Ingezonden stukken. SPORT. CRICKET. Zou het bowlen onder de Hollanders af- nemen? Men zou het afgaande op de wed. strijden in dit seizoen zeggen, waarin de batsmen de bowlers de baas zijn. Bleef de wedstrijd Rood Wit tegen 's-Gr. C. C. ver leden week onbeslist, ook tegen Hermes kon Rood Wit gisteren geen resultaat bereiken, zoodat ook deze wedstrijd overgespeeld moet worden. V. R. A. behaalde tegen Hil versum een inningsoverwinning. Tegen allen verwachting verloor het Leidsche Ajax van 's-Gr. C. C- II. V. O. C. won met 25 runs van H. B. S. Haarlem won van Rood en Wil II met 42 runs. 's-Gr. Cr. CF. II—Ajax. De Hagenaars, openend met mr. v. d. Poi en Kuijpers, hebben er danig het oog in. Snel komen de runs. Voor 40 runs wordt mr. v. d. Pot door Eigeman gebowld, spoe dig gevolgd door Kuijpers (34). Reitz, die zeer goed staat te batten, wordt voor 14 d.'or Gunning ingepikt. O. Menten helpt dan de JTaagsche innings een flink eind naar boven door 55 te maken. Ook Nolet kornt in de dubbele cijfers (17). Ook de rest brengt nog aardig wat bij (De Beus 6, Everts 7, Van Laar 6, J. Koeleman 9), zoo dat de innings met 14 extra's op het voor tweede klasse cricket zeer verdienstelijk totaal van 202 sluit. Eigeman nam 5 wickets voor 85 runs, Gunning 4 voor 80. De overige runs werden op den Zuid.Afrikaner Barnard geslagen. Voor de Leidenaars ziet het er al heel ongunstig uit als Eigeman voor 6 mms door De Beus (bowler Kuijpers) wordt uitr gevangen. Eén stevige 33 en 16 van de gebroeders Gunning doen de kansen echter stijgen. ,,Hunn" valt op 0, v. d. Meij op 3, Schilthuijsem en v. -d. Kaden redden de si tuatie door onderscheidenlijk 27 en 25 te maken. Het totaal wordt 142 (11 extra's). Bowling: Van Laar 5 voor 35, Kuijpers 3 voor 60, Menten 2 voor 17. Nog wordt aan een 2de innings begonnen maar wanneer er 53 runs voor een verlies van slechts 2 wickets zijn, geeft Ajax ge. wonnen. 's Gr. Cr. Cl wint dus met 60 runs op le innings. (,,Vad.) Wedstrijden op de Kager plassen. 't Is wel haast zeker dat een zeiler niet spoedig tevreden is over weer en wdind; geen wonder dus dat gisteren de klacht was dat er we.l wat meer wind mocht zijn. Tocli kwam er af en toe een rukwind tus- sclieai, die het den zeilers niet gemakkelijk maakte. De „Mee.uw" (klasse IV) toch Hiep door zoo'n rukwind averij op, en de „Wa terrot" (klasse VIII) verleende hoogst col legialiter hulip, maar zag zich hierdoor zijn kans op een prijs ontloopen. 't Bleek dat enkele zeilers slecht him programma hadden gelezen, zoodat som migen na de helft van de haan geaeild te hebben., al meenden de zeilen te kunnen strijken en de prijs veroverd te hebben. Na afloop van de wedstrijden, diie overi gens een gunstig en geanimeerd verloop hadden, reikte de vice-voorzitter der Ver- eenigiinig, de heer Lensvelt, op het wed strijdterrein met het gebruikelijke „toe passelijk woord" de prijzen uit en bracht hulde aan den voorzitter die zoo nobel de wedstrijd opgaf om anderen van dienst te kunnen zijn. 't Was een welgeslaagde dag, .een goede propaganda voor de watersport. De uitsfpagen zijn: Klasse I. Plotseling keerpuntwedstrijd voor motorbootein: 1. Anna, van J. C. van Raaij; 2. Lyriewill, van M. van Hest. Klasse II. Ronde en platbodem jachten: 1. Aeolus, van L. Sollaart 2 u. 22 m. 41,/s 2. Blondine, van A. A. Visser 2 u. 23 m. 44 s. Klasse III. Schouwen: 1. Louise, van. W. F. Einthoven 3 u. 42 m. 8 s.; 2. Dolfijn, van G. Bader 3 u, 50 m. 5 Os.; Xoanki heeft de baan niet afgezeild. Klasse IV. Ronde jachten tot 5 W.M. 1. Sorella, van J. Sleyse.r 2 u. 30 m. 31^ s.; Meeuw gaf op door averij. Klasse V. Ronde jachten hoven 5 W.M.: 1 Bincor, van B. J. M. Bothe 2 u. 48 m. 30 s.2. Marie, van prof. dr. Kan 2 u. 57 m. 35 s.; Maria Geertruida opgegeven; Am al ia niet geplaatst. Klasse VI. Sloepen: 1. Liobe, van T. J. Huv 2 u. 10 m. 18% s.; 2. Antoinette, van C. Krul 2 u. 26 m. 37 s.; Trijntje en Wil- he'miria niet geplaatst- Klasse VII. Niet overdekte kiel en mid den zwaard jachten: 1. Ingeborg, van Th. Fontein en A. Wijnnobel 2 u. 27 m. 3672 s.; 2. Rijnstroom, van R. Schouten 2 u. 38 m. 49i^ s. Mina opgegeven; Marqui, „66" en Swastica niet opgekomen. Klasse VIII. Overdekte kiel en midden- zwaard jachten: 1. Woelwater, van H. Ges- hen- en J. van. Haagen 1 u. 49 m. 4% 2. Willy, van M. Cosyn en M. Sanders 1 u. 54 m. 12 s.; 3. Utah II, van M. de Wit 2 u. Om. 407a s.; niet geplaatst Anna Margarethg. en Zomerland; opgegeven Waterrot. Klasse IX. Nationale klasse: I. Inge, van li. W. de Voogt 2 u. 40 m. 16^ s., die hier mede voor 1915 houder van den zilveren wisselbeker werd. Schalm en Brunhdlde niet geplaatst. Klasse X. A.B.C.-klasse: I. Loja, van C. Schuddeboom 2 u. 9 m. 32 e. Jusse II en Dux niet geplaatst. Klasse XI. Larks: 1. Spin, van C. Uruin- zee.l 3 u. 15 m. 17l/2 e. Snip niet geplaatst. Klasse XII. Jollen: 1. Woelwater, van H. Gesher en J. van Kampen 1 u. 3 m. 12 s. Zomerkind opgegeven. Rechtzaken. groot. Besloten werd dit jaar geen prljs- raming te houden, doch dit over te laten aan de algemeene vergadering, te houden op Dinsdag 22 Juni te Haarlem, Voor deze vergadering werd tot afgevaardigde ge- koz'an de heer G. v. d. Perk. Men besloot tevens in het handel9eizoen wekelijks een bijeenkomst te houden om onderling de hande'l en de te maken prijzen te bespre ken. Naar ieders oordeel was het gewas der hollen hier middelmatig. Hierna werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad. De verkiezing van 5 leden voor den gemeenteraad, periodiek aftredend de heeren M. v. Egmomd, D. W. Üuwehand, R. Ouwehand, C. v. Tol en J. v. Walsem zal plaats hebben Dins dag 29 Juni van 10—4 uur. De nieuwe weg. Met de bestrating van den nieuwen weg van Ka;wijk aan den Rijn naar Katwijk aan Zee zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Voor dit doel zijn reeds 1,000,000 steenen aange kocht, Het lossen en rijden hiervan zal vOgende weeik aanbesteed worden. Erccdkaarten. Nog zijn veel brood kaarten aangevraagd, zoodat dit getal voor Kalwijk thans 1502 bedraagt. LISSE. R. K. Vcrikszang. Gisteravond werd al hier een propagandameeting gehouden voor den R. K. Volkszang. De Bondszaal was stampvol. Do heer v. Beek opende met een woord van welkom de bijeenkomst en zette het doel dezer bijeenkomst uiteen. Vooral richtte hij een hijzonder woord van welkom aan de afd. Haarlem van den R. K. Volkszang onder leiding van den heer Jac. de Jong, en hij hoopte dat uit de vele bezoekers een voldoend aantal zich zal opgeven, opdat ook in 't Katholieke Lisse een afdeeling zal kunnen gesticht worden. Veel zal hiertoe bijdragen de rede welke de heer Schiphorst uit Haarlem voor deze grootsche beweging zal houden. Ter inlei ding werd door de afd. Haarlem gezongen: „Ik ben de zanger en trek door 't land". Hierdoor kwam er al dadelijk de stem ming in. Onder leiding van den heer De Jong werd thans door alle aanwezigen het Wien Neerlandsch Bloed en daarna het Wilhelmus gezongen, waarover de heer De Jong zijn volle tevredenheid te kennen gaf. In een glashelder betoog zette de heer Schiphorst het nut en de noodzakelijkheid van goede volkszang en verspreiding, van 't goede lied uiteen. Vooral deed hij uitko men dat door het goede lied ook de Room- sche zaak in 't algemeen gediend word. Door allen werd hierna gezongen „Aan U 0 Koning der Eeuwen", waarna door het propagandakoor nog enkele nummers wer- den ten gehoore gebracht. Niet minder dan 200 aanwezigen lieten zich inschrijven. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren II. S A. van Beek, voorzitter; II. Molenaar, secretaris; H Vogelzang, pen ningmeester, en A. H. Schram a en de da mes J. Pijnacker, II. v. d Veld en A. Theis- sen, terwijl de ZeerEerw. heer Pastoor het oere-voorzitterschap heeft aanvaard. NIEUWKOOP. Gemeenteraadsverkiezing. De drie kiesvereenigingen zijn overeengekomen alleen hun. aftredende leden candidaat te stellen. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren Groenendijk (R.K.), van Leeuwen (lib.) en Middelkoop (a.-r.) NIEUW VEEN. Gemeenteraadsverkiezing. In een ver gadering van de liberale kiesvereeniging aihiier is besloten voor de drie te vervul len plaatsen in den raad slechts één can didaat te stellen,ril. het aftredende laheraile lid den heer F. M. Baud en de twee andere zetels aan de tegenpartij over te laten. OUDSHOORN. Verkiezingen Gemeenteraad. De vrij zinnige kiesvereenrlgiing heeft candidaa/t gesteld voor den gemeenteraad de heeren dr. W. van We.rmesk erken en W. J. den Hertog. De a.r. kies vere enig :ing stelde can didaat het aftredend lid den heer F. de Rooy en zal den candiclaat der Chr. His,t. kiesvereeniging steunen. De Chr. Hiist. kiesvereniging stelde candidaat het af tredende lid den hee.r R. van den Berg. RiJNZATERWOUDE. Gemeenteraad. De heer A. Kiebert heeft ontslag genomen als lid van den ge meenteraad. VOORSCHOTEN. Zigeuners. Door den rijksveldwachter alhier zijn een zevental woonwagens van Zigeuners, die zich reeds nabij het Haag- sche Schouw hadden neergezet, verwijderd in de richting Wassenaar. Mond- en klauwzeer. Bij C. Breukink aan den Rijndijk is het mond- en klauw zeer uitgebroken. WARMOND. Landstorm. Het bestuur van de Hanze- afdee'iing, gehoor gevend aan de raadge ving van den heer Koppers, op de verga dering van 14 dezer, heeft een oproep ge richt tot alle mannen van.' 18 tot 40 jaren, om de vergadering bij te women, die van avond wordt gehouden te Sassenheom, en waar 'luitenant Wilde een uiteenzetting der Landstorm-beweging zal geven. ZWAMMERDAM. Vrijwillige landstorm. Alhier is een afdeeling van den vrijwilligen landstorm opgericht, aanvankelijk met 15 leden. Roomsche Agenda. MAANDAG, (21 Juni.) Leiden, halfne- gen. Verg. R. K. Kiesvereeni ging in „Zomerzorg". MAANDAG, Leiden, half negen Kleer makersvergadering „St. Gez. Magella". ZONDAG. N i e u w v e e n. R. K. Kies vereeniging, 7 uur in Café L. Splinter. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De bioscoopverordening. De kantonrechter heeft heden iB. C. H., houder van de bioscoop aan den Stations weg, veroordeeld tot een boete van f 0.50 of 1 dag wegenis het toelaten van een jongen beneden de 16 jaren tot de voorstelling. Gelijk onze lezers weten batreft het hier een jongen, die tijdens de pauze met cho colade etc. rondgaat. De hc-er H. heeft hooger beroep aange- teekend. De winkelsluiting. Overeenkomstig den eiisch van het O. M. beeft de kantonrechter heden vrijgespro ken A. G., winkelier aan de Haarlemmer straat, die terecht had gestaan wegens het overtreden van de verordening op de win kelsluiting. A. G. heeft een visohwinkel met 'gelegenheid waar gegeten wordt. Hij had de viisdh voor consumptie in die in richting verkocM. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank sprak heden vrij J. de B., visscherte Noordwijk aan Zee die terecht stond ter zake vernieling. Bekrachtigd werd het vonnis van den L ei d s c h e n kantonrechter waarbij J. C. de K., sleepbootkapitein te Warmond werd ver oordeeld tot 14 maal f20 boete of 14 maal 10 dagen hechtenis ter zake overtreding van de stoomvaartwet met wijziging van de kwali ficatie en van de straf die veranderd werd in 11 maal f 20 boete of 11 maal 5 dagen hechtenis. De rechtbank veroordeelde heden K. D. van L. en N. A., beiden los-werkman te 'sGravenhage ter zake diefstal van lood en koper uit een in aanbouw zijnde villa aan den Leidschen straatweg onder Wassenaar, tot 1 jaar gevangenisstraf ieder. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, Op de LI. Donderdag gehouden verga dering der R. K. Kiesvereeniging kwamen behalve de candidaatstelling voor de aftre dende eden, nog verschillende andere za ken aan de orde. Toen na hef verslag van den Penningmeester, de financieele nood der kas ter sprake kwam, werd door een der leden het Bestuur in overweging gege ven, vooral zeer voorzichtig met de geld middelen om te springen. Mij dunkt, het zelfde had ook kunnen gezegd worden, toen even later van verschillende zijden er op aangedrongen werd, stappen te doen en er bij den gemeenteraad met klem op aan te dringen, om de zaak van de overbrug ging te Oude-Wetering ter hand te nemen en zoo mogelijk, spoedig tot uitvoering te brengen. Dat die overbrugging niet zoo spoedig tot stand komt als sommigen wel wenschen, zal in hoofdzaak wel zitten in de financieele zijde dier aangelegenheid. Het is toch zeker een eerste plicht van den gemeenteraad om voorzichtig met -de geld middelen om te gaan. Een brug te Oude-Wetering zal zeker voor velen nuttig gemakkelijk en voordee- lig zijn. Of deze daarom noodzakelijk is, is een andere vraag. Het plaatselijk verkeer zal er inede vergemakkelijkt worden, de drukke scheepvaart niet weinig bemoei lijkt, 2/3 der inwoners van Alkemade, zul len er waarschijnlijk geen ander nut van ondervinden, dan dat de hoofdelijke om slag weder wordt verhoogd en de opcenten niet verlaagd. Kon het gevonden worden, dat diegenen, die het meest van de overbrugging profi- teeren, ook het meest in de kosten bijdroe gen, dan was de kwestie spoedig opgelost. Maar tolheffing gaat thans niet meer; vreemdelingen betalen dus in 't geheel niets. Daar het biljet hoofdelijke omslag de laatste jaren steeds hooger bedrag vraagt, is het zeer begrijpelijk, dat met de uitga ve van vele duizenden wat wordt getalmd en het plan rijpelijk wordt overwogen, al vorens tot het maken van een brug over te gaan. Men oprechten dank voor de plaatsing, Uw getrouwe lezer: N. P. VERKLEIJ. Rijpwetering, 20 Juni 1915.. Q0R10GS-VARIA. Carp over den toestand. De bekende Roemeensche staatsman. Pe ter Carp, zooals men weet Duitsch gezind, schrijft in de „Moldowa" een merkwaar dig overzicht van dien toestand. Wij zijn, zegt hij, in de tiende maand van den Europeeschen oorlog, wij kun nen ons thans beter rekenschap van dien stand der dingen geven. 0>p het Westelijk front zien wij, dat de Franschen na den slag aan de M.arn)& door de Duitschers m hun sterke stellingen te gengehouden werdien. Hun offensief, eerst stormachtig, werd stelselmatig en een we tenschappelijke voorbereiding verving den stormloop. Zoo woonden wij goed over wogen aanvallen bij, die bestemd waren, om door het Duitsche front te breken. Driemaal werden dappere aanvallen ge daan: ten eerste in, December 1914, ten tweede in Maart en ten derde in Mei. Allé milsten hun doel, de Duitsche dam bleef ongedeerd en de Engelsch-Fransche legere concentreeren zich voor den vierden aan val, doch met verzwakte krachten, welke geen vertrouwen' voor een gelukkigen uit slag inboezemen. Op het, Oostelijk front werden alle Rus sische aanvallen afgeslagen en de Duit- schers, tot liet offensief overgaande, bra ken over zoo'n groote breedte door helt Russische frijnt, dat de Russische legere feitelijk nnet eens meer tot verdediging iln staat zijm. In de Dardanellen hetzelfde. Men meldt otis al sinds twee maanden den val van Constamtinopel. Een eerste aanval werd mét ernstige verliezen afgeslagen; de tweede is een maand bezig, c*m voor uit te komen, doch tot dusver zien wij slechts verliezen en 'het regelmatig doen, zinken van Engelsche en F ransche kruisers. Op alle fronten ontwaren wij dus öf Duitsch-Ooetenrijksche overwinningen, óf een vastnagelfing van de troepen der TripY Entente. De Fransche negeering hoopt zeer, dat fftaJië -door zijn ingrijpen een, nieuwen keer aar. de zaken zal geven, inaar, voor- zoover wij weiten, heelt het Italiaonsche 'leger niet de voorbereiding, welke van moderne legers geëischt wordt en zal het nog weer eens bewijzen, dat de geestdrift noch karakter, noch wetenschap, noch organisatie, noch discipline vervangen kan, Dat is het ware beeld van den toestand waarin de oorlogvoerenden aich bevinden en in het gezicht van zoo'n toestand strij den de conservatieve kopstukken om de l'eiding en sloven zij zrich af, het getall deer getal der overwonnenen met Rumenië te vermeer der-en. Want wij mogen ons aan geen droom en overgeven; voor de En- geilsch-Rusedsche Jieger-ironie is de tijd nog niet gekomen. De geschdedenits is minder luimig, als men meent; zij hangt niet van toevallige combinaties af, zij heeft hare wetten en, wanneer wij den vooruitgang der Dui.t- bche ontwikkeling volgen, wanneer wij nagaan, met welk patriottisme, met welke offers, met welk inzicht van den groot en keurvorst af tot Wilhelm II toe, het volk zijn plaats eiioh verworven heeft, dan is het een toeken van onwetendheid, te ge- ■teoven, dat Italië of Rumenië het zouden kunnen ontwrichten. En wanneer de komende geslachten op de verloopen tijden terug zullen zien, dan zullen hun de patriotten van thans zóó klein toeschijnen, dat zij zich zullen ver bazen over den stroom van waanzin, die deze mannen volgen konden. Laat ons evenwel hopen, dat hun getal klein en machteloos zal zijn. Erwtensoep met granaten. Een officier van gezondheid vertelt in den „Berliner Lokal Anz." hoe zijn mid dagmaal werd gestoord, ergens aan het front in Russisch Polen, op het oogenblik, dat hij met een majoor en een luitenant in een blokhuis zijn honger met erwtensoep wilde stellen. „Het was halféén geworden, toen de Rus sen begonnen te schieten, steeds vaker, met granaten. Ver achter ons, links en rechts sloegen de dingen in. Allengs kwa men zij dichterbij. Het kleine venster van ons blokhuis rinkelde steeds. Het vuren werd vo'ortdurend sterker, zoodat wij er- meer aandacht aan begonnen te schenken. Er moesten verschillende batterijen aan liet werk zijn. Dit hoorde men aan liet geluid. Boem! Daar sloeg zoo'n ding op honderd vijftig meter van ons in het veld in. De zandwolk ging torenhoog. Boem! Weer een, iets meer links, op vijftig meter afstand. Het. huis trilde. „Dat is zware artillerie", zei de majoor. „Ik geloof, dat zij zich inschieten in ons kv-arwr." Schot op schot. De meeste ontploften. Er.kele niet. Intusschen had de oppasser van den ma joor een pan met heerlijke erwtensoep ge bracht. De borden werden gevuld en wij begonnen te eten. Ik weet niet waarom, maar erg hongerig was ik niet meer. E11 toch had ik mij zoo op de erwtensoep ver heugd. Wij lepelden langzaam de heerlijke maat gloeiend-heete soep. Spreken met. el kaar kon men niet. Het donderde onop houdelijk. Teen een knal! Wij sprongen allen te gelijkertijd-op. Er vloog ons iets in het ge zicht. Het werd een oogenblik donker in de kamer. Een granaat was voor het raam van ons blokhuis ingeslagen. Toen de stof. en vuilwolken opgetrokken waren zagen wij de verrassing. In den grond was een grootj" trechter gewoeld. Ons raam was in scher ven. De heele kamer lag vol vuil en stee nen. De borden met erwtensoep eveneens. Wij zelf zagen er ook heel smakelijk uit. Toen weer een knal. Vlammen, rook. Een granaat was in de schuur terecht gekomen. Twintig pas van ons huis. „Ik geloof, dat wij verstandig doen to verhuizen", zei de majoor. Wij pakten ons boeltje op en gingen weg. Het kraakte en knalde zonder ophouden. Om ons sloegen de gr anaten overal in. Zijn vertrouwen in het nieuwe kwarnr was niet bijzonder groot. Want wanneer- de Russen eenmaal bezig zijn een gebied te bestri lien, dan vergeten ze niets. In den beginne ging het. De treffers kwa men bijna allen op ons oude kwartier. Wat wilden de Russen toch? In de verte zagen wij hun ballon captif. Maar vandaar uit k inden zij ons een paar ">ïn3chen, toch niet hebben gezien. En indien dit al het ge val mocht zijn, dan was het toch onzin, zooveel munitie aan ons te verspillen. Onze artillerie antwoordde in matig tempo. Het nieuwe kwartier scheen werkelijk he ter te zijn. De oppasöer kwam met nieuwe erwtensoep. Hij vertelde ons, dat er in de kwartieren achter ons geen granaat geval len was. De Russen schenen het dus werke lijk op ons gemunt te hebben. De emaille borden waren gauw schoon en wij namen plaats om te eten. Plotseling weer een slag, zoo hevig als ik nooit te voren hoorde, vergezeld door een sissend en suizend geluid. Niemand van ons wist wat er. aan' de hand was. Het regende van boven houtsplinters, stroo, kalk. Een dichte stof vulde de kamer. Wij renden naar de deur. „Dat was een granaat, die niet ontplof te", zei de majoor. „Wanneer die ontploft was, dan hadden wij allen er aan moeten gelooven!" De granaat was door het dak in de kamer geslagen, in in den vloer blijven steken. „Verder mannen, een nieuw kwartier! Nu gingen wij toch een heel eind terug. Daar was het werkelijk veel rustiger. Maar we hadden geen trek meer in soep. We staken een sigaar op, praatten wat na, toen de artillerie-kapitein kwam. „Nu, hoe hebben wij dat gedaan?" „Wat?" „De Russen .zijn er toch ingeloopenP „Waar zijn ze ingeloopen?" „Hebben jullie dan niet gemerkt, dat wij daarvoor twee groote schijnstellingen ge bouwd hebben, waarop zij als bezetenen schieten. Nu ging ons een licht op. Wij hadden het schieten wel gemerkt, maar waarom er 7.00 geschoten werd, hoorden wij nu eerst. Kon de goede man ons dat niet een uur vroeger verteld hebben? s Erwtensoep zonder granaten is mij wel zoo lief." De getallen van den wereldoorlog. In een reeks van aanschouwelijke tabel len wordt in „Uebcr Land unid Meer" deze geweldige oorlog in cijfers ontleed. Nieft minder dan 21,300,000 maai staan iri het veld tegenover elkaar. Aan do zijde van de entente 12,S20,000 en v.an de ceair trale mogendheden 8,950,000 nron. De vij and beschikt over 113 linieschepen, 87 pantserkruisers, 128 kleine kruisers, 704 torpedobooten, 179 duikbootcn en 231 an dere schepen. Duitsch land en Oostenrijk hebben 56 Linieschepen, 17 pantserkrui sers. 56 kleine kruisers, 358 .torpedoboo ten, 40 duilkbooten (het. aantal nieuwe Duitsche du-ilkbooten is onbekend) en 139 andere schepen. Totaal dus 2108 eenheden, waar-van 666 in Engeland, 415 a«n> Duitsch- land. De dagelijksche oorlogskosten van do tien staten, die tflmhs aan den strijd deel nemen, bodragen 169 millioen mark. Van het begin van den oorlog tot den eersten April waren de oorlogskosten 40 milliard mark. (Italië natuurlijk niet inbegrepen.) Voor een geheel jaar zou er dus ten min ste 60 milliard mark noodig zijn. In goud wegen deze 60 milliard 24 millioen ki'io- gram. De gelheele goudproductie ter wereld in de afgeloopem 500 jaar bedroeg öiechts 15 millioen kilogram. De dagelijksche oor logskosten voor Duitsohiand zijn 33 mik lroen mark. De heele oorlog van 1870/71 kostte niet boo veel als men nu in veertig dagen uitgeeft. Engeland betaalt, de ko loniën niet medegerekend. ook ongeveer 23 millioen mark per dag. In drie maan den heeft Engeland evenveel uitgegeven als de Boerenioorliog d'i't land kostte in twee jaar en eeven maanden. VOORSCHOTEN. Overleden: Wilhclmina van Spen- gen 43 j. Laatste berichten. Albanië. BERLIJN, 20 Juni. (Van Duitsche zijde). Volgens de „Italia" van Milaan, rukken de Serviërs meit groote strijdkrachten naar Skoetari op en trekken zij reeds over de Zwarte Drin. Hun doel] lis zich van de haven van Son Giovanni dii M-edua mees ter te maken. Uit Italië. Van Duitsche zijde. BERLIJN, 20 Juni. De „PopoY dTtalfa" en die „Idea Nazionale" gaan voort, te eiscben dat de oorlog wordt verklaard aan Duitsch land. De toestand is nu dubbelzin nig en gevaarlijk. Die bladen verlangen, dat de regeer in g de gronden bekend make waar-om zij het nog niet dicot. Deze oorlog, 200 heet het, is een oorlog tegen Dultscli- land en de regeering weet dat. De „Loikal-Anizeiger" verneemt via Lu gano: De nlisiuwe actie van, do Uosumrijk- sche vloot heeft in Italië verbluffing te voorschijn geroepen, om.lat zij bewijst dat de Italiaansche vloot niet in staat is de nadering van Oosten.rijksehe schepen, op de Italiaansch-Adriatische kust te ver hinderen, al zegt ook de „Corriero della Sera" dat de lamge kustlijn de vloot uiter mate versplintert en daarom zulke verras singen niet steeds vermeden kunnen wor den. Marktberichten. ROTTERDAM, 21 Juni. Vee. Aanvoer Paarden 000, Veulens 00, runderen 41(5, vette runderen 000, vette kalveren 218, nucht, kalv. schapen 24, varkens 693, biggen 0, bokken of geiten 0, ezels 0. Prijzen per V2 K.G.: Koeien en ossen 4040- 54 ct., vette kalveren 5055—GO et. export id. 5055ct., schapen 35-43 ct. zuiglam meren 4348 ct., varkens 46-47-48 lichte varkens 3642. export varkens Graan. Tarwe f15.10.25, Haver f 15.40 15.72 per 100 kilo, Mixed Mais f212 21G. La Plata f200 f200, Mais 200 200. Vette koeien en ossen met ruimen aanvoer, prijzen iets lager als vorige weekin een enkel geval waren do prijzen 1 cent boven noteering. Vette kalveren met tamelijken aanvoer, redelijk goede omzet, prijzen iels lager als vorige week. Wolvee met Hinken aanvoer, redelijk goede omzet, iets lagere prijzen. Varkens met matigen aanvoer, vlugge omzet, prijzen iets hooger als vorige week. AMSTERDAM,21 Juni. Vee. Aangevoerd396 vette koeien, le qual. 106 a 110 c., 2e qual. 98 a 102 c., 3e qual. 94 a 96 e. per kilo, 165 melk- en kalfkoeien f200 a f350, 128 nuchtere kalveren f 1218, 19 schapen f 2440, 48 lammeren f1015 per stuk, 20G vette var kens, Hollandsche le qual. 88 a 90 c., idem 2e en 3e qual. 70 a 85 c. per kilo. DELFT, 19 Juni. Kaasmarkt. Aange voerd 98 stapels kaas, wegende te /.amen 24048 kilo. Prijs f 62 a f74 per 100 kilo. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 21 Juni 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 763.1 Berslau. Laagste barometerstand 752.4 Bodo. Verwachting tot den avond van 22 Juni. Zwakke tot matige winden veranderlijke in het Noorden, in liet Zuiden uit Oostelijke richtingen meest licht tot halfbcwolkt, droog behoudens kans op onweer. Aanvankelijk warmer.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3