1 BUITENLAND. De Oorlog. 6e JAARGANG No. 1739 e &2ld^clvc(2oiMcmt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaaL Franoo per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DONDERDAG JULI. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 oent V Vredesactie. Zwarts vain allies wait e>r goeds gebeurt in de maatschappij zullen de socialisten ook van de resultaten der vredesactie eventueel hun reuzenaandeetl opeischen. Om dit aandeel jui9t te kunnen vast stellen, is het daarom goed, duidelijk na te gaan hoe de roode vredesactie wordt gevoerd. Dan weten we bij de afrekening waaraan ons te houden. Als een der krachtigste vredesuirtinge®. is van socialistische zijde zeker we! be doeld het manifest der Duitsdhe Genos sen", aan de publicatie waarvan de „Vor- warts" een verbod om vooreerst te mogen verschijnen te danken heeft. 't Stak was drie kolommen lang, vcfl dikke letters. Het is van den 23en Juni gedateerd, maar werd, naar de „Vor- warts" meedeelt, reeds den 7en Mei met a'igemeene stemmen door het partijbestuur goedgekeurd, den 15en Mei bekend ge maakt aan een conferentie van partij-re dacteuren en einde Mei aan de Rijksdag fractie. Toen pas was het rijp geacht voor een publicatie. 't Was alzoo een gedegen sjtuk, waaraan geducht gewenkt was en waarop geen socialist ooit met geringschattiing zal mo gen neerzien. En hoe oordeelt nu de Barlijnsehe cor respondent van 't „Hbld." over dait zwaar doorwrochte manifest. Aldus: Logica: zwak. Het partijbestuur be toogt eerst heel uitvoerig, dat de Fran- sdhe, Belgische, Engelsche sociaal-demo craten 'HievetT hun volk zien doodbloeden dan een vrede te Sluiten), dlie miert, ga'ijk staat met een volkomen onderwerping van Duitsehland, en tóch verwacht het, dat deze partijgenooten bij hun regeeringen zullen aandringen op onderhamdert'ingen, waardoor thans een eind gemaakt wordt aan de bloedige worsteling. ..Het -partijbestuur ként de stemming onder de 1 ei-ders der sociaal-democivutóe jn 'de JvijJUlidiOil-r-doi «dan vóór Duiitsóh'l'and verbrijzeld is. En toch vraagt het, dat de Dui-tsche regeering in vredesonderhandelingen zal treden, omdat Duitschland nü strategisch er het gun stigst voorstaat. ,,De bedoeling is natuurlijk heel ridder lijk. Duitschland, dat uit het westen niet te verjagen is, in het oosten den vijand voor zich uitdrijft, Duitschland, d,at zelfs „onoverwinlijk" genoemd wordt, kan op dit oog-er.blilk -alleen als zegevierende met edel gebaar den overwonnenen de hand reiken. Maair wie zal, als sterkste, zoo dom zijn, nu hij zeker wéét en die zekerheid bestaat volgens het partij-bestuur dat de zwakkere feestelijk voor deze eer be dankt' „Hot partijbestuur geeft toe: De vijand wil Duitschland vernietigen. Duitschland verdedigt zioh hiertegen en op diit oogen- bliik met meer succes dan ooöt te voren, zoo dat de tegenstander zich meer clan oodt te voren inspant, om zijn doel te bereiken. En moet de Duitsche regeeiring die, ook volgens hét partijbestuur, den oorlog niet gewild 'heeft de eerste zijn, om te ver klaren, dat zij v-an den oorlog genoeg heeft? „Gelukkig is de argumentatie niet. En het maakt den indruk, alsof het partijbe stuur, wetende dat een sterke oppositie ,in de sociaal-democratische ge'ed eren de eenheid bedreigt, door dit manifest hoopt© de afvallige broeders weer tot zich te ha len, zonder aan de eigen actie v-an elf moeilijke maanden te kort te doen. Maar hiet kón niet zichzelf en zijn principi-eete tegenstanders tevreden tellen, zonder zich i-n bochten te wringen." 't Citaat is lang, doch -locxnrt. de moeite web We hebben hier niet het oordeel van een dompigen clericaal, maar van een verlicht journalist, wiens geestverwanten steeds bereid zijn, den socialisten de hand boven 1 hoofd of voor hem dm de stembus te houden. Waar zoo iemand aldus moet oordeeden over een stuk als het manifest, waaraan ze3 lange weken gewerkt is door allerlei kopstukken, alvorens het eindelijk rijp was voor heit groote publiek, daar mag toch zeker wel getuigd: aan die vredes actie is een steekje los. Laten we dit onthouden als straks de roode vrienden hun kelen gaan oefenen in VT-edeshymmem, tot eigen ven. Drie Noorache schepen zijn door Duit- sche duikbooten tot zinken gebracht. Het Zweedsche schip „Thorsten" is door het Duitsche PrIJzenhof vrijgelaten. De Italianen hernieuwen na eenige dagen rust het offensief aan de Isonzo. In Italië is men zeer vertoornd over de bezetting van Skoetarl door Montenegro. De Engelschen hebben plaatselijke successen aan de Dardanelles Brand Wessels is van hoogverraad vrijge sproken. Van het Westelijk oorlogs terrein. De berichten die van dit oorlogsterrein binnenkomen, zijn zeer schaarsoh en zeer anbet'nngrijk. Zoo meldt hot Duitsche hoofdkwartier cLd. 30 Juni: Bij Atrecht had ook Dinsdag geen groo te vijandelijke actie plaats. Daarentegen maakten wij in het verdrijven van den vijand uit de stukken loopgraaf, welke hij oms in den Loop van wekenlange pogingen wist te ontnemen, verdere vorderingen. Een vijandelijke aanval in het Laby rinth (ten noorden van Ec^rrie) werd af geslagen. Door bijna onafgebroken aan vallen op de Maashoogten ten westen van Eparges tracht de vijand sedert den 26em dezer, doch tevergeefs, de door ons ver overde stellingen te herwinnen. Ook Dins dag deed hij vier heftige aanvallen, die alle onder groote verliezen aan zijn zijde mislukten. Van het Oostelijk oorlogs terrein. In Galicië trekken de Russen nog steeds terug. De legers der centralen zijn reeds tot aan de Guila Lipa en den Boeg doorge drongen, waar de gevechten die daar en bij KonmionkaStrumilowa aan den gang zijn voor hen een gunstig succes hebben. De Russen werden tot Krijstynopol terug geslagen. Ook in het noordelijk gelegen gebied, bij Rawaroeska en Cieszanof, zijn de Russen teruggedreven en drongen de Oostenrijksche troepen reeds tot op Rus sisch gebied door. Een gevolg daarvan is, dat de Russen ook hun stellingen benoor den de Tanef en de San moesten ontrui men en in noordelijke richting terugtrek ken. Den indruk, dien deze terugtocht van de Russische legers bij de geallieerden maakt poogt de „Times" te verzwakken door de rnededeellng dat „de Russische legers noch overwonnen noch terneergeslagen zijn. De gunstige verwachtingen nemen toe, naar mate zij meer de grens naderen, en de geestdrift der Duitsch-Oostenrijksche le gers neemt af, naarmate het duidelijker wordt, dat hunne successen in Galicië hen niets nader hebben gebracht tot het einde van den oorlog." Hierdoor blijkt alweer, dat de opvatting verschillend is, naar gelang van het stand punt waarop men zich plaatst. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Na een rust van verscheidene dagen ontwikkelen de Italianen weder een leven dige actie op heit Isonao-front, meldt het officieele Oostenrijksche communiqué. Maandagavond sloeg an vie Oostenrijkers een aanval af bij Pliava. In de streek bij Sag.radö en Monfailcona werden door de Italianen verscheidene kleine aanvallen gedaan, dae geen van aken succes hadden. In den nacht van Dinsdag o-p Woensdag werd een afgemeene aam/val door de Ita lianen gedaan, welke ook afgeslagen werd. Eveneens bleven voor de Italianen zon der succes de nieuwe pogingen tot aan vallen die zij gistermorgen ondernamen bij Selce on Monfartcone. geheele Zuii/d-Westelijke firont voort en zijn vooral aan de Isonzo zeer hevig. Op den Balkan. De wedstrijd om Bulgarije. De „Voss. Ztg." verneemt uit Rome, dat volgens de „Corriere della Sera", de di plomatie van het Viervoudig Verbond te Sofia nog niet het gewenschte succes heeft gehad Het jongste aanbod aan Bulgarije heeft ontstemming teweeggebracht in Ser vië en Griekenland; bovendien kant Servië zich tegen den Bu'lgaarschen eisch van onmiddeOilijken afstand van grondgebied. Servië verlangt een volksstemming in het gebied, westelijk van den Vardar. De Montenegrijnen in Skoetarl. Het „Berliner Tagöblatt" verneemt uit Lugano, dat in ItaHië men algemeen ver toornd is over de bezetting van Skoetari door Montenegro, ook ih de pers, die on danks de Momltenegrijnsche nota van een ongehoorde handigheid spreekt. De „Tribuna" zegt met eenrige terug houdendheid, dat de actie in Albanië van Servië en Montenegro enkel strategische waarde heeft. Hot „Giornale d'Italia" zegt, dat Monte negro en Servië het verdrag, dat de on- Op derteekendng draagt van de vier gealli eerde mogendheden met voeten hebben getreden. De bezetting van Skoetari is in strijd met de bedoel in gen van Italië en met beloften, door Montenegro aan Italië gedaan. De „Corriere delta Sera" protesteert eveneens. Het eenige voldongen fefiit in Albanië was de bezetting van Walona door Italië, hertgeen geschied was om de belangen van Italië en de Adrlatische Zee te beschermen. De bezetting van EL-Basson en Tirana door Servië en van Skoetari door Monte negro was geheel dots anders en kan door Italië niet geduld worden. Zee. Duikbooten in de Zee van Marmora. De correspondent te Rome van „Central News" meldt, dat volgens mededeelingen van signor Carlo Scarfoglio, die ongeveer veertien dagen geleden Konstantinopel verliet, de duikbooten van de geallieerden thans in de zee van Marmora duchtig aan het werk zijn. Dagelijks kruisen zij in deze zee, waarbij ze zelfs tot Konstantinopel komen en den Bosporus binnendringen. Alle Turksche transportschepen in deze zee zouden reeds in den grond zijn geboord, zoodat er geen spz-ake meer van is troepen per schip naar Gallipoli te zenden. De Turksche oorlogsschepen wagen zich niet buiten Gouden Hoorn en Bosporus. Actie In de Aegeïsche Zee. De „Times" verneemt uit Mytilene dat de kanonneerboot Ilussar" den 27sten de havens Tchesme, Lidia en Aglelia, aan de kust van Klein-Azië tegenover het eiland Chios beschoot en munitie- en petroleum- depots te Lidia en het douane-gebouw te Aglelia verwoestte. De Turken te Tchesme vuurden tweedui zend patronen op de „Hussar", doch zon der resultaat. Heb 7,*Aftonbladiéff'" verneemt"* bij ne* ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat de Duitsche regeering het stoomschip „Thorsten" met de lading, behalve eenige scheepsmotoren, heeft vrijgelaten. De duikboot, en mijnoorlog. Volgens een bericht van L'joyds uit Gal- ieyhead is Diinsidagiavanid door de „U 39" ter hoogte van Cork het Noorsche schip „Cambusken/neth" tot zinken gebracht. De bemanning ö/s te Galleyhead geland, behalve acht Duitsdhers, die aan boord vain de duikboot gehouden werden. Een lander bericht van Lloyds uit Tynemouth meldt dat het stoomschip ,„Gjeso" Dinsdagavond is getorpedeerd. De bemanning is te North-Shiei'ids gerand. Het Noorsche zeilschip ..Koska" is Dinsdag door een Duitsohe duikboot door granaatsdhoben tot zinken gebracht 30 mijlen van de Zuidkust van Ierland. De bemanning is gered. De actie tegen de Darda nelles Engelsche successen. Officieel wordt d. d. 30 Juni uit Londen gemeld: De Engelsche Infanterie nam bij een aanval, welke Maandag werd gedaan vijf linies loopgraven ten westen van het ra vijn van Sagh-ir-dere en twee linies op een afstand daarvan. De Engehche rech- tervleugel ontmoette echter hevigen tegen stand, waardoor deze niet vooruit kon komen. Indische troepen echter verover den den belangrijken heuvel vlak ten wes ten van Krithia. Alle tegenaanvallen der Turken, welke den volgenden avond werden gedaan, wer- den teruggeslagen met zware verliezen Turksche zijde. De totale winst der Engelschen op den linkervleugel ia 1000 yards, wat dus veel meer is, dan men gewoonlijk vooruit komt. In België. Nieuwe over Burgemeester Max. Do „Daily Telegraph"-correspoudent te Hévre meldt dat hij goed nieuws ontving over den gezondheidstoestand van den heer Max, den Burgemeester van Brussel. Hij ontving een eigenhandig schrijven geda teerd einde Mei uit het fort van Glatz, waar de heer Max is geïnterneerd. De heer Max schreef dat hij vooral ge steund wordt door het groot aantal bemoe digende brieven die hij voortdurend ont ving. Er is zoo vervolgt hij geen verdien ste in om het lot dat ik stoïcijnsch onderga, te dragen. Ik beschouw mijn geduld alleen als do toepassing van de natuurlijke webten waarbij alle schepselen zich aanpassen aan de toestanden hun opgelegd door de omstandigheden.- Het is nu 240 dagen sedert ik een ge vangene ben geworden. Het lijden dat ik voelde gedurende de eerste weken na mijn arrestatie wordt minder en minder. Ik herinner mij eens iets gelezen te hebben over een Hertog van Croy, die drie eeuwen geleden vermoord werd te Brussel. Do vermeende moordenaar werd in de gevan genis van Vilverde geworpen. Na 30 jaar Scrrufa oevVe/xfil ..iy^vd.jSün. rm. Maar hij verzocht de gunst dat hij maar niet zou vrijgelaten worden en de Regee ring in dien tijd willigde dat verzoek in. Wie weet of ik later in een zitting van den gemeenteraad, nog niet eens zal terug verlangen naar mijn stille cel te Glatz? De Geestelijkheid in Vlaanderen. Een aanhouding, die opzien gebaard' heeft in Thielt en geheel Vlaanderen, is die van den eerw. heer Beernaert, direc teur der St. Theophileschool. Men kent de beweegreden dezer aanhouding niet goed; het schijnt, dat de eerw. heer Beer naert vaderlandslievende liederen heeft la ten zingen door de kinderen zijner school. Men zegt, dat hij reeds naar Duitschland is gezonden. Het college blijft gesloten, doch de lage re scholen zijn geopend. Het nieuwe pen sionaat van Biervliet, waarvan het bou wen anderhalf millioen franco heeft ge kost, is veranderd in een badinrichting voor de Duitsche troepen. De priesters van geheel Vlaanderen we ten, flat zij zich voorzichtig moeten too- nen. Een bekendmaking, o.a. te Rousselac- re aangeplakt, waarschuwt hen, dat men rekent op hun invloed om de bevolking vreedzaam te houden. De pastoors begrij- FEUILLETON. HEREENIGD. 77) Mack Donald zag haar aan met gloei en den blik. Noig noodt had zij hem zóó schoon toegeschenen a's op dit oogenblik en heviger dan ooi't maakte zich van hem een woe9t verlangen meester om haar de zijne te kunnen noemen tot eiken prijs. Mack Donald was een roover en misdar diger, maar nog nooit hiad hij een vrou welijk wezen ontmoet, dait zulk een1 indruk op hem gemaakt had, als dit medsje; zij deed, wat er nog aan goede gevoelens in hem overgebleven was, ontwaken, doch de hartstocht verstikte dat alles weer te gelijkertijd. Hoe ik dat weet? antwoordde hij, ter wijl zijn stem een geheel anderen klank had onder dian invloed dier gevoelens, die hem beheerschten. Hoe ik dat weet,vraagt gij, mensje? Omdat ik degene was, die de oude Nancy Grewel in het hosch laat in den avond te pakken wist te krijgen en haai* naar het verlaten huis bracht, van waar de oude vrouw na verloop van eenige uren weer bij mij teruggebracht werd. Zij beweerde hert. kind, dat zij, in een doek "verborgen, aan haar hart verborgen droeg reeds tevoren bij zich te hebben gehad, maar zij moest met zulke verhaaltjes niet aankomc-n bij Mack Donald. Mijn patroon, kolonel Le Noir, en ik, die destijds een overmoedige, onvervaarde, twintigjarige knaap was, overlegden haastig wat er nu geschieden moest. Mijn handen sidderden orr te doen, wat dfc kolonel van mij ver langde. Eindelijk besloten wij dat de oude Mulattin met het kind naar het Zuiden gebracht en aan een slavenschip verkocht zou worden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Doch een zonderling toeval wilde, dat onze plannen onvoorziens gedwarsboomd werden. Het schip, wiaarop ik beiden had afgeleverd, kreeg in vollie zee een lek. Allen trachtten zich te redden, doch alleen om een wissen dood tegemoet te gaan. De reddingsbooten werden door de golven stukgeslagen, en allen kwamen om het leven, behalve de oude vrouw, het kind en een scheepsjon gen, Herbert Greyson. Het wrak bleef op de zee drijven tot den middag; toen nam een vreemd schip de schipbreukelingen op en zij kwamen te New-Yobk, waar" de vrouw met het kind jarenlang leefde in ontbering. Ten slotte had zij zooveel ge spaard, om naar haar vaderland terug te keeren. Maar spoedig waren hare midde len uitgeput; zoo kwam het, dat zij eerst na langen tijd haar geboortestreek be reikte, waar zij stierf in de hut van een oudé vrouw, de oude Hat. Haar eenig verlangen was een geestelijke bij zich te ontvangen, a'smede den eigena:|r van Hurricane Hall, majoor James War field! Kapitola onderbrak den verhaler door een uitroep van verbazing. Het overige as spoedig verhaald. Zij deelde aan War field alles mede en stierf, terwijl hij naar New-York reisde om naar het kind te zoeken, hetwelk dezelfde man uit den weg had willen ruimen, die eens door een valsch sped, doch dat James War field voor ernst en waarheid hield, ook den vredie van zijn huis had verstoord. Hot was de zucht naar .wraak, die hem dezen stap liet doen, want James War- fieM' de de doodsvijand van kolonel Le Noirl Na verloop van slechts enkele we ken keerde hij naar Hurricane Hall terug in gezelschap van een jong meisje, hertgeen natuurlijk niet aan Gabriel Le Noir's aan dacht ontgaan kon. Het instinct, dat zelfs het wilde dier voor het gevaar waarschuwt, deed ook hem vermoeden, dat er iets gaan de was. Hij belastte mij er mee de onwel kome erfgename van zijn broeder uit d^n weg te ruimen. „Ik béloofde mij daartoe te zullen lee- nen, want hij bood mij een hoogen prijs aan. Maar toen ik u 7»ag, gevoelde ik mij overweldigd en ik zwoer u levend in mijn bezit te zullen krijgen, al zou alk zelf daar bij mijn vrijheid op het spel zetten. Het andere weet gij. En nu ik u in mijn macht heb, ware het dwaasheid' van mij mijn geluk te laten glippen. Ik bemin u en gij zult mijn vrouw worden en mij aanstonds helpen aan het in bezit nemen van het grootste landgoed, dat tot verre in den omtrek te vinden is. Gabriëfl Le Noir wffide mij tot zijn werktuig maken; hij zal zien, dat hij in mij zijn meester heeft gevonden! Zwijgend had Kapitola naar hem geluis terd. Het geil eel antrigen-spel, dat een eer- looze gespeeld had, vervulde haar met ont zetting en deed haar thans pas duidelijk inzien welke zwarte diepten er al dien tijd aan hare voeten hadden gegaapt, zonder dat zij er iiets van bemerkt had. En mijne moeder? vroeg zij thans. Wat is er van mijne moeder geworden? Wat heeft die ollendelnng met haar gedaan? Zij bleef in het verlaten huis, totdat niet lang geleden, haar bloedverwant haar Liet brengen naar een krankzinnigenge sticht, antwoordde Mack Donald. Mijn moeder in eeu krankzinnigen gesticht, riep Kapi/toila, haar gezicht met de handen bedekkende. Weer zag Mack Donald haar aan met gloeiende blikken en weer leefde in zijn binnenste een beter gevoel op. Arm kind! sprak hij. Wees kalm, de macht van dezen ellendeling is ten einde en ik zal u weer tot uw moeder terugvoe ren. James Warfielid wist, wie gij zijt, maar hij had er de bewijzen niet voor. Een woord uit mijn mond en koionel Le Noir zal, zonder ©enigen tegenstand te bieden, alles aan u overlaten, wat uw eigendom is! Ik zal als uw echtgenoot u weten te beschermen! En het onrecht, dat gij zelf tegenover mij begaan hebt en nog begaan wilt, door mijn lot te verbinden aan het uwe, Do nald! Wat kan u gelegen zijn aan een vrouw, die u niet bemint, doch die u in tegendeel haat en voraicht? DonaLd, op zulk een verbintenis kan geen zegen rus ten en als ge op Gods genade zoudt mo gen hopen, gij kunt zeker zijn van zijn vloek, indien gij door deze daad de maat uwer boosheid laat overloop en! Ben schril gefLuit uit het voorste ge deelte der spelonk sneed het antwoord af, dat Donald haar wilde geven. Hoont ge het, mijn schoon bruidje? riep hij uit. Mijn bevelen zijn ten uitvoer gebracht. De geestelijke komt. De plech tigheid, die u voor eeuwig rnet mij zal verbinden, kan beginnen! Opnieuw werd een geflu/it vernomen en men hoorde stemmen. Mack Donald vLoog naar buiten. Kapitola wist niet, wat er ging gebeu ren Zij dreigde in zwijm te vallen. Ai haar heldenmoed had haar vertatcn en hot ge vaar, waarin zij zich bevond, stond haar duidelijk voor den geest. Haar gélaut in de handen verbergende, zonk zij als ver nietigd op de knieën. Redding, redding, mijn God! was liet eenige,, dat zij als in doodsangst fluisteren kon. Redding, redding, of \laat mij[ sterven. L. Somber peinzend zat Gabriel Le Noir in zijn werkkamer. Het vruchtelooze van zijn jongste intriges had hem inderdaad wan hopig gemaakt. Het was hern of aies te gen hem keerde, of het lot, dat tot dus verre zijn schurkenstreken zoo bij uitstek begunstigd had, zich zoo vijandig moge lijk tegen hem keerde. Het lieele valsche verhaal, hetwelk hij Marah had voorge logen, had ten doel gehad haar te bewe gen haar zoon terug te houden van ver der handelen tegen zijn Le Noir's wil. Door Guido's ontijdige tusschenkomst was «alles mis geloopen en in plaats van er iets mee te winnen, had hij zioh sfechls opnieuw bloot gegeven. De zoon was ge tuige geweest van zijn sdïïuIdbokentenLë tegenover Marah en tegenover de verkla ringen van deze bedden zou zelfs de hard vochtige James War field in zijn toorn te genover Marah niet kunnen blijven vol harden. Belden zouden nu vereerniigd en zijn schoonzuster in hare rechten hersteld worden. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1