BINNENLAND. ALBERT RSEL Uit Stad en Omgeving. pen ten volle, dat men, wanneer een pa rochiaan zich roert, den schuldige in de pastorie zal zoeken: een goed verstaander heeft slechts een half woord noodig. De Leuvensche Universiteit. Z. E. Kardinaal Mercier heeft verklaard, dat de Leuvensche Universiteit naar de meeste waarschijnlijkheid hare poorten niet weder zal openen in October. In het Britsche Rijk. In het Lagerhuis. Het Lagerhuis nam met algemeene stemmen een voorstel aan tot verhooging der begrooting ten einde het personeel der marine met 50,000 man uit te breiden. Macnamara, financieel secretaris vain, de Admiraliteit, zeide, dat door deze ver meerdering het totaal der troepen van do zeemacht tot 300,000 man zal stijgen. Deze 50,000 man zullen niet dadelnjk. noodiVj zijn, want er zijn zooveel manschappen onder do wapenen en er worden er zooveel geoefend, als op het oogenblik noodig zijn. Bij de vroeger© begrootigen i9 ruim schoot© in de behoeften van het oogenblik voorzien. Het bij vorige gelegenheden toe gestane aantal manschappen bedroeg 50,000; maar het aantal vrijwilligers voor de marine was zoo groot, dat reeds meer dan dit aantal zich had laten aanwerven en dat de Admiraliteit daarom besloten had, ook het, overschot aan dienstwil! igen aan te nemen. Lambert, do vroegere Civil Lord of the Admirality, zeide, dat de geheele toestand afhangt van de marine, dat. zij ruim schoots is voorzien van munitie en ook over de noodige voorraden beschikt. In Frankrijk. Rede van Viviani en Miilerand. De Fransdhe Senaat heeft mot algemee ne stemmen het ontwerp goedgekeurd be treffende de voorloop ig© tw aaiden der be groeting^ dat door de Kamer was aange nomen. De mimsber-presidenit Viviani, die bij het bry in van dr besprekimgen tus- schenèeide kwam, herhaalde zijn vroegere in de Kamer afgelegde verklaringen, dait hij ten nauwste zou samenwerken met de parlementaire commissie teneinde op de beste wijze de intensieve militaire en in dustrieel© krachten van het land aan te wenden. Parlement en regeering zulten aldus de natie heit voorbeeld geven van wederkee- rig vertrouwen, eenheid en eendracht. „Aldus, zoo eindigde Vivian^ zulten wij aan onze nakomelingen twee schoone er fenissen nalaten, die van den heildenmoed ernaar soldaten en die van de eenheid der in de vereering voor heit vaderland ver zoende partijen. (Lang aanhoudende toe juichingen.) Na Viviani kwam Miilerand. Hij ves tigde de aandacht op de resultaten der maatrêgelen, genomen om eenheid te brengen in de productie van ontplofbare stoffen en bewajaentogon. xkmi'i. uen garoiKkeoafltoesiond eai sprak over de voltooiing van de thans volledig in orde gemaakte intendancedienst. In Oostenrijk-Hongarije. Do oogst in Oostenrijk-Hongarije. Blijkens dc verslagen van het Oosten- rijksche miiinlsbarie van Landbouw is de gerst- en haveroogst tengevolge van de droogte mislukt. To.nve en rogge bedoven vrij goed te worden, de hooioogst zeer s'echt. In Hongarije zijn de vooruitzichten, iets gunstiger, hoewel lin vele streken heit graan veel schade ondervond door de groote hitte en droogte. Dooreengenomen zal de oogst en heel Oosten rijk-Honigairij© waarschijn' ijk be langrijk beneden het gemiddelde bleven. In Rusland. De Doema. Uit Stockholm wordt, volgens de „Korr. Norden" aan. de „Lokal Anzeiger" gemeüid, dat de Docma nu eerstdaags zall bijeen komen, ate gevolg van de door den presi de,int Rodsjanko, aan de regeering gege ven verzekering dat de vergaderingen, oip grond van de gevoerde voorbesprekingen met alle partijen een waardig verloop zullen hebhen. Het eenige punt van verschil ts, dat de Doema eiischt, dot de vergaderingen open baar zullen zijn, terwijl de regeering, on danks de verzekeringen docxr Rodsjanko gegeven., slechts van vergaderingen met gesloten deuren weten wil'. In Afrika. Brand Wessels vrijgesproken. Brand Wessete, Md van de Kamer van Afgevaardigden, is door het bijzondere Hof voor Verraad vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij verraad toou hebben gepleegd. Verschillende Oorlogs berichten. De „Generalanzeiger" verboden. Vol gens de „Led'pziger Neuestem Nachrich ten" is de uitgave van het socaaal-demo cratische blad de Generalianzedgerge durende eenige dagen, verboden. Een natuurmensch in dienst. Gustaf Nagel, een bekend natuurmensch dat bij de Arendsee een idyllisch leven leddlt, zoo goed als ongekleed rondwan ie lit en zlcJh met koof en beetwortelen voedt, moet lozen wij dn een Duitsoh blad thans ook soldaat worden. Dezer dagen moest hij voor de keurings commissie in .Maagdenburg verschijnen, .waar zijn zonder hing voorkomen hij laat ook zijn harem groeten zeer de aan- docht trok. Gustaf voerde aan, dat hij kip pig was en een blauwe bril moest dragen), maar de keuringscommissie had zoo'» bchik in den prachtig ontwikkelden, bruingebranden natuurm«nj9ch, dat hjj voLKomen geschikt werd verklaard. Der halve moest Gustaf thans soldaat worden en zijn adamitiscli schortje verwisselen met 's konings rok. Zijn vlag met het op schrift „Ik kom tot u in vrede" aal hij met het oog op zijn nieuwe roeping voor loop ig eveneens moeiten opbergen. De katoenindustrie. Aan het ,,Beri. Tagebl." wordt uit Stockholm gemeld, dat de Deenscho katoenspinnerijen verklaren, binnenkort het geheele bedrijf te moeten stopzetten indfien En getand het uitvoer verbod van ruwe katoen en katoengaren handhaaft. Denemarken heeft geen reeer ven van kaioengrandstof. Bij stilstand in deze industrie zouden 70,000 arbeider» broodeloos worden. Buitenlandsche berichten. Brand in een krankzinnigengesticht. Gistermorgen te halfzeven brak in het stedelijke krankzinnigengesticht te Dall- dorf bij Berlijn op nog niet opgehelderde wijze een geweldige brand uit. De ooste lijke vleugeC is geheel afgebrand. Uit do stad en de vooroteden rukte de geheele brandweer uit. Helaas zijn bij den brand verscheidene personen omgekomen. Twee opperbrand weer Meden kregen zware brandwonden; dichter gewond werd een brandweerman. Een ziekenoppasser en een stoker hebben zware kwetsuren aan gericht e nhamden opgelioopen. Doctoren der inrichting veerbonden hen, waarop zij naar het Rudolf-Virchow-Zaekenhuis wer den gabraaht. Nederland en de Orolog. De positie der onzijdige landen. De „Aftonbladet" zegt in een hoofdarti kel over den militair-politieken toestand het volgende: „Voor de waarlijk onzijdige staten N e- derland en de Skandinavische landen, is het afweren van alle offensief-bewegingen door de centrale mogendheden voordeelig. Een Russische invasie in het hart van Duitschland zou uiterst bedenkelijk zijn voor Zweden. Een gemakkelijk verkregen overwinning door Engeland zou Nederland tot een vazalstaat van Engeland maken naar het Portugeesch model. De Engelschen begonnen reeds met suc ces invloed uit te oefenen op den handel van Noorwegen en Nederland waar voor de gevolgen bedenkelijk kunnen zijn. De Nederlandse he koloniën en de scheepvaart van Noorwegen, die ten deele van Engeland's macht afhankelijk zijn zouden goede diensten kunnen doen als gijzelaars, doch de moeilijkheden van positie optalie mogelijke wijze te benut ten." Aangehouden. Gisteren is te Frankfort a/M. aangehou den het stoomschip Amstel der Ned. Stoomvaart-Maatschappij met een lading van Rotterdam naar Frankfort en Straats burg. De Ncderlandsche bemanning mocht naar Rotterdam terugkeeren. De Ceres. Het stoomschip „Titan", van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, is gisteren met acht man van de equipage van het gezonken stoomschip Ceres aan boord van Kopenhagen naar Amsterdam vertrokken. Een Harwichboot achter volgd. Naar de „N. R. Crt." verneemt, ontving de boot van de Zeeland Dinsdag draadloos bericht, dat do Harwichboot ter hoogte van liet vuurschip door een duikboot werd achtervolgd. Zij vroeg assistentie. Later werd geseind ,dat zij aan de duikboot was ontkomen. De Rotterdam. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is gister morgen bij de directie van de Holland» Amerikalijn telegrafisch bericht ingekomen, dat de Rotterdam (die 20 dezer van hier vertrokken ia, tot Vrjjdag jl. in de Downs werd opgehouden en vervolgens naar Avon- mouth gebracht was, waar het schip een gedeelte van de lading, n.b. goederen, die uit Zwitserland afkomstig waren, zou hebben te lossen, omdat de certificaten van oorsprong niet in overeenstemming waren met de aller jongste voorschriften) per slot van rekening toch is vrijgelaten, zonder dat er iets van de lading is gelost. Dit schip is dus, geheel onnoodig, tien dagen vertraagd, eer het zijn reis naar Amerika kon vervolgen. Uitwisseling van invaliden en Roode-Kruis-personeel. Reuter meldt uit Londen, dat met het Btoomschip Öranje-Nassau 140 officieren en manschappen van Duitsche ambulances naar Ylissingen zijn vertrokken. Er hadden geen betoogingen plaats. Alles was te Vffissinge® weer lil gereed heid gebradht vx>or de ontvangst der Dudft- sche gewonden, dl© gistermorgen te 8 uur Londen verlieten van het station St. Pand oras. De mailboot „Oranje-Nassau", die te 7 uur van Tlli-bury Docks moest ven trek ken-, verliet daarom die havea met ruim drie uur vertraging. Vofigens ontvangen telegrammen bevon den rich aan boord 4 gewonde officieren en 32 gewonde soldaten, waaronder 21 die gedragen moeten worden, en bovendien 8 artsen en 142 man personeel van het Roode Kruis. Heft. plan was de mannen direct in den trein, dne te VHfisaingen van Maandag was blijven staan, te doen plaats nemen. Aan leder dor mannen aou door tusschenlkomst van het plaatselijk comifté van het Roode Kruis een stuk Kwatto- ohocoiade, een pakje tabak, 6 sigaren, een pakje sigaretten en lucifers, kersen, aardbeien en ©en fakja auoker .worden uitgereikt T Te VMasingen werd nog eeui tetegram ontvangen, daft heden of morgen de 150 Ei^jelsche gewonden, die Maandag te Brussel te laat kwamen, aldaar zullen aankomen om verder naar Engeland te worden vervoerd. De mailtrcón vertrekt in plaats van 6 uur 10 eerst half 8. Gisteravond te ruóm kwart voor zeven uur meerde de „Oranje Nassau" aan de Zuidelijke ponton, waarna direct met het vervoer der gewonden werd aangevangen. Siechts erukiele moesten per brancard wor den vervoerd, maar 'heft aanftal vermink ten, die op krukken of ondersteund den weg naar den trein aflegden, was grooter. Ook waren er weder eenige blinden on der. Toen a'-len een plaats in den trein had den giek-regen, werden hun de ververschim- gen aangeboden, die hun blijkbaar goed smaakten. Te ongeveer kwart over 8 uur vertrok de trein. Ook niu weder komit een woord van hulde toe aan de afdeeing Vlossingen vara het Roode Kruis voor de uitstekende regeling van heft transport. De mdidtakre afzetting was tan opzichte van de verte genwoordigers dier pers minder streng don Maandag. Steun aan arme Polen. In een te 's Gravenhage gehouden vergade ring is een Nederlandsch Comité voor philan- thropischen steun aan Polen, slachtoffers van den oorlog, gevormd. Het beBtaat uit: prof. dr. H. Kern, voor zitter; prof. dr. N. van Wijk, onder-voorzitter; F. Th. Everard, penningmeester; mr. dr. C. O. P. baron Creutz, secretaris, en voorts uit: C. J. K. van Aalst, mr. H. L. de Beaufort, G. A. Beckers, prof. dr. P. J. Blok, mej. dr. Mia Boissevain, C. L. Bressers, mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, dr. J. A. Cramer, mr. M. van Dam, mr. C. Th. van Deventer, mr. Eng. Dumoulin, S. P. van Eeghen, douairière Van Eysinga-Kluit, ds. K. Fernhout, mr. D. Fock, A. J. A. Gilissen, dr. G. J. Heering, mevrouw Linthorst Homan-Staal, mevrouw Van Itallie- Van Embden, F. M. Knobel, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, E. H. Krelage, dr. A. Kuyper, dr. A. H. Kuiper, J. A. Laan, ds. J. van der Linden, prof. dr. H. A. Lorentz, ds. S. Lulofs, mr. A. F. baron van Lynden, pater B. Mazurowski, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, dr. W. Mulder S. J., mevrouw M. G. Muller- Lulofs, jhr. mr. P. J. A. A. M. van Nispen tot Sevenaer, mej. mr. E. R. Oppenheim, T. M. T. van Weideren baron Rengers, J. H. Schaper, dr. D. F. Scheurleer, ds. L. C. Schuller tot Peursum, prof. dr. C. Snouck Hurgronje, D. W. Stork, J. H. Cohen Stuart, dr. J. Th. de Visser, E. L. A. baron Van Voorat tot Voorst, douairière baronesse De Vos van Steenwijk-Van Nes van Meerkerk, W. Wes terman en mevrouw Wynaendts Francken- Dyserinck. Giften worden gaarne in ontvangst genomen door den penningmeester: F. Th. Everard, Amsterdam, Singel 397. Sigaren en tabak voor gemobiliseerde militairen. De Commissie voor 6igaren en tabak ten behoeve van de gemobiliseerde militairen (waarvan voorzitter was de gepens. luitenant- generaal W. G. F. Snyders en secretaris laatstelijk tevens waarnemend penningmees- Augïïstus f0i4 belast heeft met het inzame len van gelden tot verstrekking van sigaren en tabak aan onze militairen te velde en in versterkte plaatsen, heeft thans hare taak beëindigd en zich ontbonden. Aan ruim 57,000 militairen werden namens haar geschenken van rookmateriaal uitge reikt, in 't algemeen voor ieder ter waarde van f 0.25. De gezamenlijke waarde van de verstrekte sigaren en tabak, meerendeels door de com missie aangekocht uit de overtalrijke bijdra gen, welke zij voor baar doel mocht ontvan gen, en voorts in natura geschonken door fabrikanten en particulieren, bedraagt onge veer f14,250. Do rekening der ontvangsten en uitgaven ie op 24 dezer nagezien en accoord bevonden door twee leden der commissie, de hecren mr. dr. J. H. W. Q. ter Spill en F. J. W. Drion. Kaasprijzen. De minister van Landbouw heeft den maximum-kaasprijs voor bi/nmenlandsdh verbruik behalve voor oude kaassoorten, room- etn lum-clhkaaa, Leid&cih© en Deut sche komijnekaas etn kaas, beredd onder rabbinaal toezicht gedurende de maand Juni 1915 bepaa'ld: Voor den verkoop in het groot: voor vól- veftte jonge Goudsohe en Edammer kaas met rijksmerk f 42, volvette jonge Goud sche kaas f 40, jonge Edammer kaas (40 f 39. jonge Goudsche kaas (40 f 38, Edammer en Goudsohe kaas (30+) f33, idem (20+) f28, magere Edammer en Goudsche kaas f 18, Friesohe magedlkaas f 21, aKes per 50 K.G. Voor den verkoop in heft kloin: voor vol vette jonge Goudsche en Edammer kaas met rijkstmerk 57% cent, volvette jonge Goudsche kaas 55 cent, jonge Edammer kaas (40+) 55 cent, jonge Edammer kaas (40+) 50 cent, Edammer en Goudsche kaas (30 42% cent, Edammer en Goud sche kaas (20 37% cén/t, magere Edam mer en Goudsohe kaas 27% cenft, Frieeche nag eikaas 30 cenft, «l'jes per K.G. Onder kaas gemeiüut 40 30 of 20 wordt kaas verstaan, welke rasp. 40 pro cent of meer, 30 procent of meer, 20 pro cent of meer vet in de droge stof bevat. Bij verkoop aan detailhandelaars kon f 2 boven den maximum-prijs voor ver koop in heft groot in rekening worden ge bracht, flmdien de hoeve rilheid ten hoogste 50 K.G. per zending en per week van den- zelfden afnemer bedraagt. Regeeringsmeet Door den minister van landbouw enz. Is die volgende circulaire aan de burge meesters gericht: Naar mij bdijkt, leidt de concurrenita-e tiusschen de leveranciers van het regee- rimg-srneel tot teveramtiën in strijd met d© voorwaard en, waarop rege-eringstarwe word/t verstrekt. Artikel 5 van die voor waarden bepaalt voor ongebuild tarwe meel een prijs van f 18.50, netto oom/tornt aan fabriek, molen of magazijn. Telkens beradken mij klachten omtrent molenaars of meelfabrikanten, dde het meel franco buis of franco wal bezorgen, een te lagen en fletieven prijs voor vracht berekenen, betaald a vracht re$tjtiiegrei^ enz. enz. Ik roe en, daft d© leveranciers, die rich stipt houden aan bedoeld artikel 5, gevrijwaard moerten zijn tegen de gevolgen van een onrechtmatige concurrentie. Heft is daar om dat ik u befleefd verzoek in detze uwe medewerking te wiüflen verleenen door het uitoefenen van conftrö'le en telkens wan ne err u fediten ter oore komen, daarvan kennis te willen geven aan heft rijkst graanbureau. Het ds n.1. mijne bedoeling, dat aan hen, die de genoemde voorwaarden nfteft na.'e- ven, geen negeeringstairwe meer zal wor den verstrekt. Indische ambtenaren. De gepens. resident van Madoera F. Fokikens te 's-Grawerthage roept in het „Ved." de Indische ambtenaren, actief ddamende en gepemsionneerde, en wedu wen op, om zich te vereenigen, „ter be zwering van een hun dreigend gavaar." Dirt, gewaar wordt op de. volgende wijze aangeduid. Een ieder begrijpt „dat het verkies onzer koloniën toft eon eter gebeurlijkheden in de maaste toekomst kan behooren. De vraag, hoe staat heft in dat geval met de Indische pensioenen, vervuilt nu de ge moederen der Indische landsdienaren, gepensioneerde, zoowel als actief dienen de, hun weduwen en weezen, en de vrees, doft dae 'pensioenen alsdan niet meer zui len worden uitgebreid, waardoor vrien tot den bedelstaf zullen worden gebracht, neemt meer en meer toe. Voor die vrees bestaalt aiD'.e grond. De pensioenen der landsdienaren dn Holland zijn geregeld bij de wet en maken daardoor een deel uit van de verplichtin gen van den Nederlandschen Staat, weCke verplichtingen bij annexatie plegen te worden erkend. De pensioenen der kolo niale landsdienaren, hunnen weduwen en weezen daarentegen zijn geregeld bij Kon. bes'uit, terwijl zij worden betaald uit de Indische financiën, dlie gescheiden zijn van d© financiën hier te lande, waarom daaruit volgens veler meaning geen ver plichtingen voor den Nederlandsch en Staat voortvloeien." Aanvaring van de Nieuw-Amsterdam. Reuter seint, dat gisterenmorgen vroeg een aanvaring heeft plaats gehad tusschen het stoomschip Nieuw-Amsterdam, van de Holland-Amerika-lijn, dat voor anker lag, en een Engelsch stoomschip, waarvan de naam onbekend is gebleven. De Nieuw-Amsterdam werd ter hoogte van het bakboordsanker beschadigd. De directie der Holland Amerika lijn deelt nader mede, dat de aanvaring van de „Nieuw-Amsterdam" plaats had, ter wijl het schip in de Downs voor anker lag. De „Nieuw-Amsterdam" werd slechts licht beschadigd ter hoogte van het bak boordanker. Het schip blijft in Engeland tot het wordt vrijgelaten om naar Rotterdam te vertrekken. Het eedsvraagstnk. ^Pjipepko{t wordt de^indiening van een het eedsvraagstuk verwacht. Het schijnt, dat er naar zal worden gestreefd, de behandeling door de Tweede Kamer zoo mogelijk nog vóór het reces te doen plaats hebben. (Telegr.) Korte Kroniek. De gemeenteraad fce Haarlem besloot de kermis niiett te laten doorgaan. Op beft verzoek van het centraal co mité der H.S.M.-vakvereeniginigeai en der groepsvertegemvoordiging aan de direc tie der H. S. M.om een duurteftoeslag, werd, naar de „H. Crt." mefidft, bericht ontvangen, dat 'de dnrectre, voorshands geen termen vindt, om er aan te voldoen. Men meldt uiit Oidenzaal, dat wijzi ging is gekomen in heft grensverkeer tus schen Duitschland en> Nederland: aan bij de grenswacht en de douane bekende per sonen wordt toegestaan de grens te pas- 9eeren met auto's en rijwielen. De pas- senrvoorschriften blijven gehandhaafd, verder (mogen landbouwers van weerszij den de grens meft paard en wagen passee- rem en binnen een uur afstand eventueel hun landbowproducten binnenhalen Letteren en Kunst. Danto's Epos vertaald in het Japansch. Onlangs is Dante's „Inferno" het eerste gedeelte van zijne trilogie „De Goddelijke Komedie" door een zekeren Heisaburo Yamakawa in het Japansch vertaald. Binnen kort zullen de „Purgatorio" en de „Paradiso" volgen, zoodat daarmee de eerste Japansche vertaling van Dante's epos een feit zal zijn. Het merkwaardig boek is uitgegeven in een groen linnen band, op rug en omslag staat de naam Dante in Latijnsch letterschrift •n na het titelblad is een afbeelding geplaatst van Dante's portret, door Giotto „al fresco" geschilderd in het Palazzo del Podesti te Florence. De vertaler is, zooals Ewald Rappaport in hét „Zeitschrift für Bücherfreunde" vertelt, een diplomaat, die aan de staatsuniversiteit van Californië te Berkeley studeert en ook de theologische faculteit aldaar bezocht heeft. Daar Heisaburo Yamakawa Christen is, kan hjj den Italiaanschen dichter beter en inniger begrijpen dan andere Japanners, die zich met hem slechts «uiver letterkundig bemoeid heb ben. Hoewel zijne vertaling geen aanspraak maken kan op volmaaktheid, daar het niet mogelijk is een dichter als Dante in elke willekeurige taal te vertalen, moet zij toch vry wel woordelijk en in eenvoudig en vloeiend Japansch geschreven zijn zonder storende vertalingsfouten. Ned. R. K. Tooneerbond. Dinsdag had te 's-Hertogeaaboech de tweede algemeene jaarvergadering plaats van bovengenoemde» bond onder voorzit terschap van den heer J. A. M. Daesfeldt uift Edam. Niest vertegenwoordigd ware» de aideeümgen Vlaardingeai, Nijmegen, Ttel, Gennep, Helmond, WarmenJiuizm, Krommende, Watergraafsmeer en Zwaag. Er zijn 23 afdeelingen bij dein bond' aangesloten De weleerw. heer kapelaan A. van Delft Meld een lering over Ftopmsdhe dramatiek Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM 85 MEUBELMAGAZIJN HAARLEKRSTR. 26. en een causerie over heft dilettanten-too» neel. De geest, adviseur, de weleerw. beer kapeoaan A. Ratté. vam Haarlem, dankte den priester+Lieh'ter Van Delft voor het groot© genot den aanwezigen, geschonken. INKRIMPING DER OPENBARE GAS VERLICHTING. Het gemeentebestuur heeft den directeur dei- Stedelijke Fabrieken van Gas m Eiec- triciteöft gemachtigd de publieke gasver lichting mét ingang van 1 Juli aanmerke lijk in te krimpen. Dientengevolge zulten van hedenavond af ongeveer 400 lantaarns minder worden ontstoken. Deze maatregel is als een begin te be schouwen van de stappen, die gedaan moeten worden om de gasvoorziendng vacn Lei dein en omliggende gemeenten voor den winter 19151916 te verzekeren. Het wordt tengevolge van den oorlog steeds bezwaarlijker de noodige kolen, met name gaskolen, uiit Duiitsc-Mand en Engelland te betrekken. Daarom is het noodig, dat ieder zoo zuinig mogelijk met het gebruik van gas worde, ten eande ko len te besparen. De kolenprijzen zijn tot dusdanige hoogte gestegen, dat aankoop van nieuwe kolen ongetwijfeld gasprijsverhooging ten gevolge zall hebben. Gemeentelijke vischverkoop. Het liep heden aardig in den winkel. Er was dan ook buitengewoon mooie bakschol ad 12 cent per pond. Morgen zal er vermoedelijk weer hors- makreek (zeezalm) en ook grootere (zet- schol) zijn; Onderwijs. De Vereeniging van On derwijzers en Onderwijzeressen in bet arrondissement Leiden houdt haar 30ste vergadering op Zaterdag 10 Juli a.s. des voorm. te 10 uur in Zomerzorg" te Lei den. Aan de orde komen o. m.: „Geologische taalstudie", spreker prof. dr. H. M. van Nes, en „Het Oud-Saksisch Christus-epos „De Hè'/iand"spreker de heer N. J. S wierstra. Voor de bestuursverkiezing (vacature-A. v d MpptI is ate atr-bahefi^ch dubbeltal opgegeven: de hoeren J. G. Teney en H. G. Verhaar, bedden onderwijzers aan de R. K. Mulo-school alhier. Leidsche Spaarbank. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maancl Juni inge legd f 229,194.59 en terugbetaald f 93,865.02 terwijl 76 nieuwe inleggers werden inge schreven en 46 boekjes geheel werden uit betaald. Het tegoed der 13758 inleggers bedroeg einde Juni f 2,907,018.88. Openiuchtmeeting. De afdeeling Lei den der S. D. A. P. had gisteravond r - groote openluchtmeeting belegd op den Burcht met het oog op de a. s. gemeente raadsverkiezingen. Aan den ingang stond een patrouille, soldaten werden niet door gelaten. Te half negen opende Mr. v. Eek de bij eenkomst en-deelde mede, dat namens een troep militairen een motie bij het bestuur was ingekomen, waarin geprotesteerd werd tegen de handelswijze van den com mandant en waarin bij den minister van Oorlog en Binnenlandsche Zaken wordt aangedrongen, dat de vrijheid van verga deren aan iedereen wordt gelaten. Deze motie werd met algemeene stemmen aan genomen en zal ter kennis gebracht wor den van den minister van Oorlog en van Binnenlandsche Zaken. Mr. v. Eek deelde verder mede, dat Mr. Mendels, die zou spreken over „De Arbei ders en de Gemeenteraadsverkiezingen" was verhinderd als spreker op te treden. De Voorzitter wijdde nu zelf eenige woor- denj aan de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen en betoogde aan de hand van het ver handelde ih den raad, hoe noodzakelijk het is, dat met 't conservatisme in den ge meenteraad gebroken wordt, dat de arbei ders gaan medespreken in den raad en spoorde de aanwezigen aan hun stem uit te brengen, op de candidaten van de S. D. A. P., die een tiende van de stemmen uit brengt, en derhalve ook recht heeft op drie zetels. De heer A. W. Heijkoop, lid van den ge meenteraad te Rotterdam heeft twee uur lang gesproken over „De Landstormwet, de voedingskwestie en de arbeiders en de Godsvrede." Met alle kracht heeft spreker geprotesteerd tegen do totstandkoming van de wet, welke het werk is van 22 groote mannen, die er belang bij hebben, dat- deze wet tot stand komt, en bij allen aange drongen, op den dag, dat de wet in de Ka mer behandeld zal worden, op het Binnen hof te komen manifesteeren, betoogd waarom er voor de arbeiders geen Gods vrede kan bestaan, en de arbeiders met alle kracht aangespoord een bres te schie ten in het Leidsche conservatisme door bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen bun stem uit te brengen op de candidaten der S .D. A. P. Aardappelen. Als een bijzonderheid kan wonden medegedeeld, dat uit de om liggende gemeenten vaai Leiden, op een dag, niet minder dan 100 wagons aardap pelen naar Duitschland zijn verzonden geward^

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2