog wel voordeelen behaald zal hebben en de Franschen hun handen meer dan vol hebben gehad om de Duitsche aanvallen te stuiten. Deze indruk wordt bevestigd door het Duitsche Woensdagavond-communiqué. De Duitsche generale staf meldt daarin: „In de Argonnen hadden Duitsche aan vallen een volkomen succes. Ten noord oosten van Vienne-le-ChcLt-eau werd eeni Fransche loopgravenlinie ter breedte van ongeveer 1000 meter genomen. Een officie» en 137 man werden gevangen genomen, 1 mitrailleur en een mijnwerper buit ge maakt. Ten zuidwesten van Boureuilles be stormden onze troepen een Fransche hoogte positie ter breedte van 3 en ter diepte van 1 kilometer. Hoogte 285 (La fille Morte) is in ons bezit. 2-581 Franschen onder wie 51 officieren vielen ongewond in onze handen. Boven dien werden 3" tot 400 gewonden gevan genen door ons in verpleging genomen. Twee bergkanonnen, twee revolverka nonnen, 6 mitrailleurs en een groote me nigte oorlogsmateriaal werden buit ge maakt. Onze troepen drongen door tot de Fransche artilleriestellingen en maakten 8 kanonnen onbruikbaar die thans tus- schen de beide linies staan." Meer en meer krijgt men den indruk, dat het Fransche offensief aan het ver slappen is en de Duitsche troepen op ver- qj heidene punten tot (hetf offensief zij\n' overgegaan. Zal dit offensief ons nu tot een eindresultaat brengen? Het zal ook nu wel weer van korten duur zijn. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Geen verandering. In tegenstelling met hetWesten is nu op het Oostelijk oorlogsterrein een perio de van stilstand gekomen; de berichten van Duitsche en Oostenrijksche zijde hou den in, dat de algemeene toestand onver- twee Franschen elkaar terug en Berthe nay maakte met vreugde van de uitnoo- diigkng van d'Allere<t gebruik, om met hiem aan hetzelfde tafePtje plaats te ne men. Onder het diner praatten zij over Frank rijk an over Parijs in het bijzonder, waarvan Berthenay aan zijn disch,genoot „veel nieuws vertellen kon, want dieze had jarenlang buiten zijn vaderland vertoefd, wat hem niet belette om toch van gan- scher harte Franschman te bljjvan en al les te bewonderen, wat hem aan het va derland herinnerde. Het onderhoudend gesprek werd na het diner voortgezet op de electrisch verlich te belvédère van het hotel, diie als een pier in het meer was uitgebouwd. Toen het gesprek een oogenblik stil stond, doordat Berthenay al zoowat alles van Parijs verteld had, wiat hem te binnen wilde schieten, achtte hij het oogenblik gunstig om het onderwerp aan te roeren^ waarin hij bijzonder belang stelde, of schoon hij alle reden had om van diie be langstelling niet te veel aan zijn metge zel te laten blijken. En hebt ge al iets gehoord van uw portefeuille? vroeg hij, alsof hem dat eens klaps te binnen schoot. -- Niets, antwoordde d'Allereit. Bij alle bedienden van het hotel is navraag ge daan, maar niemand, die er van weet. Ik moet ze dus buiten het hotel verloren heb ben. Ook zij is in handen gevallen van een oneerlijken vinder, die zich dus van de dommen houdt. Wat zou hij er aan hebben? Er is voor geen. cent aan waarde voor hem in anderd is, of dat er niets van eenige actie te bespeuren valt. Waarschijnlijk biedt het leger van aartshertog Jozef Ferdinand aan de Rus sen krachtigen tegenstand, om daardoor aan generaal von Mackensen gelegenheid te geven hem te hulp te komen. Wellicht ook zijn de Russische aanvallen nüetj meer zoo hevig als toen de aartshertog ge dwongen werd zijn troepen ten Noorden van Krasnit terug te trekken. Op het geheele front worden slechts hier en daar plaatselijke gevechten ge leverd. portefeuille en mij zou hij gaarne 1000 franc waard wezen, wanneer ik haar te rug had. Heit schijnen dan wel belangrijke pa pieren te zijn, die in de portefeuille ge borgen waren. Oordeel zelf: daarin was alles wat ik noodig heb om te bewijzen, dat ik Hector d'Alleret ben. Dat wekte reeds de belangstelling van Rertheniay o-p: papieren, waarmee men eetn indenibiteit kon aannemen en die te ven® bewijzen, konden hem nog wel eens te pas komen. En met een nevenbedoeling hernam hij: Drommels, dat is leelijk. Op die ma nier zou een andeir zich wel eens voor u kunnen uitgeven. Hector d'Allenet haalde de schouders op. Ik geloof ndöt, dait hij daar veel aan hebben zou, want, ofschoon ik geboren Franschman ben, heb ik het grootste deel van mijn leven buiten Frankrijk cloorge- brachit en kemit niemand mij daar. Ik zou dus. voegde hij er lachend bij, den nieu wen eigenaar van mijn identiteitsbewij zen niet aanraden te trachten daarop be stellingen te doen of een teeming te slui ten, wamt daar zou hij slecht weer op treffen. Weder emöftiig geworden*, giteg hijf voort: Het onaangename van. de geschiede nis is echter, dait het ver".ie® van die pa pnieren mij tot een oponthoud dwingt, ter wijl ik die zaak, waarvoor ik op reis ben gegaan, gaarne spoedig had afgehandeld. Wanneer ik niet te onbescheiden ben, zou ik willen wedden, dat gij een huwe- (gevaUen; een1 schedelbreuk maakte een eind aan zijn leven» Fransche vliegers naar Essen. De „Daily Qhron." verneemt uit Frank rijk, dat dezer dagen Fransche vliegers nachtelijke .tochten hebben ondernomen naar Essen, van waar ze, na hun taak volbracht te hebben, veilig terugkeerden. De vliegers legden a.fetanden van 450 en 500 mijlen af. De actie tegen de Darda nelles lijk wilt sluiten en dan kan ik mij uw on geduld levendig voorstellen. Waarsdhijtnrijk doordat gij zelf wel eens zulk een ongeduld hebt doorleefd? Berthenay maakte een afwerend gebaar. O, neen! riep hij uit, mij heellt nog niemand kunnen vangen. Ik heb tot dus verre mijn gulden vrijheid weten te be houden, maar daarom kan i«k mij best begrijpen, dat iemand, die er afstand van wil doen, dilt liefst geen oogerublik uit stelt. Toch iis da;t met mij niet het geval Wel i® waar ben ilk geen verstokt vrijge zel, maar ik heb tot heden nog geen vrouw ontmoet aan wefke ik mijn leven zou wilton verbinden. Ik heb hiaar trou wens nog weinig gelegenheid toe gehad. Ofschoon adellijk van geboorte, was ik zonder eemr'lg fortuin. Het eartige wat mijn brave ouders, die helaas overleden zijn, mijn konden nalaten, was een wei nig kennis, dank zij de goede opvoeding, die zij mij gegeven hebben en waarvoor zij zich ware offers getroost hebben. Ik heb daarvoor mijn dankbaarheid niet be ter weten te toornen en later hun nage dachtenis te eere.n dan door met de ken nis, die zij mij deden verkrijgen, zooveel mogelijk te woekeren. Zon heb ik mij, eerst a1® imgerreur en later als bestuur der van een mijnonderneming in Rus land, eem positie weten te verschaffen, maar ge begrijfjt dat ik daar hard voor heb moeten werken en mij geen tijd is overgebleven om .aan vrouwen te denken. Dat laat zich hoorem, maar dan be grijp ik niet uw ongeduld, want wanneer ie verloren papieren slechts identiteits- bcwijzcin zijn, zult gij u daarvan toch wel In Belgie. Een belangrijke verklaring van Vlaamsche leiders. Aan het Belgisch Informatie-bureau wordt gemeld: Binnenkort zal er een belangrijke ver klaring verschijnen, die de handtoekening zal dragen van de bekende Vlaamsche lei ders, waarbij deze hun standpunt in zake Vlaamschgezindheid zullen uiteenzetten. Deze verklaring zal de volgende punten, als grondbeginselen, bevatten: 1. De onüergeteekenden keuren het op werpen van taalstrijddiscussies op dit oogenblik sterk af, van waar ook de aan val moge komen. Zij willen vrije Belgen zijn, en dit blijven. 2. Zij verklaren niets te maken to heb ben met bladen zoals de „Vlaamsche Post" en andere, die enkel Duitsche werktuigen zijn. 3. Zij veroordeelen de tactiek der Duit sche regeering, die hen wil compromit- teeren, door aan de Vlamingen onge vraagde voordeelen op taalgebied te wil len schenken. 4. De Vlaamsche strijd moet na den oorlog, door de Vlamingen zelf worden uitgevochten, zonder dat ooit uit het oog worde verloren: het zelfbestaan der Bel gische nationaliteit. Mevrouw Carton de Wiart. Men zal zich herinneren, dat de edhtge- moote van den min-ster van justitie, me vrouw Carton de Wiart, te België door de Duitschers gevangen genomen ein naar Duitschland gevoerd i®. Thans meldt de „Corriere della Sera", dait, volgens op het Vatikaan ontvangen bericht, de Duitsche regeerinig, na tro ste emkomst van dein Paus, de invrijheid stelling van de gevangene heeft gelaat. In Frankrijk. Italiaansche hulde aan Poincaré. Dinsdag heeft de Italiaansche gezant te Parijn, Tiittonii, op heit Elysée President Poincaré, te naam van Koning Vitorio Emanuele, den keten van de orde Dell' Annunziata overhandigd ter gebfjonlieiid van liet nationale feest van Frankrijk (14 Ju!'!). De Annunzia'ta-orde ais een der oudste en aanzienlijkste orden van Euro- pia. Zij. is door graaf Amadous VI van Savoye in 1362 gesticht. (Degenen, wiem de versiersel!en van do Anmuniaiaita worden geschonken, worden daardoor „mieven" van den Koning van Italië.) In het Britsche Rijk. De strijd in het kolenbedrijf. Gistermorgen meldde een telegram dat minister Lloyd George een staking in de kolenmijnen van Zuid-Wales tot misdrijf heeft verklaard. De betreffende proclama tie is een gevolg van het feit, dat de mijn werkersgedelegeerden, Maandag to Car diff bijeengekomen, de voorstellen van mi nister Runciman tot beslechting van het geschil met de mijneigenaars hebben ver worpen. De gedelegeerden namen een motie aan, waarin zij verklaarden aan hun oorspron kelijke eischen vast te houden en Don derdag te zullen staken, indien deze eischen niet worden ingewilligd. Er ver- du püicaten kunnen verschaffen. Zeker, maar daarmee aal tijd verlo ren gaan. Is dat zoo erg? Ja, cin mijn oinstandigheden wel. Ik heb een drukken werkkring en nood© eem belangrijke explloiiitatie moeten verlaten, waarvan ik de geheele verantwoordelijk heid draag. Mijn te lange afwezigheid kan belangen schaden, die mij zijn toever trouwd en welker behartiging ik mij tot eeretaak maak. Vandaar dat ik woedend ben over een oponthoud ,dat ik niet had kunnen voorzien. Is er dam niemand, die u kan ver- vamgen? Jawel, mijn ad ju net-bestuurder neemt mijn ambt waar en heeft al mijn aanwij- zingem gekregen, maar alleen voor rlea tijd dien ik dacht noodig te hebben cm waarbij op deze vertraging niet - gerekend was. Hot moeit dan wel een gebiedende rieden zijn geweest, die u Itot op reis gaan deed besluiten. Zeer zeker, een plicht, waaraan ik mij niet kom onttrekken. Ik werd maar Frankrijk geroepen om de nalatenschap te regelen en de erfenis in ontvangst te nemen van den broer mijner overleden moeder. De oog en van de hote'rat begonnen te fonkelen en de mededeelingen van den argeioozen vreemdeling gingen hom nu een levend'ge belangstelling i ruboezemen. Om die mededeelzaamheid aan te moe digen, hernam hij: Deze gebeurtenis zal u waarschijnlijk weer wat nauwer aan uw familie te l'a. rijs verbinden. (Wordt vervolgd),. Op Zee. De duikboot- en mijnoorlog. Volgens de „Sj oef arts Tademde" werd de otoomer „Mascara" uit Glasgow, bij het eiland Damlow te de Witte Zee, in dien grond geboord. De stoomer mat 5000 brute iten en as eerst twee jaar oud. Een geheimzinnige geschiedenis. „Verdens Gang" verneemt uit Dron.tr heim, dat te do Nordlandsposten" een betrouwbaar persoon meedeelt 1.1. Woens dag op een mijl afstand van de kudt op dezelfde plaats, waar het Duitsche stoom schip „Friedrich Arp" in den grond ge boord' is, een oorlogsschip met twee schoorsbeenen gezien te hebben, dat van het wasten kwam. Tegelijkertijd verscheen een groot stoomschip. Men hoorde een schot vallen, waarop het stoomschip bij draaide. Het oorlogsschip kwam langszij en gaf teekens aan een kleiner stoom schip, dat zich in de nabijheid bevond, maar later verdween. Het oorlogsschip stoomde vervolgens met het stoomschip westwaarts. Naar uiilt Narwiik wordt gemeld, is be slag gelegd op het stoomschip, dat waar schijnlijk de stoomboot „Relgia" uit Lü- beck was diie Narwik meit een 'lading erts verlaten had. Amerikaansctie scnepen in ae Egeiscne Zee. Aan de beide Amerikaansche oorlogs schepen „Tenessee" en Vulcan", die tus- sdhen Palesittea en Egypte dienst doen ten bate van vluchtelingen, Bulten in het begin van Augustus nog twee schepen worden toegevoegd, zoodat de Vereenigde Staten te de Egeïsche Zee door vier sche pen zullen worden vertegenwoordigd, meldt de Korr. Norden. Deensch stoomschip aangehouden. Het Deensche s.s. „Knonprins Frederik" is ten zuiden van de Somt door Duitsche •oorlogsschepen aangehouden en naar Swteeonünde gebracht. Het schip was met een lading hout van Sundavall maar Engeland onderweg. In de lucht. Vliegeraanval op Görz. Volgens een Iitaliaansch communiqué beschoot Maandag hij het aanbreken van den dag een smaldeel vliegtuigen van een hoogte van 600 M. met goed gevolg een Oostenrijkste kamp bij Gonizja (Görz). Een vlieger gevallen. De Belgische onderluitenant Michel La- grauge is dezer dagen bij het proefvlie gen met een xuieiuw vliegtuig te V'ii'-Ca Cou- blay van een hoogte van honderd meter Generaal von Sanders. De „Daily News" verneemt uit Athene, dat generaal Lyman von Sanders naar Berlijn is teruggeroepen. Turksche verbiezen aan de Dardanelles Uit Athene wordt 'aan de „Times" ge meld, dot de Turkstee verliezen aan de Dardanellen 125,000 man zouden bedra gen. Nieuwe aanvalsplannen. Van Duitsche zijde wordt ons gemeld: Volgens de Atheensche bladen werken de geallieerden koortsachtig ean do voorbe reiding van een gecombineerden aanval tegen de Dardanellen. Van Malta zijn de gerepareerde oorlogsschepen terugge keerd. Nieuwe Engelsche en Fransche versterkingen, zoomede transporten met zwaar Britste geschut en kolossale hoe veelheden ammunitie, zijn aangekomen. Deze nieuwe aanval moet nog vóór het einde van Juli plaats vinden. („Hbld.") De Onzijdigen. Vlootversterking in Denemarken. Volgens een telegram uit Kopenhagen, aan het Berliner Tageblatlt" wordt de luit brei'ding van de Deensche duikbootem- flottielje met grooten ijver voortgezet. Deze wéék zijn drie booten van een nieuw .groot type in dtente -gestold, die op de „Oorlogswerf" te Kopenhagen zijn ge bouwd. Het Deensche duikboot-eskader wordt hierdoor o.p. 10 eenheden gebracht, alle van zeer bruikbare type. In den laateten tijd is ook het aantal watervliegtuigen belangrijk v&rgroot. Amerika en Duitschland. De meening in Amerika. Uiilt Washington wardit aan de „Times" geseind: Iedereen hiiler ziet in, dot de toesltiand etrn-Sitig is, maar niemand weet, wat er gedaan zal worden. Over het algemeen wordt aangenomen, dojt de President ruu handelend zal optreden, tenminste in zoo verre, dat Duitschland voor eens en voor altijd duidelijk zaCi gemaakt worden, dat heit zich met diplomatiek gerechtvaardigd ine eft en dart het eenige middel om de ern stigste verwikkelingen te voorkomen voor Duiiitsohland hierin ligt, dat het zijn ge drag naar Xmerüka's eisteen regelt. In sommige kringen 'iis men van oor deel, diart, de regeering der Vereenigde Staten, nu van Duitsche zijde tiet vraag stuk van den onidieigang deir „Lusitanda" geheel ontweken wordt, moeilijk terug krabbelen en de verantwoordelijkheid voor den verderen gang van zaken van zaken aan Duitschland over laten kan.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1