ADVERTENTIEN. Leidsche Processie naar Brielle Maandag 26 Juli. Stalhouderij-Inventaris. CONCERT W MAISON „LUXE" i GESTOOFDE KERSEN met VLA, HERMAN F. A. DAMEN ZOON Centrale Melkinrichting. Gevecht op de gietohers. Een Duitsch officier schrijft uit Tirol aan de ,,Voss. Zeitung": Den lOen J uni hebben wij eon schijnbaar onbelangrijk officieel bericht over gunstig afgeloopen grensgevechten in het Axlamel- 1-o-gebied gelezen. In werkelijkheid waren het feiten van grooter milLtaire beteekenis. Bij het aambreikeai van den lOden Juni be gon een algemeen© aanval van de Italia nen op het westfront in Zuid-Tirol .tusschen de drie Heerenspits en de klomp van de Adamcllo-gletscher. Aan weerszijden van de Tonalepas, die den overgang vormt naar het Sulzberggebied. Ten noorden van den Tonalewcg is er nog slechts één enke le toegang van beteekenis naar Tirol en ,wel de weg van Bormio over Stilfserjoch en Trafoi, dus vlak aan de Zwitsersche grens in de richting van het Boven ,Vintsch-dal. Ten zuiden van den Tonale- weg gaat een invalslinie eerst bij de zuid punt van Tirol over Lodrone noordelijk in de richting van Tiono naar het Rendena- dal, en oostelijk over het Ledro-meer in de richting van Riva. Een gelukte door braak over den Tonale-pas zou daarom .voor de Italianen met het oog op de wei nige gelegenheden van groot© beteekenis zijn. Ofschoon de oorlog reeds drie weken aan de gang was, hadden zich in dit gebied nog geen gebeurtenissen van belang af gespeeld. De Italianen schoven hun alpen- ftroepen zeer voorzichtig en systematisch steeds dichter tegen onze grens. Tusschen- beide kwam het tot ©en kleine schieterij tusschen patrouii/lles, dii© geregeld met den terugtocht van de Italianen eindigden. De onderneming van den 9don Juni was de eerste actie van eenige, beteekenis, die een plan deed kennen. Het aangevallen front,, dat ongeveer met de politieke grens overeenstemde, had in de richting van noord naar zuid een uitgestrektheid van ongeveer 15 kilometer. De strijd begon bijna overal tegen zeven uur to morgens, maar duurde slechts weinige uren. Aan onzen kant kwamen slechts zwakke afdee- lingen in het vuur, die hun taak zonder steun van reserves volbrachten. In het Noorden werd een kleine ski-af- deeling op de Forcellina di Montozzo door een halve Italiaansche compagnie aange val len. Oin/ze sfci-patirouille was dichit aan de grens op den smallen kam, waarvan men bijna 2900 meter hoog, diep in het breedo, boomlooze dal Viso naar beneden ziet. Op de kale hellingen bij het Lago Montozzo ligt een kleine Italiaansche kazerne, waar de aanvallers waarschijn lijk hadden overnacht. Een onmiddellijke aanval op den grenskam zou onmogelijk geweest zijn, daar man voor man bij de moeilijke klimpartij van boven af kalm had neergeschoten kunnen worden. De Italianen marcheerden daarom in het donker langs de grens noordwaarts, be klommen de zuidelijke helling van de Ercavallo en vielen van daar uit over de geleidelijk dalende helling van het plateau op Tiroolsch gebied onze patrouille aan. De omtrekkend© beweging van de Italia nen was niet alleen handig uitgedacht, maar werd ook door den morgennevel zeer begunstigd. Onze voorposten hadden na middernacht marcheeren gehoord, maar konden bij het aanbreken van den dag niet ver zien en zoo naderden de Italianen onze patrouille reeds sterk, toen de nevel optrok. Onze mannen schoten van achter rotsblokken uitstekend. Eenige oostelijk daarvan opgestelde kanonnen mengden zich met flankeerend vuur in het gevecht en zoo werden de Italianen tot de vlucht gedwongen. Tegelijkertijd viel een andere halve compagnie van de Italianen op den Tonaleweg, dus ongeveer zes kilometer zuidelijker, de pashoogte aan. Ook zij wer den door onze patrouilles op de vlucht ge dreven. Beide aanvallen waren eigenlijk slechts energieke verkenningstochten, die ten doel hadden inlichtingen te verschaffen over de sterkte van onze grenstroepen en hun opstelling. Een ernstige aanval, die eveneens zeer handig en voorzichtig geleid werd, vond ten zuiden van den Tonale-weg in het ge bied van de beroemde Prezanella-gletscher plaats. Deze ligt vrijwel geheel op Tiroolsch gebied, is in het Westen hooger dan in het Oosten, door een hoogen, scherpen rots- kam omgeven, die in het Westen op de laagste plek met ongeveer 3000 meter hoog te begint, zich scherp naar het Oosten wendt, in zuidelijke richting tot 3300 meter stijgt en een ontzaggelijke, slechts door eenige kleine bressen onderbroken wal vormt voor de iets lager liggende gletscher. Dit zuidelijk van den Tonale-pas liggen de gebied heeft in het open liggen te noor delijke gedeelte de zeer goed begaanbare reeks valleien van de Valprezina, die onder de gletschers beginnen, ongeveer evenwij dig met den Tonateweg in noordoostelijke richting voert. Gelukte het deze ongezien te bereiken, dan kan men langs dezen weg in den rug van onze voorste grensstelling aan den Tonale-pas komen. Het is echter een vrij hopelooze onderneming tegen troepen, die oppassen. De Italianen trachtten nu daar een on zer ski-afdeelingen met scherpschutters den pas Paradiso aan het westfront van de reeds genoemde rondiloopenden kam in het gebied van de Montticello bezet had, van uit het zuiden door een bres van den grooten wal bij Lago Skuro over de Preze- nello-gletscher voorwaarts te rukken en dan de valleien-reeks te bereiken. De Ita lianen, vier compagniën van het vijfde alpen-regiment sterk, hadden een ontzag lijken omweg gemaakt over de Mandrone- gletscher, die tot de AdamolLo behoort en ook meer dan 3000 meter hoog is. Over de vervallen ijstrappen en een zee van vier tot vijf meter hooge ijsblokken, die nu onder den invloed van de Sirocco voortdurend naar beneden donderden, bereikten de al pentroepen de geleidelijk naar het noorden dalende ijsvlakte van de Vedreta Tresena. Deze ongeveer twee kilometer lange marsch over het ijs vond echter reeds onder het gezicht van den afdeelingen aan de Para- diso-pas plaats en raakte dan in het gebied van een andere kleine ski-afdeeling. Door beide afdeelingen op korten afstand onder vuur genomen, en bovendien ook nog met artillerie beschoten, moest het bataljon met zware verliezen terug. Ongeveer honderd man waren gesneuveld, de bataljonscom mandant, een majoor en twee kapiteins werden zwaar gewond, twee luitenants ge dood. Gevangen werden twee kapiteins, een militaire dokter en tegen de veertig man, bijna allen gewond. De Italianen hadden bij hun aanval het groote nadeel ver zicht baar zonder eenige dekking te moeten op rukken, terwijl de onzen, die slechts een vierde van de troepen van den vijand had den, zich achter de moraine-heuvels aan den voet van d© gletschers in sterke stellin gen bevonden. De indruk van dit grondig mislukte offensief moet zeer groot geweest zijn, omdat niet alleen naderhand geen aanvallen meer hebben plaats gehad, maar de Italiaansche troepen weer geheel buiten schot teruggetrokken werden. Uit berichten blijkt, dat de vijand nu zich eerst naar ons wil graven. De Italianen werkten ook aan dekkingen tegen een mogelijken uitval van onze grenstroepen. De Dutt8che vloot. Er zijn veton, die van meening zijn, dat de Europeesche oorlog alleen ter zee be- 6]|itsit kan worden en dat men daarom nog een buitengewone krachtsinspanning van de Dui/tis-ohe vlooit kan verwachten. De „Daily Mail" heeft nu inderdaad verno men, dat Duitsohtand met buitengewone toerustingen ter zee doende is. Een Duitsch officier, die dn Nederland geinibenneerd is, heefit volgens de „Daily Mail" verklaard, dat Duitsöhland sedert hert. begin van den oorlog een dreadnought van 25,600 ton en een linie-kruiser van 26,200 toe. heeft vol tooid ear op beide sohepee de kanonnei; van 30.5 c.M. waarmee zij gewapend zou den worden, door kanoenen van 38 c.M. heeft vervangen. Vier andere dread noughts en e<ee aanitall Lieiekreisers zou den hun voltooiing naderen ee tegen het einde van dait jaar klaar kumnee zijn, om zee te kiezen. Zij zullen, naar verleidt, met kanonnen van no.g grpoter ka'Jiber dan 38 c.M. gewapend wordon. De moeilijkheid om een schip met zwaardere kanonnen te wapenen dan die welke er oorspronkelijk voor bestemd waren, is dat men de torens en basementen van de kanonnen moet veranderen, wat een moeilijk en kostbaar werk ifs. Het gewicht dat het schip te dra gen krijgt, wordt gewijzigd en de stabili teit zou daaronder kunnen lijden. Maar •als de schepen onvoltooid zijn, zijn zuike veranderingen wel mogelijk, meent de „Dai'ly Mail". De nieuw© groote kanonnen van de Duitschers zijn zeer licht voor hun om vang en dat maakt een verzwaring van de pantsering mogelijk. Krupp .tovert b.v. een kanon van 38 c.M. dart, slechts 66 ton weegt tegen de ton, die een Engelsch kanon van hetzelfde kaliber weegt. Tien Duitsch© kanonnen van 38 c.M. zouden niet meer wegen dan tien Engelische van 34.8 c.M., zooals de sdhepen van de „Iron Duke"-klasse hebben. Het kan dus zeer goed dat een Duitsch edhip van de grootte van de „Iron Duke" met kanonnen van 33 c.M. bewapend wondt. De Duitsiohe schepen, die nog dn het be gin van aanbouw waren, kunnen zeer goed zoo veranderd wordeh, meent de „Daily Mail", dat er zwaardere kanonnen dan de 38 c.M. op geplaatst kunnen wor- Ucil. Vwi a-cn wilvg'had Kiu-p-p con. ka non van ongeveer 41 c.M. ontworpen dat 100 ton woog en een projectiel van 2028 EngeJsche ponden afschoot. Sedert den* oorlog is Krupp zelfs, volgens de berich ten van neutralen, begonnen met 't gieten van kanonnen van 45 c.M. die een projec tiel van ongeveer 3000 pond afvuren. De Engedschen moeten er in elk gerval op voorbereid zijn, dat de nieuwe Duijt- sche oorlogsschepen veel zwaarder gewa pend1 zijn dan de vroegere opgaven het voorstelden. Hierbij dient nog opgemerkt dat d© •nieuwste en grootste linie-schepen van de Engelschen (als „Renown", „Repulse", „Resistance") berekend waren op zware kanonnen met een kaliber van 38.1 c.M. In Lemberg. De Oostenrijksohe oorlogscorrespondent van het „Berliner TagabLatt" schrijft over Lemberg: Lemberg is ongedeerd, maar rondom de stad ziet men overal in breeden kring de sporen van den strijd, die in September en thans getoverd to. Na den laatsten slag zijn de Russische witkielen en roede kruis: mannen van helt station, de Russische soL- daten, officieren, polLtie-agemten, popes, kooplieden, spionnen van de straat», de Russische kranten uit de café's en de Rus sische vlag van den stadhuistoren verdwe nen. Alleen de Russische schiMen, op schriften en proclamaties zijn achter ge bleven als doode letters van machteloos geworden heerschappij. Ik heb geziene burgers der stad, groo- tendeels naar hun aanteekeningen, laten vertellen over den Russischen tijd. Een Poolsche dame, die den healen tijd heeft meegemaakt, terwijl haar echtgenoot door de Russen als gijzelaar was meegenomen, vertelde mij: Toen do eersite geruchten opdoken, dat de stad ontruimd1 moest worden, waren wij a!is vertamd van ontzetting. In gedió- aiplmeerde groepen trokken, infanterie, trein en cavalerie door de straten in de richting van Grocbek. Tusschen hen in marcheerden gevangen Russen, joegen automobielen van den staf, roeden be schadigd© vliegtuigen. Duizenden arme joden klemden zich jammerend aan de soldaten, die hun.' goedmoedig te eten ga ven en den vermoedden ook wel toestonden hun pakken op de wagens te ieggen. Ver volgens dag de stad dood tusschen de beide fronten, tot de witlte vlag op het stadhuis door de Russisch© vervangen werd. Met muziek trokken de Russen binnen. Infan terie op de straat, kozalkken uinks en irechts op het trottoir. De kozakken had den onderweg geplunderd en begonnen onmiddellijk een merkwaardigen h an dek Bankbiljetten van honderd en zertfe dui zend kronen wisselden zij instegen vijftig; zestig en zeventig kronen in aifiver. En kisten van honderd Trabueo^sigarenk die zij uiit de tabakfahriek van Wdnniki ge haald hadden voor 'twee kronen. Andere zaakjes waren echter minder voordeeldg voor de bevolking. Op de publieke straat pakten soldaten vreedzame burgers bij het been, wiaardoor zij vielen en trokken, hun de schoenen uit. Zij vroegen hoe laat het was en namen dan het horloge van dom. gevraagde mee. Ik zelf, zoo zei de dame, heb me niet te beklagen gehad. Ik had officieren van de stad-comm andantuur dn kwartier, die Zich tot den laatsten dag toe fatsoenlijk gö- •droegen en bij het vertrek mijn meiden zeflfs nog zeer royale fooien gaven. Een van hun oppassers, een gtroote, domme, goede Ttsgeikes, deed vrijwillig ail he* teware werk, zooato houthakken, water dragen en, Vloer schrobben voor de dienst boden. Aan het alcoholverbod voor h©t geheel© Russische leger werd streng de hand ge houden, maar de dorstige soMaten wisten zich toch steeds weer te helpen.. Ook veile joden tapten, ondanks de zwa re. straffen, die er op stonden. Het meubi lair van verlaten, hulzen beschouwden de Russen als vogelvrij. Dat de stad van de monarchie afgesne den was. had vooral voor de ambtenaars- familie pijnlijke gevolgen. De lands-bank had eerst nog geld kunnen voorschieten voor de salarissen, maar op den duur ging dit niet meer en raakten vele gezinnen in hitteren nood. Eens zag ik een dame van mijn kennis met haar kinderen op de straat zitten bedelen. De dapperen onder ons hielden zidh zooals zij konden. Ik kookte voor mijn officieren, voor zoover ze niet in de menage aten. Mijn zoon, een dertienjarige gymnasiast, werd loopjon gen bij een Russischen koopman. Andere dames handelden in gebak, suikerwerk, levensmiddelen, haar mannen dn kolen en horut, waarbij zij het hout zelf moesten- hakken. De zoons verdienden den kost als krantenjongen, keitlner, muzikant of tram conducteur. Deftige menschen liepen in gescheurde kleeren en aten in de volks gaarkeukens, die de Russen hadden op gericht. De prijzen der levensmid delen stegen. Een ki'logrom suiker kostte ander halve kroon, een kilogram boter zes kro nen. Daar contant geld ontbrak, gaf de vrije stad Lemberg twee -kronenbi'.jeitten uit, die echter slechts de handelswaarde van één kroon hadden. Vrouwen in bet spoorwegbedrijf. Volgens de „Manchester Guardian" hebben de vrouwen, die bij spoorwegen in dienst zijn genomen, haar werk zoo goed verricht, dat de maatschappijen besloten hebben voor goed een aantal in dienst te houden. Dit geldt natuurlijk niet voor degenen, die de plaatsen van naar het front vertrokken man nen hebben ingenomen; alle terugkeerende spoorwegmannen zullen natuurlijk dadelijk weer in dienst worden gesteld. De werkzaamheden, waarvoor voortaan ook vrouwelijk personeel zal aangenomen worden, zijn: Kaartjes in ontvangst nemen, voor zoover de dienst niet van dien aard is, dat hiervoor alleen mannen in aanmerking kunnen komen. Kaartjes verkoop. In dezen dienst zijn reeds vele vrouwen werkzaam, maar haar aantal zal nog worden uitgebreid. Bij de „tube"-spoorwegen in Londen zul len vrouwen allerlei soort arbeid kunnen verrichten, maar er zal ook een groot aantal mannen noodig blijven. Conducteurs. Ook als zoodanig zullen vele vrouwen aangenomen worden. Administratiewerk. Nu de concurrentie strijd tusschen de maatschappijen geëindigd is, vervalt ook het voornaamste bezwaar tegen de indienststelling van vrouwen bij de spoor wegadministratie. Nette Dagdienstbode gevraagd nu of later, van goede ge tuigen voorzien. Zondags na 12 uur vrij, niet beneden 20 jaar. OUDE SINGEL 74c. 3291 Vcor dadelijk gevraagd een R.K. Dienstmeisje, van 14 of 15 jaar, bij J. VERSLUIJS, Warmond. 3293 Gevraagd een flink Dagmeisje, niet beneden de 17 jaar. Adres: MORSCHSTRAAT 35. 3296 Gevraagd gevorderd Leerling of bekwaam Smids knecht, bekend met hoefbeslag, met kost en inwoning. Adres H. FRANX, Pijnacker. 3294 Schildersknecht. Op het Openbaar Slachthuis kan voor eenige weken worden geplaatst, een bekwaam Schil dersknecht. Zich aan te melden ten kantore van het Slacht huis. 3300 In BUITENWIJK der stad Kamer met zeer eenvoudig pension gevraagd. Brieven met prysopgave onder No. 8298, bureau „Leidsche Courant." 3292 Er biedt zich aan met Aug. oen R. K. Tweede Meisje, oud 21 jaar, v. goede getuigen voorzien. Brieven franco onder No. 3268 bureau „Leidsche Courant." Te Koop: Erwten en Tuinboonen, om groen te plukken, bij H. HOMAN Zonen Rijksdorp, Wassenaar. 3282 VERKOOP Metselaars-Inventaris. H. VAN DER WOUDE, deurwaar der te Leiden, is voornemens om op Vrijdag 9 Juli 1915, des voorm. 10 nur, wegens sterfgeval, vóór het huis no. 9 aan de Heerenstraat te Leiden, PUBLIEK ii contant te YERKOOPEN: De Inventaris van een Metselaarszaak, waar toe behooren: tegels, steenen, drijfsteen, pannen, gootsteenen, lad ders, kalkbakken, schragen, polder wagens, stijgertouwen, stijgerdeelen en palen, bakwagen, kolders, schakels, enz., enz. 8227 Twee uren vóór den verkoop te zien. Vrijwillige Verkooping. De Notaris FRIJLINCK to War mond zal op Donderdag 8 Jnli 1915, des morgens 10 uur, nabij het station Warmond, om contant geld, publiek vorkoopen als2 landdauers, coupé, victoria, zes peraonon wagen, 2 boerenwagens, brik, sleeperswagen (nieuw), oultivator, wentelploeg, eggen, stroosnyder, di verse tuigen, zes-jarige zwarte merrie, zwart en bruin merriepaard (aftands) enz. benevens een automobiel (5 per sonen) merk Humber. Daags te voren kijkdag bij den heer J. G. VAN TONGEREN. 3134 ZOMERZORG. WOENSDAG T JULI des avonds 7V2 uur te geven door de stafmuziek v. h. 4e Regt. Infanterie, directeur de Heer VAN ERP. 3290 ENTRÉE VRIJ. OPENBAAR SLACHTHUIS. Groote afslag 20 cent. M. F R A N K E verkoopt Woensdag 7 Juli v.m. 10 uur een buitengewoon groote party gesteri liseerd rundvleesch, rundvet en bouil lon. 8295 BREESTRAAT 63 tegenover de Gehoorzaal. 0 CAMÉE-BROCHES vanaf 35 ct. 0 sr OPRUIMING -VB van Parasols EXTRA KOOPJES. EXTRA KOOPJES. P. A. SARONI, Nieuwe Rijn 31, tegenover do Botermarkt. Telefoon 1431. VOOR FUNPROEFERS: een heerlijk nagerecht en niet duur, indien bereid met BIRD'S CUSTARD (VLA-POEDER). Verkrijgbaar bij de voornaamste Comestibleshandelaars en Krui deniers te Leiden en Omstreken. Voor Engros uitsluitend bij Leid sche Handelsvereeniging, Marepoort, Leiden. 3254 - CHATEAU COUTEAU PAILLET - - CRU VERTHEUIL - - MARGAUX - gr ZEER BELEGEN TAFELWIJNEN. -WO Aanbevolen door 86 Wijnhandelaren - Hofleveranciere. - Burgsteeg. Gepasteuriseerde Melk a 10 cl. per L. is ALLEEN verkrijg baar in de Centr. Melkinricht. Oude Vest 197, Leiden, Tel. 432. De Leidsche Courant wordt gelezen in de volgende plaatsen: Aarlanderveen Abbenes Ach te veld Alphen Amersfoort Amstelveen Amsterdam Bcemster Benschop Benthuizen Berkel Bleiswijk Blocmendaal Bodegraven Bodegraven Meye Boskoop Breda Bussum Coxdorp Cuijk a..d. Maas De Bilt Diemen Driebergen Egmona-binnen Gccs teren Goorn Goriuchem Gouda 's-Gravenhage Haarlem Haarlemmerlied» Harderwijk Hazerswoude Heemstede Hem en Venhuizen 's-Hertogenbosch Hillegom Hilversum Hof van Delft Hoofddorp Hoogmade Hulssen de Kaag Kalfslagen gemeente Aalsmeer Katwijk Pijnacker Katwijk aan Zee Quintsheul Kethel Reeuwijk K lundert Roelofarendsveen Korteraar Roermond Koudekerk Rotterdam Kudelstaart Rijnsaterwoude Langeraar Rijnsburg Leiden Rijpweler.ng Leiderdorp Rijswijk Loidschendam Sassenheim Leimuiden Scheveningen Lexmond Schipluiden Lisse Schoorl Loosduinen Schoten Mcdemblik Stompwijk Meije-Zegveld Tempel Middelburg Ter Aar Moergestel Tilburg Monster Uithoorn Montfoort Urmond Moordrecht Utrecht Mijdrecht Valkenburg Nibbixwoud Veur Nieuwe Wetering Vlierden Nieuwer Amstel Voorburg Nieuwerbrug Voorhout Nieuwersluis Voorschoten Nieuwkoop Vi'iezenveen Nieuwveen Waddingsveen Nieuw Vennip Warmond Nooïden Wassenaar Noord wijk Wateringen Noordwijk aan Zee Wieringen Noordwijkerhout Woensdrecht Nootdorp Woubrugge Oegstgeest IJs8elstein Oud-Ade Zegveld Oude-Schild Zegwaart Oude-Tonge Zevenhoven Ouderkerk a.d. Amstel Zevenhuizen Oude-Wetering Zoe termeer Oudshoorn Zoeterwoude Overveen Zwammerdam Purmerend De Administratie van „De Leidsche Courant' belast zich met het plaatsen van Advertentiën in alle bladen. Zonder prljsverhooging.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 4