23 De Oorlog. f-e JAARGANG No. 1733 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DcABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2!/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cenl WOENSDAG JUNI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regele f0.75, elke tbgel moer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.60, elke regel meer 30 ennt, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Neutraal. Vandaag eens een staaltje van pers- neut-raliteit. We knippen het uit De Telegraaf, die gestadig bezig is om zich van oorlogs- zuchtigheid vrij te pleiten en daartoe 't is een in het dagelijksch leven welbeken de tactiek telkens uitroept: „kijk liever naar hem" of „let dó,£r liever op". Zoo'n „hem" is nu voor de verandering weer eensdr. Kuyper. Do Tel. ziet dezen ,,in steeds sterker mate de rol spelen van den onverantwoor- delijken minister zonder portefeuille. Tegen noodlottige invloeden, als van dezen man uitgaan, moet gewaakt worden. Zijn zwak voor gebeunhaas in buitenlandsche politiek is genoeg bekend, en waarom zou hij zich beperken tot het vermoorden van onnoozele eedswetjes en het onthouden aan de regee. ring van de noodige fondsen, waar deze politicus nog altijd door den machtswaan. zin blijkt bezeten te zijn?" Dat 's pas neutrale praat! Over de motieven, welke dr. Kuyper en dezen waarlijk niet alleen! leidden bij het stemmen tegen het- eedswetje, geen woord, 't Was maar machtswaanzin", waardoor hij gedreven werd en welke hem zijn „noodlottige®. invloed" nog wel verder zal doen uitstrekken. Hij zou ons waarach tig best eens een oorlog op den hals kunnen halen, denken de Telegraa f-lezers on willekeurig. Ieder mag natuurlijk zijn eigen meening hebben over de politiek der rechterzijde en over de houding harer leiders, maar in een zoogenaamd neutraal blad zijn uitingen als de bovenstaande niet op haar plaats. Zij voede.n beslist, verkeerde denkbeelden, wat er hier trouwens dik bovenop ligt. Een ar geloos lezer, die aan de neutraliteit van zijn lijforgaan gelooft, loopt er echter in en daarom zullen we nooit ophouden tegen dergelijke pers-onzijdigheid te waarschu- Zoo hoori het. In hel verslag van de vergadering der fi. K. Kdesveneieniginig te Leiden, werd gis teren vermeld, dat er vier candidaten ren voorgedragen voior heit lidmaat schap van dien Leidsohen Gemeenteraad. Na de bekendmaking dezer ciamididiaiten zoo leest men in heit veaisJiiag volgde „een aangename ein zak olijke discussie." Een aangename en -zakelijke dÜ&cuiSséle over perscnem.Zoo hoort heit! Heit Ka- itho'.ieke stempel wordt niet op een verga dering gedrukt doordat deze wordt ge opend en gesloten met den Christelijke® groeit. Neen, de besprekingen moeten zijn doortrokken van de Katholieke beginselen, en dus allereerst van d a it begrinsel van opzen Katholieken godsdienst, hetwelk Christus Zeöf ais een keinteetae® Zijner volge lingen heeft aangeduid: de onderlin ge liefde. Openhartigheid is een der schoonste eigenschappen, welke den miensdh kunnen sieren en de ontmoeting van een open- li a r it i ig n vriend, die ons rond-uiit zijn meerling zegt, ook al moehit deze nóeit vleiend zijn voer ons persoonlijk' eergevoel, als heit aantreffen van een oase in een woestenij van veinzerijen, vieterijen en complimentjes. Zeker, men is a's Katholiek verplicht bij zijn critieik de persoonljjkheliid van de be trokkenen zoo veeil mogelijk te ontzien zoo veel m o g e 1 ij k. We mogen skiet wat men noemt: p e r s o o n 1 ij k zijn. De persoon mag ölechts worden bespro ken, omdiat en in zoover de zaak het eischit. Op de betrokken vergadering werd tegen den hier omschreven eisch slechts een en kelen keer toch reeds helaas te veel misdaan, waartegen echter dan ook on middellijk een protest van uit de leden oprees. Het verloop der vergadering ovensohou- wend, willen we hier nog eens herhalen, wat in het verslag werd geschreven, dat er n.l. een aangename en zakelijke dis cussie werd gevoerd. Dat „aangename" en „zakelijke", hier bedoeld, snoet de basis vormen van heel onze Katholieke samenleving, waarvan de kracht hef aas nog maar al tie veal wordt ondermijnd door allerlei critiek, die niet is „aanjjsnaam" of „zakelijk", doch in de® kwade bateelkenis van liet woord: persoon lijk. BÜSÏËF11AMD. Lemberg is gevallen. De Wet wordt veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf en 2000 pond boete. De Daitsche gezant te Sofia gaat tijdelijk naar Berlijn om overleg te plegen met zijn rege8ring. Van hel Westelijk oorlogs terrein. 92 Juni' meldt: Duinkerken is hedennacht gebombar- diaerd meit geschut van groote draag kracht. Veertien bommen kwamen op de sltad neer. Eemige personen tot de burger lijke bevolking behoorende, werden ge dood. Een Fransch vliegeskader bombardeerde het vllegpark te Lens, stak vier loodsen in bran id en deed een aanval op twee lucht schepen en een ba.lon-captif. In den sector ten Noorden van Atredht deden de Duiitschers, na' een hevig bom bardement, in den nacht van den 21en een aanval op verschillende punten, doch werden volkomen teruggeslagen, behalve in liet Zuidoosten, waar zij trachtten vas ten voelt te verkrijgen in eemige gedeelten der loopgraven. In de streek van het Laby rinth leden zij zware verliezen. Op den avond van den 21-em ondernamen de Dui't- scliers tegenaanvallen op de stallingen, die de Franschen hadden veroverd. Een hoeve bij Quenmevleres werd door het vuur der Fr arische infanterie en artillerie ver nietigd. De Duiitschers maakten gebruik van bommen meit verstikkend gas. In Lotharingen breidden de Franschen hun sbeHimgen 300 meter naar het Noorden uit op den Oosteiijken bergkam van Reil- lon en bezetten d ©heuvelengroep ten Zuid oosten van Remabois. De tegenaanval werd gemakkelijk afgeslagen. In den Elzas worden onze vorderingen voortgezet onder onafgebroken gevechten. .Na het kerkhof van Metzeral te hebben veroverd, maakten de Fna/nschen zich meester van het station; daarop deden zij een aanval op het dorp, dat zij na een zeer hevig gevecht veroverden. De Fran schen trokken door Metzeral van heit Noor den naar hef Zui'den en wonnen eveneens terrein tot voorbij Anlasswagem, in de streek van Sondeomach. Zij maakten ge vangenen en veroverden drie mitrailleurs. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Officieel wordt uit Weenen gemeld: Het Oostenrijksche tweede leger heeft gisteren na harden strijd Lemberg veroverd. Een nader Wolff-telegram meldt: Lem- berg is gistermiddag, zoo wordt nader ge meld, na een hevig gevecht door de Oos- teuirijksch-Hongaarsche troepen genomen. Het Oostenrijksche 34e infanlberiie-rega- meant, welks chef de Duitsche keizer is, heeft zich bij de bestorming van het Lysa- gorawerk onderscheiden. Verrassend komt de val van Lemberg niet. Na de beiriohiten van de laatste dagen was men er feitelijk op voorbereid. Bijzonderheden over den laatsten Strijd ontbreken nog. Slechts blijkt het dat deze nog verbitterd is geweest. Thans trekt het Russische leger over het géheale front terug. Het front aan de Nida is reeds terug genomen. Dat aan de Piliiza is bezig te vok ge®. Voor Warschau houden de Russen nog stand. Ook aan het Narewfiromt, aan den Memel en in Koerland gaat alles no=f zijn ouden gang. Maar van de lijn: Bukowina—Dunajec— Bsoera is de positie van het groote Russi sche leger .teruggebracht tot de lijn Buko wina—.Bsoera. Wat tusscfae® dejza tel ijk Galicisdh (d. i. OostennjKsch gebied, is den Russen ontrukt. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Het Oostenrijksche staf-communiqué van gisteren meldt: Bij Plava zijn wederom enk olie vijande lijke aanvaten afgeslagen. Een Italüaansöh v'iiisger wierp zonder succes bommen op Görz. Op alle fronten verschiet de vijand veel geschut-munitie, blijft echter overigens Op den Balkan. De houding van Bulgarije. De Duitsche gezant te Sofia Machahelles is van daar naar Berlijn vertrokken om binnenkort weer op zijn post terug te kee- ren. De aanwezigheid van den gezant te Ber lijn betreft een uiteenzetting van den toe stand in Bulgarije zooals die na de nieuwe aanbiedingen van het Viervoudig Verbond en door de bekende tegenvragen van Bul garije is geworden, meldt de „Korr. Nor den." Een antfi-ltaliaaneche stem In Griekenland. Het blad „Esperini" schrijft: Wij zullen den dag vieren waarop Milaan door de Oostenrijkers wordt bezet, want heel Grie kenland dient te beseffen dat de gevaarlijk ste vijanden van het Hellenisme de Italia nen zijn. In Albanië. De „Ifyöln. Volkszettung" verneemt van haar vroegeren Italiaanschen correspon dent, dat volgens berichten uit Zuid-Alba- nië de daar heerschende ellende het karak ter van een hongersnood gaat aannemen. Sinds Valona door de Italianen bezet is, zijn in deze 9treek 10,000 mensehen van honger omgekomen. De Italianen treden steeds brutaler op tegen het volk, dat ten zeerste onder de bandeloosheid van de Ita- liaansche soldaten lijdt. Op Zes. In de Zwarte Zee. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, meldt het P. T. A., dat een Russische duikboot tusschien Erekü en Kefkeu een groot vijandelijk stoomschip en twee zedlr booten tot zinken heeft gelxracht. De Emden Zes overlevenden van de bemanning van de „Ernden" zijn te Willte'msha/ven terug gekomen en Zondag aldaar gehuldigd. Een Italiaansche vloot naar de Dardanellen Aan de „Voss. Zeitung" wordt uit Genève bericht: Volgens een telegram uit Rome is de actieve deelneming van Italië aan de actie in de Dardanellen thans een feit geworden. Verscheiden Italiaansche kruisers en kleinere bodems hebben Taren te verlaten en zijn naar Tenedos vertrok ken. Het eskader moet zich daar bij de En- gelsche en Fransche vloot aansluiten. De duikboot- en mijnoorlog. „Lloyd" verneemt uit Fraserburgh: is door een Duitsche duikboot in den grond geboord op de hoogte van Kinnaira Head. De bemanning is te Fraserburgh aange komen. Italiaansch schip verongelukt. Het „Giornale d'Italia" meldt uit Ca- gliari: Een Italiaansch stoomschip uit Cagliari leed op zijn vaart van Cagliari naar Livorno schipbreuk. De bemanning en passagiers werden gered. In de lucht. Bomaanval op Shields. De „Lok. Anz." verneemt uit Christiania: Het stoomjship „Jotum" dat Maandag te Stavanger aankwam, bevestigde, dat Southshields Woensdagnacht door Zeppe lins gebombardeerd werd. De bemanning werd plotseling door een groot rumoer binnen de stad gewekt en toen zij zich aan dek bevond, viel een bom op de kade, zoo dat de granaatsplinters aan dek vielen. Een tweede bom volgde. Vele inwoners liepen opgewonden op straat om. De soldaten vuurden op de Zeppelins, welke echter door den mist niet zichtbaar waren, zelfs zoek lichten konden den mist niet doordringen. Te Shields werd niemand gedood of gewond doch de Zeppelins hadden kort te voren de Armstrongfabrieken een bezoek gebracht, waar 14 bommen het marine-atelier en arsenaal troffen. Ilier werden 17 personen gedood en 40 gewond. Aan boord kon men zien, dat te Shields den gcheelen nacht ver scheidene gebouwen in vlammen stonden. De aangerichte schade bij Armstrong ia enorm, zoodat de arbeid daarom sterk be perkt moest worden. Luitenant Warneford t. Het lijk van den Engelschen militairen vlieger luitenant Warneford, die in de lucht een Zeppelin bevocht en vernielde, doch kort daarop bij een vliegoivi'val om liet leven kwam, is naar Engeland overge bracht. Toen aan het station St. Lazare (Parijs) de wagon, daarin de kist was ge plaatst, zou worden gesloten en verzegeld, viel een treffend incident voor. Een Engel- sche dame vroeg en kreeg 'verlof bij den doode te mogen bidden. Haar eigen zoon is als vlieger aan het front. In Rusland. De nieuwe minister van Binnenl. Zaken. Toit minister van Binnenlandse he Zaken ter vervanging van den afgetreden minis ter Mak lak of is bij keizerlijk bes huilt be noemd de heer Sjosjerbator, thans direc teur der keizerlijke paandenistoeterij. Een Russisch coalitiekabinet? De „Wiener Rundschau" verneemt, vol gens de „Korr. Norden", dat het aftreden van den Russischen minister van Bizmen- landsche Zaken Maklakow, de eerste stap is op den weg om een coalitiekabinet te vormen, waartoe de Tsaar besloten is, daar hem verzekerd werd, dat slechts zulk een kabinet, de voortzetting van den oorlog mogelijk maakt. In Afrika. Generaal de Wet. ,lf> '"t is ver M)IT|,>('|"1 tot zes Met de monde'.imge toelichting van bet vonnis was Lange, <1© president van hot hof, twee uur bezig. In het vonnis wlond oolk, dat het hof den beschuldigde toe stond, op enkele punten in liooger heroe<p te gaan. Lange ging de omstandigheden van den opstand breedvoerig na. Hij zei, dat de Wet, vóór de samenkomst te Kopjes, waar tot den oip.sfta.rid weird besloten, de procla matie van de re gearing aangaande dan op stand van Maritz kende. Lange sprak do regcering geheel vrij van de beschut'di- giing in den loop van den opstand verro- derlijk te hebben gehandeld. De ad vo'k a at van de Wat zeide ten slotte dat de Weit had gehandeld uit diepe gods dienstige overtuiging. De twee punten, waarop de Wat n.iet schuldig is verklaaid, zijn de A-anmicling van een telegraafkantoor eri licit voorne men om zich bij de Dultschers aan te slui ten. Het hof nam de verklaring van de Wet tfan, dat hij, op weg naar de Dult schers zijnde, nochtans nicit het p'ian had zich bij hein aan te 9i.uiten. In Duit9ch-Zuidwest-Afrika. Officieel wordt uit Pretoria gemeld, dat generaalBotha Emanaru aan den spoor weg SwakopmumdGreetfontei® heeft he- FEUILLETON. HEREENSGD. 71) Zeker, zeker in dezen toestand iis I het 'Onmogelijk! Hot spijt mij zeer, mijn- heer, dat ik het u niet kan toestaan, zeide hij, zich tot Le Noir wendende. Maar rnijn plicht als geneesheer eisch't van mij, dat I ik in de allereerste plaats rekening houd met het belang van mijn patiënte. Maar :ik moet vandaag vertrekken! En ik moet mijn beschermelinge mede-ne- I men! Laat dezen heer mede reizen, dan kan er immers van -gevaar geen sprake zijn! En eeq. blik van gloeiende® haat trof Guiclo. Deze had intusschen de bewustelooze I eenige druppels ingegeven, die haar echter m een toestand van nog sterkere bezwij ming schenen te doen vervallen. Thans wendde hij zich met open blik tot beide mannen. Neen, mijnheer, het is onmogelijk, antwoordde hij doodbedaard. Dokter St. Jean, ik doe een beroep op uw gezag als geneesheer! In zulk een toestand laat men geen zieke uit een hospitaal... Maar da:t is toch alleen mijne zaak! viel Le Noir hem heftig :<n de redie. En ik Wil, dat de zieke mij worde uitgeleverd onmiddellijk! En ik weiger het u met de meeste be slistheid, kolonel Le Noir! antwoordde Gnldo, nu eveneens weer heftig wordende. Kolonel Le Noir? riep dokter St. Je-an verbaasd. Maar, beste collega, ge vergist u, deze heer.... Is niet mijnheer Mont St. Pierre, zoo- als hij tegenover u beweert, doch kolonel Le Noir uit Virginië, die aan deze arme vrouw haar man, tiaar kind, haar eigen dom, al haar hare en goed heeft ontroofd en haar sinds achttien jaar heeft doen doorgaan voor krankzinnig om in het be zit te kunnen .blijven van al hetgeen hij gestolen heeft. Tot geen prijs mag liet arme .schepsel opnieuw in zijn macht ge raken, .indien gij, dokter S.t. Jean, u ten minste niet medeplichtig wilt maken aan dan moord op een onschuldige! Alles gelogen gelogen! brulde Le Noir. Deze vrouw lis krankzinnig en gij hebt het recht niet mij haar uitlevering te weigeren, zelfs geen uur! Dokten* St. Pierre, laat u geen schrik aanjagen door de bedreigingen van dezen schurk; ik zal u het bewijs leveren, dat alles van hem valsch spel Is geweest! Ik zal mij tot de rechtbank wenden en u aanklagen wegens wederrechtelijke vrijheidsberooving van een persoon! schreeuwde Le Noir. Ga uw gang, antwoordde Guido. Maar maak wat voort, anders komt ge er te laat mee! Knaap, jik réken met u «af! Voor de laatste maal, dokter St. Jean, levert gij mij de zieke uit of niet? De oude Fransohman verkeerde in hevi- gen tweestrijd. Monsieurstamelde hij ten slotte, geef mij tijd om na te dénken. Gij zijt in uw recht, maar... Dus gij doet het niet! riep Le Noir, bevende van woede. Nu, dan gaat het on loven en doed. Ik ga van hier rechtstreeks naar Willow Heights, siste hij Guido toe. Deze overwinning hebt gij behaald, knaap, maar heef, beef, zeg ik ul Wij zullen eens zien, wie ten slotte wint gij of ik! En als een aangestoken tijger stormde hij de deur uit, het hart vol woede, ver vuld met toorn en wraakzucht. XLV. Toen dokter St. Jeajn zijn begunstiger, die zich bij de opneming dor ziekie in de iirichting zoo royaal getoond had, in de grootste opgewondenheid zag heengaan, wilde hij hem achterhalen, doch Guido trad, vastberaden, hom in den weg. Laat dien man gaan, dokter. Hij kan u niets doen, zeide hij. Gij hebt niet het minste te vreezen. Zijn laatste woorden leveren u het bewijs, diat gij te doen hebt met oen schurk, die .do wereld tracht te bedriegen onder een huichelachtig masker, want op Willow Heights wonen mijn moe der en mijn jonge bruid'. Laat mij u daar om een episode verhalen, waarmede de persoon van dezen fijnen man het nauw ste verbonden is en die hem in het ware licht plaatst! En bemerkende, dat de dokter nog altijd met bezorgden blik staarde naar de als levenloos daar liggende gestalte, zeide hij: Wees niet bezorgd. Zij zal wakker worden over een' uur. Ik hob haar eenige druppeils ingegeven en daardoor is zij in een diepen slaap gevallen. En den dokter uitnood igond om naast hem te gaan zitten, verhaalde Guido hem in g.roote trekken zijn .levensgeschiedenis en vooral die tooneelen, waardoor de schurkaohtigheM van kolonel Le Noir het meeste bekend was geworden- De levendige Fraruschrnan onderbrak den verhaler telkens door uitroepen vau verbazing on afschuw. O, ik dank u, :(k dank u! mijn jonge vriend. Gij hebt mij eenmaal het leven ge red; gij hebt het heden, voor de tweede maal gedaan, door mij er voor ite behoe den, dat ik medeplichtig werd aan een misdaad en handlanger van. een misda diger, die zijn straf niet mag ontgaan. Laat deze ongelukkige want dat is zij, voor zoover ik haar nu ken zoodra zij weer bij kennis komt, haar geschiedenis vertellen. Wie weet aan welke misdaden bij zich tegenover haar nog schuldig ge maakt heeft. Probeer nu eerst haar tot bewustzijn te brengen; want voor haar vijand behoeven wij niet meer te vreezen. lik zal de arme vrouw bsche/rmen, totdat alles, haar betreffende, geregeld Is. Dokter, gij zult er nooit berouw over gevoelen een ongelukkige te hebben bij gestaan, antwoordde Guido, meit warmte de hand van den dokter drukkende. Er is tegenover haar meer misdaan, dan goed gemaakt kan worden. En nadat de oude Franschman was weg gegaan, begon Guido met het toepassen van zijn opwekkende middelen, die na eenigen tijd bijval hadden. Als iemand, die ontwaakt uit een diepen loodzwaren slaap, sloeg do patiënte langzaam de oogen op en staarde den jongenman, die over haar ge bogen stond, als wezenloos aan. Na eenige oogenblikken bewoog zij de hand naar liet voorhoofd. Het schee®, dat het geheugen bij haar terugkeerde; haar gelaatstrekken werden levendiger een bewijs, dat zij zich het zooeven voorgeval lene herinnerde. Plotseling richtte zij zich met een vlugge beweging overeind. Hij!... Hijl... waar is hij? riep zij op gewonden. Waar is de ellendeling? O, mijn heer, laat niet toe, dat hij mij hier vandaan brengt hij vermoordt mij, zeker, hij ver moordt mij evenals hij mijn man, zijn eigen broer, vennoord heeft! Madame, wat gij daar zegt, is een zware beschuldiging. Hebt gij bewijzen voor zoo iets verschrikkelijks? vroeg Guido. Bewijzen? Welke bewijzen zou ik daar voor hebben? Ik weet het met de meest voste overtuiging, dat hij mijn ongelukkigen man heelt vermoord of heeft laten vermoor den. Luister, als gij zoo goed wilt zijn, naar mijn geschiedenis en ook gij zult er niet aan twijfelen. Laat dat vandaag achterwege, me- vrouwl Gij zijt te zenuwachtig... Neen, neen, geen uitstel, mijn vriend. Ik stel vertrouwen in u en het zaL mij ver lichten als ik mijn hart eens voor u kon uitstortenl Ver schoon ing, madame! Wees zoo goed, alvorens gij mij uw geschiedenis ver haalt, een vraag te beantwoorden, die ik reeds gesteld heb aan dezen duivel in inen- schengedaante. Dat gij niet mademoiselle Mont St. Pierre heet, zooals die eerlooze schurk u noemde is mij duidelijk. Maar wie zij.t gij dan wel? Door welk onzalig lot zijt gij met dezen ellendeling in aanraking gekomen? ((Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1