7 BUITENLAND. De Oorlog. 6e JAARGANG No. 1744 ScidóeJieSou^a/nt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 2Vs cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent WOENSDAG JULI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratie bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, Iedere regel moor 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent De gemeenteraadsverkie zingen te Leiden. Zooals te verwachten was, is er gisteren slecht gestemd. Het aantal der opgekomen kiezers is ongeveer een derde minder dan bij vorige verkiezingen. En 't is over duidelijk vooral is er slecht gestemd on der de onzen. Dat blijkt uit de stemmen- cijfers in het derde district. In distrfct I en II zijn de door de chris telijke en vrijzinnige partijen gestelde candidaten met groote meerderheid ge kozen. Dat was te venvachten. In district III zijn echter alleen gekozen de heeren Pera en Tepe, terwijl er een her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Baart (S.D.A.P.) en Huurman (A.-R.). Ofschoon bij de verkiezing in 1913 in dit district ook vrijzinnige candidaten waren gesteld, verkreeg de heer v. Tol toen reeds bij eerste stemming 682 stemmen. Dit was het kleinste stemmen- cijfer door een der onzen in dit district be haald. En nu verkreeg de heer Pera 688, de heer Tepe 577 en de heer Huurman 495 stemmen. Zeer geringe cijfers! Dat het stemmencijfer van den heer Huur man nog beneden dat der andere candi daten bleef, is zeker ook toe te schrijven aan het verzet van vrijzinnige zijde tegen deze candidatuur. Hebben verscheidene vrijzinnigen, hun stem gegeven aan het aftredend lid, den heer Pera, andere ook aan den heer Tepe, betrekkelijk weinige zullen den heer Huurman hebben gQ- 6teund. Dat de heer Huurman in herstemming moet komen met een sociaal-democraat, is jammer we waren graag in-eerfS van- de verkiezings-agitatie afgeweest. Doch de kansen voor den heer Huurman staan, zooals uit de cijfers blijkt, heel goed, als rechts zich niet over geeft aan laksheid!! Wij moeten zorgen veel meer van onze kiezers naar de stembus te krijgen, 't Stemmencijfer den heer Huurman kan zeker öpgevöci u worden tot 700 (de heer Van Tol behaalde er bij de herstemming in 1913 zelfs 810). Dat de soc.-dem. boven de 600 gaat is moei lijk te veronderstellen (de socialistische candidaat, de heer Hemerik, behaalde er in 1913 bij de herstemming tusschen hem en den heer Van Tol 605). Uit deze cijfers is echter ook duidelijk, dat er geen over- ,winnig is te behalen, als de onzen niet op hun hoede zijn!! De Landstorm. We durven wedden, dat het Lanidstorm- sjntwerp, ondanks de daartegen gerezen bezwaren, door de Tweede Kamer zaj y orden aangenomen. He vrijmoedigheid voor deze weddem- Vhap outten we uit het Voorloopig Ver lag, hoe ongunstig (het er ook moge uit dien. Ja, 't is juist dat ongunstig uitzicht, hetwelk ons zoo optimistisch maakt. 't Is wel gebeurd), dat reeds na een c/ritisch Sectie-onderzoeik een ontwerp verdween denk b.v. aan .minister Lely's heilloos voornemen, om het Haagsche Bosch met. autoinoibielwegen te doorsnij den maar zoodra een wetsvoordracht het Voonlnopig Verslag overleeft, zijn de levenskansen er van volstrekt niet aés ver zwakt te beschouwen, met hoeveel bezwa ren men in de afdeel in gen ook kwam aandi-agen. Wat toch is het geval. Wanneer de Kamerleden in de secties flink hun hart hebben gelucht, bieden zij den minister de gelegenheid zulks zijnerzijds ook te doen, door welke wisselwerking zooveel klaarheid vermag te ontstaan, dat het .wetsontwerp weinig bezwaren meer ont moet. Men heeft elkaar begrepen» Met de landstormwet zal 't zoo wel gaan. Reeds verluidt, dat de tegenstanders zich de strekking der wet te overdreven hebben voorgesteld, de Minister zal in zijn Memorie van Antwoord de juiste proporties aangeven, waarover dan bij 't mondeling debat nog wat zal worden geredekaveld en daairnakrijgt de .zaak haar beslag. Nu denke men niet dat we naar de aan neming der wet verlangen, teneinde geen broodetende profeten genoemd te kunnen worden. We hopen slechts dat de belan gen der landsverdediging zoo goed moge lijk zullen worden gediend en vertrouwen dat Kamer en Regeering daartoe den juis te n middenweg zullen weten te bewan delen. door een flankaanval de vervolging der Oostenrijkere tot staan gebracht. Het Britsche Lagerhuis heeft tweede lezing de wet voor verplichte registratie van mannen aangenomen. Het Noorsche s.s. „Prek" is hij Harwich door een Dult- sche duikboot getorpedeerd. Volgens een telegram uit Athene aan Engelsche bladen zou Limau von Sanders aan de Dardanellen gewond zijn. Op de nieuwe Oostenrijk-Hongaarsche oorlogs- leening is reeds voor 2,630,000,000 Kr. ingeschreven. Een bomaanslag wordt gepleegd op het hoofdbureau van politie te New-York. De Oostenrijkers, onder Jozef Ferdi nand, werpen de Russen in de richting Gielktsef terug. De Russen hebben Van het Westelijk oorlogs terrein. Tegenover de zeer beweeglijke en steeds duidelijker wordende actie in het Oosten, staat die in het Westen nog altoos in het zelfde teeken van onbeweeglijkheid. Dat wil zeggen: er is actie genoeg, maar zon der dat daarvan wijziging het gevolg is. Alle voorspellingen van Fransch en En- g,elsch offensief zijn tot dusver op niets uitgeloopen, en al is er hevig gevochten in het Westen, de doorbraak, die al sedert maanden voorspeld werd, is nog niet ge lukt. En de Engelsche bladen verheugen zich thans over liet bericht, dat ook de Duitsche poging tot doorbraak in de Ar- goimen mislukt is. Daar zou de kroonprins een geweldigen aanval ondernemen bij Four-de-Paris en BinarvilleVienne le Chateau. Woedend werd er van beide zijden gevochten, doch de doorbraak slaagde niet. Wel werden loopgraven genomen en hernomen, maar daarbij bleef het. Hetzelfde geschiedde in het Bois du Prê- tre, waar de Duitsche troepen een hevigen aanval deden, over een front van 1500 M. breedte, aan beide zijden van den Cour des -Cannes; aanvankelijk slaagden zii er in vasten voet te vatten in de Fransche loop graven, waarbij 1000 gevangenen werden gemaakt; maar verder konden zij niet komen. Het bleef volgens het Fransche be richt bij een herovering van loopgraven, die eenige dagen geleden verloren waren gegaan. En het slot van het lied is, dat er geen verandering is gekomen in de opstelling, maar dat weder duizenden werden gedood en gewond, honderden gevangen genomen. Zonder resultaat. Ten minste voor den einduitslag. Van het Oostelijk oorlogs terrein. In het Oosten trekken de Russen nog steeds terug. Zoo geleidelijk wordt het dui delijk, dat de Oostenrijkers er in geslaagd zijn zich als een wig tusschen de Russische legers te dringen; aartshertog Jozef Fer dinand, die de San overtrok en bij Krasnik de Russen voor zich uitdreef, heeft daar het Russische front doorbroken en de vluchtende Russen in de richting van Gielktsef teruggeworpen. Wanneer dit succes van de Oostenrijksche troepen wordt voortgezet, dan is de kans groot, dat de troepen van generaal Swanof, die in de richting van Brody werden gedreven, zich niet meer kunnen vereenigen met de le gers, die bij Warschau staan, en dat ver bonden troepen de stelling van Warschau in den rug kunnen bedreigen. Steeds meer en meer blijkt het, dat een doorbraak in de richting van Lublin Cholrn mogelijk wordt, waardoor de posi tie bij Warschau voor de Russische legers onhoudbaar zou worden, en zou moeten worden opgegeven. Mag men evenwel het Russische com muniqué gelooven, dan is het offensief der Oostenrijksche troepen door een flankaan val der Russische troepen bij Krasnik tot staan gebracht. Evenwel schijnt dit meer een klein plaatselijk succesje, dat in den algemeenen toestand weinig of geen ver andering zal brengen. Steeds moeilijker wordt daardoor het probleem dat grootvorst Nicolaas, de Rus sische opperbevelhebber, heeft op te lossen. Hij heeft niet alleen rekening te houden met de legers, die Iwanof vervolgen en langzaam maar zeker naar Bessarabië dringen, maar hij moet den legers tegen stand bieden, die de Weichsel-linie uit het Zuiden bedreigen, en hij moet tevens den blik gericht houden naar het Noorden, waar Falkenhausen uit de richting Scha- wei, Von Eichhorn bij Soewalki, Von Bülow aan den Najef opdringen en waar de Duitsche legers aan de Bzoera en de Rajka ageeren. De Times" zelf erkent, dat de positie moeilijk is, wijl de Russische legers in de bocht van den Weichsel en in het Noorden zeven Duitsch-Oostenrijksche legers te genover zich hebben, mitsgaders een zeer groote cavalleriemassa, en het blad zegt: ,,Wij moeten den vijand recht laten we dervaren door de getuigenis dat zijn bewe gingen in goeden samenhang worden uit gevoerd. Ook de Duitsche marine werkt daar krachtig mede, door haar aanvallen op Windau, waardoor zij poogt de Russi sch© strijdmacht naar die streek te trek ken en haar zoo te verwijderen van de plaats, waar men tracht de beslissing te verkrijgen." Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Het Oositemrijiksche tegenbericht van 6 .Tuli luidt: De gevechten in de streek van Görz, die in de jongste dagen voortdurend in omvang toenamen, ontwikkelden zich gisteren door een algemeenen aanvaJ der Italianen tot een veldslag. Ongeveer vier vijandelijke corpsen deden daar, onder steund door zeer sterke artilleriev een aan val op ons front van het bruggenhoofd van Görz af tot aan de zee, maar werden totaal afgeslagen en leden vreese.lijke ver liezen. Dank zij de boven allen lof verheven houding onzer troepen, vooral' van de in fanterie, bleven onze stellingen geheel en al in onze handen. Aan de Midden-Isonzo, dn het Krn-ge bied en aan de overige fronten vóel gis teren niets bijzonders voor. De actie tegen de Darda nellen. Turkeohe successen. Het communiqué van het Turksche hoofdkwartier meldt: Des namiddags 5 Juli heeft een Duitsche duikboot voor Sed- oel-Bahr een groot Fransch transport schip met 2 schoorsteenen in den grond geboord. Het stoomschip zonk in 3 minu ten. Aan het Noordelijk deel van het front wilden de Bondgenooten in den naoht van 3 op 4 Juli na een levendig geweervuur sterke afdeelingen verkenners werpen te gen den Turkschen rechtervleugel, maar de Turken wierpen doze terug. Aan het - ZTtïürüHJK üeer uetu' de Tïïritscbe artiïerie op 4 Juli een opslagplaats voor munitie in de (tucht vliegen en veroorzaakte brand in de batterijen der Bondgenooten. Een ontploffing decimeerde de soldaten^ die aan kwamen snellen om het vuur te blus- schen. Dit bericht wordt nader van officieele Fransche zijde bevestigd. Het getorpe deerde schip is de .Carthage". Ze werd, naar de Fransche minister van marine meüdt, door een duikboot getorpedeerd bij kaap Helles. Van de bemanning zijn er 66 gered; 6 worden er vermist. De „Car thage" was een schip van de Fransche Transatlantische Maatschappij, metende 5600 ton en in 1910 te New-Castle gebouwd. Liman von Sanders gewond? De Londensche bladen getven een tele gram uit Athene volgens welk Liman von Sanders aan de Dardanellen zou zijn ge wend. Op den Balkan. De Suitan van Turkije dood? Een telegram uit Athene van de „Exchange Telegraph" van 4 Juli, dat vertraagd is, houdt in dat er een gerucht loopt, dat de Sultan van Turkije (Jood zou zijn en dat de Jong-Turken dat bericht geheim houden, uit vrees A-oor politieke complicaties. (Wij nemen dirt bericht over zoo ate wij het vinden, maar denken aan het bericht van den dood van den koning van Grie kenlanddiie nog leeft.) OpZee. Het gevecht in de Oostzee. Een officieele Russische regeeringsmede- deeling meldt: De Zweedsche gezant te Petersburg deelde aan de Russische Regee ring mede, dat den 4en dezer, gedurende het zeegevecht bij Gotland, terwijl de Rus sische schepen de Duitsche vervolgden, een projectiel boven het Zweedsche eiLand Ostgarn (of Oestergarn) vloog, die daarna op ongeveer 200 meter van de kust neerviel. Naar aanleiding hiervan protesteerde de gezant, namens zijn Regeering, tegen een dergelijke schending van de Zweedsche neutraliteit. Na van een en ander kenni9 genomen te hebben betuigde de Russische regeering aan de Zweedsche regeering haar ernstig leedwezen in zake het vallen van het pro jectiel in de territoriale wateren van Zwe den, en verklaarde, dat, volgens het rap port van den admiraal, die de Oostzee-vloot commandeert, dit incident niet voorgeval len zou zijn, wanneer er niet zulk een dikke mist op de plaats van het gevecht had geheerscht, die de juistheid van het schot verhinderde. De duikboot- en mijnoorlog. Het Noorsche stoomschip „Prek" is volgens een bericht bij Harwich door een duikboot, in den grond geboord. De beman ning is gered. Aanval op duikbooten. Twoe Duitsche duikbooten zijn, blij kens een bericht van het Fransche mini sterie van marine, Zondag in liet Kanaal door een licht Fransdh eskader aangeval len, Eén duikboot is door verscheidene granaten getroffen voor ze onderdook. Aanvaring. Het „BerL Tagebl." verneemt uit Stock holm, dat de re ede-rij van het stoomschip „Oscar I" aldaar van den gezagvoerder van dezen bodem uit Storiwway een tele gram ontving met de mededeeMmg, dat de „Oscar II", die van Zuid-Amerika op zijn thuisreis was en geladen was met katoen, huitden en koffie, op 180 zeemijlen ten westen van het noordelijke punt van de Ilebriden aangevaren is. Volgens „Afionbladet" zou het schip met een Engalsch oorlogsschip in aanva ring zijn gekomen. De waarde van het schip met de lading wordt op verscheiden mi/U i oenen kronen geschat. Toen de be manning liet zinkende schip verliet, was do stookplaats reeds ondergeloopen. Beschieting van een Duitsch consulaat. De Fransche pantser kruiteer „Jeanne d'Arc", die Maandag de haven van Alexandrotte binnenvoer, meldt het Korr. Bur. ui/t Constantinope', zond met een jongen schipper, die aan de Syrische kust gevangen was genomen, een brief aan den vice-gouverneur, waarin de eiscli werd geste.'d de vlag van het Duitsche consu laat neder te halen. Toen de autoriteiten weigerden, schoot de kruiser 15 granaten af op het consu laat. liet doek van de vlag werd onbescha digd in veiiigheitd gebracht en de stok bleed staan. De „Jeanine d'Arc" vertrok daarna. I)it is de tweede maal, dat een derge lijke poging wordt gedaan. Do „DaoJn". De lading van de „Dacia" is, naar door den Parijscihein correspondent van de „Ti mes" wordt gemeld, prijs verklaard en zal op 27 Juli te Havre in openbare vei ling worden verkocht. Men herinnert zich, dat de „Dacia" het schip was, dat door de Hamburg Amerika lijn aan een Amerikaan was verkocht. Het werd door een Fransclien kruiser in het Kanaal aangehouden, toen het onder Amerikaansche vlag met een lading ka toen op weg ,was van Galveston naar Rot terdam. en opgebracht naar Brest. De aanhouding is door een commissie van onderzoek, benoemd door het Fransche ministerie van marine, geldig verklaard. Het verslag der commissie te overgelegd aan een prijsgerecht. Misbruik van de onzijdige vlag. Aan de „Korr. Norden" wordt uit Athe ne gemeld, dat door de Grieksche autori teiten is geconstateerd het openlijk varen onder Grieksche vlag der Iitallaansche oorlogsschepen. In toonaangevende kringen heerscht daarover ontstemming wegens hot dm ge vaar brengen van de Grieksche scheep vaart. Een brandend verlaten schip. Volgens de „Daily Chronicle" heeft de kapitein vari het Engelsche stoomschip „Eddie", dat Zaterdag uit New-York Le Queenstown aankwam, medegedeeld, dat hij in de buurt van de Fastnetrots (aan de Z.W. kust van Ierland) een groot brandend zeilschip heeft aangetroffen. Hij zette onmiddellijk koers er heen om zoo noodig hulp te verleenen. Dichtbij ge komen bemerkte hij, dat er geen mensch aan boord was en hij nam dus aan, dat het schip verlaten was. De ra's en een gedeelte van de masten hingen over do zijde in zee. Hooge vlammen stegen uit het schip op en de geheeie romp stond in lichtelaaie. De Onzijdigen. Doet Portugal mee? Aan de „National Tidende" wordt, volgens „Korr. Norden", uit Pa rijs gemeld, dat op het oogenblik ernstige onderhandelingen gevoerd wor den over een deelneming van Portugal aan den oorlog. Een gezantschap is Maandag 5 Juli te Londen aangekomen. In het Britsche Rijk. De registratiewet. Het Lagerhuis nam in tweede lezing de wet voor verplichte registratie van mannen in het Koninkrijk aan. Vredeswenschen? Austin Harbison, schrijft, vol/gems de „Korr. Narden", in de Engelsche „Re view" over don oorlog, welke reeds 11 maanden geduurd heeft, en aan Enge land niets heeft opgebracht, daarentegen veel gekost heeft. Volgens den schrijver kan deze oorlog onmogelijk nog lang zoo worden gevoeuxi, daar het tot dem economtechen ondergang van Engeland zou lieidem. Do hoeveelheid menschen geeft niet dein doorslag. De Duitschers hebben steun ©n versterking gezocht bij hum scheikundi gen, bij de mannen der wetenschap eo militaire ingenieurs en reeds bij den aan vang van den oorlog begrepen zij do nood zakelijkheid om hun strijdkrachteai t# sparen, nieuwe oorlogstechniek uit te den ken. Zij hebben. door overweldigend vuur en een verbluffend verbruik van grana ten, door de meest mogelijke zuinigheid en omzichtigheid bij stormaanvallen en door de volmaaktheid van hun machine geweer menschen gespaard. Zij stelden hun geest in dienst van de zaak. Wij, En- gelschen, komen eindelijk tot besef van den toestand, omdat wij eindelijk de waar heid durven inzien*, en ontwaken na 11 heele maanden van oorlogvoeren. In Oostenrijk-Hongarije. De Oostenrijksche leening. Het totaal der inschrijvingen op da tweede Oostenrijksche oorlogsleeriing, waarop de inschrijving thans is gesloten, beloopt voor zoover reeds van de verschil lende plaatsen van inschrijving bericht ia ontvangen 2630 millioen Kronen. Verschillende Oorlogs berichten. Onverstoorbare menschen. Dat er in deze sombere en angstige tijden nog on verstoorbare menschen zijn, bewijst het vermakelijke bericht dat zes burgers van Auteuil (Parijs) een adres tot den gemeen teraad hebben gericht, waarin zij protestee ren tegen het geweld der vliegmachines, die Parijs bewaken. Het geraas van den motor belet hen te slapen Made in Germany. De „Berliner Mor- genpost" bevat, do afbeelding van het merk, dat men gevonden heeft op prikkeldraad van de Engelsche versperringen. Op het ronde merk leest men heel duidelijk: Made in Germany. Een „schijnman". Zaterdag had zich voor den politierechter te Londen een man te verantwoorden, die voor 15 pd. een meisje uit den Elzas aan een Engelschen schijn-echtgenoot had geholpen, omdat zij meende de agent had haar dit wijsge maakt dan Engelsche te zijn en in Londen te kunnen blijven. De mededeeling van de 15 pd., voor welk bedrag een aardige Engelschman verkocht was, deed den rechter uitroepen: Is dat de prijs voor een Britll Onmiddellijk na het huwelijk was de echtgenoot verdwenen en de eehtgenoote had ook absoluut geen poging gedaun, om te weten te komen, werwaarts haar echt vriend getogen was. Engelsche verliezen. De verlieslijston van de vorige week bevatten de namen van 54 officieren en 2497 man. Tot de ge sneuvelden behoort de generaal Scott-Mon- crieff. Een premie. Volgens een bericht van de „Press Association" heeft kolonel Joseph Cowen te BI ay do n-o n -Ty ne eon premie van 500 pd.st. uitgeloofd voor de bemanning van het eerste luchtvaartuig, dat op de Britsche eilanden of in rfe Brit sche territoriale wateren een Zeppelin zal noodzaken te da!on. Vrouwelijke hotelportiers. In hot Londensche West End ziet mon nu ook al vrouwelijke hotelportiers. Een hotel houder verklaarde aan de „Daily Mail", dat ze goed voldoen en geheel thuis zijn in het föoistelsel. Het aantal vrouwel ijke conducteurs, liftmelsjes, boodschapmeis jes, neemt met den dag toe en er wordt ook over aanstelling van te'egrambostel- sters gedacht, daar er al een tekort aan mannen voor dit werk. Een belangrijke gift. Het „War Gift Fund" ie Calcutta heeft besloten, dat cem som van 30,000 pd.st. naar Londen zal worden gezonden en kt handen gesteld van een commissie, die voor dit bedrag motorambujlances en aeroplanes zal koo- pen. Buitenlandsche berichten. Bomaanslag in New-York. In een kelder van het hoofdbureau van politie te New-York (stad) heeft een bom ontploffing plaats gevonden. De ontploffing vernielde ten deele de recherche-afdecling. Er is niemand gekwetst. Men neemt aan dat er verband bestaat tusschen dezen aanslag en de veroordeeling kort geleden van eenige anarchisten. De aanslag op Morgan. Holt trachtte gisteren kort na midder nacht zelfmoord ie plegen door 'een po ging om met een potlood een slagader aan den linkerpols le openen.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1