geven. 22 kerken en 25 pastorieën zijn zoo a er woest, dat zij geheel uf zoo goed als geheel herbouwd moeten worden. Graaf Weder. Graaf Wedel de presi dent van het Duiteche Heerenhuis, is em- «-Ing ziek. Zijn toestand is weer zorgwek kend. Graaf Wedel is 79 jaar oud. Oogstschade in Rusland. De „Rjetsch" bericht dat hagelslag in het gouverne ment Moskou over groote oppervlakte den oogst vernielde. Binnen Moskou heeft een geweldige overstrooming plaats gehad. •Heit A'.exaindrowskipark staat onder wa ter. Doordat de bliksem insloeg brandde de wasscherij van het vondelingenhuis af. De schade belooft 100,000 roebel. Ammunitie ministers. De „Voss. Zeil." verneemt uit Petrogu/ad dat de lei der der Ok tob rist en cn oud-Doema-presi- de,nt Goolschkow is benoemd tot adjunct van den minister van oorlog, speciaal om het civiele oorlogswerk te organiseeren. De Fransen© ammunitie-minister komt eerstdaags te Londen, om te con- fer.ee ren met zijn Engelschen colj'ega. Oliën en vetten. In Pruisen vindt 15 Juli a.s. een statistische opname plaats van den aanwezigen voorraad oliën en vetten. Aluminium. Uit Aken zijn massa's aluminium opgezonden voor het maken van luchtschepen. Uitwisseling van gevangenen. Uit Lulea wordt gemeld, dat de onderhande lingen tusschen Duitschland en Rusland over de uitwisseling van gevangenen be ëindigd zijn. Het transport dezer gevan genen zal meest waarschijnlijk over Zwe den gaan met de zeerome Uleaborg Lulea. Het begin der transporten is nog ud-ét vastgesteld. Uitlevering van Italiaansche gevange nen. De .Agenzia Stefarüe" ontvangt een telegram uit Petersburg waarin mel ding gemaakt wordt van de Russisch- Italiaansche onderhandelingen over de uitlevering van krijgsgevangenen van Jtaliaanschcn oorsprong, indertijd in Ga- lacié door de Russen gevangen genomen. Deze onderhandelingenwelke direct na Italië's interventie aanvingen, zijn reeds zoover gevorderd, dat een transpont van 6000 man, die uit Trentino afkomstig zijn, gereed is, om naar Italië te vertrekken. San Marino ten oorlog. Door het zenden van een leger van 22 man, om moe te strijden in de Italiaansche gele deren, heeft de Republiek San Marino zich aan de zijde der Bondgcnooten ge schaard Nu hef leger te velde is, -blijven er nog maar 2 man voor de verdediging der eigen, haardsteden over. De Mirror" geeft de beeltenis der twee ijzervreters aan wie zoo zware taak is opgedragen, In herinnering zij gebracht dat de Re- PublieQc 11,002 zielen rijk iis etn gelegen op den top van den Monfe Tiitano, een berg van 2450 voet. De oogst in Turkije. De oogst in Tur kije belooft buitengewoon, veel, vooral in -..w, •u.r/.eruirr, Angora, Sliwas, Brussa., Smyrna en Kastamuni. De regeerdng heefi al/le maatregelen genomen, om ma chines voor een snel bergen van den oogst te harer beschikking te hebben. Oorlogswee. Wij lezen in de „XVe Siècle": In iict Engelsche Roode-Kruis-hospitaal te Netley bevindt zich een Belgisch sol daat, die, thans genezen van zijn wonden, het slachtoffer is van een eigenaardig ge val van geheugenverlies. Hij heeft zijn naam en dien van het dorp, waar hij vandaan komt vergeten en bovendien kan hij niet meer spreken. Op aile vragen, die men hem doet, reageert hij onveranderlijk door het woord „aeeels"' op te schrijven, waarvan niemand alsnog de beteekenis heeft kunnen vatten. Het is geheel en al onmogelijk iets anders uit hem te krijgen. Daar hij in het hospi taal gekomen is zonder eenig indentiteits- bewijs, weet men niets omtrent hem. Ilij is iemand van ongeveer dertig jaar en verstaat Fransch en Vlaamsch. Zuster Aldegonda Een klooster zuster te Poitiers, zuster Aldegonda van Jezus, is in het hospitaal aldaar overle den. Bij het begin der mobilisatie besloot de moederoverste, dat een zuster aan het paviljoen voor besmettelijke zieken zou worden verbonden. Het zou deze zuster het leven kosten, doch zuster Aldegonda bood zich aanstonds aan. Men wees haar op haar zwakke gezondheid, doch zij ant woordde: ,,Ik heb den goeden leeftijd; de ouderen zijn vermoeid en de jongeren moeten leven". Zij had slechts één wensch: vol te houden tot het einde van den oorlog. Doch zij twijfelde, of zij er in zou kunnen slagen... Op 6 Mei is zij overleden en op 8 Mei met militaire eer begraven. Een onderaardsche kapel aan het front. Uit een brief van abbé T. aan den bisschop van Angers in de „Semaine religieuse" van Toulouse: Zes meter onder den grond, bezitten wij een oorlogskapel, die verdienen zou te worden bewaard. De kapel van Jeanne d'Arc in onze loopgraven is de bewonde ring van allen, die haar zien; wij zijn er zeer trotsch op en na den veldtocht zullen ongetwijfeld velen haar godvruchtig ko men bezoeken. God weet, dat onze poilus" zich hebben uitgesloofd om mooie dingen te maken. Ik geloof, dat er op het front nog zulk een kapel is. Zij is 6 7 meter diep en 8 meter breed. Er kunnen een twintigtal menschen in. Door stevige balken is zij tegen instorten beveiligd en het „dak" van vijf zes meter aarde vormte een bescher ming tegen allerlei projectielen. De werk lieden, die de kapel gebouwd hebben en als hun meesterwerk beschouwen zijn knappe mijnwerkers uit de streek van de Loire. De inwendige versiering is schit terend. Vloer, tapijten, schilderijen, kan delaars, stoelen alles is bijeengebracht uit de puinLoopen der kerk en niets ont breekt er. Er is een altaar van hout en als retabel dient een schitterend driekleu rig vaandel in schoone zijde van Lyon, het rijke geschenk van een officier van het regiment. God en Frankrijk... het geloof en het vaderland worden er dus vereerd en bijna militair begroet! Generaal Couraud. Generaal Cou- raud, die bij de DardaneJlen gewond werd, is Donderdagavond te Parijs aan gekomen. Zijn rechterarm was geampu teerd op de stoomboot, die hern van Gal- lipoli vervoerde. Zijn rechter dijbeen en zijn linker been zijn ook gebroken. Goud tegen papier. De Fransche re geering heeft een verzoek gericht tot het volk, om goudgeld tegen papier in te wis selen. Te Parijs zijn hiervoor aan de Banque de France acht loketten inge richt, die alle druk werk hebben. Vooral de kleine burgerij verschijnt in grooten getale, zegt de „Times"; soms ziet menj jonge arbeidsters één enkel goudstuk tegen een bankbiljet inwisselen. In de paar uren, die de correspondent van het blad aan de bank doorbracht, werd honderdduizend francs aan goud ontvan gen. Toelage. De stad Gent verleende aan het Bureel van Weldadigheid een buiten gewone toelage van 200.000 francs om de ze vereeniging in staat te stellen den on derstand in Juli te kunnen uitkeeren. Voor de werkloozen. Om de werkloo- zen aan werk te helpen zal de stad Gent werken uitvoeren aan den Coupure en de Brugsche Vaart. Het werk mag alleen door Gentenaren geschieden. Het bestek bedraagt 132.400 francs. Graaf Leo von Ballestrem t. Graaf Leo von Ballestrem, zoon van den overle den president van den Duitschen Rijks dag, graaf Franz von Ballestrem, is ge sneuveld. Hij was ridder van het IJzeren Kruis 1ste en 2de klasse. Belgische soldaten In khakl. De „Manchester Guardian" geeft een foto van Belgische soldaten in hun nieuwe khaki- uniform. Zij zijn nu alleen aan hun pet ten en hun gezichten van Engelsche Tommy's te onderscheiden. Buitenlandsche berichten. De Vesuvius. De Vesuvius is im een toestand van he vige eruptie, die gepaard gaat met onder grond sche rommelingen. Ontploffing van de Arnerikaansche leverantie. De in Amerika uiitig eg even „Sven ska Tribune" meldt, dat te Seattle een gewel dige ontploffing plaats had van een groo ten voorraad ontplofbare stoffen voor Rus land besteld. De lading zou over Wladi- wo9tock naar heit Russische front gaan. Het stoomschip „Prahm", in de haven voeren. De schade bedraagt 150,000 dollar. Een dronken kolenwerkman vertelde in een kroeg dat hij de dynamietlading aan gestoken had en wend daarop gevangen genomen. De Engelsche consul te Ta>- cona heeft een uitvoerig ondereoek gelast. Ernstige branden. UaJt Bres!au wondt gemeld, dat in het huis van den bakker Heller te Somau bij Walden-buig een schoorsteenbrand uit brak, terwijl de bewoners sliepen. Het vuur verspreidde zich ongemerkt over de gehee'.e bovenverdieping, waardoor zeven personen den dood in de vlammen von den en twee anderen gewond werden. De oorzaak is niet bekend. De grootse Hongaarsche lijmfabriek te Boedapest is gedeeltelijk afgebrand waar bij 50 wagens goederen vernietigd werden. De schade beloopt een milldoen kronen De brand ontstond door zelfontbranding. Geweldige ontploffingen. Kort na 9 uur hadden Vrijdag twee he rige ontploffingen in de kruitfabriek te Hounslow bij Londen plaats. Minder he vige ontploffingen volgden. Op grooten afstand waren ontzaggelijke rookzuilen zichtbaar. De schade is onbekend. Tot nog toe is bekend, dalt er één doode en ver scheidene gewonden zijn. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Uitvoering der Oorlogszee»- ongevallenwet 1915. Bij kon. besluit is het volgende bepaald met ingang van den dag, waarop de Oor- logszee-ongevalenwet 1915 in werking treedt: De eigenaar is verplicht er voor te zor gen, dat vóór het ondernemen van een reis aan elk lid van de bemanning van zijn zeevaartuig wordt uitgereikt een door of namens hem onderteekende verklaring, waarüit blijkt tegen wien of tegen wie de schepeling of zijn nagelaten betrekkingen een vordering tot uitkeering van de be dragen, waarop hij of zijn nagelaten be trekkingen krachtens de Oorlogszee-onge vallenwet 1915 aanspraak zullen kunnen verkrijgen, kunnen instellen. Ten aanzien van schepelingen, aange monsterd vóór het in werking treden van der Oorlogszee-ongevallenwet 1915 en van schepelingen, die niet aangemonsterd zijn, omdat te hunnen aanzien aanmonstering niet is voorgeschreven, zal de bedoelde verklaring de bepalingen moeten bevatten, bedoeld in het derde lid van artikel 3 van de Oorlogszee-ongevallenwet 1915. Met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gul den wordt gestraft de eigenaar, die niet zorgt, dat vóór het ondernemen van een reis aan elk lid van de bemannig van zijn zeevaartuig bovenbedoelde verklaring wordt uitgereikt. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het volgend tarief vastge steld van de premiën voor verzekering bij den Staat der Nederlanden van de uitkee- ringen, bedoeld in artikel 2 van de Oor logszee-ongevallenwet 1915. Voor de toepassing van het tarief zijn de verzekerden ingedeeld in twee groepen. Tot groep I behooren mannelijke gehuwde verzekerden, mannelijke verzekerden, die, weduwnaar of gescheiden zijnde, kinderen hebben van minder dan zestienjarigen leeftijd, en vrouwelijke verzekerden met kinderen beneden den zestienjarigen leef tijd; tot groep II behooren alle andere ver zekerden dan die tot groep I behooren. Het tarief is voorts ingedeeld in drie gevarenklassen a, b en c, welke onder- scheidelijk omvatten: gevarenklasse a: alle zeil-zeevaartuigen en de stoomzeevaartuigen met een bruto- inhoud van minder dan 1000 ton (2.83 M2.); gevarenklasse b: alle' stoomzeevaartuigen met een bruto-inhoud van 1000 tot 3000 ton (2.83 M3.); gevarenklasse c: alle stoomzeevaartuigen met een; buto-inhoud van 3000 ton (2.83 M3. of meer. De premiën zijn uitgedrukt in veelvouden van de som der dagloonen van de verze kerden. Opgebracht schip. De firma Betz Hei jat te Vlaardingen heeft bericht ontvangen, dat het stoom- loggerschip Vlaardingen 200, schipper J- Bos, dat door een Engelsch oorlogsschip opgebracht was naar Leith, >veder is los gelaten. De Kat wjj k 147. Te Katwijk aan Zee zijn, behoudens enkele verwondingen, gezond en wel aan gekomen de drie geredden van de Kw 147 W. v. d. Plas, schipper, J. den Hollander, schippersmaat, en N. v. Beelen, scheeps jongen. Zij zijn Ba de ramp door een Engelschen kruiser opgenomen, die hen te Cromarty (Schotland) aan land bracht, waar zij in het hospitaal werden opgenomen en lief derijk verzorgd. Zij konden omtrent de ramp niet meer licht ontsteken, dan reeds de geredde A. Wassenaar heeft gedaan. Geuzenliederen. In „De Tijd" wordt melding gemaakt van de verschijning van „nieuwe Geu zenliederen". Het eerst versohenen num mer wordt medegedeeld; wij schrijven er het eerste couplet van af: Wijze: In naam van Oranje doe open de pooit! In naam van Oranje, de bisschop er uit! De non en de monnik hem nal Of straks is het erf van den Zwijger h.un buit; Dan klinkt het: „wordt roomsch of vergal'^ nadht, De wetten vertrapt en de zielen ver kracht Er uit met de papen, er u'it! (ibis). Zoo gaat het .drie coupletten door en steeds crescendo in anti-papisme; aan het eerste hebben wij genoeg ter kenschetsing van den geest, die deze Mede ren heeft in gegeven. •Terecht maakt „De Tijd" de opmerking, dat het misschien ook voor de verspreiders van dergelijke curiositeiten voordeeliger zou zijn, als zij de oranjekleur van het papier, waarop zij gedrukt zijn, door een andere vervingen. De redactie verzoekt hun dit „in naam van Oranje". Als dichter van dit fraai geuzenlied geeft „De Tijd" op: de bekende predikant Willem Zuidema. Dienaangaande nu merkt „De Gelder lander" op: „Voor de eer van de Nederlandsche pre dikanten zai het de redactie ongetwijfeld genoegen doen, als wij haar opmerkzaam maken, dat zij zich waarschijnlijk ver gist in den maatschappelijken stand van het interessante sujet, „Willem Zuiidema ia ons van ouds be kend als een ambtenaar aan het archief te 's-Hertogeniboseh, die den katholieken en vooral geestelijken bezoekers van die inrichting zoodanig zijn anti-papastasdhe gevoelens liet merken en voelen, dat hij op hun gegronde klachten ten sloitte ver wijderd is moeten' worden. „Sedert hebben wij den persoon van WiClem Zuddema uit het oog verloren. Zijn naam vonden wij nog herhaaldelijk onder inzendingen dn kraaitjes van het allooi van „de Grenswachter" en andere dergelijke antd-papd sti sche publi c alties „Ook meenen wij ons te herinneren, dat toen te Amsterdam indertijd een katholiek priester door een dweepziek individu in het gezicht, werd gespuwd, bij onderzoek bleek dat deze bek 1 agemswaardige dwee- per Willem Zuidema heette. „Maar dat hij predikant geworden zou zijn, en nog wel een bekend predikant, hebben wij nooit vernomen en kunnen het ook niet geloovén." Monopoliseering van groothandel en kleinhandel in sterken drank. Het Kamerlid, de heer Rutgers, richtte tot den Minister van Binnenlandsche Za ken de volgende vragen: Is het bericht juist, dat de Minister een onderzoek instelt naar de wenschelijkheid van monopoliseering van groothandel en kleinhandel van sterken drank met invoe ring van een stelsel van koopconsenten? Is het Centraal Bureau van den Volks bond door de Regeering gemachtigd dit bericht te publiceeren? Indien het bericht juist is, worden dan door de Regeering ook geraadpleegd de organisaties van drankbestrijders, waar van de meeste en belangrijkste bij de Nationale Commissie tegen het Alcoholis me zijn aangesloten? De Minister van Biimenl. Zaken heeft hierop het volgende geantwoord: Een meer principieele herziening vein de Drankwet is in overweging genomen. Over de grondslagen dier herziening kunnen thans, nu de zaak nog in het eerste sta dium is, geen mededeelingen worden ge daan. Het Centraal Bureau van den Volks bond heeft van de Regeering geen enkele mededeeling of machtiging tot publicee ren van een bericht over herziening van de Drankwet ontvangen. Of het bericht van dat bureau juist is, wordt dan ook geheel in het midden gelaten. De Regeering is voornemens eventueel te gelegener tijd organisaties van drank bestrijders te raadplegen. Uitslag Gemeenteraadsverkiezing te Delft. Bij de te Delft gehouden stemming voor de verkiezing van 3 leden in district I waren uitgebracht 1210 stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. C. van Dijk, (S. D. A. P.) 540, P. L. va nder Helm (R.-K.) 656, A. Klem, (S. D. A. P.) 358, M. Kolman <A.-R.) 514, J Nelemans (L.) 582, L. Ozin- ga (S. D. A. P.) 294. Zoodat gekozen is de heer P. L. van der Helm. Herstemming tusschen de heeren Van Dijk, Klem, Ne lemans en Kolman. In district II waren uitgebracht 1055 stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. C. van Dijk (S. D. A. P.) 418, S. J. Fisscher (L.) 664, A. Klem (S. D. A. P.) 285, J. Post van den Burg (L.) 664, zoodat gekozen zijn de heeren Fischer en Post van der Burg. In district III waren uitgebracht 1060 stemmen. Hiervan verkregen de heeren P. J. Krijgsman (S. D. A. P.) 412, dr. R. Spanjaard (L.) 535, dr. S. de Vries (V.-D.) 535, H. Zwang (S. D. A. P.) 335, zoodat ge kozen zijn de heeren Spanjaard en De Vries. Korie Kroniek. Door deu Ned. Ccntrarèn Bond van Geëmployeerden in het Logement- en Koffiehuishoudersbedrijf is een landelijke actie begonnen tegen iheit ondoelmatige en onpractiische van het dragen van witte sloven door de kei lners in de café-restau rants. Gemengde berichten. Gewurgd. Woensdag verlieit vrouw S. te Soba.\sberg bij Heerlen, een oogenblik haar wearing en loeit haar 1 arig kind alleen thuis. Teruggekomen bemerkte zij dat haar kindje op zolder in een schom- meCtou-w «verward was geraakt. De ge neesheer constateerde den dood. Kruisbessen-meeidauw. De politie heeft op het Noordplein te Rotterdam be slag gelegd en daarna ter beschikking van een keurmeester van den phythopathologi- schen dienst gesteld 50 kilogram bessen, afkomstig van de veiling te Oud-Beierland en vermoedelijk besmet met Arnerikaan sche kruisbessen-meeidauw. Ontvluchte geïnterneerde. Naar ge meld wordt is de Engelsche officier die, up uxk p-pintprnppccl, hiirean zeetochtje naar Enkhuizen wist te ontvluchten, gis teren in den vroegen ochtend te Wervers hof, bij Andijk, aangehouden en onder gewapend geleide naar Enkhuizen ge bracht. Een verdwaalde brief. Een lezer uit Heerlen geeft aan de „Limb. Koer." de volgende bijdrage „hoe brieven verzeild kunnen raken": Op 22 Mei j.l. ontving ik een brief uit Weenen met poststempel Wien 18 V. 15, dichtgeplakt met de strook „überprüft Wien". Doch bij den voor mij bestemden brief zat ingesloten een Poolsche brief, bestemd voor Krakow, in open enveloppe behoorlijk gefrankeerd met poststempel Wien 10. V. 15. Hoe komt die „Pool" in de voor mij bestemde enveloppe? Aanvanke lijk was mij dit een raadsel, doch het is zeer aannemelijk, dat hij door de Weener post in der haast met den voor mij be stemden brief in mijn enveloppe gescho ven werd. Ik heb den „Pool" direct ten postkantore alhier afgegeven, van waar men hem naar zijn bestemming gezonden heeft met vermelding van zijn afdwaling. Uit Stad en Omgeving. Het afstempelen der Broodkaarten. De Directie van heft Bnoodburejau, Visoh- markt, heelt rich reeds eenige keeren ge noodzaakt gezien openlijk te waarschu wen voor onjuiste afstempeling van de broodkaarten. In verband hiermede kunnen wij mee- deeletn dajt, mochten zich opnieuw feiten voordoen, waaruit blijkt, dat opzettelijk onjuist de kaarten worden, afgestempeld, tot nog strenger maatregel zal worden overgegaan. Aan de bakkerspatroons te diecer stede ie een schrijven geriohlt van deen volgen den inhoud: „Naar mij ils gebleken, wordt door sommige depothouders en broodventers en mogelijk ook door enkele bakkerspa- trroons, zeer weinig zorg besteed aan de nauwkeurige afstempeling deer brood kaarten. Zeflfs kamt het voor dat opzet- t e 1 ij k meer halve kilogrammen brood op de broodkaarten worden afgestempeld, dian door de houders der kaarten worden verbruikt. Tot dusverre werden de namen dezer overtreders openbaar gemaakt, onder me dedeeling aan de broodkaarthouders, dat zij nauwkeurig op de juistheid der af stempeling hadden toe te zien en van ge constateerde onjuistheden mededeeling moesten doen aan het BroocLbureau. Gelet op het feit, dat deze publicatie's niet geheel doeltreffend blijken en op het belang dat een juiste afstempeling voor de doeltreffendheid der controle heeft, aie ik mij genoodzaakt in het vervolg tot krachtiger maatregelen over te gaan. Voortaan zullen de klanten van een b'akker, depothouder of brpodventer, die op onjuiste afstempeling der broodkaarten wordt betrapt, genoodzaakt worden zich van een anderen hroodleverancier te voorzien, daar de ten name van dezer» •bakker, depothouder of renter gestelde broodkaarten zullen worden ingetrokken. Daar een zoodanige maatregel, voor zoover het een depothouder of venter be treft, behalve voor dezen, ook ernstige gevolgen kan hebben voor de betrokken bakkerspatroon, meen ik u van mijn voor nemen te moeten in kennis stelen, u ver zoekend de daarvoor in aanmerking ko mende leden van uw personeel hierop te wijzen. Met nadruk verzeker ik u, dat verdere waarschuwingen niet meer zullen gege ven worden. De Directe-ur van het Broodbureau, Dr. J. J. VAN ECK." Een schrijven van dezefde strekking werd verzanden aan het bestuur der De- pothouders-Vereeai'iging „Verbetering zij ons Streven." Wij meenen goed te dc-en met ook de verbruikers van heit regeeringsbrood aan te raden nauwkeurig op de afstempeling der broodkaarten toe te zien. Imrnërs, zou bovenstaande maatregel onverhoopt, moeiten worden toegepast, dan zou d.it ook voor hen minder aangename gevolgen met zich brengen. Klachten over onjuiste afstempeling moeten worden gericht aan het. Brood- bureau, Viscbmarkt 18. De nieuwe (IVe) serie broodkaarten be gint Dinsdag 20 Juli a.s. Zij die met in gang van dien datum heit regeeringsbrood wensdhen to betrekken en nog geen aan vrage hebben ingediend, vitoden daartoe gelegenheid tot Woensdag 14 Julli 's mid dags 5 uur. De volgende week is het Broodbureau geopend van 91 en van 25 uur. Wij ilaten ten slotte hier volgen eenige niet onbelangrijke cijfers inzake de ver strekking van het „regeeringsbrood" te dezer stede. Van 8 Juni tot 6 Juli zijn verbruikt niet minder dan 733,045 broodjes van K G., n.l. van 821 Juni (le Serie broodkaar ten) 345,746 en van 22 Juni tot 6 Juli (2e Serie) 387.569. Voor dit aantal broodjes is verbruikt 261,800 K.G. meel. Zooals bekend is wordt door de Regee- ritng het meel voor de bakkers verkrijg baar gesteld tegen f8 per 100 K.G., ter wijl de regeering f 18.50 rnoeit hertalen. Zij moet dus op efke 100 K.G. f 10.50 bijpas sen, hetgeen voor onze gemeente, gezien bovengenoemde cijfers, beteekent een be drag van f 27,489 per maand. Stelt men reu het aantel inwoners van leiden op 1 pCit. der Nederlandsche be volking, dan kost, bij eein gelijk gebruik in andere, gemeenten, de verstrekking van het „regeeringsbrood" het Rijk iedere- maand f 2,748,900 of bijna 2% milldoen Vereeniging van Onderwijzeres en Onder wijzeressen in het arrondissement Leiden. In Zomerzorg werd hedenmorgen de dertigste vergadering gehouden van de Vereieniging" van Onderwijzers en Onder wijzeressen. in het arrondissemernit Leaden. Aan de bestuurstafel had wethouder Van Hamel plaats genomen. De voorzitter, de heer Tj. Kieilstra, opende te half elf de vergadering, heertte alen hartelijk welkom en herinnerde aan hetgeen zich het afgeloopen jaar had af gespeeld. De vorige vergadering werd gehouden toen het nog vrede was, nu vergaderen wij terwijl buiten de grenzen het kanon buldert; gelukkig is ons land nog buiten den .oorlog. In verband met den wereldkrijg, waarover ten slotte een iedér verbaasd staat, waar den mens clien kennis is bijgebracht "en „Kennis is macht", dringt spreker er bij allen o.p aan natuurlijk kennis bij te brengen aan d«e jeugd maar ook karakter te vormen. Spreker is nu 16 jaren schoolopziener en 'het verheugt "hem, dat hij mag consrta- teeren dat de wederzijdscho» waardeering van onderwijzers van iedere richting in die jaren jaariijks beter is geworden. Het onderwijs heeft de gevolgen van den wenelidkrijg ondervonden. De school gebouwen, moesten plaats make.n voor ka zernes. Het is spreker een genoegen ei" op te kunnen wijzen, dat de bestuurders van bijzondere scholen zoo bereddwiY'lig waren hun gebouwen te deelen met het open baar onderwijs. Wel is gezegd: maar die bestuur deren ontvangen daarvoor geld, maar vergeten mag niet worden, dat ook die gemeente geld ontvangt voor de scho len, die zij afstaat. De voorzitter brengt een woord van wee moedige hulde aan de nagedachtenis van de heeren Dikshoom en, Bouwma, dankt de heeren v. Hamel, de leden va,n de School commissie 'Brouwer en v. d. I-Ieijde voor hun tegenwoordigheid en vraagt dezen heeren de onderwijzers niet te vergeten, wat de salaris regeling betreft. Wel is de tijd niet gunstig, spreker hoopt echter dat de salarisregeilüng ook in Lec'iden in, over eenstemming moge gebracht worden met andere plaatsen. Gaat het ntet aanstonds, dan hoopt .spreker, dat de onderwijzers niet weemoedig zulten, gestemd worden, maar met opgewektheid hun taak zullen vervullen. Dr. H. M. van Nes verkreeg nu het woord om te spreken over „Geologische taalstudie". Spreker zegt met opzet een oji^jidelijken titel genomen te hebben. Hij ziet een gelijkenis tusschen den taal- vorscher en den geoloog. De geoloog onder zoekt de aardkorst in den meest uirtge- breiden zin van het woord. Ook de taal- vorscher onderzoekt en vorscht, zijn stu die is gemakkelijker om rede verschillen de lagen naast elkander lig#sn. De taal is een hulpmiddel can de be schavingsgeschiedenis te beetudeeren, zij is in het bereik van velen. Spieker wil een geo-logische ontleding maken met ta,! van uitweidingen, en wel aan de hand van den volgenden, zin „op Zaterdag 10 Juli 1915 vergaderden de on derwijzers van het arrondissement Lei den." De geleerde spreker heeft aan de hand van dezen zin honderden woorden naar voren gebracht, waaraan velen herinner-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2