21—24 Aug. Jongelingen uit den netten Burgerstand (f 4. 28—31 Aug. Normalisten der Eerw. Broe ders, Den Maag. 2—5 September Jongelingen van de H. B. S. en Gymn. (hoogere kl.) (f4. 7—10 Sept. Heeren (f 10. 13?6 Sept. Heeren Vincentiancn (f 6. N. B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op te geven bij de Eerw. Gees telijkheid. Rooster der Retraiten van hst Retraitenhuis „De Thabcr", Eendrachtsstraat, Rotterdam. 69 Juli. Dames Zelatricen van O. L. Vrouw van Goeden Raad, Middenstand (Verg. f 6.—). Door een Pater Augustijn. 13—16 Juli. Dames Zelatricen van O. L. Vrouw van Goeden Raad, gewonen stand (Verg. f4.— Door een Pater Augustijn. 19—22 Juli. Congregatie H. Theresiakerk Den Haag. Verg. f 4.Door een Pater Jezuiet. (Voltallig.) 2629 Juli. Meisjes van den gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Car- meliet. 2—5 Augustus. Jonge Dames Midden stand. (Verg. f 6.—). Door een Pater Jezuiet. 912 Augustus. Meisjes van den gewo nen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Carmeliet. 1619 Augustus. Onderwijzeressen en Jonge Dames Middenstand. (Verg. f 6. Door een Pater Franciscaan. 2326 Augustus. Meisjes van den gewo nen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Franciscaan. 30 Augustus—2 September. Tertiarissen der Paters Capucijnen, Middenstand. (Ver goeding f 6.Door een Pater Capucijn. (Voltallig.) 25 September. Kweekschool der Eerw. Zusters, Den Haag. (Voltallig.) 6—9 September. Tertiarissen der Paters Capucijnen, deftigen stand. (Verg. f 10. Door een Pater Capucijn. 13—16 September. Congregatie uit Am sterdam gewonen stand. (Verg. f 4. Door een Pater Dominicaan. 20—23 September. Congregatie uit Am. sterdam Middenstand. (Verg. f 6.Door een Pater Dominicaan. 28 September—1 October. Congregatie uit Amsterdam deftigen stand. (Verg. f 10.Door een Pater Dominicaan. 5—8 October. Tertiarissen der Pate/rs Capucijnen gewonen stand. (Verg. f 4. Door een Pater Dominicaan. N.B. Men wordt verzocht de toegangs kaarten voor deze Retraiten aan te vragen bij de Eerw. Geestelijkheid. De Retraitanten worden des avonds tegen half 6 ure in het Retraitenhuis verwacht. De sluiting is omstreeks 4 uur. Het Retraitenhuis is inge richt voor 40 Retraitanten. Wanneer eene Retraite voltallig is, wordt zulks in de Dagbladen aangegeven. KERKBERICHTEN. AARLANDERVEEN. Parochie van de H.H. Apostelen Petru9 en Paulus. Zondag: de II.H. Missen om 7.30 en 10 uur. 's Middags 2 uur Lof. In de week de II. Mis om 8 uur. BODEGRAVEN. Parochie van den H. Wij librordus. Zondag.: 7, 9 en 10 uur H.H. Missen. 1.30 uur Catechismus; 5 uur Patronaat; 7 uur Lof. Maandag: 7.30 uur H. Mis. Dinsdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Woensdag: 7.30 en 8.30 uur H. Mis. Donderdag: 5.30 uur uitreiking der H. H. Communie; 7.30 uur H. Mis; 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. Vrijdag: 7.30 en 8.30 uur H. Mis. 7 uur Lof te eere van het II. Hart. Zaterdag: 7.30 en 8.30 uur H. Mis. Van 4 uur gelegenheid om te biechten. Eiken ochtend 6.15 uur uitreiking der H. Communie; eiken avond 7 uur Ro zenhoedje om door de voorspraak van Ma ria den vrede van God af te smeeken. BOSKOOP. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: 7 uur Vroegmis; 9.30 uur Hoog mis; 2.30 uur Vespers met Rozenhoedje. Vrijdag: 8.15 uur, gezongen H. Mis, en des avonds van 6—9 uur gelegenheid om te biechten. Zaterdag: Gelegenheid om te biechten vanaf 3.30 uur en des avonds te 7 ure Lof met Rozenhoedje. Gedurende de week de I-I. Missen te 7 en 8.15 uur. Deze week Catechismus volgens ge woonte. HAZERSWOUDE. Parochie van den H. Michaël. Zondag: 6.30 uur uitreiking der H. Com munie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Vespers. Maandag: 7.30 uur H. Mis in het Zuster- gesticht. Dinsdag: 8.15 uur II. Mis. Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 7 uur uitreiking der H. Coimmunie. Woensdag: 8.15 uur II. Mis. Catechismus 11.30 uur. Donderdag: 8.15 uur gezongen. H. Mis tot afwering van ziekte otnder het vee. Catechismus 9 uur en 11.30. Vrijdag: 8.15 uur II. Mis. Catechismus 's nam. van 3.30—4.30. Zaterdag: 8.15 uur H. Mis. Gelegenheid om te biechten nam. van 48 uur. Zondag: H.H. Missen 7 uur; 8.30 uur (Ka pel): 10 uur Hoogmis: 1.30 uur Catechis mus; 2.30 uur Vespers met Rozenhoedje; 4.30 uur ConJ. v. h. Juvenaat. Maandag: tot cn met Donderdag geen H. Mis ten 7 uur; wel uitreiken der H. Com munie. HAZERSWOUDE. Parochie van de H.H. Engelbewaarders. Zondag: 7.30 H. Mis; 10 uur Hoogmis. 2 uur Kruisweg. Zaterdag: BieebLhooren van 10—12 en 's avonds van 49 uur. Gewone dagen Catechismus. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Bernardus. Zondag: om half 8 de eerste H. Mis; om 10 uur Hoogmis; om half 3 Vespers en Lof. Maandag: en de overige dagen do eerste H. Mis om 7 uur; de tweede om kwart over 8. HOOGMADE. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: H. Mis te 7.30 uur. 10 uur Hoog mis; 2.30 uur Vespers. I.30 uur Catechismus. Maandag: en volgende dagen de H.H. Mis sen 8 uur en 8.30. KATWIJK. Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zondag: De II.H. Missen te 7, 9 en 10 u. te half 1 Catechismus; vanavond te 7 uur Aanbiddingslof. Dinsdag- en Woensdagavond te half 8 Lof. Deze week Catechismus naar gewoonte. Door de week de H. Mis te 8 uur. Woensdag: 's middags van 12 biechthoo- ren voor de kinderen. Zaterdag: 's Middags van 5—9 uur gele genheid om te biechten. LANGERAAR. Parochie van den H. Adrianue. Zondag: H. Mis 7 en 10 uur. Na de Hoog mis Catechismus. 2 uur Vespers. Door de week de II.H. Missen om 7 en 8 uur. Maandag en Woensdag Catechismus le klas; Dinsdag en Vrijdag Catechis mus 2e klas; Vrijdag Catechismus 3e kl. Woensdag: 3.394.30 uur gelegenheid ooa te biechten. Donderdag: geboortefeest van deai H. Joës den Dooper. Zaterdag: de II. Mis om 8 uur; 's avonds 7 uur Lof. Van 3—4 eai 6—8 uur gelegeaa- heid can te biechten. LEIDSCHENDAM. Parochie van den H. Petrus en Paulus. Zondag: 3 uur Vespers; 6.30 uur Lof. Donderdag: 6.30 uur Lof. Zaterdag: 6.30 uur Lof. Biechthooren van 59 uur. LEIMUIDEN. Parochie van den H. Joannes de Doopsr. Zondag: 7 uur Vroegmis, half 10 Hoog mis. Na den middag half 2 Catechismus e<n half 3 Vespers. In de week de II. H. Missen om 7 uur en half 9. Dinsdag: 7 uur de H. Mis im het Gesticht- Woensdag: na de II. Mis en des nam. van 57 uur gelegenheid om te biechten. Donderdag: Hoogfeest van de Geboorte van den H. Joanaies den Dooper, Patroon der Parochie: 7 uur Vroegmis; half 10 de Hoogmis met Feestpredicatie; des namiddags 2 uur de Vespers. Vrijdag: 9 uur gezongen jaargetijde voor Odilia Iloogma, echtgenoote van Nic. van. Immerse el. Zaterdag: 9 uur gezongen jaargetijde voor Elisabeth Broeder. Na de 2de H. Mis en des namiddags van half 4 af gelegenheid om te biechten. MEIJE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 7 uur vroegmis; 9 uur Catechis mus; 10 uur Hoogmis; 2 uur Lof. Maandag: 8 uur II. Mis, 12 uur Catechis mus. Dinsdag: 8 uur II. Mis; 12 uur Catechis mus. Woensdag: 8 uur de H. Mis; 12 uur Cate chismus. Donderdag: 8 uur II. Mis; 12 uur Catechis mus. Vrijdag: 8 uur II. Mis. Zaterdag: 8 uur de H. Mis. Na de H. Mis gelegenheid om te biech ten en des namiddags van 3.308 uur. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart. Zondag: half 8 II. Mis; 10 uur Parochie; half twee Catechismus; half drie Ves pers. Maandag: 7 en 8 uur II. Misisen. Dinsdag: alileen om 8 uur II. Mis. Woensdag: a'Jeen om 8 uur H. Mis. Donderdag: aj'leen om 8 uur gezongen II. Mis. Vrijdag: alleen om 8 uur H. Mis. Zaterdag: 7 on 8 uur de H.II. Missen. NIEUWVEEN. Parochie van den H. Nicolaas. Zondag: 7 uur Vroegmis; half 10 Hoog mis; 2.30 uur Lof. Zaterdag: 7 ulfr Marialof. NOORDEN. Parochie van den H. Martinu9. Zondag: 7 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 1 uur Catochiismu6. 2 uur Lof. Maandag: en volgende dagen H. Mis om 8 uur. Woensdag en Vrijdag Catechismus. Zaterdag: biechthooren van half zes tot 7 uur. Zondag: de H. Missen ten 7, 8.30 en 10 u. 1.30 uur Catechismus; 2.30 uur Vespers. Maandag: en vo'.gende dagen de H. Missen te 6, 7 en 8 uur, met uitzondering van Donderdag. Donderdag: te 9.30 uur Huwelijksmis. Half 8 Lof v. AUerti. Sacrament. NOORDWIJKERHOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag: 7 uur en half 9 Stille II.H. ilis- sen met onderrichting; 10 uur Hoogmis met predikatie; 's Namiddags 2 uur Lof In deze week wordt de kerk schoonge maakt. Alleen Maandag en Zaterdag zijn de H.H. Missen in de kerk. Op de o<verige dagen in de Kapel der Eerw. Zusters. NOOTDORP. Parochie van den H. Bartholomeus, Zondag: de H.H. Missen te 7 uur en le 10 uur; te 1.30 uur Catechismus; te 2.30 uur Vespers. De Catechismus in deze week als naar gewoonte. OEGSTGEEST. Parochie van den H. Willibrordu9. Zondag: H.H. Missen 7 en 10 uur. Cate chismus 1.30 uur. Vespers 2.30 uur. Vergadering der 3e Orde 7 uur. Maandag en volgende dagen II. Mis 7 en 8 uur. Dinsdag: n.m. 7 uur Lof voor den vrede. Donderdag,: n.m. 7 uur Lof voor den vrede. Zaterdag: Biechthooren na de H. Mis en 's nam. 59 uur. Catechismus naar gewoonte. OUDE WETERING. Parochie van den H. Jacobu9. Zondag: 2 uur Catechismus; 3 uur Lof; half 7 vergadering der Kiesvereeniging te Roeliofaremdsveen. Spreker de heer B. de Wolf. Heden ooVecte voor de siera den der kerk. Oefeningen der II. Marte laren v. Gorkum. Bibliotheek 44.30 u. Gedurende de Juni-maand zal iederen morgen na de II. Mis de Litanie van het II. Hart worden gebeden. Maandag: de II. Mis te 7.30 uur. H. En- gelmundus, HoJlandsche Heilige en H. Aloysius, patroon der jeugd. Dinsdag: de H. Mis 7.15 uur. Catechis mus 8 uur. Woensdag: de II. Mis 7.15 uur; Catechis mus 8 uur. Donderdag: Geboorte van den H. Joannes den Dooper, dag vate devotie. Half 8 ge zongen II. Mis. Vrijdag: H. Adelbertus, Hollandsche Hei lige. H. Mis 7.15 uur. Catechismus 8 uur. Zaterdag: M. Mis 7.30 uur. 11 uur Catechismus. Biechthooren 59 uur. Kinderen 's morgens. Uitreiking der II. Communie in de week 6, 6.30 en 7 uur en vóór- en onder de H. Mis. ledeen avond biechthooren van half negen tot 9 uur. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: II. Missen 6.30, 8 en 10 uur. 2 uur Catechismus; 3 uur Vespers. Deze week dagelijks de II. Missen 7, 7.30 en 9 uur. Donderdag: Y^ö«*u«riing tter 3mt Elisa beth s -Ve re eni g i'ng. Zaterdag: II. Missen 7 en 9 uur. 49 uur biechthooren. RlJPWETER ING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 3de Zondag van de maand: volle Aflaat voor het Broed, v. d. Lev. Roz. 2de Collecte voor de Sieraden der kerk. Na den middag te 1 uur Catechis mus en te 2 uur Godvruchtige Oefening ter eere v. h. Godd. Hart mat korte toe spraak; na de oefening zinge men het ■liedje „Mijn 'hart kom ik U geven," no. 45 in het Gulden Wierookvat. In deze week dagelijks, behalve Vrij dag, te 11 uur Catechismus; en Dinsdag ook te 9 uur voor de kinderen, die voor hun 1ste H. Communie leeren. Dinsdag: te half 9 gezongen Rouwmis. Woensdag: te half negen de H. Mis voor den vrede; daarna -in de pastorie verga dering der Zelatricen van het H. Hart. Donderdag: Feest der Geboorte van den H Joannes den Dooper; dag van devo tie. Na de H. Mis van 8 uur en ook van half negen vereering der Relikwie van den H. Joannes; te half negen gezongen H. Mis, en daarna gelegenheid om te biechten. Zaterdag: 's Morgens vanaf 7 uur tot na de H. Mis van half negen, en na den middag van 48 uur gelegenheid om te hieehten. A.s. Zondag 2de collecte voor de armen. SASSENHEIM. Parochie van den H. Pancratius. Zondag: 6.30 uur uitreiking der H. Com munie. 1ste II. Mis 7.30 uur en de Hoog mis te 10 uur. 1.30 uur Catechismus, daarna Veepers. De H. Missen zijn door de week te 7 en 8.30 uur. Vrijdag te 12 uur Catechismus. Maandag: Feestdag van. St. Aloysius, 2e Patroon der Maria-Congregatie. 's Mor gens 6 uur H. Mis met toespraak en Al- gemeene Communie, 's Avonds 7 uur Feestvergadering der Congregatie met Lof ter eere van St. Aloysius. Deze ver gadering is voor iedereen toegankelijk. Woensdag: geen Congregatie. Vrijdag: 12 uur Catechismus. 4. uur Biechthooren. Zaterdag: 's namiddags 3 uur biechthoo ren; te 7 uur Lof ter eere der II. Maagd. STOMPWIJK. Parochie van den H. Laurentiu9. Zondag: Vroegmis 7.30 u. Hoogmis 10 u. 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers; 7 uur Congregatie. Maandag: te 8 uur een te zingen H. Mis voor Peter Heusterts a's lid der Con gregatie. Te 9 uur Catechismus. Dinsdag: te 8 uur een te zingen H. Mis voor Wilhelmina v. d. Bosch. Te 11 uur Catechismus. Woensdag: te 9 uur Catechismus. Donderdag: te 9 uur Catechismus. Het Lof ter eene van het Allerh. Sacrament te 7.30 uur. Vrijdag: Biechthooren voor de jongens te 10, 11 en 12 uur. Zaterdag: de eerste H. Mis in het Gesticht te 7 uur. De tweede H. Mis in de kerk te 8 uur. Des middags biechthooren van 4 uur af. VOORHOUT. Parochie van den H. Bartholomeus. Zondag: 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 1.30 uur Catechismus, Bijbelles, Catechismus leeren. 2.30 uur Lof met Rozenhoedje. Donderdag: half 12, 12 uur en half 4 Cate chismus. Vrijdag: 9 uur Huwelijksvoltrekking van Petrus Hussaart met Eva Ko-oymam. Zaterdag: 58 uur "biechthooren. VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentius. Zondag: te half 8 de Vroegmis; te 10 uur de Hoogmis. Te half 2 Catecliisanus. 'Ie 6 uur Vergadering van St. Aloysius. Te 7 uur Lof met gebeden voor den Vrede. Woensdag: de le II. Mis te 8 uur. Te 9 uur de H. Mis tot afwering van ziekte onder het vee. Op de andere dagen de H. Missen te half 8 en te 8 uur. Vrijdag: 's middags na schooltijd Biecht hooren voor de kinderen, jongens eai meisjes. Zaterdag: onder de II. Mis van 8 uur Al gemeen e Communie. Zaterdagmiddag van 3 uur af gelegen heid om te biechten. Gedurende deze week de Catechismus naar gewoonte. WARMOND. Parochie van den H. Matthias. Zondag: de H.H. Missen om half 8 rn 10 uur; half 2 Catechismus; 3 uur Vespers met Rozenhoedje. Maandag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Dinsdag: 7 uur de eerste H. Mis; 8 uur uitreiking der II. Communie; half 10 gezongen Huwelijksmis met Veni Creator Woensdag: 7 uur op de kapel de II. Mis; half 8 uitreiking der H. Communie; 8 uur H. Mis. Donderdag: 7 uur H. Mis, 8 uur gezongen. Vrijdag: 7 en 8 uur de H.H. Missen. Zaterdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur; des voorm. tot 10 uur en des nam. van 45 uur voor de kinderen, vervolgens tot 9 uur biechthooren'. WASSENAAR. Parochie van den H. Willibrordu9. Zondag: 7 en 8.30 uur de gelezen II.H. Missen; 10 uur de Hoogmis; 2 uur Cate chismus; 3 uur Vespers; 5.30 uur Gongr. voor de vrouwen; a.e. Zondag 6 uur voor de mannen. Maandag: en volgende dagen slechts 2 II. Missen: 7 en 8 uur. Vrijdag: 's avonds 7 uur Lof ter eere van 't Godd. Hart. Zaterdag: 's avonds 7 uur Lof ter eere van Maria. Deze week gel. tot biechten volgens gewoonte. Zaterdag, 5—half 9. Catechis mus volgens gewoonte. ZEVENHOVEN. Parochie van de H. Joannes Geboorte. Zondag: 6.45 uur H. Communie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis met preek; 2 uur Lof met de gez. Lilt. v. h. H. Hart. Maandag: en overige dagen 7 uur II. Communie; 8 uur II. Mis. Dinsdag; gezongen Rouwmis ypor de overledenen op ons kerkhof begraven. Biechthooren iederen dag voor en na de H. Mis. Zaterdagmiddag om 4, 5, 6 en 7 uur. a.s. Zondag de viering van het Patroon feest der Parochie. ZOETERMEER. Parochie van den H. Nicolaus. Zondag: de H. Missen om 7 uur, half 3 en half 11 de Hoogmis Half 2 Catechismus; half drie Lof; 7 uur de II. Familie. Maandag: De H. Missen om 7 uur en kwart over 8. 12 uur Catechismus. Dinsdag: De H. Missen om 7 uur en kwart over 8. 12 uur Catechismus. 7 uur Vin- centius-Conferen/tie. Woensdag: De II. Missen om 7 uur en kwart over 8. 12 uur Catechismus. Donderdag: De II. Missen om 7 uur en kwart over 8. 12 uur Catechismus. Vrijdag: de H. Missen om 7 uur en kwart over 8. 12 uur Catechismus. Half 8 Lof. Zaterdag: de H. Missen om 7 uur en kwart over 8. Van 5 uur tot half 9 Biechthoo ren. Voorzien van de laatste II. Sacramenten: Joannes Hennieken; Jaeoba Rij'aards- dam; Apolonia Groenewegenvan Leeu wen; Catharina de GrootKoot. ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding. Zondag: Heden de feestdag van de Broe derschap van gedurige Aanbidding van het H. Sacrament; van 7 uur v.m. tot 8 uur n.m. uitstelling en aanbidding. De H.H. Missen can 7..30 en 10 uur. 2 uur Vespers; 6.30 uur plechtig Lof, Proces sie en Preek, bij gunstig weer buiten. Maandag en volgende dagen der week de H.H. Missen om 7 en 8.15 uur. Zater dags 8.30 uur. Feestdag van den II. Al.ysius, patroon der jeugd en der beide afdeelin-gen van het Aloysius-Patronaat. Heden en Zondag te verdienen vollen aflaat. Dagelijks Catechismus 's morgens 8 uur. Dinsdag: 7 uur in het Liefdegesticht de 11. Mis. Zaterdag: na de H. Mis van 8.30 uur gele genheid om te biechten en namiddags van 3—5 en 6—7 uur. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: kwart voor 7 uur uitreiking der H. Communie. De H. Missen om half 8 en 10 uur. Catechismus. 3 uur Vespers en half 7 Lof. Maandag: en volgende dagen half 8 uur uitreiking der II. Communie; hall 9 uur H. Mis. Dinsdag: 8 uur Lof. Vrijdag: 8 uur Lof. Zaterdag: 8 uur Rozenhoedje. Vanaf 5 uur biechthooren. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Maandag, 910 Brandstoffencommissie. Dinsdag, 22 Juni, half 9 vergadering R. Iv. Mctaalbewerkersboiul. Donderdag, 9 uur Bestuursvergadering. Zaterdag, 910 uur Spaar- en Voorschot bank. St. Jazefsgezeiien-Vereeniginy. Zondag, is de zaal open van 121/o2I/2 cn van 57 uur voor do leerlingen;"van 8-10 uur verpl. bijeenkomst voor de Gezellen; ten 5 uur kegc'chib „Klein maar Dapper", en ten kwart voor 9 uur kegelclub „Hout of Fout." Maandag, Dinsdag 011 Donderdag is de zaal beschikbaar vuer de gezellen. Woensdag repetitie Gymnastiek. Donderdag kegelclub* Afd. Geh. Gezellen. „Alle negen." Zaterdag, Zitting Spaarkas cn Bibliotheek op de gewone uren. N. B. Zaterdag 26 Juni is de bibliotheek gesloten. De leden worden dringend verzocht de in omloop zijnde boeken, op dien dag terug te bezorgen. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur; van half 4 tot half 5 zangles. Van half 5 tot half 6 godsdienstonderricht voor alle meisjes van 1218 jaar. Van half 6 tot half 7 ontspan ning. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag en van 8 tot 9 uur 's avonds arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van half 8 tot 9 uur verstclcursus voor de Patronaatsmeisjes. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden; van 8 tot half 10 uur cursus in het verstellen, voor meisjes boven 15jaar. Spaarkas en Bibliotheek van 8 9 uur, (ook nict-ledcn kunnen worden toe gelaten.) Donderdag-avond van half 8 tot half 10 Herlialingsonderwijs Patronaatsineisjes; de zaal geopend voor de dienstboden; van half 8 tot half 10kookles voorde l'atronaalsmcisjes. Yrrjdag-avond van half 8 tot half 10 uur gezellige bijeenkomst van meisjes. Afdeeling Vrouwenbond. Van 8 tot half 10 herha- lings-onderwijs Patronaatsmeisjes. ZIJN GROET. 'it Was Februari 1793. In dein salon van haar huis te Nantes keken mevrouw Le Noiidec en haar dochter Clotilde met zorg, of er niets ontbrak aan ile vermomming, die hun goede vriend, pastoor Guibert, niet zonder verzet had aar.getrpkktn. „Gij ziet er zóó goed uit," zei de dame. „Met uw bruin wambuis, uw iar.ge broek en uw vilten hoed, die uw tonsuur bedekt, ziet gij er uit als. een rijke boei-, die voor zaken naar de stad gekomen is. Gij hebt bovendien niemand te groeten, want nie mand zal u herkennen." „inderdaad, ik ioop niet het minste gevaar herkend te worden," zei de pries ter, terwijl bij treurig liet hoofd schudde. „Op mijn leeftijd en An deae tijden, van vervolging kent men meer menschen m den liexnel dan o-p de aarde." „Alweer die sombere gedachten, mijn heer pastoor!" berispte de jonge Co tilde. „Uw gelatenheid was zeer goed toen gij gevangene waart, maar, God .zij dank, gij zijt nu vrij, en thans inoct gij moed en vastberadenheid toonen. Het heeft ons ge noeg moeite gekost, u uit de gevangenis te redden, uw overtocht naar Engeland voor te bereiden. Het zou zeer onaardig van u zijn, indien gij nu onvoorzichtig waart." „Toen ik in de gevangenis opgesloten was", antwoordde de grijze priester, „be wees ik vele diensten aan de andere ge vangenen. Ik wekte hun moed op, ik troost te hen door hun van een beter leven hier namaals te spreken; ik bereidde ben voor, om ais goede Christenen te sterven. Ik was zeker in de gevangenis nuttiger dan ik in de vrijheid zal kunnen zijn, vooral te Lon den waar „Nuttig of niet, gij zult in veiligheid zijn', antwoordde mevrouw Le Nondec. „en dat wenschen vóór alles uw vrienden. Men kent uw gee-st van toewijding en zelf verloochening. Wij willen 'u verhinderen uw leven op te offeren voor het heil van anderen." „Ik ben drie en zeventig", zei de pastoor zacht, „weinige dagen blijven nog maar te leven over, het offer zou niet groot .zijn! Ik ben niet ondankbaar, ik zal vluchten en ik beloof u alles te doen wat ik zal kunnen om te ontsnappen. Zijt gij nu tevreden, dames?" „Ja. Hier hebt gij uw beurs en uw papie ren: Gij kent do stad. Gij behoeft slechts d.. straatje uit te loopen, dan gaat gij voorbij het vroegere klooster der Augusti- nessen en komt zoo aan dc haven. De boot ligt klaar. Alles is in gereedheid gebracht, en is geen vergissen mogelijk. En pas voor al op, dat de wind uw hoed niet doet af waaien en men uw tonsuur niet ziet, zei Clotilde. Terwijl de twee dames deri ouden pastoon met raadgevingen overstelpten, hadden zij den priester bij een kleine achterdeur ge bracht. Op het oogenblik dat mevrouw Le Non dec die wilde openen, zei ze nog: „Ofschoon liet onmogelijk is een verkeerden, weg in te slaan, zal ik u tot meerdere zekerheid een eind vergezellen". „Neen, dat niet", riep de oude priester uit, „gij zoudt de opmerkzaamheid op u trekken als gij wandelde in gezelschap van een persoon, dien niemand in deze stad gezien heeft, en dan zouden wij beiden ver- loren zijn. Indien mijn vlucht een gevaar kon worden voor een ander dan voor mij. dan doe ik deze vermomming af. en weiger ik te vluchten". „Welnu, vertrek dan, wij bidden voor u, vaarwel oude vriend". ALPHEN. Parochie van den H. Bonifacius. NOORDWIJK. Parochie van den H. Jeroen.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 6