6 BUITENLAND. De Oorlog. 6e JAARGANG BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAB, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRUS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal Franco per post f 1.65 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2>/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG JULI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van t-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regele fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentien) van t-5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent De Duitschers hernamen het offensief op het Westelijk oorlogsterrein. In Galicië, bij Krasnik breken de Oosten rijkers door het Russische front. De Russen lijden ernstige verliezen. De Russen zijn door het leger van generaal von Linsingen gedwongen op de Zlota- Lipa terug te trekken. Een poging van de Eugelschen om een grooten vliegeraanval te ondernemen tegen de Duitsche steunpunten aan de Duitsche bocht is mislukt. De Duitsche duik- booten zetten haar werk voort. Van het Westelijk oorlogs terrein. In den toestand die thans op het Wes- lelijk oorlogsterrein heerscht is nog niet zulk een wijziging gekomen, dat hij tot een beslissing zou kunnen leiden. Het Duitsche communiqué meldt de her- j neming van het offensief door de Duitsche j troepen. Aan de beide zijden van de Cour des Carmes, aan den Westrand van het j Bois du Pètre, bestormden de Duitsche troepen Zondag een vijandelijke stelling over een breedte van ongeveer 1500 M. en drongen door een loopgravenstelling 400 meter vooruit. Onder zware verliezen I moesten de zich hardnekkig verzettende i Franschen terugtrekken, loopgraaf na I loopgraaf ontruimend. Ongeveer 1000 niet- j gewonde gevangenen vielen in Duitsche i handen, onder wie een geheele bataljons- I staf; twee veldkanonnen, vier machine- geweren, drie lichte en vier zware mijn- wemeltuiAcdiïn hilit crijmnnkt Eveneens slaagde een gelijktijdig onaer- I nomen overval van een Fransche blokhuis positie bij Haut-de-Ricupt, ten Z. van Nor- roy aan de Moesel, die met de bezetting j en de ingebouwde srijdmiddelen tot sprin gen werd gebracht, en daarna weder werd ontruimd. Verder hadden op dit front nog eenige artillerie- en infanterie-gevechten plaats, evenwel zonder eenig belangrijk resul- taat. Zoo blijft de strijd steeds voortgaan. Zonder eenig ander resultaat dan dat het i aantal dooden en verminkten met den dag i grooter wordt. Hoe groot? Dat weet nie- 1 mand; maar de cijfers zouden ontzettend, en ten hemel schreiend zijn, als men ze I wist. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Van den strijd op het land is nog steeds Tuiöt veel meer te zeggen dan: er wordt voortdurend gevochten. In het Oosten met 'groote hevigheid, maar voortdurend ten inadeö'.e van de Russen, die genoopt wor den zich steeds meer en meer terug te trekken. Van de zes Oostenrijksche en Duitsche 'legers, die in Galicië opereeren, is dat «van von Mackensen aan de Boeg tussohen Sokal en Kamiomka; 'ten Zuiden daarvan j tot Boesk—Zloezow opereert von Boekm- Ermoll'i, en von Liinsingen, die den Dnjes- iter overschreed, en op de Gnita Lipa aan rukkend, er in slaagde de Russen aan den Reneden-Gnila Lipa, bij Stretyn, Myczyntsje en Buraszijn terug te slaan, i en iien maar de Zlota Lipa te achtervol- J gen en de westelijk© oever van deze rivier van vijanden te zuiveren. Daardoor zal Siij tevens den weg vrijmaken voor von liatlhmer en Pf-Ianser-Baltin, die te Niz- miof en verder Zuidwaarts aan den Dn jes ter staan. Zoodra de Russen uit hun stel lingen achter de Zlota-Lipa geiheel zijn teruggeslagen, kunnen deze 'legers zioh met dat van von Linsingen vereenigen. Slechts een (klein gedeelte van het Galicl- sohe gebied is mog door de Russen bezet. Meer naar het Noorden heeft het leger van aartshertog Jozef Ferdinand de Tanef overschreden en het Russische gevechts front aan weerszijden van Krasnik na gevechten, die dagen lang duurden, door broken, en de Russen, die groote verlie zen hadden geleden, Sn noordelijke rich ting teruggeslagen. In deze gevechten zijn 29 officieren en 8000 man gevangen genomen en zes stuks geschut zes munitiewagens en zes machi negeweren buitgemaakt. Steeds duidelijker blijkt het, dat het veld toch tsp'l.an voor de legans der centrale mogendheden o<p het Oostelijk oorlogs terrein een belangrijke en moeilijke taak tot een 'beslissing poogt te brengen: de Russische legers dn Galicië en voor War schau van elkaar te scheiden en als een wig tusschen beide door te breken, in de lijn Lublin—GhotaiKowal, Zooals de zaak thans staat, schijnt hetv dat dit plan veel kans van silagen heeft. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Het officieele Oostenrijksch legerbericht over de gevechten op dit oorlogsterrein luidt: De gevechten aan den rand van het Doberdo-plateau werden Zondag met dezelfde hevigheid hervat. Tegen den avond was de aanval van twee Italiaansche di visies op den front-sector ten zuiden van Polazzo afgeslagen. Verder naar het noor den duurde het gevecht nog voort. Ook bij Woltschach en in het Krugebied deed de vijand wederom vergeefsche aan vallen. gebied hebben alleen artillerie-gevechten plaats. Op den Balkan. In Albanië. Volgens de ,,Corriere delta Sera" zou Essad-pasja een krijgsraad hebben inge steld, die all vele rebel-I en ter dood heefit veroordeeld. Op 26 Juni werden te Du- razzo acht notabelen, te Kavaja vier en te Sjiak vijf opgehangen. Anderen kregen levenslange gevangenisstraf. Men ver- wiacbt nog meer terechtstellingen. Grïeksche klachten tegen Engeland. De correspondent te Athene van het „Berl. Tagcblatt" schrijft over de stappen, door den Griekschen gezant te Londen on dernomen, naar aanleiding van de bedrei ging van den Engelsclien gezant te Athene, dat maatregelen van geweld tegen de Grieksche scheepvaart zullen worden ge nomen: Dat Lord Crewe, de Engelsche onder-minister van buitenlandsche zaken, in een onderhoud met den Griekschen ge zant, over deze aangelegenheid verklaard heeft, te moeten toegeven, dat de handel wijze van den Engelschen gezant onge woon is. Lox-d Crewe beloofde, dat van Engelsche zijde zal worden vermeden, om Grieksche schepen in Grieksche territoriale wateren te doorzoeken. Ondanks deze be lofte gaan echter de Engelsche oorlogs schepen voort met het doorzoeken van Grieksche schepen. De uitvoer van Egyp tische producten en van kolen uit Engeland naar Griekenland is verboden; het han delsverkeer met Amerika is zoo goed als stop gezet. De Grieksche pers gaat voort met heftige aanvallen tegen de Engelsche regeering. Op Zee. De zeegevechten in de Oostzee. Over de gevechten in de Oostzee nabij het Zweedsche eMaiud Gothland, beschik ken wij thans over berichten zoowel uit Russische als uit Duitsche bron. Op verschillende plaatsen stemmen de berichten over dezen strijd, die slechts heeft plaats gevonden door een speling van het toeval, overeen. De Russen waren verre in de meerder heid. Hun eskader bestond in de eerste plaats u/ilt de ,,Ruilk", een» kruiser van 15,400 ton, bewapend met'4 stukken van 25,4 cM., 8 van 20,3, 20 van 12 en 4 van 4,7 cM. en een maxmirnum snelheid van 22 knoopen. Voorts de ..Makaj-of', 8000 ton, 2 stukken van 20,3 cM., 8 van 15, 22 van 7,5, 4 van 5,7; en de „Bajan", juist zoo'n schip. De snelheid van deze sche pen is 21 knoop. De ..Bogotir" en de „Olog" meten 6800 ton. De bewapening van deze schepen be staat uit 12 kanonnen van 15,8, 8, reep. 12 van 7.5, 4 van 4,7 en 2 van 3,7, Deze strijdkrachten, vairende uit de richting van de bocht van Danltzig naar het Noorden, ontmoetten den Duit- sohen kruiser van het type „Augsburg" metende 4550 ton, snelheid 27 knoop, be wapening: 12 stukken van 10,5 cM., als mede de mijn Legger „Albatros" van 2200 ton. bewapend met 8 Stukken van 8,8 mM. en eenige torpedoboolem. De omstandigheid in aanmerking ne mende dat het grootste van deze twee Duitsche schepen nog aan merkelijk zwakker was dan het kleinste van de vier Russische oorlogs schepen, mag worden opgemerkt, dat de Duitschers er nog goed zijn afgekomen, ^hetgeen voorzeker voor een groot deel aan den misit moet werden toegeschreven. De Duitsche kruiser slaagde er na een kort gevecht in naar het Zuiden te ontvluchten. wateren. Doi tervolgt die bleven beschieten, moest de „Albatross" in zinkenden toestand bij Oestergarn op Gothland op het strand worden gezelt. De lichte Duitsche strijdkrachten stoom den toen naar het Zuiden, zegt het Duit sche bericht, om den vijand in het bereik van de Duitsche oudersteuningsdivisie te lokken. Maar de Russen stoomden verder naar de kust, waar zij nog een gevecht hadden met een kruiser van het type „Roon" (9500 ton, 21 knoop, 4 kanonnen van 21, 10 van 15, 14 van 8,8 oM.) en, een van het type „Bremen" (3250 ton, 23 knoopj 10 stukken van 10,5 cM.). Deze beide kruisers gingen er na een kort geveohit snel van door. De Duitsche onderzeeërs maakten het den Russen bij de terugtocht naar de Russiische wateren bijzonder moeilijk; ech ter zonder resultaat. Wel werd, volgens het Russisch bericht een Duitsche onder zeeër door de Russische torpedoboot „Vnimatelny" overvaren. Een Russiisoh berioht meent nog, dat een Duitsch oorlogsschip van het type „Deutschland" door een Engelschen on derzeeër ds getorpedeerd. Hiervan maakt echter het communiqué van den Duiitschen marinestaf geen melding. Een Engelsche vliegeraanval. De Duitsche Marinestaf moldt: In den ochtend van den 4 Juli poogden de Engelschen een grooten vliegeraan val te ondernemen tegen onze steunpun ten aan de Duitsche bocht en de Noord zee. De poging mdslukte. Onze luchtsche pen bemerkten de oprukkende Engelsche I luchtstrijdmacht, bestaande uit verschil lende vliegtuig-moederschepen, begeleid door een kruiser, torpedo-jagers, reeds bij het aanbreken van den dag in de nabij heid van het eiland Terschelling en dwongen hen tot den terugtocht. Een Engelsche hydroplane, die er Ln slaagde op te stijgen, werd door onze vliegtuigen vervolgd en slaagden er in te ontkom©* door over Nedenlandsch ge bied te vliegen. De duikboot, en mijnoorlog. Zaterdag werd de „Larchmore" uit Li verpool. een s.s. van 4355 .ton, van Car diff onderweg naar Bombay met een ia- ding steenkool door granaatvuur "tot zin ken gebraclut. Het schip trachtte te ont komen en bij de achtervolging werd één matroos gedood. Het gebeurde 70 mijl zuidwe«tel ijk van de Wolf-rots (bij de zuid westpunt von Comwallis). De „Ren frew" van N owe as Die werd even later, nriet ver van de plaats waar de „Larchmore" was vernield, in den grond geboord. Het schip was onderweg van Marseille naar Cardiff met ballast in. De „Thiistltebank", een Noorsdh Moomschip, dat met een loding tarwe van Bahia kwam. werd, trots het protest van den gezagvoerder, m den grond ge boord. De „Craigard" (3286 ton) van Leith, onderweg van Galveston naar Havre met een lading katoen,, werd bij Sc illy in den grond geboord. De „Gadsby" van Westhantlepool (een s.s. van 3497 ton) werd Donderdag getorpedeerd op 30 mijl ten zuiden van de, boven reeds meer vermeide Wolf-rot-s. De „Richmond", een Londensch s.s., van Queenstow.n onderweg naar Boulog ne met spoorwegliggers, en, de Noorsche bark „Kotka", van Maine gekomen met een lading hout, werden Zondag te Queen- stown birvnongo-s'eept. De „Kortika" was door de bemanning verCaten. Het schip rhet dioor de~I>Gififtn- nimg was verlaten. De Noorsche bark Fiery Cross" met een lading smeerolie is door een Duitschen onderzeeër door middel van granaatvuur in den grond geboord. De bemanning is te Swansea aan wal gebracht. Het Spaansclie stoomschip ,,Juan" bracht te Pauillac den kapitein en zeven man aan van de bemanning van den schoe ner „Hirondelie", die bij Ouessant tot zinken werd gebracht, toen hij een lading timmerhout naar Engeland vervoerde. Het Britsche s.s. „Anglo-Califor- Mian" 5000 ton, kwam te Queenstown aan; het was door een Duitsche U-boot bescho ten. Twaalf man, onder wie de kapitein, werden gedood, velen gewond. Het schip „Sumbeam" is door een Duitsche U-boot getorpedeerd bij Wiek. De equipage, vijf man, is gered. Het Noorsche gezantschap te Loïiden zond aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Christiania het volgende bericht: „Volgens een mededeeling van de Engel sche Admiraliteit is het Noorsche stoom schip „Gjesoe" op 29 Juni te 9V4 uur 's avonds op 25 zeemijlen afstand van de Tyne op een mijn gestooten. De bemanning is aan de Tyne aan wal gezet." In het „Berliner Tageblatt" vinden wij een opgave van de verliezen die de Britsche handelsvloot heeft geleden sedert het begin van den duikbootenoorlog op 18 Februari. In het „Journal de Genève" van 29 Juni stond een artikel over deze quaestie, waar in werd opgemerkt dat in het tijdperk van 18 Februari tot 26 Juni 82 Engelsche sche pen werden vernietigd met een inhoud van 252,000 ton. Van deze schepen waren er 75 door duikbooten tot zinken gebracht. Het „Berliner Tageblatt" zegt dat deze cijfers niet juist zijn. Volgens betrouwbare inlichtingen van het blad zijn van het be gin van den duikbooten-oorlog, 18 Februari tot 24 Juni, door duikbooten vernield 194 Engelsche schepen, waaronder er 124 zijn van meer dan 300 ton, te zamen met een inhoud van 400,000 ion. Van het begin van den oorlog af zijn volgens het Berlijnsche blad in het geheel 261 schepen met rond 700,000 ton inhoud van de Engelschen vernield. Vóór den oorlog werd de gezamenlijke tonneninhoud van de Engelsche handelsvloot opgegeven als 20 millioen ton. Er is dus volgens de opgaven van het „Berliner Tageblatt" 3.5 percent van vernietigd. Aan de kust van Klein-Azië. Volgens particuliere berichten zijn de wachtlokalen en fabrieken te llidisp in de Golf van Edremid gebombardeerd door twee vijandelijke oorlogsschepen, die zon der succes 157 projectielen afvuurden, meldt het Korr. Bur. Menschenlevens vallen niet te betreuren* De lading van de „Bayern". De Romeinsche bladen melden, dat do lading van het Duitsche stoomschip „Bayern", dat in Augustus in de haven van Napels werd geïnterneerd, bleek te bevatten 500,000 revolvers van zwaar ka liber, 100,000 geweren, 200,000 kisten mu nitie, twee loodsen met vier tweedekkers elk voorzien van een installatie voor draadlooze telegrafie en van mitrailleurs, 1000 bommen voor vliegtuigen, 14 veld kanonnen, honderden tonnen cement, twee volledige stations voor draadlooze tele grafie, terwijl belangrijke militaire schrifturen in het ruim verborgen werden gevonden. Een ïtanac&Rci f'fÜMStóL r heeft, naar Reuter uit Rome meldt, gi rennacht bommen op Triëst geworpen. Het arsenaal werd ernstig beschadigd. Het schip keerde behouden terug. Strijd in de lucht. Do Italiaansche legatie verstrekt het volgende bericht van den Italiaanschen grooten generalen staf: 4 Juli. Hedenochtend verscheen een Oos tenrijksch watervliegtuig bij Alheroni, maar het vuur uit ons tegen aanvallen uit de lucht dienend geschut werd er op ge richt en het werd achtervolgd door Fran sche en Italiaansche vliegtuigen, waarna het snel in Oostelijke richting vluchtte, onder het werpen van eenige bommen die in zee vielen zonder eenige schade aan to richten. Verschillende Oorlogs berichten. Nog geen gebrek. In de sedert hot be gin van den oorlog reeds door de Duit schers bezette stad Luik schijnt allerminst gebrék aan voedsel te zijn, althans te oar- deelen naar de bijzonder lage prijzen, welke aldaar in het restaurant „Canter bury" voor de gerechten gerekend worden. Iemand, die te Luik heeft vertoefd, bracht een dagelijksche spijskaart van genoemd restaurant mee. Evenals vroeger is de tekst Fransch, doch de prijzen der gerech ten zijn in 't Duitsch ingevuld. Zie hier een bloemlezing: kabeljauw met boter f 0.60; kalfsfricandeau met groente f 0.60; rumpsteak garni f 0.85; asperges met ham f 0.75; kip met salade f 0.75. Een geheel menu, bestaande uit groente- FEUILLETON. HEREENIGD, 81) Mgt een kreet van woede stormde Mack Donald op de groep los,' maar deze stond als een. muur. De loop van een revolver was oo zijn slapen gericht. Êerlooze schurk! riep dezetfde stem van zooeven hem toe, waar is het meisje, dat gij geroofd hebt? Waar iis Kapitola Le Noir, mijn bruid? He.t was Herbert Greyson, die door een buitengewoon toeval in het uur van het hoogste gevaar op Hurricane Hall was aangekomen, en zich gehaast had den folltie-agemfcen ter hulp te sneï'.en. Doch voordat Mack Donald kon antwoorden, klonk een -kreet achter uit de spelonk, en in het volgende oogenbliik hield Herbert zijn moedig bruidje in zijn armen. Met een schreeuw als van een wdild diier Sprong Mack Donald vooruit, om nog op het laatste oogenbuik zij.n offer meester to borden. Doch nu zag hij een dozijn pisto len op zich gericht. Op hetzelfde oogen bliik hoorde men het schelle gefluit der pol'itiie-agenten. Dat was het toeken van hen d'ie boven aan den ingang der spelonk stonden te wachten. Na vedLoop van twee of drie minuten waren de bandieten ai's door een muur AngesQotein. terwijl Herbert Greyson de van ontéteuteniis bijna in zwijm gevallen Kapitola wegdroeg. Geeft u overl beval de overste der agenten. Overwinnen of sterven! luidde het parool der bandieten. Ln het volgende oogenbürik ontbrandde een woedende strijd, die van beide zijden gevoerd werd roet even groote heftigheid. Doch de politie was overmachtig en spoe dig waren de roovers overweldigd, behalve Mack Donald, die, blijkbaar manoeuvree- rende in de richting van den uitgang, vocht als een racende. Plotseling deed hij alsof gewond was en zonk op de knieën, d-och bl>ksemsniei! richtte hij zich op het zelfde oogenblik weer op, en de laatste hiem in don weg staande politie-age-nten op zij slingerende, wist hij den uitgang te bereiken. Van rote tot rots sprong hij steeds hoog er, totdat plotseling! zijn voeit uitgleed. Hij wankelde, tuimelde om ver en alls een baksteen viel hij in de don kere diepte van den Duivetsketol, uit wel ker afgrond geen terugkeer meer moge lijk was. Een gorgelen van het zwarte, vuiLLe water daar beneden en Maök Donald had opgehouden te leven., God had hem geoordecfld.... Het gebeurde in het verlaten huis had ten gevolge, dat de doode/lijk getroffen Duivells-Dick nog in denzelfden nacht in verhoor werd genomen. Zijn verklaringen brachten dingen aan het licht, die niemand vermoed had» want met den dood voor oogen, had hij er geen be'ang meer bij jets te verzwijgen. Deze verklaringen, gepaard met die van Dar key Kniighit en in verband met de bij Le Noir gevonden belangrijke papieren, steH- deai niet sechts vast, dat Kapitola de ge boren rechtmatige erfgenamen was van de bezittingen der Le Noir's, doch zij lever den ook het bewijs, dat Kapitola's moeder nog leefde en, wat het gewichtigste was, zij wierpen een schel licht op de schande lijke handelwijze van Gabriöl Le Noir te genover de arme Marah; zij bewezen wet'jk een onrecht James WarfioM de arme vrouw had aangedaan. De oude man wiét zoor goed, dat Marah met Klara Dgy op Willow Heights woon de, en op zekeren avond h'uö'.d voor het huis van wijten Day een reiskoets stil, waaruit, tot grooten schrik van Marah, een man stapte, wien zij in dit Leven nim mer meer gedacht had te zullen terugzien. Het was haar dan ook alsof haar hart dreigde sitil te staan van angst, doch dit gevoel zou spoedig veranderen in een ge voel van jubeCemde vreugde, toen plotse ling de deur open ging en dezelfde man op haar toetrad met de woorden: Marah, lieve, goede, arme vrouw 1 Kunt gij mij het 'onmetelijk onrecht, dat ik u heb aangedaan, vergeven? Zij had geen kracht om te antwoorden, maar hij behoefde haar slechts in de oogen te zien, om haar antwoord te lezen. Herbert en Kapitola kwamen met den ouden man mede en het gevoel, dat zich van het meisje meester maakte, toen Guido haar de sohoone, bleeke vrouw, welke hij uit dokter Saint Jean's krank zinnigengesticht weggevoerd en naar Wül- low Heights gebracht had, voorstelde als haar moeder welke pen zou dit gevoel kunnen beschrijven! Nog denzélfden avond werd allies opge helderd tusschtn deze gelukkige men schen. diie na een lange scheiding, waar aan geen einde scheen te zulten komen,, door een -wonderbaren samenloop van omstandigheden opnieuw vereenigd waren geworden. De door middel der geheime politio ver kregen tijding, dat Franols Le Noir aan zijn einde gekomen was in oen speelhol te San Francisco, verdreef de laatste scha duw. Kapitola en haar moeder, evenals Marah een haar zoon werden in al hunne rechten hersteld, en het geluk van Herljert en Ka pitola en van Guido en Klara kende geen grenzen. En, toen de zomer de aarde tooide mot de schoonste rozen, zegende dezelfde gees telijke, dien Mack Donald in de spelonk had willen dwingen tot het verrichten der huwelijksplechtigheid, den band van trouw tusschen twee paren voor het altaar der met bloemen versierde kerk van, Tiptop en de oogen dor gelukkige jongelieden spraken er Luide van, hoe van hun levens weg alle schaduwen waren verdwenen. De hand van Hom, die alles leidt onr bestuurt, had hen beschermd en over ga pende afgronden heen gevoerd naar den top van het hoogste geluk.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1