22 BUITENLAND. De Oorlog. ee JAARGANG No. 1732 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering cn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG JUNI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, mei gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverientiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Een Engelsche pantserkruiser van de Minotaurklasse is door een Duitsche duikboot geiorpedeerd. IVIc Kenna kondigde in hei Lagerhuis een nieuwe oorlogsleeuing aan van onbepaald bedrag. De Wet is schuldig verklaard aan de eerste acht punten van de aanklacht wegens verraad en niet schuldig aan de overige twee. Van het Westelijk oorlogs terrein. De toestand blijft in clen strijd op dit oorlogsterrein vrijwel onveranderd. Overal wordt de strijd met groote felheid voortge- - zoo fel, dat in een Fransch legerbe- richt gezegd wordt: „wij maakten slechts tien krijgsgevangenen, zoo hardnekkig had 'do vijand tegenstand geboden". Dat wil tias zeggen: „wij moesten de Duitsche troe pen afmaken, wijl zij zich weigerden over te geven". Zoo gaat het overal op dit front, waar de strijd krachtiger dan ooit woedt, maar i.dcr dat het doel bereikt wordt, waar voor gestreden wordt: de verdrijving van Jen vijand uit zijn ingenomen stellingen. „De loopgraven, die wij genomen hebben kn ooster. van Yperen bleven in onze han- zeide een Engelsch bericht, „maar do tweede linie, die wij daar bezet hadden, konden, wij niet behouden." „Li de Franschen behielden alle stellin- ji'i:, dk zij genomen hadden." Maar daardoor werd de Britsche en Fran- sche linie toch slechts enkele meters ver plaatst. Het Duitsche bericht, dat de Engelschen een nieuwe" nederlaag geleden hadden is tot neg toe in de Britsche communiqué's niet ie»estigd. Van het Oostelijk oorlogs terrein. De uitslag van den zoo gewichtigen strijd op het Wereszycafront heeft niet lang op zich laten wachten. Reeds de bezetting van Grodek en Ko- raarno door de Oosenrijkers voorspelde 'nieft, goeds voor de Russen. Tegelijkertijd kwam bericht, dat de Rus- ssn op den linkervleugel aan gene zijde van den Dnjestr aan het wijken waren, rdoor hun stelling aan de beneden- .Wereszyca zeer in gevaar scheen gebracht. De latere telegrammen melden dat we derom de Duitschers de beslissing hebben gebracht door het Noordelijke gedeelte van de Russische steking in te drukken. Zaterdagavond hadden de Duitschers reeds den straatweg van RawaRuska naar Zolkiew overschreden, derhalve ook den spoorweg, die aan den Westkant van den straatweg ligt. Hieruit blijkt, dat de Duitschers toen reeds, Zaterdagavond, tot op zijn minst 16 K.M. achter de Russisov stellingen waren doorgedrongen, zijnde dat i geringste afstand van de stellingen tot den zooeven genoemden straatwég. Voorts blijkt daaruit, dat Lemberg van zijn ver binding naar het Noorden is afgesneden. Aldus niet alleen in de linker- maar ook in de rechterflank ernstig bedreigd en in het front fel aangevallen, moesten de Rus sen ook het voornaamste gedeelte van hun stelling, bij de meren van Grodek, ontrui men. Achter Grodek biedt de natuur in het heuvelland om Lemberg heen geen afschei ding, die voor verdediging geschikt is, en de tijding van den val van de hoofdstad van Galicië mag dus eerlang worden ver wacht. De bezetting van deze stad is niet alleen van belang uit krijgskundig oogpunt, daar zij een* belangrijk kruispunt van spoorwegen is, maar in de eerste plaats uit moreel oogpunt. Jozef Ferdinand neemt intusschen aan de Tanew (evenwijdig met de Noord-grens van Galicië) een stelling in, die geschikt is om den opmarsch van Von Mackensen in de flank te dekken. Van Bessarabië uit zijn de Russen tus- schen Prutli en Dnjestr, alsmede aan den middenloop van den Dnjestr nog offensief. Hun succes schijnt echter niet groot ge noeg om de krijgskans te hunnen gunste te doen keeren. Lemberg. Volgens de „Beat. Lok. Aniz." toepen gis terochtend te Berlijn geruchten, dait Lem berg ingenomen zon zijn*. Uit eeni.ge hui zen werden, daarop reeds de vlaggen uit gestoken. Telegrammen uiit Weenen berichten, dait op de Beurs mededeeliing van de overwin ning was gedaan, maar dat officieel nog niets bekend was gemaakt. Ook lie Berlijn was te 2 u. nog geen officieele bevestiging ontvangen. Dat de hoofdstad van Galicië echter den lang sten tijd in handen der- Russen is geweest, betwijfelt niemand. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Aan het Oostenrijksch-Italiaansche front blijft de strijd nog beperkt tot de grens- hoogten. Daarin worden dappere daden verricht, hetgeen te verwachten was, bij den bekenden moed en het élan van de Ita- liaansche alpenjagers. Het verhaal uit Ro me over de bestorming van den Monte Nero, waarin de Italianen den Oostenrijkschen en Hongaarschen verdedigers van dien berg een gevoelige nederlaag toebrachten, klinkt in de Italiaansche lezing als een roman. Maar ook de Oostenrijksche berich ten over den strijd in* het dal van de Ison- zo, en over de gevechten aan de rivier de Plava, bewijzen hoe krachtig daar aan de grens de strijd woedt, en met hoeveel vol harding aan beide zijden de aanval en verdediging wordt ondernomen. Maar ook hier is nog slechts weinig resultaat verkre gen, van belang voor de beslissing. Op Zee. Engelsche pantserkruiser getorpedeerd. Officieel wordt ui,t B'èxüjin gemeld: Op 20 Juni viel een Duiitsch© duikboot op on geveer 100 zeemijlen ten Oosten van de Firth een Engelschen pantserkruiser aan, blijkbaar van de „Moniibaur"kla&se. De tor pedo deed haar werking. 'De duik/boot kon echiter nie.ts verder waarnemen. Grieksch zeilschip jn beslag genomen. Een Fr arische torpedojager heeft tus- schen Kaap Matapan (de zuidelijkste punt van Griekenland) en Kreta een k'lein zeil schip in beslag genomen, dat met vaf.sche papieren voer, om Tu.rk&ehe officieren over te brengen maar Tripolis, waarheen zij door Emhver pasja gezonden waren om geschenken te overhandigen aan de Se- noessi, meldit Havas. In de lucht. Luitenant Warneford. Omtrent het ongeluk dat den vlieger luitenant Warneford heeft getroffen, wordt nog gemeld, dat Warneford was opgeste gen met een passagier, den Amerikaan Needham. De vliegmachine, een Farman biplan, viel van een hoogte van 600 voet neer. Toen het vliegtuig nog een 250 voet van den grond was, zag men dat naar het scheen beide inzittenden zich uit het toe stel wierpen. De toeschouwers ijlden hun te hulp en vonden luitenant Warneford nog ademend, maar al de beenderen in zijn lichaam schenen gebroken. Hij werd opge nomen en in een auto gebracht die hem naar een hospitaal zou brengen, doch on der-weg stierf hij. De Amerikaan was on middellijk dood. Het sterven van Warneford, den vermete- len vlieger, die onlangs een Zeppelin ver nielde, heeft in Engeland diepen ihdruk gemaakt. In België. Te Maldeghem. Sinds eenigen tijd wordt te Maldeghem geen bloem meer verstrekt doch alleen tarwemeel. Dit meel is niet al te best. Als het een dag of veertien wordt bewaard, valt het dikwijls in kluiten uiteen. De werk loozen te Maldeghem ontvangen een onder steuning van 3 francs per week. Ieder inwoner moet voorzien zijn van een identiteitsbewijs vanwege het gemeentebe- meenten te mogen doorloopen, worden we kelijks of maandelijks verstrekt. Paspoor ten voor een enkele reis, bijvoorbeeld met kar en paard naar Brugge, kosten 15 cen times. In het Britsche Rijk. Nieuwe Britsche oorlogsle&ning. Minister Mc. Kenna kondigde in het La gerhuis aan dat een nieuwe oorlogsleeuing van een onbepaald bedrag zal worden uit gegeven a pari tegen 4y2 pCt. rente. Beroep van den spion Muller verworpen. Het beroep van Muller tegen het vonnis om te worden doodgeschoten wegens spionage, is afgewezen door het hof van beroep. In Rusland. De binnenlandsche toestand. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Stockholm, dat naar „Svenska Dagbladet" schrijft de afgetreden Russische minister Maklakof de ijverigste verdediger van den oorlog tot het uiterste en in dit opzicht een aanhanger van Nikolaas Nikolajewitsj was. Het aftreden van Maklalof is het laat ste symptoom van den geweldigen strijd in de leidende Russische kringen. De berichten over de nederlagen in Ga licië en de bedenkelijke onlusten in Moskou hebben de nervositeit doen toenemen. De strijd schijnt thans te gaan over het eincte of heit voortduren van den invloed van Ni kolaas Nikolajewitsj. Er schijnen belang rijke plannen voor de wijziging van het mi nisterie te bestaan. Vooral wanscht men een krachtiger minister-president dan Goremykin. Onlusten in Moskou. De „Berliner Lokalanzeiger" verneemt uit Stockholm: In Moskou duren de plun deringen voort, voornamelijk bij de rijke fabriekseigenaars. Van dén grootsten la kenfabrikant in Moskou, baron Knoops, werd een kasteel in brand gestoken. De kantoren van Fransche en Engelsche firma's werden eveneens verwoest. Eergisteren trok het gepeupel naar Poesjkinof en stak daar 70 villa's in brand. De jonge regimenten werden uit Moskou weggezonden en door Siberische troepen vervangen. Zoo de onlusten voortduren is militaire tusschenkomst waarschijnlijk. Amerika en Duitschland. Het Duitsche antwoord aan Amerika. Het antwoord van Duitschland zal ver moedelijk nog 10 dagen worden uitgesteld. De zaak .is tha/ns in handen van den mi- nieter van Marine Von Tirpltz. liet minis terie van Buitenlarrdsohe Zaken onder zoekt nog de data door Gerhard aangege ven. Men ziet In het uitstel van de nota een teelken, diat het ministerie van B uiten land- sche Zaken niets wil nalaten, om tot een ■\reedzame overeenstemming met Amerika te komen, me/'dt het ,,U. P. t. A." De „Deutsche Tagesztg." is gistenmiid- dag in beslag genomen wegens een artikel van Rewntlow, waarin de Amerikaansche nota werd besproken. Hieruit spreekt het "besluit van de reg-en-mg, niet «boe te staan, dat onverantwoordelijke stokebrandenals Revenitlow de onderhandelingen met Ame rika in gevaar brengen. Bewering van een matroos. De „Lok. Aniz." brengt de verklaring van den matroos Grabe, die op het oogen- btok ite Hamburg woont, over de vraag van de bewapening der „Lusitania", wel ke Grabe tegenover de overheid "te IIam- buig aflegde. Volgens deze T/r/ekerde Grab beslist, dat de meded'ee'ingen van Stahl juist waren, en de bewering van de reedierij onwaar. Hij beweert herhaalde lijk op de „LnsLtania" en de „Mauretanta" te hebben gevaren, welke beiide gewapend waren. In helt geheel bevonden zich op de „Lusitania" vijf of zes 12 c.M. kanonnen, die steeds met zwaar zeildoek bedekt wa ren. Hij ziag herhaaldelijk, hoe de zich aan boord bevindende marinereserve geregeld oefeningen hield. In Afrika. De zaak van De Wet. Naar Reuter uit Bloemfontein seint, is De Wet schuldig verklaard aan de eerste acht punten van de beschuldiging van ver raad en niet schuldig aan de overige twee. Verschillende Oorlogs berichten. De Sultan ziek. Volgens „Korr. Nor den" is professor Israël, do bekende Ber- lijnsche chirurg, door tusschenkomst van de Turksche ambassade, de vorige week naar het ziekbed van den Sultan opgeroe pen. Te Kortrijk. Senator Van der Enno, burgemeester Taye en een aanzienlijk koopman te Kortrijk zijn door de Duit schers in hechtenis genoqien, oindat zij ge weigerd hebben een proclamatie te teeke nen, waarbij de arbeiders van de stad wor den aangespoord te werken in do wapen fabriek, die door den vijand wordt beheerd. Ook zijn meer dan 400 werklieden opgedo-i ten, meldt Havas uit Parijs. Uitwisseling van officieren van gezond heid. Op de vraag in het Engelsche La gerhuis gedaan betreffende de uitwisseling van Engelsche en Duitsche officieren van gezondheid antwoordde Lord Robert Cecil; dat hij een bevestigend antwoord kon geven en dat hij hoopte, dat de regeling spoedig tot uitvoering zou komen. Er was echter eenige tijd verloren gegaan omdat uitge maakt moest worden welke Engelsche on welke Duitsche officieren van gezondheid voor uitwisseling in aanmerking kwamen. Opstootjes op Lemnos. Volgens de „Korr. Norden" zouden er onlangs ernstige Grieksehe onlusten op het eilund Lemnos zijn uitgebroken, naar aanleiding van 1 hijschen der Engelsche vlag, hetgeen door de Grieken als een bewijs van annexatie werd gehouden. Een klacht ingediend bij Z. H. den Paus. De correspondent van de „Tijd" te Keu len schrijft: Er heeft een wisseling van te legrammen plaats gehad tusschen den Duitschen keizer en de beide kardinalen, die Duitschland telt. Over de verzending dezer telegrammen, welke men door do houding van het Fransche Episcopaat ge boden meende, heeft een ernstig overleg plaats gehad. Het Duitsche Episcopaat als zoodanig zal zich onthouden van het pro test, hetwelk door de groep van aanzien lijke Duitsche Katholieken wordt uitge bracht tegen het opzienbarende Fransche boek, maar bij Z. H. den Paus zal een klacht tegen de Fransche Kerk worden ingediend. Men verwacht, dat de II. Vader zoowel aan de Duitsche als aan de Fran sche Katholieken een schrijven zal richten, om hen tot gematigdheid aan Ie sporon en met behoud van hun patriottische gevoe lens in alles de liefde te betrachten. Cabriele d'Annunzio en de kerkelijke overheid. Mgr. Gavotti, de nieuwe aarts bisschop van Genua, heeft officieel gepro testeerd tegen het misbruiken van het evangelie door d'Annunzio, die bij de feesten te Quarto de acht zaligheden schan delijk profaneerde. Dit optreden van den prelaat is vooral van betreken is, daar Mgr. Gavotti in het „Giornale d'Hulia" en andere oorlogsgezinde bladen meermalen geprezen werd om zijn sympathieën voor het Itali aansche leger en de koninklijke familie. De boeken van d'Annunzio, waarvan drie leidende persoonlijkheden van de katholieke beweging in Italië verklaarden, dat zij in- geen fatsoenlijk gezin gelezen kon worden zijn onder Z. IT. Pius X z.g. op den Index gekomen. FEUILLETON. HEREENIGD. 70) De geheime gang, welker verweerd ge beente gee.n grooten tegenstand bood,was ttun beide zijden verwijd bovetn den af grond onder heit valluik; ter hoogte van rotsholte was een sterk net uitgespan nen, om een neerploffen irr die diepte on mogelijk te maken, terwijl een touwlad der leidde tot dicht" onder het valluik. Mack Donald had geen enikeien voor zorgsmaatregel verzuimd; hij wilde wraak nemen door een volledigen triomf, waarbij de kans op een mislukking ten eenenmale was buitengesloten. Zoo was het met de grootste rorg in too- ï*eil gezette werk. tot uitvoering gebracht n met een gelaat vol spot boog de 9ohurk zich over het meisje, dat heem tweemaal te sterk was gebleken, maar thanis toch toch eindelijk in zijn macht was, zonder dat iets ter wereld haar daaruit kon be vrijden. Geen geluid niet het minste! fluis terde hij haar in het oor. Of gij dwingt Wij u den mond te sf/uiten! Er zal u geen leed geschieden. Volg mij kalm, want alle tegenstand is nutteloos! Gij zijt in mijn Wacht en ik heb gezworen, dat gij mij.n vrouw zult worden, zoo waar ik Mack Donakl heet! Met een onvoorziene, neftiige beweging (Werkte zij zijn hand van haar mond en s.:ngerde die weg, daarbij opnieuw een fü'p.nde kreet uiiitstooten.de. -Verschrikt vloog Pitapat van haar rust bed op, doch nauwelijks had zij de hooge, griezelige gestalte naast haar jeugdige meesteres bemerkt, of met een doffen kreet vied zij, het gezicht naar beneden gewend, op den grond en bleef liggen als een dioode. Mack Donald had echter met een vlugge beweging liet zich heftig verzettende meisje een doek in den mond gestopt en haar aan handen en voeten gebonden. Als een veertje de lichte gestalte opnemende, ijlde hij met zijn kostbaren last naar het val luik. Ihans zette hij den voet op de touw ladder en steeg daarlangs af, stap voor eta.p, dieper en dieper nu een vlugge ruk, het valluik sloeg dicht en slachtoffer en ontvoerder zweefden boven den afgrond. XLIV. Sir, gij hier! kwam het, als een kreet van ontsteltenis, over Le Noir's lippen, nadat zffn eerste verbijstering geweken was. Mijnheer, hoe komt gij hier en met welk recht dringt gij hier binnen? Guido nam den ellendeling met een blik vol minachting op van het hoofd tot de voeten. Met welk recht, vraagt gij? antwoord de hij met bulderend geluid. Met welk recht, Sir? Antwoord gij mij eerst eens: wat geeft u het recht een weerlooze vrouw lastig te vallen en naar het leven te staan? Sir, bedenk wat gij zegt! Pas opl siste Le Noir. Pas gij maar op uw zeiven, Sir! don derde Guido hem toe. Maar doe geen moei te om mij te misleiden. Ik lreh in de cel hiernaast alles gehoord alles,, Sirl Wat? Gij hebt alles afgeluisterd, vle gel-? schreeuwde Le Noir woedend. Afgeluisterd? herhaalde Guido scherp? Neen, mijnheer, dat zou een man onwaardig zijn, indien hij staat tegenover n man van eer, zooals gij getuige uw manier van spreken! Afgeluisterd heb ik niets. Sir. Ik ben de vriend van deze arme ongelukkige en zij heeft mij met smeekenden blik verzocht in haar nabij heid té blijven om haar hulp te verleenen, om haar leven te beschermen. Vandaar dat ik hiernaast uw infaam spel met uw slachtoffer kon volgen. Maar al had ik het miiet gehoord, i'k zou toch geweten hebben, wat ik van u te denken had, zoo dra ik wist, dat gij de zoogenaamde be schermer waart, beter gezegd: dat gij deze tooneelrol speeldet. Mij kimt gij niet om den tuin leiden, kolonel Le Noir! Ik weet wie en wat gij zijt, al is het u ook gelukt honderden en duizenden te bedriegen door uzelven een masker van hecht9ohapenheid voor te bin den. Mij bedriegt gij niet; ik zie itot op den ibodean van uw zwarte ziel, die zelfe voor den duivel eens te slecht zal zijn. En al ken ik niet de volle diepte van uw laag heid tegenover deze arme vrouw, toch weet ik, dat gij weer iets zóó schandelijke, zóó laags en zóó gemeens moet hebben uitgevoerd als men bet zich nauwelijks kan uitdenken; het kan niets anders zijn dan de grootste schurkerij! Zwijg, kwajongen, die ge zijt, of ik sla u neer. Gij zijt een waardige zoon van uw waardige moeder. Met hete:elide come- diespel heeft zij mij ook eens trachten te roeren, maar het is op mij zonder uitwer king gebleven... Schurk, die gij zijt! bulderde Guido, vlak voor Le Noir tredende, zoodat deze een stap terugdeed. Schurk, nog een woord^over mijn moeder, die mij even hei lig iis als ik u haat, en niets zal in staat zijn u te beveiligen tSgen detoornende hand van haren zoon! Mijn moeder is een engel van goedheid en reinheid, en als zij heeft moeten lijden, dan was het door uw schuld. Ja, door u, voor wien niets heilig en niets te misdadig is, mits de schijn van uw zoogenaamde reputatie maar bewaard blijft. Lioht den a'.u-ier op, die het ongelukkig bestaan mijner moeder omgeeft en ik zal u vrij uwen weg laten gaan en niets zal u geschieden... Gij zult mij ook zoo niet kunnen verhin deren te doen, wat ik wil, knaap. Ga heen uit deze kamer. Gij hebt hier niets te ma^ ken' Ga weg, ik beveel het u! Jawe1., kolonel Le Noir, beveel zoo veel gij will Ik trotseer u. Ik sta hier niet meer als uw ondergeschikte tegenover u, maar als vrij man. Ik ga niet heen, al be veelt gij tyet mij honderdmaal. Deze arme krankzinnige, zooals gij zelf haar ge noemd hebt, :ts mijn patiënte en als haar geneesheer beveel ik, dat haar de grootst mogelijke rust worde verzekerd. Sinds zij, door een plotselinge bezwijming getroffen neerstortte, is er over haar een algeheele gees bes-afwezigheid gekomen, die mij ten hoogste bezorgd maakt. Het is dringend noodiig, dat ik met onzen dokter, dokter St. Jean, haar zeer bedenke'.ijken toestand onderzoek! Bij deze woorden opende hij de celdeur en trok aan de bel. Onmiddellijk daarop trad hij in de cel terug. Sir, gij zijt zelf razend-krankzinnig! siste Le Noir hem toe. Gij beweert, dat gij alles géhoord hebt,... Ja, alles! Pasop, kolonel Le Noir, pas op! Aan u zal het liggen of alles voor u verloren is of niet! Tot geen prijs zal ik dulden, dat gij o-ver uw slachtoffer zege viert! Op dit oogenbliik werd aan de deur ge klopt. Guido deed open; daarbuiten stond een oppasser. Vraag of mijnheer de dokter zoo goed wlit zijn, hier te komen! beval Guido. De man ging heen. Zich tot de zieke wendende, die daar nog altijd als levenloos lag, tilde hij haar op het tegen den wand staande rustbed en begon daarop haar pols- en hartslag te onderzoeken. Hij was hiermee bezig, toen dokter St. kwam binnenijlen, Guido richtte zloh op en den bejaarden Franschman tegemoet gaande, zeide hij: Mademoiselle is in zwijm gevallen. Ik was hij de „koningin" en hoorde het. Aan stonds ben ik ter hu'.p gesneld. Mijnheer Mant de St. Pierre deelde mij zooeven mede, dat hij van plan was geweest, de patiënte mede te nemen. Het was niet mo gelijk zulks' uit te stellen, zeide hij, daar hij vandaag noodzakelijk moest vertrek ken. Maar de toestand van de zieke ver oorlooft die niet. Ik geloof wel, dat ge dit met mij eens zult zijn. De oude Franschman knikte levendig toestemmend met het hoofd. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1