HAARLEMMERMEER. Verdronken. Gisterenmiddag is er in daze gemeente, maiij Aalsmeer, een ern stig ongeluk gebeurd. Èen tweete/I hoeren, mat drie dames wa ren uit zeilen geweest mei een boeier en wildon weer naar Amsterdam terugkee* rein door de ringvaart van den Haarlem- mei meerpolder. Daartoe wilden zij gebruik maken van een passeererude motorboot, om door deze gesleept te worden. Een der boeren walde een touw aan heit personeel der motorboot toewerpen, do eb viel voorover in heit water en verdween in de diepte. Na groente moeite werd hij weer opgehaa'd en op he't droge gebracht. On middellijk werden er pogingen in het werk gesteld de levensgeesten op te wekken, het geen nieit gelukte. Een ter hulp geroepen geneesheer kon nltt anders dan den dood constateeren. De overledene bleek te zijn de heer Gempke, 2e luitenant der velda.rtiile.rde te Puimercind, wonende te Amsterdam. Het lijk is per ziek en-auto van het Roo- de Kruis naar Amsterdam vervoerd. HILLEGOM. T>e a.s. Gemeenteraadsverkiezingen. De 10 ruitstrevende liberale kiesveieenigiiïg heeft voor den gemeenteraad candidaat gesteld de heeren J. A. F. Heemskerk en H. A. v. Wa- veren (lib. en aftr.) HOOFDDORP. Suikerbieten-teelderïj. Met de teelderij van suikerbieten gaat het dit jaar niet naar wensch. Reeds nu kan geconstateerd worden dat een misgewas voor de deur staat, waaraan deze mislukking is toe te schrijven is nog niet uitgemaakt. Ten einde de landerijen toch nog pi", d ictief te maken, worden op groote schaal, wagenladingen met lcoolplanten tege lijk uit Ncord-Holland betrokken om de landerijen te bepoten. Als afzetgebied heeft men daarvoor Duitschland op het oog. KATWIJK. Gemeenteraad Vrijdag a.s. des voormid dags te lCn/2zal de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeenkomen. LISSE. Gemeenteraad. Veaigadering vain den gemeenteraad op Donderdag 24 Juni a.s., des nam. 2.30 uur. OUB-ADE. Zeldzaamheid. Als een hooge zeld zaamheid kan gemeld worden dat bij den Tuinder C. van der Geest alhier een steel doperwten is gesneden waar 6 flinke scheden aanhingen. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Do gemeenteraad ver gadert Vrijdag 25 Juni, des n.m". 7.30 uur. De „Hanze". Dinsdagavond vergader de de „Hanze" in de zaal van den heer Schipper. D© voorzitter, de heer L. Ph. Risschops, ©pende de vergadering melt den Christ. Groot, heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak er zijn spijt over uit, dat deize vergadering niet beiter bezocht was, daar een bebamgrijlk punt dezen avond be handeld zou werden. D© ncitufen werden na voorLezing onver anderd goedgekeurd, w-aarna de voorzitter heit woord gaf aan den heer Appel, van Alkmaar, die door het bestuur was uitge- nood'igd, tot het houden eener bespreking van helt fonds „Uiitkeeröng bij Overlijden". Op zeer bevatttlijke en duidelijke wijze zette genoemde hee.r de werking van dit fonds uiteen en toonde de aanwezigen aan, welke groote voordeeten zij bij aan sluiting kunnen behalen. Door verschillend© aanwezigen werden don heer Appel vragen gesteld, welke maar genoegen werden beantwoord. T-cit afgevaardigden naar de centrale vergadering op Woensdag 7 Juli te Krom menie werden benoemd de heeren I-I. J. Uphoff en J. A. J. Piöt en tot hunne plaatsvervangers de heeren P. van Dijk Pz. en J. B. Yss'efrmuiden. Tot correspondent van het fonds Uit keer in.g bij Overlijden" werd benoemd de heer B. Brimkmamn. TER-AAR. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Bur gemeester. Mededeeüngen: Opneming boeken en kas van den gemeenteontvanger. Verlaging van het aantal vergunningen en het maxi mum getal te brengen op 9. Verslag van den toestand der bouwvereeniging over 1914. Dankbetuiging Gemeenteveldwachters voor aan hen toegekenden duurtetoeslag. Een ontslagaanvrage van J. Mank als telefoon- houder te Langeraar zal in besloten ver gadering worden behandeld. Komt in be handeling een verzoek van de familie Ro denburg te Korteraar om verlenging van den termijn waarbinnen hun pand moet zijn ontruimd. Hierbij wordt overgelegd een advies van de Gezondheidscommissie, die voorstelt een verlenging van 3 maan den. Do Voorzitter acht dien tijd te kort om een geschikte woning te betrek ken en stelt voor in verband met de tijds omstandigheden deze termijn te stellen op 6 maanden en te verzoeken aan die com missie dit goed to keuren. Wordt goedge vonden. Hierna wórdt medegedeeld; dat de heer M. Baas zijn benoeming als schatter niet heeft aangenomen en wordt in zijn plaats benoemd Jhr. K. W. L. de Muralt die zijne benoeming aanneemt. Vervolgens wordt ontheffing verleend aan G. C. Wa- rum, van Hondenbelasting voor 10 maan den en idem aan W. Esveldt Dz., voor 5 maanden van Hoofdelijken Omslag, terwijl een tweetal aanslagen Hoofdelijke Omslag en Hondenbelasting oninbaar zijn ver klaard. Worden vastgesteld 4 staten tot wijziging en verhoogmg der begrooting dienst 1915 tot een bedrag van f 85.013, welke aan de goedkeuring van Ged. Staten zal worden onderworpen. De jaarwedde van den dood graver wordt verhoogd en gebracht op f 100.met inbegrip dat de heg om de be graafplaats door hem wordt geknipt. Ver der wordt toegekend een bedrag van 60 cent per lesuur aan de tijdelijke, onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare fcchool Mej. Vis. Bij de rondvraag jvordt reeds de toestemming is verkregen van den eigenaar voor 't maken van 'n oprit aan het Papenveer, waarover reeds in een vori ge vergadering is gesproken. De Voorzitter antwoordt, dat er bij hem geen bezwaar bestaat dat de bewuste boom jn het najaar wordt gerooid en dat de toestemming van den eigenaar bij den oprit schriftelijk verkregen is. De Raad gaat over in geheime zitting ter behandeling van het adres Mank, en be sloot na bespreking en nadat de vergade ring weder openbaar geworden was hem vooralsnog geen ontslag te verleenen, het ontslag tot lateren datum aan te houden. Hierna wordt de vergadering gesloten. VOORSCHOTEN. Mond- en klauwzeer. Bij den land bouwer J. v. d. Kleij in den Papmweg- polder is heit mond- en klauwzeer uitge broken. WARMOND. Rioleering. Publiek is aanbesteed het rioteeriingsweuk van de Van Milsdam tot do Vijfhuizen, in aams'ruDiting met het ge- meenlteriool Slechts twe© inschrijvingen waren ingekomen: Gebroeders Reugelisdijk ad f 370 en P. P. Vreeken ad f 389. Aan Gebr. Beugelsdijk, als laagste inschrijvers, is het werk gegund. Herwonnen Levenskracht. In café „Wapen van Warmond"' had gisteren een Vo ksbond-vangadeirïing plaats ter bespre king van een comité „Herwonnen Levens kracht", waartoe onlangs het initiatief genomen werd. Tot bestuur van het orga- niseerien van den bloemendag werden ge kozen d© heeren J. v. Egmond, A. v. d. Vooren en C. Zandbergen. ZEVENHOVEN. Nummer twee. - Nauwelijks is op de spoorbaan UithoornAlphen, een beweging merkbaar, die zoo wat gaat gelijken op een spoorweg waarop actie is of bet tweede onge luk heeft reeds plaats gehad. Maandag is reeds een met twee paarden bespannen meel- wagen te Nieuwveen thuis hoorende op hol geraakt. Dinsdag was liet een hit toebehoo- rendc aan de Wed. H. van der Bijl alhier, die bij het station, terwijl een verhuisboel in den wagen werd geladen, schrok, doordat een locomotief stoom liet schieten, en na korten tijd in een sloot zat. De wagen werd nog al beschadigd en de bit had eenigen ontvellingen. Roomsche Agenda. VRIJDAG. Voorschoten. 8 uur. Ver gadering R. K. Kiesvereemö- gmg. Gemeentelijke Aankondigingen. Verstrokkiug Broodbaarton. Houders van broodkaarten worden herin nerd aan hunne ver plichtingom ongel dig geworden broodkaar ten zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor Vrijdag 25 Juniterug te bezorgen aanhetbrooclbureau VischmarKt 18. Ook zij die niet langer goedkoop ongebuild tarwebrood wenschen te betrekken, zijn ge houden hunne broodkaarten aan boven genoemd bureau te doen terugbezorgen. De Directeur-Scheikundige van den Keu ringsdienst van Eet- en Drinkwaren der ge meente Leiden. Dr. J. J. VAN ECK. Leiden, 23 Juni 1915. Leiden. Bij de heden door de heeren ar chitecten Dutlolc en Oud namens de bouw vereeniging „Dorpsbelang" te Leiderdorp ge houden aanbesteding van het bouwen van 24 arbeiderswoningen met bijbehoorende werk zaamheden op een terrein gelegen hoek Mun- nikerweg en Lage Rijndijk tc Leiderdorp" waren ingekomen 13 inschrijvingen, t. w. opvolgend voor Waalsteen en Rijnsteen: J. Plas, Purmerend f53029 en f50329, P. Rozenliart, Heemstede f50512 en f50512, P. Kort, Rhijnsburg f52000 en f49000, C. M. D. van Leeuwen, Leiden f 46750 en f46050, G. Bergshoef, Alfen a./d. Rijn f 46700, Gebr. Rensdoip, Haarlemmermeer f46515 en f 45527, W. van der Hoogt, Leiden f 45600 en f 44400, H. de Graaf, Hazerswoude f43400 en f43400, M. van der Velden, Leiderdorp f43349 en 43349, S. Overtoom &Zn.,Schagen f42430 en f42000, Schar en Karman, Bodegraven f42200 en f40200, Van Osnabruggen en Groenendijk, Leiderdorp f41656 en f-41350, C. Smit,'s Gra- venhage f39565 en f39400. LEIDEN. Bij de heden dooa- Dijkgraaf en Hoogheemraden van. Rijnland gehouden openbare aanbesteding van het onderhoud gedurende heit jaar 1915 van de volgende wateirsltaaitswerken, t. w.: 1. Gouwesluis en wachiterswonmg; 2. Zwi'etersluiis en den Weipoonts-chen Vliet; 3. 's Molenaarsbrug; 4. Zwammendamsche brug; 5. Observato rium te Oude Wetering; 6. Sluizen in Room- en Meeuburgerwateiringen; 7. Brug over de Leidsche Vaart; 8. O eve werken Jongs den Zuidelijken oever van den West- einderplas; waren ingekomen de volgende inschrijvingen, t. w.: L. Gesman, Ouds hoorn, perceel 1 f 360, perceel 3 f 327, per ceel 4 f 315; J. van Gent, Gouda, 1 f 335, 2 f 1285, 3 f 410, 4 f 375; Ph. Stapper, Al fen a.d. Rijn, 1 f305, 3 f 342, 4 f 305; J. Vermeer, Hefcendorp, 1 f 299, 2 f 1279, 4 i 324, 8 f 699; H. Turkenberg, Alfrn a.d. Rijn, 1 f289, 2 f1352, 4 f 356, 6 f 385; J. Gesman, Alfen a.d. Rijn, 1 f 285, 3 f 410, 4 f 320; W. A. van Rijn, Zoeterwoude, 2 f 1260, 6 f 360; P. Boot.Woubrugge, 2 f 1232,. 3 f 399; W. Boot, Zwammerdam, 4 f 294; M. Schoenmaker, AXkemade, 5 f 49.50; G. Reineveld, Rijnsaiterwoode, 7 f 116.50; G. Boot, Oude 'Weltering, 8 f693; A. den Ouden, Oudshoom, f 360. Leger en Vloot. Bepalingen betreffende het personeel bij de Luchtvaartafdeelïng. Bij beschikking van den Minister van den heer Visser gesproken over hot rooien van een boom bij de Herv. Kerk en dooi den heer y.. Zwieten wordt gevraagd oi Oorlog is met betrekking tot de militaire luchtvaartafdeeling o. a. bepaald: Het personeel van de Luchtvaartafdee- ling, met uitzondering van den Comman- en den burger-ingenieur, wordt door den Chef van den Generalen Staf, in overleg met de daarbij betrokken autoriteiten, bij de Luchtvaartafdeeling geplaatst dan wel gedetacheerd, zoo ook bij het wapen van herkomst teruggeplaatst, dan wel van de detachecring ontheven; noch tans kunnen werklieden door den Comman dant der afdeeling worden aangenomen. Voor opleiding tot officier-vliege nier kunnen voorshands uitsluitend in aanmerking komen beroeps-officieren van alle wapens en dienstvakken. Zij worden daartoe bij de Luchtvaartaf deeling gedetacheerd, mits zij vol doen aan de navolgende eischen: lo. gedurende minstens 2 jaar practi- schen dienst als officier hebben gedaan; 2o. niet ouder zijn dan 35 jaar; 3o. van een krachtig gestel zijn en niet zwaalrder wegen dan 85 KG.; 4o. bij een opzettelijk daartoe ingesteld geneeskundig onderzoek blijk geven, dat longen, hart, ooren en oogen geheel ge zond zijn, en dat zij op beide oogen, zonder aanwending van glazen minstens een ge zichtscherpte 1 hebben. Behalve op vorenstaande eischen zal door den Chef van den Generalen Staf bij het doen eener keuze gelet kunnen worden op verdere door hem vast te stellen, ge- wenschte eigenschappen. Zij moeten zich verbinden, om na het behalen van het. „militair brevet voor vlie genier" het rijk minstens 6 jaar te blij ven dienen, waarvan minstens 3 jaar als officier-vliegenier, bij de Luchtvaartafdee ling, en den overigen tijd als officier-vlie genier ter beschikking, dan wel bij tusschentijdsche dien&tveriating als re serve-officier-vliegenier ter beschikking. De hij de Luebt vaar tafdeeling gedeta cheerde officieren, moeten hanneai 6 maan den voldaan hebben aan: a. de eiscben, door die „Fédération aéroniamtiiqu© injtemaitdonate" ge&teM voor iheit beihalen van heit brevet voor vliegenier; en bónnen andermaal 6 maanden aan: •b. de eiischen, door den Ghef van den Generalen Staf vast te steilen voor heit behalen van het „militair brevet van vliegenier". Daarna kunnen zij door den Chef van clen Generalen Staf tot „offi cie r-v liegende r" aangesteld, en als zoodanig bij de Luchtvaartafdee- Mng geplaatst worden. Voor degenen onder hen, die bij den aanvang van hunne detacheerimg bij de Afdeemng reeds in het bezit waren van het ondier a. genoemde brevet, gaat laatsit- verme'de termijn van 6 maandien in op den datum, waarop zij op een Rijksvldeg- tuig, ten overstaan van den commanidamt van de LuchtvaantafdeeUng, opnieuw aan de eischen voor het behalen van evenbe- doeld brevet zullen hebben voldaan. 0ÖR10GS-VARSA. Marschtiederen. Perl, Ceraine, Riva, San Pietro, aan elk station groepen Italiaansche soldaten, omringd door een bewonderende menigte. Aldus begint een correspondent van de „times" het verhaal van zijn terugreis naar Verona. Hij had de troepen zoo ver mogelijk in noordelijke richting gevolgd. De militaire autoriteiten besloten echter, geen verslaggevers aan het front toe te laten, tot nader bericht. Kort geleden, schrijft de correspondent, was het nog ge makkelijk aan het front te komen, en een groot aantal journalisten nam de gelegen heid waar. Zij volgden het leger op den voet. Sommigen gingen zelfs voor de troe pen uit. Doch daaraan is nu een einde ge komen. De grijs-groene uniformen der Italiaan sche soldaten zijn moeilijk te anderschei den in den morgennevel tegen den achter grond van wegen en velden. D,e aanwezig heid der troepen is echter meestal reeds merkbaar door het geluid van hun marschliederen, lang voordat men ze ziet. Men hoort de nieuwe patriottische zangen waaronder een zeer slechte vertaling van Tipperary gemengd met de oude heldenliederen van de Risorgiinemto. De Koningsmarsch, L'Inno di Garibaldi, die door de straatorgels in de heele wereld populair is geworden en bovenal L'Inno di Mameli men hoort ze van den morgen tot den avond. Het laatstgenoemde lied, met zijn statige wijs, en woorden, die nog bij den toestand en het streven van Italië passen, werd nu de Marseillaise der Ita liaansche troepen. In de nieuw bezette gebieden draagt iedereen thans de Italiaansche kleuren, en in de dorpen achter de linies ziet men tal- looze Italiaansche vlaggen, wapperend van de kerktorens en de huizen. Men vertelde den correspondent, dat de stof voor deze vlaggen in 't geheim gekocht was in ver schillende winkels, vaak in verschillende dorpen: de groene hier, de roode daar, en de witte weer ergens anders, ten einde Ion argwaan der Oostenrijksche politie te wekken. Te Sarbbionaria wappert op den kerkto ren een vlag, gevormd uit een groen tafel kleed, een beddelaken en een stuk rood baken voor de luchtvaart. Wel is waar laken, die aan elkaar gehecht zijn. Een doodenveld. Een oorlogscorrespondent van het „Hbld." is te Neuville geweest en vertelt er o. a. van: Tegen het middaguur kwamen we tc Neuville. Arm dorpje! Wat zag 't er uit. Puin. niets dan puin, waar men 't oog wenclde. Wat vóór eenige dagen nog eeni gen vorm had, was nu ook geheel vernield. Intusschcn waren de sappeurs reeds aan het onderzoeken der puinen. Men kan zich niet voorstellen wat al onderscheidene za ken uit die puinen te voorschijn 'kwamen Een compleet tuighuis hadden de Duit- Bchcrs, schijnt 't, hier ingericht. Eenige veldkanonnen van 77 millimeter hadden zij achtergelaten,, mitrailleurs, die echter niet allen in bruikbaren staat waren, en hon derden geweren. In kelders vondt men kisten met munitie, duizenden geweerpa tronen en handgranaten. En behalve dit alles vond men honderden dooden. Ook Duitsche dooden, en Duitsche gewonden, die door hun vrienden moesten achterge laten worden. Op de vreeselijkste wijze waren ze vermink! Talrijke lijken waren geheel verpletterd, door het gewicht van het puin waaronder ze waren bedolven. Weer anderen waren ongeschonden, en schenen als waren zij slapende, 't Waren mannen die door den luchtdruk der pro jectielen plotseling waren gedood. Die lij ken doen nog het meeste aan. Men wil maar niet gelooven, dat ze dood zijn, die mannen. Terwijl men nu in 't eene deel van het dorp de dooden raapte, braakten aan den anderen rand van het dorp de kanonnen hun vernielenden inhoud over de Duitsche stellingen. Want de Duitschers hadden al weer vooraf in der haast klaargemaakte stellingen ingenomen, em ook nieuwe versterkingen ontvangen. Intusschen gingen wij van straat tot straat tusschen de puinen. In de Rue de L'Eglisef, Rue du Nord, Rue de Notra Da me stond geen pui van een huis meer overeind. Dè namen der straten kwam ik slechts te weten van iemand die er woon de, de bordjes waren met andere onder- scheidingsteekens vrdwenen in het stof en in het puin. Achtergebleven katten, en hier en daar een ontsnapte kooivogel, dwaalde op de puinlioopen rond Een kalf lag geheel open gescheurd achter in een veldje. Doch wat is die jammer vergeleken met den aanblik van honderden mannen die hier weer door den grooten maaier waren ge veld! Uren achtereen was men bezig om de lijken te bergen. En niet alleen in Neuville, Carancy en Ablain, ook in Souchez en op den weg naar Noulette Angres, was 't zoo. Met recht kon ik dus spreken van een tocht door de doodenvelden bij Atrecht. Ik in formeerde eens naar het aantal dooden, dat hier nu in dat tiental dagen was geval len. Men noemde het cijfer van 25 30 dui zend dooden. En daarmee hebben de ver bondenen een 20 25 kilometer terrein ge- wonnenl Hoe hoog men kan schieten. De strijd tegen luchtschepen en meer nog tegen vliegmachines heeft de vraag naar voren gebracht, hoe hoog met een infante- riegeweer 98, geschoten kan worden. Ge heimraad dr. C. Cranz heeft nu vastge steld dat het S mM. „S-geweer" dat 4000 meter ver draagt, loodrecht afgevuurd ongeveer 2650 meter hoog draagt en dat de kogel daartoe 186 seconden noudig heeft, terwijl in een horizontale lijn geschoten, de kogel in slechts 13 seconden dezen af stand aflegt. Natuurlijk is op deze hoogte met een infanteriekogel geen succes meer te behalen, daar de snelheid, waarmede de kogel omhoog vliegt, gestadig afneemt, tot zij op de grootste hoogte gelijk 0 wordt. Bij een schot in horizontaio richting heeft de kogel na een baan van 2651) M. te hebben afgelegd, nog een snelheid van 110 M. per seconde. Men kan aannemen, dat tegen vliegeniers", die hooger dan 1500 M. zijn, met liet Lnfanteriegeweer geen succes te behalen is. De eerste 1500 M. zullen in 6 seconden afgelegd kunnen worden. Wanneer nu het vliegtuig zich met een snelheid van onge veer 25 M. per seconde voortbeweegt, moet men dus 150 M. voor het doel richten om den vliegenier te kunnen treffen, waarbij een volkomen windstilte moet heerschen. Anders moet ook met de kracht van den wind rekening gehouden worden. Om neer te vallen van een hoogte van 2650 M. heeft do kogel ongeveer 57 secon den noodig en hij is dan niet meer in staat een mensch te verwonden. Het Deport-kanon. In de tegenwoordige oorlogen is het ka non nog meer dan dit in het verleden ge val was, een der onmisbaarste vereischten voor het succes der krijgsverrichtingen. Het moet de vijandelijke artillerie tot zwij gen zien te brengen, de verdedigingswer ken van den vijand vernielen om den aan val der infanterie voor te bereiden, deze bij haar vorderingen begeleiden enz. Het veldgeschut van Italië, schrijft de „Figaro", behoeft in geen enkel opzicht voor ons 75 m.M. kanon onder te doen, en het is een Franschman, de bekende koionel Deport, die het aan Italië heeft geschonken. Het kanon Deport heeft dezelfde eigen schappen als het Fransche, behalve dat zijn.projectiel slechts 65, in plaats van 714 K. G. weegt en de beginsnclheid 510 in plaats van 529 M. bedraagt. Verder onder scheidt het zich door inrichtingen, die het mogelijk maken, het horizontale schietveld van 0 tot 55 graden te veranderen zonder het kanon te verplaatsen, en het kanon een verticale helling van 72 graden te ge ven. Door deze laatste inrichting kan het kanon op vliegmachines en luchtschepen vuren. In 1910 zjjn met het kanon-Deport, voor dat het ingevoerd werd, verscheiden proef nemingen gedaan. Gedurende verscheiden maanden moeat een batterij van dat model snel achter elkaar tal van schoten lossen. Op de meest verschillende terreinen liet men de kanonnen op allerlei tijden toch ten maken en batterijen opstellen. De uit komsten waren zoo bevredigend, dat Italië tot het invoeren van dit veldgeschut over ging- Laatste berichten. Landstorm. De Commissie van Rapporteurs uit dn Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere uitbreiding, van den landstorm enz. zal naar vernomen wordt, Maandag 28 de zer bijeenkomen tot vaststelling van het Voorloopig Verslag. Onderzeebooten. Heden kwam do Commissie van Rappor teurs der Tweede Kamer, nopens de wets ontwerpen betreffende den aanbouw van twee kruisers, van onderzeebooten en van watervliegtuigen enz. voor de eerste maal in het gebouw der Tweede Kamer bijeen. Nieuw oorlogscrediet. Naar vernomen wordt is het tijdstip niet ver meer af, waarop tot de aanvrage van een nieuw buitengewoon oorlogscrediet zal moeten .worden overgegaan. Brood- en meelprijs. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de volgende circulaire ge richt tot de burgemeesters: Bij mijne circulaire van 24 April j.l. no. 455 werd een broodprijs van 12 cent per K.G. vastgesteld en daarnaast een meel prijs van 16 cent voor die personen, die gewoon zijn meel te koopen om daarvan voor hun gezin brood te bereiden of te doen bereiden (de z.g, eigenhakkers). Naar mij thans is gebleken, wordt in verschillende gemeenten het ineel, voor deze categorie van personen bestemd, aan meel handelaren verkocht tegen denzelfden prijs waarvoor dit ter beschikking van de bak kers werd gesteld. Dit is niet in overeen stemming mot mijne bedoeling en geeft aanleiding tot abnormale winsten voor den meelhandel. Op deze wijze zou, om een voorbeeld te noemen, in eene gemeente, waar de prijs voor welken hot meel door het Rijk aan de gemeenten geleverd wordt f 9 per 1U0 K.G. bedraagt en aan den meel handel het meel voor 9 cent per K.G. wordt verstrekt, door de meelhandelaars eene winst vaii 7 cent per K.G. of ruim 77 pGt worden genoten. Met het oog op het bovenstaande verzoek ik u beleefd om voor het meel dat in uwe gemeente aan meelhandelaars wordt ver kocht, een afzonderlijken prijs vast te stel len wanneer dit nog, niet is geschied en mij kennis te geven van hieromtrent geno men besluiten. Die prijs zal zoodanig moe ten zijn, dat hij den meelhandelaar, die voor den prijs van 16 cent per K.G. ver koopt, eene in verband met do plaatselijke omstandigheden redelijke en matige winst waarborgt. Het ligt in mijne bedoeling dat aan de gemeenten elke maand de door hun opge geven hoeveelheid, meel wordt verstrekt tegen den voor de bakkers in die gemeente gelden prijs. Om redenen van administra tieven en comptabelen aard is het wensehe- lijk, dat tegen dienzelfden prijs ook het meel, dat aan meelhandelaars wordt ver kocht, aan de gemeenten worde geleverd. De gemeenten, waar daarvoor een afzon derlijke prijs voor den incelhandel geldt, zullen evenwel bij die opgave hebben te specificeeren, hoeveel in don afgeloopen termijn van het ingevolge de vorige bestel ling beschikbaargestelde meel voor distri butie onder de bakkers en hoeveel voor ver strekking aan den meelhandel is gebruikt De bedoelde opgave zal dan vergezeld gaan van een verklaring. Uit die opgave zal dan tevens b1 ijken de winst, welke door de gemeenten op der verkoop aan de meelhandelaars wordt ge maakt, weüko wiïinsit aan hiet Rijk moeit worden terugbetaald. Wanneer dus ©oni gemeente opgeeft te behoeven 10,000 K.G. meet, waarvan 200G K.G. voor den meelhandel zijn gestemd, terwijl voor die gemeente gelden d© prij zen f 10 voor de bakkers en f 14 voor de meelhandelaars, zal door het Rijk aan de gemeente het roe©1! verstrekt worden voor 100 xf 10- f 1000, jn welk geval de gemeen te aan het Rijk zal hebben te restitueer en f 14 f 10 over iedere 100 K.G. aan den mee/'handcl te verstrekken, d. i'. im het ge geven voorbeeld du-s 20xf 4 f80. Ik zie inmiiddels gaarne do bodoelclo prijsopgaven tegemoet. De gemocinitebesjturen zullen' nauwlet tend hebben toe te zim, dot gom misbruik wordt gemaakt doordat bet meel, dat voor den voor bakkers geldenden prijs wordlt beschikbaar gesteld aan zijn bestemming wordt onttrokken en voor den meelhandel aangewend. Ik verzoek u beleefd d.e per sonen, van wie blijkt, dat zij zich aan. dit misbruik hebben schuldig gemaakt, niet meer voor de verstrekking van meel van gemeentewege in aanmerrkimg te doen ko men. Ten'slotte wijs ik u op een ander mis- bruik, dat naar mij gebleken is in enkele gemeenten zich heeft voorgedaan, te we ten het misbruik, dat de broodkaarten itn handen der hakkers worden gelaten. Vermits hierdoor de gelheele contróle vervalt, -verzoek ik u ook tegen drilt mis bruik zorgvuldig en zoo mogelijk door te stellen strafbepalingen te wditan waken. Op zee. LONDEN, 23 Juni. Het Nocr-rije stoom schip Venus dat te Newcastle is binnenge komen, meldt, dat het door een Duitsche duikboot gepraaid is, die hot dwong het grootste gedeelte van z'\jn lading, dat uit levensmiddelen bestond, overboord to wer pen. Daarna mocht het schip de reis ver volgen. WOERDEN, 23 Juni. Kans. Op de kaasmarkt waren heden 459 partyen aangevoerd. Men besteedde voor Goudsche kaas lsto soort f45)a i'48—dito 2de soort f42,a f44, dito rijksmerk f46, a f50,dito zwaardere f45>a f48,50. Alles per 50 K.g. Handel vlug. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 23 Juni 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.9 Christiansund. Laagste barometerstand 760.3 Karlsruhe. Verwachting tot den avond van 24 Juni: Zwakke tot matige winden uit oostelijke richtingen, half tot zwaarbewolkt, kans op regen of onweer, vooral in het zuiden, aan vankelijk iets warm'er.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3