ALBERT R8EL Bötp, kïppenpasteltje, Kaifsiricandeau met groent© en vanille-ijs, kost slechts 10.85. Doux paysl (De Hotelh.) De ammunitïe-aanmaak. Ter aanmoe diging van den ammunitie-aanmaak heeft men Methusalem, den 160 jaar ouden schildpad in den Dierentuin te Londen, de volgende mededeeling op den pantserhuid geschilderd: We can 't without our shells. (Wij kunnen het nieit zonder onze grana ten.) De Engelsche oorlog9leenïng. Er is in Engeland een groote beweging begonnen, om ook de kinderen te bewegen, hun 8paarpotlnhoud om te zetten in aandeel tjes van de oorlogsleening (men kan al voor 5 sh. inschrijven). Blijkens plaatjes in de geïllustreerde bladen doet de school jeugd druk mee. Een geschenkje. Volgens een Reuter- bericht uit New-York, heeft de archi- mil tnna.ir William Waldorf Astor, zijn zoon, die in Engeland genaturaliseerd is en in hot Britsohe leger dient, een ge schenk gegeven, bestaande uit omroerende goederen te New-York, ter waarde van 7.000,000 dollar. „Eer9t de vrijgezellen!" Deze titel zet de „Daily Maiu' boven hdt bericht dat drie hoofden van gezinnen, één met elf, de twee andere met negen kinderen, dienst hebben genomen in Kitchener's le ger, wat den Emge'.schen staat een bedrag van bijna 70 gulden per week koet. Een der huisvaders heeft zach laten aanwer ven omdait een zoon van hem op 't Wes telijk front vermist wordt; hij wilde zich wreken. De gemakkelijkste en minst kostbare manier. De bekende Engelsche roman schrijver H. G. Wells betoogt in de „Daily Express, dat er tienduizend aeroplaans moeten worden gebouwd. Zijn voornaam ste argumenten zijn deze: Wegens de zee kan men niet den Duit- schen rechtervleugel en door de ligging van Zwitserland kan men niet den Duit- schen linkervleugel omtrekken. Laten wij het doen in de lucht. In den luchtoorlog zijn de Franschen en Engelschen ontegen zeggelijk den Duitschers de baas. En een aeroplaan kan even gemakkelijk gebouwd worden als een auto; buitendien kan ieder, die do noodig© geschiktheid heeft, in zes weken vliegenier worden. Tienduizend aeroplaans zouden Essen tot een puinhoop kunnen maken en als wij bij die gelegenheid duizend machines verloren, zouden wij minder menschenle- vens verliezen dan bij de overwinning bij Neuve Chapelle. Sedert het begin van den oorlog zijn onze strijdmachten in de lucht aanzienlijk vermeerderd, maar nog niet genoeg. Wij hebben aeroplaans noodig, die van en naar Duitschland komen! en gaan als mieren op een mierenhoop, en elk moet 200 300 pond ontplofbare stoffen meene men, neerstorten en weer teruggaan, tot dat de oorlog afge'.oopen iis. Ziedaar hel gemakkelijkste en minst kostbare middel, om de overwinning te behalen. feeta*<aaaWe?'Ys'VivTweer iéts gestegen. Over liet algemeen, waren Za terdag j.l. dc marktprijzen 2 sih. per quar ter ihooger dan de vorige week. Ook maïs en gerst zijn duurder geworden. Braziliaaiische hulde aarr het Belgische Koningspaar. Kapitein E. Monlarroyes heelt namen© den ..Braziliaanschen bond voor de geallieerden" aan den koning van België een adres van sympathie over handigd, waarbij tevens een geschilderd portret was gevoegd van den koning. Het portint is geschilderd door den Brazi/i- aanscihen schilder Belmiro. EKaatiuiiMii cim«aasa^aaggBaaBB«gai Buitenlandsche berichten. Tramongeluk. Zondagavond reed een trein van de tram A'ltona-Blankenese bij Othmarsche, met. zulk een kracht In den van, Blanke n-es© komenden treiin, dat een wagen uit de rails sprong en eM personen zwaar, elf licht gewond werden. De aanslag op Morgan. Volgens een Reuter-bericht uiit New- York is Morgan buiten gevaar. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Het Ned. Roode Kruis. Wat betreft het uitzenden van materieel en personeel ter verpleging van zieke en ge wonde militairen (ambulances) naar het oor- logstooneel, is het hoofcomité van het Neder- landsche Roode Kruis van oordeel, dat de omstandigheden ook nu nog niet toelaten, dat van zijnentwege hiertoe worde overgegaan. Hetgeen thans in deze richting wordt voorbereid berust uitsluitend op particulier initiatief, en geschiedt geheel en al buiten het Nederlandsche Roode Kruis om. Stroo-uitvoer. Door de stroocartonfabrikanten in de noordelijke provinciën is aan de regeering een adres ingediend om de grenzen gesloten te houden voor den uitvoer van etroo van den nieuwen oogst. Het is, naar men ons meldt, zoo goed als zeker dat de regeering tot deze sluiting zal overgaan omdat bekend is, dat de stroo-oogst niet groot wordt. Het werk hervat. De Hollandsche Wolweverij en Ververij, v./h. F. W. Hulshof, Pol <fe Co., te Hengelo, die gedurende den tijd der mobilisatie hare werkuren tot op 48 uur had beperkt, zal weer het normale aantal uren gaan werken. Uitvoer van geslachte jonge hanen. De Minister va,n Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden: te bepa len, dat do uitvoer van geslachte jo-nge hanen zal zijn toegestaan over d© station© Nieuw each axis, Oldenzaai, Winterswijk, Zevenaar, Nijmegen, VenJo en Roermond, benevens uit de havens Harlingea^ Am sterdam, Rotterdam een Vltssingetn op alle werkdagen, mits de zendingen vergezeld zijn door middel van loodsluitinigen, aan te brengen door de controleurs tott rege ling van den uitvoer van pluimvee, en van die sluiting op de bijbehoorende con senten aanteekenlng is gemaakt door een controleur van genoemd Rijksbureau. Belgische grenzen gesloten. De Belgisch-Limburgsche grenzen xyn sedert Zaterdag weer gesloten. Deze sluiting zal vermoedelijk tot Woensdag duren. Den bewoners in de grenszónen is aangezegd, emmers met water gereed te zetten. Patronaten in het bisdom Haarlem. Gisteren had te Rottendam een algemee- ne vergadering plaats dar plaatselijke Pa- tronaatscommissiën en Jongelingsvereeoin- gingen in het Bisdom Haarlem. De Zeereerw. heer W. van Stee op;enide meit een korte rede en gebed. Daarna werd het jaarverslag uitgebracht. Dit vermeldt, dat het aantal aangesloten patronaten, 79 bedroeg, het aantal opgegeten leden was 6-433. De rekening van den penningmees ter, den Hoogeerw. heer deken Stoffel©, vermeld een batig saldo van f 478.95. Medegedeeld wordt, dat de beslissing van het episcopaat over de samenwerking van patronaten en jongelifngsveTeenigin- geoi met ad sp iranrtwak afdeel ing en nog nöet is afgekomen. Door den heer L. B. Huijgen, cdviel-in- genieur te Rotterdam, wordt verslag uit gebracht van de commissie van toezicht op de teekenischolen. Daarmede verbonden doet de heer Huijgen het voorstel, om de commissie van toezicht te veranderen In een commissie van ad/vies, die tot taak zal hebben, om adviezen te geven aan de teekenschoLen. De vergadering vereenigt zich met dit voorstel en benoemt al© nieuw lid van de ooanmissie den Weleerw. heer Th. v. Outersterp. Vervolgens heeft de bestuursverkiezing plaats. De vier periodiek aftredende leden worden allen herbenoemd, te weien de heeren- rector N. H. M. v. Reijsen, deken G. H. F. Stoffels, J. Prins en F. H. van Kessel. Mr. P. J. Troelstra. „Het Volk" deelt op mr. Troelstra's ver zoek mede, dat van adle geruchten, al© zou hij voornemens zijn, zioh uit hei, politieke •teven .terug te trekken, geen sprake is. Hij heeft nu alleen langdurige rust noodig. Uit de Pers. De leider der anti-rev. partij. De laatste (53e) driestar over de ge schieden:© der anti rev. partij an „De Standaard" is door dr. Kuyp/er onder tee kend. Wij ontkenen er het volgende aan: „Er heeft zich volgens dr. Kuyper meer een streven geopenbaard, om mijn leiderschap te ondermijnen, en feitelijk te niet te doen, en de Rotterdammer heeft, bedoeld of niet bedoeld, hierbij feitelijk dien-st gedaan als orgaan. „Mag nu als bekend verondersteld, wat ik sinds 1870 gedaan heb, om onze an/ti- revolutionnairo partij te organise eren en tot parlementaire krachtsuiting te bekwa men; alsmede hoe ik steeds het mijne deed, om een antirevolutionnaire per© te helpen scheppen, die thans een kracht in het land bleek; en daarenboven hoe ik voor de hoogere leiding een universiteit in het leven hielp roepen, en voor de ju ridische faculteit dier stichting den effec- tus civilis wifet te veroveren, die zal 't verstaan, wat bittere teleurstelling het mij berokkende, toen ik ontwaarde hoe dit rioolt onderbroken werk van bijna een halve eeuw, thanis in gevaar geraakte. „Eerst heb ik toen gepoogd, ronder na men té noemen, (tegen dit dreigend ge vaar te waken en te waarschuwen, maar niets hielp. „Dit noodzaakte mij ten ©Hotte namen te roemen en op feiten te wijzen. „Hiertoe ben ik dan ook in deze drie- starrenreeks overgegaan, en wel* gelijk van meet af duidelijk werd uitgesproken, met het eenig doel can voor wat achter ons ligt verzoening te zoeken, en uitslui tend op waarborg voor de toekomst be dacht te zijn. „Zekere groe-p in onze partij heeft blijk baar tegen mijn optreden als leider aller lei grief. „Welnu, dat men die grieven dan noe- me, duidelijk omschrijve, en precieselijk aangeve hoe men de roeping van een 'lei der in onze partij wenscht te verstaan. „Gepaard zal hiermede moeten gaan de poging, om ten deele een reorganisatie van onze partij dn het leven te roepen. Zelf wees ik in de Standaard reeds op deze noodzakelijkheid. „Ook ons Program zal zekere revisie moeten ondergaan. En, vermoedelijk zal het den weg op moeten, dat we een Raad van Advies instellen, waarin de verschil lende e'emesnten telken jare over de han gende vraagstukken en opkomende ge schilpunten van gedachten kunnen wis 6eüen. Tot elke schikking in dien trant, die onze partij ten goede kan komen, ben ik niet alleen van harte bereid, maar ik wdl er zelf het initiatief toe nemen." Op dit oogenblik kan dr. K. tot zijn leedwezen hierop niet verder ingaan. Hij raag de kuur dn Lahmann's Sanatorium niet overslaan. „Doch ben ik straks terug, dan durf ik vertrouwen, dat deze poging om tot ac- coord en tot verzoening te geraken, zal kunnen slagen. „Ik rou hert schade voor den Christen- naam achten* roo deze verwachting mij teleurstelde. „Laat men klaar en duidelijk zeggen, wat men als pltioht en roeping van den leider in onze pgirtij beschouwt. Zooveel fk voor God geoorloofd acht, ben ik dan bereid hierin toe te geven. Maar ook, mocht men bedingen «tellen, die, naar mijn innige overtuiging, met het oog op hert beginsel en de toekomst van onze par tij, niet door mij mogen aanvaard worden, dan zal ik niet aarzelen, do Deputaten- vergadering in de gelegenheid te stollen, mij te vervangen. „IDe keuze staat tusschen vertrouwen of ontslag. „Hot rou mij toch ©en con-scienltiezaak worden, zoo jk ooit oorzaak van tweespalt in den boezem onzer partij bleek te zijn. „Hert i© mij meer leed dan ik zoggen kan, dat het niet meer onder ons is, gelijk het in de jaren van 18701900 onder ons bloedde, zóó bloeide, dat zelfs dei buiten wacht een Amen gaf op het woord van den Psalmist: „Ai ziet, hoe goed, hoe lief lijk is hert, dat ronen van 't zelfde huis a's broeders eamen women, waar '4 liefde vuur niet wordt gedoofd." „Is men i!n de antLr e vol utionnaire par tij van oordeel, dat een ander staatsman de verkorene moet zijn, aan wien thans de ïeidiing zal zijn toe te vertrouwen, dan ben ik aanstond© bereid om plaats to ma ken. „Vertrouwen is voor een leider volstrekt onmisbaar. „Heb ak dit verbeurd aldus besluit dr. Kuyper late men van mij dan geen hinder voor de toekomst duchten." Dan trekt hij zich met zijn blad „op particulier erf' terug. „Opbouwende cri- tLek zat dan mijn taak worden. En slaagt mijn opvolger er dan beter in, de eeaiheid, en door de eenheid de kracht van onze partij te 6terkeni, roo rekene hij vastelijk op mijn steun, mits hij nimmer de grens overschrijd©, welke door de lijn, die van ons beginsel uitgaat, om heet ons partij- leven moet getrokken blijven." KERKNIEUWS. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heef4 benoemd tot deken van het dekenaat Gouda en tot pastoor te Gouda (O. L. V. Hemel vaart) den zeereerw. heer J. C. H. Klompé; tot pastoor te Rotterdam (H. Jozef) den wel- eorw. heer G. A. de Groot, tot pastoor te Hazerswoude den weleerw. heer P. M. de Vetten en tot pastoor te Hoek van Holland den weleerw. heer J. P. P. Bomans, die kape laan was te Zaandam. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bisschop van 's-Bosch, heeft te Helmond eene nieuwe parochie opgericht, en heeft benoemd tot pastoor dier parochie den weleerw. heer B. H. van der Hagen, tot rector van het Lief degesticht te Helmond den weleerw. heer A. C. de Bont, tot kapelaan te St. Oeden- rode den weleerw. heer E. W. F. van den Dungen, tot kapelaan te Helmond (nieuwe parochie) den weleerw. heer F. N. J. Hen driks, tot kapelaan te Helmond (H. Lam- bertus) den eerw. heer H. B. J. M. van Dun, tot kapelaan te Lieshout den eerw. heer J. J. Pulles, en tot kapelaan te Woensel (H. Petrus) den eerw. heer F. J. J. M. de Wijs, de drie laat6ten priesters van het seminarie. Pater J^van Erp S.J.f. KaCramenten der ;5töivênden, te Oosterhont in den ouderdom van 84 jaren overleden de Weleerw. pater J. van Erp, S.J. Gistermorgen is te Enschede in den ouder dom van 3D jaar overleden de weleerw. heer H. Th. de Bouter, sinds twaalf en een half jaar kapelaan der parochie van den H. Jaco bus aldaar. Het Defiuitorium der E.E. P.P. Minder broeders te Weert benoemde den zeereerw. pater Sévérinus Streeliand tot Gardiaan te Woerden ter vervanging van den zeereerw. pater Anastasius Duinisveld, die benoemd werd tot pastoor der St. Martinus-parochie te Bolsward. Uit Stad en Omgeving. EERSTE LUSTRUM VAN DE HANZE. De afd. Leiden van den Bond van R. K. Middenstandsvereenigingen de Hanze heeft gisteren op waardige wijze haar eerste lustrum herdacht. Het eerste gedeelte van het programma hebben wij in ons nummer van gisteren besproken; vermelden wij al leen nog, dat telegrammen verzonden wa ren aan H. M. de Koningin, Z. D. H. Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, .waarop telegrammen getuigend van sympathie voor de vereeniging waren terugontvan gen. Het hoofdbestuur had zijn beste wen- schen ook per telegraaf kenbaar gemaakt. En nu de avond-feestviering! Toen wij gisteravond tegen 8 uur de contróle passeerden, bood de zaal van Zomerzorg een aardigen aanblik. De leden van de feestcommissie hun namen zul len opgeschreven worden in het boek van Ghiambly-Kard-ec hadden gerokt, gewit- tedast, bebloemd, georderd, plaat© geno men aan den ingang en waren de bereid willigheid zelf. De dames waren vol lof over de heeren van de feestcommissie. Echte, aardige heeren, die zoo'n feest In elkander wisten te zetten. Dat gebeurde niet dikwijls in Leiden, dat je zoo'n mooi programma te 'iizeai kreeg, dat j© zoo ge zellig bij mekaar zat en dat j© zoo leuk een dansje kon maken. Wij zijn nu al aan het einde. De feestcommissie hebben wij de pluim op den hoed gestokem,die ze ver dient. Van de feestcommissie naar de aan wezigen. Geen plaatsje was onbezet. Bijna alle leden van de Hanze waren aanwezig met hunne dames en huisgenooten. De dames vooral gaven met haar keurige toi letjes, snoezige blouses, dito costuumtjes, bloed roode rozen iets eigens aan de groote zaal van Zomerzorg. Geen vergaderlucht, maar een fijne lucht van bloemen, rozen enz. enz. En de heeren. Nu bij hen was de feeststemming er aanstonds in. Wie durfde gaan redeneeren over de verkiezing, over debatten in Hanze en Debatingclub, werd aanstonds het woord ontnomen en het debat werd gesmoord. Wij komen zoo langzaam naar voren. Op de eerste reien hadden plaats genomen de Hoogeerw. heer Deken, de Zeereerw. heeren pastoors Godet en Uafkenscheid, vele Eerw. heeren kapelaans der verschil lende parochiën. De adviseur van de Hanze, pater Zuidgeest, verkneukelde zich. dunkt ons, van pret nu hij zoovele Mid denstanders achter zich zag zitten, wien hij aanstonds een hartig stukje kaas kon voorzetten. Het is acht uur geworden. Op het spreekgestoelte heeft plaats genomen de wakkere voorzitter van de Hapze, de heer H. W. Spend©]. De bei rinkelt en de Eerw. heeren geestelijken de afgevaardigden van de zustervereni gingen. de leden van de Hanze, de dames en heeren wordt een hartelijk welkom toe geroepen in deze groote zaal van Zomer zorg om in groote blijdschap te herdenken de oprichting van de afdeeling Leiden, om te vieren het eerste lustrum. Op zijn eigenaardige manier, met woor den vol pit en enthousiasme, heeft de heer Spendel nog eens naar voren ge bracht, hetgeen vooraf was gegaan voor de afd. Leiden tot stand kwam, de moei lijkheden waarmede te kampen was toen de afdeeling er eenmaal was en het succes dat na vijf jaren zwaren arbeid verkregen is, niet alleen op stoffelijk maar ook op geestelijk gebied. Gebroken werd met de neutrale sleur, men begreep ten slotte, dat van een Katihouakem Middenstand kracht moest uitgaan, dat veel tot stand was te brengen, mits men elkander wilde begrij pen en waardeeren. Veel is in die vijf jaren gedaan, wij zijn tevreden maar niet voldaan, omdat wij weten dat nog zooveel te doen is. Maar wij zijn dankbaar gestemd, dankbaar tegen over God in de eerste plaats, Dien wij ho denmorgen onder de H. Mis en H. Com munie hebben dank gebracht en gevraagd om zegen, saamhoorigheid, om samenwer king in het belang van onzen stand, dankbaar tegenover onze geestelijke en wereldlijke overheid, dankbaar tegenover allen, die met ons en voor ons gewerkt hebben in het belang van den Midden stand. Het verheugt ons, dat men met ons medeleeft en wij zullen al onze krachten inspannen om onze vereeniging groot te malven. De vrouwen werden vervolgens aangemoedigd de echtgenooten aan te sporen naar de vergaderingen te gaan, omdat het in het belang van haar zelf en het gezinsleven is, de mannen nog eens aangespoord toch trouw ter vergadering te komen en niet alleen wanneer er feest gevierd wordt. De heer Spendel eindigde zijn meerma len door applaus onderbroken feestrede, met aan allen een genoeglijken avond te wensclien. De Hanze heeft het geluk, dat haar voorzitter ook voorzitter is van de afd. Leiden vein den R.K. Volkszang. De Volks zang had ook een plaatsje op het program ma en de heer Spendel heeft gedacht deze schoone gelegenheid mag ik niet voorbij laten gaan om ook propaganda te maken voor den volkszang. Nauwelijks had hij dan ook geëindigd of uit volle borst werd gezongen „Het Hanze- Lied". De heeren kennen het nu, nu ook iieci. TYvpo.- ™nrtp.r het Hanze- De adviseur van de Hanze, de Weleerw. pater C. H. M. Zuidgeest, besteeg nu het gestoelte om zijn fecstwoord, tintelend van fijnen geest en huinor, sprankelend van enthousiasme, door de zaal te slingeren. De leden van de Hanze kennen en waar deeren hun adviseur en hooren hem gaar ne. Zij weten, dat hij de kunst verstaat, datgene wat hij eigenlijk zeggen wil te verbergen in een bloemrijken stijl met het effect, dat het veel krachtiger doordringt in de ziel van zijn toehoorders. Hoe fijn heeft deze geestige spreker ons Hollandsch karakter geschetst, den mid denstander geteekend. De arbeider was al lang aan den slag, had reeds veroveringen gemaakt, toen de Middenstander zijn dutje nog deed. Werd hij al eens aangespoord, dan antwoordde hij: het helpt toch niets. Eindelijk kwam het langzaam, langzaam. De boom stond er of liever het boompje. Het ging met de bloei en den groei van den middenstand als met geheel ons volk. Langzaam aan. Maar "toen de boom een maal stond in al zijn kracht, toen wist men dat de wortels sterk waren, dat die boom zou trotseeren storm en winden, toen het huis stond wist men, dat de fundamenten hecht waren. Wat heeft de Hanze gedaan? Ja, wat heeft de Hanze gedaan, vraagt misschien menig middenstander, die gewoon is het succes te berekenen uit een optelsom van guldens, kwartjes en dubbeltjes. Het is niet noodig op te tellen wat door de Hanze gedaan is voor den Middenstand. Stoffelijk is op zoovele zaken te wijzen. De invloed van de Hanze is groot geweest op stoffelijk en geestelijk gebied. Spreker verheugt zich. dat gebroken werd met den sleur, dat eindelijk een bres geschoten werd in het Liberalisme, dat de Katholieke Midden standers ten slotte begrepen, dat zij niet beducht en bedeesd behoefden te zijn, dat zij openlijk voor den dag konden komen en durfden uitkomen voor eigen Roomsch le ven, voor eigen Roomsch werken. De Eerw. spreker verheugt zich hierover en 'dankt God. Het belooft veel voor de toekomst. De middenstanders leeren elkander beter be grijpen en waardeeren. Men voelt, dat er nog hooger motieven zijn, waarom men elkander moet beschouwen als zijn naaste, men wordt er van doordrongen, dat men bij elkander behoort, men krijgt het besef dat saamhoorigheid noodzakelijk is voor den R. K. Middenstand. Dit alles duidt er op, dat wellicht in de toekomst ook een R. K. Kring niet verre meer kan zijn. De Eerw. spreker brengt ten slotte aan allen dank, die hebben medegewerkt om den middenstand op te heffen, die hebben bewerkt, dat de R. K. Middenstanders ook Roomsch zijn gaan denken in en buiten het gezin, in en buiten het zakenleven, en spoort allen aan voort te bouwen. Een schoone toekomst gaan wij tegemoet In het verleden ligt het heden, in het nu wat komen zal. Ten slotte wekte de Eerw. spreker allen op. op echte Roomsche wijze nu eens har telijk feest te vieren hedenavond en dit ook Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM 85 MEUBELMAGAZljN HAARLEMMERSTR. 26. in de toekomst te doen. „Na lijden komt verblijden, de aanhouder wint." Het feestwoord van pater Zuidgeest werd stormachtig toegejuicht. Hadden wij meer plaats het verslag is al aardig groot dan hadden wij het gesprokene meer uit gewerkt. Maar bij een feestviering moet iedereen zijn beurt hebben; het echtpaar Chambly-Kardec zit tenminste al ongedul dig te wachten. Toch moeten ze nog even wachten. Er werd gezongen van een middenstan der, die hield van zoet jolijt, liij had een zaakje, keurig net, en ookeen hupsehe meid. Verder kunnen we het liedje niet afdrukken. Die het lezc-n wil, worde lid of donateur van de Hanze, dan krijgt hij een feestprogramma thuis bezorgd. Hij zal dan het liedje vinden op blz. 7 met de letters Sp. er onder. Hij zal dan spoedig begrij pen dat de zetter „endel" vergeten heeft. En toen begon de groote mysterie use voorstelling. Warempel, wij zijn gister avond in het rijk van de geheimzinnige Demonstratiën en Stille Kracht geweest. Die mijnheer Chambly is inderdaad een vermaard illusionist. Hij werkt prachtig, is ontzettend vlug, wij zouden zeggen zon der da het opvalt. Het spel begon met een inleiding in de escamotage. Wat dat woord beteekent, wij weten het niet, net zoo min als we iets gesnapt hebben van al die toe ren met metalen ringen, die nu eens los en dan weer vast zaten. De kerel laat het bloemen r.egenen zonder dat ge een bloempje ziet. Mijnheer wilt u maar aan nemen. En dan krijg je een hoorn van overvloed, die eerst leeg en daarna vol bloemen getooverd wordt. Een biljartbal vliegt over de tafel, over de borden, Cham bly slaat met zijn tooverstok, een oogenblik later toovert hij een orientaalsch wonder- duifje en als gij denkt dat hij het weg laat vliegen toovert hij er nog een ander won- derduifje bij. Madame ChamblyKardec, bijgenaamd „De Stille Kracht" heeft ons nog meer verstomd doen staan. Levenlooze voorwer pen worden op een raadselachtige wijze bewogen. Schellen raken in beweging en geven zelfs opgeschreven getallen aan. Een schedel op een glazen staaf geeft door knikken en schudden de verborgen voor werpen te kennen, welke door het publiek zelf in een gesloten doos gelegen zijn. Toen hebben wij een reis gemaakt naar het rij-k der illusie en der droomen en hebben een geheimzinnig Amerikaanech „r.->r.-n AT-v,-.. rn-,v warrit Hall handen, en voeten gebonden op een stoel. Op een gegeven oogenblik wordt het ca binet. gesloten met een gordijn. Door een opyening in het gordijn slaan in een© twee handen, schellen klinken op mysterieus© wijze, men hoort raadselachtig kloppen, op een lei wordt onbegrijpelijk geschre ven, Ten slotte .gaat iemand uit het pu bliek gefa'.imddoeikt :in het. kabinet. Mevrouw Ghamibly zett nog altijd gebonden. Het gordijn gaat .dicht, weer dezelfde geheim zinnige teek enen... tot de jas van den man van het publiek in eens uit het kabinet amdersomgelkeerd gegooid wordt en hij zelf in een Oostersch vestie te voor schijn komt en mevrouw Chambly gebon den zit. Ten s'otte wordt mevr. Chambly bevrijd van alle banden, die inderdaad voor het oog onverbreekbaar gebonden waren. Het was het toppunt van demonstratie. De heer en mevrouw Chambly hebben alle eer van hun werk en zijn meester in de goochelkunst. Het toppunt was het plaatsen van een zevenmaal verzegelde brief op een piano. Uit het publiek neeimt iemand een vers uit een o.f ander boek in zijn gedachten. Vers, bladz. enz. worden hardop genoemd. Een oogetnbl'ik later wordt de brief geo pend en vindt men het gehee'e vers etc. nauwkeurig in den brief gedrukt, de inkt is nog nat. Sterk staaltje van handigheid en vlugheid. Wie doet het na? Het. echtpaar Chambly-Karter heeft t© Leiden een aamgenamen indruk achter gelaten en allen hebben hen ongetwijfeld een tot weerzien toegeroepen. „Roomsche Blijdschap" werd nu uit volle borst gezongen. De heer Spendel sprak het slotwoord en dankte allen voor hun tegenwoordigheöd, bedankte pqter ZuMgeest voor zijn werk voor de Hanze, de Kath. Peirs voor haar medewerking en in 't bijzonder de feest commissie, aan wie het schitterende suc ces van den feestavond te danken is. Met „Wilhelmus van Nassauwe" werd 't officieel© gedeelte gesloten. De leden van de Hanze met hunne dames en huisgenoo ten hebben toen nog eenige uurtjes ge zéllig dooi gebracht. Er heerscht© een prettige stemming, menig dansje werd ge maakt.... misschien menig hartje ver overd. Algemeen werd de wensch geuit, nu niet te wachten met de feestviering tot het tweede lustrum. Een woord van hulde ten slotte aan bestuur en feestcommissie, die de ziel van dit feest geweest is. Kleermakersgilde. Gisteren vergaderde het Kleermakers gilde „St. Gerardus Majella". De opkomst was zeer goed. De voorzitter deelde mede, dat de heer Steins als 2de secretaris voor die functie bedankt heeft en wijdde een waurdeeremd woord aan dien© gedanen arbeid. De voorzitteT spoorde de leden krachtig aan tot bevordering van den op 18 Juli a.s. te houden bloemendag voor Herwonnen Levenskracht. Daarna kwam aan het woord de heer v. Diemei, die op

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2