BINNENLAND. ingezonden stukken. Uit Stad en Omgeving. dat de Russen hun Roemeensche grenzen haastig versterken. Eenige duizenden Rus sische arbeiders leggen er loopgraven en draadversperringen aan, evenwijdig aan de Russische grens. Op een enkel gedeelte van de grens wordt dag en nacht gewerkt. Issa Bcljetinats. Uit Rome wordt gemeld, dat de Monte- j|ogrijnen het beruchte Albaneesche ben- cfcnhoofd, Issa Boljetinats, gevangen heb bek genomen. In Scandinavië. Een Duitsch-Deensch incident. De „Nationale Tidende" van Kopenha gen maakt melding van ,het volgende in cident: Duitsche soldaten, aangevoerd door een officier, hebben Deensch grond gebied geschonden nabij liet dorp Toerup en zicli meester gemaakt van verschillende paarden en koeien, welke graasden op een weide aan de grens en toebehoorden aan een Sleeswijkschen buer, die door de Duit- schers voor den militairen dienst was af gekeurd. Na de dieren op Duitscli grondgebied te hebben overgebracht, hebben de soldaten op bevel van den officier, een houten loop brug vernield, welke was aangelegd over een stroompje, dat de bedoelde weide ver bond met een ander grasveld, aan den zelfden boer behoorend en op Duitsch grondgebied gelegen. Men gelooft, dat de soldaten op bevel gehandeld hebben ten einde wraak te ne men op den boer, die door de Duitschers tot den militairen dienst was opgeroepen, doch hieraan geen gevolg had gegeven. De Deensehe regeering heeft aan den chef der gendarmerie een omstandig rap port gevraagd over dit incident, dat een groote ontroering over het geheele land heeft teweeggebracht. Uit andere bron wordt gemeld, dat de Deensehe regeering voornemens is, scha devergoeding te eischen, benevens disci plinaire en strafrechtelijke maatregelen tegen de schuldige militairen. In Afrika. In Tripelis. Naar de „SecoLo" uit Tripovis verneemt, heeft het verraad der sjeiks van Taruna, Saiid eiri Aohmad el Soend ook nog andere stammen tot oproer verleid. Daarom be sloot de Italiaanse he regeerimg tot ont ruiming van GeibeJ Refusa en Gebel Ga- rian. De vrijkomende troepen, zuTen ter verdediging der Trijpolifcaansche kust tot aan de grens van Tunis gebruikt worden. Zoodoende zijn de Italianen weer in de zelfde stellingen teruggekeerd, die zij reeds tegein einde 1911 bezaten. Hoe het er nabij T ri-po Ms uitziet, blijkt unit een verder bericht aan de „Secoio", vdigens welk in do oases nabij Tripolis een groote karavaan met mee! en suiker door de re- be-'-lp® werd uiteengejaagd. Generaal Tassonri. gouverneur van Tri- ue gouverneur van Duitsch Z. W Afrika. Naar „Reuter" aan eenige bladen seint, zal Hermann Seitz, de gouverneur van Duitsch Zuidwest-Afrika, die zich heeft overgegeven, op parool op vrije voeten wor den gelaten. Hij zal verblijf houden te Grootfontein, met zijn vrouw, die daar reeds vertoeft. Verschillende Oorlogs berichten. Ondernemingsgeest te Berlijn. Het „Berliner Tageblatt" schrijft: Ondanks den oorlog is er nog ondernemingsgeest genoeg te Berlijn. Een winkeltje in de Potsdam- merstrasse is thans voor een jaarlijkschen huurprijs van 30,000 Mark van 1 Januari 1916 tot het jaar 1946 verhuurd. In het winkeltje, dat slechts negen vierk. meter oppervlakte heeft, komt een filiaal van een sigarenzaak. Ontsnapte krijgsgevangenen. Op een tiental Fransche krijgsgevangenen, bij Salzbergen ontsnapt, werd in de Benthei- mer Vorschen een klopjacht gehouden, waardoor een zestal weer werden gevat. Correspondenten gearresteerd. In Mechelen hebben Duitsche geheime agen ten twee dagbladcorrespondenten, een van een Engelsch en een van een Nederlandsch blad gearresteerd. Zij werden naar Brus sel gebracht. Vermoedelijk wordt den laatste een geldboete opgelegd en wordt hij in vrijheid gesteld. De oorlogskosten van Frankrijk. Vol gens „Le Rentier" van 17 Juni hebben of zullen de uitgaven van Frankrijk sedert 1 Augustus 1914 bedragen voor: Militaire doeleinden. Augustus-December 1914 fr. 5,815,320,780, Januari-Sept. 1915 fr. 10,422,694,391, totaal fr. 16,238,015,171. Openbare schuld. Augustus-December 1914 fr. 59,716,763, Januari-September 1915 fr. 1,367,334,855; totaal fr. 1,427,051,618. Sociale aangelegenheden. Augustus-Dec. 1914 fr. 405,541,680, Januari-September 1915 fr. 1,913,270,750; totaal fr, 2,318,812,430. Levensmiddelen voor de bevolking. Aug.- Deeember 1914 fr. 20,000,000, Januari-Sep tember 1915 fr. 166,800,000; totaal fr. 186,800.000. Andere uitgaven. Augustus-Dec. 1914 fr. 178.798,830, Januari-September 1915 fr. 1,745.328,647; totaal fr. 1,942,127,477. Tezamen. Aug.-Doc. 1914 fr. 6,479,378,053, Januari-September 1915 fr. 15.615,428.643, sedert het uitbreken van den oorlog Ir. 22,094,806,696. Generaal Gcuraud. President Poincaré heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan generaal Gouraud, en hem de militaire medaille op de borst gespeld. De generaal, die reeds goed vooruitgaat, was ten diep ste ontroerd, door de woorden van den president, die hem dankte voor zijn schit terend werk aan de Dardonellen. UltwisseMng van invaliden. Door Zwitserland zijn Zondag en Maandag weer honderden Fransche en Duitecbö Invaliede krijgsgevangenen naar huls ge zonden. Engeisohe verliezen. De officiële ver- lieslijst over de afgeloopen week bevat de namen van 156 officieren en 2220 man. Hiervan zijn 525 gedood, 1393 gewond of door gassen vergiftigd en 302 vermisten. De Paus en België. De „Agenzia Na- zionale" bericht, dat de Paus mgr. De- ploige, deken van de wijsgeerige faculteit in Leuven, in audiëntie ontving en dezen met bewogen stem meedeelde, dat hij voor het herstel van de universiteit zorgen zou. Ook drukte de Paus zijn diep medegevoel met het lot van België uit. De universieit van Lemberg. De uni versiteit van Lemberg is, naar uit Weenen geseind wordt, heropend. Buitenlandsche berichten. Een arrestatie. Volgens een bericht uit Boekarest aan de „Secoio" zou de vroegere Bulgaarsche minister Genadieff gearresteerd zijn, daar hij in betrekking zou gestaan hebben met de bedrijvers van den bomaanslag in het Casino te Sofia. Het bericht wekt veel opzien. Nederland en de Orolog. Vliegmachines. Uit Amsterdam: Gisterenmiddag om- sitreeks 5 uur werden hier twee vliegma chines waargenomen, die zich op aan- zienlijke hoogte boven de stad bewogen. Zij kwamen uiit Z.O. richting. Vermoede lijk waren helt tweedekkers, maar met ze- keriioid was het niet te constiaiteeren. De vliegmachines keerden in dezelfde richting waarvan zij gekomen waren, teirug. U,ilt Go.rkum: Cisteren bewoog zich te 31/2 uur een vliegmachine van Z.W. naar N.O. richiting boven de stad. Gemeantei-aadsve-rkiezing te 's-Gravenhage. Bij do gisteren gehouden stemming vod den. gemeenteraad zijn in de 15 vacatures slechts 3 plaaAsen vervuil, zoodat 24 can didate®. in herstemming komen. Van deze 24 candidate®, zijn 7 sociaal democraten, 3 katholieken, 3 chriist.-his torische®4 onti-anevoluttonaire®, 4 libe ralen en 3 vrijz.-democraten. Tïai Ingvlssclierjj. De enkele uit zee terugkeerende schepen brengen nlle berichte 1 van schrale vangsten. Schenen, welke vier weken op zee waren, hu' d n slechte vangsten. Na 19 Juni werden de vang-ten nog schraler. De prijzen daarentegen zijn 2V2 maal hooger dan andere jaren, zoodat dit veel goed een der binnengekomen schepen met ruim 12 last 1' 32.20f 32.30 per kantje, zoodat niettegenstaande deze betrekkelijk geringe vangst de resultaten prachtig zijn. Korte Kroniek. B. en W. van Amsterdam zullen dein Raad voorstellen niet tot belasldingver- hoogeng over te- gaan. Te Bergen bij Alkmaar heerscht dipih- teritis. echter niet verontrustend. Bij Kon besluit is de Oost-Indisehe ambtenaar met verlof C. F. Ph. Miolée, laatstelijk op7j :e®er-machanestelter bij het Marti ne-c tab li ssement te Soerabaja, op zijn verzoek, wegens lichamelijke onge- echiktlheid, eervol uit 's lands dienst ont slagen, onder toekenning van pensioen. Gemengde berichten. Overvloed. Te Maastricht doet zich het ongewoon verschijnsel voor, dat wittebrood in overvloed te krijgen is, zoo zelfs, dat meer dan honderdduizend kilo per week ervan naar België gaat; regeeringsbrood (het zoo genaamde kropbrood) is er mede volop, ter wijl het zuivere roggebrood, dat vóór den oorlog daar ter stede het volks voedsel was, thans niet meer of bijna niet te krijgen is.' Dit zou nu heel natuurlijk zijn, als er gebrek aan rogge was. Maar even voorbij de grenzen der gemeente Maastricht, bij de landbouwers in geheel Zuid-Limburg, liggen de schuren zóó vol rogge, dat ze hun nieuwen oogst niet kunnen bergen. Als veevoeder mogen ze de rogge niet gebruiken, als voedingsmiddel hebben ze slechts een klein gedeelte noodig, zoodat de boeren niets liever verlangen dan hun overtolligen voorraad aan de stad Maastricht van de hand te doen. De diefstal bij Minister Trcnb. Het „Volk" verneemt dat de vermoedelijke dader van de inbraak by Minister Treub, door de politie opgespoord en gearresteerd is. Het moet een melkslijter zijn, die door achteruit gang van zaken in een wanhopigen toestand diefstal gepleegd heeft. We moeten hierby opmerken, schrijft „Het Yad.", dat de wijze waarop ingebroken is, het vermoeden wettigt, dat er meerdere daders geweest zyn. Rampen en Ongelukken. Zondagavond is tydens een lievig omveer de boerderij van den landbouwer D. J. te Andijk door den bliksem getroffen en afgebrand. Tijdens een onweersbui, die zich Maan dagavond boven Delft ontlastte is de bliksem ingeslagen in het in aanbouw zijnde gebouw der Technische Hoogeschool aan de Poort- landlaan. Eenige balken werden verbrijzeld, alsmede een deel van het dak. In de Houthaven te Amsterdam is gister morgen het lijk van een Vrouw opgehaald. In den Dollard is Maandagavond bet lijk van een veertigjarigen schipper opgepikt. Onder Lckkerkerk is Maandagavond de brievenbesteller F. A. van Zoest by het naar buis gaan waarschijnlijk door den bliksem getroffen. Hij werd dood op den dijk gevonden. Een zorgvolle secretaris. Menige secre taris van menige Kamer van Koophandel wieip, alvorens zijn verslag over 1914 te be ginnen, „een blik op het wereldtafereel". Een deed bet aldus: „Bij het opmaken van ons vorig jaarverslag kwamen hier en daar reeds wolkjes te voor schijn die ons angstig stemden en mochten zy grootere omvang aannemen weieens aan leiding zouden kunnen geven tot een ont lading van de in de laatste jaren zoo saam gehouden atmosfeer, waarvoor slechts een enkele electrische vonk noodig was om geheel Europa in vlam te zetten. En ziet, na eenige weken toen ons verslag verscheen, bleek een dergelijke vonk werkelijk te zijn ontspron gen door den moord op den Kroonprins van Oostenrijk met het noodlottige gevolg, dat thans 7 landen van Europa met al den harts tocht die ooit in het menschdom is gevaren duizenden menschenlevens worden opgevor derd." Hij heeft het vervolgens over een fabriek die afbrandde en daardoor teloor ging en van andere fabrieken die „den terugslag ondervonden van de geheele wereld." Toch is in het algemeen sedert Augustus eenige verbetering tot stand gekomen, maar „zoolang in de verte nog geen glimpje zicht baar is dat op vrede doet denken, blijft de toestand zorgwekkend, ook voor hen wier linancieele draagkracht boven elk peil staat(!)." Brutale inbraak. Men meldt uit Amster dam: Aan het Waterlooplein no. 9311 woont de koopman in ongeregelde goederen Kan met zyn gezin. Toen deze Maandagmiddag met manufacturen ter markt was, hebben' dieven van deze afwezigheid gebruik gemaakt en zich toegang verschaft tot diens woning door het forceeren der deur. Eenmaal binnen de ver trekken van den koopman heeft men verschil lende kasten met geweld opengebroken, alles overhoop gehaaid en over den vloer verspreid. Uit een buffet, dat eveneens geforceerd was, is een kistje mej ongeveer f50 verdwenen, terwijl uit een andere kast voorwerpen als een paar armbanden, oorbellen en collier e. a. werden weggehaald. De benedenbuur, die thuis was, terwijl de inbraak heeft plaats gehad, verklaarde niets bemerkt te hebben. De politie stelt een onderzoek in. Ontsnapt. Een Belg, die een pak brie ven bij zich droeg, werd door de Duitschers gesnapt en per automobiel weggevoerd On derweg kwam er een defect aan de auto en terwijl zyn gelijders al hun aandacht besteed den aan het herstellen van hun \o?rtuig, sprong de arrestant er uit en poetste de plaat. Verscheidende schoten werden hem achter na gezonden, die geen van alle troffen. Na drie dagen en nachten door de velden te heb ben gezworven, wist hij op een geschikt 00- genblik, naar hy zegt met een dubbele ladder, die hij over de versperring plaatste onzydig grondgebied te bereiken. Eindelijk gesnapt. Bij de® heer J. Cohen te Amsterdam, handelende onder de firma Cohen Minmgh, was geduren de 2Vè jaar een werkvrouw in betrekking, op wie nfieit het minste aan te merken viel. Uit medelijden met haar gezin nam de heer Cohem den man der werkvrouw in dienst, een 30-jarig met se; aar, die se dert bet uitbreken v van de® oor.og werk loos was. Hij liet hem in de door de firma gedreven bedden-fabriek, gevestigd aan de dat de pakhuisknecht de fabriek had ver laten, nadat twee jongens hem waren ko men waarschuwen. De vogel was dus ge vlogen. Inmiddels bleken in het magazijn weer een piaaa- beeldjes klaargelegd te zijn, blijkbaar om op een gegeven oogenblik te worden meegenomen. 's Avonds tien uur kreeg de meester knecht van den heer Cohen bezoek van den pakhuisknechtde>ze deelde hem mede dat hij den heer Cohen met een mes bewerken, zoo hij zijn aanklacht ndet introk. Een uur later, j.l. Vrijdag, had de re cherche den pakhuisknecht echter onscha delijk gemaakt. Zij arresteerde hem niet zonder veel moeite bij een café, dat hij gpwoon was te bezoeken. De politie zoekt, thans eventuee'e mede plichtigen van den pakhuisknecht. Er b'.ijken bij den heer Cohen nu reeds voor een f 200 aan goederen gestoten te zij®. aihz. ver richten. haait het ,,Hhl<l." had in de fabri ek een looddief stal met braak plaats en de nieuwe pakhuisknecht kwam dén ochtend, dat de looddiefstal onltdekt weid, eerst te tien uur op het wenk, in plaats van zes uur. Hij gaf voor 's nacht ongesteld te zijn geweest- De huiseigenaar liet het lood, dat de dief had laten zitten-, weghalen, op een stuk onder het kozijn na. Dit stu'k lood bleek later ook verdwenen te zijn. Eerst hierna kreeg de heer Cohen ver moeden op zijn pakhuisknecht, d:te hij ook nu verdacht van de vele diefstallen, die in de fabriek plaats hadden, een vermoe den, waarin hij versterkt werd door het drankmisbruik dat de man maakte en door de uitgaven, dde deze aan zijn lunch ten koste legde. Hij liet echter niets blij ken. Hoewel op 16 Juni bij een quaestie over werkzaamheden door den pakhuisknecht met een kolenschop -aangevalten, ontsl/o'eg de heer Cohen zijn knecht niet, omdat hij dezen nu eenmaal als den dief wijde ont maskeren, temeer omdat het met de clbef- stallen in de fabriek maar ndet ophield. VoorztchtigheidëhaYve wapende de heer Gohen zich echter, om tegen verdere ge weld dad iigheden van den knecht beveiligd te zijn. Eenigen tijd na dit voorval vond de heer Cohen op de eerste verdiepdmg der fabriek, waar de pakhuisknecht in het magazijn werkte, ander het pakpapier een klokgarndtuur (een klok met twee va zen), die van een hoogere verdieping af komstig waren. De heer Cohen, zeide niets, stuurde den pakhuisknecht udt met een boodschap, waarmede een piaar uren gemoeid waren, en ontbood de politie, met wie hij afsprak, dat hij den volgenden ochtend tien uur den pakhuisknecht zou •uitzenden met een klokgarniituur voor een klant op het Damrak en dat de recherche hein dan zon volgen- Het vermoeden was, dat de man dan het op zij gezette garnituur tevens zou meevoeren. Dit bleek echter niet het ge val. Wel was het klokgarniituur weer in een anderen hoek van het magazijn ver plaatst, maar medegenomen had hij het niet. Toch hadden de beide rechercheurs, die den man gevolgd hadden, op andere wijze succes. Na de boodschap op het Damrak te hebben verricht, ging de pak huisknecht naar de Jordaan. waar hij in de Tuinstraat een groenten wink e-1 bezocht. Nadat de pakhuisknecht dien winkel verlaten had, gingen de rechercheurs hier binnen en noodagden de winkelierster uit hun den inhoud te laten zien van-het pak, dat zij juist wilde wegbergen, 't Blieken zes uurwerken, klok stellen en beeldjes te wezen, die zij van den bezoeker gèkoobt had. Hij had voorgegeven de goederen te verkoop en voor een Belg, d'le ze fabri ceerde. Alsof er niets gebeoird was, keerde de pakhuieknecht ruim elf uur in de fabriek terug, en terwijl de rechercheurs op het kantoor van den heer Cohen, Keizers gracht 4, het voorgevallene bespraken, (Buiten verantwoordelijkheid der Rerl.) Vereeniging van Alphen, Aarlanderveen en Oudshoorn. Mijnheer de Redacteur! Vriendelijk verzoek ik eenige ruimte in uw blad voor het volgende: In de Rijniandsche Courant van Zater dag 10 Juli komt een nog al gemoedelijke vriend „Uitkijker", met de ontboezeming dat men zich niet moot vermeten critiek te oefenen op een fimantieele toelichting (bij het ontwerp van wet tot vereeniging der drie gemeenten) gegeven door zulke deskundigen als H.H. Gedeputeerde® zijn, omdat zulk. een critiek niet dat gezag kan hebben, aZs de finamtieele toetichtang van het wetsvoorstel. Welnu, aan de bekwaamheid van Gede puteerde Staten twijfel ik niet; toch ver- oorl-oof_ik mij de vrijheid, om op hunne finantieeLe beschouwingen eenige op- en aanmerkingen te maken Bij een poging om de begrodtemgen dei- gemeenten vergelijkbaar te maken, moet die van Aarlanderveen niet, met f 777 wal den ontlast, maar met f 3000 worde® be last, en dus de hoofdelijke omsüiag van f 14000 op: f 17000 gebracht worden, dut geeft, bij een belastbaar inkomen van 5 ton, dus een heffingspercentage van 3,4 en niet 2,6 zooals H.H. Gedeputeerden voorrekenen. De begrooting van Aliphen zou belast moeten worden met f 4500 en dus ge bracht moeten worden op f 15100, dit geellt bij een belastbaar inkomen van f 850,000, dus een heffingspercentage van 117 Ge ziet, zelfs na de vergelijkbaarmaking verschilt het heffingspevcentage nog de helft. Te verwonderen is dit trouwens in 't heel niet; de gemeente Aarlanderveen heeft tegenover een belastbaar inkomen vf 500,000. een schuld van f243,000; era V "VIp-liell st-aüi iww;","- O—J— - drag aam x»ejia.sftibaar inkomen een schuld van f 164,000. Ge ziet, het verschil is niet groot, slechts tachtig duizend gulden. Men maakt maar gelijk, en bij gebrek aan argumenten spreekt men dan van ,.de gemeenschap", óf „algemeen belang", „bevordering van bloei", emz. enz. Men weet er wel raad op, men schuift wat schulden en lasten va® den één op de rekening van den ander, net zoolang tot het heffingsperceaitage gelijk iis, en „Klaar is Kees." Zoo zie je, met één projectiel uit een 42 c.M. kanon schiet men tegenwoordig in een ommezien een geheel fort in elkan der; Uitkijker noemt dit, geloof ik: „Offe ren aan de gemeenschap". M. de R. Wellicht vind ik later nog ge legenheid om één en ander nog wat nader toe te lichten, dntusschen geef ik vriend Uitkijker bescheidenlijk den raad," om de lenze® van zijn kijker schoon te maken, omdat ze vermoedelijk nog at bestoven zijn. Naar mij ter oore kwam, loopt men van zekere zijde i® Alphetn weer met lijsten ter teekenong, me dunkt zoo'® rommelr lijst, waarop velen dikwijls teekenen, om dat hun grootmoeder er ook vóór i-s, kon wel eens een gewichtig document worden.. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, P. DE GRAAF. Alphen, Juli 1915. Kamers van Landbouw. De boerenstand is een groote en mach tige levenskring dn de maatschappij. Toch is de kracht, die van dezen stand uitgaat, niet zeer groot. Het rustige, stille, landelijke leiven geeft zulk een zelfvoldaanheid, dat het niet ge makkelijk is den boer uit zijn oude sleur op te heffen. Vandaar dat de boerenstand een groot lichaam is waarin de eenheid wordt ge mist. De samenstellende leden zijn er wel, doch ordeloos naast elk aai-. Kan hierin geen verandering worden gebracht? Reeds jaren, bestaan Kamers van Koop handel en Fabrieken en Kamers van Ar beid. Zou nu de tijd niet rijp zij® om te ko men tot oprichting van Kamers van Landbouw? Opdat het boerenvolk als één man op kan komen en strijden voor zijn belangen en rechten! Roept onze tijd niet om Kamers van Landbouw? Er is ontstemming in boerenknimgen. Onder de Groninger boeren over de rogge-prijzem, weike dezen winter betaald zijn, onder de schapenhouders over de prijsbepaling der woJ, onder de veeboeren over de regeeringsmaatregelaa ter bestrij ding van het mond- en klauwzeer. Zoo hier en daar worden protesten ge hooid, luide uitgesproken ten aanhoore ïfin het Nëclerlandsche .volk* Doch wat den boeren ontbreek! Is hc gezaghebbend hoofd, dat spreken ban uÈT naam van eten Ncd. hoaraiustand, dal dc. drager is der gedachten a an bot geheel* boerenvolk. En dit nu kan alleen- verkro gen worden door de oprirhtang var. metrs van Landbouw. Wat nu de samenstelling v:m idic Ki, mers betreft, zou ik slechts wilton zeggen, dat kiesbevoegdheid daartoe (uiteen ver strekt kaai worden aan hc.n, die een laaft bouwbedrijf uitoefenen (misschien zijn ge. wensc-ht verschillende Kam eis voor tUL teelboerderij, veehouderij. tuinbouw ci. boschcultuur), terwijl de leden der Ka^ mers uitsluitend gekozen moeten worde® uit de kiesgerechtigden. De in dee ling der Kamers zou men kun nen regelen in districten, die kunnen kie zen de provinciate Kamer, door welke ge kozen worde de centrale of algemeene Kamer, welke cle draden van hel geheet in handen heeft. Deze laatste is dan het hoofd, dat voor het geheel kan optreden en spreken. Dan komt er eenheid udt de veelheid, een zui.vere boeren-ve-rtegeniwoorAiging. De taak van dde Kamers moet zijn: werk zaam te wezen binnen de spÜFfeeir van haar terrein, dat dis uitsluit end op landbouw gebied. Zij moeten bevorderen de ontwik keling en vooruitgang der landbouwbe drijven, zij moeten den landbouwer leiden in nieuwe banen naar den eisch van on zen tijd, tot. nog hoogeren. boei brengen het boerenbedrijf en den boerenstand prikkelen tot 111 eerdere act-t?. Doch ook voor de belangen der boeren moeten zij optreden bij de hooge overheid des lands, b.v. wat betreft de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Doch er is nog meer. Door de oprichting van Kamers van Landbouw, waaraan de macht gegeven wordt over de maatregelen ter bestrijding van vee-ziekten, zouden de boeren ve-r'iost worden van de heerschappij van den vee- art&enijikundigen dienst, welke in zijn niets sparenden ijver 0111 de ziekten ten onder te brengén, mach boer noch beest ontziet. Als geivolg daan-van eou de goede verstandhouding tu sec hen overheid en boeren die thans weil wat te wenschen overiaat worde hersteld. Zóó kan heit. op den duur ntet blijven. Vandaar dat ik een poging gedaan heb om tot oplossing te komen. Weet een ander een beteren weg, dat deze dan in geslagen worde. Doch één dtng vraag ik aan al mijn medeboeren: Denk er eens over na, spreekt er eens met anderen over, en Zegt het v-oort!!! - Geachte Redactie, heb dank voor de plaatsing. Hoogachtend, W. SAMSON, Leiderdorp, 13 Julö 1915. Landbouwer. STEUNCOMITÉ. Het Steuncomité Leiden „Oorlogstoon stancl 1914" schrijft ons: Van den algemeenth stilstand van werkzaamheden bij het begin der mobili satie hadden ook de opperlieden de ge volgen te ondervinden. Wanneer wij mer van opperlieden spreken, bedoelen* wij hen, die zich als zoodanig bij het comité opgegeven hebben. We zijn van oordeel, dat er menige losse werkman onder ge vonden wordt, die ongeveer in den tijd, dat de oorlog uitbrak, oppenverk verrich te. Het lag evenwel niet op den weg van het comité een schifting te maken tussclien de geregeld en de toevallig opperwerk verrichtenden. Voor het comité was het alleen de vraag, of de aangedienden steun behoefden en of dit een gevolg.,was van den oorlogstoestand. Onder de zich als zoodanig aanmeldende opperlieden dan zijn er 85 gesteund, waaronder 4 al leen met een etenskaart, voor één hunner door een huurbon versterkt. Onder deze 85 zijn er 7 dienstplichtigen, in October en November gekomen. Het grootste ge deelte had zich reeds vroeger aangemeld, n.I. 52 in Augustus en September samen, waarvan echter 7 in deze maanden weer werden afgevoerd. Tegen den winter kwam ook nog een vrij groot deel opzetten, n.I. 4 in October, 17 in November, en 9 in December, door 2 in Januari en 1 in Fe bruari gevolgd. Na Februari kwamen er geen meer. De afvoeringen dezer werk lieden hadden vrij geleidelijk plaats, naarmate ze werk hadden bekomen. Zoo vielen er in October 8 af, in November 4, in December 9, in Januari 8, in Februari 10, in Maart 11, in April 13, en in 't begin van Mei 8. Op 1 Mei werden nog 5 hunner om verschillende oorzaken gesteund. Deze groep heeft een belangrijken bij stand genoten in het militaire eten. Niet minder dan 21 etenskaarten zijnr ondei; hen uitgereikt. Daarenboven ontving do groep gezamenlijk ruim f 3000 aan gelde lijke bijdragen, wat door elkaar op f 1 per gezin per week komt. Een categorie, die eenigszins aan de opperlieden verwant is, wordt gevormd door de Grondwerkers, waarvan er zich 21, als zoodanig, bij het comité hebben aangemeld, waaronder 3 dienstplichtigen. Hun aanmelding bij het comité vertoont veel overeenkomst met die der opperlie den. In Augustus en September kwam, ongeveer de helft, n.I. 10, waarvan 2 vrij spoedig konden worden afgevoerd. Tegen den winter kwamen de anderen, n.I. in October 2, November 6 en December 3. Na December kwamen er geen meer. Ook bij hen geschiedden de afvoeringen zeer ge leidelijk n.I. in October 2, November 1, December 2, Januari 2, Februari 2, Maart 1 April 3 en begin Mei 1. Op 1 Mei ontvingen 3 hunner nog steun. Evenals bij de opperlieden is bii hen ongeveer het vierde deel n.I. 6 met- een etenskaart gesteund, waarvan 2 niets an ders hebben ontvangen. I11 't geheel heeft deze groep aan geldelijke bijdragen f 580, onJtYSJigeii! wat dooreengenomen op een

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2