Ingezonden stukken. Uit Stad en Omgeving. Seen gulden reed's 'jm vo'Cte Is beschikt. Na een opsomming van de vearnoede- Kjke udtgaven over 1914 meent de cmiiüs- ier dat dean worden aangenomen, dat de ton laste van dienst 1914 gedane en nog te doene buitengewone uitgaven de som van 86 mil'Iiioein gulden niiet zal» overschrij den. Bij de .booorde-eling van dikt cijfer mag pfiet uit het oog worden verloren, dat daarin begrepen is een bedrag van ruim f 3,200,000 wegens ten bethoeve van de ge- interneerden gedane uitgaven en ui-t den voorraad verstrekte k'eedlng, nac-htleger- goederen ein lervcnsm.ïldelen, we'ik bedrag te zijner tijd voor verreweg het grootste gedeelte door de daarbij betrokken Rij ken za": bobo oren te worden vergoed. De minister meent de buitengewone uit gaven voor de eerste vier maanden van 1915 te mogen ramen op gemiddeld f 14,750,000 per maand Wegens do stijging dier levensmiddelen en om verschillende andere oorzaken is de minister van oordeel, dat voor de na 1 Mei volgende vijf maanden van drit jaar de buitengewone uitgaven gemiddeld per maand moeten worden geraamd op f 16,000,000, zoodat ze voor het geheels tijdvak van 1 Januari tot 30 September 1915 op f 139,000,000 zijn te stofLen. Na aftrek van de 50 müftioen, die bereids werd toegestaan, wordt dius een nieuw buitengewoon krediet van 89 of rond 90 mai'ioen noodig geacht, hetwelk bij het wetsontweip wordlt aangevraagd. Munitiebureau. Dc ministers van oorlog en van marine; het noodig oordeelende, zich van de mede werking ('er Nederlandsche industrie te ver zekeren bij de vervaardiging van munitie, opdat de aanvulling daarvan onder alle om standigheden zooveel mogelijk gewaarborgd zal zijn; hebben ingesteld een munitiebureau, het welk te dien aanzien het noodige overleg met bovengenoemde industrie zal plegen, en, in verband daarmede, de gewenschte maat regelen ter zake zal nemen tot leden van bedoeld bureau benoemd: den heer L. A. van Roijen, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, tevens als voor zitter; den heer directeur voor aanschaffing en verstrekking van artillerie-materieel; den heer Alb. Kapteyn, ingenieur; den heer J. H. A. Mijsberg, directeur der artillerie-inrich tingen den heer D. A. P. Koning, gepensi oneerd directeur van het marine-etablisse ment te Soerabaja; den heer C. F. Gey van Pittius, majoor der artillerie; den heer hoofd der IVde afdeeling van het departement van oorlog; den heer C. J. Canters, luitenant ter zee 1ste klasse; den heer Joh. J. Moret, accountant, luitenant ter zee 2de klasse der marine-reserveden heer D. de Kreuk, kapi tein der artillerie, lid der commissie van proefneming, laatstgenoemde tevens als se cretaris, en tot plaatsvervangend lid voor bovenge- noemden directeur der artillerie-inrichtingen, den heer D. Rijnders, bedrijfschef der inrich tingen bepaald 1°. dat dc leden van het bureau telkens tp 's-Gravenhage of elders door den voor zitter zullen worden bijeengeroepen, wanneer op Kieme sennat proeforders uit te geven; 3°. dat het bureau in zijn geheel, alsmede ieder der leden in het bijzonder, gemachtigd is, van allen die krachtens hun ambt of hun betrekking onder de departeinenlen van oor log en van marine ressorteeren, de tot uit voering van zijn taak vereisehte inlichtingen in te winnen; 4°. dat door de leden de noodige dienst reizen kunnen worden verricht; deelcn verder mede, dat het munitiebureau is gevestigd J. P. Coenstraat no. 29 te's-Gra venhage, telephoon no. G8GÜ Haag. Telegram adres: Munitiebureau Haag, en dat de voor zitter, de secretaris en de heer Moret belast zijn met de behandeling van de loopende zaken. Militaire maatregelen. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft bepaald, dat alle die zich in die provincie be vinden verplicht zijn, op de eerste vordering van de ambtenaren genoemd in art. 8 van het Wetboek van Strafv ordering of van militairen met den rang van korporaal en hooger, pa trouille-commandanten of schildwachten stil te houden en zich voldoende te legitimeeren en te motivceren met welk doel zij zich ter plaatse ophouden. Op overtreding wordt een straf gesteld van hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste f300. Vergoeding wegens kostwinnerschap De Minister van Oorlog heeft het volgend schrijven gericht aan de burgemeesters: „In sommige gemeenten is het voorge komen, dat aan personen, die vergoeding wegens kostwinnerschap in ontvangst kwamen nemen, een geringer bedrag werd uitgekeerd dan dat, waarvoor door hen voor voldaan moest worden geteekeud. „Hoewel mij gebleken is, dat voor deze wijze van handelen in de mij bekend geworden gevallen wel redenen kunnen worden aange voerd, vermeen ik toch, dat zjj niet behoort te worden toegepast, omdat zelfs de schjjn moet worden vermeden, dat bij de bedoelde uitbetalingen niet geheel correct zou worden gehandeld. „Meent de burgemeester een vordering op den betrokken belanghebbende te kunnen doen gelden, dan zal in elk geval inhouding van een gedeelte van het uit te keeren bedrag niet dan met toestemming van den belang hebbende kunnen geschieden en tegen ©ver- gifte van een quitantie voor het ingehouden bedrag." Beschikbaarstelling van levensmiddelen en veevoeder. Voorgesteld i|s een verhooging van hoofdstuk X dea* Staatsbegirootiing voor dit jaar met een bedrag van 1 16,857,500, dat aLs volgt is gesplitst: Nadeeug sa'.do van den aan- en ver koop van rege ertingswege van graan en meel iLn hot belang van de volksvoeding en van veevoeder in hat bellang van den landbouw f 2,500,000. Kosten voortvloeiende uit d© verkrijg baars!© LLing van regeeringswege van on- gebuikl tarwebrood, ongebuild tarwemeel en roggebrood tegen verminderde prijzen f 14,137,500. Kosten wegens den aankoop van regee- ripgswege van lev ensani dd el en, welke ter beschikking worden gesteld van bet Ko ninklijk Nationaal Steuncomité 1914 200,000. Kosten van tijdelijke Rijksbureaus, reë- sorteerende onder hert, departement van Landbouw, Nijverheid en Handel voor de regeling in verband met de tijdsomatenr dagheden van den uitvoer f 70,000. In de Memorie van Toelichting geedit» de (minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende raming der kosten voor de verstrekking van goedkoop onge build meel: Stek men den gemiddelden prijs, waar voor het meel zal moeten worden ver krijgbaar gesteld, op f9 per 100 K.G. en neemt men voorts in aanmerking dart de gemiddelde prijs van het meel thans f 18.50 per 100 K.G. bedraagt, dan zou per 100 K.G. f9.50 moeten wordien bijgepast. Omtrent dezen gemiddelden prijs vaalt thans m>og mi erts met zekerheid te zeggen. De prijzen, die de gemeenten in werkelijk heid zullen kunnen besteden, zullen eerst na eenigen tijd ervaring kunnen worden vastgesteld. Neemt men voorts aan, dat ongeveer 1/3 van, de Ibdviollking of 2,000,000 personen van den maatregel gebruik zul len maken, terwijl' per hoofd een maxi mum van 1/2 K.G. hrood per dog wordt verstrekt, dan zal per dag een hoeveel heid van 1*000,000 K.G. hruinbrood wor den verbruikt Voor de bereiding van 1,000,000 K.G. brood is ongeveer noodig 700,000 K.G. meeü. Op 100 K.G. meel wordt toegelegd een badirag van f 9.50, dus op 700,000 K.G. meed ongeveer f66,000. Dïit bedrg zal dus ongeveer per dag noodiig zijn. Neemit men aan, dat de maatregel voor ongeveer 8 maanden zal moeten die nen, dan komt men tot een totaal bedrag van. pfl.m. f 15,500,000. Houdt men er ver der rekening mede dart kinderen beneden 2 jaar niet in de«zen maatregel zijn be grepen, dan acht de minister voor heft loopende jaar een bedrag van f 13,000,000. D© ram tog voor de verstrekking van goedkoope rogge bedraagt f 1,137,500. zoo dat Ln totaal voor de verkrijgbaarsteMdng van goedkoop brood wordt geraamd het bedrag van f 14,137,500. Engelsche tweedekker geland. Zaterdagmiddag is te Sas van Gent te half één, op een aardappelveld een tweedekker, bemand door twee Engelsche officieren, geland wegens defect aan den motor. Het toestel was een Fransche tweedekker. De officieren hadden boven Belgisch grond gebied verkenningen gemaakt, toen hun toestel boven Gent door een kogel werd ge troffen, waardoor de motor defect raakte. Zij weiden naar de richting van Sas van Gent ge dreven, waar zij genoodzaakt waren te landen. Daar zij echter in de meening verkeerden nog steeds boven Belgisch grondgebied te zijn, lieten zij op eenige honderden meters hoogte hun benzinereservoir geheel leeg loopen en staken, zoodra zij geland waren, hun toestel in brand. De tweedekker werd geheel vernield. De officieren worden geïnterneerd. De namen van de Engelsche officieren zjjn A. G. E. R. Meakin en A. F. P. Adams. De handel op Engelsche overzeesche havens. Een Reuter-telegram uit Londen meldt, dat de Board of Trade bekend maakt, dat klaard wordt dat de betrokken goederen zijn van nietrvijandelijken oorsprong, zal worden' gevraagd, daar de belasting-auto riteiten in alle overzeesche Engelsche ha vens, behalve Canada, New-Foundland en Egypte, voor alle goederen, die uit N e- d e r 1 a n d, Denemarken, Zweden, Noor wegen, Zwitserland en Italië aankomen, onverschillig of zij direct worden aange voerd dan wel zijn overgeladen in een haven van het Britsche koninkrijk. f Uitvoer van groeneerwtem. De ministers van Oorlog en van Land bouw, Nijverheid en Handel brengen ter kennis, dat, mert wijziging en uitbreiding in zooverre van de kennisgeving in de Neder.and.sche Staatscourant van 20 Mei, het volgende wordt bepaald: lo. Uitvoer van kleine groene kook- erwten zal ailleen worden toegestaan, in dien 1/3 van de hoeve efthedd (in gewicht) ppuikkokende kleine groene erwten op de veem en zal zijn opgeslagen. 2o. Uitvoer van schokkers en kroon- erwten zal worden toegestaan, indien 1/3 van de hoeveelheid (dn gewicht) capucij- mer-erwten, schokkers, krooneiwiten, brui ne hoornen of wikte boonen, van önliantLsch gewas, oogst 1914v op de veem en zal zijn opgeslagen. De capucijmererwten, schok kers en kroonerwiten moeten puik van kook zijn. 3o. De prijzen waartegen de aanvragers zich moeten verplichten de opgeslagen partijen en wdrtte boonen o.p ieder ge- weDscht tijdsftip aan het rijk al te staan, zijn, gerekend per 100 K.G., bruto voor netto. Bruine boonen: a. kogelboonera f 20, b. met de hond gelezen bruine boonen f 20, c ongelezen eerste quaLiitedit f 18, d. onge lezen tweede qualiteit f 16. Witte boonen: a. gelezen Walchereusche f 23, b. gelezen Tholensche f 21. Gras. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft bepaald, dat het uitvoeren van ge maaid gras is verboden. Het gemaaide gras gewonnen op gron den binnen een uur afstand van de grens gelegen en in gebruik bij buitenlanders mag voorshands worden uitgevoerd. Overtreding wordt gestraft met ten hoogste 3 maanden hechtenis. De territoriale bevelhebber van Gelder land en Overijsel heeft den uitvoer van ge maaid gras uit zijn gebied naar het bui tenland verboden met uitzondering van gemaaid gras gewonnen op gronden bin nen een uur afstands van de grens en bij buitenlanders in gebruik. Fijne manieren. Mcai schrijft uit Amsterdam aan de „Msbd.": Wij hebben omilangs meegedeeld, dat de Minister van Finamcaën een schrijven had gerichrt aan de besrtuundteren der weriCoo- remJointlsein, meldend dat geen udrtkeerimr gen mochten worden gedaan aan lamd- jyeermannen dee oudst© lichting, die ge bruik maakten van de gelegenheid om den militairen dienst te verloten, terwijl zij weten bij terugkeer in het gewone le ven werkloos te zijn. In het verslag van den laateten bonds raad van den Algeaneenen Nederland- zchen Diamantbewerkersbond lezen wij nu, dat het bestuur besHorteau heeft zulken werklcozien (landweermannen todh uitkee- rimg te geven, maar dit geld ten laste te brengen der eigen kas. Gelijk bekend be taald de Regeeringen de uitikeeringen der werklozenfondsen, wanneer deze een zeker deel van hun middelen hebben in geteerd. De Regeering behoedt de vakor ganisaties op deze wijze voor finoncaëclen ondergang. En niu gaart een der grootste ya/kbcoKkn, dée reeds enorme sommen van de Regeerring ontvangen heeft tot uit- keering aan zijn werklooze leden, tegen de bedoeling in niett alleen zijn eégen res- toe renide middelen voor werkloozenulit- keeriing gebruiken, maar wendt deze zeflfs aan om een Regeerirngsmaatregel te dwarsbo omen. De heeren van den A. N. D. B. ho-uden er wel fijne manierest op na! Voegen wij er aan toe, dot dirt besluit is genomen tegen den zin en tegen helt advies van den voorzatter, den heer H. Polak, die waarschuwde dat de Regee ring in dit basfluit een demonstratie zou kunnen zien. Bloembolienbeura. Naar wij vernomen zal de Alkmaarsche Bloembollenbeurs, welke verleden jaar door de afd. Aükmaar der Vereenrigdng vioor Bloembollencultuur gesticht is en toen druk bezocht werd, Zaterdag 10 Juilü a.s. des morgens 10 uur weer geopend worden. Gedurende het seizoen zal de Beuns ei ken Zaterdag in het lokaal ,,Het Gulden Vlies" te Aikmaar worden gehouden en voor exporteurs, handelaars en verdere bezoekers kosteloos toegankelijk zijn. Eieren-leverantie. Als een merkwaardigheid van de eieren- productie in Noord-Brabant, kunnen wjj uit officieele bron mededeelen, dat in het afge- loopen jaar 1914 door de aangesloten onder- afdeelingen van de Noord-Brabantsche Ver- eeniging tot bevordering der pluimveehoude rij en tamme-konijnenteelt naar de coöpera tieve eiermijn te Roermond het respectabel cjjfer van 8,345,018 eieren werden gezonden, naar de veiling te Rotterdam werden gezon den 445,891, naar die te 's-Hertogenbosch 395,818, terwjjl aan particulieren door de af- declingen (Mill en Dfongelen niet minder dan 1,245,662 eieren werden geleverd. Van de leveranties naar Roermond span den de kroon de afdeelingen Escharen met 761,040 6tuks en Uden met 756,540 stuks, terwijl de afdeeling Mill alleen aan particu lieren leverde 1.119,694. De vier fokstations voor nut-rassen, geves tigd te Nuland, Lierop, Rijen en Halsteren, leverden 4188 stuks broedeieien. Oomerkelijk is, dat vooral in Oost-Noord- Brabant de eierenhandel ihet reuzenschreden vooruitging, terwijl in West- Noord-Brabant de coöperatieve verzending naar de veilingen belangrijk minder was. &V_^ëf£fcfëëIihgen, die ook leverden, hun cijfers niet opgaven. Wie zal nu nog becijferen 't getal eieren, die buiten deze genoemde aan de verschillen de markten worden gebracht en aan parti culieren worden verkocht. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De Gemeenteraadsverkiezing te Warmond. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij s.v.pl. een plaatsje in uw veelgelezen dagblad. Het is wel opmerkelijk, dat waar in zoo veel plaatsen in ons land dit jaar de ge meenteraadsverkiezingen een zeer kalm verloop hebben, Warmond helaas een uit zondering moet maken. Niet dat het aan pogingen heeft ontbro ken om door gemeenschappelijk overleg verkiezingsstrijd te voorkomen. Volstrekt niet. De beide Kiesvereenigingen waren immers overeengekomen elkanders candi- daten over te nemen, en aldus zou de evenredige vertegenwoordiging in den Raad hersteld zijn. Men mocht dus aannemen dat de drie candidaten, de heeren Heemskerk, De Vroomen en Kruseman bij enkele candi- daatstelling zouden gekozen worden en alle strijd voorkomen. Mis. Dit beeld van eendrachtige samenwer king was blijkbaar een doorn in 't oog van sommigen. Een vierde candidaat doet zich voor en laat zich stellen voor de hoeveelste maal? hoofdzakelijk door familie en, ondergeschikten van familie leden. Is dit wel zeer kiesch? Er zal dus gestreden moeten worden. Wat al drukte, strijd en kosten door één persoon, n.b. nog wel den voorzitter van een afdeeling van de R. K. vereeniging ,,de Hanze", die door zich candidaat te laten stellen tegenover de candidaten der R. K. Kiesvereeniging, naar het mij toe schijnt, geen navolgenswaardig voorbeeld geeft van samenwerking op Kath. sociaal gebied. Ook het zich laten stellen tegenover den candidaat van Gemeentebelang" verdient slechts afkeuring, want aldus wordt opzet telijk de billijke eisch van evenredige ver tegenwoordiging genegeerd, een eisch door de R. K. Kiesvereeniging volmondig erkend na de duidelijke toelichting van haren eere-voorzitter, den HoogEerw. Heer Deken. Het is inderdaad te hopen dat de Kath. kiezers deze opzettelijke en onnoodige daad om den vrede te verstoren zullen we ten af te keuren, door met flinke meerder heid de candidaten der beide Kiesvereeni gingen de zege te doen behalen. Dat is het beste en meest afdoende pro test tegen het m. i. onverantwoordelijk streven van enkelen, die, eigen inzicht stellende boven het algemeen belang, de heele gemeente in beroering brengen en haar bovendien nog op kosten jagen. In de handen van dezulken schijnt mij het algemeen belang niet veilig toevei trouwd! U dankend voor de opname van boven staand. Hoogachtend, EEN R. K. KIEZER. Denkt om morgen. 't Is bekend. Zoowel de Christelijke als de Vrijzinnige Kieevereenigingen te Leiden waren het er over eens, dat in onzen toch reeds veelbewogen tijd niet nog meer agitatie moest worden gebracht door een stembus-actie. En zoo kwam men tot het verstandig besluit te berusten in de bestaande partij verhoudingen van onzen Raad eai zich te bepalen tot het candideêren der aftredende mannen of van degenen, die door de be trokken partij in de plaats der aftredenden werden gesteld. De socialisten en een, buiten alle partij verband staande, groep kiezers, die een eigen candidaat stelden (den heer Joh. Dekker), wilden daar echter blijkbaar niets van weten. Dat tegenover het tot partijtwist drijven de optreden dezer mannen een eensgezinde houding moge staan van degenen, die heb ben besloten geen verkiezingsstrijd te voe ren met het oog op de tijdstomstandighe- den. Niemand late zich verlokken door de snor kende leuzen der socialisten, die vooral in de huidige omstandigheden zoo veel aan leiding kunnen vinden voor groote woor den en mooie beloften. In district I is de candidaat der rechtsche partijen de heer H. M Sasse. De candidaten der vrijzinnige partijen, die door cjns worden gesteund, zijn de hee ren: J. Korevaar, P. Hoogenboom en Dr. G. Fabius. Indistrictll zijn de candidaten der rechtsche partijen de heeren: J. A. Bots, Mr. P. E. Briët en Mr. J. C. v. d. Lip. De candidaat der vrijzinnige partijen, die door ons wordt gesteund is de heer: Mr. A. v. d. Eist. Indistrict III zijn de candidaten der rechtsche partijen, de heeren: W. Pera, Mr. A T. L. M. Tepe en B. J. Huurman. Door de vrijzinnige kiesvereenigingen zijn hier geen candidaten gesteld. Men stemme vooral niet op een anderen dan de bovengenoemde candidaten. Wacht niet tot vier uur, doch kom zoo vroeg mogelijk stemmen! Een ieder doe zijn plicht. Geen enkele Katholieke kiezer onthoude zijn stem aan HET EERSTE LUSTRUM VAN „DE HANZE". Zaterdag wezen wij op het resultaat, hetwelk de eerste vijf jaren arbeid der afd. Leiden van den Bend van R.-K. Mid- derjstandsvereemginigen in het Bisdom Haarlem .,De Hanze" heeft opgelerverd. Wij noemden toen geen feiten, doch brachten naar voren de radicale veran dering in de ideeën der modiden-staniders, weflke al f'vrucht dier eerste vijf jaren van een volhardend en do el-bewust streven moet worden aangemerkt. Die radicale ((verandering bestond, zoo als wij zagen, in een zeer merkbare hoogere opvoering van het zelfstandigheids- en samenhoorig- heddsbesef onder de middenstanders. Hoewei hert uit den aard der zaak zou spreken, dat een zoo geheel nieuwe en door zulike grootte moeilijkheden oanperkte beweging als de middenstandsorganisatie in de eersite vijf jaren van haar bestaan nog iniet op een reeks tastbare, concrete fearten kon wijzen als gevolg van haar werking, en wij hoogst tevreden en den leiders zeer dankbaar zouden moeten zijn, als nu tenminste de grond was gdheid, aJs er dus nu aan den bouw begonnen kon worden toch zijn er in werke- lijkheid verscheidene voor teder waarneembare feiten aan te wij zen als zoovele direot-practische resulta ten van hert vijfjarig vereendgingaleven. Weflk een omvang heeft bijzonder te Leiden de credietbank genomen! Hier willen wij gaarne een woord van hulde brengen aan den bestuurder der Bank, tevens voorzitter der afdeeling, den heer H. W. Spendefl, die in beide kwali teiten getoond heeft meit een groot vol hardingsvermogen na te streven het ideaal, dat hij zich eenmaal heeft gesteld. Noemen wij heft fonds U, B. O., de glasverzekering, het Infor matie»- en incassobureau, de boekhoudcursus, de debar tingclub. Al deze instellingen hebben in de afgeloopen jaren rijke vruchten af geworpen. Abs op zeer voorname resulta ten willen wij wijzen op de vakorga nisatie der melkhandel aren en -win keliers, het plaatselijk en gewestelijk bak- kersgilde, de gewestelijke kruidende reor ganisatie, terwijl in voorbereiding is een gewestelijk© organisatie der manufaertu- riers. Uit dit schematisch overzicht der feiten blijkt wel overduidelijk, dat er reden te over is om feest te vieren! Hedenmorgen werd de feestdag op waardige wijze ingezet. Te zeven uur droeg de Geest. Adviseur, de weleea»w. pater C. L. Zuidgeest in de Hartebrugs- kerk een H. Mis op, waaronder zeer vele leden tot de H. Tafel naderden. Daarna had er een gemeenschappelijk ontbijt plaats dn het gebouw der St. Vdmcenitdus- vereeniging. Daar heerscht© een recht gezellige en echt vriendschappelijke stem ming. Do voorzitter, de heer H. W. Spen- del, verwelkomde de aanwezige leden, wensohite hun geluk met dit eerste lus trum en sprak den wensch uit, dat de vriendschappelijke geest, die er op dit feest heea-scht, een waarborg moge zijn voor onderlinge waardeering en vrucht bare samenwerking in de toekomst. Een der leden opperde het denkbeeld om een sociëteit op te richten onder de Katholieke Middenstanders, .zooals dat in ons nummer van Zaterdag is voorgesteld. Men bleef vervolgens nog eenigen tijd genoeglijk te zamen. R.-K. Propagandaciub „St. Bonifacius". In hert Bondsig«bouw aan het Rapen burg vergaderde gisteren, de R.-K. Pro pagandaciub ,,St. Bonifacius". De voorzitter, de heer Nijhuns, heette, na opening met gebed, de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den Geest. Adviseur, den Weleerw. pater C. L. Zuiclgeesït. Na eenige huishoudelijke besprëkingenv deelde de voorzitter medé', dat aan de door het bestuur uitgeschreven prijsvraag voor hert maken van de mooiste en meeste verslagen over de Apologetische cursus sen slechts een lid had meegedaan. Noch tans meende het bestuur aan dat enkele lid, den heer Zondeirop, een prijs te moe ten toekennen. Onder applaus nam de heer Zonderop zijn prijs, een mooi boek werk in no tv angst. Tot het nazien der boeken en rekeningen van den penningmeester werden gekozen de heeren Zonderop; en de Haas. Hierna kreeg de heer A. v. d. Aar het woord tot hert honden van een (Lezing tot onderwerp hebbende „Iets uit de geschie- werk in ontvangst. Na een korte inleiding ging hij over tolt het behandelen van de geschiedenis van de drie groote steden uit de oude ge schiedenis, Carthago, Athene en Rome. Uitvoerig schetste hij aan de hand van verschillende geschiedschrijvers de op komst, bloed en verval van deze eens zoo machtige steden. Hij vergeleek de geschie denis van de oude steden met de geschie denis der tegenwoordige en kwam tot de conclusie, dat ongeloof, zedenbederf en zingenot een groot aandeel hadden gehad in het verval van al deze steden. Onder applaus beëindigde spreker zijn yan veefl Studie getuigende, aandachtig gevolgde lering. De voorzitter dankte den heer Van. der Aar en sprak den wensch uit, dat deze nog meerdere malen «tot ontwikkeling van zijn medepropagandisten over een of an- derwerp zal sjyeken. Het afmaak-systeem. Onderstaand adres is verzonden aan Zijne Excellentie den Minister van Land bouw: geeft ondergeteekende, de Leidsche Vleeschhouwersvereeniging, eerbiedig te kennen: dat, aanemende dat de tegenwoordig in toepassing gebrachte methode ter bestrij ding van liet mond- en klauwzeer onder wen siecnts alleen dan doeltreffend kan zijn, wanneer al het vee gestald is, maar niet het beoogde doel bereikt, wanneer het vee in de weide is, 't welk duidelijk blijkt uit het tellcens weerkeeren der ziekte in pas ontsmette streken; dat, waar de ziekte, ook bij het streng doorvoeren van het afmaak-systeem, toch opnieuw uitbreekt, en zelfs het vervoer van het besmette en van besmetting ver dachte vee, aanleiding geeft tot verdere uitbreiding der ziekte, adressante meent dat het wenschelijk is met de tegenwoor dig gevolgde methode te breken, en liever een systeem van afzondering toe te pas sen van het besmette vee, en verbod van vervoer van het van besmetting verdachte vee, en van gezond vee naar weiden waar de besmetting voorkomt; dat daardoor zal worden voorkomen dat onze geheele veestapel wordt uitgemoord; dat daardoor niet een groot gedeelte van het kostelijk voedsel voor de consumptie verloren ga, 't zij door het onrijp slachten, t zij door het slachten van groote hoe veelheden op plaatsen waar niet voor con- serveering kan geborgd worden, en dat in een tijd als nu, waar de prijzen der le vensmiddelen zoo hoog zijn; dat daardoor aanzienlijke offers aan de schatkist zullen worden bespaard; en dat door het openstellen der markten, en het toelaten van vrij vervoer van het niet van besmetting verdachte vee, uitge zonderd naar de weiden waar de ziekte heerscht, de verkooper (veeboer) zoowel als de kooper (slager) in de gelegenheid zijn hun bedrijf in stand te houden, wat thans met zeer groote moeilijkheden en aanzienlijke geldelijke offers gepaard gaat; redenen waarom adressante eerbiedig verzoekt: te breken met het tegenwoordige stelsel van afmaken; te verbieden het besmette of van be smetting verdachte vee te vervoeren, of gezond vee te vervoeren naar weiden waar de ziekte heerscht; en voor het niet besmette of niet van be smetting verdachte vee het vrije vervoer toe te staan naar onbesmette weiden en naar de veem arken. 't Welk doende enz. Leiden, 5 Juli 1915. Namens de Leidsche Vleeschhouwers vereeniging. (w.g.) J. v. d. STEEN, Voorz. (w.g.) L. v. d. Dool, Secr. Steuncomité Leiden Oorlogstoestand 1914. In d© afgeloopen week meldden zich om steun aan 4 personen, maakt met het totaal der vorige week ad 3199 personen, 3203 personen. Tot 26 Juni waren behandeld 2442 aan vragen, in de afgeloopen week kwamen in behandeling 4 aanvragen, totaal 2446 aan vragen. Buitendien waren op eerste aanvrage afgewezen 696 personen. In de afgeloopen week 3 personen; totaal 699 personen. Apoth, Examen. Alhier zijn bevoi>

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2