Aanbestedingen. 00RL0GS-VARIA. boeiende wijze de R.-K. vakorganisatie bespiak. De voorzitter wa$ aller tolk, toen hij -den «preker hartóïijk dank bracht. Het ontruimen van een woning. Door de politie werd verleden week tegen den deurwaarder v. Thiol, die krachtens von nis van den kantonrechter alhier, eon woning ontruimd en naar gehmok, dc in boedel! op den openbaren weg geplaatst had, proces-verbaal opgemaakt op grond van een artikel der politic-verordening, waarbij verboden is het ptaatsen al laten verblijven van goederen op den openbaren weg zender vergunning van B. en W. Naar wij vernemen is een dergelijk ge val «enige maanden geleden ook te Zwol le geschied. Toen is tegen den deurwaar der B. de Mare as aldaar proces-verbaal opgemaakt, wegens het doen ontruimen eener woning en het plaatsen van den •inboedel op tien openbaren weg. De ambtenaar van het O.M. heeft toen dit feit niet strafbaar verklaard en de zaak niet vervolgd. HAZERSWOUDE. Pastcor De Groot. Wij kunnen den Zeereerw. heer pastoor G. A. de Groot met zijn benoeming tot pastoor van de St. Jozefsparochie (West-Kruiskade) to Rotterdam geliukwenschen. Doch de paro chianen van de parochie van den H.H. Engelbewaarders zullen zijn vertrek uit hunne parochie, waar Zijneerw. sinds Februari 1908 als pastoor werkzaam was en zoo velen aan z-ich op heel bijzondere wijze heeft verplidht, betreuren. In dank bare herinnering zal pastoor De Groot bij allen blijven voortleven. Wij "willen bij deze gelegenheid pastoor De Groot onze oprechte dankbaarheid be tuigen voor den bijzonderen steun, dien Zijneerw. tijdens zijn pastoraat te Hazers- woude heeft geschonken aan de „Le-id- sche Crt." NOORDWIJK. Blcembcllenbeurs. Wij vernemen, dat de Bloembollenbeurs, door de afd. Noord- wijk van het Bloem kweekersgenootschap, weer geregeld eiken Woensdag zal worden gehouden in Café „Flora" van den heer P. v. d. Voort, te beginnen met Woensdag 7 Juli a.s. ROELOFARENDSVEEN. Ongewenscht bezoek. Zaterdag- en Zondagavond werden alhier door een klein rondtrekkend paardenspel eenige voorstel lingen gegeven, die vrij wat publiek trok ken. Blijkbaar waren de kermisgasten met hunne winsten nog niet tevreden. Maan dagochtend vertrokken zij reeds. Reeds zeer vroeg hadden de bij liet paardenspel behoorende kinderen het dorp afgeloopen en waren, onder voorwendsel van iets te koopen, de huizen van sommige winkeliers binnengedrongen. Bij de winkelierster wed. K. kochten twee opgeschoten meisjes een kleinigheid en gaven een bankbiljet van f 10 in betaling, waarbij ze de winke lierster nieuwe guldens ter inwisseling vroegen. De wed. K. zocht de gevraagde geldstukken uit, daarbij door beide „da mes" trouw bijgestaan. Na het vertrek der bezoeksters miste zij evenwel ongeveer zeventig gulden. Zij begaf zich naar de woonwagens, teneinde haar eigendom te rug te bekomen. Door een der bewoonsters werd haar medegedeeld, dat de verdachte meisjes nog niet terug waren, doch spoedig haar het geld (uit vrees voor politietus- schenkomst) zouden terugbrengen. Wed. K. liet zich dit op de mouw spelden en ging naar huis. Na verloop van eenigen tijd begaf zij zich, ongerust over het niet ver schijnen der verdachten, naar den ge meenteveldwachter du Pau. Deze stelde, bijgestaan door den brigadier der rijks- veldwacht A. H. P. J. Bodaan, onmiddel lijk een onderzoek in, waaruit bleek, dat de bewuste personen, staande op de opstap der rijwielen, van twee eveneens bij den troep behooi'ende jongens, met deze in de richting Oudewetering waren vertrokken. Onmiddellijk werd de vervolging begon nen. De brigadier vertrok in de richting Aalsmeer, na te Leimuiden de Amsterdam- sche politie telefonisch te hebben gewaar schuwd. De veldwachter du Pau reed, ver gezeld van den hulp-bode der gemeente C. van Leeuwen, in de richting Amsterdam. Bij de Nieuwemeer kregen zij de vluchtelin gen, die pl.m. een uur voorsprong had den, in het gezicht, doch niet tijdig genoeg om het overzetten met de veerboot te ver hinderen. Dicht bij Amsterdam zaten zij de vluchtelingen weder op de hielen, doch toen de verdachten de brug bij de Over toom over waren, werd deze brug opge haald, waardoor het de verdachten gelukte uit het oog te verdwijnen. Een Amsterdarusche politieagent had hen nog even aangehouden, doch dom genoeg laten glippen, hoewel hij met het verzoek om aanhouding bekend was. RIJNSBURG. Snijbloemen. Op de Vrije Veilingver- eeniging in café Centraal waren de prijzen voor eerste kwalieit goed: Anjers (rood) 10.12—f 0.14; idem (wit) f 0.15f 0.1G; Sin- toria's (blauw) f 0.13—f 0.15; idem (geel) I 0.10—f 0.12;Margrieten f 0.20—f 0.30; Gelurdla f 0.09f 0.11; Cakiopas f 0.04 I 0.05; Stróobloemen f 0.10—f 0.13; Juliana f 0.06—f 0.07; Chrysantums f 0.04f 0.06; Hazenstaart f 0.14f 0.15; Knoopjes f0.03 f U.04; Repyrethrums f 0.07f 0.09;Camli- cum f 0.28—f 0.30; Valer is f 0.27—f 0.30; j Coldensia f 0.39—f 0.40; Korenbloemen j 10.06f 0.08; Iris f 0.40, alles per 100 stuks; Pink Beauty per bos f 0.29f 0.46. Aanvoer matig. Handel levendig. WARMOND. R.-K. Volksbond. De plaatselijke Volksbondafdeel ing hield een vergadering gisteravond. De leiding berustte bij den heer G. Kop pers, die <le vergadering opende, waarna de notulen werden goft\en en vastgesteld. De heer J. v. Egmorad bracht een zake lijk verslag uit der hoofdpunten, behan deld in de Centrale vergadering. De heer v. E. bleef nog even aan het .woord, nogmaals wijzende op de groote .wenscheïijkheid van vakafdeelingen, en be wees. met. aanhaling van een artikeltje in dg Vpikëbaniej van de .vorige sveeki dat jeugdorganisatie met beroepsopleiding de fundamenten waren van een solide vakorganisatie. l>e voorzitter braebt dank voor helt breedvoerig verslag en degelijk betoog en op het einde der vergadering, toesn de quaestie weer ter sprake krwaim, werd op voorstel van den heer Van Egmond be sloten, dat speciale vergaderingen zou den worden uitgeschreven. voor betrok kenen in land- en tuinbouw, bouwvakken enz. De heer G. Spierings had cxm gezond heidsredenen bedankt als bestuurslid. Voor al het goede, aan den Bond gedaan werd hem dank gezegd en vervolgens in zijn plaats gekozen de heer M. Korte- kaas Cz. Het voorstel van het bestuur, om op kosten der afdeeling aan Warmondsche ledenk of hunne kinderen teekenonder- wijs te verstrekken in den te Ledden te geven cursus vond algemeene goedkeu ring. Van pogingen om te Warmond zu/lk een cursus te stichten werd als ondoenbaar, afgezien. De vergadering eindigde met gebed. ZOETERMEER. Lijkstatie. Zaterdagavond negen uur trok een vreemde, en wel een levende, lijk statie door deze gemeente. Tien wagens met koeien, schapen en varkens reden naar Rotterdam. Dat er niet zeer welwil lende woorden aan het adres van den mi nister van Landbouw gericht werden naar aanleiding van zijn bestrijding van „mond en klauwzeer", behoeven we niet te ver melden. ZOETERMEER-ZEGWAART. Verbinding met Delft. Er zijn plannen om de communicatie van hier met Delft te vergemakkelijken. Onze beide gemeenten liggen aan de spoorlijn GoudaDen Haag, maar er bestaat veel meer behoefte aan eene verbinding met Leiden en Delft, om dat in die beide steden door onze inwoners veel zaken worden gedaan. Nu tracht een automobielondernemlng in Den Haag „Union" van Delft subsidie te verkrijgen voor een autodienst voor goederenvervoer en voor personen tusschen Delft en hier. ZOETERWOUDE. R. K. Kiesvereeniging. Twee leden van het bestuur van de R. K. Kiesvereeni ging, de heeren J. C. Stadhouder en Jac. v. d. Hoeven, hebben hun ontslag als zoo danig genomen. Collecte. De collecte voor den gewa- penden dienst in de Nederlanden heeft f 33.63*4 opgebracht. Roomsche Agenda. DONDERDAG. Leiden. 5 uur, In den Vergu'den Turk, Verg. van het Gewestelijk Kruidenders- gi'lde. DONDERDAG. Leiden. 9 uur Ledenver gadering van den Ned. R. K. Volksbond. Gemengde berichten. Een zeldzaam feit. Een zeldzaam feit heeft in de nabijheid van Fonteray Le Com te, in Frankrijk, plaats gehad. Aldaar schonk een jonge vrouw dezer dagen aan haar echtgenoot een vierling, zijnde twee meisjes en twee jongens, alle vier in blakenden welstand. De vader heeft voor dit interessante kwartel vier peten uitgekozen, n.l. de president der Republiek en de geallieerde vorsten. Alle vier de peten zonden geschenken aan den kleinen Raymond, den kleinen George, de kleine Elisabeth* en de kleine Alexandria, (.Tel.", Rampen en ongelukken. De politie heeft gisternamiddag uit de Leuvehaven te Rotterdam opgehaald het lijkje van den 8-jarigen J. M., een zoontje van den schip per van het vaartuig Johanna Louise, liggende in dien haven. De jongen was van de loopplank te water gevallen. Te Garijp (Fr.) is Zondag een twee jarig kind van G. W. in een sloot geraakt en in de modder gestikt. In de spoorhaven te Groningen is gis termorgen de 48-jarige losse arbeider II. W. bij het zwemmen verdronken. In het Westerwoldsche kanaal te Onstwedde is Zondag A. W., uit Barlagen, bij het baden verdronken. Twee militairen waagden zich Zon dagnamiddag bij het zwemmen in den IJssel bij Westervoort buiten de kribben en werden door den sterken stroom mee gesleurd. De een, de milicien V. uit Am sterdam, verdronk; de andere, een korpo raal, kon slechts met de uiterste moeite worden gered. Te Osdorp (N.-H.) zijn Zondag twee 10-jarige knapen, F. en de L., in den Lut- kemeerpolder bij het baden verdronken. De grenswacht en de kommiezen hebben te Buurse onder Haaksbergen vijf paarden in beslag genomen, die over de grens zouden worden gesmokkeld. Twee der geleiders, zekeren B. en 't V. uit En schede, werden gesnapt; drie anderen wis ten te ontkomen. Te Haelen (Limb.) zijn gisteren huis, stal en schuur van den landbouwer J. Wijnen afgebrand. Verzekering dekt de schade. Brand in een bioscooptheater. Giste renavond ontstond in het bioscopetheater in de Damstraat 20, te Amsterdam, brand, vermoedelijk door het breken van het film dat vertoond werd. De operateur sprong onmiddellijk uit de cabine, erj automatisch vielen twee ijzeren luikjes voor de projec tiegaten. De bezoekers in de zaal be speurden daardoor niet wat in de cabine gebeurde. Bovendien bracht de operateur dadelijk het regentoestel in werking, waar door het begin van brand gebluscht werd. De toeschouwers, een veertigtal, verlieten kalm de zaal. De twee films, die in de cabine waren, .werden een prooi der vlammen. De brand weer, die gealarmeerd werd, had daar door licht werk. Inbrekers. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. hebben inbrekers een bezoek gebracht aan het kantoor van den heer S. te Arnhem, groothandel in verfwaren. Zij hebben klaarblijkelijk talrijke pogingen gedaan om de brandkast te forceeren. Zij hebben er gaten in geboord, een slot ver nield, enz., maar een protectorslot, aan de kast bevestigd, heeft hun pogingen schip breuk doen lijden. Alleen eenig geld is uit een lessenaar ontvreemd. De brandkast is door de vele beschadigingen geheel on bruikbaar geworden. Niet teruggekeerd. Een knecht van den bakker en winkelier P. Bos ten Hen gelo, die gistermorgen voor zijn baas ruim f 100 naar het gemeentehuis moest bren gen, is niet teruggekeerd. Ook de fiets van zijn baas heeft hij meegenomen. Academienieuws. Leiden. Na verdediging van een acade misch proefschrift getiteld „De oud-Ger- maansche dichtertaal in haar EUinolo gisch verband" werd heden bevorderd tot doctor in de Nedorl. -letterkurude Mej. Alberta Johanna Portengen, geboren te Amsterdam, wonende te Vreeland, Utr. Mede bevorderd tot doctor in de Nederl. eüterkunde, na verdediging van een aca demisch proefschrift, getiteld „Slinge- larudt's efforts towards European Peace" de heer Adriaan Goslinga, geboren te Boisward, wonende te Schiedam. Ges'aagd voor het: Eindexamen voor den Ned.-Inxl. rech terlijken dienst de heer Mr. F. L. Neppe- rus (Zwolle). Eindexamen voor den Ned.-Ind. admd- nist rati even dienst de heeren D. Q van der Meer Mohr (Goes). Kandidaatsexamen in de rechten de rechten de heer F. W. Nanning (Sdheve- ningen). Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer J. Spanjersberg (Rotterdam). Propaedeutdsch examen geneeskunde de heer K. Zandbergen (Oegstgecst). le Natuurkundig examen de heeren' W. M. van Haaften (Sliedirecht) en B. K. Zon (Den Haag). Practiseh apothekers examen 2e ged. Mej. J. E. van der Zande (Den Haag) en J. C. van 't Sant (Leiden). Geslaagd voor het: candidaatsexamen in de rechten de heer W. A. Ubbens (Zutphen); doctoraal examen in de rechten mej. B. A. M. de Groot (Den Haag). 's-Gravenhage. Bij de heden ten Bureele van de Genie te 's-Gravenhage gehouden aan bestedingen hadden het laagst ingeschreven voor: het verven van militaire gebouwen en werken te 's-Gravenhage, (ramingf2700)Gebr. Wesse- ling, Den Haag, f2300; idem te Delft, (raming f1200), J. J. van Hesteren, Haarlem, f 11.38; idem te Leiden. (rami.ueiUOOLJ.H.Rohreij, Sassenheim, f867en net doen van voor zieningen aan militaire gebouwen werken te 's-Gravenhage, (raming f10685), A. Rietveld, Den Haag, f10230. ZOETERWOUDE. Bij de hedenmorgeal door B. eai W. goh ouden aanbesteding van gemeentewerken zijnde: perc. I ver nieuwen van een Vlietwegbrug en het leg gen van twee nieuwe dekken op twee bruggen, perc. II het vernieuwen van een schoeiing aan de Sahoutenbrug en het leggen van dekken op twee bruggen^ waren ingekomen de volgende inschrijvin gen: J. C. Vreeburg perc. I f 990, II f 590; C. P. J. Paardekooper I f 1023.30, II 159-1.30; A. v. Tijburg I f 1098, II f559; A. Vollenbeng, I f1147, II f680. De werken zijn aan de laagste inschrijvers v. Tilburg en Vreeburg gegund. Rechtzaken. HAAGSGHE RECHTBANK. Een wcesteihng. Beschuldigd van mishandeling van een jachtopziener te Noordwijkerhout, was gedagvaard de los werkman W. C. v. di. Z., te Noord wijk. Bekl., die niet ver schenen was, heeft reeds tal van vonnissen gehad en staat ongunstig bekend. Toen de jachtopziener van jhr. Boreel hem bekeurde wegens het loopen over verboden grond sloeg hij dezen met de vuist in het aangezicht, zoodat het bloed hem over het gelaat stroomde. Het O. M. vorderde veroordceling tot 3 maanden gevangenisstraf. Honger. Wegens diefstal van een drijfriem en koperen kamrad, was heden voor de recht bank gedagvaard de los werkman B. H., te Leiden, die zonder dak rondzwierf. Voor de politie verklaarde hij door den honger gedreven te zijn iets weg te halen op het steenkolenterrein van Caron te Lei den. Het ontvreemde werd door hem ver kocht. Tegen bekl., die niet verscheen, vorderde het O. M. 5 maanden gevangenisstraf. Uitspraak in deze zaken 13 dezer. Het O. M. bij de Ilaagsche rechtbank vorderde tegen: W. V., los werkman te Leiden, we gens diefstal van een schop, 1 maand ge vangenisstraf. N. v. d. P., visscher te Katwijk aan Zee, ter zake beleediging van den politie- ijnspecteur aldaar en een nachtwaker, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. T. M., kellner te L e i d e n, ter zake be leediging van een agent van politie, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. K., los werkman te L e i d e n, wegens beleediging van een agent van politie, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak in deze zaken 13 dezer. Laatste berichten. Mond- en klauwzeer. Hedenmiddag werd onder voorzitter schap van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer Posthuma, in een der zalen van het gebouw dei- Grafelijke Zalen een groote bijeenkomst geleid in verband met het feit dat, hoewel 9 provinciën van ons land en het overgroote deel van de provincie Zuid-Holland vrij zijn van het heersclien van mond- en klauwzeer, de ziekte toch nog woedt in dat kleine deel van laatstbedoelde provincie en voorts nog in den uitersten boek van Limburg. De vergadering wordt bijgewoond door verscheidene ambtenaren van den veeart- Benijkundigen dienst en door tal van per sonen uit den landbouwenden stand, spe ciaal uit die kringen van de landbouwers van wie bekend is dat zij tegenstanders zijn van het afmaken van 't aan mond- en klauwzeer lijdende vee. Stoomvaartberichten. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. GROTIUS (thuisreis) vertrok 3 Juli van Port Said. TIMOR (uitreis) passeerde 2 Juli Gibraltar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. ARAKAN vertrok 2 Juli van Balavia naar Ro'terdam. DELI (uitreis) arriv. 3 Juli te Sabaiig. GORONTALO (uitreis) passeerde 4 Juli Sagrcs. INSULINDE (uitreis) pass. 3 Juli Perim. JACATRA, van Norfolk naar Java, passeerde 2 Juli Corvo (Azorcn). MAD1ÜEN, van Rotterdam naar Sydney, C. B., arriveerde 4 Juli te Deal. MENADO arriveerde 5 Juli van Java te Rotterdam. SINDORO (thuisreis) pass. 4 Juli Quessant. TABANAN (uitreis) pass. 4 Juli Bevezier. TAMBORA (thuisreis) vertrok 3 Juli van Padang. WILIS (uitreis) arr. Juli te Padang. HOLLAND-AMERIKA LIJN. AMBRA, van New-York naar Rotterdam, is 4 Juli 9 u. 10 voorin, bij Deal geankerd. ANDIJK arriveerde 4 Juli van Rotterdam te Baltimore. BEEKBERGEN vertrok 3 Juli van Rosario naar Rotterdam. HELENA, van Philadelphia naar Rotterdam is 3 Juli 3 u. 20 nam. bij Deal geankerd. KELBERGEN arr. 4 Juli van B.-Ayres te Rosario. MAARTENS DIJK, van New-York naar Rotterdam, is 3 Juli 2 u. 10 nam. bij Deal geankerd. RICHARD vertrok 3 Juli van New-York n. Rotterdam. ROTTERDAM, van Rotterdam naar New- York, is volgens draadloos bericht 3 Juli 12 uur 's middags op 70 mijlen van Scilly ge signaleerd. RIJNDAM, van New-York naar Rotterdam, is 3 Juli 12 u. 30 nam. bij Deal geankerd. SAMNANGER, van New-York naar Rotterdam, pass. 3 Juli 2 u. 55 Dover. SOEST- DIJK, van Rotterdam naar Philadelphia, pass. 3 Juli 9 u. 15 voormiddag Scilly. VEEN- BERGEN vertrok 3 Juli van Rosario naar Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. FRISIA (thuisreis) vertrok 3 Juli van Bahia. HOLLANDIA (thuisreis) vertrok 4 Juli van Falmouth. TUBANTIA arriveerde 3 Juli van Amsterdam te Buenos-Ayres. ZAANLAND (thuisreis) passeerde 3 Juli St. Vincent. KON. WEST-IND. MAILDIENST. LODEWIJK VAN NASSAU (thuisreis) vertrok 3 Juli van Las Palmas. Marktberichten. KATWIJK AAN DEN RIJN, 6 Juli. Veiling der Tuinbouwvereeniging K. en O. Aardapp. Dim of York p. baal f3.10 f3.30 dito p. mand f2.f2,85, dito Kleinen p. 1/2 H.L. f1,15 fl,50 Aardapp. ronden p. baal fO,f—dito p. mand f2,f2,20 dito kleinen p. 1/2 H.L. 1*1,10 1*1,45 Bloemkool I fO,fO,dito n fO,— fO,— Reuzen I fO,— fO fO,— dito II fO,— fü,— Peen p. 100 bos f2,40 f3,50, Uien p. 100 bos fO,fO,Aangevoerd 800 balen en -100 manden aardappelen. Handel aard appelen vlug. Veel vraag voor export. WASSENAAR. 5 Juli. Veiling. Radijs a 0 c. Peterselie 1 a IV2C. Boonenkruid 1 a 0—c. Sel derij 1 a 0c.; Peen 3 a 4ï/2 c.; Rabarber 2 a 4 c.; Slauitjes 1 a H/o cent per bos. Zuring 9 a 12 c.; Postelein 20 a 28 c. p. ben. Kropsla f0.30 a 0.65; Bloemkool f4,a f7.p. 100. Meid oppers f0.90 a f 1.35; Doperwten f0.90 a f 1,20; Raspercrwtcn 1*1.50 a 1.65; Gr. Capu- cijners f 1,70 a f0.Peulen fl.90 a f2, Tuinboonen f0,24 a 0.45, p. 10 K.G. Aard beien a c. p. KG. Meloenen 60 a f0.90 Eieren per 100 f5.506.00, Kervel 0 a 0 c. per bos, Spinazie c. per ben, Komkommers f46.per 100, Konijnena c. per stuk. Aardappelen fl.80. KAMPEN, 5 Juli. Boter. Aangevoerd 5295 k.g. 232/8 v. f30—31.75 en 28/10 v. f 15— 15,7/g voorts 750 stukken 80c. SCHIEDAM, 5 Juli. Moutwijn f 18,50, Je never 1 22,50 Commissie f 16.50 Stemming willig. Spoeling f 1.60, Graanspiritus f82.33, Melasse Spiritus f29.fltuwc spiritus f15 UTRECHT, 5 Juli. Op de heden alhier ge houden paardenmarkt waren 625 paarden er. veulens aangevoerd. De prijzen beliepen voor: weoldepaarden f600700, werkpaarden f200525, oude paarden f60200, 1 Va-jarige veulens 1 180300, jonge veulens f 60105, hitten f95400, 2-jarige veulens f200r-f40ü. LEIDEN, 6 Juli. Yetto Yarkensmarkt. Aange voerd: Vette varkens 141, van f 0.92 tot f 0.93. Licht soort 41, van f 0.76 tot f 0.80. Handel matig. BODEGRAVEN, 6 Juli. Kaas. Aange voerd 235 partijen kaas, cootrolekaas f50 a 53le soort Goudsche f49.a f52.— 2e soort 45.V2 a f43.le soort Derby f a f2e soort fa fle soort Edammer fa f2e soort fa fZwaardere Goudsche f51. -- a f54 Handel vlug. ROTTERDAM. 6 Juli. Vee. Aanvoer Paarden 72, Veulens 0, Ezels 0, magere run deren 702, vette runderen 528, vette kalve ren 230, Nuchtere kalveren 506, graskalveren 0, schapen 021, varkens 0, Biggen 175, Bok. ken of geiten 7. Pry zen per Va Kilo: Koeien en ossen 42-48-55stieren 36-40-44, vette kalveren 505560varkens -0-0, schapen 00-00 lichte varkens 00-00 export kal veren 00-00 ets. Prijzen per stuk van mager vee: Melkkoeien 180-340, kulfkoeien 250-340, stieren 140-380 pinken 100-150, graskalvercn 000-000, vaarzen 150200, alles mager veebiggen 1426, slacht - paarden 120200, werkpaarden 000000 hitten 100250, Fok Nuch. kalv. 25-35, slacht nuch. kalv. 10-20, biggen p. week 2-2.20. Boter. Aanvoer 43/8 16/16 vaten, 176 stukken van 1/2 K.G. f 0.775 f 0.825. Prijzen: lc fOGO, 2e f 0.58, 3e f 56 Eieren. Aanvoer 80513 stuks. iVijzen per 100 stuks, kipeieren f 5.45-C.f?, c^adeneicicu f 6.65-6.60, kal koeliederen f 7.w-c,50 hai.iteis- eicren f 5.55-5.65, gnnzeneicren f 0. Parelhoendereieren f 0. Vette koeien en ossen met behoorlijken aanvoer, bevredigenden handel, prijzen ala vorige weck. Stieren met groolen aanvoer, redelijk vluggen handel, pryzen bijna onver anderd. Vetlc kalveren met Hinken aanvoer, handel eerst langzaam, later vlugger, prijzen hoog. Men kocht voor Duitschland. Melk- en kalfkocien met middelmatigen aanvoer, stroe ven handel, prijzen vrijwel stationnair. Jong vee met gewonen aanvoer, langzamen liaiulcl, prijzen als voorheen. Nuchtere fok- en slncbt- k al ver en met middelmatigen handel De handel ging aanvaukelijk langzaam, later vlugger. Werk-slachtpaardcn en hitten met flinkcu aanvoer, redely ken handel, liooge prijzen. Biggen met goeden aanvoer, tragen handel. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van C Juli 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.7 Münchcn. Laagste barometerstand 758.0 Skagcn. Verwachting tot don avond van 7 Juli: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelyko richtingen, half tot zwaarbewolkt, waarschijn lijk droog, behoudens eenige kans op onweer, vooral des ochtends warmer. SPORT Ie Bat. 4o Reg. I.2e Rog. Vchl-Art. Hedenmorgen had een ontmoeting plaats tusschen een elftal van het 1ste Bataillon 4c Regiment Infanterie cn een elftal van het2o Regiment Veld-Artillerie. De wedstrijd had een goed verloop, hoewel af en toe er wel eens te wild werd gespeeld. Voor dc rust speelde beide partijen gelijk met 11. Na di- rust krijgt het eerste 1ste Bataillon de overhand en Lncht het spoedig op 3I. De Artillerie kwam nu opzetten en muakleu Bpoedig 3 2. De Infanterie was evenwel yccI sterker en wist nog tweemaal te doelpunten, zoodat de strijd eindigde met een 52 overwinning voor do Infanterie. „Heil dir im Siegerkranz". Het welbekende Duitsche, eigenlijk Prui sische vaderlandsche lied heeft een inter nationale loopbaan achter den rug. Men zou de geschiedenis van liet lied» moeten ophalen uit den Roineinschen lvei- zer-tijd toen Seneca, de opvoeder van Nero, zich zette tot het dichten van zijn „De dementia" (Van de genade), feitelijk behelzende een uitwerking van het begrip „pater patriae", aldus den Keizer aandui dende als vader des vaderlands. Dit begrip kan men in de achttiende eeuw terug vin den, al waren dc omstandigheden dan wel zeer veranderd, vergeleken met den Ro- meinschon Keizertijd! Daarvóór werd een vrije variatie van het Nero-lied den Franschen Koning Lo- dewijk XIV toegezongen, als een „Louis- Salut", op muziek van Lully, met deze woorden: Grand Dieu, sauvez lc Roi, Grand Dieu, vengez le Roi, Vive le Roil Qu'ó. jamais glorieux, Louis victorieux, Voyc ses ennemis 'l'oujours soumis. Woorden en melodie zijn na 's Konings dood verdwenen. Doch in gewijzigden vorm maakte de Engelschc dichter-compo- nist Henry Carey er gebruik van, toen hij, Georg II ter eere, deze hymne schreef: God save our Lord the King, Long live our noble King. God save the King! Sen him victorious, Happy and glorious, Long to ripgn over us, God save the King! De datum van dit lied is 1743; een jaar later stierf Carey, zonder dat zijn naam als dichter en componist bewaard bleven op het na zijn dood verschenen nieuw© volkslied. Dan had echter Handel, d© groote or^toria^componist, een kronings melodie geschreven onder den titel „God save the King", en zoo kwam het, dat Handel langen tijd gold als componist der Engelsche konings-hymne. Carey's lied kwam naar Hannover en van daar reisde het de andere Duitsche staten rond. De tekst wijzigde zich telkens naar de omstandigheden. Tot liet dan de Sleeswijksche journalist Heinrich Hurries was, die zijn landsvader ter eere, Chris tin an VII, koning van Denemarken, het volgende vers dichtte, gezongen op de reeds bestaande melodie: Heil dir, dern Hebenden licrrsch-r ücz Vaterianrls, Heil Christian, dir! Fühl in der. Thrones Glanz Die. hohe YVonne ganz, Valer des Volks zu sein! Ileil Christian, dir! Dit lied werd de grondslag voor do Pruisische konings-hymne. Want in '1793 werden de woorden met een kleine wijzi ging ter eere van Koning Friedrlch Wil helm II gezongen, aldus: „Heil dir im Siegerkranz! Herrscher des Vatcrlands, Heil Kunig, dir!" Sedert bleef het lied in hoofdzaak Duitsch; al kan men er ook in /weden nog sporen van terug vinden, eer Noor wegen zich van dit land afscheidde. Als voorbeeld van de wijze waarop onze Duitsche naburen soms iets trachten te populariseercn, kan dienen, dat bij den verjaardag van Friedrich Wilhelm JIT, op 3 Augustus 1833, alle Pruisische soldaten een exemplaar van het lied kregen, met hevel het in alle Pruisische garnizoenen, te twaalf uur 's middags prompt, uit volle borst te zingen! Wat zullen nu de Duitschers er wel van zeggen, dat hun „Heil dir im Siegerkranz'* van Nero, rn over Engeland en F'"1 ',l* ''ijk tot hen is gekomen? (llbld.j

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3