We zouden verder nog kunnen bespre ken de arrestantenlokalen voor de mili tairen op „Gravestein". Reeds in October vestigde de Nieuwe Courant" er de aan dacht op, dat het niet aanging een derge lijk middeleeuwsch gebouw, afgekeurd voor strafgevangenis, thans te bezigen voor militairen. Heusch, de mannen, die nu bijna reeds een jaar, velen ten koste van hun geheele maatschappelijke positie, hun plicht aan het vaderland vervullen, verdienen een betere behandeling dan waaraan zij hier in enkele gevallen gewoon zijn. En er toe mede te helpen, dat deze mis standen worden weggeruimd, achtte schrijver dezer tot zijn plicht. EEN LEIDENAAR. Gemengde berichten. Rampen en ongelukken. Donderdagavond is te Leeuwarden de 56-jarige loopknecht F. door een wielrijder aangereden en gevallen en gisternacht aan dé bekomen verwondingen overleden. Te Herkingen is het bjjna 5-jarig zoontje van P. K. onder de afrollende boomstammen terecht gekomen |Donderdag aan de gevolgen overleden. Te Staphorst ging Donderdagmorgen de landbouwer U.K. met zijn arbeider J.P. met de niaaiinachine naar het lancl. De paarden sloegen op hol en toen deze tot stilstand gebracht waren, werd J. P. deerlijk aan zijn hoofd en schouder verminkt tusschen de mossen weggehaald. Eenige oogenblikken later is P. overleden. „Zw. Ct." Eon krasse baas. De 80-jarige F. Van Heilsbergen te Zoelen staat nog dagelijks op de ladder om kersen te plukken. Aanrandingen.Woensdagavond tusschen half acht en half negen zijn op den Duin- lustweg en Bentveldvveg te Overveen aan randingen gepleegd door een kleermaker uit Leeuwarden A. van de B. die voorgaf daar in den omtrek werk te zoeken. Toen mejuf frouw S. onderwijzeres uit Haarlem den Bentveld weg per rijwiel passeerde werd zij door den man met een geopend mes bedreigd op haar hulpgeroep kwamen twee dames te hulp waarop de aanrander de vlucht nam, even later bedreigde dezelfde man mejuffrouw S. uit Overveen, op den Duinlustweg bij Kraantje-Lek. Mejuffrouw S. viel van haar fiets en werd door het mes, waarmede van de B. dreigde, gewond, toen een worsteling ontstond. Daar dc dame zich heftig verzette, nam de dader de vlucht, doch werd eenige oogenblikken later door een jachtopziener aangehouden. Hij legde een bekentenis af. Ontsnapt. Te Oldenzaal zijn, naar aan de „Zw. Ct." wordt gemeldt, twee Fransche onderofficieren aangekomen, die uit het Munsterlager zijn ontsnapt. Worsteling. Even over de grens bij Glanerbrug woont de landbouwer G. S., die door de rechtbank hier te lande wegens ver boden uitvoer was veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Toen S. zich nu Donderdag even over de grens waagde, werd hij aange houden door den opperwachtmeester der marechaussées te Glanerbrug, S. verzette zich en er ontstond een worsteling, waarbij naar het schijnt beide personen ai woxvudenüo op Duitsch grondgebied zijn gekomen. Met behulp van een marechaussee werd S. even wel gearresteerd en in de kazerne opgesloten. Buren en familie dedgn beklag bij de Duitsche gendarmerie en nadat door het uitzetten van piquetten de grens zuiver was afgebakend, schijnt het vast te staan, dat bij de worsteling inderdaad de grens is gepas seerd, zoodat -S. dientengevolge weder in vrijheid werd gesteld. Rechtzaken. Te snel rijden. Tegen drie machinisten van de Stoom tram S. S. te 's-Gravenhage was proces verbaal opgemaakt, omdat ze met hun trein sneller over de overwegen hadden •gereden, dan de voorschriften toelaten. Een hunner had zulks gedaan voorbij den Leidschen straatweg tegenover het Korte .Voorhout, een ander op het Bezuidenhout en de derde aan de Boorlaan. De voorgeschreven snelheid bedraagt daar 5 K. M., terwijl ze niet te snel had den gereden. Een chronometer hadden ze echter niet op de machine. Twee inspecteurs van politie hadden met zulk een instrument in de hand, de overtreding vastgesteld. Tegen twee hunner eischte de ambte naar van het O. M. f 5 boete of 2 dagen Van alles wat. Weekpraatje. Leiden heeft voor eenige weken bezoek gehad van het cirous Carré en de-ze week Bennen1's 8-baan bij Zomerzorg plaats ges- vonden. Carré heeft goede zaken .gemankt een Benner is best tevreden. In den tijd dat Carré ihder was en vooral deze week heb ben wij meermalen de vraag vernomen, boe as toch mogelijk, dat in deze bedrukte tijden, waarin menigeen klaagt over achteruitgang van zaken,, slechte ver diensten, geen verdiensten, in den tijd, 'waarin het Steuncomité alles in het werk moot stellen om de dubbeltjes bij elkan der te brengen', hoe is het mogelijk, dat dan dergelijke inrichtingen zoo druk be zocht zijn; en velen zijn da.n aanstonds met de gevolgtrekking klaar en zeggen,: de tijden zijn zoo slecht niet, het 5s meer schijn dan wenk el ijk hei dl, veten nemen juist dezen buiten-gewonen tijd te baat om een slagje te slaan. Ook hoorden wij, hoe het toch mogelijk was, dat waar de kermis afgeschaft is, aan de 8-baan een standplaats word't toegestaan. Om met de laatste vraag te beginnen, meenen wij, dat waar do kermis afge schaft is, dus aan verschillende hoiuder9 van tenten het niet meer geoorloofd ie hun spullen op te slaan, ook aan deze baan geen standplaats had mogen aan gewezen worden. Gelijke monniken, ge lijke kappen. Wat de eerste vraag betreft meenen wij, dat de gevolgtrekking te ver gaat. iWie te veel bewijst, bewijst niets, Er zijn hechtenis. Voor den derde vrijspraak, op grond, dat hem in de dagvaarding is ten laste gelegd, dat hij reed met de machine S. S. 11 en hij in werkelijkheid reed met de S. 4. Mr. Froweln, uit Arnhem, voor een der beklaagden optredend, betoogde, dat waar de raad van toezicht op de spoorwegdien sten de snelheid vaststelde, waarmede de bedoelde overwegen moeten worden ge passeerd, dit lichaam de strafrechtelijke bevoegdheid daartoe mist. Bovendien bleek uit de dagvaarding niet, dat er op het oogenblik van het passeeren van den overweg gevaar bestond en was de dag vaarding ook op andere punten niet vol ledig omschreven. Wanneer de machinis ten op hun machine een chronometer krij gen, zullen zij nog meer dan thans te doen krijgen en hun aandacht nog meer worden afgeleid, waardoor het gevaar grooter wordt. Daar hier geen schuld in den zin der wet aanwezig is, vraagt hij ontslag van rechtsvervolging, subs, vrijspraak van zijn cliënt. De tweede bekl. meende eveneens recht op vrijspraak te hebben op grond, dat in zijn dagvaarding staat, dat hij omstreeks 2 uur voorbij een der genoemde overwe gen reed. Dat woord omstreeks", ging z. i. te ver, want voor hem waren nog drie treinen eveneens dien weg gepasseerd. In werke lijkheid vertrok hij eerst om halfdrie van het station. De kantonrechter zal 22 dezer uitspraak geven. Uit Stad en Omgeving. STEUNCOMITÉ. XIX. Het Steuncomité Leiden „Oorlogstoestand 1914" schrijft ons: Het moge den buitenstaander vreemd lijken, maar er heeft zich ook nog een vijftal peurders tot het Comité ge wend waarbij zij zich evenwel meest als sjouwers opgaven. Het Comité hield reke ning met den bijzonderen toestand hun ner gezinnen en heeft daarom slechts een hunner met een geldelijke bijdrage ge steund, terwijl de vier anderen een etens- kaart ontvangen hebben, voor één tijdelijk met een huurhon versterkt. Genoemde gel delijke steun bedroeg met inbegrip van de huurbons slechts f 36.50. Op 1 Mei werd geen bijdrage aan een der genoemden meer verstrekt. De oorlogstoestand heeft ook gevoelig gedrukt op de schipperij, waar verminde ring van het verkeer, vermindering van vracht meebracht. De schippers knechts ondervonden daarvan de ge volgen. Een tiental dezer klopten als zon der werk bij het Comité aan, waarbij zich een zevental voegden, die in militairen dienst waren. In 't geheel zijn er dus 17 schippersknechts gesteund, waarvan één nil oor» mp.t pp.n etenskaart. In October en November kwamen evenals bi] ae anaere groepen, de dienstplichtigen, met 2 werk- loozen .erbij. In December meldden er zich 3 aan, 'terwijl in Januari an Februari elk nog 2 hunner zich bij de gesteunden voeg den. Daartegenover staat, dat sommigen hunner, was het niet in de oude betrek king, dan in een ander beroep achtereen volgens werk gevonden hadden, zoodat in December reeds 2 man afgevoerd waren. In Januari viel er 1 en in Februari, April en begin Mei vielen er telkens 2 af. Dat de toestand voor het schippersbedrijf niet spoedig normaal was, bleek o. a. hieruit, dat op 1 Mei nog zes dezer vaklieden steun ontvingen. Van geen der gesteunde schip persknechts is gebleken, dat zij in een werkloozenfonds waren. Doordat voor ze ven hunner de steun van het Comité in een aanvulling op de rijksvergoeding bestond en er in de andere nogal verloop was, is het eindbedrag niet zoo hoog geworden als verwacht werd. Gezamenlijk ontvingen ze ongeveer f 600, wat gemiddeltl op f 1 per gezin per week neerkomt. Die mede te lijden hadden door den ge- brekkigen aanvoer der handelsartikelen waren de fruitventers, die met de groen- teventers in één groep gebracht zijn, daar vaak gezien wordt, dat sommigen hunner, al aar het seizoen is, met groente- of fruit loopen. Konden de fruitventers geen han delswaar bekomen, omdat de aanvoer van ontegenzeggelijk in Leiden menschen, die geducht van do crisis lijden, maar die be- hezoeken. geen circus en acht-baan, en velen van hen kloppen ook niet bij het steuncomité aan. Dat er wel enkelen zul len, izijnt, die een slagje slaan in deze be drukte tijden, gelooven wij ook wel, maar daar is moeilijk iets aan te doen. Die deze gelegenheden bezoek en zijn de mensohen, die geregeld uitgaan, die men overal kan vinden, waar er iets te doen is, zoowel binnen als buiten de stad. Het is de uitgaande wereld. Menschen dde het kunnen doen, menschen die leven van de eene week in de andere, niet sparen en opmaken wat ze verdienen. Dat men zich in gewone en ook in bui tengewone tijden verzet-, wie kan het kwalijk nemen, mits op passende wijze. Maar in onze tijden is liet aantal groot, dat leeft uitsluitend om te genieten, om te feesten, niet denkend aan den dag van morgen. Dergelijke menschen, die daaraan bijna uitsluitend het verdiende geld uitgeven), kunnen ook wel iets betalen vcor ver maak-belasting, welke ten goede komt aan menschen, die niet uit kunnen gaan. Het heeft ons altijd verwondend, dat in Leiden geen belasting op de publieke ver makelijkheden bestaat. En wij willen er wel aan toevoegen, dat wij de laatste we ken versterkt zijm in de gedachte, dat die belasting er komen moet. Honderden en hondeixlen hebben her haaldelijk circus en 8-baan bezocht. Wan neer de gemeente van ieder entreebiljet een zeker percentage had geheven, had zij een aardig bedrag bij elkander gehad. De meii§tSi«D, dia altijd uitgaan auilien er buitenlandsche vrucjaten zeer ongeregeld geschiedde en in beperkte hoeveelheid, de groenteventers leden het meest door de duurte hunner artikelen^ zoodat ze geeil voldoende afzet hadden. In het geheel zijn er 32 tot deze groep behoorende gesteund, waarvan 2 alleen met een etenskaart. On der deze 32 behoorden 5 dienstplichtigen. 1-Iet is te begrijpen, dat deze menschen niet vroeg gekomen zijn. Wel dienden zich reeds in Augustus een tweetal aan, maar in November begon de nood pas te drin gen. Toen kwamen er 6 bij het Comité, waaronder de 5 militairen. In December volgden er 11, in Januari 5, in Februari 4 en in Maart ook 4. Er zijn er tusschen November en Mei niet veel afgevoerd; tot 1 Maart slechts 4; in de maanden Maart en April telkens 3. De groote afvoering had plaats, toen de jonge groenten weer too nenden handel gaven, n.l, in het begin van Mei. Na deze afvoering bleven er slechts 3 gesteunden over. In het halfjaar, dat deze groep gesteund is, ontvingen ze een gezamenlijk bedrag van ruim f 900, zoodat de wekelijksche steun per gezin dooreengenomen f 1.20 bedragen heeft. Land en Tuinbouw. Hoe verhoogt de Kaasmaker de kans geregeld een best product te bereiden? Voortdurend een) gelijkmatig prima product te kunnen afleveren, dat is voor zeker het ideaal van den kaasmaker. Een product, waarvan de kaashandelaar de goede eigenschappen heeft toeren kermen, dat hij vertrouwt, hetgeen hij graag koopt! 't Is een feit, dat nog vele kaasmakers, die op de boerderij het bedrijf uitoefenen, nog verre van dat toch ook door hen be geerde doel verwijderd zijn. In het be langrijkste gedeelte van het kaasseizoen, tevens den moeilijksten tijd, kunnen de kaasmarkten daarvan getuigen. De erva ring in de praktijk opgedaan in de ruim 14 jaren, gedurende welke ik ruimschoots in de gelegenheid was om de oorzaken van kaasgebreken na te gaan, geven mij de vrijmoedigheid tot de uitspraak, dat het maken van een minderwaardig product in heel veel gevallen eigen schuld is of te wijten is aan gebrek aan de noodige theo retische kennis van het vak. In elk ge val is er dus verbetering mogelijk. Gaarne geef ik toe, dat, voor het maken van kaas van zeer fijne kwaliteit bijzondere niet juist aan te geven omstandigheden, welke de bereider niet in zijn macht heeft, pioeten medewerken. Een kaasmaker, die een afwijkend pro duct maakt, moet beginnen met zich goed in te prenten, dat er een oorzaak is, welke wellicht opgespoord en weggenomen kon worden, en vooral niet trachten zich zei ven vrij te doen uitgaan (Joor de schuld te doen schuiven op zijn land of op zijn koeien. Die zwakke menschelijke eigen schap openbaart zich zoo dikwijls; het is merkwaardig, dat een veehouder, wan neer nij' zelf Kaast en eén slecht product maakt, gauw geneigd is te denken aan den invloed van een „verkeerde" koe, ter hij, leverancier aan een kaasfabriek ge worden, ophoudt met zijn koeien op een Jti-ch tv aardige wijze te beschuldigen,, ei^ meer neiging gevoelt tot de opvatting, dat de oorzaak van de bedrijfsstoring in den gang van zaken in de fabriek gezocht moet worden. Al jaren geleden wees Wou ter Sluis bij zijn voordrachten zijn vak- genooten op het feit, dat het maken van goede kaas geen geluk is, doch een weten schap, die beoefend moet worden en dat zij de oorzaken der gebreken moesten op sporen. In denzelfden geest schreef P. Cz. Boekei, destijds kaasboer in de Wie- ringerwaard, die het gebruik der lange wei en zijn systeem van kaasmaken in voerde, in zijn behandeling voor kaasbe reiding van 1887. Het is mijn doel in eenige. achtereenvol gende artikeltjes op de fouten en verzui men te wijzen, die de kaasmaker menig maal begaat, en op andere zaken, welke hem bij de kaasmakerij tot nut zijn of schaden. Hij kan zijn bedrijf zoo inrich ten, dat de zooveel geld en verdriet kosten de gebreken over het algemeen worden voorkomen en indien er dan toch eens een bedrijfsstoornis optreedt, zal de oor zaak gemakkelijker en spoediger gevon den en weggenomen kunnen worden. niet voor tehuis Wijven, wanneer die be lasting geheven wordt. Waar tin Led-den zooveel belasting ge heven wordt, waar onlangs de gasp rijs vraagd wordt, waar onlangs de gasprijs verhoogd is en binnenkort wederom ver- denstand getroffen wordt, daar mag ook wel ee^-i aan de uitgaanders gedacht wor den. Een belasting op publieke vermake lijkheden is noodzakelijk, billijk en recht vaardig PEDRO.SER. bedachten. Het is heter zich door den storm in de een of andere haven te laten, drijven dan midden op een kalme zee bij windstilte van gebrek om te komen. Ridderorden, zijn vaalt het etiket voor verdien sten, waaraan niemand heeft ge dacht en bewezen diensten, dto niéts bui tengewoons haddeh. De zedelijke grootheid en de kracht van eeai .menscK,. ee.n volk, een ras laten zich opmaken uit de ideateni, die zij najagen en de zelfverloochening, die zij daarbij toonen. De vleugels van den tijd voeren ons ge luk weg, maar zij koelen en drogen tege lijk onze schreien d e oog en. Kinderen bekijken gaarne de wereld door gekleurd glas; volwassenen doen dat ook wel, alleen de manier waarop diit geschiedt versoMIt. De weg naar Gezondheid. Pas op in dezen tijd voor de koude «vonden. Overdag is het nu vaak zomer warmte en 'a avonds is het héél cHikvijto a, Het melk- en kaasgereed- 8 c h ap. We sullen nü 0?i)@ hét gereedschap be schouwen, Zooale het in góed gerèlpigdëfi toestand voor het gebruik gereed ligt. Toch vallen er dikwijle zeer gegronde aanmer kingen op te maken, welke niet de boen- ster, doch de eigenaar zich heeft aan te trekken. Een eerste eisch, aan bruikbaar melkgereedschap te stellen, is, dat het in kuiten tijd goed te reinigen is. Immers or.zuiver en vervuild gereedschap kan de oorzaak zijn van melk- en zuivelgebrekon, omdat het besmet is met schadelijke bac teriën. Bacteriën zijn uiterst kleine plan tjes dus levende 9tof, welke zich verba zend pj el kunnen vermeerderen, en tioor het gerote aantal een groote uitwerking teweeg brengen kunnen. Er zijn nuttige bacteriën, b.v. die, welke den room en de jonge kaas iets zuur maken; maar ook schadelijke, b.v. de bacteriën, welke de laas doen rijzen of er knijpers van ma ken. Met zorg gereinigd gereedschap kan toch vervuild zijn, omdat er plaatsen zijn, die de boenster niet hereiken kan. Wan neer zij bij haar werk een haarspeld noo- dig heeft, deugd het gereedschap niet. Men kijke het schoone gereedschap eens goed na om te zien of men met behulp van een klein mesje of een ander geschikt voorwerp ergens gorigheid te voorschijn kan halen! Blikken of andere metalen melkemmers, roomkommen, melkbussen en deksels, de kaastobbe, enz. mogen geen open naden hebben; deze worden kweek plaatsen voor schadelijke bacteriën, welke in de achterblijvende melk- en wrongel- deeltjes zich snel vermeerderen. Men moet ze laten soldeeren. Het is vooral van be lang om bij den aankoop op dit punt te letten, want melkgereedschap wordt me nigmaal in onbruikbare^ toestand door den fabrikant afgeleverd. In de kaastobbe is soms een metalen reep tegen den wand aangebracht, aan gevende de hoeveelheid melk in de tobbe. Wanneer het soldeer niet meer houdt, is er gelegenheid voor vervuiling, waarvan sommige kaasmakers de schadelijke ge volgen hebben ondervonden, doordat zij knijpers maakten. De gewone melk- en weiteems is dikwijls de oorzaak van hevige besmetting. De openingen mogen niet te fijn zijn. Bij de aanschaffing eische men, dat de onderste rand naar buiten is omgelegd en dat de 2 haken aan den buitenkant zijn bevestigd. Dat zijn groote verbeteringen. Dr. L. T. C. SCHEY, Rijkszuivelconsutont voor N.-Holland. Hoorn, Juli 1915. (Wordt vervolgd.) Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Apolinai, d. v. L. God dijn en H. A. Kien jet. Geertruida, d. v. A. IV do Kroon, en G. Bentvelsen. Arie, z. v. J. Wai-naar en S. M. J. Singerlfing. Maria Elisabeth, d. v. L. Prins en E. C. van Gent. Jacobus, z. v. P. van der Zanden en L. M. P. van der Hoeven. Marina Cath arena, d. v. S. Verstra art en en W. E. van Leeuwen. Reimer, z. v. R. Pet en M. Haasbeek. Cornelia, d. v. F. van Rijnswou en C. Sasberg. Overleden: M. Vrolijk z. 7 j. C. Torsij w. 76 j. J. Stouten m. 53 j. J. Mazurel m. 76 j. G. Spierenburg m. 67 j. M. P. J. Spandaw geb. de Jonker 63 j. J. Sömjou m. 70 j. BODEGRAVEN. Geboren: Antje, d. van D. C. Doornik en A. Offers. Overleden: W. van Dam, echtg. van A. Staal, laatst wed. van M. Hoogen- doorn, eerder van M. Hoogendoorn, 65 j. J. Verweij 3 m. HAZERSWOUDE. G e b o r e n Adrianus Cornell's, z. v. A. P. van Velzen en C. S. F. Wortman. Getrouwd: T. Moüema jm. 24 j. te Koudekerk en M. Starreveld jd. 28 j. Overleden: W. van der Laan m. v. N. Vergnnst 65 j. NIEUWKOOP. Geboren: Helena, d. v. G. Kas en G. van aZnrtetn. juist daardoor kouder dan andere het ge- zal zou zijn. Men blijft licht te lang buirten zitten, koelt te vedl af en vat, wanne ea rner! zijn lichaam niet getoerd heeft door harding snelle temperatuurwisseling on gestraft te verdragen, licht koude. Zat niet iai de koude des avonds buiten, be weeg u er in. Reizende schoolkliniek. In Australië bezit men tegenwoordig een reiizende schoolkliniek, die zich naar plaatoen begeeft, waar geen arts of tand meester is gevestigd. Twee geneesheeren, een tandmeester en een verpleegster hou den zich in zulke afgelegen scholen gedu rende eenige dagen, met het onderzoek van. de kinderen bezig en konden op deze wijze in den tijd van vier maanden in 2558 gevallen van raad en voorlichting dienen. Geleld door de ondervinding op deze wijze vergaard', is ook een vliegende cogheekundige kliniek samengesteld. De meest levendige stad. "Door een Amieriikaansche werden ver schillende steden van Europa en Ameri ka bezocht met het doel om over het st/ra- tenlawaai in de groote steden van Europa gegevens te verzamelen, opdat de Ame- rikaansche steden zich tot een veldtocht tegen het rust ver storend lawaai konden toerusten. Dé ergste vijand is volgens Mej. Rices de automobieXhoom. Op grond van liare onderzoekingen is zetoit het re sultaat gekomen, dat Parijs de roem van de „levendigste" kan dragen. Dan komt Londen, dan New-York. Berlijn, dat toi de steden gerekend mag •vyo.rden, waar Ingezonden Mededeelingen a30 cent per regel. Ouden van dagen. Ouden van dagen vooral dienen acht tt slaan op de goede werking hunner ffiereï want met het vermeerderen der jaren' worden de organen zwakker, en daardoor hebben menschen op leeftijd meer laAt van kwalen als rugpijn, stijfheid en rheumatische pijnen in de spieren en ge wrichten, duizeligheid, vlekken voor de oogen, slapeloosheid, hartkloppingen, pijnlijkheid der ledematen, moeite bij het loozen of ophouden der urine, enz. Voor menschen op leeftijd zullen For- ster's Rugpijn Nieren Pillen van uitste kende hulp blijken, want dit geneesmid del heeft een versterkende en opwekkende uitwerking op de trage nieren, het helpt haar om het bloed te filtreeren van (to schadelijke bestanddeel en als urinestor, urinezuur en het overtollige water, welke als urine het lichaam verlaten. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen straat 41 en D. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt fc» 5 franco na ontv. v post- wissel a f 1.75 voor doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie- ren Pillen, weigert elke doos, die niet •MiHIlwsi) voorzien is van ne- venst. handelsmerk. 33')9 NOORDWIJK. Geboren: Willem Cornells, z. v. W* Stoof en M. Bamhoorn. Johanna Ca- tharina, d. v. A. van Duijn en N. v. d. Wiel. Wilhelmus Johannes Leonianduq, z. v. G. J. van der Zalm en M. van Scbie. Overleden: G. van der Zwart 35 j. vr. v. B. Hazenoot. TER-AAR. Geboren: Cornelia, d. v. A. Eikelen- boom en M. Kroon. Hendracus Gerarduë z. v. H. Kouwenhoven en K. van dei- Zwaan. Arie, z. v. P. Nek en A. Kem penaar. Heirmanus Cornielrts AntoniuS z. v. G. Broer en A. Terhorst Overleden: P. Ambagtsheer 6 mnd., Schaakrubriek. Oplossing van Probleem 235 is Db7. Correcte oplossingen ontvangen van: J., Brugman, Th. Smits, Hazerswoude; A., van Hameren, Veur; Schaaklust ite Z.; J„ Berk, Maassluis; R. P au li des, Lelden; J; Heemskerk, Roeltjfarendsveen; Q. Does- wijlk, Zoeterwoude. Correspondentie: R. P. te L. Dank voor uwe bijdrage. Oplossing Db3 wordt gepareerd door. Tgl. Probleem 238 van Schaaklust te Z. (Eerste plaatsing. Ingezonden.) ZWART. WIT. Stand der stukken: Wit: Ra7, Db4, Td7, Te6, Lc2, Lg7, Pf3, Ph3, pion d3. Zwart: Kf5, Th6, Pc5, Pe2. Wit begint en geeft «n twee zetten mat. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 24 Juli onder motto „Schaak" aan het Bureau van de „Leidsche Courant", Leiden. het minste stratewlawaai is. (de lezer weet wellicht niet dat er in Berlijn een politieverordening is\ op het „toeteren" der automobielen. In Parijs bleek, d'at een chauffeur gemiddeld 20 signalen in de minuut geeft en dat nog wel in een niet drukke straat. In 20 minuten werden te Londen 488 auto-signalen geteld, tor- wijl een uur later, in de stifle" tijd, ter wijl de schouwburgen aan waren, in een half uur bij de 700 automobielen-signa- len gehoord werden. En bij ons? Strand-praktijk. Een Amsterdammer brengt deze heetë zomerdagen in Zandvoort door. In zijn badstoel gezeten, wordt hij elke minuut /lastig geval'iein door aanbiedingen van chocolade, prentekaarten enz. van men schen die nogal lang aanhouden. Het ver veelt hem ten slotte telkens en herhaalde lijk „neen" te moeten zeggen; hij heeft er ten isfiotte dit op gevonden: hij hing aan zijn badstoel een kaart: „Aan de deur wordt niet gekocht." Gehad. 't Is troosteloos gezegd: 'k Heb dit en dat gehad; Wart baat ons nu de wijn, die gisteren was in 't vait? Zwijg liever van den stroom, wanneer 't v-erCioopeoi tij is. De molens malen niet met wind, die al voorbij is.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2