BINNENLAND. 00RL0GS-VARIA. SS i lil i 85 fS i 11 T H 1.1 e 1 i A i #1 ...•31 m Bi H 80 Juli3 Augustus H. H. Onderwijzers. 58 Augustus Dames Onderwijzeressen. 1013 Aug. Normalisten (Jongens) uit Amsterdam. lt>19 Aug. H.H. Onderwijzers. 21—24 Aug. Jongelingen uit den netten Burgerstand (f4. 28—31 Aug. Normalisten der Eerw. Broe ders, Den Haag. 2—5 September Jongelingen van de H. B. S. en Gymn. (hoogere kl.) (f 4. 7—10 Sept. Heeren (f 10.—) 13?6 Sept. Heeren Vincentianen (f 6. N. B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op te geven bij de Eerw. Gees telijkheid. Rooster der Retraiten van het Retraitenhuis „De Thabcr", Eendrachtsstraat, Rotterdam. G9 Juli. Dames Zelatricen van O. L. Vrouw van Goeden Raad, Middenstand (Verg. f 6.Door een Pater Augustijn. 1316 Juli. Dames Zelatricen van O. L. Vrouw van Goeden Raad, gewonen stand (Verg. f 4.Door een Pater Augustijn. '1922 Juli. Congregatie H. Theresiakerk Den Haag. Verg. f 4.Door een Pater Jezuiet. (Voltallig.) 2629 Juli. Meisjes van den gewonen stand. (Verg. f 4.—). Door een Pater Car- meliet. 25 Augustus. Jonge Dames Midden stand. (Verg. f 6.Door een Pater Jezuiet. 912 Augustus. Meisjes van den gewo nen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Carmeliet. 1619 Augustus. Onderwijzeressen en Jonge Dames Middenstand. (Verg. f 6. Door een Pater Franciscaan. 2326 Augustus. Meisjes van den gewo nen stand. (Verg. f4.Door een Pater Franciscaan. 30 Augustus2 September. Tertiarissen der Paters Capucijnen, Middenstand. (Ver goeding f 6.—). Door een Pater Capucijn. (Voltallig.) 25 September. Kweekschool der Eerw. Zusters, Den Haag. (Voltallig.) 6—9 September. Tertiarissen der Paters Capucijnen, deftigen stand. (Verg. f 10. Door een Pater Capucijn. 1316 September. Congregatie uit Am sterdam gewonen stand. (Verg. f 4. Door een Pater Dominicaan. 20—23 September. Congregatie uit Am. sterdam Middenstand. (Verg. f 6.Door een Pater Dominicaan. 28 September—1 October. Congregatie uit Amsterdam deftigen stand. (Verg. f 10.—). Door een Pater Dominicaan.^ 58 October. Tertiarissen der Patois Capucijnen gewonen stand. (Verg. f 4. Door een Pater Dominicaan. N.B. Men wordt verzocht de toegangs kaarten voor deze Retraiten aan te vragen bij de Eerw. Geestelijkheid. De Retraitanten worden des avonds tegen half 6 ure in het Retraitenhuis verwacht. De sluiting is omstreeks 4 uur. Het Retraitenhuis is inge richt voor 40 Retraitanten. Wanneer eene Retraite voltallig is, wordt zulks in de DttghloU-Gri aangog'-QVön. Uit de Pers. Het schandaal der „Balije". Heit Weekblad „De Haagsche Poot" schrijft: Wij zien met onverholen genoegen, dat 'Jonkheer Victor de Stejrs -ijn ouden strijd tegen, de- „Duiitsch© Orde Balije van Utrecht" herva': de nota, door hem in 3904 .toegevoegd aan* heit- VoorJoopig Ver slag betreffende het hoofdstuk Justitie der Staaitsbegrooting, heeft blijkbaar miet geholpen, ofschoon zij indertijd heel wat opschudding teweeg bracht onder de PalijeRidde.rs en hunne betrekkingen. Hij beef1 nu zekere vragen tot de Regeering gc.richit en deze zail pogen op die vragen te aKt'woonden. Maar middelerwijl heeft Mr. Van Idsjnga ook vragen gesteld, welke kennelijk heit doel hebben die van Jbr. De Stuers tie neutraliseeren, en waar schijn/lijk uéit den koker der Balije komen. De®e „Balije' is een zonderling over blijfsel uit de middeleeuwen. Onze mede werker „Jihir. X" heeft'haar nog in ons nummer van 10 April jongstleden zeer uit voerig besproken. Van huis. uit-een kerke lijke wciLdadigheiidsatichting katholiek "van oorsprong, eenvoudig omdat in de twaalfde eeuw, toen hare grondslagen werden gelegd natuurlijk nog niemand aan protestantisme dacht is de Balije langzamerhand ontaard in een melkkoetje van zekere pfrctesilantsohe adellijke heeren (ai hunne verwanten, die 4eilken jare aam de rijke goederen, der instelling reusach tige emolumenten ontleen en, waarvoor 2ij hoegenaamd niets van eeniig belang doen. De orde heeft tien „commande- rieën". ml. due van Rh en en, Dierein, Maas land, Tied, Leiden, Schoten, Doesburg, Schelhii/nem, Middelburg en Schoonhoven. Aan heit hoofd staat de- heer A. Baron Schimmieil'penm.iinck van der Oye van de Poll, die zich Landcommandeur noemt en, ecoals wordt beweerd,- f 20,000 per jaar geniet voor functiiën waarvan bijna nie mand weeit waaruit zij bestaan, en dde zeer zeker van nul en geen be/'ang zijn voor de samenleving. Hem staan nog aan dere commandeurs terzijde, die elk met f f f 10,000 's jaars worden beloond voor do hulp dde zij den Landcommandeur ver- teenen bij de uitvoering zijner denkbeel dige functies; 8 daarvan zijn Duitschers. Dan zijn er ook neg twee lcapittelridders. liet eenige werk, dat al die overigens esti- mabele heeren voor zoover men kan na- g an verrichten, is „het voeren van vier kwartieren", het zijn „van ouden, ridder- inatigen huize" en het „professie doen van den waren Christelijk-Hervormden Godsdienst". Er zijn op het oogenblik süech/ts acht ■of tien families in onzen Nederfamdschen adel die aan deze schijnbaar eenvoudige eischen beantwoorden; vandaar dat er fcooveel commandeurs uit Duitschland ko ttien. De adel houdt zicih daar „zuiver der". Zoo happfjg is men echter op helt ^Commandeurschap der Balije, dat egn- voudflg volgens senioriteit gaat, dat ge kwalificeerde adelijke ouders, met het oog ei latere dubbeltjes, de geboorte hunner spruiten vaak per telegraaf aankondigen. Een veitraagd te'iegram kan de dupe elk jaar vele zakken met goede HoMamdsche guldens kosten. Deze gieheefe „Balije" heeft niet alleen geen doed en geen zon meer, haar wezen is ook lijnrecht, in strijd met de bedoelin gen, welke bij hare stichting voorzaten. Zij werd opgericht en met goederen be deeld teneinde ,,in de behoeften der onder- hoorige broeders te voorzien, kranken te verzorgen en de uitoefening van den gods dienst te onderhoud en". Het was den com mandeurs expresse lijk verboden ,,de op brengst der goederen tot eigen nut te ge bruiken". Heden schijnt van dit alles echter precies het omgekeerde te gebeu ren. Men krijgt nooit een rekening en ver antwoording te zien, men hoort nooit van eenig goed of nuttig weak van belang door om mamderijen" verricht. Men opzet wordt aZles zoo donker mogelijk gehou den, wordt e'Jke discussie en het geven van alle informatie vermeden. Het eenöge dat men weet is, dat zekere gefavoriseer de heeren telken jaren groote sommen op- fi",rijken. In Napoleon's tijd verdien de goederen bij het Staatsdomein gevoegd; in 1815 evenwel besloten de Statc-m-Gene raal, in spijt van een ongims.t'g rapport, oe goederen weder aan de Orde terug te geven. Hen was „invloed", die dat deed, en het was „invloed" die de orde sedert, in stand hietd, ofschoon er altoos lieden zijn geweest, die op het ongerijmde van haar bestaan wezen. Het is te hopen, dat •'hr. ue Stuers, zelf iemand van „oudtin riddennatigen huize", nu eindelijk eens zal aio gen; te hopen vooral in het belang van den Adel zeilf, wiens prestige onmoge lijk kan worden gebaat door het voortbe staan, in haar tegenwoordigen vorm, van de Balije. Hare bezittingen, van huis uit bestemd voor goede doeleinden, dienen die bestemming teiug te krijgen, onder behoorlijke controle. Afvoer der groote in komsten naar de_ zakken van een groepje begunstigde edellieden iis weinig minder dan een ergerlijk schandaal. Zij kan on mogelijk worden verontschuldigd door liet schijnbaar onbetwistbare feit, dat dde af koer ;,al handende jaren lang zoo is ge weest" en dat de ontaarding van een ker kelijke weLdadighoidsstichting in een par ticulier emolumenten fonds kan worden teruggevoerd tot in de tijden vóór de Re formatie. Gedeeltelijke Demobilisatie. Het „Vaderland" spreekt zich in een hoofdartikel voor gedeeltelijke demobili satie uit: „Wij zeggen dit aarzelend, bloot vra gend, omdat wij in militaribus geheel den Minister van Oorlog en het Legerbestuur wenschen te volgen, maar wij achten het struisvogelpolitiek om te doen, alsof de vraag, die door duizenden en duizenden in hun binnenste wordt gesteld, er geene van beteekenis zou zijn, n.l. deze: kan er zelfs ook niet vóór een klein deel, wor den gedemobiliseerd? Zwitserland heeft hef gedaan, en bij veranderde omstandig heden direct de mobilisatie weer op de volledige sterkte teruggebracht, zonder dat daarbij van moeilijkheden is gebleken. En nu zijn wij zeker niet blind voor het feit, dat wij én door onze geographische lioSing én door ons gemis aan natuurlijke grenzen, ten deze in heel wat ongunstiger conditie staan dan Zwitserland; de vraag mag toch gesteld worden, of volledige mo bilisatie absoluut noodzakeKlijk blijft, en of het niet genoeg is, als de 'organisatie zoo is of wordt ingericht, dat men het ge demobiliseerde deel hoe groot dat deel zou moeten zijn, moeten Minister van Oorlog en Opperbevelhebber weten weer bij het eerste sein op post had, Het zal, dunkt ons, goed zijn als op deze vraag bij de schriftelijke en mondelinge behan deling van het Landstormontwerp afdoend antwoord wordt gegeven. Kan er niet, ook niet voor het kleinste deel, gedemobi liseerd worden, dan zal een ieder zich daarbij hebben neer te leggen, en men zal' dat te gereeder doen als men weten zal waarom het niet kan. De Minister heeft indertijd in de Tweede Kamer de onmoge lijkheid van een gedeeltelijke demobilisa tie verklaard uit de onvoldoende capaciteit van ons spoorwegvervoer. Het zou echter mogelijk kunnen zijn, dat Z. E. daarmee een tamelijk omvangrijke demobilisatie op het oog had gehad, terwijl reeds het zuiver bereikbare veel verlichting zou ge ven. Wij achten, het zeker van belang, dat dit vraagstuk, waarvan zoovelen, die niet onder de wapenen zijn, het gewicht niet schijnen te beseffen, nog eens rustig door de regeering onder de oogen zal worden gezien, en dat als zij dit reeds deed, de conclusie waartoe zij kwam als het kan, met redenen omkleed, gemeen goed zal worden." Bioscopen. Door den Minister van Binnenlandsche Za ken zijn door tusschenkomst van de Commis sarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën aan alle gemeentebesturen opga ven verzocht van in de gemeente bestaande bioscopen, alsmede van de bepalingen van p )litieverordeningen, die op de bioscopen betrekking hebben. (Hbld.) Bewijs van goed zedelijk gedrag. Een uiterst belaoigrijke maatregel is als proeve door den. burgemeester vam Amsterdam sua overleg met het hoofdbe stuur van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen genomen. Voortaan zuilen truiat meer alle straffen, hoe lang geleden ook ondergaan, op aan gevraagde bewijzen van goed zedelijk ge drag vermeld worden. Een systeem van verjaring zal worden toegepast, dn dder voege, diat'de opgelegde straffen zeikeren tijd na het einde der straf niet meer ver meid worden. Een schaal ie vas/tgesiteïd, regelend den duur van de yerjaringsmij- nen (1 tot 15 jaar) art veri>and met de zwaarte van de stnaf waartoe veroordeeld is en van de maximum straf die de wet voor het betrokken misdrijf voorziet. „Het Genootschaipeblad", orgaan van het Ned. Getruoottschaip tot zedelijke verben tering der gevangenen, schrijft over deze proef als volgt: Eene verbetering van zeer groote be- teeketniis. Op automatische wijze wordt aldus voorkomen dat demand, voor een onbelangrijk misdrijf veroordeeld, daar van nog twintig en meer jarem later ern stige belemmering in zijn kostwinning ondervindt. En de werkgever wordt niet geschaad omdat, voCgems de bovengemeïde schaal, de waarschuwende vermelding toch nog geruim en tijd op de af te geven bewijzen blijft voorkomen: bijv. een straf van een jaar voor diefstal blijft 5 jaar na het einde der straf op het bewijs gehand haafd. Buitendien luidt het voorschrift, dat alle straffen, ook al zouden zij eigen lijk volgens gemelde schaal al verjaard zijn, vermeld worden*. Ie. voorzoover zdj den aanvrager zijn opgelegd na een 6traf die volgens de schaal vermeld moet wor den; 2e. voorzoover zij, den aanvrager op gelegd voor* een straf diie volgens de schaal vermeld moet, zijn uitgesproken, voor fei ten van gelijken aard dat vermelde feit. Ruim voldoende zorg dus voor de be langen van den werkgever en verminde ring van de soms onnoodige schade den werknemer toegebracht. Wij mogen zeer wenschen, dat de burgemeester, die in het jaar 1915 alle opmerkingen over de wijze van werking van zijn nieuw sy steem verzameilt, op grond van de opge dane ervaringen zal kunnen besluiten de proeve als vaste maatregel in te voeren. De mini-ter van Justitie, bij wien de kwestie der bewijzen van goed zedelijk gedrag in grondige studie is, heeft van zijne belangstelling in den maatregel van Amsterdam's burgemeester blijk gegeven, zoodat het niet onmogelijk is, dat in aan sluiting hieraan de Qiater te wachten alge- meene regeling voor ons land ontworpen worden. or is nog een punt dat de vennelidling waard pis. De meerderheid van t het hoofd bestuur van het Genootschap keurde de hoofdlijnen van het bovengeschetste automatische stelsel goed. Een sterke min», derfheid echter stond een interessant sy steem van geheel anderen aard voor. Zij wilde voor /alle aanvragers van een be wijs van goed zedelijk gedrag die eenig vonnis tot hun last hebben een onderzoek naar hun gedrag. Dit onderzoek zou in gesteld worden door gemeentelijke com missies waarin, naast andere personen, zitting zouden hebben vertegenwoordi gers der werkgevers die immers evern- tuee.l met de aanvragers van de bewijzen zullen moeten werken. Van den uitslag van dit onderzoek van het algemeen le vensgedrag der aanvragers dus, zou het al hangen of een schoon bewijs zou wor den afgegeven. o.f da.t het bewijs zou wor den geweigerd. Eene uitbreiding, zooals men zieit, van het systeem dat thans in Aim sterdam en te1 Utrecht reeds gevolgd wordt bij die beoordeelrig van personen die vroeger gestraft, vragen in gemeente dienst te wordcai aangenomen. Men meen de dat algemeen e toepassing van dit meer ilnidlividueel werkende stelsel tot beter en billijker xvsultaten zou leiden, dan thans aangenomen automatisch werkende. Lntusschein.: de strijd tussclien beide stel sels behoeft thans niet heslist. te worden. Het voornaamste.is dat. dank zij den Ara- sterdamschen burgemeester, een zeer be langrijke schrede op den goeden weg is gezet. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. Oorlogsmclestverzekeringswet 1915. Memorie van Antwoord, De, minister van Landbouw, Nijverheid en Haandel deelt, na de beantwoording der opmerkiingen over zijn persoonlijk be leid, mede, dat iin afwijking van hetgeen anders bij het cf.open van eigen risico door den Staat gebruikelijk is, voor de molest-ve rzek e ring bij de Generale The saurie een afzonderlijke rekening is ge opend, welke goedgeschreven wordt met alle premies wetke de Staat hetzij uit spaart. door het loopen van eigen riscoo, hetzij ontvangt, met name van den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd, en welke rekening beast wordt met de geleden schade en met de premie van de geheel of gedeeltelijke herassurantie ingeval het risico op één schip te hoog wordt geacht, gelijk met het risico op de „Gelria" en „Tubantia" het geval was. Op 14 Juni beliep dit assurantiefonds ongeacht de premiën voor nog niet afge- lloopen risico's en aangenomen, dat de schade van de „Katwijk" i® terugbetaald, ruim f 850,000. Na miededeelling dat de nader door den minister ingewonnen adviezen van, de vereendgingen van assuradeuren te Am sterdam cn te Rotterdam geen aanleiding geven om van die voorgestelde regeling af te zien, geeft de minister een overzicht van den loop der vrachtprijzen sedert be gin Augustus van het vorig jaar. Uit deze cijfers blijkt, da.t de uitgaande vrachten over het geheel weinig of niet zijn gestegen', terwijl de thuis vracht en daarentegen groote stijgingen aanwijzen. Terwijl het eerste een gevolg js van minder aanbod van goederen, moet hot tweede worden verklaard door minder scheepsgelegenheid en relatief meer aan bod van goederen dan vroeger. Voorts verklaart de minister er geen bezwaar tegen to hebben in het wetsont werp een bepaling op te nemen, dat d*e wet eeirslt in werking zal treden op een nader door de .Koningin te bepalen da tum. De minister zal een Commissie van Ad vies Instellen en personen aanwijzen om eventueel als gemachtigden van de Re geering op te treden. Zonder deze instel ling en deze aanwijzing zou de voorbetredj- ddng al zeer onvoUedig zijn. niet alleen omdat oen onverwijld in werking treden, wanneer de Koningin daartoe het oog en- bi ok gekomen acht, alleen mogelijk ie, wanneer ook wat de personen betreft, af les voor actjie gereed is, maar ook om dat hij meent uitvoeringsmaatregelen alleen dan goed bij voorbaat te kunnen vaststellen, wanneer daartoe kunnen me dewerken e-anerzijds de personen,, diie c.q. namens de Regeering hebben te handelen, anderzijds zij, die als het orgaan van de belanghebbenden in de®e moeten worden beschouwd', nl. die leden van de in te stel len commissiie van advies Brave Jongens aan het front Aan den brief van een Vlaamsch soldaat aan zijn vriend, die geestelijke is, ontlee- nen wij het volgende: Gij weet, Eerwaarde, dat ik geen kwe zelaar ben, geen pilaarbijter, geen kerk uil: daar is de hemel niet mee te verdie nen; toch zoeken we oo"k ons plaatsje daarboven te veroveren, en vermits we ons nog herinneren: „Wie bidt, wordt zalig'V doen we natuurlijk mee aan bidden. Bij het begin van den veldtocht hebben we aan Onzen Lieven Heer eerst gezegd: als we sneuvelen moeten (liever niet), daii zeggen we van nu af: „in uwe handen be velen we onzen geest." We hebben het vroeger dikwijls genoeg herhaald: „Alles voor Vlaanderen" en het was oprecht ge meend, maar dan hopen we meteen dat onze dood ons Vlaanderen ook geestelij- kerwijze ten goede zal komen, want tel kens hebben we er bijgevoegd: „Vlaande ren voor Christus." We hebben aan O. L. Heer tweedens gezegd: Als we moeten gekwetst worden (ook liever niet) dan zullen we U latei- komen lastig vallen om onze genezing, dus We hebben aan O. L. derdens gezegd: Als we ongehinderd naar huis mogen terugkeeren (liefst van al,) dan zullen we U ons leven lang dankbaar blijven en steeds onze levensleuze getrouw blijven: Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Christus! Tot nu toe hebben we over O. L. Heer niet te klagen gehad. Dat hebben we bij het begin van den oorlog gezegd en nader hand meermalen hernieuwd in het volle bewustzijn van onze jeugd. Wij strijden immers voor de vrijheid van ons dierbaar vaderland en voor het recht; gelukkig, want „zalig die vervolging lijden om de rechtvaardigheid, hun behoort het rijk der hemelen", zóó zijn wij, met alle vluch telingen en alle DuitsJjh-verd rukten, op het enge, moeilijke pad, maar dan toch op den echten, rechten weg van ons ware levensdoel. Thans eiken morgen, na onze 4 Wees gegroetjes, dragen we al het gewone en het onvoorziene van den dag op „ter eere van God en tot zaligheid van onze ziel" ik geloof dat we daardoor al een heele lange lijst verdiensten hebben bij St.. Pie- ter, misschien wel zoo lang als onze uit wijkingen in den vreemde en de achter geblevenen in ons België, die in deze be narde tijden ook wel meer dan vroeger hun eeuwige bestemming zullen gedachtig, zijn, en hun morgengebed beter getrouw. In het volle van een beschieting wordt door mij en allen, die nog een greintje geloof hebben, het akt van berouw opge zegd. altijd inniger zoolang de slag duurt. Tijdens de stillere front-dagen stellen wé ons tevreden met gewone schietgebe- len, dat schieten gaat zelfs, wanneer het geweer naast ons te rusten staat en heel wat hooger gaat het ten hemel op dan de mooiste lichtpijlen. Wanneer we wacht houden op ons een tje, kunnen we ongestoord ons rozen hoedje bidden, ons kerkboekje opslaan of ons brochuurtje van kerkelijke vader- landsche zangen nalezen. Dat is een ver dienstelijk tijdverdrijf, dat is ons een aan moediging en een troost 's Avonds weer zoetjes ons 3 Wees-ge- grootjes en een korten groet ook aan heel het hemelsch hof. Met de rustdagen staan we er beter voor; 's Zondags een soldatenmis met volle muziek en een Vlaamsch-Fransche preek van onze dappere aalmoezeniers. Dank zij het voorbeeld van onze brave brankardiers en van enkele uitgelezen ke rels, geraakt ook de wekelijksche en zelfs de dagélijksche Communie meer en meer in voege. Moesten uw vluchtelingen, dat hier 's kunnen bijwonen, ze zouden ook niet ten achter blijven. Zendt de lau- waards maar 's tot hier bij de Klau- waarts!. Gedurende de Meimaand hadden we alle avonden lof, waarbij onze jongens zeer talrijk aanwezig waren, want na het lof mochten we ons hartje ophalen aan een Franschen en een Vlaamschen lof zang; allen zongen mee dat het kletterde de straat over, de herbergen binnen, waar minder-vurigen zaten te pintelieren. „Qui cantat, bis orat" (wie zingt, bidt dubbel), ge moe-t niet vragen of we daarmee ons profijt doen. Nu wordt het Allerheiligste Hart van Jezus op dezelfde manier gevierd, tot groo te voldoening van zeer vele Yser-soldaten. 's Schoonste van al: niemand lacht daarmee, omdat niemand zich om dat lachen bekreunen zou; mannen die niet bang zijn van de Duitschers, moeten van niemand schrik hebben, meenen we. Ten onrechte? Verdienen we geen pluimken, Eerwaar de? 't Is evenwel niet uit jacht op men schel ijke goedkeuring, dat we zoo getrouw .zijn aan onze christelijke verplichtingen, maar we gevoelen nu den nood aan ge bed en den troost van het gebed. Een moderne Herman de Ruiter. De „Westm. G<az." antieend aan de „In/tranrigeiant" een verhaal van den. held- haftigen dood van eeaa Franschen soldaat. Hij was uit de Jura, een reus van een, ke rel, breedgeschouderd, sterk als een Ingezonden Mededeelingei» a 30 cent per regel. VERSTOPPING leidt tot vele onaangename kwalen. Verstopping is een ernstige kwftal, om dat zij zoovele schadelijke gevolgen heb ben kan. De achtergeblevene, afgewerkte stoffen gaan gisten, en het bloed verkrijgt geen nieuwe kracht uit ons voedsel, doch wordt onzuiver. Gij gevoelt u vermoeid, loom en gedrukt. Vaak treedt huiduitslag op, gij wordt bleek, uw tong is beslagen en gij krijgt een onaangenamen smaak in den mond. Last van gal, brakingen, hevige hoofd pijn, maag- en ingewandskwalen zijn ge woonlijk te wijten aan slechte spijsverte ring, en aambeien zijn er dikwijls een gevolg van. Wanneer de ontlasting niet gemakkelijk en minstens eens per dag plaats vindt, neemt dan een dosis Foster's Maogpillen, totdat zij op een natuurlijke wijze ge schiedt. Zij zijn zuiver plantaardig en een der groote voordeelen ervan is, dat de hoeveelheid te gebruiken pillen niet voortdurend vergroot behoeft te wordc-n. Zij veroorzaken geen krampen. Foster's Maagpillen zijn te Leiden ver krijgbaar bij D. M. Kruisinga, N. Rijn 33. Reijst en Krak, Steenstr. 41, en D. de Waal, Mare 56, t 0.65 p. flacon, of 3.60 per zes flacons. Eischt de echte en weigert elke flacon, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. 8225 leeuw, met het gemoed van een zigeuner: in vredestijd was hij eein- aart esmokkc. aar en opsnijd*. Op kermissen zag men hem wtó iin provincie-plaatsjes, in de worstel- tent en er waren er niet velen, tlie hij ndet „legde". In dtemslt pochte hij na et meer en deed ijverig zijn plicht. Maar zij noemden hem nog altijd „de worstelaar". Op zekeren morgein waren de Franscheoa bezig eein reeks mijnen aan. te- leggen, die in de lucht zouden vliegen. De tonton, wer den gereed gemaakt toen men een zon derling getuid hoorde in de 'Loopgraaf, waarin „de worstelaar" op post stond. Wat was er gebeurd? De Duitschers had den een sappe gegraven, die in deae loop graaf uitkwam en dc du mie waaid welke hen scheidde van het punt waar de Bick- ford-lonteai zouden worden aangestoken was bezweken. Een aantal Duitschers, sommigen, ge wapend met revolvers, anderen met schopt pen zwemiden de loopgraaf binnen; vooi de tunnel, waar zij doorheen kwamei stond de reus, „do worstelaar" eai zwaai de rnet zijn houweel, dood en verderf nat zich heen zaaiende. Tevergeefs stuwdes de Duitschers elkander doen* dc nuuwi opening, naar voren, zij konden de piel niet naderen waar de gevaarlijke Ion to* lagen. De worstelaar" riep tot zijn kamera den „Vooruitl steek de lonten aan en maak jullie je uit de voetonl Ik zal zo wel tegenhouden!" schreeuwde hij. Een onder officier stok een Jont aan en zei: „Zou je ook niet maken dat je wegkwam?" Maar de vroegere ©psuijer wilde niet. En hij hield de Du it sch era op een afstand terwijl de onderofficier ook de andere lonten aan stak. Eindelijk bezweek hij, toen de laatst© Franschman zich uit de voeten muukte en d© Duitschers liepen hem onder den voet ir. hun haast om de lonten to dooven. Maar hét was te laat Een oorverdoo- vende ontploffing, de aarde spleet vaneen en begroef als in een groot graf den wor stelaar en de overmachtige schaar van zijn vijanden. Later vonden zijn- kameraden zijn ver minkt lijk en begroeven den held niet mi litaire een Schaakrubriek. Oplo99ing van Probleem 234 is Df1. Goede oplossingen ontvangen van: II v. d Poel, Zoeterwoude; R. I'aulides, Leiden; J. Heemskerk, Roelof arendsveen; J. Berk, Huibergen (N.-Br.); A. van Hame ren, Vcur; Schaaklust te Z.; J. Brugman, Th. Smit, Hazerswoude. Oplossing Dh4 wordt gepareerd door Tg4. Probleem 237 van R. G. THOMSON. (3e Prijs „Bristol Mercury".) ZWART. j WIT. Stand der stukken: Wit: Kg8, Dh3, Tc4, Tel, Lh5, Pa4, Pc2, pionnen e5, g5. Zwart: Kd5, Db5, Lb3, Pg2, pionnen b7, d7, g3, g6, h4. Mat in twee zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 17 Juli onder motto „Schaak" aan liet Bureau van dc „Leidsche Courant", Leiden.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3