BINNENLAND. Hag de zilveren dapperheidsmedaïïfe eerste klasse. Goudg geld in Duitschland. Door middel van bekendmakingen wordt in Aken nog steeds goudgeld bij de inwo ners opgevraagd, daar nog veel goudgeld bij de burgers iin bezit ie. Afval van vlee6ch als paardenvoeder. Te Dusoeldorp is men begonnen de voor menschel ijk gebruik niet meer geschikte afval van vCeesch op het abattoir te ver zamelen teneinde deze te gebruiken als bijvoeder voor paarden, in plaats van haver. De paarden van heit ulaneregimemt te Duseeldorp worden daarmee reeds ge voerd. Ccji-anten te Antwerpen. Woensdag is voor het eerst de Gazet van Brussel" verschenen, die zich „Dagblad voor het Vlaamsche volk noemt. De redactie wordt niet genoemd. Het is waarschijnlijk een blad van dezelfde richting en strekking als het „Vlaamsche Nieuws van Antwerpen" en de „Vlaamsche Post van Gent". In Antwerpen is nog altijd het „Vlaamsche Nieuws" de eenige courant, die verschijnt. Een Duitsch bad in België. De Duit- schers geven in de provincie Luik een dagblad uct, dut i.n liet Duitsch gesteld is en in Luik verschijnt. Aan de Belgische grenzen. Hoe streng de Duitschers in de buurt van Vaals zijn bij het passeeren der grenzen blijkt o. m. uit het feit, dat een persoon, die van uit Holland naar Duitschland reisde, zijn spoorwegboekje moest afgeven-, daar men totaal geen geschriften mee naar Duiitsch- land mag nemen. Streng optreden. Een bekend, advo caat uiit Brussel, die een Duitsche boek verkoopsters, gevestigd aan de Boulevard du N'ord verzocht een plaat uat haar éta lage te nemen, waarop Belgische burgers als franc-tireurs werden voorgesteld, is wegens huisvredebreuk tot een boete van 300 mark veroordeeld. Dure duiven. Te Luik moeten de dui ven lie Phebbers hun duiven opgesloten houden. Va'e eigenaars hebben hun dui ven, die reeds vele prijzen hadden be haald, geslacht, daar de prijs van mais 90 centimes (45 cent) per pond kost. Soldaten-hulp bij het oogsten. De „Ti- mes"-correspondent te Parijs deelt mede, dat de vooruitzichten voor den oogst in Frankrijk beter zijn dan verwacht werd. Over het algemeen is de stand der gewas sen te velde* vrij gunstig, ofschoon zij veel stormschade hebben geleden. De regeering heeft de territoriale troepen en hulptroepen aan de depots in het bin nenland veertien dagen verlof gegeven om den oogst binnen te halen; ook boeren en boerenarbeiders in het actieve leger en zelfs op de vloot hebben verlof gekregen. Troepensoldaten, die geen landbouwers zijn, maar toch bij den oogst behulpzaam kunnen zijn, werden ter beschikking van de prefecten gesteld, om de boeren te helpen. machines in Frankrijk aangekocht, maar in hoofdzaak zijn het toch de Fransche vrouwen die het landbouwbedrijf gaande houden. De veestapel heeft door den oorlog veel geleden, maar de regeering heeft groote kudden vee aangekocht in Canada en in de Vereenigde Staten. Dertigduizend stuks vee zijn reeds aangevoerd en men ver wacht nu, dat na vijf jaren de veestapel weer zoo groot zal zijn als vóór den oorlog. Oude aardappelen. Het Engelsche mi nisterie van landbouw en visscherij wijst er het publiek op, dat er nog zeer groote voorraden oude aardappelen in het land aanwezig zijn die bederven zullen indien ze niet tijdig gegeten worden. Het doet daarom een beroep op het. publiek óm zoo veel mogelijk van deze oude aardappelen te eten, en do nieuwe nog niet te koopen, te meer omdat die zwaarder zullen worden wanneer ze voorloopig nog niet gerooid worden. Op deze wijze zou dus een dubbel voordeel worden bereikt. Voorzorgsmaatregelen. Op voorstel van den prefekt van het Seine-departe- ment heeft het Parijsche gemeentebestuur besloten de voorgenomen leening van 120 millioen te verhoogen tot 160 millioen. Voor die 40 millioen zal een voorraad steenkool worden aangekocht en opgelegd voor den volgenden winter. Deze voorzorgs maatregel, meldt het „Journal", is slechts een eerste schrede. Verschillende andere regelingen zijn in voorbereiding om in de behoeften aan levens-, verwarmings- en verlichtingsmiddelen te kunnen voorzien. Buitenlandsche berichten. Tramongeluk. Een tramwagen, die van de hoogte te Queenstown (Ontario) afkwam, derail»- leerde im een bocht van den weg. De wa gen was gevuld met kinderen van een Zondagsschool, die een uitstapje maak ten. Twaalf personen werden gedood, veertig gewond. Storm. lievige storm en wolkbreuken hebben in Missouri, Illunois, Indiana en Ohio groote schade toegebracht aan bezittin gen en menisch enlevens doen verloren gaan. Op een plaats werd een passagiers- trein van de rails geslingerd, waarbij en kele meiuscben werden gewand. Sommige steden zijn bedekt met heit graan, dat van de velden is gewaaid. In Cincinnati verloren ongeveer 30 menschem door den storm het leven. Velen verdron ken dn de rivier de Ohio, wijl eenige boo ten omsloegen. Vijf-en-twintig huizen' zijn vernield. De aanslag op Pierpont Morgan. Het lijk van Holt, den man, die den aanslag heeft gepleegd op Pierpont Mor gan, Ls naar Reuter aan verschillende bladen seint, onderworpen aan bertililo- ntage. Daarbij böcek onwederiegbaar, dat de do-ode niemand anders fis dan Munter, oud-<hoogleeraar der H a rv ard - universiteit. Uit het feit, dat Holt's inkomsten ge ring waren en zijn operaties op groote schaal, en ver boven zijn financieel e draagkracht, verleent steun aan de op vatting dat hij medeplichtigen had. Nederland en de Oorlog. Uitbreiding landstorm. Verschenen is de Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp tot nadere uit breiding van den landstorm enz. Wij ontleenen er het volgende aan: „Van het uitbreken van den oorlog af heeft de regeering bij alle genomen of voorgestelde maatregelen slechts één doel voor oogen gehad: de handhaving eener strikte onzijdigheid. Voor dat doel zijn nagenoeg alle krachten, waarover zij kon beschikken, gereed gesteld; geleidelijk zijn zij aangevuld en verbeterd. De vraag of wat ten vorigen jare kon worden opgesteld, voldoende moest .worden geacht, heeft de regeering zich niet gesteld. Er werd ge daan wat toen mogelijk was. Daardoor is bij de oorlogvoerenden ongetwijfeld de overtuiging gevestigd, dat Nederland ten deze vast besloten is. Hoe meer wij nu in staat zullen zijn een ieder te doordringen van het besef, dat Nederland voortgaat, zijn krachten te versterken, des te grooter is de kans, dat het doel zal worden be reikt. De zwakke wordt lichtelijk medege- sleurd als rond hem het geweld woelt; de sterke alleen kan zijn standpunt handha ven. Het zou een bewijs van zwakte en een noodlottig gemis van offervaardigheid zijn, indien wij er voor zuuden terugdein zen, te doen wat in ons vermogen is. Dat door versterking van onze weer macht steun zou worden verleend aan een eventueel drijven naar deelneming aan den volkerenkrijg, is een denkbeeldig ge- vaax-. Ware oils volk oorlogszuchtig van aard, ware het belust op uitbreiding van gebied of van macht, dan zou het bestaan van eenig gevaar niet kunnen worden ont kend, al zou ook dan de regeering zich niet mogen laten weerhouden, al die maat regelen voor te stellen of te nemen, welke door de omstandigheden geboden zijn. Zij zou er dan slechts nog meer op bedacht moeten zijn, zelve st^rk te staan en zich niet in een ongewenschte richting te laten drijven. Eenige onverantwoordelijke dag bladschrijvers maken echter het volk niet. Ons volk verlangt den vrede te bewaren; het koestert, als geheel genomen, een vriendschappelijke gezindheid jegens elk der oorlogvoerenden; het is te koel van hoofd om zich door enkele opruiende schrijvers tot een oorlogsstemming te la ten opzetten. Bovendien zou het niet van wijs beleid getuigen, tegen oorlogszuchtige neigingen een rem aan te leggen, die te- voor ons den vrede te handhaven. Al evenmin heeft men in dit voorstel der Regeering een opzettelijke tegemoetko ming te zien aan de beweging der man nen, die hun adres van 15 Mei aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zon- den.Toen dat adres ter kennis van de Re geering kwam, stonden haar voornemens reeds geruimen tijd vast en was het aan hangige wetsontwerp reeds nagenoeg ge reed om het departement van Oorlog te verlaten." De Regeering wijst vervolgens op het t ij cl e 1 ij k karakter der te nemen maat regelen en tevens op het geleidel ij k karakter. „Het geleidelijk karakter der te nemen maatregelen komt in de toelichting duide lijk tot uitdrukking en evenzeer het voor nemen om over de oudere groepen niet te beschikken dan wanneer de noodzakelijk heid er toe mocht dringen. Zooals hier onder, bij de verdere uiteenzetting van de plannen der Regeering, nog nader zal blijken, heeft die ongerustheid geen reden van bestaan en allerminst was er grond voor de agitatie, die, tot schade van den geest van eensgezindheid der natie, in den lande is gewekt. Het in korten tijd oproepen en oefenen van alle geschikte mannen beneden den leeftijd van 40 jaar zou toch inderdaad te eenenmale onuitvoerbaar zijn." Dienstplicht. De Regeering maakt op de volgende wijze duidelijk, dat zij niet louter de oefen plicht, doch een dienstplicht vraagt: „De mannen, die worden opgeroepen, zullen op de in het afgeloopen mobilisa tietijdvak steeds toegepaste wijze geduren de ongeveer 4 maanden worden opgeleid, om daarna plaats te nemen in de gemo biliseerde onderdeelen van het gereed staande leger. De in het Voorloopig Ver slag geuite meening, dat het in de tegen woordige omstandigheden mogelijk zal zijn de manschappen in twee maanden zoover te brengen, dat zij in de troepen kunnen plaats nemen, wordt door de Regeering niet gedeeld. De opleiding zal geschieden op de ge bruikelijke wijze bij de daarvoor bestemde depots. Opleiding bij het veldleger of in de stellingen, waarop door verschillende leden met klem werd aangedrongen, wordt niet doelmatig en oordeelkundig geacht. Nadat de individueele opleiding der in- gelijfden is voltooid en dezen in de gemo biliseerde onderdeelen plaats genomen heb ben, zal telkens een gelijk of ongeveer ge lijk aantal landweermannen met verlof worden gezonden. Naarmate dus in den loop der maanden jonge landstormmannen bij het leger worden ingedeeld, zullen oudere landweermannen de gelederen ver laten. Die landweermannen, in hun haardste den teruggekeerd, zullen daar administra tief worden gegroepeerd tot nieuwe onder deelen en zoo zullen zich dus geleidelijk georganiseerde compagnieën en bataljons vormen van personeel, dat zich met verlof bevindt." fiet voordeel van Het ontwerp. lo. De strijdmacht wordt versterkt met een geoefende, tot organieke eenheden gegroepeerde reserve. 2. De mannen van ouderen leeftijd, veelal hoofden van gezinnen, keeren naar hunne haardsteden terug en blijven daar, zoolang niet onverhoopt hunne medewer king aan de landsverdediging wordt ge vorderd. 3o. Jongere, daartoe geschikte mannen, cliie tot dusver nog geen enkel persoonlijk offer brachten voor de landsverdediging, nemen de plaatsen in, door de onder 2o. bedoelden thans reeds gedurende ruim 11 maanden bezet. Omtrent het tempo, waarin de verwisse ling zal kunnen plaats hebben, met name omltrent de sterkte van elke pltoeg land- stoimmannen, die telkens kan worden op geroepen, en de tussclipnruimten, waar in de ploegen elkander zullen kunnen op volgen, is het niet mogelijk, vaststaande gegevens te verstrekken. Wanneer men op de hierboven aange geven wijze te werk gaat, zaïl er als de buitengewone omstandigheden, waaron der wij verkeeren, nog geruimen tijd moch ten duren, een oogenblifk aanbreken, waarop alle landweermannen naar huis zijn gezonden en door landstorm mannen van jongere jaarklassen zijn vervangen. Hoeveel jaarklassen daarvoor zuflGem moe ten worden aangesproken, valt thans niet met voldoende nauwkeurigheid te bepa len. Daarop is de uits/.ag van het genees kundig onderzoek van overwegenden in vloed. Als vaststaand kan evenwel worden aangenomen, dat er dan nog zeer veel mannen zullen zijn, waarover voor den landstorm nog niet zal zijn beschikt. De Regeering heeft bij het ineenzetten van het w.o. het opnemen van een grens in de wet niet noodig geacht. Het lag echter volstrekt niet in haar bedoeling een kwistig gebruik te maken van de haar eventueel te verieeneh bevoegdheid. Zij verlangde geen „v r ij- h c i d", wel de noodige vrijheid van han delen wanneer de omstandigheden nij pend mochten worden. Daarom betoogde zij in de Mem. van Toel. de wenschelijk- beiü om de beschikking over allen te kun nen krijgen „opdat, mocht d© noodzake lijkheid er toe dringen, .ie Regeering zon- ler verwijl zal kunnen doorgaan met het voegen bij den landstorm en het in wer- kehjken dienst oproepen van oudere groe pen vrijgestelden en vrijgelaten." In dezen passus ligt, in verband met wat er aan voorafging, vanzelf de gedachte opgesloten, dat de Regeering zich bij de oproeping van landstormplichtigen een voorloopige grens had gesteld, een grens, die slechts zou worden overschreden, wanneer de noodzakelijkheid er toe mocht dringen. Kwam echter de nood aan den man, dan, zoo meende zij, behoofde haar de be voegdheid niet te zijn onthouden zonder verwijl met de oproeping van landstorm mannen te kunnen voortgaan. De Regeering had zich gevleid met de verwachting, dat het (foor naar tox dus verre in deze voor ons land zoo moeilijke maanden gevólgde beleid, voor de Kamer oen genoegzame waarborg zou hebben op geleverd tot het stellen van vertrouwen in haar schriftelijke en mondelijke mede- deélingen, die alfle wezen op het voorne men, een gematigd, bedachtzaam, met de eischen der practijk overeenstemmend ge bruik te maken van de eventueel aan haar te ver Ie enen bevoegdheid. Nu het blijkt, dat zij zich hierin althans t.a.v. van een gedeelte der Kamer heeft ver gist, is zij, in het belang der zaak er toe overgegaan een wijziging in het ontwerp aan te brengen waardoor zal worden' tegemoet gekomen aan het door vele leden uitgesproken verlangen. Beperking tot 30-j arigen 1 e e f t ij d. Volgens het bij de Memorie gevoegde gewijzigd ontwerp van wet wordt de be voegdheid tot aanwijzing voor den land storm, die eerst zou omvatten de geheel© groep van hen, die niet vóór 1916 het 40ste levensjaar zullen hebben volbracht, teruggebracht tot hen, die niet vóór 1916 het 30 ste levensjaar zullen hebben volbracht. Oo(k bij het stellen van deze grens zal er waarschijnlijk een marge overblijven van mannen, die niet opgeroepen zufllen wor den omdat dan reeds alle landweerman nen door landstormmannen zijn vervan gen. Aangezien echter 1 trekken van een grens, waarbij de aantallen der op te roepen landstormmarmen en de met ver lof te zenden landweermannen elkander volkomen dekken, vooruit niet wel moge lijk is, heeft de Regeering vermeend, de grens te moeten stellen bij het 30ste le vens j aar. Hoewel dus volgens de nu voorgestelde regeling mannen tusschen den 30- en 40- jarigen leeftijd niet zander toestemming der Volksvertegenwoordiging bij den landstorm zullen kunnen worden ge voegd, behoort niettemin de Regeering de bevoegdheid te hebben, die mannen voor den landstorm te doen inschrijven, ten einde over de gegevens te kunnen be schikken voor een onmiddellijk en doel matig van hen te maken gebruik, indien onverhoopt hun oproeping later noodig mocht blijken en bij de wet zou worden mogelijk gemaakt. Eenige 1 a n d s t o r m li c h t i n g e n vóór de lichting 1916. In antwoord op verschillende gestelde vragen wordt door de Regeering o. a. geantwoord: Van de lichting 1915 moeten nog worden ingelijfd de manschappen, die voor de bereden wapens zijn bestemd, zoomede een gering aantal, bestemd voor speciale korpsen. Met de inlijving van de lichting 1916 kon nog geen aanvang worden gemaakt. Wanneer het aanhangige ontwerp tijdig tot wet mocht worden verheven, ligt het in de bedoeling der Regeering voors hands nog geen gebruik te maken van de haar bij de wet van 11 Juni 1915 gegeven bevoegdheid met be trekking tot de inlijving der lich ting 1916. Zij wenscht deze dan door de inlijving van eenige ploegen landstormplich tigen te doen voorafgaan, waardoor mocht dit jaar tot demobilisatie kunnen worden overgegaan die lichting zooveel mogely k op de normale wijze zal kunnen worden ingelijfd. De onzekerheid, welke blijkt te bestaan om trent het al of niet in den landstorm betrek ken van personen die vóór het in werking treden van de tegenwoordige Militiewet voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn be vonden, zal, naar de Regeering vertrouwt, voldoende zijn opgeheven door de nieuwe lezing, gegeven aan het eerste lid van art. 1. Daardoor toch staat het vast, dat die onge schikt bevondenen buiten den landstorm vallen, evenals de militieplichtigen, die sedert de invoering van genoemde wet afgekeurd of te klein bevonden zijn. Het ontweip, wet geworden, zal geen ver andering brengen in de plannen der Regee ring t. a. v. de land8lormmannen, bedoeld in de wet van 11 Juni 1915. Na inschrijving in de landstormregisters zullen zij een be stemming krijgen, die zij in geval van oproe ping hebben te volgen. De Regeering heeft bezwaar, mede te wer ken aan een verandering t. a. v. de vrijstel ling van geestelijken enz. Dat het ontwerp, tot wet verheven, geen verandering brengt in de positie van de vrijwilligers van den landstorm, is juist. Het ligt echter in het voornemen van de Regee ring, maatregelen te treffen, opdat de vrijwil ligers van hetzelfde geboortejaar als zij, die tot werlcelijken dienst bij den landstorm worden opgeroepen, op denzellden voet als deze geoefend en bij het leger ingedeeld zullen worden. Het door sommige leden geleverde betoog, dat het wenschelijk zou zijn het tijdelijk karakter van de voorgestelde bepaling duide lijker te doen uitkomen, heeft de Regeering niet van die wenschelijkheid overtuigd. Suikervoorziening. Naar aanleiding van de talrijke klachten over de moeilijkheid om voor de binnen- landsche consumptie en de binnenlandsche industrie suiker te verkrijgen, is door den Minister van Landbouw, overleg gepleegd met de commissie van advies in zake suiker. Dit overleg heeft tot het resultaat geleid, dat tot 1 Oct. a.s. door de raffinadeurs ter be schikking van de binnenlandsche consumptie zullen worden gesteld hoeveelheden, die vol doende mogen worden geacht, en wel voor de directe consumptie tot den vroeger reeds vastgestelden prijs van f48.50 per 100 K.G. uit de eerste hand, voor melis no. 1. Voor industrieel gebruik zal de prijs uit de eerste hand f52 per 100 K.G. bedragen. De maximum-prijs voor den verkoop in het klein blijft bepaald op f0.55 per K.G. Omtrent de regeling voor de eerstvolgende campagne zijn nog onderhandelingen gaande. Ten einde te bevorderen, dat de boven omschreven regeling overeenkomstig, haar bedoeling wordt toegepast en dat eventueele klachten op onpartijdige wijze door mede werking van de verschillende belanghebben den zullen worden onderzocht, zal een suiker bureau worden ingesteld, bestaande uit ver tegenwoordigers van de verschillende groepen van belanghebbenden. De samenstelling en het adres van dat bureau zal nader worden bekend geipaakt. Logger opgebracht. Men meldt uit Katwijk: Gisteravond kwam bij den reeder P. de Best telegrafisch bericht in, dat zijn logger- vnartuie. de _K.W. 20", op de haringvisscherij door de Engelscge marine is aangehouden en naar Kirkwall werd opgebracht. Verkeer met België. Men meldt uit Maastricht De Belgische grenzen zijn heden weer open gesteld. Kolennood. Wegens gebrek aan steenkolen stookt men te Sappemeer in de gasfabriek gas uit turf en teer; de directeur heeft den verbruikers verzocht hun verbruik tot op 50 pCt. teiug te brengen. Verdacht van spionnage. Men meldt uit Delfzijl: De van spionnage verdachte sleepbootka pitein W. Klaassen alhier, is uit voorloopige hechtenis ontslagen. De „Batavier" en de „Zaanstroom". Een correspondent van „De Tijd" meldt d.d. 7 Juli: Van de „Zaanstroom" is een gedeelte der lading èn het schip verbeurd verklaard. Van de „Batavier" alleen een gedeelte der lading. De kapitein van de „Bataviei" is vertrokken over Brugge naar Zeebrugge, vanwaar hij met zyn schip zal mogen vertrekken. Geïnterneerden. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepaald, dat Belgische geïnter neerden beneden den rang van officier buiten de kampen mogen te werk gesteld worden. Zij worden dan in het bezit gesteld van een verlofpas en mogen zonder geleide p^r spoor reizen, binnen de route op hun verlofpas aangegeven. Tegen betaling mogen militaire plaatsbewijzen afgegeven worden. Filmcensuur. Met instemming lazen we het volgend be richtje, omtrent het verbieden van een voor Katholieken beleedigende film, die we reeds eerder in ons blad signaleerden: De pastoor te Batavia heeft bij den procureur generaal een rekest ingediend, waarin hij mee deelt dat in een der bioscopen aldaar de film Notre Dame de Paris" wordt vertoond, welke film aaDStootelijk is voor de goedgeloovige katholieken. Het vertoonen van deze film is er daarom verder verboden, terwijl de procu reur-generaal aan de hoofden van 't gewestelijk bestuur in overweging heeft gegeven ook in hun gebieden deze film niet toe te laten. Een van de bioscopen te Medan had de film: „Notre Dame" reeda besteld, doch kan geen vergunning krijgen, ze te vertoonen, zegt de „Deli CrL" „Msbd." Gemeenteraadsverkiezingen. Te Amsterdam, waar de sociaaflj-demo- cxatcn dear. Godsvrede niet verlangden, zijn de gemeenteraadsverkiezingen niet in hun voordeel verLoopen. Distriet I is voor de Süberalen behouden. In district II komt een sociaal-democraat met weinig kans in herstenimiing met een rechtsch mail. District III is hun trouw gehoeven. Hun candidaat wend, ofschoon met een laag steanmencijfer, gekozen. District IV is ook voor de liberalen behouden. District V heeft opnieuw getoond, dat het alles eerder dan rood ie. Ln het Vide district kwamen de Techtsehe candid aten er we der met vlag en wampiel. In district VII ie het slechts aan een ongelukkig toeval te .wijten, doordat ml. een groep winke liers een eigen candidaat, stelde, dat er nog eens een herstemming moet plaat» hebben met de rooden. De strijd in het achtste district tusschen de sociaal- en vrijzinnig-democraten leverde een succes op. De Roomsche candidaat haait ar het hoog9te stemmencijfer en komt met de twee altredende vrijzinnig-democraten en een socialist in herstemming. In IX werd de aftredende liberaal herkozen. Tot nu toe dus geen enkele "winst voor de sociaal-democraten, terwijl de herstem ming ook geen voordeel voorspeCjt. In Schiedam was een verkiezing nood zakelijk geworden, dank zij het drijven van vrijzinnigen en sociaal-democraten. In het eerste district werden drie reolvt- sche candidaten gekozen, in het tweede moet een herstemming plaats hehben tus schen rechtsohe en vrijzinnige canidkla- ten, in het derde diistrict tusschen recht- sche Candida ten en een S. D. A. P.er. Korte Kroniek. Te Deventer overleed, 67 jaar oud, de heer H. J. Schoemaker, oud-wethouder en tot voor korten tijd lid der Provinciale Staten voor Raalte. De 7de jaarvergadering van boven- genoemden bond zal gehouden tvorden op Woensdag 11 Augustus in heit gebouw van den R.-K. Volksbond', Nieuwe Mot straat 22, te 's-Gravenlhage. Men meldt aan de „N. R. Gt.", dat de districtcommandant der rijksveldwacht in Noord-Holland, de heer v. B., is ge schorst. Uit Stad en Omgeving. Ned. R.-K. Volksbond. De afd. Leiden van. den Ned. R.-K. Volksbond hield gisteravond in het bond'S- gebouw de maandelijksche vergadering. De voorzitter, de heer Heemskerk, open de de vergadering met den christelijken groet, heette allen hartelijk welkom en spoorde de leden van den Volksbond aan lid te worden van de derde orde van den. H. Franciscus en deel te nemen aan de gesloten retraite. De voorzitter installeerde vervogens niet minder dan 30 leden., meest leden van den R.-K. Textiel arbeidersbond. Het was inderdaad een treffend oogenb'iik toen de voorzitter met een pittig woordje deze arbeiders 'tot den bond toeliet. Dat de R.-K. Vo'ksbond uitstekend werkt be wijzen deze vergadering en de vele verga deringen daarvoor, waarop deze wakkere bond telkens vele leden rijker is gewor den Vervolgens wekte de voorzitter allen cd krachtig mede te werken dat de Bloemen dag op 18 Juli inderdaad een reuzensuc- ees moge worden en wenscht de af deeding geluk, dat een lid van de afd. Leiden, de heer Serrarens. gekozen is tat lid van het Centraal Bestuur. Brandstoffen en Levensmiddelen. De voorzitter deelt mede, dat het be stuur er bij het centraal bestuur op aan gedrongen heeft stappen bij de regeering te doen, opdat zij wake tegen opdrijving van de prijzen van brandstoffen tegen 't a.s. winterseizoen en zorge brandstoffen in reserve te houden, opdat de arbeiders in den a.s. winter niet de dupe worden van dure of geen brandstof. De commissie voor goedkoope levens middelen, welke bestaat uit de voorzitters van den R.-K. Volksbond, Patrimonium en den Leidschen Bestuurdersbond, heeft zich met een adres tot den raad gewend, waarin er op aangedrongen, wordt kolen en andere brandstoffen in reserve te ne men, opdat de arbeiders a.s. winter tegen matigen prijs brandstoffen kunnen beko men. Dezelfde oommissie heeft zich tot den burgemeester gewend met een sclirii- ven, waarin verzocht wordt, geen brand stoffen. door de Gem. Ga.sfaGi.riek te laten, afleveren, opdat deze niet door de beter bemiddelden opgekocht kunnen worden en de arbeiders daardoor van den winter geen brandstoffen of zeer dure kunnen bekomen. No.g heeft deze commissie bij den burgemeester een klacht ingediend, waarin gewezen wordt op het feit, dat de controle betreffende maximum prijzen voor levensmiddelen allertreurigst is. Koopen de arbeiders j&r ons of onzen, moeten zij vaak eenige centen meer be talen. Agenda. Alsnu komt de agenda aan de orde. De voorzitter deelt mede, dat ie begin nen met den len Dinsdag in Oct. om de veertien dagen wederom door den geeste lijken adviseur een apolegetische cursus zal gegeven worden. Op de tusschen-Dins dagen zal een sociale cursus gehouden worden. Met een leider wordt nog onder handeld. De voorzitter wenscht den R. K. Tim- merliedenibcnd geluk met zijn twintig jarig bestaan, wekt de leden op diie kiezer zijn bij herstemming hun stem op den candidaat dei- anti -rev oi'.u tiona i r en uit te brengen en naodigt hen, die nog geen lid van de R. K. Kiesvereeniging zijn, drin gend uit lid te worden, opdat ook de be langen der arbeiders tot hun recht ko men. Gebeden wordt vervolgens voor de zie- lerust van het overleden lid den heer Hendrik Jagel. De heer v. Brussel bracht namens de verificateurs verslag uit over de fin an cien en deelde mede, dat kas en beschei den van den penningmeester in orde wa ren bevonden. De heer Horikx bracht een prachtig en degelijk verslag uit over de gehouden ver gadering van den Centralen Raad te 's-Gravenhage. De voorzitter bracht den heer Horix dank. Naar aanleiding van dit verslag drong de voorzitter er bij de besturen van de vakafdeelingen op aan, de jeugdorganisa tie eens flink in de vakvereenigingen aan te» pakken. Naar aanleiding van een verzoek van

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2